Lis 282013
 

wsaW dniu dzisiejszym Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie uznał skargę złożoną na bezczynność Burmistrza Wajsa w sprawie udzielenia informacji publicznej za zasadną. Nakazał Burmistrzowi w ciągu 14 dni od uprawomocnienia się wyroku, rozpatrzyć wniosek o udzielenie informacji publicznej złożony przez Redaktora Naczelnego naszlidzbark.pl i zasądził na rzecz skarżącego zwrot kosztów opłaty sądowej w wysokości 100 zł.

W uzasadnieniu wyroku, Sąd przywołał bardzo podobną sprawę z listopada tego roku, gdzie Dyrektor ZOZ-u w podobny do Burmistrza sposób potraktował obowiązek udzielenia informacji publicznej. Sędzia przypomniał sobie, że skarżącym też był mieszkaniec Lidzbarka Warmińskiego;) Według Sądu działania Burmistrza nie znajdują oparcia w przepisach prawa. Sędzia wyjaśnił, że mój wniosek jest tzw. „wnioskiem prostym”, a organowi zobowiązanemu do udzielenia informacji publicznej nie wolno go interpretować i nakłaniać wnioskodawcy do jego zmiany.

Burmistrza reprezentował radca prawny Bartosz Głodkowski.  Niestety nie udzielił mi odpowiedzi, jaką kancelarię prawną reprezentuje i na jakich zasadach został wynajęty przez Burmistrza Wajsa. Nie był zbyt uprzejmy i zbył mnie stwierdzeniem, abym złożył wniosek o takie informacje w trybie dostępu do informacji publicznej. Tak też się stanie. Biorąc pod uwagę „baśniowe” argumenty, jakie podnosił w trakcie rozprawy jak też, moim zdaniem,  mało profesjonalne rozumienie istoty sprawy –nie należy się więc dziwić, że nie chciał się przyznać w jakiej firmie pracuje.

Stanowisko strony przeciwnej można skonkludować tak: Burmistrz nie życzy sobie, aby jakiekolwiek informacje na temat pracy i finansów urzędu były upubliczniane na łamach gazety, bo zwykłym ludziom taka wiedza jest niepotrzebna, a co gorsze może pobudzić do samodzielnego myślenia.

Chronologicznie:

2 wrzesień – złożenie wniosku o informację publiczną. Poniżej treść wniosku:

„Na podstawie art. 61 konstytucji RP wnoszę o udzielenie informacji dotyczącej: 

1. Nakładów finansowych jakie poniosła gmina miejska w związku z organizacją „Lidzbarskich Wieczorów Jazzowych” 2013 w rozbiciu na: 

– Wysokość wynagrodzenia dla wykonawców (proszę o skany umów zawartych z wykonawcami lub ich menagerami)

– Wysokość wynagrodzenia dla firmy ochroniarskiej, nagłaśniającej i oświetlającej imprezę „Lidzbarskie Wieczory Jazzowe” 2013 w skrócie LWJ 2013 (proszę o skany umów z nimi zawartych).

– Koszt wynajęcia namiotu na potrzeby LWJ 2013 i nazwę firmy od której namiot wynajęto.

– Jeśli były opłacane noclegi i hotele dla zaproszonych wykonawców i innych osób w związku z organizacją LWJ 2013 poproszę o skany faktur wystawionych przez wyżej wymienione podmioty dla Urzędu Miejskiego.

– inne koszty nieujęte w powyższym zestawieniu takie jak wyżywienie itp.

– Jaką rolę w organizacji LWJ 2013 pełnił hotel „Krasicki”. Jeśli na okoliczność organizacji LWJ 2013 Urząd Miasta zawarł z hotelem umowę, lub też inne porozumienie to poproszę o skan tego dokumentu.

 Wnioskowaną informację (w tym skany wnioskowanych umów i faktur) proszę przesłać na adres poczty elektronicznej redakcja@naszlidzbark.pl 

11.09.2013r. – odpowiedź Burmistrza na wniosek z 02.09 – POBIERZ PDF

19.09.2013r. – Skarga na bezczynność Burmistrza do WSA – POBIERZ PDF

30.09.2013r. – Odpowiedź Burmistrza na skargę – POBIERZ PDF

28.11.2013r. – Rozprawa w Sądzie Administracyjnym w Olsztynie.

Rozprawa w Sądzie Administracyjnym wygląda mniej więcej tak (orzeka minimum 3 sędziów):

1. Protokolant wywołuje strony do wejścia na salę.

2. Sędzia przed rozprawą pyta się strony czy chcą złożyć wnioski formalne np. przełożenie rozprawy ze względu na chorobę strony, wyłączenie sędziego ze składu orzekającego ze względu na przypuszczalną stronniczość/spowinowacenie ze stroną przeciwną itp.

3. Sędzia sprawozdawca rozpoczyna rozprawę od przeczytania na głos treści akt sprawy tj. mojego wniosku, odpowiedzi, itp.

4. Sędzia pyta się stronę skarżącą i przeciwną czy podtrzymują swoje stanowiska w danej sprawie.

5. Udziela głosu skarżącemu, potem stronie przeciwnej.

6. Zamyka rozprawę, wyprasza za drzwi;)

7. Protokolant wzywa na ogłoszenie wyroku, wraz z krótkim uzasadnieniem.

 

Lidzbark Warmiński to miasto szczególne pod każdym względem. Władza traktuje mieszkańca jak pieczarkę w hodowli, trzyma w ciemności, od czasu do czasu obrzuci gó…nem, a jak łeb wychyli to utnie;)

 Posted by at 5:54 pm
Powiadom o

It is pretty worth enough for me. In my view, if
pozyczka sms http://www.lixe24.pl/

“You blame me, Vanya?” she said at last.
gucci トートバッグ http://oono.cc/sitae/guccibags1.php

czytelnik

""To że czarna strona mocy wykorzysta wszystkie siły, niekoniecznie prawem potwierdzone aby zniszczyć, zdeptać, zakopać, Jeżeli myślisz że władza działa czy musi działać wg prawa to się mylisz, władza ma pieniądze i użyje ich nawet w niekonwencjonalny sposób a później to rozpisze w wydatkach np jako deratyzację piwnic 🙂 ""Przepraszam , jeśli kogoś uraziłem , ale wprowadzasz trochę atmosferę horroru . Az tak źle chyba nie jest .

NARÓD

MY NARÓD, MIESZKANCY LIDZBARKA!
ZADAMY OD BURMISTRZA ARTURA WAJSA RESPEKTOWANIA POSTANOWIEN KONSTYTUCJI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ W KAZDYM ASPEKCIE , ROWNIEZ W ZAKRESIE UDOSTEPNIANIA INFORMACJI. NIE GODZIMY SIE NA WYDAWANIE PUBLICZNYCH PIENIEDZY NA OPLATY ZWIAZANE Z PRZEGRYWANYMI SPRAWAMI W SADACH. JESLI KONSTYTUCJA RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ SIE NIE PODOBA TO ZADAMY REZYGNACJI I DO WIDZENIA!

Adam Berbeć

No, nie zajarałem.
Dołączam się się do życzeń. Dużo zdrowia i wypij kielicha raz na miesiąc, ku zdrowotności.

XXY

W dniu Pana Panie Andrzeju imienin zdrowia,siły.przezwyciężenia wszelkiego zła i wrogów ich upokorzenia,pozyskania sympatii przez 3/4mieszkańców miasta zyczą przychylni Panu koledzy XXX,XXY.

dream

Dołączam się do życzeń – 100 lat!

zorientowany

Wygląda na to, że czytelnik komentował Ciebie Yogi, Twój cytat odnoszący się do Lidzbarka. Doprawdy, nie rozumiem, o co kaman. Być może czytelnikowi pomyliły się tematy do komentowania 🙂
Ale fakt. takie motto mogłoby zostać umieszczone na rogatkach naszego miasta i być skierowane dla wyjeżdżających.
Powinno żegnać 🙂

Pozdrawiam

Yogi

Cytat " Lidzbark Warmiński to miasto szczególne pod każdym względem. Władza traktuje mieszkańca jak pieczarkę w hodowli, trzyma w ciemności, od czasu do czasu obrzuci gó…nem, a jak łeb wychyli to utnie;) " Dla mnie to cytat cytat roku, zostaje dopisany do stopki firmowego adresu 🙂 API, nie składam wirtualnej deklaracji, Nie popieram wszystkich twoich działań, Nie twierdzę że masz w 100 % racje w każdej sytuacji , z paroma rzeczami się nie zgadzam i nigdy się nie zgodzę ale całokształt uważam za słuszny i realnie chcę wspierać twoje działanie, nie mam zbyt wiele, ale tym co mam chętnie się podzielę 🙂 wiem że wykorzystasz to w słusznej sprawie, plakaty, serwer lub sądowy wpis przeciw……….. Wierzę że wytrzymasz bo zaczyna się jazda, wiem że paliwem dla ciebie jest wsparcie nawet te mentalne, ale kiedy zrobi się gorąco, naprawdę gorąco to realnie zostaniesz najprawdopodobniej sam, nie życzę ci tego ale musisz… Czytaj więcej »

ggg

co to znaczy gorąco,naprawdę goraco ?

Yogi

To że czarna strona mocy wykorzysta wszystkie siły, niekoniecznie prawem potwierdzone aby zniszczyć, zdeptać, zakopać, Jeżeli myślisz że władza działa czy musi działać wg prawa to się mylisz, władza ma pieniądze i użyje ich nawet w niekonwencjonalny sposób a później to rozpisze w wydatkach np jako deratyzację piwnic 🙂

API

Świetnie, są już wystarczające środki na wydruk plakatu. Przez weekend zaprojektuje coś i w poniedziałek zamawiam:) Będzie brakowało trochę na wynajęcie miejsca do rozwieszenia. Może ktoś się jeszcze dołoży i będzie:)

Yogi

Pomyślimy :), nowy miesiąc nowe możliwości

czytelnik

Pewnie będzie tak jak piszesz , ale musisz sobie zdać sprawę , po której stronie stoisz .I czy nie jesteś czasem pomagierem . Bo pomagierzy są gorsi często od oryginału . I nie zmuszaj nikogo do komentowania twoich wypocin .

Yogi

czytelniku….. jeżeli do mnie piszesz to ….. wiem kim jestem i wiem co robię a na pewno nie zmuszam ( tym bardziej ciebie ) do komentowania moich wypocin, nie pocę się pisząc cokolwiek, nie jestem pomagierem i nie oczekuję pomocy a zwłaszcza w bzdurnym komentowaniu , chyba że to nie było do mnie – więc przepraszam

Adam Berbeć

Yogi napisałeś całą prawdę.
Nawet nic nie dodam, bo po co.

Che Guevara

Bucmistrz.

Grande

To kancelaria bardzo oddana jeszcze prawdopodobnie z czasów ZOZowskich, kto wie moze i starostwo korzysta. Puścili młodzieńca na szerokie wody i zmoczył. Oj komendant miasta L.w nie będzie zadowolony.

Kancelaria idealnie pasuje do tych "schwarzcharakterów."

czytelnik

Siergiej i sp. z oo ??? To ma coś wspólnego z rosyjską mafią ??? Wybaczcie ,ale takie proste skojarzenie .

API

Uczuliłem filtr antyspamowy, więc nie przejmujcie się, że jakiś wasz wpis poczeka na zatwierdzenie. Nie robię tego z przyczyn "politycznych" ale praktycznych.

Grande

nieco się zdublowałem :):), ale słusznie ,bo Chińczyki się mnożą ….. z wpisami :):)

API

Doprawdy nie mam pojęcia jakimi kryteriami kieruje się ten filtr antyspamowy. Podwyższyłem czułość i chyba działa, Chińczyków nie ma lecz czasem jakiś prawidłowy wpis zostanie zatrzymany do "moderacji". Proszę się tym nie stresować, pojawi się na pewno. Ktoś kiedyś zarzucił, że moderowane jest słowo "domofon". Pojęcia nie mam dlaczego tak się stało i skąd to wynika..

Adam Berbeć

….u mnie wyświetla się hasło " post do moderacji administratora" po napisaniu i kliknięciu w okienko "Wyślij Komentarz".
Chciałbym niegrzecznie dodać,że dobre obyczaje,kultura i prawom nakazuje w miejsce komentarza napisać " komentarz niezgodny z regulaminem ………"
Nawet z ul. Mysiej, to praktykowali i stosowali.

Grande

Brawo lidzbarski nadzór budowlany. Piękna akcja i myślenie o ludziach w okolicy Ornety. niech odłączą sobie ogrzewanie i pisza pisma w "całuskach" :):)

Co do kancelarii to Siergiej i sp. z Olsztyna

Grande

http://kancelaria-lsp.pl/zespol/ – to dobrze, że nasz burmajster korzysta z usług cieniasów.

Grande

Brawo lidzbarski nadzór budowlany. Piękna akcja i myślenie o ludziach w okolicy Ornety. niech odłączą sobie ogrzewanie i pisza pisma w "całuskach" :):)
Znów jesteśmy sławni dzięki " Sprawie dla reportera" E. Jaworowicz-
Jesteśmy zapyziałym zdominowanym prze arystokrację urzędniczą niestety bez pomyślunku. .

Znów wstyd na całą Polskę. Brawo urzędnicz brać.

czytelnik

No dobra burmistrz przegrał , ale czy to koniec sprawy ??? A inni ?? Też będą iść w zaparte ???

JURAND

Gratulacje API.

xxY

Do API:Panie ANDRZEJU!!!Gratulujemy/ 5 osób/.Pokazał Pan w jaki sposób należy zacząć odchwaszczać teren w kolejności od czubka rośliny poprzez kręgosłup do korzenia.Ta wiedza przyda się innym.Mieszkańcy – do dzieła…

API

Dziękuję wszystkim, jednocześnie przypominam o akcji plakatowania miasta z informacją o przysługujących zniżkach z tytułu podatku od nieruchomości. Zgromadziłem na ten cel ok. 240zł potrzeba jeszcze ok. 360zł.

Lubczyk

To bardzo dobra wiadomość!

Adam Berbeć

Szczere gratulacje dla API.
Może będziemy ciut bliżej demokracji samorządowej.

Andrzejek

Skoro burmistrz jest stanowczy ( albo takiego udaje) to stanowczo nie powinien sobie odmawiać myślenia 😉

API

gorzej jak wyborcy zaczną samodzielnie myśleć 😉 Po Arturze pozostanie tylko wspomnienie, kupa długów i termy, do których będziemy dopłacać.

Adrzejek

Pan Artur W. jest burmistrzem ? Historia, medycyna i socjologia nazywają to inaczej ;-))

Andrzejek

zgubiłem "n " w imieniu..przepraszam, tym bardziej, że pełni ono kluczową rolę 😉

gość

Kolejna kompromitacja burmistrza.
Wydaje mu się że jest istotą wszechwiedzącą i nieomylną.
Zasłona spadła z hukiem.