wrz. 122015
 
Dyrektor Oranżerii Kultury pani Anna Puszcz

Dyrektor Oranżerii Kultury pani Anna Puszcz

12 września 2015r. odbyła się uroczysta inauguracja Oranżerii Kultury w Lidzbarku Warmińskim. Przybyłych gości powitała pani Anna Puszcz – dyrektor Oranżerii, stwierdziła m.in., że ten piękny obiekt jest obecnie najchętniej fotografowanym budynkiem w Lidzbarku Warmińskim.  Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego dodał, iż oranżeria jest jednym z najważniejszych projektów i najbardziej oczekiwanych w Lidzbarku Warmińskim. Już teraz wzbudza zachwyt mieszkańców i turystów, gościliśmy w jej progach m.in. dziennikarzy i samorządowców z Werlte. Realizacja tego projektu była możliwa dzięki wsparciu samorządu województwa warmińsko-mazurskiego i Marszałka pana Jacka Protasa, a także zaangażowaniu ówczesnego Burmistrza pana Artura Wajsa. Dzięki tej inwestycji nie tylko uchroniono cenny zabytek przed degradacją, ale także poprawiono estetykę przestrzeni miejskiej. Poddano edukacji historycznej społeczeństwo oraz utworzono nowe miejsce spotkań kulturalnych, które z pewnością będzie przyciągało wieli mieszkańców i turystów.

Po oficjalnych mowach, zaprezentowano film promocyjny o Oranżerii, była także wystawa zdjęć projektu „DWA OBLICZA”, recital TRIO D’AMI, a także wspólne zdjęcie wszystkich przybyłych gości na reprezentacyjnym tarasie. Nie zabrakło także symbolicznej lampki wina.

Informacje uzyskane z Urzędu Miasta:

Wartość projektu „Renowacja letniego pałacu „Oranżerii” Biskupa Ignacego Krasickiego wraz z zagospodarowaniem terenów wokół oraz zakup wyposażenia” – 4 413 170,82 zł  z czego wkład własny 646 772,82 zł. Rozpoczęcie realizacji projektu 07.11.2011 r. Ilość powstałych nowych miejsc pracy – 2. Przewidywane średnie miesięczne koszty eksploatacyjne obiektu (bez kosztów osobowych)  – 6 007,92 zł. Oszacowana ilość osób odwiedzających budynek Oranżerii 16 487 na rok.

Korzyści społeczno-ekonomiczne wynikające z realizacji projektu:

– szeroka oferta kulturalna

– zwiększenie bezpieczeństwa

– zwiększenie wartości nieruchomości

– poprawa wyglądu centrum starego miasta

– wzrost przychodów osiągniętych p[rzez podmioty gospodarcze prowadzące działalność gospodarczą w zakresie hotelarstwa, gastronomii, handlu zlokalizowane w Lidzbarku Warmińskim

– wzrost zatrudnienia

– stworzenie warunków do aktywnych form spędzenia wolnego czasu (spacery)

Wstęp na dzisiejszą imprezę wyłącznie na imienne zaproszenia. Osoby, które ich nie posiadały nie zostały wpuszczone.

 Posted by at 8:10 pm
Powiadom o
meloman

ciekawe czy koncerty muzyk klasycznej będą sie odbywały na tzw imienne zaproszenia i kto dostąpi tego zaszczytu

XYZ

Ludzie!!! Czytając niektóre komentarze dochodzę do wniosku, że odnowioną oranżerię Krasickiego najlepiej zburzyć i zrównać z ziemią. A po co to komu? Ciekawe jaki przekręt wiąże się z renowacją tego zabytku? itp. itd… Na tym forum można zauważyć mentalność prawdziwych Polaków z krwi i kości. Jedni starają się budować, drudzy to niszczą, a potem narzekają, że nic nie ma, nic się nie dzieje. Ja, jako 17-letni mieszkaniec Lidzbarka jestem dumny z tej inwestycji. Widać, że nasze miasteczko pięknieje z roku na rok, że powstaje coś, co inni z poza Lidzbarka będą to podziwiać i z wielką chęcią powrócą, a my jako mieszkańcy będziemy mogli z tego korzystać. Przyjdzie lato, przyjadą emeryci z Niemiec i powiedzą, że miasto stale się zmienia. Czy wy tego naprawdę nie widzicie? Kiedy ta wojna "polsko-polska" wreszcie się skończy i wszyscy powiemy z dumą, że jest to piękny obiekt? Od kogo MAMY uczyć się patriotyzmu, podziwiania… Czytaj więcej »

Wiktoria

Z ogromną satysfakcją popieram komentarz XYZ. Słusznie,ławo krytykować i nic nie robić.Piszą Ci którzy mają mało do powiedzenia,wszystko stawiają na nie.To wyjeżdżajdzie za granice tam będzie wam lepiej.

Jan

sorry , że na inny temat na temat zdjęcia obok o zaginionych psach…..
Trzeba było pilnować….chyba takie 2 potężne psy nie biegały luźno po ulicy czy drodze.Ze smyczy się nie urwały ani z posesji przez płot nie uciekły.Jaki stąd wniosek?Chyba taki że strach chodzić bo mozna spotkać psa luźno biegającego.

Zwykły mieszkaniec

PRZYWRÓĆCIE W TO MIEJSCE URZAD STANU CYWILNEGO.
Prawdziwy pożytek z tej inwestycji będzie, jak wróci tu Urząd Stanu Cywilnego. Nigdzie w Polsce nie byloby takiego pieknego Palacu Ślubów. Zaszczytem jest wziąć slub w takim miejscu. Ranga małżeństwa, jako ważnej uroczystości w życiu człowieka urośnie. Sądzę, że to rozslawiloby nasze miasto na cały kraj.

ggg

dokładnie, a u nas USC w kwadratowym komunistycznym bloku i na dodatek bez klimatyzacji !

gość

A kto będzie te śluby brał ? W ogóle instytucja małżeństwa w odwrocie ,w dodatku młodych jak na lekarstwo ,ale miejsce by się nadawało ,co pokazały lata minione .

Zwykły mieszkaniec

Ci "zaproszeni" goście chyba zostali "siłą doprowadzeni" bo ich "szczesliwe" miny o tym świadczą. Widać, że sami nie wierzą w to co mówią o tej inwestycji.

czytelnik

Ten pałac jest wart Paca , taka mądrość ludowa , jak zwykle przekręt ….

mieszkaniec

Kolejny do kultury . Po co to nam mieszkańcom ?
Kolejne miejsca pracy dla znajomych , a mieszkańcom podwyżki .

Pod publiczkę

Lidzbark kulturalnym ośrodkiem na świecie, mimo ,że wielu chamów przyjęło i przyjmować będzie. Oczywiście odnowić trzeba było, tylko co z tego wynika ? Jest LDK, jest MDK. Co za nowy rodzaj kultury zamierzaja nam tam wciskać. ? Pięterka nie ma… :):)
Zobaczymy jakość wykonania

Oczywiście. Koszt tej prózności i fajne fuchy to jest to.

ggg

Zapomniałeś dodać: Miejską Bibliotekę Publiczną (w której mamy dwie dyrektorki ! http://lidzbarkw-um.bip-wm.pl/public/get_file_con… oraz http://lidzbarkw-um.bip-wm.pl/public/get_file_con… ) , Dom Środowisk Twórczych "Ratusz " oraz biblioteka Cafe w 4* hotelu , miasto kulturą się żywi 😉

ggg

Przepraszam za pomyłkę, mamy aż dwie biblioteki: Miejska Biblioteka Publiczna i Miejska Bibliotekę Pedagogiczną, co nie stać nas 😉

kulturalny

Po to, że chamstwa i prymitywów w tym mieście za dużo.

klaps

nie tylko w mieście w powiecie też.

krzysztof

. Obiekt prezentuje się pięknie…. za dwa -trzy lata potrzebny będzie kolejny remont pałacu jeżeli nie przestaną obok kursować TIR-y… wielu ekspertów alarmuje o zamknięciu ul.Mławskiej dla ciężkich pojazdów

Jan

toż to międzynarodowa droga…..przez centrum po deptaku chyba bo most kołó młyna też ne wytrzyma długo

Jan

a kiedy plebs zaproszą na coś?czy nie zaproszą nas wcale?

on35

całe lato na koncerty zapraszali 🙂

klaps

……no nie mogli ,bo oranżerię otworzono dopiero 12 września :):)

on35

a jednak koncert były i były zaproszenia na plakatach na mieście

klaps

chyba razem z konserwatorem zabytków.

ggg

lecz nie w ramach otwarcia no i nie było wina 😉

ABK

Zamiast wyremontować domy dla ludzi, kasa idzie na pomniki próżności władzy. Co z tego, że ładnie wygląda, że ktoś zdjęcie zrobi. Czy od tego spadną opłaty za wodę lub czynsze za mieszkania?

on35

remonty domów robi się za fundusz remontowy a nie każdy chce go płacić

klaps

no niezupełnie. Dzierżawiący od gminy powinni mieć go w czynszu.

on35

i maja ale to wspólnota decyduje o jego wysokości ABK nie ma tu nic do gadania

klaps

nie wszystkie budynki są wspólnotami

krzysztof

Dokładnie 332 lata temu król Jan III Sobieski wziął do ręki pióro i skreślił słowa do swej ukochanej Marysieńki,

Bóg i Pan nasz na wieki błogosławiony dał zwycięstwo i sławę narodowi naszemu, o jakiej wieki przeszłe nigdy nie słyszały……………… zastanawiam się czy w tym miejscu wspomniano słowa króla

ONUFRY....

To ile wreszcie tych budynków kultury jest w tym mieście? a ile osób merytorycznie nieprzygotowanych tu pracuje? A dlaczego p.dr Klaudia /radna miasta Lidzbark Warm./ uciekła do Bisztynka/ na dyrektora placówki kulturalnej,czyżby oranżeria za wysoko w lidzbarku?

lidzbark

Ciekawe czy był jakiś konkurs na stanowisko dyrektora? I czy jest on tam potrzebny?

mieszkaniec

Moze ktos zobaczy centrum miasta ze smietnikami tak jak obok nas orzy biedronce,plac i wjazd do biedronki ekstra a obok wjazd i smietniki,taki jesten ten centralny obraz tego miasta i to jest prawda a nie mydlenie jednym budynkiem,burmistrz jest prawie rok i jego straz miejsko gmina tyz

lidzbarczanin

"" Przybyłych gości powitała pani Anna Puszcz – dyrektor Oranżerii, stwierdziła m.in., że ten piękny obiekt jest obecnie najchętniej fotografowanym budynkiem w Lidzbarku Warmińskim."" Na szczególną uwagę zasługuje dach , a szczególnie chińska , podobna do plastikowej ,dachówka .
Ciekawe ,co przeszkadzało zwyczajnie wyczyścić starą .
Pytanie do konserwatora zabytków : czy Krasicki położyłby taką chińską dachówkę ?
I gdzie jest oryginalna ?
Bo konserwator czepliwy jest nad miarę ,a tu jakoś tak poszło ….

arni

Docierają do mnie informacje, że nastąpiła " cicha" podwyzka czynszu za mieszkania w naszym mieście . Czy ktoś coś wie na ten temat ?

A.B.

Nie do wiary!!!!!! Pan Redaktor API wspiął się wyżyny dziennikarstwa niezależnego, wyprodukował/spłodził

Jan

a pan burmistrz Wiśniowski chyba uczy się czytać przemówienie

lala

Hi hi:D

Jan

pan Wajs przyszedł…….

ggg

Szkoda,że nie podali kosztów osobowych, no i polecam zwrócić uwagę na zaproszonych gości, przypadek ?

ggg

zapomniałem, realizacja całego przedsięwzięcia trwała od 2012 roku ! 😉

Andrzejek

Krasicki jest zapewne niepocieszony, że z jego lokum zrobiono (wewnątrz) Klub Rolnika 😉
Mamy więcej placówek kulturalnych niż teatrów na Broadwayu. W żadnym niewiele się dzieje, oprócz tańców i wieców politycznych (co na jedno wychodzi). Spróbujcie wynająć małą salkę do prób muzycznych albo do innych artystycznych celów.
A odnowienie Oranżerii nie jest zasługą tylko obowiązkiem ;-).

A.B..y

Nie do wiary!!!!!! Pan Redaktor API wspiął się wyżyny dziennikarstwa niezależnego, wyprodukował/spłodził
pozytywny artykuł. Jak przeszedł przez jego komputer, chyba przez tą lampką wina/co wiem jest abstynentem.