Kwi 252016
 

API_4298 kopiaOstatni tydzień w Lidzbarku Warmińskim przebiegał pod znakiem wydarzeń kulturalnych, patriotycznych i historycznych. W środę, grano w LDK-u wcześniej zakazaną tu sztukę Andrzeja Ballo „Wszystko przez judasza”. Po latach, znany nie tylko w Polsce poeta, Andrzej Ballo doczekał się czasu dobrych zmian także w swoim rodzinnym mieście. Mimo, że ceny biletów nie należały do tanich, sala w LDK-u wypełniona po brzegi, łącznie z dostawkami. Na dobrą dawkę kultury chętni zawsze się znajdą i nie trzeba nikogo przymuszać (jak to często bywa ze sztucznymi imprezami samorządowymi). Ballo – poeta wyklęty w lidzbarskim powiecie po latach doczekał się oficjalnego uhonorowania swojej twórczości i to bez specjalnej uchwały Rady Miasta (czytaj także „Noblista” – Andrzeja Ballo). Kilka zdjęć TUTAJ

W piątek obchodziliśmy uroczystości związane z 50leciem powstania jednostki wojskowej przy API_4289 kopiaul. Orneckiej. Z rana msza polowa na dziedzińcu zamku Biskupów Warmińskich, później uroczysty apel w centrum miasta, a na koniec zwiedzanie jednostki i pokazy sprzętu wojskowego. Był także pyszny wojskowy bigos oraz nieodzowna grochówka. Niestety zabrakło wyczekiwanej głowy państwa – Prezydenta Dudy, oraz Ministra Obrony Narodowej.

API_4340 kopiaW sobotę kolejna miejska impreza. Zakończenie remontu Zamku Biskupów Warmińskich. Centrum miasta opanowały znakomitości w strojach z epoki Biskupa Krasickiego, był pokaz tańców dworskich oraz musztry wojskowej. Barwny korowód przeszedł ulicami do zamku, gdzie odbywała się kolejna część imprezy połączona z bezpłatnym zwiedzaniem zamku. Zdjęcia z powyższych TUTAJ

Niedziela to czas patriotów. Uroczysty pogrzeb patrona 9 Pułku Rozpoznawczego pułkownika Szendzielarza na warszawskich Powązkach. Do stolicy wyjechali także lidzbarczanie, aby oddać hołd żołnierzowi wyklętemu przez władze komunistyczne oraz III RP.

Niżej nadesłana recenzja ze środowej sztuki Andrzeja Ballo „ Wszystko przez judasza”. Recenzja tym cenniejsza, iż nadesłana przez osobę nie związaną z naszym miastem i nie „skażona” lokalnym punktem widzenia.

Z wielką przyjemnością dane mi było obejrzeć sztukę Andrzeja Ballo „Wszystko przez judasza”. Prawie rok temu, o czym już pisałam na łamach NaszLidzbark,  oglądałam ją na deskach Teatru Pleciuga w Szczecinie.

20 kwietnia br. dzięki wspaniałej miłośniczce dobrej poezji z Niemiec miałam okazję przyjechać do Lidzbarka Warmińskiego a przede wszystkim na sztukę. I po raz kolejny nie żałuję.

W Lidzbarskim Domu Kultury sztukę Andrzeja Ballo reżyserował Piotr Szwedes. Na deskach Kina Ignacy mieliśmy  możliwość podziwiać grę aktorską Katarzyny Cichopek, w roli aktoreczki Ady, Piotra Szwedesa – jej scenicznego męża Piotra; Jacka Federowicza w roli naukowca Karola i jego żony Hanny w którą wcieliła się Katarzyna Jamróz.

Z wielką satysfakcją muszę ocenić rolę Kasi Cichopek. Osobiście nie przepadam za tą panią psycholog,, ale tu na scenie w LDK zaskoczyła mnie wyrobieniem aktorskim a przede wszystkim swoim głosem. Trzeba przyznać, że Kino Ignacy nie nadaje się na granie sztuk z wykorzystaniem słowa mówionego, niemniej pani Kasia wyczuła tu defekt akustyczny sali i automatycznie zwiększyła tonację, dzięki czemu słychać ją było w najdalszym zakątku kina.

Kiedy czytałam recenzje tej sztuki granej w innych miastach, w których w rolę Karola wcielał się Jacek Federowicz, każdorazowo aktor zdobywał gorące brawa przy robieniu pompek, jednocześnie wygłaszając swoją kwestię. Ten, prawie 80-letni mężczyzna powinien być pod względem sprawności psycho-fizycznej wzorem dla niejednego dużo młodszego mężczyzny. Brawo Panie Jacku. W dobie wszechobecnej niechęci do wysiłku zarówno umysłowego jak i fizycznego, takich wzorów nam potrzeba.

Dla ciekawości dodam, że w szczecińskiej „edycji” rolę Karola grał Maciej Damięcki i z racji postury swoje pompki wykonywał z użyciem….. pompki do roweru… Katarzyny Jamróz w roli recenzentki sztuk nie muszę przypominać, bo ona jak i ja o nich pisze z jedną różnicą, ja sztukę widziałam.

No i ostał się ostatni bohater, Piotr Szwedes – młody wilk z połowy lat 90-tych…..(jakże było moje zaskoczenie, kiedy dowiedziałam się, że on również tak jak Andrzej Ballo jest lidzbarczaninem! i dobrym znajomym autora sztuki z lat młodości).

Wychodzi na to że ziemia lidzbarska wydaje zdolnych i zdobywających coraz większe uznanie Polaków (nie wspominając już o historycznych postaciach)…. Oby tak dalej i więcej. O ile mi wiadomo, część publiczności stanowili uczniowie i nauczyciele z pobliskiego LO „Jagiellończyk”. Oj przydadzą się Wam życiowe rady zawarte w sztuce…

Zapewne tak się dzieje dzięki wspaniałej młodzieży uczącej się w lidzbarskich szkołach jak również nauczycielom wskazującym młodym kierunki rozwoju i dalszej kariery. Osobiście uważam, że dobrze byłoby gdyby sztuka została wydana w formie druku.

Trochę muszę napisać o wspaniałej publiczności, która wbrew moim przypuszczeniom dopisała znakomicie.  Nie spodziewałam się że na sztukę „Wszystko przez judasza” będą dostawki.  Widzowie, a mniemam że w większości mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego i okolic to wspaniali ludzie, chłonni wrażeń i doznań z dobrego teatru i wrażliwi na sztukę.  Przysłuchiwałam się rozmowom przed sztuką, w czasie antraktu czy zaraz po i wyczuwalne było pewne napięcie połączone z nerwowym podnieceniem jak wszystko wypadnie i radości z miłymi akcentami po przedstawieniu.  Nie widziałam aby ktoś wychodził z LDK zniesmaczony.

Jednym słowem sztuka „Wszystko przez judasza” Andrzeja Ballo, wystawiona na deskach Lidzbarskiego Domu Kultury odniosła, w moich oczach, sukces została ciepło i sympatycznie oraz ze znawstwem przyjęta przez publiczność .

Tylko co tam robiła zakonnica…. Czyżby to wszystko przez judasza?….

To tyle o sztuce.  Ale muszę podzielić się również wrażeniami z pobytu w samym Lidzbarku Warmińskim. Proszę Państwa jechałam na spektakl prawie 10 godzin i praktycznie od Ełku, a na pewno za Ornetą w prześlicznych okolicznościach przyrody…. Nie widziałam piękniejszych okolic w Polsce.  Zakochałam się w samym mieście i okolicach. Chrońcie to dziedzictwo kultury i przyrody dla pokoleń.

Niestety do tego pięknego ogrodu muszę wrzucić kamyczek. O ile Lidzbark Warmiński jest fantastycznym miastem, o tyle spacer po uliczkach stanowi nie lada wyczyn i problem dla turystów (a mniemam że i dla mieszkańców), a winne są wszędobylskie nierówności w kostce brukowej i tzw. kocich łbach…Naprawdę można nogi połamać.

Malownicze zakręty rzeki płynące przez miasto aż proszą się o szczególną uwagę i inwestycje. I jeszcze bezpieczeństwo na ulicach wieczorną porą. Pędzące z ogromną szybkością wielkie ciężarówki z rosyjskimi numerami nie stanowią atrakcji dla mieszkańców ani turystów.  Apeluję więc do Władz Miasta  aby zrobiły wszystko by zlikwidować wszelkie nierówności, przysporzyć miastu atrakcji na rzece i zwiększyć bezpieczeństwo.

O czym donosi i o co postuluje ze Szczecina

Małgosia Jezierska”

 

 

 Posted by at 9:27 am
Powiadom o
żyd lidzbarski

To zdecydujcie się „patrioci” – do Izraela czy do psychiatry? Nawet mi was nie żal 🙂

żyd lidzbarski

To zaczyna się gdzieś w szkole, w małej salce od historii, lub na lekcji religii z Panią katechetką. „Bóg – honor – ojczyzna”, powtarzane w koło, bo to strategia szkoły, rok za rokiem. To z niej się biorą skinheadzi pod mym blokiem, bo to strategia szkoły rok za rokiem To z niej się biorą skinheadzi pod Twym blokiem! Patriotyzm to choroba, którą zarażają dzieci aby potem nimi strzelać w imię własnych interesów. Wychowanie dla pokoju, z karabinem w ręce to ich sposób myślenia o przyszłości. Ale pokój w rękach tych, co nigdy nie chcą strzelać, co udają głupich by nie dostać się w mundury. Pokój w rękach tych, co wiecznie pamiętają prawdę, która jest tylko jedna. Nie ma nacji wyjątkowych – tylko wyjątkowe bzdury, powtarzane w koło by się stały prawdą Ale prawda jest tylko jedna, tylko jedna prawda jest. Tę piosenkę gramy po to, aby wam powiedzieć, że nie… Czytaj więcej »

abc

Ludzie jednakowi. Tylko standardy postrzegania różne. Palestyńczyk – Żyd, pierwszy „bandyta, terrorysta” drugi obrońca demokracji bo miesza w arabskim tyglu poszerzając swoje granice.

Iwona

W latach 70-tych kiedy w szkołach uczono Patriotyzmu do swojej Ojczyzny Polski barwne pochody były normalnością. Uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej Nr 1 z dumą maszerowali w strojach historycznych przez całe miasto w czasie Dni Lidzbarka Warmińskiego. Mieszkańcy z dumą oglądali i podziwiali historyczne postacie naszego miasta w pięknych strojach. Część rodziców szyła stroje dla swoich pociech, część była wypożyczana z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, to było piękne kolorowe historyczne widowisko.

okularki

Tydzień wcześniej też powinno było być patriotycznie. Mieliśmy 1050 rocznicę Chrztu Polski. To święto nie tylko chrześcijańskie ale też naszej państwowości. Nawet komuniści w 1966r. hucznie obchodzili 1000 lecie. Tymczasem w LW cicho sza. Żadnej informacji na stronie miejskiej, żadnej w GL o jakichkolwiek uroczystościach z okazji tak ważnej rocznicy. Jestem ciekawa czy w chociaż jednej szkole odbył się uroczysty apel na 1050 lecie naszej państwowości? O ile pamiętam 10 lecie wejscia do Unii było fetowane. Czy nasze władze reprezentują Polaków?

abc

Nie spodziewaj się, by lokalne ” władze ” coś uczyniły w kwestii patriotycznej a co nie daj Boże narodowej. W wojsku było bo wojsko działa na rozkaz. Przyszedł taki rozkaz z Warszawy i było kulturalnie, wojskowo i patriotycznie.

patriota

Chrystianizacja była przymusowa. Bardzo wiele ludzi zginęło na stosach nie chcących się podporządkować Watykanowi. Co tu świętować? Daj spokój.

Łapuszko

„Andrzej Ballo – poeta wyklęty” Może drugą jednostkę wojskową, nazwać jego imieniem?

A.B.

Nie kpij, – proszę.
Przez pokolenia oglądać będą jego sztuki a o nas, nawet ptaszek nie zakwili.

Grom

Brawo Patrioci z Lidzbarka Warm. było Was widać na pogrzebie Pułkownika Szendzielarza. Czołem Wielkiej Polsce!!!! Olsztyn pozdrawia, trzymajcie się. Do zobaczenia na MANIFESTACJI 3 MAJA W WARSZAWIE.

gość

Pytanie z innej beczki. Czy jest w Lidzbarku jakiś normalny kiosk Ruchu, bądź salonik prasowy, prócz Kolportera przy Jasamie ??? Nie wierzę, że Lidzbark jest taką dziurą,

czytelnik

Możesz nie wierzyć ,ale niestety …

czytelnik

Za to możesz wierzyć ,czy nie wierzyć ,ale my zamiast kiosków Ruchu ,mamy matecznik .

gość

No to widać jak nasz Lidzbark prężnie się rozwija i bogaci, skoro czasem trzeba jeździć za podstawowymi rzeczami do sąsiednich miast. Ale piewcom postępu typu M.M czy A.B. nie da się tego przetłumaczyć.

mateoo

Ach, ten patriotyzm…
Klimat jak w Niemczech w latach 30 XX w.

Trombullus

Wolisz paradę równości? A może kolumny uchodźców?
Lepsze takie rozrywki niż te z Paryża i Brukseli 🙂

Adam Karolczak

Pułkownik Szendzielarz wyklęty przez władzę IIIRP? Czy pan funkcjonuje w alternatywnej rzeczywistości? 🙂

Jan

A czemu nie wspomniano o świetnym koncercie w czwartek w LDK-u?

krzysztof

Zygmunt Szendzielarz zawsze był żołnierzem do końca wiernym swojej przysiędze, a najwierniejszy był swoim żołnierzom

—podkreśla płk. Tomasz Łysek, dowódca 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr. Zygmunta Szendzielarza „ Łupaszki” -_Nasz Dziennik ..tych i innych komentarzy o Lidzbarskiej grupie na pogrzebie jest dużo w mediach społecznościowych .Niezależna.,Nasz Dziennik.Telewizja Republika..wPolityce.pl

???

Ile było roczników poborowych w PRL? Ile milionów żołnierzy składało w tym czasie przysięgę? Czy jej dochowali?

abc

Żołnierz LWP składał przysięgę na wierność ZSRR. Że będzie bronił socjalizmu I że będzie walczył o pokój / czyli przyjaźń z narodem radzieckim/.
Widać to po wynikach wyborów szczególnie w naszym mieście.

...

I co z tymi milionami teraz zrobić? Wygnać z kraju? Żołnierze Wygnańcy?

abc

Nie ma innego wyjścia trzeba to przecierpieć.

chw

A jak zaczną być wierni swojej przysiedze to też kiedyś dostaną puki swojego imienia?

abc

Są wierni, do tej pory ocalili obelisk i tych co przy nim stoją. A żeby nie skrzywdzić oswobodzicieli otoczono ich płotem z siatki bo w mieście jest kilku polskich narodowców.

///

Jak są wierni przysiedze to chyba dobrze, nie?

krzysztof
J-24

A jakieś zdjęcia z piątkowego święta?