Kwi 232015
 

vlcsnap-2015-04-23-00h51m47s38VII Sesja Rady Miasta odbyła się 22 kwietnia 2015r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta. Radni podjęli m.in. 2 ważne decyzje: kontynuacja prac nad utworzeniem uzdrowiska i udzielenie kredytu na Termy Warmińskie. Poniżej krótka relacja dotycząca tych punktów porządku obrad.

Uzdrowisko

Radny Kardymowicz zgłosił uwagę do projektu uchwały o przystąpieniu do opracowania studium uwarunkowań i zagospodarowania […](powstanie uzdrowiska). Podtrzymał wątpliwości wyrażone na poniedziałkowym posiedzeniu komisji, iż miasto nie dysponuje żadnymi dokumentem w którym dokonano by analizy ekonomicznej powstania uzdrowiska. Zwrócił też uwagę, że powstanie uzdrowiska zależy od gminy wiejskiej Lidzbark Warmiński i tego czy wybudowany zostanie na jej terenie szpital lub sanatorium. Radny Moroz wysnuł tezę, iż strefa „A” znajduje się w całości na terenie gminy miejskiej. Radny Kabała poinformował, że 5Gmin wstrzyma się od głosu w sprawie przyjęcia uchwały, bowiem istnieją wątpliwości co do zasadności powstania uzdrowiska w ogóle. Pan Burmistrz przebywał w Ciechocinku na zaproszenie dyrektora sanatorium „Gracja” aby zapoznać się z funkcjonowaniem uzdrowiska. Wspólnie z dyrektorem sporządzili notatkę, która zostanie przedstawiona na najbliżej sesji. Rada przyjęła uchwałę 10 głosami „za” radnych z WNMO, radnego Naumczyka i radnej Jaskólskiej. Radni z 5Gmin wstrzymali się od głosu.

Kredyt na Termy Warmińskie

W uwagach do projektu zaciągnięcia kredytu na finansowanie budowy Term Warmińskich w wysokości 4.749.000zł głos zabrał radny Grzmiączka. Poddał w wątpliwość konieczność dalszego finansowania term zgodnie z porozumieniem zawartym z powiatem. Dodał, że ktoś nie umie liczyć, albo wykazał się brakiem gospodarności skoro tak nie doszacował inwestycji. W projekcie, wyposażenie Term miało kosztować 1,5mln zł, a okazało się że wyniesie ponad 8 mln. To gigantyczna kwota jaką musimy teraz przekazać na termy, rezygnujemy z Karty Dużej Rodziny, remontów w mieście i czynienia dobra dla mieszkańców, a bierzemy kolejny kredyt – argumentował radny Grzmiączka. Radny Kardymowicz zapytał czy na sali jest przedstawiciel Starostwa, który wytłumaczyłby te wszystkie wątpliwości. Przewodniczący Kędzierski oświadczył, że Starosta nie mógł przybyć bo wyjechał w pilnej sprawie. Radny Brodowski zaproponował aby to Burmistrz wytłumaczył skąd biorą się takie kwoty i co konkretnie dzieje się z pieniędzmi przeznaczanymi na Termy. Burmistrz oświadczył, że nie ma takich uprawnień, bo liderem projektu Termy jest Starostwo Powiatowe. Radny Kardymowicz stwierdził, że inwestycja była realizowana niezgodnie z planem i nieprawidłowo, skoro teraz powstał tak wielki deficyt finansowy. Sprawy finansowe starał się wytłumaczyć pan Makiewicz z UM. Stwierdził, że w skali przedsięwzięcia to nie są jakieś gigantyczne pieniądze. Dodał, iż dużo okolicznych miasteczek zazdrości nam takiego obiektu, który będzie sukcesem i przyniesie wiele korzyści. Rada Miasta zatwierdziła kredyt głosami radnych WNMO, radnego Naumczyka i radnej Jaskólskiej. Przeciw głosowała radna Łagocka i radny Grzmiączka. Wstrzymali się radni: Kabała, Kardymowicz i Dryzelenko. W materiałach sesyjnych znajduje się „poufny” dokument pod nazwą „Budżet projektu Termy Warmińskie” do pobrania TUTAJ. Warto się z nim zapoznać. Jak podało starostwo, całkowity koszt budowy Term Warmińskich wyniesie 107 748 767,00 zł.

Interpelacje i wolne wnioski

W interpelacjach m.in. radna Łagocka złożyła wniosek do Burmistrza, aby ten zobowiązał autora opracowania „rewitalizacja miast sieci Cittaslow” czyli WMARR do złożenia wyjaśnienia na jakiej podstawie postawiono tezę, iż dzieci z ulic Bema, Kalinowskiego i Wiejskiej charakteryzują się niższym wykształceniem a ich rodzice brakiem zainteresowania postępami w nauce.

W wolnych wnioskach, jedna z mieszkanek złożyła do Burmistrza skargę na Prezesa ABK. W bardzo emocjonalnym wystąpienia przedstawiła sprawę otrzymanego nakazu z ABK w którym żąda się likwidacji butli gazowej w jej mieszkaniu pod groźbą skierowania sprawy do prokuratury. Mieszkanka wielokrotnie prosiła gminę miejską o założenie gazu ziemnego, bowiem tylko jej mieszkanie w kamienicy takowego nie posiada. Jak argumentowała, wieloletnie starania o gaz ziemny nie przynosiły skutku, a czarę goryczy dopełniły rachunki za prąd w wysokości 960zł (ogrzewanie na prąd) i stąd jej wystąpienie na sesji. Zarzuciła także niesprawiedliwe przyznawanie mieszkań komunalnych uzależnionych od „nazwiska” wnioskodawcy. Zastępca Burmistrza pani Piętka potwierdziła, iż skarga na ABK wpłynęła. W związku z tym została przeprowadzona rozmowa z prezesem ABK, a także dokładnie zapoznano się z dokumentacją. Ta sprawa będzie rozstrzygnięta na pewno na korzyść mieszkańca bo tak musi być, bo nie ma dla mnie opcji żeby mieszkaniec źle mieszkał czy bał się sądowych spraw – mówiła pani Piętka oraz złożyła oświadczenie – nie przejdzie żadna możliwość żeby ktoś otrzymał mieszkanie bez spełnienia wymogów uchwały.

Głos zabrali też inni mieszkańcy miasta, a także redaktor NaszLidzbark, który m.in. odczytał pismo do Burmistrza od mieszkańców ulic Bema i Kalinowskiego w sprawie domniemanej patologii. Do pobrania TUTAJ.

—–

Na tzw. starym rynku na ul. Kanałowej miasto przygotowuje teren na sprzedaż w trybie przetargu nie ograniczonego pod płatny parking.

Od redakcji

Przewodniczący Rady Miasta pan Kędzierski, podczas wystąpienia mieszkanki składającej skargę na ABK, stwierdził – „Sesja Rady Miejskiej nie jest miejscem na którym tego typu sprawy się załatwia”. Sądząc po wieloletnich bezskutecznych staraniach mieszkanki o instalację gazu ziemnego i pozytywnym załatwieniu jej sprawy w ciągu 20 minut sesji – jest jak najbardziej odpowiednim miejscem. Mieszkańcy miasta zaczęli w końcu rozumieć, że są pracodawcami urzędników, a nie tylko płatnikami podatków. Po użytkownikach garaży na ul. Konopnickiej, mieszkańcach Bema i Kalinowskiego, kolejni ludzie zaczynają domagać się swoich praw. Rodzi się społeczeństwo obywatelskie panie i panowie radni. Warto więc przychodzić na sesje i walczyć o swoje.

16 czerwca 2014r. w przestrzeni publicznej pojawił się list otwarty pana Jacka Wiśniowskiego skierowany do ówczesnego Burmistrza pana Artura Wajsa w którym nawoływał do przedstawienia dokumentów określających zasadność utworzenia uzdrowiska oraz wprowadzenia dzielnicy uzdrowiskowej.

„Zapoczątkowanie działań zmierzających do tak rewolucyjnej zmiany charakteru naszego miasta zapewne poprzedziły konsultacje specjalistyczne oraz ekspertyzy ekonomiczne w zakresie wpływu utworzenia uzdrowiska na życie i rozwój społeczności lokalnej, rynku pracy i rozwoju gospodarczego miasta. Niestety pomimo poszukiwań w bazach internetowych oraz rozmowach z przedstawicielami władz nie uzyskałem materiałów analizujących korzyści i zagrożenia z tym związane.”

List pana Wiśniowskiego był przejawem głębokiej troski i niepokoju o przyszłość miasta i jego budżetu związanego z finansowaniem budowy uzdrowiska.

Kolejna bardzo ważna informacja na temat uzdrowiska pochodzi z 8 września 2014r. , kiedy to pan Wiśniowski oświadczył podczas wywiadu dla NaszLidzbark

„Co pan sądzi o powstaniu uzdrowiska i budowie Term?

„Jestem przeciwny temu pomysłowi. Rozwój naszego miasta to owszem, także turystyka, ale z pewnością nie uzdrowisko. Wbrew temu co wielu ludzi obecnie rządzących mówi, że uzdrowisko jest szansą na rozwój, ja uważam z perspektywy rozmów z inwestorami, przedsiębiorcami, ludźmi którzy posiadają kapitał i myślą ekonomicznie – powstanie uzdrowiska stanowi barierę dla rozwoju Lidzbarka Warmińskiego i utrzymania młodszego pokolenia tu na miejscu.”

Bardzo wielu mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego podzieliło zdanie pana Wiśniowskiego na temat zasadności tworzenia uzdrowiska czego wyraz dali podczas wyborów na Burmistrza.

Powyższe pozostawiam bez komentarza.

Poniżej krótka relacja wideo.

 

 

 

 

 

 

 Posted by at 1:02 am
Powiadom o
czytelnik

Termy tak naprawdę będą kosztować 128 mln pln , więc nastawcie się na wydatki .
Jak również łatwcie jakieś tanie źródła energiii….

krasnoludek

Co do zyskowności parków wodnych wszyscy mają rację przynoszą straty i będą przynosić straty w dalszym ciągu. Jest tylko jedno wyjście i jedna recepta na sukces – strefa uzdrowiskowa, bez uzdrowisk termy z parkiem nie mają szans na zyski. A my czy chcemy czy nie wszyscy musimy dążyć do utworzenia uzdrowiska co pozwoli nam spokojnie spać nie myśleć o stratach a cieszyć się z zysków.

G.a

Pan starosta ma chyba zastępcę , sekretarza lub kogoś odpowiedzialnego kto pojawiłby sie na R.M czyli wspólnika od zimnych term. Jednym słowem olano R.M.., a radni wnmopo bez konkretnej wiedzy, wyjaśnienia podjeli decyzje o kolejnym zadłużeniu.

Oczywiście możemy sobie piać na temat innych budowli tego typu, ale nie mniej waznym elementem w opłacalności każdej " inwestycji" jest lokalizacja i tzw. zasobność społeczeństwa.

ggg

1.Trzech radnych wstrzymało się od głosu nie byli za nie "przyklaskali".

2.Pan starosta lub ekspert ze starostwa nie przyszedł wytłumaczyć czemu taka olbrzymia kwota ,niestety ktoś stchórzył,wstydzi się ?

3. Nikt o zdrowych zmysłach z Krakowa,Warszawy ,Olsztyna itd … nie chciał się pchać w kierownictwo tego "zimnego kompleksu "

4.Mirku M postaraj się na przyszłość, jak najmniej przepraszać ile można…
p.s. Przeprosiny przyjmuję

Mirosław Maczyta

Rzeczywiście Przepraszam i zwracam honor – 2 osoby i tylko 2 były przeciwne,wszyscy pozostali " przyklaskali " i słusznie Termy musza być skończone, czy to się komuś podoba czy nie. Ja wierzę, że na siebie zarobią,może nie w I roku funkcjonowania, ale na pewno będą dochodowe jak wiele innych tego typu inwestycji w Polsce. Co do zatrudnienia na stanowisku kierownika Skoro nie było innych kandydatów to kogo miał zatrudnić Pan Starosta, może kogoś z Krakowa. Dopiero byłoby larum. Jeśli ktoś inny składał aplikacje a ma lepsze ku temu kwalifikacje a nie został wybrany to zna drogę postępowania odwoławczego Raz jeszcze Przepraszam Panią Radną i Pana Radnego za nieporozumienie. Mam tę cywilna odwagę, że przyznaję się do błędu i Przepraszam czego wielu tu brakuje.

Łaciatek

Bukowina Tatrzańska,Termy Uniejów, a na Słowacji ,,Tatrzańska Cieplica,,

Rafał

Co się dzieje? Nie wchodzą załączone linki, czy też je wycinasz? Odpowiedź znajdziesz na stronie wp.pl. Park wodny pod Łodzią, o podobnych parametrach technicznych, przyniósł za rok ubiegły kwotę 3,6 mln zysku.

elo

Panie Rafale, w Uniejowie woda TERMALNA ma (jeśli dobrze pamiętam) około 68 stopni. Tam chcąc zmienić wodę, mają kłopot. Woda musi być schłodzona. Myślę, że zysk byłby większy.

elo

Właśnie znalazłam linka do parków wodnych. http://wyborcza.pl/1,76842,11099511,Aquaparki_ton

wysyp

Ale jaja, myślałem, ze te nasze termy z tej racji, że nie ma takich budowli w kraju zbyt wiele, mają szanse na klientów. A tu masz ! Setki a niedługo tysiące w małym, biednym kraju. Jedyna "nadzieja" w ich wyjatkowości…Zimnych term nie ma w żadnej gminie…chyba.

Rafał

API, dlaczego wycinasz dowody, że w Polsce, podobne obiekty do naszych Term, przynoszą wielo-milinowe zyski? Przecież mógłbyś skomentować, że mają np. tańszy prąd lub …cieplejszą wodę. Oj, nieładnie!!!

ggg

Ja mam wszystkie zmysły w 100% sprawne i nie znajduję nigdzie w ww materiale wideo, "że 5 radnych (5Gmin ) wstrzymało się od głosu " podczas głosowania projektu uchwały nad zaciągnięciem kredytu na finansowanie budowy Term Warmińskich w wysokości 4.749.000zł,
wiec apeluję jeszcze raz o podanie konkretnie: minuty,sekundy w której owa przytoczone przez Ciebie treść się znajduje ?

Anna

Pan Maczyta nie doczytał się, że jednak znalazło się dwoje radnych 5 Gmin, którzy zagłosowali przeciwko zaciągnięciu kredytu na kontrowersyjną inwestycję.

Mirosław Maczyta

Odsyłam do materiału video powyżej. Głosowanie wszystko wyjaśnia. Nikt nie był przeciwny. Także psy szczekają a karawana jedzie dalej…..

Rafał

A cóż ma oznaczać ta banalna polemika? Głosowali, czy nie głosowali? Jeżeli radni 5Gmin nie głosowali za dokończeniem Term, to jako konstruktywna opozycja, powinni zaproponować rozwiązanie alternatywne, np. pilną rozbiórkę lub magazyn dla MOPS, lub fabrykę samochodów… Jeżeli są rozsądni i myślący, to powinni znać skutki swojej decyzji. Głosowanie: nie …bo nie, niczego nie rozwiązuje. Wprost przeciwnie, swojego burmistrza stawiają "pod ścianą", w sytuacji beznadziejnej. Poparcie burmistrza dla zakończenia inwestycji, dla tych radnych powinno oznaczać, że "…kijem Łyny nie zawrócą". W głosowaniu za zakończeniem inwestycji na tym etapie nie widzę żadnego sensu, a tym bardziej rozsądku. Jest to zwyczajna …głupota!

ggg

Rozwiązanie alternatywne, owszem ale pod warunkiem, że pan Starosta lub ekspert ze starostwa wytłumaczy czemu taka olbrzymia kwota ,niestety ktoś stchórzył,wstydzi się ?
Zaś pan Mirosław M. pisze nieprawdę, fakty i dowody świadczą co innego ! Kolejny raz przeprosi ?

Alek.

Panie MM. Będąc kierownikiem miasta trzeba coś robić, trzeba zapracować na chleb,no więc za co się bierze pobory?

Mirosław Maczyta

Czego się czepiacie bezpodstawnie do wszystkiego. Komentarzy chyba 123, jak do tej pory. Ale nikt nie napisał najważniejszego, albo wszyscy udają głuchych. Przecież Wasi cudowni radni z 5Gmin głosowali za tym,aby zaciągnąć kredyt do zakończenia inwestycji. Wszyscy czyli 15 radnych " się zgodziło " Po co ten krzyk ? Gdzie ta wasza teoretyczna opozycja ??? Gdzie ona jest ? Na szczęście Wasi wybrańcy poszli po rozum do głowy i poparli projekt Uchwały. To Wasi ludzie, w opozycji wobec WNMO . Jak wyglądało głosowanie ? 10 radnych było za uchwałą, a 5 wspaniałomyślnych nie było przeciw, tylko wstrzymało się od głosu, czyli poparło projekt. Brawo dla tych ludzi, że będąc u źródła zrozumieli na czym to wszystko polega. I Was, wiecznych krytykantów tego co dobre i twórcze dla miasta ma ( 5Gmin) w głębokim poważaniu. Wstrzymanie się od głosu oznacza de facto poparcie projektu – o tym wie absolwent podstawówki. Także… Czytaj więcej »

Kim Dzong Un

Dziękujemy absolwencie kilku podstawówek za kolejne tyrady i pouczenia. Jesteś Światłem tego ciemnogrodu a Twój idol HISTO-BUDOwlaniec jego gorejącym Słońcem.

ggg

Jeśli chodzi o głosowanie i wstrzymanie sie od głosu, (nikt ze starostwa nie przyszedł wyjaśnić ) siejesz pan MM czysta demagogię !

Rozumiejący tekst

Chyba jednak Pan się pomylił. Tekst redaktora należało przeczytać uważnie i ze zrozumieniem. Wyraźnie zostało napisane, że dwoje z 5 radnych (5 Gmin) jednoznacznie głosowało przeciwko zaciągnięciu kredytu na kontynuację budowy term arktycznych.

ggg

kolejny raz pan M.M będzie musiał przepraszać,prostować, że napisał nieprawdę,pomylił się ? 😉

Mirosław Maczyta

Totalna bzdura drogi adwersarzu -Obejrzyj powyżej materiał video. Cytuje Przewodniczącego RM po głosowaniu " Uchwała została przyjęta przy 10 głosach za i 5 wstrzymujących się " Proszę obejrzeć nagranie a następnie się wypowiadać.

ggg

która minuta MM materiału filmowego ?

Mirosław Maczyta

Kłopoty ze słuchem ? Czy wszystko podać na tacy ? Proszę obejrzeć powyższy materiał video. Ja obejrzałem kilkakrotnie.

czytelnik

A może by tak piewcy władzy wspaniałej , wszechwiedzącej i wszechmocnej wyjęli ze swojej kieszeni te marne parę milionów brakujących na termy ?
Wszak wróci się wam z nawiązką .
Zamiast wypominać nam ,biedakom , biedę .
Dostaniecie darmowe karnety na kąpiele w basenach zewnętrznych ,w styczniu .

czytelnik

Zapomniałem dodać głównych udziałowców :A.B. M.M. itd …

A.B.

Chętnie by się zgodził na udziałowca i technicznego term, znam się na tym, jak żaden z Was, to są grube pieniądze,
Tylko klimat społeczny, przez Was wprowadzany jest śmierdzący, budzie we mnie nieprzyjemne uczucia.
" Miałeś chamie, złoty róg……..", nie jeden raz, zostały zaprzepaszczone szanse na rozwój tego bagienka.

Predator

To trzeba było :):):)

elef

To nie biegaj ,, po,, mieście jak szalona, tylko go pilnuj.

czytelnik

Zaraz będzie pisał pochwalne peany pan z małej litery mm ….

czytelnik

Tak mi się wydaje ,że ostatnio gdzieś w strefie uzdrowiskowej gnojowicę wylewali na pola ,bo capiło strasznie ,czyli normalka …

rrrrrr

W Dobrym Mieście pracodawcy już szukają pracowników i co ciekawe oferują im bardzo wysokie stawki godzinowe. niestety mają coraz mniej chętnych do pracy . A ty w tym mieście pracodawca kpi sobie z pracownika i krzyczy , że na jego miejsce jest 20 chętnych . Ludzie pracują na " śmieciówkach " i utrzymują rodziny . Jaj powstanie uzdrowisko to miasto to wszyscy się stąd wyniosą.

czytelnik

Lać na nich z góry ,

onio

Gdyby to była prawda to w LW nie byłoby bezrobocia. Wszyscy pracowaliby w Dobrym Mieście 🙂

arni

Co niektórzy czepiają się API-ego , a dlaczego to robią ?????? Bo nie w smak im ,że "grzeszki władz " wychodzą na jaw , bo światło dzienne ujrzała inwestycja pod nazwą termy jako największa porażka . Uzdrowisko ?????? Proszę Państwa to wzrost bezrobocia do około 40 % w tym mieście .

okularki

Trochę nie na temat, ale wobec zbliżających się wyborów prezydenckich ważne sygnały o nadchodzących problemach z rzetelnością w liczeniu głosów. Warto przeczytać http://niezalezna.pl/66355-wyborcze-matactwa-rozp

Frank Underwood

niezalezna.pl gazetu pisu 🙂 co innego mogli napisac 🙂 juz sie boja, ze przegraja i czas szukac usprawiedliwienia… ta sama spiewka od lat.

zyx

czytaj gw i głosuj na mistera krzesła z domowym kaszalotem

TVP

A czy tej sprawy Pana Romana Sobolewskiego nie należałoby zgłosić do jakiegos programu TV ogólnopolskiego?

TJB

O, teraz jest, czyli weryfikacja…

TJB

Czy to jest weryfikacja mojego komentarza?

A.B.

Chciałbym się dowiedzieć od API, co ugrał i co ma w planach do ugranie dla swojej ulicy, za słowo "patologia".
Poznam, jak i pozostali mieszkańcy, skuteczności w działania Pana redaktora. A hoj.

jan

"Radny Kardymowicz stwierdził, że inwestycja była realizowana niezgodnie z planem i nieprawidłowo". Skoro jest taki głos z rady należy to wyjaśnić, a nie brnąć dalej w "niezgodności planowe" i "nieprawidłowości".

A.B.

"Czy nie widzicie, robi nas w balona,a my mamy się podniecać. Rafał rób tak dalej a wyostrzysz naszą inteligencję.

Rafał

Chyba nie wątpisz, że donos skierowałem do osoby inteligentnej? Dlatego też odpowiedzią mnie nie zaszczycił… Bawi mnie reakcja "emila" i "pablo". Czyżby byli inteligentni …mniej?

kopyrnik

Drogi panie Rafale, nawet ironia i szyderstwo mają swoje granice. Porównanie remontu zamku z termami jest o tyle zasadne, że ten pierwszy jest remontowany mniej więcej raz na 100 lat a ta druga budowla będzie remontowana 100 razy na rok. I niestety nie za pieniądze o których pisze emil i pablo a właśnie z naszych podatków. I jeszcze przy okazji bedzie musiało wystarczyć na kolejnego mercedesa.

Rafał

Szanowny "kopyrniku". Swój "donos" skierowałem imiennie do Pana Redaktora i jego celem była polemika dotycząca poglądów i oceny wykonanych ok.70 pozycji inwestycji w naszym mieście. Chciałem tylko zwrócić uwagę, że nie wszystkie inwestycje firmowane przez PO były złe, czego dowodzi w każdym swoim wpisie Pan Redaktor. Negowanie WSZYSTKICH inwestycji, z uwagi na aspiracje polityczne Pana Redaktora, uważam za krzywdzące dla mieszkańców naszego miasta i w mojej ocenie, niektóre z nich są bardzo potrzebne. Jako dowód wskazałem na remont zamku. I tyle…

ggg

Zdecydowana większość tych inwestycji była niepotrzebna,nierentowna,obsadzanie stanowisk swoimi ludźmi, większość mieszkańców dała temu wyraz w wyborach!
Te "Inwestycje " to tylko jeden z aspektów na których poległ burmistrz wraz ze sporą grupą WNMOPO. I tyle …..

Rafał

Ale m.in. dzięki tym inwestycjom "spora grupa WNMOPO" …trzyma Twojego burmistrza na uwięzi. Realizuje wszystkie inwestycje, o których zdecydował poprzednik, więc chyba jednak są zasadne, potrzebne i rentowne. Na stanowiskach również obsadzi "swoich" ludzi. Różnicy więc nie widzę…

ggg

Tak, trzeba teraz to wszystko składać do kupy, za daleko to poszło by można było było się wycofać ("inwestycje ")!
Nie obsadzi wszystkiego co się da " swoimi ludźmi " nie popełni błędu poprzednika, m.in tym się różnią.pozdrawiam

Rysiek z klanu

Wajs przegral tylko i wylacznie przez swoje chamskie traktowanie spoleczenstwa, a nie przez inwestycje jakie robil. Dlatego twoj burmistrz wygral wybory bo innego kandydata juz nie bylo na to stanowisko. Wisniowski zaskarbil sobie sympatie ludzi punktem z programu wyborczego o likwidacji strazy miejskiej, gdzie wszyscy mysleli, ze zrobi to od razu po objeciu rzadow, tak niestety sie nie stalo. No i byl mily dla ludzi to dlatego mu sie udalo.

ggg

Wajs przegral tylko i wylacznie przez swoje chamskie traktowanie spoleczenstwa ????
Zapewniam Cię nie tylko przez to! Było tego o wieleee wiecej …..

G.a

Co to jest Rafale inwestycja ?

Rafał

Szanowny Panie API. Chciałbym Ci zwrócić uwagę na kolejny, skandaliczny wybryk finansowy Platformy. W natłoku obowiązków nie zwróciłeś uwagi na nową inwestycję w mieście, firmowaną przez „klikę” z PO. Do chwili obecnej nie znalazłem Twojego komentarza, a gdybyś wiedział o tym kolejnym przekręcie, to na pewno byś napisał! Dlatego więc Ci donoszę… Otóż w naszym mieście, za kosmiczną kwotę, remontuje się zamek. Przecież jest to kolejny poroniony pomysł obecnej władzy. Przecież to jest również finansowane z naszych podatków. Płacisz za to i Ty i ja. Jest to więc oburzające! Ta inwestycje, w przeciwieństwie do Term, nigdy nie przyniesie zwrotu poniesionych nakładów. Tych kilka dziur w dachu zamku można by było przykryć np. blachodachówką! A po latach, jak już będziesz u władzy, trzeba będzie ten zamek „odbudować” również z naszych podatków, tak jak wszystkie inwestycje dotychczas wykonane w mieście przez PO. Gdyby skierować tą kwotę np. na zasiłki dla biednych i… Czytaj więcej »

Rysiek z klanu

podobno byl juz przetarg na docieplenie budynku 😀

XXX

Rafał!!! Naprawdę Cię lubię!!! – dobre!!!!

emil

pieniądze pochodzą z Ministerstwa Kultury ale po co sprawdzać lepiej pisać bzdury, blachodachówką zabytek klasy zerowej? bez komentarza bo szkoda słów.

pablo

Realizacja projektu to koszt 19,37 mln zł. Na tę kwotę składa się dofinansowanie 13,39 mln zl z funduszy norweskich, a przeszło 6 mln zł zabezpieczył na wkład własny samorząd województwa. I tak nie zrozumiesz ale żebyś wiedział.

on 35

zajebiste 😀

prawda nas wyzwoli

@Rafał – jesteś WIELKI 😀
a co niektóre komentarze pod Twoim, świadczą dobitnie o poziomie naszego społeczeństwa – sarkazmu nie łapią :'(
Być może niektórzy komentujący pochodzą z ul. Bema lub Kalinowskiego, co by mnie nie dziwiło 😀
– to taka lekka dygresja w kontekście "getta" 😀 😀 😀

Bronisłwa

popieram Rafała, dobrze waść piszesz

mieszkaniec

kto wybral zelichowskiego na kierownika,slyszalem ,ze bardzo czesto przebywa tam waj,teraz wiadomo,kto go wybral!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

XXX

A czemu nie zgłosiłeś się – może Ciebie by wybrali? Zamilknij człowieku!

wobo

no nie wybrali qwykszt mam nawiasem mowiac geotermalne no i nawet nie dopuscili i co ty nato

And

Co może być ważniejszego od zaciągnięcia kredytu w wysokości 5 mln złotych,, że starosta nie pojawia się na sesji ?? Ignorant czy już bankrut ?
Mamy spółkę . Ja biorę kredyt a mój wspólnik ma ważniejsze sprawy. Coś mi się to kupy nie trzyma.

JMT

Bo tak właśnie wyglądają duże inwestycje za publiczne pieniądze, skoro to nie są prywatne pieniądze starosty to i ma to w poważaniu.

Benek

To termy rodzinne? Kędzierski Andrzej – Żelichowski Marek były v-ce burmistrz od Wajsa? Ale jaja……!

Harcerz

W wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego Starosta Lidzbarski zatrudni Pana Marka Żelichowskiego zam. w Lidzbarku Warmińskim na stanowisku Kierownika ds. technicznych Term Warmińskich. Uzasadnienie dokonanego wyboru: Kandydat spełnił wymogi formalne określone w ogłoszeniu o naborze. W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej kandydat wykazał się znajomością zagadnień związanych z zarządzaniem i inwestycjami budowlanymi.

Od kiedy kierownik ds. technicznych zajmuje się zarządzaniem i inwestycjami budowlanymi. Ciekawe.
Czy byli jacyś kontr kandydaci i co z poprzednikami. http://www.rmf.fm/movies/show,2345,wzieli-kalate-

No ale należy pogratulować i życzyć sukcesów bo w przeciwnym razie wszyscy poniesiemy konsekwencje finansowe w postaci następnych kredytów .

onio

A kogo miał zatrudnić, skoro nikt inny się nie zgłosił?

XXX

Niemożliwe… Taka fucha i nikt się nie zgłosił??? A gdzie Ci wszyscy, którzy krzyczą, że robotę w mieście dostaje się po układach – jakoś nie widzę, żeby choć spróbowali swych sił w tym konkursie! W takiej sytuacji niech zamilkną

A.B.

Bo w naszym mieście nie ma bezrobocia, jest tylko pęd do MOPS-u i ZUS-u

XXX

Oczywiście – a jak się wydaje chyba ten portal takie tendencje wspiera!

Harcerz

A czy ktoś dostał z poza układów?
Nie wiemy czy byli inni kandydaci znamy tylko wyniki konkursu.

pafnucy

To dorawdz sobie na BIPie Starostwa. Byl tylko jeden kandydat

Benek.

Co? kierownikiem ob. M.Żelichowski????????? Koniec świata się zbliża w tym Lidzbarku??

arni

Żelichowski -kierownikiem ???????? Pytam gdzie jest ogłoszenie o naborze na dane stanowisko ??????? Jak rozumiem to inwestycja jest urzędowa a więc obowiązują konkursy na stanowiska nawet w termach .

czytelnik

Panie redaktoru !!!
To już tylko Kalinowskiego i Bema zastawszy ????
Wiejska już za daleko ?
Jeszcze pan i tą biedę dzieli ???

1,2,3,4,5

Jak można panie Kędzierski głosować za następną pożyczką, kiedy na sesję nie przychodzi starosta ,bo sprawę olewa, by wytłumaczyć co się dzieje na budowie,a pan co, i za czyje nie widzi problemu? Był pan na urlopie dla poratowania zdrowia?

Yan.

Za co została oskarżona Pani Małgorzata na VII Sesji R.M.przez p.Kędzierskiego,Krasowskiego i Kurto / trzech panów "K" , czy za to,że przyszła na Sesję i przedstawiła nieudolność w ich rządzeniu….?

Naj.

Jak to jest Panie gazowniku Kurto? na pozwolenie używania gazu sieciowego, gdy wiadomo, że do dnia np. wczorajszego wszyscy mieli butle gazowe i używali gazu propan – butan, a potem…..? teoria?? i oskarżenia Ob. Krasowskiego?? W co tu jest grane?? w "PIOTRUSIA PANA"?

siwy

Może Pan Kurto lepiej zapozna się z przepisami i niech nie wmawia ludziom ,że na gaz butlowy do 10 kg jest potrzebne pozwolenie na budowę.

Mirosław Maczyta

Warto cokolwiek przeczytać zanim się cokolwiek napisze. Wiedzy nam trzeba, a nie panującego tutaj oszołomstwa. Zakładaliśmy gaz w budynku, przy ul. Szwoleżerów 7, a był chyba rok 1988 r. Firma gazowa doprowadziła gaz tylko do budynku,natomiast wszystko co w budynku na koszt mieszkańców. Patrzmy na rok – jeszcze za komuny, a wszystkie mieszkania były "abakowskie ", wtedy "ademowskie ". Także nikt nikomu w myśl obowiązujących przepisów za darmo nic robić nie będzie. Chyba że wzorem zbierania pieniędzy na drukowaną wersję "naszegolidzbarka' zrzucimy się wszyscy na koszt tego przyłącza gazowego. Kiedyś firma energetyczna dawała swój licznik a dzisiaj trzeba za niego zapłacić. O "take Polskę walczyliśmy" . Co do Term szkoda się wypowiadać, bo tutaj mamy 100 inspektorów nadzoru, wybitnych budowniczych IV RP, ekonomistów, którym Balcerowicz nie godzien butów czyścić. Także oni wszystko wiedzą najlepiej. Po prostu Kaszpirowscy wszelakich inwestycji, przed otwarciem znający czy będzie ona dochodowa, czy nie. Tylko pozazdrościć… Czytaj więcej »

AK.
wobo

czy ty naprawde nie czytales co mowil sycz

A.B.

Czy zauważyliście panie i panowie, zmienił się na lepsze ubiór radnych. Panowie w eleganckich garniturach, krawatach, miło
popatrzeć, jest zmiana, żeby jeszcze urzędnicy …………..

Harcerz

Relacje z sesji w mediach , więc trzeba się pokazać . To na pewno na plus. , żeby jeszcze trochę miej chamstwa a więcej dyskusji merytorycznej. Chociaż powali widzę poprawę.

XXX

Szkoda tylko, że "burmistrzowi radni z 5 Gmin" głosują "przeciw" burmistrzowym uchwałom – rozumiem, że już nie ma działań w jednym kierunku.

G.a

Czy to aby nie fałszywa troska ?:):)

Harcerz

ABK Administruje , a nie załatwia za właścicieli. Jest to mieszkanie komunalne a właścicielem jest Gmina miejska a nie ABK.
Chyba ,że właściciel zlecił takie prace administratorowi.
Gaz od początku winien być doprowadzony do wszystkich mieszkań.

A.B.

…….Tylko dopowiedz za czyje pieniądze i wszystko będzie jasne. W kuchni można palić węglem lub drewnem,
gaz to luksus. Na litość i krzyk, było zwyczaj brać sekretarzy, teraz rządzi ekonomia/kapitalizm, mówią – demokracja/.

Harcerz

Za poprawienie komfortu mieszkania komunalnego czynsz jest większy. Rada miasta pod dyktando poprzedniego burmistrza wprowadziła
większy czynsz za piwnicę powyżej jakiejś ( nie pamiętam jakie) powierzchni , dodatkowo zwiększono czynsz za kuchnię z oknem, itp.
Nie pamiętasz?.

arni

To dlaczego ABK takie pisma przysyła najemcom a nie Gminie , która jest właścicielem lokalu ????? Dlaczego ciągle straszy się mieszkańców przez ABK Sądami i Prokuraturą ?????? Czas najwyższy, żeby a ABK zrozumieli , że mają ludziom pomagać a nie straszyć .

OK-s

Hahaha, totalna zlewka i olewka ze strony starostwa… Już wcześniej była mowa o tym, że warto byłoby żeby KTOŚ ze starostwa (nie było tu mowy o staroście) pojawił się na sesji, żeby wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Szkoda, że tylko kilku radnych zachowuje zdrowy rozsądek i nie chcą szastać publicznym dobrem na lewo i prawo. Jednak garstka to w demokracji za mało. Najbardziej rozśmieszyła mnie wypowiedź kierownika działu w UM – niejakiego Pana Makiewicza. Powiedział, że tej inwestycji zazdroszczą nam wszystkie okoliczne gminy, miasta i miasteczka. WOW! Zobaczymy czy zazdrość okolicznych gmin przełoży się w przyszłości na rentowność tej inwestycji… Bardzo fajnie, że Redaktor przypomniał słowa burmistrza z czasów gdy ten nie był jeszcze na tym stanowisku. To pokazuje, że polityka to jednak brudna gra i nieważne czy się w nią gra tylko w samorządzie czy gdzieś wyżej, np. w sejmie… Jestem ciekaw kto te miasto będzie za 3 lata wyciągał z… Czytaj więcej »

emil

nie każdego stać na podłączenie gazu ziemnego i nikt nie musi na chama wykupywać mieszkania więc niech Abk załatwi podłączenie gazu a nie kobieta teraz ma się martwić co będzie tym bardziej że za czynsz chyba płaci nie znam tej pani

jan

basen w Dobrym Mieście wraz infrastrukturą kosztował 17 mln pln i dokładać nie trzeba, a tu ???!!! Miasto "utopi" się w tych termach.moim zdaniem chory pomysł…, chorych ludzi.Nic z tego nie będzie,…jeszcze trochę i termy będą w 100% inwestycją i "garbem" miasta.Kredyty, kredyty i jeszcze vraz kredyty, a po kredytach już tylko podwyżki i podwyżki…

Ola

I tak nie inaczej będzie!

Anna

To juz pewne,że mieszkańcy Morawy, Kotowa będą jeszcze dłudo omijali dziury na drodze z Rogóża do Kotowa na części drogi asfaltowej. Tylko ,że już nie ma jak omijać tych dziur, bo droga to jedna wielka dziura.Nawet trudno będzie nam dojechac do TERM.

A.B.

Jeżeli ktoś miał wątpliwości, co do wspólnot mieszkaniowych, to ma wierzchołek góry lodowej ich funkcjonowania.
Domyślam się, wspólnota zakładała gaz, pani odmówiła partycypacji w kosztach a teraz ma żale, tylko do kogo?
Ile musi upłynąć w Łynie wody, by zmienił się nasze myślenie.

Harcerz

Pani nie jest właścicielem lokalu , więc nie musiała partycypować w kosztach. Wynika z tego ,że poprzedni burmistrz nie był zainteresowany, a musiał być.

A.B.

Wg Ciebie, dali mieszkanie, to i muszą dać gaz. Chyba za Twoje, bo za moje, ja się nie zgadzam. Niech zapłaci
dla wspólnoty. Gdyby instalowała ze wspólnotą, w swoim czasie, koszty byłyby znikome a teraz niech płaci.
Kiedyś, utwardzałem kostką ulicę na osiedlu, musieliśmy dopłacać 10% kosztów, ponieważ sam to organizowałem.
wiem, jakie jest nastawienie mieszkańców, za niektórych sam zapłaciłem.

Harcerz

Decyzję o wykonaniu instalacji gazuj w budynku podjęła wspólnota czyli właściciele. UM jest właścicielem lokalu., więc na jego barkach
spoczywa obowiązek wykonania instalacji gazu. Jak wspólnota podejmuje uchwałę o dociepleniu budynku , to za część komunalną płaci miasto. Miasto pobiera czynsze za mieszkania komunalne. I to nie małe.

emil

dużo miasteczek nam zazdrości też coś ja bym powiedział że się śmieje kredyt brać ciekawe kto za to odpowie jak uzdrowisko będzie przynosić straty zobaczymy co wtedy powiedzą głosujący radni trzeba zapamiętać ich twarze w następnych wyborach starosta dupę zawinie powie że to wina burmistrza i pieniądze polecą do kosza niech starostwo bierze kolejny kredyt a nie miasto

krasnoludek

Uzdrowiska to nie będą własnością miasta, bo to będą obiekty prywatne, miasto tylko przygotuje teren i uzbrojenie terenu . Sprzeda działki lub odda w użytkowanie wieczyste. Natomiast będzie pobierać podatki od nieruchomości i za dostarczenie wody z term na cele lecznicze , oraz opłatę klimatyczną. I to są zyski dla miasta . W ślad za tym jeżeli tych obiektów uzdrowiskowych (czytaj sanatoriów )będzie przybywać będzie rosnąć zapotrzebowanie zarówno na kadrę pracowniczą jak i na placówki handlowo – gastronomiczne co będzie przynosiło dalszy zysk dla miasta. Proste co. Jak na Lidzbark problem bezrobocia zostanie rozwiązany.

And

Bardzo podoba mi się Twój tok rozumowania. Politykę gospodarczą winno planować się na faktach a nie na mrzonkach. Twoje przypuszczenia nie mają żadnych podstaw. To tak jakbyś kupił sobie dom na kredyt za 2 miliony, licząc na to że od jutra będziesz zarabiał 20 tys.miesięcznie. I co kupujesz ??

arni

Krasnoludku , z której jestes bajki ?????????

Bananowy song

Skąd wziąc tę leczniczą wodę ?
cyt Uzdrowiska to nie będą własnością miasta, bo to będą obiekty prywatne, miasto tylko przygotuje teren i uzbrojenie terenu . Sprzeda działki lub odda w użytkowanie wieczyste.
Skąd weźmie te działki ? bo zdaje się ,że poprzednik opchnął wszystko za zgodą swoich kompanów, aby podnieść budżet miejski na chwilę i móc zaciągać kredyty

alka

Kędzierski powinien zastanowić się o co mu chodzi przecież po to są sesje aby ludzie mogli się wypowiadać i przychodzić ze skargami tym bardziej że radni przyjmują tylko godzinę i nie zawsze można coś załatwić za długo siedzi na stołku popieram tą kobietę wiele osób skarży się na ABK im aby tylko płacić reszta się nie liczy co to za ulica Kanałowa nawet nie wiedziałam że jest taka w mieście

gościówa

Mój budynek od ok 10 lat lub więcej jest jako wspólnota pod administracją ABK i nigdy nie było żadnych problemów z egzekwowaniem czegokolwiek….A ta mieszkanka zapomniała dodać, że dopiero od roku ABK zarządza ich wspólnotą mieszkaniową i do tej pory pozostali mieszkańcy budynku bojkotowali jej starania o podłączenie instalacji na gaz ziemny nie podejmując uchwały o przyłączeniu jej do ww instalacji wspólnej na klatce schodowej. Mieszka tam od 30 lat jak mówi i przez ten czas nie zadbała o instalację ogrzewania centralnego, więc do kogo teraz pretensja o wysokie rachunki za prąd? Skończmy z rozdawaniem wg zasady "bo mi się należy"…pytam: "od kogo się należy"? Wszyscy płacimy podatki do kasy miasta, a jeśli ktoś nie umie zadbać o własne mieszkanie…no cóż…
Na dyżurach radnych tłoku nie ma, więc należy traktować posiedzenie rady miasta jako ostateczny środek do rozwiązania problemu i zgadzam się w tej kwestii z panem przewodniczącym rady

ola

To świetnie że J.W był w Ciechocinku mam nadzieję że skorzystał z dobroci uzdrowiska i wyleczył się z zakompleksienia i nieudacznego politykowania – na siłę. Świetnie API że przytoczyłeś listy J.W do A.W może w końcu zaczniemy rozliczać J.W z tego co mówił a co wyrabia i gada teraz…

iga

Dlaczego za kadencji Pana Wajsa mieszkańcy nie przychodzili na Sesję RM ? – nie zastanowiłaś się nad tym ? Kogo chcesz rozliczać ? Pan Jacek Wiśniowski ma 4 lata na realizację programu. Jedź i ty do Ciechocinka wylecz się z zawiści. Nawet nie wiesz w jakim celu Pan Burmistrz był w Ciechocinku ?

ola

A ty wiesz? Byłaś… To nie zawiść jak piszesz tylko obiektywizm mam dość jak większość mieszkańców… pajacowania – pozdrawiam

G.a

Odpowiedź jest prosta. Zlewano ich na sesjach. Tam rył tylko jeden najmądrzejszy :):)

G.a

* był

ggg

API możesz napisać jak głosował przedstawiciel PiS pan radny Tomasz Naumczyk , chodzi o (kredyt i uzdrowisko) ? pozdrawiam

Harcerz

Cytuję " Wieloletnie porozumienie powiatu lidzbarskiego z gminą miejska Lidzbark Warmiński na wspólna realizację projektu 50 % w kosztach realizacji i 50 % udziału w trakcie eksploatacji inwestycji w zyskach lub stratach." A tłumaczono , nie ma możliwość aby Termy przynosiły straty bo przyjdzie operator i będzie generował zyski, że inwestycja jest starostwa a miasto tylko ją wspomaga . . Tak więc widzimy ,że Operator (jak zostanie wyłoniony) będzie wystawiał rachunki Gminie Miejskiej i Starostwu Powiatowemu za zarządzanie Termami . Koszty zarządzania i eksploatacji będą oczywiście pokrywane z wpływów za bilety , a straty po 50 % z budżetu powiatu i miasta. Nie wiem tylko czy poprzednia rada miasta wiedziała o zwiększeniu kwoty udziału. Czy burmistrz Wajs robił to samowolnie tylko w oparciu o ta uchwałę. Idąc dalej w tej sytuacji Termy musowo należy skończyć , jednak pan z urzędu referujący temat niech się tak nie uśmiecha bo nie wiadomo… Czytaj więcej »

dre

Brawa, brawa i jeszcze raz brawa dla Pani wice Burmistrz!

Bronisłwa

o matko, po co w tej pipidówie cokolwiek zmieniać, w końcu lepsza wiocha zabita dechami

wzx

Panie API – rzuć Pan problem, czy jest słusznośc wyburzania garaży przy ul Dębowej, przecież jest tam miejsce na sciezkę rowerową, wystarczy 1,5m a niech garaże stoją, a siłownię tam zlokalizowana w planach miasta przenieść na ul.Poniatowskiego-Olsztyńska, obok placu zabaw i jest w centrum miasta i pod nadzorem mieszkańców, i problem będzie zażegnany…. Panie API weż Pan aparat foto i zrób Pan parę zdjęć z postępu robót w termach, na serpentynach i wrzuc Pan na forum…zdobędziesz Pan poklask społeczeństwa LW, a nie gazeta olsztyńska coś zamieszcza a nie Pan…. Dodatkowo jest moja aluzja – czy musi Pan wydawać gazetę na papierze kredowym, wystarczy zwykły papier, po co wchodzić w koszta… I dalsza aluzja – społeczeństwo LW – 50+ nie oczekuje żeby w LW powstawały siłownie, korty tenisowe itd. tylko żeby były ławki, KOMUNIKACJA Miejska, miejsca spokoju i odpoczynku – tak jakby Burmistrz powiedział swojej matce – zrobię Ci siłownię, kort… Czytaj więcej »

Anonimowo

likwidacja garaży to tylko poczatek. Wraz ze ścieżka rowerową ma powstać bulwar na Poniatowskiego i Wodnej. Zastanawiam sie po co? Obecnie są tam ogrody – działki zajmowane przez najstarszych mieszkańców. Dla starszych ludzi jest to zazwyczaj jedyna rozrywka, powrót do zdrowia i możliwość utrzymania kontaktu z człowiekiem, a także prowadzenie oszczędnego trybu życia poprzez produkcję własnych uprw . Skwerek im tego nie wynagrodzi. Działki zajmowane są przez okolicznych mieszkancow. Wraz z ich likwidacją otrzymają pod nosemn bulwar, który w porach nocnych będzie zajmowany przez pijącą wrzeszczącą młodzież albo okolicznych tazw. Żulików. Czy ktoś się zapytał mieszkańców czy to potrzebne? Jest tyle wydatków na które brakuje pieniedzy. Piękny park to trzeba robić na serpentynach a nie w centrum. Po za tym punkt widzenia należy od punktu siedzenia. Niestety od wyborów nic się nie zmienilo

wzx

Panie API jestem pełen podziwu dla Pana – dzięki Panu i komentarzom na blogu zostało oczyszczone miejsca od warsztatu J.Madzelana w kierunku do garaży, postawione ławki, robiona jest zatoczka dla samochodów – trzeba krytyki mieszkańców żeby władze przejrzały na oczy..
Ale jak się słyszy opinie to tych ławek jest za mało, tak jakby w odstępach 50 metrów powstały – to by było super, ale nie wymagajmy az tak dużo jest super coś się dzieje…
Panie API – dziekuje że dzięki Panu coś na ul Astronomów drgnęło, a jakby tak jeszcze drogę utwardzoną i przynajmniej postawić ze 2 latarnie do garaży na ul Astronomów gdzie Nasz Burmistrz posiada garaż to już by było super i notowania burmistrza poszły by w górę…
Dzieki Panie API że coś się ruszyło – dzięki Panu….

XXX

Faktycznie! wszystko to Pana API zasługa!! Lizusostwo najwyższych lotów!!