lip 242022
 

Tabela opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych w Lidzbarku Warmińskim (projekt uchwały)

Na wniosek PGK  Sp.  z o.o. Rada Miasta Lidzbarka Warmińskiego przygotowała projekt uchwały w którym podwyższa się opłaty za korzystanie z cmentarzy komunalnych. Prezes PGK żali się, że zarządzanie cmentarzami przyniosło jego spółce deficyt w wysokości 200 tys.  zł za ostatnie 3 lata. Stąd potrzeba zbilansowania kosztów jakie ponosi PGK poprzez podwyższenie opłat. Projekt uchwały razem z nowymi stawkami do przeglądnięcia TUTAJ. Poniżej tabela opłat jaką proponuje prezes PGK.

Pomijając fantazję prezesa w sprawie stawek, należy zwrócić szczególną uwagę na nielegalne zapisy ustalające opłaty za niektóre czynności. Nie pierwszy raz Burmistrz Wiśniowski Jacek  chce naszych pieniędzy bez podstawy prawnej, czy innymi słowy nieprawnie. Przypomnieć należy sprawę, kiedy Redakcja NaszLidzbark doprowadziła do unieważnienia nielegalnej opłaty za dochowanie do istniejącego grobu, za którą Wiśniowski Jacek (Burmistrz Miasta) kazał słono płacić. Wówczas, poniósł porażkę na wszystkich szczeblach sądów administracyjnych. Sprawa opisana TUTAJ i TUTAJ. Wszyscy którzy zgłosili się do PGK mogli odzyskać swoje niesłusznie naliczone opłaty. Wracając do tabeli opłat. W ocenie Redakcji NaszLidzbark, nielegalne zapisy znajdują się w dziale I, III i IV.

Pkt 5 i 6 działu I. Miejsce na grób ziemny na jedną urnę – 340zł oraz miejsce na grób urnowy ziemny 675 zł – opłaty za udostępnienie miejsca na 20 lat. Oba zapisy są nielegalne.

O ile opłata za udostępnienie miejsca na grób ziemny na jedną urnę lub ziemny urnowy jest dopuszczalna, o tyle nie jest możliwe ustalenie opłaty za przedłużenie nienaruszalności takiego grobu. Opłata ta jest bezterminowa, a zatem nie można jej wznowić po upływie 20 lat i żądać ponownego jej uiszczenia. Innymi słowy, wykupując miejsce na grób ziemny na urnę płacimy tylko raz na początku i nie ma potrzeby przedłużać ważności takiego grobu po 20 latach. Nabywamy prawo dysponowania takim miejscem „na zawsze”. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądowo administracyjnym, m.in. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 10 października 2017 r., sygn. akt II SA/Ol 626/17 oraz wielu innych orzeczeń.

Pkt 1,2,3 działu III Wszystkie 3 zapisy wprowadzające jakiekolwiek opłaty za dochowanie do istniejącego grobu są nielegalne. To omówione zostało szeroko w artykułach na NaszLidzbark.pl w linkach jakie zamieszczono w 2 akapicie tegoż artykułu. Nie istnieje instytucja opłaty za dochowanie. Szczególnie jaskrawe naruszenie prawa widać w pkt 2 kiedy to żąda się zapłacenia za dochowanie urny do opłaconego grobu urnowego.

Pkt 1, 2, 3, oraz 5 działu IV. Pozwolenia na postawienie nagrobka, opłaty zróżnicowane 0d 65zł do 260zł. Kolejny zapis, opłata nie znajdująca umocowania w obowiązującym prawie, czyli nielegalna. Z chwilą złożenia do grobu zwłok prawo do grobu obejmuje zarówno urządzenie jego wystroju, jak również wystawienie nagrobka. Te zewnętrzne przejawy prawa do grobu, mimo że wiążą się z wydatkami, mają charakter osobisty. Prawo do wzniesienia nagrobka i utrzymania grobu, w tym prawo do wykonywania z tym związanych robót, stanowi element prawa do grobu. Wraz z udostępnieniem danej osobie fizycznej miejsca na grób, osoba ta uzyskuje nie tylko prawo do pochowania zmarłego (wraz z prawem do ekshumacji), ale także zwyczajowo szereg uprawnień o charakterze trwałym, takich jak prawo wzniesienia nagrobka i jego przekształcenia, prawo do stałego odwiedzania grobu, stałego jego utrzymania w należytym stanie, prawo wykonywania zmian o charakterze dekoracyjnym itp. (wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2017 r., sygn. akt II OSK
929/15, a także wyrok NSA z dnia 14 września 2018 r., sygn. akt II OSK 2263/16). Skutkiem dysponowania prawem do grobu jest więc uprawnienie do wykonywania w jego obrębie robót.

Dyskusyjnym jest także zapis o konieczności wniesienia opłaty za wjazd na teren cmentarza. Ustalenie opłaty za korzystanie z obiektów użyteczności publicznej w przypadku cmentarza, może polegać na określeniu opłat za przekraczające ogólnodostępne korzystanie z obiektu oraz
wykraczające ponad zakres czynności związanych z prawem do grobu, a nie na określaniu opłaty związanej z korzystaniem z takiego obiektu. Np. prawo do wzniesienia nagrobka, w tym prawo do wykonywania z tym związanych robót, stanowi element prawa do grobu co immamentnie związane jest z koniecznością wjazdu pojazdem na teren cmentarza. W ocenie Redakcji NaszLidzbark opłata za wjazd na teren cmentarza jest w związku z tym nielegalna.

 

Komentarz redakcyjny

Administrowanie cmentarzem komunalnym przez PGK nie jest obowiązkowe. Burmistrz powinien co roku ogłaszać przetarg na zarządzanie obiektem jak to czyni w przypadku innych miejsc użyteczności publicznej (utrzymanie zieleni, dróg itp.). Jeśli prezes nie radzi sobie z bilansowaniem kosztów utrzymania cmentarzy, to Burmistrz powinien zmienić firmę na inną, a nie iść skrótem i przerzucać na mieszkańców opłaty za być może nieudolne zarządzanie w spółce PGK.

Dziwi Redakcję fakt, iż akt prawa miejscowego rojący się od nielegalnych zapisów nie został „uwalony” przez radcę prawnego Urzędu Miasta. Miejmy nadzieję, że zrobi to Wojewoda

Na zakończenie.

Każdy, komu naliczono nielegalną opłatę opisywaną powyżej, ma prawo zwrócić się do PGK o jej zwrot.

 Posted by at 8:18 pm

38
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Raymondlup

подъемники строительные
https://podyemniki-machtovyye-teleskopicheskiye.ru

Andrzej

W TBS ludzie mieszkający narzekają na opłaty a co reszta powie :Spółdzielnie, wspólnoty, osoby mieszkające w budynkach komunalnych. Wszędzie ciężko

API

Na ostatniej sesji Rady Miasta, radni na wniosek Burmistrza zdjęli z porządku obrad uchwałę o zmianie cennika za usługi na terenie cmentarzy komunalnych. Dziwne no nie?
Swoją drogą, Wiśniowski dopuszcza do pobierania nielegalnych opłat od mieszkańców, lecz jeśli mieszkaniec zalega z opłatą kilka zł, to zaraz upomnienia… nakazy sądowe, komornicy. Może niech zacznie od siebie? Potem dopiero pouczając innych. Miłego dnia.

Benek

Jedyne co on zaczął od siebie to podniesienie sobie pensji.

Andrzej

Nie tylko sobie ale radnym też

Benek

On im podniósł to oni jemu. Ciekawe co jeszcze sobie razem robią?

gość

Przeglądając ogłoszenia w tym mieście mam taką rozkminę… Ceny mieszkań w LW to jakiś abstrakcyjny kosmos. Tak się zastanawiam, ile wy musicie parobkiwać w takim przeciętnym Januszexie aby kupić jakąś malutką klitkę w starym bloku w tym mieście? 40 lat? Bo z tego co obserwuje i słucham, to poziom wynagrodzeń jest na poziomie Mozambiku albo Bangladeszu.

Benek

Bierzesz kredyt na 30 lat i kupujesz i się modlisz, żeby nic Ci się nie stało przez te 30 lat pracy. Przydupasy pełowskie to wiedzą i dlatego będą Cię wykorzystywać w pracy, bo wiedzą, że nie fikniesz bo masz kredyt, który musisz spłacać. Albo druga strona medalu jesteś przydupasem pełowskim to wtedy możesz mieć trochę lepiej w tym mieście.

gość

I jak tam idzie zbieranie chrustu? A cukier zdazyliście kupić? No nawet za komuny był cukier na półkach sklepowych, a pismakom nawet to udało się zepsuć. Zdolni sa! Hahahaha.

moherek

Chrust nazbierany. Cukier jest. Teraz idę po ocet, bo mówili, że octu nie będzie. Jeszcze kopertę szykuje i jadę do Torunia do Ojca Tadeusza bujać się w kółeczku za rączki. 😀
https://www.youtube.com/watch?v=D9_4CliGgsk

gość

Jeżeli komuś nie odpowiadają mieszkania z ABK, to przecież może wynająć inne na wolnym rynku za kilka razy tyle. W czym macie problem, bo nie rozumiem?

Andrzej

A w tym że Pgk narzeka na brak pieniędzy a co ma powiedzieć ABK jeżeli ludzie wybiorą prąd czy opalanie mieszkania z czego będę robione remonty.

Xyz

Oni i tak remontów prawie nie robią. O wszystko trzeba się wyklocic. Niech sie martwią o swoje wypłaty. Bo jak ludzie przestana opłacać czynsze wtedy bedzie bieda. A mieszkań socjalnych brak.

Andrzej

Po prostu nie będzie premii na koniec roku

apu
bez

banderowcy już się pokazują

apu

‚Ukraina nigdy oficjalnie nie potępiła zbrodniarzy, a odmawiając nam ciągle prawa do pogrzebania ofiar, Ukraińcy jednocześnie stawiają pomniki Bandery i Szuchewycza, bezpośrednio odpowiedzialnych za dziesiątki tysięcy makabrycznych mordów na Polakach. Gloryfikacja zbrodniarzy jest haniebną
obrazą pamięci pomordowanych.’

Eryk

Jak tam w Punkcie Uzyskiwania Parobków? Jakieś Fantastyczne oferty parobkowe za miskę ryżu i szklankę wody?

Andrzej

Pgk stęka że ma źle a co powie ABK gdy ludzie przestaną płacić czynsze bo będą mieli do wyboru prąd, ogrzewanie czy wpłaty za mieszkanie. Lokatorzy pójdą sprzątać i tyle mogą im narobić a mieszkań nie ma dla zadłużonych. Prędzej czy później opłaty za mieszkanie też pójdzie w górę.

Cwaniak

Mieszam głośno herbatę. Bo wkurzam sąsiadów, że mam cukier 😀

Andrzej

Ludzie oszaleli z tym cukrem. Chciałem kupić 1 kg bo akurat byłem w Lidlu wszystko wynieśli w ciągu 15 minut w PSS po 6.99

Cwaniak

Wiem o czym mówisz, bo też byłem w Lidlu 🙂 Mój wpis to sarkazm 🙂

Andrzej

Jak tak chcą na czymś zaoszczędzić :
Połączyć ABK z Pgk zmieszczą się w jednym budynku to jedna oszczędność, zmniejszyć radnym dietki po 200 zł wystarczy za pierdzenie w stołki. Zlikwidować największą zmorę Lidzbarka czyli straż miejska, wystarczy zatrudnić jedną osobę jako kierowcę żeby woził osoby z urzędu i tak każdy dzwoni w razie czego na policję nie oszukujmy się. Ktoś coś doda?

Borek

Ja to bym jeszcze Burmistrza i Starostę zwolnił. Do czego oni potrzebni? Do przecinania wstęgi? Machania rączką na mieście?

Xyz

Do przecinania wstęgi i niby otwierania inwestycji, które sa wykonane w połowie (dworzec miejski) a reszta wisi w powietrzu. Ale nie ważne. Pleban woda polal, raczki uscisniete i wystarczy.

Zdzichu

W tym mieście to Plastuś z Pinokiem jedyne co umieją robić to wyciągać pieniążki od mieszkańców i nabijać sobie nimi kieszonki.

cox

A czy wiecie że na cmentarzu będą budować 16 kolumbariów?

Xyz

Dla lidzbarskich prominentow? Ilu ich mamy w mieście? Czy aby nie pomylili się w rachubie?

W.K

PGK ma sporo innych wydatków takich jak np utrzymanie bezpańskich piesków, na co idzie rokrocznie kilkadziesiąt tys złotych ! Czy też sowite miesieczne wynagrodzenia rady nadzorczej ….zł? Znając zwyczaje radnych, zagłosują jednogłośnie by dpowiedzialność rozmyła się na wszystkich i, że niby nie było innego wyjścia…! P.s nowym prezesem PGK jest były wiceburmistrz, zaś jednym z członków rady nadzorczej podobno syn starosty.” Rodzina na Swoim „. Brak słów.

Gość

Te opłaty to jakieś szaleństwo , niedługo nie będzie nas stać na pochówki

Andrzej

Wielu ludzi przynosi karmy do przytuliska i to nie byle jakie. Mają też jakiś sponsorów. Dostali dofinansowanie z budżetu obywatelskiego w kwocie 50 tys na remont. Wiele schronisk by tak chciało.

pepe

Przytulisko to w LW zawsze było dla komuchów. Teraz jest dla POstkomuchów i jak czytam nieźle urządzone.

Andrzej

Pgk to wieczny problem tego miasta i nie ważne kto rządzi wieczne przegrywanie przetargów. Wywózka mebli itp raz na jakiś czas chyba że konieczna jest potrzeba to przyjadą ale trzeba zapłacić 60 zł. A ile niepotrzebnych ludzi pracuje w biurze? To samo tyczy się przedsiebiorstwa wodociągów jedna wielka rodzina wszyscy robotę mają po znajomości. A my z podatków ich utrzymujemy. Co do burmistrza to wiadomo że podniesie razem z radą podwyżki przecież życie w Lidzbarku to istny raj na ziemi.

Boguś

Hary synusia zatrudnił? A jak byłem u niego pytając się o prace to nie miał mnie nawet czasu przyjąć. Nawet nie zapytał o jaką mi prace chodzi bo NIE MIAŁ CZASU. Powinien sobie zmienić nazwisko z Harhaj na „Jan Nepotyzm”, jeśli to prawda z synkiem.

gmo

Niech nie zmienia, ma takie ładne, adekwatne

Andrzej

A który to ten wiceburmistrz bo trochę osób przewinęło się na stołku

Xyz

Moze właściciel „papirus”?

Andrzej

Nie jego już dawno nie ma był przy poprzedniku. Teraz jest taki młody z gminy kolega wójta