wrz 252022
 

Cmentarz komunalny w Lidzbarku Warmińskim. Fot. Api

28 września 2022r. na Sesji Rady Miasta  Lidzbarka Warmińskiego pojawi się projekt uchwały   zmieniający stawki opłat za korzystanie z cmentarzy komunalnych. Jest to kolejne podejście Burmistrza Wiśniowskiego zmierzające do zmiany „cmentarnego cennika”. W lipcu Wiśniowski przygotował projekt uchwały zmieniający stawki, ale po artykule na NaszLidzbark w którym Redakcja podważyła legalność niektórych zapisów – Burmistrz na sesji z dnia 27 lipca wycofał go. Teraz wraca z nowym projektem, nieco uproszczonym, jednak nadal zawierającym nielegalne zapisy. Burmistrz już wcześniej pobierał opłaty (za pomocą PGK) na mocy nielegalnych przepisów. Sprawa opisana TUTAJ.

W ocenie Redakcji, nielegalne zapisy w „nowym” projekcie uchwały:

Opłata za zachowanie istniejącego grobu lub nienaruszonego miejsca grzebalnego po upływie 20 lat

– Miejsce na grób ziemny na jedną urnę (wym. 1,2m x 0,6m) 250,00
– Miejsce na grób ziemny wielournowy (wym. 1,2 m x 1m) 450,00

Uzasadnienie:

Z przepisów art. 7 ust. 1-3 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych wynika, że chowanie urn nie jest objęte 20-letnim limitem czasowym, co oznacza, że raz udostępnione miejsce pod urnę pozostaje do dyspozycji korzystającego co do zasady bezterminowo. Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądowo administracyjnym, m.in. w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 10 października 2017 r., sygn. akt II SA/Ol 626/17. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 12 lutego 2015 r. (sygn. akt III SA/Wr 810/14) – „(…) Jak prawidłowo zauważył organ nadzoru, z uwagi na wyłączenie zastosowania ust. 1 i ust. 2 art. 7 ustawy względem chowania zwłok w grobach murowanych przeznaczonych do pomieszczenia zwłok więcej niż jednej osoby, a także do chowania urn zawierających szczątki ludzkie powstałe w wyniku spopielenia zwłok, uprawnieni do tego grobu nie tylko nie muszą, po upływie 20 lat, przedłużać tego prawa, ale także uiszczać ponownej opłaty (tak Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 grudnia 2010 r., I CSK 66/10)”. Nie ma bowiem możliwości pobierania opłat za przedłużenie na okres kolejnych 20 lat, prawa do grobu przeznaczonego do chowania urn, zawierających szczątki ludzkie powstałe w wyniku spopielenia zwłok, co wynika bezsprzecznie z treści art. 7 ust. 3 w zw. z art. 7 ust. 2 ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych.

 

Opłaty pozostałe

– Opłata za postawienie nagrobka na grobie dziecka/urnowy/wielournowy 65,00
– Opłata za postawienie nagrobka na grobie pojedynczym 130,00
– Opłata za postawienie nagrobka na grobie podwójnym 250,00
– Wjazd na teren cmentarza 50,00

Uzasadnienie:

Tutaj warto zacytować fragment artykułu z 24 lipca 2022r.  jaki ukazał się na NaszLidzbark, dotyczący dokładnie tej sprawy.

Z chwilą złożenia do grobu zwłok prawo do grobu obejmuje zarówno urządzenie jego wystroju, jak również wystawienie nagrobka. Te zewnętrzne przejawy prawa do grobu, mimo że wiążą się z wydatkami, mają charakter osobisty. Prawo do wzniesienia nagrobka i utrzymania grobu, w tym prawo do wykonywania z tym związanych robót, stanowi element prawa do grobu. Wraz z udostępnieniem danej osobie fizycznej miejsca na grób, osoba ta uzyskuje nie tylko prawo do pochowania zmarłego (wraz z prawem do ekshumacji), ale także zwyczajowo szereg uprawnień o charakterze trwałym, takich jak prawo wzniesienia nagrobka i jego przekształcenia, prawo do stałego odwiedzania grobu, stałego jego utrzymania w należytym stanie, prawo wykonywania zmian o charakterze dekoracyjnym itp. (wyrok NSA z dnia 11 stycznia 2017 r., sygn. akt II OSK 929/15, a także wyrok NSA z dnia 14 września 2018 r., sygn. akt II OSK 2263/16). Skutkiem dysponowania prawem do grobu jest więc uprawnienie do wykonywania w jego obrębie robót. Dyskusyjnym jest także zapis o konieczności wniesienia opłaty za wjazd na teren cmentarza.”

 

Powyższy stan prawny powinien ogarnąć nawet średnio inteligentny radca prawny. Nie powinien on dopuścić do nielegalnej konstrukcji prawnej projektu uchwały, bowiem Rada Miasta ośmieszy się podejmując ją większością głosów. W dalszej kolejności unieważni ją Wojewoda, jako organ nadzoru.

W uzasadnieniu do projektu uchwały, Wiśniowski przedstawia wykresy na których pokazuje, że koszty utrzymania cmentarza są wyższe niż przychody PGK z tytułu opłat z nim związanych. Że spółka PGK musi dokładać do cmentarza z innych działalności.

W ocenie redakcji, powyższe rozumowanie jest typowe dla „ekonomistów” z „bożej łaski”, a nie osobie mającej na względzie dobro mieszkańców. Uwaga! – Zarządzanie cmentarzami komunalnymi przez PGK nie jest obowiązkowe. Eureka. Burmistrz Wiśniowski, powinien co roku ogłaszać przetarg na zarządzanie cmentarzami, jak nakazuje zdrowy rozsądek oraz litera prawa. Być może PGK zrządzane jest nieudolnie, przynosi straty i ostatnią rzeczą jaką powinien zrobić dobry gospodarz miasta jest przerzucenie tychże kosztów bezpośrednio na mieszkańców miasta.

 Posted by at 10:25 pm

143
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Pietuch

Odnośnie progów zwalniających na ul Spółdzielców Czy mógł by ktoś z mieszkańców tego miasta wsadzić do samochodu tego decydenta, (który tak błysną swoim intelektem) i przejechać po tym czymś zamontowanym kilka razy? Ludzie czy was naprawdę kurwica nie bierze??? Jak pół roku robią 100-stu metrowy odcinek drogi, to każdy myśli, no teraz będzie ok. No to ku…a zrobili okej, żart jakiś! Co 30 metrów próg i to nie zwalniający, ale chyba jakiś zatrzymujący, bo jadąc 5 km /h amory trzeszczą! Chyba lepiej się jeździło, po tych zalepionych dwieście razy dziurach, niż obecnie po tym głównie.

max

Ciekawe kto pierwszy urwie michę olejową w samochodzie, wtedy będzie ciekawie, zaraz śniegiem sypnie oblodzi te progi i slalomem będziemy jeździć

he he

Rakiety spadają w Polsce, a co tam Plastuś bełkocze pod nosem? że pomyłka?

asdasd

Kilka razy chciałem coś napisać, ale byłoby to niezgodne z linią partii, upss, „racją stanu” (a może Stanów).

Koryto plus.

Fundacja Dworczyka i dotacje z KPRM i ministerstw. Media: W czasie „dobrej zmiany” 64 mln złotych, e przecież to normalne

greg

A tymczasem lidzbarska platforma doznała porażki – kilkunastu działaczy PO z Pisza zrezygnowało z członkowstwa w PO i wysłało list do Tuska iż nie zapisywała się do prywatnej Platformy kilku lidzbarskich działaczy,z tym samym zamiarem noszą się działacze z Ełku którym rozwiązano koło PO w zemście za poparcie kontrkandydata w wyborach na szefa regionu.
Jak widać nie tylko w Lidzbarku poznali się na Janach i Jackach – wielkich samorządowców od zimnych term i odpraw.

adam

apropo Term Warmińskich, już w tygodniu nieczynne, może w wekendy jak pewnie pracowników znajdą , dedykuję przebój Elektrycznych Gitar ” To jest już koniec, nie mamy nic ” itd. Pozdrawiam „gentelmenów z wanienki”…

sup

Warto obejrzeć ten marsz we Wrocławiu – Polak w Polsce gospodarzem. Dopóki nie jest za późno – https://wprawo.pl/polak-w-polsce-gospodarzem-marsz-polakow-we-wroclawiu-relacja-na-zywo/

Benek

Donald Tusek rozgadany w tv 😀 znów obieca Polakom złote jaja 😀

asdasd

Kościółek pięknie oświetlony, bloki przy Astronomów nadal toną w ciemnościach. Ma władza priorytety.

Kleofas

Jak tam sprawa ma się w Lidzbarku? Kobiety dają w szyje do 25 roku życia czy trochę dłużej?

czaruś

Pamiętam imprezki w latach 80. miałem wtedy 20 lat i ostro dawały w szyje, a potem się ze mną parzyły… na drugi dzień mówiły, że takie nie są, że to przez alkohol, że są porządne itd. a ja mówię ależ rozumiem, oczywiście i proponowałem czy za tydzień znów wypijemy i zgadzały się i znów się ostro parzyliśmy, piękne czasy 😀

Wiesiek

Wybory przełożone. Wielcy fachowcy maja więcej czasu na dojenie naszego biednego miasta. Przy wyborach naprawdę zastanówmy sie czy warto wybierać te same osoby czy lepiej dac szanse nowym

Mieciu

Tunga Tunga Tunga ni ma diploma… ale mam mega kaca i wziąłem sobie ibuproma…

adsfads

Może łaskawie włączy się światła na ul. Astronomów? Jaki jest powód tego, że są wyłączone? Ludzie chodzą po ciemku, dzieci wracają z zajęć pozalekcyjnych w absolutnej ciemności. Swoją drogą chciałbym też zobaczyć policję pilnującą porządku w tych ciemnościach i stojącą na przejściu np. przy Urzędzie Gminy, gdzie naprawdę jest niebezpiecznie dla pieszych, zwłaszcza młodych, a nie na polowaniach na wylotówkach z miast, gdzie są szerokie chodniki. Kto rządzi w tym, tym … czymś?

obywatel

Młody mieszkaniec bloku stawia worki śmieci obok pustych koszy i spokojnie wraca do domu. Śmietnik Wiejska-Nowa.Od innych pewnie wymaga porządku.

gość

Już za zaborów donosicieli nie lubili…

obywatel

To nie donos tylko zwrócenie uwagi na zaśmiecanie.

gość

To rusz d…pe i zwróć mu uwage , a nie tu donosisz.

obywatel

Ależ z CIBIE gość.

Ciekawski

Stawia śmieci obok pustych koszy? A czemu nie wrzuca do pojemników?

doc

tunga tunga tunga ni ma diploma…

doc

A co tak aż 7 mminusów??? Lubicie być oszukiwani, czy sami też macie takie „diplomy”?

Bodek

oni chyba nie wiedzą o co chodzi, albo to minusy od przydupasów:)

Zimne Termy

„Jan Harhaj jako przyczynę podał „powody osobiste”, ale dla wszystkich obecnych na sesji było oczywiste, że prawdziwym powodem jest klęska inwestycji „zimne” Termy Warmińskie, której najgorętszym zwolennikiem był właśnie starosta Harhaj.”
https://tko.pl/137069,2022,02,18,starosta-lidzbarski-jan-harhaj-zlozyl-rezygnacje-ze-stanowiska-w-tle-zimne-termy
to wszystko wyjaśnia: Pan Jan NAJGORĘTSZY zwolennik wskakuje do basenu by ogrzać swoim boskim rozgrzanym ciałkiem zimną wodę 😀

tylko po co pisać takie dyrdymały, że zrezygnował bo ZIMNE TERMY jak dobrze wszyscy wiemy, że nie zrezygnował 😀

Kyle XY

Może w końcu wyprowadzi się z tego miasta. Ciekawe gdzie?

pas Lęk

Najlepiej tam skąd tu przylazł.

Kyle XY

Tyle co tu PO napsuło i jak zadłużyło miasto, to będziemy spłacać przez parę pokoleń. To to będą spłacać emeryci bo młodzi wyjadą. Po co ratować upadające miasto bez perspektyw. Ja to czekam na rządy komisarza. W tedy będzie wesoło.

mieszczuch

Jakiej wielkości długi? Nie chodzi CI oto żeby było lepiej,tylko weselej.Brawo

he he

w gronie peofczykuf zapewne jest wesoło – szczególnie po kilku głębszych 😀

Boguś

Widzieliście zdjęcie w tym artykule powyżej i kieliszek jaki stoi przed Jankiem? małego mu nie dali, zapewne to nie przypadek 😀

adam

Termy dla morsów…. to chyba ostatni etap działalności tego obiektu, a szkoda… woda zimna w dużym basenie, w jakuzzi, w szatniach, ….smutne, ale prawdziwe no i coraz mniej ludzi, pusto, szaro , zimno i smutno….

Xyz

A miało byc tak pięknie,” amerykancko” z uśmiechami na twarzach wkopywano kamień węgielny, uroczyste otwarcie. Staroście i burmistrzowi nie żal bylo garniturów aby skoczyć do basenu a pani prezes poświęciła nawet fryzurę, ktora zapewne zrobiła tuz przed impreza. Zenada

Maciuś

A ja byłem na termach, pięknie jest. Laseczki chodzą, ja z kolei na golaska do sauny na bajerke, wyrwałem coś.

Barbara

I wykonali „skok na głęboka wodę” lepiej jak w cyrku

xzc
Kleofas

Wstaje dziś rano, patrzę w kalendarz, a tam imieniny JANA. Więc z tej okazji – Tunga Tunga Tunga ni ma diploma. Dajcie mi wstęgę to jom przetnę i wręczycie mi diploma- Tunga Tunga – Tunga Tunga i Bunga Bunga – Bunga Bunga – gul gul gul 😀

mieszczuch

Ten sam administrator jedna ulica dwa bloki w jednym za co 7,50 w drugim 8zł za m2.Dlaczego?

Andrzej

nadal dla Harego https://youtu.be/mi106DZJhuQ carbon dla Polmleku

SUP
Emeryt

Ciepłownia dała czadu co80% podgrzanie wody 120% a miało być maksymalnie 40% według tvp.

Unii ufuf

Ale pomagamy sąsiadowi. To kosztuje. A że nikt o zgodę nas nie pytał… Do tego frank i dolar za 5 zł, a zł to śmieć. Rubel podrożał dwukrotnie. No brawo! Ale jak ruskim dopiekliśmy, hoho! Aż zrobię 50 przysiadów by się rozgrzać.

zatroskany

Miało być maksymalnie 42%. Za ciepłą wodę 160% co 80% czyżby ciepłownia bez dotacji.

Trombullus

Brawa dla UE i jej ekologii. Płacimy haracz za spaliny i inny haracz dla spekulantów giełdowych którzy handlują sobie prądem. Jak ten pokraczny rząd nie może się od tego odciąć? Mamy wojnę militarną i gospodarczą więc trzeba na jakiś czas porzucić fanaberie przekupnych ekologów. Nie można pośrednio uczestniczyć w wojnie gospodarczej i udawać że nic się nie dzieje. Czy oni myślą że społeczeństwo jest z gumy albo na tyle głupie że nie rozumie że te dodatkowe pieniądze za każdy towar lądują w czyjejś kieszeni? Jest wojna a na wojnie właśnie dorabiano się największych majątków- zawsze tak było i jest.

Unii ufuf

Brawo rząd, za Ostrołękę i kupowanie energii na giełdzie.

mieszczuch

ABK wyliczyło podgrzanie wody z 33zł do 85zł za m3 to 155% CO z 4,55zł do 8zł to jest 85% Jak to możliwe.

adam

bo liczyć to trzeba umić,,,

Emeryt

Ciepłownia dała czadu ciepła woda 120% co 85% a w telewizji mówili maks 40%.

Barbara

Co tam się dzieje w TBS że są wycieki gazu a prezes ma to w czterech literach.

Jacek

Czy Pan Starosta wręczał dyplomy z okazji „Dnia Nauczyciela” dla nauczycieli? Czy może nauczyciele wręczali dyplomy dla Pana Starosty?

Barbara

A jak nawet popijawa była. Jeżeli chodzi o takie imprezy starosta sobie nie odmówi

Ciekawski

Ciekawe kto stawiał alkohol?

tunga tunga

Nie ma takiego diploma, którego by nie miał pan jan, zwany tańczący z diplomami

Pietuch

Ot czasy, nie stać ludzi nie tylko żyć, ale i umierać…

Ciekawski

A Pan Starosta to jakie ma wykształcenie?

odp

a tam wykształcenie, zapytaj lepiej ile żona ma na koncie 😉

Ciekawski

To ile ma na koncie żona 😀 ??

Barbara

60 lat na koncie już ma

Bodek

Widzę mamy to samo poczucie humoru 😀 leci łapka w górę Pozdro 🙂

Api

W sprawie opisanej powyżej, wysłano wniosek do wojewody o sprawdzenie legalności zapisów uchwały. Jestem ciekawy co odpowie biuro prawne wojewody i czy wyda rozstrzygnięcie nadzorcze w związku z rażącym naruszeniem prawa.

Trombullus

Lidzbark to jedno wielkie naruszenie prawa i norm etycznych, jazda na krawędzi prawa, nepotyzm, korupcja, mobbing i napastowanie seksualne w pracy. Ale najciekawsza jest „omerta”- zmowa milczenia i brak dowodów.

mgr

A już myślałem, że – „W sprawie opisanej powyżej, wysłano wniosek do wojewody o sprawdzenie…” – że chodzi o ten tunga, tunga diplom.

Gość

I?

Krzysiu
Barbara

Kolejny głupi pomysł PiS samorządy będą załatwiać dla mieszkańców tańszy węgiel. Już widzę jak burmistrz wsiada w ciężarówkę i jedzie po opał.

bogda

Dlaczego Burmistrz ? Jest były skład opałowy z wagą więc Firmy Transportowe mogą węgiel zwozić. Firmy niekoniecznie z Lidzbarka Warmińskiego, zależy od organizacji i chęci naszego Samorządu. W naszym mieście rządzi PO, to na przekór dla Rządu nie zwiozą węgla dla mieszkańców. I kto będzie siedział w zimnej chałupie ? Burmistrz ? Starosta ? Otóż NIE! Tylko mieszkańcy będą palić śmieciami, a tym nie nagrzejesz domu.

JMY

Faktycznie pozostawienie dystrybucji węgla samorządowi, który niektórzy uznają za złodziei i nieudaczników, to wspaniały pomysł! Co może pójść nie tak!? Towarzyszu, chyba nie podumaliście za bardzo 🙂

Maxiu

W Lidzbarku dobrobyt. Latarnie palą się już od 15 godziny na Bulwarach.

Xyz

Bulwary to oczko w głowie „burmiszcza” one musza byc oświetlone i widoczne z daleka. Bulwary prosze zostawić w spokoju, tak samo deptak .

Barbara

Już o 9 były włączone. A tak gadają o oszczędnościach

Adam

A może trochę trzeba pomyśleć. Trwała konserwacja oświetlenia. Aby sprawdzić czy wszystko działa trzeba było włączyć?

Maxiu

To coś wolno myślą, bo znów się dziś palą od 15

Bodek

Tunga Tunga Tunga ni ma diploma 😀

Bodek

ej! co jest Kochani? 5 czerwonych łapek? co jest z Wami? więcej optymizmu! śpiewamy razem! łapki w górę i lecimy: Tunga Tunga Tunga ni ma diploma 😀 Wszyscy Razem Tunga Tunga Tunga ni ma diploma 😀

znachor

Nie bierz więcej Bodek szkoda zdrowia.

Bodek

Ale ja po pół biorę to mi nie szkodzi. I Lubię sobie zaśpiewać Tunga Tunga Tunga ni ma diploma. Zawsze to śpiewam goląc się na golasa przed lustrem wymachując moim zaganiaczem i jak wracamy po secie z chłopakami z budowy.

he he

U mnie sąsiad już pali niemieckim węglem 😀
https://streamable.com/qg09jh

gość

A co? Ma swastyki namalowane???

he he

kto? sąsiad?

adam

no i powoli brniemy do końca świata…

Bolek

Chyba nie jest tak źle bo o 6.30 latarnie są włączone

Wiesiek

Co by nie bylo ile byśmy nie narzekali to i tak wybory wygra on oraz WSPANIALA rada miasta ktorej jedynym sukcesem jest stawianie wiat śmietnikowych za nasze pieniądze

Gosc

Te wiaty, ogrodzenia, chodniczki to podobno tylko wylacznie pomysły radnych haha i tylko oni mają monopol na znalezienie pieniędzy z kasy miejskiej. Żałosne ogłupianie, wyborców.

Barbara

Właśnie tylko niby pomysły, przyjdą zrobią zdjęcie. A kto odwala czarną robotę żeby to było w ogóle zrobione tego już nie napiszą.

Wiesiek

Taka wiata to JEDYNY sukces nie jednego radnego. Nie wiem za co niektórzy przytulają prawie 2.5 klocka miesięcznie…

Barbara

Jak za co, podnoszenie ręki jest bardzo męczące.

Barbara

Jak ludzie naiwni to będą głosować , nic na to nie poradzimy.

lidzbarski żul

Bardzo lubię te wiaty. Zawsze mogę tam wejść się odlać albo kloca postawić. Ale jak wiat nie ma też bez problemu kloca stawiam pod śmietnikiem.

Bodek

To już wiem czemu miałem kloca żulu pod śmietnikiem po Biesiadach Lidzbarskich. Może to taka forma żartu nowoczesnego, którego nie zrozumiałem, ale jeśli Cię przyłapie, że Ty mi robisz pod śmietnikiem to się skończą kabarety dla Ciebie żulu lidzbarski.

adam

pomyliłeś się ty jesteś psychol nie żul.

lidzbarski żul

Adamie pożycz 20 zł trochę mnie suszy po wczoraj.

Ziom

Zgadzam się z Waszymi komentarzami, co jedynie pokazuje dlaczego już na stronie um nie na linku wnioski i interpretacje radnych. Kiedyś można było wejść i zobaczyć co się dzieje. A teraz już nie tego nie ma co tylko potwierdza, że nic nie robią.

Wiesiek

Albo pokazuje ze tyle tego zie nie nadazaja wstawiać haha

Barbara

Czy ktoś wie kiedy będą wypłacać dodatek węglowy u nas w mieście?

Gosc

Od pierwszego możliwego terminu złożenia maja jeszcze ok 19dni

adam

nie ma węgla, nie ma dodatku, cisza….

...

API zerknij w spam odrzucony przez automat strony, tam ciekawe linki o członkach rady nadzorczej wspomnianego PGK w Lidzbarku Warmińskim.

adam

ręce opadają, każdy zbywa temat, ponieważ myślimy, że to nas nie dotyczy. Na zasadzie jutro ja, ani nikt mi bliski umierać nie będzie, a jednak bardzo się mylimy. . . Wracając do tematu żyjących nadal szkołach zimno, dzieci chorują. Najpierw dzieciom, później sobie taka zasada. W urzędach cieplutko, milutko, ale nie zapominajmy o innych.

Xyz

W urzędach cieplutko byc musi, bo inaczej urzędnicy zmarzna, urzędy zamkną sie wcześniej i nic nie załatwisz Adamie. A dzieci? Dzieci nikogo nie obchodzą. Jak zachoruja to rodzic pójdzie na zwolnienie, ale przelozonemu tez sie to nie spodoba. Zaraz bedzie nauczanie zdalne. Tylko co z tego zdalnego wyrosnie? Pewnie kolejny mądry ekonomista.

Barbara

Widocznie dla burmistrza pasuje nauczanie zdalne w szkołach przynajmniej zaoszczędzi na ogrzewaniu

Xyz

Moze niech on szuka oszczędności gdzies indziej, nie kosztem dzieci i mieszkańców. Czas by przestać zatrudniać pociotokow, kolesiów i dawać cieple posadki byłym swoim zastepcom. Niech przestanie brac kredyty na swoje widzimisię wtedy zaoszczędzi choć troche. Bo jak dotychczas chwali się pozyskanymi środkami, ale o długach miasta nie wspomina. Mam nadzieję, ze to juz ostatnia jego kadencja.

gość

Weźcie się ogarnijcie , co wy tu pier…cie…

adam

to niech urzędnicy pójdą na zdalne, a dzieciom ciepło się należy. Moim skromnym zdaniem gdybyśmy połączyli te urzędy w jeden to sprytna ekipa urzędników spokojnie by sobie poradziła, a oszczędzanie na dzieciach to najgorsze co może być. Rozumiem . to znaczy nie rozumiem gość przyjechał do Zielonej Góry z koronawirusem, a na Warmii do lasu był zakaz wstępu, a zdalne przypasowało i taka teraz moda, tylko co z dziećmi się porobiło, a do psychiatry dziecięcego 2 lata kolejka….

abd

Szanowni Państwo, powiedzmy STOP. Czas zmienić erę Lidzbarga. Niech przyjdzie Nowy Burmistrz, z wizją na Nasze Miasto, który będzie miał doświadczonych doradców z wiedzą. Niech skończy się przechowywanie byłych V-ce burmistrzów w spółkach miejskich jako nagroda. Pózniej dziwimy się, że są podwyżki i nie udolne zarządzanie. W nawiązaniu do cmentarza to ciekawe jakie koszty wzrosły ? Może prąd, gaz, czy węgiel. W innych miastach spółki nadzorujące cmentarzem również prowadzą usługi pogrzebowe a tu wizjonerzy miejscy nie wpadli na tak prosty pomysł. eeeech szkoda Nas Mieszkańców, że i tak za wszystko zapłacimy. gospodarz przedsiębiorca (jednoosobowej firmy) wyczerpał już swoje pomysły. :((( tylko czy je miał

Xyz

Obawiam sie, ze nie miał żadnych pomysłów. Zwyczajnie chciał sie mianowac „burmiszczem Lidzbarga Warmińskiego”. A teraz mu w głowie tylko sport, bulwary i ścieżki rowerowe. Większość mieszkańców to emeryci i renciści. Wiec na rowery starszyzno i gnac po zdrowie!!!

Barbara

No jakie koszty kopcenia w Pgk. Przecież sami palą a ktoś to musi im zwrócić szkoda tylko że trafiło jak zwykle w biednych mieszkańców. Zgadzam się z abd

zatroskany

Szanowny abd erę Lidzbarga możesz zmieniać jak chcesz. W LIDZBARKU będą normalne wybory i wtedy możesz czekać na wymarzonego burmistrza.

abd

Szanowny zatroskany oczywiście że tego chce. Jest tylko jedno pytanie, czy mieszkamy w tym samym mieście co Pan J.W.. Ja osobiście nie mam ochoty żeby zadłużał już Nasze Miasto i robił inwestycje bez przyszłości i pomocy ekonomicznej mieszkańcom. Kolejny plac zabaw nic nam w dzisiejszych czasach nie przyniesie, pomoc w budowie inwestycji przynoszących obniżenie kosztów życia w Lidzbarku tak. Chyba że mieszkańcy Lidzbarga myślą inaczej

zatroskany

Zeby nie J.W i pozostali nieudolni zarządzający dalej byś jeżdził ichodził po dziurawych drogach.Doliny krzemowej nie stworzysz.

Xyz

Zapatrzony i wierny jestes J.W jak wyborcy PiS.

Barbara

To nie burmistrz łata drogi tylko pracownicy urzędu a to jest różnica.

zatroskany

Szkoda pisania .Nikt nie zmieni wrogości tu piszących do BURMISTRZA.

Xyz

Super. Nareszcie zrozumiałeś,ze nic nie wskorasz tu swoimi wywodami i swoim zachwalaniem obecnego „burmiszcza”. Teraz wiem dlaczego nazywasz siebie „zatroskanym”. Tez byłabym zatroskana widząc same złe odpowiedzi na moje informacje.

Xyz

A, i jeszcze tez jestem zatroskana widząc jak miasto tonie w długach.

zatroskany

Xyz po TWOICH wywodach nigdy bym nie pomyślał że jesteś osobą płci żeńskiej.Pozdrawiam.

Xyz

A co to ma do rzeczy? Osoby płci żeńskiej nie mają prawa zabierać głosu? Również pozdrawiam

Smart

To nie wrogość zatroskany, ludzie mają dość i wyrażają swoje zdanie. Żałosne, jak pod każdym postem UM z J.W w roli głownej, komentują z zachwytem stare babki, bo mają kilka siłowni i ławki na ploteczki, no tak autobus i ie trzeba do lidla zapierniczać z buta. Młodzi potrzebują nowych miejsc pracy, bezpoecznej szkoły dla dzieciaka i poczucia stabilności, nie nowych autobusòw, wiat, ławek…..centrum oświetlone, Astronomów ogarnęła ciemność, szkoły zimne ….szkoda pisać. Na oficjalnym profilu UM dostaje się bana za krytykę lub niewygodne pytania….to jest wedĺug ciebie ok?

Merida Waleczna

Nie jest to kwestia wrogości, bo człowiek jest sympatyczny, krew mnie zalewa jak słyszę, że dzieci mają siedzieć w nieogrzewanej szkole do listopada decyzją OP.

zatroskany

Mają siedzieć czy siedzą bo to kolosalna różnica.

Xyz

Ogarnij się zatroskany i nie łap ludzi za słówka. Obowiązek szkolny w naszym kraju jeszcze obowiązuje. Wiec mają siedziec w szkole to siedza. Logiczne chyba.

zatroskany

Chodziło mi o temperaturę w szkole,nie temperaturę dyskusji.

Xyz

O temperaturze nic nie piszesz. Wymieniasz tylko czasowniki „siedzieć” ” siedza” czasami trzeba uruchomić mózg zeby potem sie głupio nie tłumaczyć. Przeczytaj co napisałeś.

zatroskany

Czytając te wywody nie muszę się tłumaczyć.

c

Xyz

Czytając czy pisząc te wywody,bo nie rozumiem. Prawdę mówiąc, ja w ogóle nie pojmuje tego co piszesz. Trudno to zrozumieć.

zatroskany

Nie pojmujesz to TWOJ problem.

Xyz

Ja pojmuje dokładnie o co ci chodzi. Tylko ty powinieneś choć troche ogarnąć pisownię swojego ojczystego jezyka.

Merida Waleczna

Siedzą i będą siedzieć w zimnej szkole cały październik Panie Zatroskany. Ty pewnie w UM grzejesz tyłek, bo tam sezon grzewczy trwa.

Xyz

Dla pana zatroskanego „siedzieć”i „siedzą” to kolosalna różnica. Najwyraźniej nie pamięta juz polskiej gramatyki. No ale byc moze to pracownik UM. A tam gramatyka jak wiemy jest zbędna.

zatroskany

Brawo TY.

Xyz

Brawo ja

Merida

Tak i pewnie mieszka w Lidzbargu….hahaha

Merida Waleczna

No i nadal jeżdżę dziurawymi, nieskończonymi drogami, mało tego jeżdżą nimi wieczorami puste, darmowe autobusy miejskie…..żyć nie umierać.

Trombullus

Połatali ale naprzeciw Agatu na moście wystaje kratkam ściekowa z ostrym kantem i dwie okrągłe studzienki. Czekam aż ktoś jadący od Lipowej wywali kiedyś oponą w ten kant i go rzuci na drugą stronę jezdni na czołówkę. A może to kratka imienia wulkanizatorów lidzbarskich i nie można jej ruszać?

Zenek

Ale zdjęcie Jacka na rowerach z Niemcami to spoko jest co nie?

nepotyzm

Apropo tych co nadzorują PGK, czy nie mają wstydu, myślą, że to nie wyjdzie, prawie 1000zł miesięcznie za „ciężkie” nadzorowanie … https://bipsplidzbark.warmia.mazury.pl/upload/files/oswiadczeniamajatkowe/Leszek%20Sierputowicz.pdf oraz ta zbieżność nazwisk 😉 https://krs-pobierz.pl/przedsiebiorstwo-gospodarki-komunalnej-spolka-z-ograniczona-odpowiedzialnoscia-i63185 i jak ma być dobrze w tym mieście!

Nepotyzm

Dzięki

Api

Mierny ale wierny. Niestety.

Xyz

PGK to twór do niczego nie potrzebny tak samo jak ABK.

Resume

A pewnie. Zawsze można sprzedać mieszkania komunalne i niech biedniejsi pod mostami mieszkają. PGK tez rozwiązać zlecić utrzymanie piesków miejskich za 3 tys miesięcznie w prywatnym schronisku. Wpuścić firmy prywatne od śmieci i za przykładem Włoch stosować po czasie ceny 3 razy wyższe . Była już próba sprywatyzowania utrzymania zieleni, nędza wyszła w jakości i w terminach . Na początku lat 90tych cmentarzem zarządzała prywatna firma, to się dopiero bałagan zrobił.

Martys

Kwestia załatania budżetu. Niezłe szpagaty tam będą, ciekawe czy sprzedaż term jest uwzględniona.

Barbara

Takie są skutki jak Pgk jest kierowane przez nieodpowiednie osoby, przegrywane przetargi już nie wspominając o innych kwestiach. Nawet osobom które sprzątają ulice miejskie nie chce się tego robić bo wolą pół dnia przestać z papieroskiem i telefonem w ręku. Widać burmistrz już nie chce kandydować skoro wymyśla takie rzeczy rok przed wyborami.

cox

Tonący brzytwy się chwyta. Jeszcze niech wprowadzą opłaty za wejście do centrum miasta.