Lis 252013
 

zawiadomienie-do-prokuratury0002Urzędnikom powierza się publiczne pieniądze i obywatele mają prawo sprawdzić jak wydawana jest każda złotówka. Niestety osoby sprawujące władzę, starają się za wszelką cenę utrudnić to konstytucyjne prawo. Manipulują przepisami, podają nieprawdziwe podstawy prawne tak, aby zniechęcić obywatela do poznania często niewygodnej prawdy.

Niestety jaskrawym przykładem takich praktyk jest postępowanie pana Artura Wajsa -Burmistrza Miasta Lidzbarka Warmińskiego. Odpowiada na wnioski o dostęp do informacji publicznej w sposób naruszający prawo, przez co łamie art. 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej. W związku z tym zawiadomiłem Prokuraturę Rejonową w Lidzbarku Warmińskim o popełnieniu przestępstwa przez Burmistrza pana Artura Wajsa.

Art. 23. 

„Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.”

O dalszych losach tej sprawy będę pisał w miarę napływania informacji.

Link z treścią zawiadomienia TUTAJ

 Posted by at 9:59 pm
Powiadom o

Poszukuję dobrego kliniki dentystycznej bytom ruda śląska, możecie coś polecić, lekarz pierwszego kontaktu polecił mi Blueklinik Bytom. Chciała bym zrobić sobie implanty dentystyczne Ktoś z was korzystał może? Tu jest adres ich strony http://bit.ly/1BeUo5S

Podajcie swoje opinie, proszę

ggg

Coś sie dzieje z filtrem spamu ,ja tez widze czasami informacje ,ze komentarz musi byc zatwierdzony przez moderatora ,mysle iż jest to chwilowa usterka ,moje komentarze w 99,9 % pojawiaja sie 😉

Adam Berbeć

Ten komentarz musi być zatwierdzony przez administratora strony zanim zostanie opublikowany.
Czyli, czyli jestem cenzurowany. Miło mi.

Yogi

Nie martw się mój też 🙂 oj API usuń ten filtr bo więcej szkodzisz niż zabezpieczasz

Adam Berbeć

API myśli, że jak inaczej myślimy, jesteśmy mu przeciwni, to błąd w myśleniu.
Jest tylko kwestia kultury i consensusu, by dojść do wspólnego celu.
Nigdy nie podpisywałem i nie podpisze lojalki.Byłem i jestem wolnym człowiekiem.
Wyrażam swoje myśli, ale chętnie słucham innych.

Czasami, konieczne jest usunięcie jakiegoś postu, do końca nie przemyślanego i nie można robić z tego awantury.

W działalności API, pokładam nadzieję, na leprze jutro mieszkańców naszego zapyżałego miasta. Działaj chłopie tylko z rozwagą i nie ulegaj podszeptom "przyjaciół".

Adam Berbeć

Piszesz konkretnie i do rzeczy.
Cieszę się, że wróciłeś do naszego miasta, mnie, poniekąd zmuszono do wyjazdu.
Nie wierzę, na znalezienie choć pięciu do działania. Były już podejmowane takie próby.
Spełzły na niczym. Normalnie myślący przedsiębiorcą nie stanie, po żadnej ze stron, bo władza zmienną i kapryśną jest a firma musi być stała by ludzie mieli pracę i pieniądze.
Proponowałem sprawdzenie poparcia, przez piszących i czytających pod sądem, bez echa.
Nikt w obronie API nie kiwnie nawet pacem czynnie, mimo że działanie jego jest bezwzględnie potrzebne i konieczne.

Yogi

Adamie…. normalnie myślący przedsiębiorca stanie po słusznej stronie bo normalnie myślący przedsiębiorca nie trzymający palca w dupi..e władzy, nie mający żadnej szansy na dofinansowanie z Urzędu Marszałka na budowę bazy eksploatacyjnej ( w domyśle domu z garażem ) Taki przedsiębiorca zaczyna myśleć, zaczyna kalkulować i dochodzi do wniosku : – podatek od własnych środków transportu – nic prostszego przedsiębiorca swoje auta oddaję w leasing , dostaję kasę i płacę w racie czynszu najniższy z możliwych podatków drogowych np z Nowego Dworu Mazowieckiego i ma najniższy pakiet ubezpieczenia bo firma Leasingowa ma takie zniżki że nikt tego nie przeskoczy , oszczędność w skali roku około 5 tys od auta – podatek od nieruchomości – możliwy ten sam scenariusz lub , przedsiębiorca kupuje w gminie kawałek siedliska i rejestruje tam firmę, Uwierz że ci nie związani układem i zleceniami z budżetówki zaczynają coraz głośniej mówić to co im się nie podoba, na… Czytaj więcej »

Adam Berbeć

Słusznie piszesz, z tym, że jeszcze nie teraz i nie w naszym miasteczku.
Pomału, budzi się świadomość ,co bardziej świadomych swoich praw i możliwości jednostek a potrzebna jest świadomość mas.
Upatruję na tym polu, potrzebę istnienie portalu, oby go nie zniszczyli.

kola

Prawde piszesz!

Yogi

Czy jest możliwe aby wirtualny przekaz wszystkich myśli pisanych na forum przełożyć na konkretne działanie ? Gazeta i portal jest wirtualny, wirtualni są również userzy ale skoro mamy tyle do przekazania, skoro różnimy się w ocenie pewnych działań to może warto usiąść twarzą w twarz, może warto wypracować wspólny tok działania, teraz jest czas aby podjąc konkretne decyzje i spróbować coś ZMIENIĆ !! Nie tylko pisać ale w jakiejś formie się zorganizować, usystematyzować nasze oczekiwania i działać w realu !!! Ja nie mam ciśnienia na stołek ale……….. nie mam też zamiaru wyprowadzać się z tego miasta, okres emigracji przeżyłem, chcę Tu żyć, dożyć spokojnie tego na co pracowałem całe życie, może warto przestać słownie rzygać bez konkretnego efektu a spróbować, przynajmniej spróbować coś zmienić nie patrząc że Rządzący pod wpływem forum pukną się w głowę i zmienią tok myślenia. NASZLIDZBARK rośnie w siłę coraz więcej ludzi czyta i komentuje, naprawdę… Czytaj więcej »

dream

Tak mi się wydaje, że wcześniej czy później spotka sie parę osób…Ale nie sądzę, ze powinno to być pod egidą portalu naszlidzbark.pl. API jest krytyczny w stosunku do pewnych negatywnych zjawisk i powinien pozostać niezależny. Natomiast dzięki jego portalowi i uprzejmości może dojść do spotkania "twarzą w twarz" tych co chcieliby zainicjować jakiś Ruch, Stowarzyszenie lub cos w tym rodzaju. Musi pojawić się lider , który to pociągnie i będzie tym parowozem. Musi mieć także chęć startowania w wyborach i nakłonić jeszcze innych, bo jak inaczej tę klikę kolesi odciągnąć od władzy …? A to wymaga czasu i chęci. Większość tu piszących chciałaby zmiany obecnej władzy ze względu na to , że zawłaszczyli sobie Lidzbark i poczynają sobie w nim jak na prywatnym folwarku, ale jak większości ludzi nie chce im się wchodzić w tzw. politykę . Chcieliby żeby to zrobił ktoś za nich a oni to poprą np. na… Czytaj więcej »

Yogi

dream…………. bardzo mądre spostrzeżenia naprawdę 🙂 nic nie trzeba dodawać, masz rację userzy mogą być inicjatorami ale wierzę że w tym mieście jest parę osób niezwiązanych z żadną opcją które nadawały by się na liderów racjonalnego myślenia i działania 🙂
ja napiszę – Pan . S. Skowronek 🙂

dream

Tak, z pewnoscia to przyzwoity czlowiek. Wielki pasjonat historii – jesli myslimy o tej samej osobie. Zeby tylko go nie spalic takim podawaniem nazwiska na forum. Tylko czy chcialoby sie mu angazowac w takie sprawy?

Yogi

Ja nie napisałem że jest chętny, ja napisałem tylko że takich ludzi chętnie widziałbym w strukturach w współpracy z tymi którzy potrafią rządzić na własnym podwórku – firmach, jest szansa że mariaż takich osobowości przyniesie odpowiednie efekty

Grande

Adamie nie martw się burmistrz dostanie co najwyżej grzywnę. To nie szafot, ale może nauczy rozumu butnego lawiranta.
Co do prawa rzymskiego to widać jak postępują władze względem obywateli. Niestety Nerona znajdziesz w pewnym urzędzie marszałkowskim, a pretorianie lokalni działający na jego polecenie czując się bardzo pewnie. Wehikuł czasu nie jest potrzebny. To w kwestii prawa rzymskiego.

Adam Berbeć

Nie martwię się o burmistrza, na pewno zrozumie on i inni, że wszelkie ich działania podlegają przeglądowi i ocenie społecznej, – minęły czasy jedynie "słusznej linii".
Martwię się o Ciebie, siebie i innych. Wszelkie donosy w historii były czynione dla dobra ludu i mas a kończyły się kazamatami, obozami i więzieniami.
Powodem donosów, była chęć zajęcie miejsca po zapuszkowanym/ciepłe pierzyny/, lub zwykła zazdrość, zawiść i chciwość. Tak było w historii. A, dzisiaj ?

Grande

Jak zwykle koloryzujesz…..a donosy robimy zupelnie spolecznie. Wole jednak przyslowie : jak Kuba ………..

xxx

Do A,Berbeć!- Kim TYY jesteś wodzu?W jakiej wierze zabierasz głos?

Adam Berbeć

Dla mnie prawdziwym prawem jest prawo rzymskie, kodeks Napoleona.
Natomiast dzisiaj prawo jest stanowione/wg stanowiących/, pod szwagra, obecnej sytuacji, lobbysty, czy mafii /np. rzecz skradziona i sprzedana, kupujący kupuje w dobrej wierze/.
"Billewiczówna" chyba kończyła prawo zaocznie, lub olewała wykłady w tym czasie imprezując. Mieć prawo a z prawa korzystać i w jaki sposób, co całkiem inne sprawy .

.marian.

Co za dtrętwe, dziwne!? wypociny. Szkoda mi Cię człowieku (ile ty musisz się wycierpieć, dla dobra narodu,którego masz w duu..pie)
Najgorsze ze sami ich wybieramy?!
Hańba i wstyd.
Zrżygal bym się, ale szkoda.

Adam Berbeć

Wszyscy dyskutujący, macie rację.
Kim jest API? – wydawcą gazety, redaktorem, czwartą władzą.
Wg mnie, jego obowiązkiem jest, rozmowa z ludzmi i pisanie o nich w gazecie.
Prokuratura czyta, jego artykuły, nasz wypociny i analizuje je w wieloraki sposób . Jest jednym z większym w naszym mieście, zakładów pracy.
Doniesienie API, skojarzyło mi się z donosami do ochrany, gestapo, NKWD, UB, czy znane i
nieodżałowane TW.
Kto z nim będzie chciał rozmawiać, jak wiadome jest, że donosi, chyb, że o kwiatkach i pogodzie.
Mógł to zrobić, jako praworządny obywatel, dochodząc swoich praw, nie pisząc o tym w gazecie. Robią to, prawie wszyscy redaktorzy/kiedyś/.
API był niezależny, obecnie jest już "zależny".

Grande

A co cię boli? Masz do stracenia jakiś kontrakt ?

Adam Berbeć

A, wiesz miałem propozycje z URM, policji, – odmówiłem, nie chce skończyć jak drogowcy na autostradach.

Andrzejek

Wygląda na to, że najwięcej zanieczyszczeń w naszym mieście emituje nie Polmlek i kotłownie ale Burmistrz i Rada Miasta 😉

Grande

…. będą robić uzdrowisko

Grande

….no i zależy co jedzą :):)

ENO

Krótki wiersz /chyba z sensem/: "piekarz piecze pieczywo, a jego zona pije piwo, piekarz piecze powoli, bo jeszcze ma czasu w tej kadencji do woli"……. Tu jest reżim, ja tu rządzę, Tak ma być! … i wara…

Grande

……mam nadzieję, że owe kontrolne instytucje o których pisał Adaś zadziałają skuteczniej niż w przypadku fałszowania dokumentacji z działką należąca do Muzeum Warmii i Mazur a podobno dopisaną przez prezia hotelu. Gdzie było starostwo udzielające pozwolenia na budowę ? Nie wiemy do dziś.

Co do U.. M i Twojej troski Adamie o urząd – to tam zawsze jest ok.
Wystarczy oglądać uroczyste sesje. Wszyscy są zadowoleni z siebie.

Skoro urząd nie chce być kontrolowany przez mieszkańców niech kontroluje je prokurator, CBA., ABW. RIO lub kosmici. Jeszcze lepiej. Wtedy będziemy mogli spać spokojnie
No załamujesz mnie Adamie, wielu userów pisuje tak : jak Ci się nie podoba to zawiadom prokuraturę od tego jest.
Co do dyskusji, do której przekonujesz, to butna władza traktuje obywateli wyjątkowo podmiotowo.

czytelnik

A gdzie to pan Przemas zaginął w ferworze walki komentarzowej ???

Grande

Może przygotowuje się do wyborów, albo postanowił tu nie pisać, bo lans na tej stronie nie wychodzi i psuje wizerunek ?

API

No proszę, strona pada już. jakiś atak DDOS chyba jest.

Adam Berbeć

Nie wątpię i nie kwestionuję w prawa API do informacji.
Ale napisanie "…….. nie będę rozmawiał z …….." to, troszeczkę niepoważne i budzi moje wątpliwości.
Wielu Don Kichotów poległo w walce z władzami lokalnymi, czego API nie życzę.
Najlepszym narzędziem do wykurzenia , są wybory a nie sądy i prokuratorzy, należy baczyć, by inni nie byli jeszcze gorsi.
Każda władza, podobna do samochodu, jak nie ma paliwa, nie pojedzie, dlatego podniesienie podatków. /Kwestia wysokości/.
Historia zna "liberum veto" i inne przypadki ograniczania władzy, wiadomo jak się skończyło. Nie podoba mi się wybiórcze nakładanie podatków/ zabytki/. Jesteśmy równi i równiejsi? A może usadowili się tam, notable nie do ruszenia/.
Marzy mi się więcej dyplomacji a mniej buńczuczności.

Harcerz

Nie jesteśmy Koreą Północną. Nie będziemy zapier….. żeby Kim się bawił , rozpieprzał pieniądze na fanaberie i pomniki samorządowe.
Stadion już mamy . Ile kosztuje jego utrzymanie ?
Co jeszcze, jakie pomysły. Budować i wydawać pieniądze nie sztuka . Trzeba mieć za co utrzymać te pomniki.

Harcerz

Zobaczcie to . Fanaberie . Za co płaci polski podatnik. Kto tam będzie załatwiał potrzeby fizjologiczne.
Jak usłyszy za ile to wybudowali to zesr… się w gacie , a nie skorzysta w WC-tu. http://biznes.onet.pl/wideo/supertoaleta-za-46-ml

Harcerz

Może u nas. Była by atrakcja. Kibel ze ściankami jak w Makro tyle ,że za 5 milionów..

Grande

Każdy chce sobie postawić pomnik. Z tym ,że najlepiej nie za swoje. Jak skończy się bezsensowne rozdawnictwo unijne, to takich misiów społecznych i bezużytecznych będzie "oczeń mnogo"..Tę konkurencję wygra niewątpliwie nasze województwo pod przewodnictwem naszego lokalnego kacyka, bożyszcza wielu partyjnych lemingów.

Andrzejek

Wprawdzie nie jestem zwolennikiem takich metod, ale API nie miał (chyba ) wyboru.
Doprawdy nie rozumiem postawy wójta, burmistrza i urzędników utrudniających dostęp do informacji publicznych. To nierozsądne, tym bardziej w takim małym mieście, w tak małej społeczności, gdzie tak naprawdę nic się nie ukryje. No chyba, że to swoistego rodzaju autodestrukcja.
Można by nazwać też taką postawę głupotą. No cóż zdarza się każdemu ;-)). Nawet i mi.

Adam Berbeć

Nie bronię wójta ani rady, lecz nie podoba mi się sposób załatwianie sprawy.
Zawsze należy rozmawiać, nie przez pisma i sądy, ale dyskusje na żywo.
Prasa, jest czwartą władzą a nie pierwszą.
Żadna wojna, jeszcze do niczego dobrego nie doprowadziła a jedynie dyplomacja.
Konsekwencję działania burmistrza, rady i API poniesiemy my mieszkańcy i obudzimy się z ręką …………. albo przy urnie i nic dobrego to nam nie da a krzykacze będą zawsze krzyczeć, "nie, bo nie".

Billewiczówna

Ale to "pismo" jest podstawową formą "załatwiania" spraw urzędowych

maniutek

Jaka wojna?? API poprostu pyta bo ma takie prawo,a że wodzi się go za nos,to co ,ma udawać ,że już się dowiedział ???

Grande

już się budzimy .Wojna ?? Dyplomacja ??? Adamie ocknij się przypomnę Ci 1939 rok i dyplomację z Angolami i Francuzami. :):):) Może być i Jałta jak wolisz.

zorientowany

Na załączonych relacjach video widzimy, jak burmistrz traktuje radnych, jak ich kosi…
A cały czas "wydawało mi się", że to burmistrz jest władzą wykonawczą w stosunku do Rady. Poziom kultury burmistrza "w niektórych" sytuacjach osiąga…….

Harcerz

A co miałeś jakieś złudzenia?

Grande

Radni pozałatwiali swoje sprawy i są teraz ubezwłasnowolnieni :):) Muszą pamiętać kto tu rządzi, a jak nie będą grzeczni to skończy się sielanka i wypadną z list wyborczych. To cała tajemnica.

gość

Dobra robota API ,prawda sama sie obroni .Czekamy na "szybkość " działania prokuratury !

Billewiczówna

Nie rozumiem komentarzy w stylu "oj, nie ładnie" albo "czy to nie przesada?" i ogólnie wszystkich "zbulwersowanych" tym posunięciem APIego. Burmistrz NIE JEST świętą krową, a obywatele mają prawo do kontrolowania pracy ludzi, których wybrali na tak odpowiedzialne stanowiska! API MIAŁ PRAWO, odwagę, podstawy, czas, chęć, (pewnie z funduszami gorzej) aby złożyć zawiadomienie do prokuratury i to zrobił. On będzie ponosił tego konsekwencje bezpośrednie. Nikt z nas nie będzie "ciągał się" po sądach, ponosił kosztów sądowych, itp., itd.

Jeżeli chodzi o to, że dużo osób czyta, a tylko wąska grupa komentuje, to wydaje mi się, że jednym z celów działania tego portalu jest informowanie mieszkańców o sytuacji panującej "w mieście". I nie potrzeba nie wiadomo jakiej ilości komentarzy, żeby wiedzieć, że ten cel jest osiągany.

Adam Berbeć

Przez wprowadzenie kontroli do jakiejkolwiek instytucji czy firmy,powoduje paraliż w zarządzaniu. Jest to jeden z głównych sposobów na ich likwidację. W ten sposób pozbyliśmy się wielu dobrze działajacych firm.
Opieranie się na samym suchym prawie prowadzi na manowce.
A jak okaże się ze wszystko było OK w UM, czy Pan API podłoży głowę pod gilotynę ustawioną na środku miasta?

Pan redaktor wg mnie popełnił już dwa duże błędy:
1. Chęć założenia partii. – Ma prawo, ale………….
2. Powiadomienie prokuratora.
Trzeciego może już nie być, ponieważ artykuły tej gazety i nasz komentarze czytają wszystkie powołane do kontroli instytucje i one z urzędu są zobowiązane do wszczęcia postępowanie sprawdzającego.
Zauważmy, dużo jest czytających a mało komentujących, o czym to świadczy?

Billewiczówna

Prawo jest po to, żeby go przestrzegać. Gdyby firmy i instytucje działały rzetelnie, żadna kontrola nie byłaby potrzebna. Pytanie, czy same kontrole przebiegają rzetelnie to inna sprawa.

Adam Berbeć

…to, dlaczego każdy prawnik interpretuje prawo na swoja stronę, inaczej?

Billewiczówna

Prawnik, ma pewne "widełki" i jakiegoś rodzaju luz, dlatego zawsze stara się "wycisnąć" najwięcej z tego czym dysponuje do uargumentowania stanowiska w danej sprawie.. Za to im płacą..

agent

Adamie Berbec czy ty nie dostales jakiegos zadania do wykonania na tym portalu?

Grande

Mocne uderzenie i nożyce z Peło się odezwały w obronie szefa. Zobaczymy jak lokalna prokuratura będzie się gimnastykować. Stawiam na szpagaty i skoki przez kozły, a i parę fikołków nie zawadzi. Odmowa informacji publicznej to nie pierwszyzna. Nagminne łamane prawo w L.W.. i udawanie głupiego.

czytelnik

Pan burmistrz został przez ludzi , mieszkańców wybrany , pracuje za nasze pieniądze , no chyba ,że ty mu płacisz . Informacja o jego działalności należy się nam jak psu buda .Czy ty tego nie dajesz rady objąć ??? Byt pana burmistrza nie jest jakimś oderwanym od rzeczywistości , jego prywatnym bytem , a jeśli mu się coś nie podoba , to zawsze może złożyć mandat. Poniał ? Czy trzeba tłumaczyć dalej , jak krowie na miedzy ???

czytelnik

Jak się nie ma nic do powiedzenia , to lepiej się nie odzywać , kompromitacja mniejsza.

Przemas wredny zgred

Nie jestem radcą prawnym i nie znam się na prawie Jak Pan redaktor API, ale sądzę, że jeżeli zawiadamiamy prokuraturę to o "prawdopodobnym popełnieniu przestępstwa" a nie jak Pan redaktor napisał "o popełnieniu przestępstwa".
O tym, czy zostało ono popełnione , czy tez nie, rozsądzi sąd… no chyba, że Pan redaktor był sędzią i wydał już wyrok 😉

API

Skoro nie jesteś radcą to może i lepiej, bo byś pisał takie bzdury jak ten z UM w pismach do mnie 😉 Co do dalszej części to nie masz racji. Pan Redaktor wie co pisze 🙂

Gość

Prokuraturę zawiadamia się o możliwości popełnienia przestępstwa.

Billewiczówna

Przykro mi Przemasie, ale awiadomienie o "możliwości popełnienia przestępstwa" i "popełnieniu przestępstwa" to jedno i to samo.

kurator

Będzie się działo 🙂

API

Aby się działo, potrzebuję wsparcia.

Adam Berbeć

Oj, oj, nie ładnie.
Przynajmniej moim zdaniem.
Czy zostały wyczerpane, wszystkie inne środki?

API

Takie uprawnienie wynika z ustawy. Osoba nie odpowiadająca na wniosek o dostęp do informacji publicznej jest przestępcą. Mam dość niekończących się pisemek od UM i skarg do WSA, że nie otrzymałem odpowiedzi.

prawo

Bardzo dobrze API. Dosc juz tej arogancji wladzy!! Zobaczymy czy prokuratura jest niezawisla.