Sie 022020
 

26 Sesja Rady Miasta była wyjątkowa, wręcz sensacyjna. Oto bowiem  30 lipca 2020r.  pierwszy raz w nowożytnej historii miasta Radni nie podjęli uchwały zaproponowanej przez Burmistrza.

Chodzi o proponowaną podwyżkę opłat za odbiór odpadów komunalnych, 24 zł od mieszkańca. Część radnych kwestionowała zasadność kolejnych podwyżek, wymuszanych przez ZGOK, gdzie nasza gmina jest jednym z udziałowców tej olsztyńskiej spółki. ZGOK będzie żądał podwyżek bez końca i nie widać rozwiązania tego problemu – argumentowała radna Serwach. Jak to wytłumaczyć mieszkańcom miasta? Ludzie potracili pracę, są podwyżki żywności, może się wstrzymamy na razie, aby jeszcze bardziej nie dobijać mieszkańców – dodała radna. Na drugim biegunie stanęła radna Michalak (namaszczona na przyszłą Burmistrz Miasta), w 2012r. za Burmistrza Wajsa podpisaliśmy umowę ze ZGOK, wstąpiliśmy do spółki i teraz konsekwentnie musimy wywiązywać się z zobowiązań. Najwięcej do powiedzenie miał Prezes PGK sp. z o.o. Jan Krasnoborski, twierdził, że olsztyńska spółka ZGOK jest zarządzana właściwie, bronił jak lew jej interesów, sypiąc jak z rękawa argumenty za podwyżką opłat. Telegraficznie skracając – „jak to biedny jest ZGOK, jak dobrze zarządzany, jak ciężko o podwyżkę, i to nie nasza wina że koszty utrzymania ciągle rosną, bez podwyżki ZGOK upadnie, splajtuje”. Nikt z radnych nie podniósł argumentu, iż pan Krasnoborski, Lidzbarczanin, występując na sesji w roli obrońcy olsztyńskiej spółki staje w jasnym konflikcie interesów. Pan Krasnoborski zasiada w radzie nadzorczej ZGOK, pobierając z tego tytułu niemałe pieniądze. Więc z jednej strony ma „niby” stać po stronie mieszkańców, działać dla ich dobra jako Prezes PGK, z drugiej strony jako organ kontrolny olsztyńskiej spółki lobbuje za podwyżką opłat za odbiór śmieci. Jeszcze w 2017r. w oświadczeniu majątkowym za 2016r. wykazuje odrębne przychody osiągnięte z bycia Prezesem PGK i członkiem rady nadzorczej (odpowiednio 7065zł i 85582zł, w kolejnych latach już o tym zapomina podając zsumowaną (lub i nie) kwotę 115 516zł.  

Sesja odbyła się bez udziału Burmistrza Wiśniowskiego. Być może jego obecność zdyscyplinowałaby radnych, lub jak to bywało wcześniej głosowano by nad uchwałą aż do skutku, aż „za” będzie większość. Proszę zapoznać się z metodami Burmistrza Wiśniowskiego traktowania radnych i wpływania w ukryciu przed mieszkańcami na zmianę ich decyzji CZYTAJ TUTAJ

Tego samego dnia odbyło się zgromadzenie wspólników ZGOK w Olsztynie, gdzie zatwierdzono bez głosowania podwyżki za odbiór odpadów, a także zmieniono ceny odbioru odpadów już segregowanych. I tak od 1 sierpnia podrożeją opłaty za szkło – z 1 zł do 120 zł za tonę, papier i tekturę – z 1 zł do 120 zł za tonę, tworzywa sztuczne – z 1 zł do 180 zł za tonę oraz metale – z 1 zł do 120 zł za tonę. Cena za przyjęcie odpadów komunalnych zmieszanych wzrosła z 465 zł za tonę do 489 zł za tonę. Jak traktuje się wspólników przez największego udziałowca – miasto Olsztyn?  Aby odciąć dyskusje i pewnym posunięciem mieć zatwierdzoną podwyżkę, na zgromadzeniu wspólników nie uchwalono porządku obrad, czym zakończono posiedzenie i tyle. Regulamin mówi, że w takim przypadku uchwały z automatu i bez głosowania zaczynają obowiązywać. Po tym „zgromadzeniu” wspólników, część niezadowolonych burmistrzów poszła pod gmach TV Olsztyn, aby wyrazić swoją dezaprobatę na autoratywność rządów Prezydenta Olsztyna i traktowanie wspólników jak dojne krowy (raczej mieszkańców gmin). Burmistrza Wiśniowskiego tam nie zauważyłem, ku zdziwieniu protestował Burmistrz Ornety Popiel. Więcej w relacji TV Olsztyn TUTAJ

Podwyżka za odbiór odpadów i tak nastąpi, a radni będą zmuszeni zaakceptować podwyżkę na 24 zł od osoby lub więcej. Niektórzy radni nieśmiało pytali, czy można ze spółki wystąpić i czym to grozi. Nikt z obecnych nie umiał odpowiedzieć na to pytanie. Z informacji uzyskanych przez redakcję, wynika, że umowa spółki jest tak napisana, iż wystąpienie z niej jest praktycznie niemożliwe i zapewnia hegemonię Olsztyna na 30 lat.

Czy włodarze gmin, wzięli pod uwagę najprostszą drogę do wyjścia ze spółki, czyli jej bankructwo, plajtę finansową? Po ogłoszeniu bankructwa, umowa spółki wygasa, bowiem nie ma samego podmiotu. Następnie można spisać nową umowę, na innych warunkach np. bez gminy Olsztyn i ustalać własne zasady polityki cenowej. No, ale wtedy czy do rady nadzorczej „załapie” się obecny najgorętszy orędownik ZGOK-u, lidzbarski prezes PGK?  

 

 Posted by at 8:24 pm
Powiadom o
Wpwp

Co z hasłem kolei Bartoszyce- Lidzbark– Olsztyn? Dalej rządzą busiarze, nie dający żadnej szansy przewiezienia roweru czy innego dużego bagażu?
Może temat wróci przed kolejnymi wyborami (taki lep dla frajerów). Rząd pisowski, samorząd peowski to Lidzbark na poziomie małej wioski. Podobno samorząd zgasił projekt, rząd się obecnie też nie spieszy do działania. Ani dróg ani kolei. Wstyd za taką wiochę. To perełka Warmii czy skansen (sławojka)?

Xyz

Chyba to drugie. Kolei nie ma tak jak nie ma komunikacji miejskiej. Włodarz stawia na sport, turystykę i uzdrowisko. Wystarczy przeczytać program obchodów Dni Lidzbarka i wszystko wiadome. Tuz przed wyborami samorządowymi wróci temat kolei i komunikacji miejskiej. I znów usłyszymy obiecanki cacanki. Ale ja z pewnością w nie juz nie uwierzę i szanowny nie uswiadczy juz mojego głosu w wyborach. To pewne.

ilex
Busiarz

Masz rower to po co Ci jechać busem jedź rowerem he he he

Wpwp

Miałem PKS i PKP to na ch… olerę były mi busy. Poza tym dla mało kumatych- rower zabrać pociągiem w bardziej atrakcyjne dla mnie rejony kraju. Nasze odcinki Green Velo nie bez przyczyny określane są najnudniejszymi i najgorszymi jakościowo- rozjeżdżone błoto itp.

Emil

Gazeta lidzbarska usuwa komentarze prawdopodobnie pracowników wenglorza pod swoim artykułem na fb.

Zostawiają tylko te z teza że nie jest tak źle z tym wirusem.
Osobiście po zasiegnieciu opini znajomych którzy tam pracują mogę stwierdzić że tam liczba osób rośnie drastycznie a badania są szczedzone.

Zaniepokojony

A dlaczego w piątek po południu widziałem pracownika firmy Wenglorz szwendającego się po sklepach? Czy w tym chorym mieście istnieją jakieś prawa? Dlaczego pracownicy sklepu nie dzwonią na Policję?

cox

A czy ten gość ma tatuaż na czole „pracuję w wenglorzu” ? Nie wszyscy wiedzą kto gdzie pracuje

Barbara

Nie popadajmy w paranoje pisali też o Spółdzielni Inwalidów a zakład otwarty coś tu jest nie tak

veryfity

Ciekawe jest powiązanie ZGOK w Olsztynie z aresztowaniem koleżki Sławka Nowaka ( Nowaczenki) i Aleksandra D. Czy to ten sam pan maczał paluszki w Olsztyńskim ZOGK ? Firma CMG ? Sam prezes CMG się tu pojawił ?
http://ecmg.pl/text/details/ODU4/podpisanie-umowy-inzynier-kontraktu-dla-projektu-pn-system-zagospodarowania-odpadow-komunalnych-w-olsztynie
Zdaje się są firmy- imperia, której jadą na publicznych pieniądzach, a obowiązkiem samorządów rządzonych przez PO-PSL jest zagrać tak, aby swoi wygrali i dali swoim robotę. Czy rozdawali łapówki? Czy PO odsysało pieniądze na partię i łapówki? Kumacie już.

veryfity

Sprostowanie- firma ECM – https://portalkomunalny.pl/zgok-olsztyn-bez-prezesa-mariusz-gawelda-zlozyl-rezygnacje-362624/

…jest dobrze zarządzana, ma długi…..aż wjechało tam CBA.

veryfity

..utopili te 300 mln czy nie p. prezesie ? Czy teraz chcą sobie odbić ?

Rolna

Zagadka, jaka jest ulubiona piosenka naszego wlodarza?…..” Oni tańczą dla mnie….”

nowy

Co to za zagadka z odpowiedzią!Więcej wysiłku.

Barbara

Co to znaczy że „niektórzy radni wydają pieniądze na odpady komunalne „opisane przez Burmistrza na fejsie?To chyba dobrze że nie chcą podwyżek

Trombullus

Przeczytałem sprawozdanie z działalności ZGOK z 2019 roku i widzę tam dziwne liczby. Skoro ZGOK przekazuje prawie wszystkie odpady podmiotom zewnętrznym to po co im te wszystkie kotły wymienione w majątku firmy. Druga sprawa, dlaczego wszystkie udziały są rażąco niższe niż majątek zamrożony w instalacjach, pojazdach i budynkach? Biorąc pod uwagę że podmiot ten powstał podczas „hulania” Platformy Obywatelskiej mam wrażenie że powstał żeby upaść. Moim zdaniem umowy są tak dziwne i podwyżki szalone tylko dlatego żeby „na koniec” wypłacić gminom wkład a resztę… Lub też sprywatyzować ten duży majątek po cenie zawartej w zaniżonych udziałach.

veryfity

Niech p.prezes przeniesie się do pracy w ZGOK. Mają prawników niech myślą jak wyjść z kupy, w którą wpuścił ich poprzedni superburmistrz -budowniczy przy aplauzie radnych,(którzy siedzą w radzie do dziś i strasznie są zdziwieni). Gdzie te kancelarie prawne pracujące dla U.M ? Jak doradzali? Czy dziś nadal pełną usługi dla U.M za gruby szmal p. burmistrzu ? Czy nadal to ta sama kancelaria? Niech teraz to odkręca lub oddaje kasę za usługi lub były burmistrz diety.
Nie ma umów do grobowej deski. Z własnymi mieszkańcami gminy sądzą się do upadłego, a tu pełne portki. Słyszeli o umowie jednostronnej ? Słyszeli o UoKIK ? Pomyślcie w końcu, w co wpakowaliście mieszkańców.

veryfity

Ciekawe skąd prezio wie, że ZGOK jest dobrze zarządzany ? Ha,ha wspólnicy …, którzy g… mają do gadania.

veryfity

http://www.debata.olsztyn.pl/wiadomoci/olsztyn/7329-kolejna-podwyzka-podatku-za-odbior-smieci-najnowsze-slajd-kafelek.html
Prawdą jest natomiast .. jak samorządy biorą się za biznesy czy opłacalność … to prawie zawsze w plecy. Patrz termy, później uzdrowisko itp.Jak zrobią coś wspólnie.. to kanał finansowy pewny.

Kyle XY

No brawo za kwartał ZGOK ma 1,3 mln. starty.
Krawiec kraje jak mu materiału staje. Może i dobrze zarządzana ale jest strata.
Może technologia nie taka, to znaczy, że cała inwestycja była widocznie od początku kiepsko pomyślana . Co to za tęgie głowy myślały ,że trzeba dopłacać do paliwa powstałego ze śmieci.
Patrzeć tylko jak wyrosną w naszej gminie i gminach ościennych lub w inwestycje w postaci składowisk, śmieci lub co gorzej odpadów niebezpiecznych.

. Ach

Tak dobrze zarządzany jak firma na Dantyszka,która ciągle przegrywa przetargi np. na sprzątanie miasta itd………. ludzie pracujący w tej firmie narzekają ,że nic dobrego się tam nie dzieje, brak podwyżek itd. ,czas na zmiany ! Nasze miasto powinno być sprzątane przez naszą firmę , bo bywa bardzo zaniedbywane.

Barbara

Chyba raczej przegrywają na koszenie, jeżeli chodzi o sprzątanie to po co sprzątaczki mają się wysilać skoro nie są z naszego miasta tylko dojeżdżają z pobliskiej wsi.

problemy lidzbarskiej budżetówki

Tymczasem ludzie pracujący w lidzbarskiej budżetówce po ostatnich cięciach pod koniec miesiąca mają problemy typu: ostatnie pieniądze wydać na jedzenie, by nie chodzić głodnym czy może wydać na paliwo, by dojechać do pracy? Bo na jedno i drugie może nie wystarczyć. A wy co byście wybrali?

Barbara

Niech się cieszą że w ogóle mają pracę

gość

W czasach rozdawnictwa praca nie jest żadnym powodem do zadowolenia. Można dobrze żyć też bez pracy, na bezrobociu i żyć z zasiłków.

Kyle XY

Chyba w UM są wolne etaty. Kandyduj. Jak dostaniesz pracę będziesz mogła się przekonać jaka to lekka i wdzięczna praca.

Barbara

Jeżeli jest lekka i wdzięczna to nie narzekaj jak coś nie pasuje to w Polmleku robota na trzy zmiany czeka.

Kyle XY

Tak więc, pozwolę sobie przytoczyć twoją wypowiedź:
„Niech się cieszą ,że w ogóle mają pracę”.

Barbara

Tak wiele firm upada ludzie tracą prace czy to mało?

Gość

A na czym konkretnie polegają te cięcia?

Ziom

https://prawomiejscowe.pl/UrzadMiejskiwLidzbarkuWarminskim/document/644821/Zarz%C4%85dzenie co tu narzekać ja w robocie nie mam dodatków, no chyba, że chodzi o dodatkowe godziny pracy 🙂

gość

Wyrabiana wcześniej nadwyżka za śmieci , przypominam od ok 8-10lat ( mieliśmy jedne z najwiekszych stawek za smieci ) posłużyła m.in na postawienie kilkunastu wiat śmietnikowych za ok 1mln zł oraz na bezdomne pieski itp

Kyle XY

Ok. To niech napiszą ,że stawka za śmieci jest tyle i tyle. Z tego 50% idzie na śmieci 10% schroniska 20% na wiaty śmietnikowe, a 20% na wynagrodzenia lub znika….
Tylko dlaczego rodzina mieszkająca np : prywatnym domku jednorodzinnym ma finansować wiatę dla mieszkańców centrum.

Wpwp

Może tak mieszkańcy niektórych domków jednorodzinnych przestaliby wyrzucać zmieszane śmieci do kontenerów na blokach i nie parkowali samochodów na naszych zapchanych parkingach. Mają dużo miejsca na swoich posesjach. O smrodzie z ich kominów w sezonie grzewczym nie wspomnę.

Kyle XY

Oczywiście palenie eko-groszkiem lub drewnem to żadna ekologia.
Co do śmieci to chyba coś nie tak, na osiedla domków jednorodzinnych są z dala od centrum.

Wpwp

Polna- jest tu parę domków, poza tym swoje dorzucają niektórzy mieszkańcy okolicznych wsi, potrafią podjechać ze śmieciami.

Kyle XY

No to czepiaj się mieszkańców wsi a nie domkowiczów. Jak chcą to niech wrzucają do kontenera pod moim blokiem. To lepsze gdyby rzucali po ulicach lub do lasu. Generalnie wszyscy płacimy za śmieci. Każda posesja musi mieć umowę na wywózkę śmieci. Czy kontener będzie bardziej lub mniej wypełniony i tak płacimy jedną stawkę.

Wpwp

Jakby segregowali to od biedy… Ale znoszenie kilku worów do kontenera na zmieszanie albo wysypywanie odpadów z ogródka do bio to jawna bezczelność. Ja odpadów z działki ogrodniczej nie wyrzucam tylko kompostuję lub zakopuję u siebie. Podobnie jest z parkowaniem na parkingu spółdzielni. Bo nie chce się bramy otworzyć.

Gość

Wszystko to prawda, co jest napisane w artykule, poza ostatnim akapitem. Po ogłoszeniu upadłości (bankructwa w Polsce nie ma – rozumiem, że to synonim) nie wygasają żadne umowy. Wygaśniecie umów następuje dopiero po zakończeniu upadłości i wykreśleniu spółki z KRS, a to mogą być całe lata.

Jest także nieścisłość w zapisie: „Jeszcze w 2017r. w oświadczeniu majątkowym za 2016r. wykazuje odrębne przychody osiągnięte z bycia Prezesem PGK i członkiem rady nadzorczej (odpowiednio 7065zł i 85582zł”. Coś mi się wydaje, że powinno być odwrotnie. Nie sądzę aby prezes PGK zarobił za rok 7065 zł. a za członkostwo w radzie nadzorczej 85 528 zł.

Barbara

Prezes Pgk Krasnoborski od września wybiera się na emeryturę więc dla niego to obojętne co się będzie działo mam nadzieję że nowa osoba wybrana na to stanowisko wreszcie zrobi w tej sypiącej się spółce porządek bo tam też jest dobry cyrk.

Kyle XY

Czasami jest taki syf ,że sprzątanie-porządek nic nie da. Pozostaje tylko wyburzenie.
Teraz mieszkańcy macie konkretne efekty swojego nieodpowiedzialnego głosowania w wyborach na radnych i włodarzy regionu podwyżki, podwyżki, podwyżki. Teraz radna S. jest oburzona, a gdzie była jak podpisywano umowę za poprzedniego burmistrza. Nie wnoszono uwag do umowy. Nie analizowano jej. Co robił prawnik na etacie zatrudniony w UM.