lt. 082016
 
Apel Pamięci w rocznicę śmierci mjr. Szendzielarza

Apel Pamięci w rocznicę śmierci mjr. Szendzielarza

Na Placu Wolności w Lidzbarku Warmińskim odbył się apel pamięci w 65 rocznicę śmierci mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka” – legendarnego dowódcy V Wileńskiej Brygady AK. Major Szendzielarz stał się symbolem walki o Niepodległą Polskę jaką toczyli „Żołnierze Wyklęci”.

Wypowiedzieliśmy walkę na śmierć lub życie tym, którzy za pieniądze, ordery lub stanowiska z rąk sowieckich, mordują najlepszych Polaków – pisał w 1946 roku Zygmunt Szendzielarz.

8 lutego 1951 r. o g. 20:15 w warszawskim więzieniu na Mokotowie wykonano wyrok śmierci na mjr. Zygmuncie Szendzielarzu „Łupaszce”. Strzał w tył głowy to typowa metoda stosowana przez ówczesne służby bezpieczeństwa.  Przez dziewięć lat mjr Szendzielarz walczył o wolną Polskę. Najpierw z Niemcami, a później z Sowietami. Szczątki „Łupaszki” zostały odnalezione dopiero w 2013 roku przez członków grupy poszukiwawczej IPN w tzw. Kwaterze na Łączce na Powązkach. 24 kwietnia 2016 major Zygmunt Szendzielarz ma spocząć na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Organizatorem dzisiejszej uroczystości był 9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy w Lidzbarku Warmińskim, który nosi imię mjr. Łupaszki.

Krótka notka za Wikipedią –

Publicyści i historycy PRL spowodowali swoimi publikacjami zafałszowanie wizerunku „Łupaszki”. Generalnie był opisywany jako „krwawy herszt wileńskich bandytów” i imperialistyczny szpieg anglosaski. W propagandzie komunistycznej przedstawiano przede wszystkim jego „napady terrorystyczno-rabunkowe”, dokonywane w okresie już powojennym na „bohaterskich” funkcjonariuszach i działaczach komunistycznych. Akcentowali rzekomą brutalność i pastwienie się nad wziętymi do niewoli przez „Łupaszkę” i jego podkomendnych. Nawet jego postać fizyczną przedstawiali w taki sposób, żeby wzbudzić jak największą odrazę. Postać „Łupaszki” została wykorzystana przez Władysława Gomułkę w 1968 roku, podczas tzw. wypadków marcowych, kiedy wypowiadał oskarżenia przeciwko Pawłowi Jasienicy – zastępcy majora Szendzielarza z okresu białostockiego. Zarzucano mu liczne morderstwa na zlecenie „Łupaszki” na obszarze Białostocczyzny i Podlasia. O Zygmuncie Szendzielarzu wspominał też Józef Światło podczas swoich wystąpień w Radiu Wolna Europa. Fałszywe oskarżenia Szendzielarza powtarzano przez cały okres PRL. Pozytywne informacje o nim i jego żołnierzach zamieszczane były tylko w publikacjach emigracyjnych, np. paryskich „Zeszytach Historycznych” czy „Przeglądzie Kawalerii i Broni Pancernej” […]1 października 1993 roku orzeczeniem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie została unieważniona większość ciążących na Szendzielarzu wyroków śmierci, a 10 grudnia w wyniku apelacji do Sądu Najwyższego reszta tych wyroków. W 2006 roku Sejm RP uczcił rocznicę śmierci „Łupaszki”, przyjmując w tej sprawie specjalną uchwałę.

Kilka zdjęć z uroczystości TUTAJ

 Posted by at 11:28 pm
Powiadom o
Anonim

http://klamstwa-riese.blogspot.com/p/jak-kwiecien-zrobi-z-zygmunta_22.html
Zobaczcie co ten pajac wypisuje i nagrywa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

manufaktura dzika

Ciekawa postać. Bardziej męczennik za sprawę niż bohater bo sprawa z góry przegrana. Nie możemy ich oceniać bo to prawo wojenne. I noe wszystkie decyzje zgodne z naszym dzisiejszym. Poczuciem sprawiedliwosci. Czemu nie mowi się o czasach II wojny kiedy rozdarty pomiędzy walke z Niemcami i partyzantką rosyjską robił zawieszenie bronii ze stroną niemiecką.

A,B.

Zapomniałeś dodać, dowództwo AK na Wileńszczyźnie zostało rozstrzelane z rozkazu generała, którego pomnik nie dawno
został rozebrany /zdjęty z cokołu/. Jeżeli piszesz pisz prawdę i do końca.

manufaktura dzika

Negocjacje ze stroną niemiecką są prawdą.

klidzbarczanin

Propaganda PIS-owska ruszyła. Fakt – chwała bohaterom z AK. Tylko co ma z tym wspólnego Kaczyński Lech. Jak usłyszałem ” wstańcie do apelu m.in. Lech Kaczyński’ to szelki spadły.
Co ma wspólnego cierpienie i taka śmierć mjr Szendzielarza z wypadkiem lotniczym jeśli ujęto ich w tym samym apelu. To jest nie do pomyślenia – to jest żenada.
Panowie oficerowie zamiast polityką zajmijcie się musztrą. Wyglądaliście jak dwaj klauni idąc w rytm marszu gdzie jeden ruszył lewą a drugi prawą nogą do przodu. To druga żenada.

gość

Propaganda PIS w wykonaniu oficera ? Stary ty chyba na głowę upadłeś !
Jak ci sie nie podobało to następnym razem nie przychodź, a jak juz przyszedłeś i odsłuchałeś, to swoje żale trzeba było osobiście przekazać mówcy !

Danuta Kielak

Apel Pamięci był bardzo podniosły i wzruszający. Jestem dumna, że w moim mieście pierwszy raz w ten sposób uczono pamięć żołnierza wyklętego mjr-a Zygmunta Szendzielorza „Łupaszki” i innych, którzy zginęli za wolną Polskę. jestem dumna, że lidzbarski Pułk Rozpoznawczy jest jego imienia. Chwała bohaterom!!!

Danuta Kielak

Przepraszam, z pośpiechu zrobiłam błąd w nazwisku. Oczywiście nazwisko brzmi Szendzielarz, a więc mjr-a Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”.

Artur Sławecki

Bohaterowi cześć i chwała!

Jan

Pani Danuto, od kiedy Lidzbark jest pani miastem?Pani miasto to Kraszewo ew.Kochanówka.To tak jakbym ja napisał w moim mieście Olsztynie jak od 60 lat mieszkam w Lidzbarku.

Danuta Kielak

Jak najbardziej Lidzbark Warmiński to moje miasto – tu spędziłam moje najpiękniejsze lata młodości, w lidzbarskim szpitalu rodziły się moje dzieci i przez wiele lat uczyły się w lidzbarskich szkołach, (wspólnie z mężem kupowaliśmy cegiełki na budowę „czwórki”) i wreszcie tu prawie codziennie bywam, mam wielu przyjaciół i znajomych, znam każdą ulicę, żyję sukcesami i problemami tego miasta, no i wreszcie tu jest siedziba mojej gminy – Lidzbark Warmiński
Kraszewo jest moją kochaną wsią, w której aktualnie mieszkam, a Kochanówka wsią mojego dzieciństwa, którą także bardzo miło wspominam, zwłaszcza szkołę podstawową ze znakomitą kadrą pedagogiczną, (tu pierwszy raz poczułam dumę z bycia Polką i zrozumiałam, co to jest patriotyzm). Mój „matecznik” umieszczony głęboko w wichrowskim lesie to wymarzony raj lat wczesnego dzieciństwa. Aż łza się kręci w oku. Pozdrawiam serdecznie wszystkich, którzy tutaj zaglądają i proszę o przekazanie pozdrowień dla innych.

A,B.

Jak już pisałem, pochodzę ze stron gdzie stacjonowała Brygada Wileńska, nikt mi nie przekazał, o jakichkolwiek
kontrybucjach, dokonywanych przez kwatermistrzów brygady. Ludność dzieliła się czym mogła dobrowolnie z chęcią
Owszem miejscowi złodzieje podszywali się pod kwatermistrzów i rabowali nocami. Sam słyszałem rozmowę mego
ojca z takim osobnikiem. Zapytał go wprost, jak wrócił z więzienia, czy się przyznał, odpowiedział:
„Trzeba mieć twardą d…… jak biją i głośno krzyczeć, wszystkiemu zaprzeczać”.
Jeżeli ktokolwiek mówi źle o Łupaszce i Brygadzie, jest w błędzie, lub robi to celowo. To jest BOHATER.

warlock

Czy ktoś coś wie o nowej inwestycji burmistrza, nazwanej roboczo „kompleks wypoczynkowo-rekreacyjny przy ul. Bartoszyckiej”. Czyzbysmy znowu potrzebowali i blagali o cos?

Mariusz

Kto z hodowców i miłośników koni pozwolił na narażenie zwierząt na tak wielki stres jakim jest salwa z karabinów??? Osobiście widziałem jak konie zareagowały na wystrzał. Jeden z nich w ucieczce uderzył w ścianę budynku, inne potykały się o ławki na placu. Jako miłośnik koni uważam że takie obchodzenie się ze zwierzętami jest niedopuszczalne, a osoby które dopuściły do takiej sytuacji powinny ponieść jakieś konsekwencje!!!

Adam

Racja! Mój pies też się wystraszył choć nie był na placu tylko dobre kilkaset metrów dalej. Nie powinno być jakiś wystrzałów bo tylko straszą tym innych..

xxx

Lidzbarski Pułk organizował to i starosta z radnym dyrektorem (PO) pojawili się . Ludzie nie są głupi, oni czczą pamięć żołnierza AK unbelievable !

Zuza

Co to za formacja w płaszczach, obok harcerzy?

Sathes

Rycerze Jana Pawła II

Baltazar

Szpiedzy z krainy deszczowców.

marti

drużyna pierścienia z władcy pierścieni 😉

Zuza

Pytam poważnie. Rozumiem, że nikt się nie orientuje.. ?

Zorro

Jak zaczniesz chodzić do kościoła, to się dowiesz…

Mirosław Maczyta

Warto się pochylić na losem człowieka, który zapłacił najwyższą cenę za wolną Polskę, chociaż jej nie dożył, zabity w UB-eckich katorżniach . Wzajemne osobiste wycieczki są nie na miejscu. Nie ważne kto był, jaką opcję polityczną reprezentował. Ważne, że przyszedł, uszanował, pochylił się na historyczną pamięcią oddając hołd temu człowiekowi. Rozumu, tolerancji nam trzeba a nie wzajemnych animozji. Pozdrawiam.

gość

To w takim razie zakładam, żę Pan też tam był…

gość

Co ty , oni jeszcze kwiczą po przegranych wyborach.

Chichot historii

Powinni jeszcze byś UB-cy , którzy go sądzili i wykonali wyrok.
On oddał życie za wolną Polskę a oni biorą od Polski emerytury.

gość

obecni byli hipokryci z PO

Lukas

Dyrektorzy z nadania PO…..

Chichot Historii

Na Apelu też byli i pamięć mjr Szendzielarza uczcili , byli członkowie PZPR .

Iwona

W apelu poległych pierwszy raz wspomniano Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i całe dowództwo wojsk którzy zgineli w katastrofie smoleńskiej.

Iwona

Nie wiem jak to przezyła PO.

gość

Na pewno kwiczy z rozpaczy .

Zuza

PO też ludzie, potrafią szanować pamięć poległych, ale także Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i jego wspaniałej małżonki oraz pozostałych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej, gdyż byli tam politycy innych opcji nie tylko z PIS. Panie i panowie z lidzbarskiego PO nie należą do zawistnych ludzi, nie krytykują z taką zajadłością ja WY państwo na tym portalu. Życzę więcej wiary w ludzi i życzliwości.

gość

cyt „…potrafią szanować pamięć poległych” ? Widzieliśmy jak potrafią szanować pamięć poległych w głosowaniu na sesji rady miejskiej w sprawie uczenia pamięci poległych żołnierzy Armii Krajowej !