Lip 132020
 

Frekwencja wyborcza publikowana przy okazji wyborów, to kopalnia wiedzy dla uważnych czytelników. Jedną z informacji jest ilość osób uprawnionych do głosowania. Na tej podstawie można ocenić w jaką stronę podąża dana społeczność – czy rozwija się, czy też ulega powolnemu wymarciu.

Na poniższym wykresie zestawiono ilość uprawnionych do głosowania w gminie miejskiej Lidzbark Warmiński  latach 2005 – 2020. Gwałtowny odpływ mieszkańców rozpoczyna się w granicach 2010r. W latach następnych tendencja ta niestety ulega pogłębieniu. W ciągu 5 ostatnich lat ubyło blisko 1000 osób uprawnionych do głosownia, a więc w wieku 18+. To tak jakby zniknęło w tym czasie kilka ulic lub jedno osiedle mieszkaniowe. Tylko w ostatnim roku ubyło nas 281, a więc średniej wielkości ulica.

Wobec powyższego na nic zdają się zapewnienia Burmistrza o rozwoju miasta, owe kalumnie bardziej służą utrzymaniu dobrego samopoczucia głoszącego, zupełnie nie przystając do rzeczywistości. Nietrafione inwestycje, utrata postrzegania rzeczywistości doprowadziły do wyznaczenia kierunków „rozwoju” miasta polegające na jego wyludnieniu, a w konsekwencji wymarciu. Organ kontrolny w postaci Rady Miasta, niestety jest ciałem martwym, pacynką w rękach układu koleżeńsko-biznesowego. Cóż może radny, którego pracodawcą pośrednio jest Burmistrz?

Wobec powyższego co mogą zwykli mieszkańcy miasta? Rachunki za media rosną, podatki rosną, Burmistrz bierze coraz to nowe kredyty – Lidzbarczanie po prostu opuszczają to piękne miasto, zdewastowane przez kolejnego Burmistrza, obiecującego zmiany. Fakt, zmiany istotnie są – na gorsze. Dokonując ekstrapolacji tendencji ubywania mieszkańców, przyjąć można iż, za 10 lat ubędzie nas ponad 3 tys. Kredyty spłacać będzie coraz mniejsza ilość mieszkańców, więc podatki pójdą w górę. Koło się zamyka.

 Posted by at 8:03 pm
Powiadom o
OK-s

Społeczności ubywa, a długi zaciągane podczas kadencji Wajsa i Wiśniowskiego są coraz wyższe, więc to jest dobre pytanie kto je będzie płacił za 10-15 lat?

Biedolandia Warmińska

Za 10-15 lat zostaną tu sami renciści i emeryci. Młodzi nie mają tu żadnych perspektyw, więc uciekają. Nawet w jednostkach podległych pod UM zarabia się NAJNIŻSZĄ KRAJOWĄ! Nie mogłem na początku w to uwierzyć, skoro to takie miasto dobrobytu ale serio ludzie zarabiają tak mało, że mniej płacić zabrania ustawa. 🙂

Davidcug

Cosmos АТОМ Blockchain Blocks – блоки Ripple XRP, XMR

mieszkaniec

Pytanie z innej beczki. Skoro w tym roku mają niby oddać do użytku CH przy Olsztyńskiej, to znaczy, że te CH na Kolejowej, które niby budują od roku według bilbordu ;), nie powstanie ??

Trombullus

A po co budować skoro Covid może usunąć z rynku bardzo wielu emerytów razem z ich emeryturami. Bardzo duży procent „lidzbarskich pieniędzy” to niestety emerytury.

JMY

Jest takie mądre powiedzenie „kijem Wisły nie zawrócisz”, i nawet najlepszy, najbardziej gospodarny burmistrz tego nie zrobi. Ludzie odpływają z mały miast i wsi masowo na terenie całego kraju, Lidzbark nie jest jakoś mocno wyjątkowy w tej kwestii. O powodach takiego stanu rzeczy i perspektywach można sobie poczytać w licznych artykułach naukowych. Czyżby Lidzbark był jakimś ewenementem w skali kraju, gdzie Burmistrz pod osłona nocy wywozi ludzi służbową limuzyną?

gość

Na ten stan rzeczy składają się różne przyczyny, jednak zależne od włodarzy…
1. Żenujący rynek pracy, głodowe pensje nawet w budżetówce!
2. Kompletny brak jakiejkolwiek polityki mieszkaniowej
3. problemy z dostępnością mieszkań komunalnych
4. Brak jakichkolwiek perspektyw na rozwój dla młodych ludzi

Kyle XY

Tu w ogóle nie ma żadnej polityki rozwojowej dla regionu.
Masz za to trasy rowerowe i siłownie no i Termy Warmińskie
Włodarze nie planują oni żyją chwilą. Patrzą na co rzucą pieniądze łosie od inwestycji z urzędu marszałkowskiego. I tylko brać kredyty i wydawać.

JMY

To że Burmistrz razem z lokalną elitą sukcesywnie topi, dosłownie i w przenośni, pieniądze podatników na kolejne wspaniałe inwestycje to fakt. Tylko nie bardzo rozumiem jaką władze posiada wspomniany delikwent, żeby móc realnie wpływać na rynek pracy czy tworzenie perspektyw rozwoju dla młodych. Turystycznie nie istniejemy, na przemysł też nie ma co liczyć.

nowy

Pokaż mi kierunek rozwoju według Twojej koncepcji a obydwie ręce w górę.

Kyle XY

Pomysły na rozwój regionu to ja mam. I kilkakrotnie je przytaczałem. Jednak wampirów ,
kopistów pomysłów czyli włodarzy nie będę zasilał wiedzą na ten temat bo i tak tego nie zrozumieją, a jak coś będę chcieli zrobić, to zabiorą się za to ich poplecznicy lizusy i na bank to spierd….. . Poza tym, zatrudniają ludzi mają mają swoich zaufanych
w urzędach, ugrupowaniach politycznych, niech im pomysłów dostarczają.
Jacy pracownicy taka firma jak szef… , nie potrafi.
Może niech zatrudnią konsultanta za dobre „duże” pieniądze, to im pomysłów dostarczy.
Dobre pomysły to praca , za którą trzeba zapłacić.

nowy

Dziwie się Panu Burmistrzowi że nie dostrzegł takiego talentu.Konsultant nie musi się utożsamiać z żadnym ugrupowaniem. POWODZENIA.

. Gość

Szanowny Nowy!, Mniej jadu i więcej szacunku do drugiego człowieka, każdy ma prawo wyrażać swoje zdanie,,te zjadliwe komentarze są nie na miejscu ,pewnie wyladowujesz swoje życiowe niepowodzenia na innych …….. coś taki pewny siebie,ty z tych co prezentują tę komiczną wyższość ?…….…

nowy

Szanowny Gościu! Szacunkiem darze każdego człowieka . Ja też wyrażam swoje zdanie. Zjadliwość widzę w Twoich wpisach w stosunku do innych.

. Stary,

Nowy, zajmij się czymś pożytecznym zamiast obrażać innych ,kiepski z ciebie adwersaż, a moze konsultant kulturalniejszy i mądrzejszy od ciebie ?

. Ach

Tu jest wielu gości.

HCLW

Kyle XY. Ktoś tu chyba socjalizm chce budować, gdzie lokalna władza ma zapewnić wszystkim dobrze płatną pracę. A co z biznesową inicjatywą mieszkańców ? Może kapitalizm tak właśnie działa, że to obywatel tworzy kapitał i go pomnaża ? Nie podobają się kredyty burmistrza ? To proszę uzyskać bankowy kredyt na własną działalność i wykazać, że te wszystkie, własne pomysły są wyśmienite, przynoszą zyski, sprawdzają się w praktyce i dają dobrze zarobić mieszkańcom miasta. Powodzenia !

Kyle XY

Władza nie ma budować socjalizmu( on i tak w Europie istnieje tylko to socjalizm z tzw. ludzka twarzą), ale ma nie okradać pracujących rozdając pieniądze zabrane im poprzez system podatkowy, niepracującym leserom, żyjącym z zasiłków. Ma nie rozdawać pieniędzy poprzez bezzwrotne dotacje swoim kuzynom znajomym, według własnych lub partyjnych kluczy. Władza ma nie trwonić pieniędzy na wątpliwe inwestycje ku „swojej” chwale ,które trzeba będzie utrzymywać. Jak się pieniądze zarobi to nie możesz ich odłożyć do banku bo stopy podatkowe utrzymywane są poniżej inflacji, po to aby cała śmietanka polityczno-finansowa mogła je wydawać na lewo i prawo bez żadnych ograniczeń. Tak obywatel tworzy kapitał, tylko w kapitaliźmie tym prawdziwym nikt z tych pieniędzy go nie okrada celem wyrównania szans i każdego obowiązuja takie asme zasady podatkowe nie ma zwolnień i dotacji. NP: https://gadzetomania.pl/18445,dlaczego-google-prawie-wcale-nie-placi-podatkow Co do kredytów. Jak każdy kredyt wziąłem, spłacam, działam bez dotacji mimo że od wielu lat rocznie doprowadzam… Czytaj więcej »

Kyle XY

A tak dodatkowo. Niech kończą niepokończone fizycznie inwestycje a zakończone i odebrane na papierze. Służby będą szukać. Tu proszę :
https://tvn24.pl/wroclaw/andrzej-bula-marszalek-wojewodztwa-opolskiego-z-zarzutem-czuje-sie-niewinny-4646872

Barbara

Co do mieszkań komunalnych, dlaczego budynek na Hożej lub Wiślanej od czasu wyremontowania stoi pusty.Co do mieszkań komunalnych też się nie zgodzę oni wiedzą do kogo dzwonić.

nowy

Dlaczego budować mieszkania socjalne a nie wynajem. Podpowiedz jak ożywić rynek pracy.

gość

Mieszkania komunalne powinny stanowić PODSTAWĘ polityki mieszkaniowej w tak biednym i ubogim mieście jak nasze. Patrz na Berlin – bogate miasto a połowa mieszkańców mieszka w mieszkaniach komunalnych. W LW tym bardziej ludzi nie jest stać na drogi wynajem jak zarabiają 2000 zł.

JMY

W artykule z 2015 liczba osób zajmująca mieszkania komunalne wynosiła 250 tys, na 3,5 miliona mieszkańców ogółem. Dopiero w planach było zwiększenie tej liczby do 400 tys. Czyli dalej nie jest to połowa.

Już teraz mieszkania komunalne w naszym mieście są zadłużone na kilka mln, o ile dobrze pamiętam. Gdzie tu sens budować mieszkania za setki tysięcy, skoro prędzej czy później podzielą los już istniejących. I dalej nie rozwiązuje to problemu rynku pracy..

Były mieszkaniec

Proszę nie podawać fałszywych informacji!
W Berlinie mieszkałem prawie 20 lat.Nie tylko komunalne,ale też prywatne mieszkania stanowią 90% mieszkań w Berlinie. Innymi słowy 10% posiada własnosciowe mieszkania,a 90% wynajmuje je. Te informacje były oficjalnie w 2019 roku podane przez senat berliński. Tylko Polacy zadluzaja się na 30 lat i chorują,żeby spłacać kredyt, tu ludzie żyją i korzystają z życia. I zawsze to samo pytanie, jak przyjeżdżam do Polski, to nie kupiłeś jeszcze mieszkania? Bo w życiu chodzi na pewno tylko o to aby pokazać się sąsiadom, wziąć kredyt,i zrobić wrażenie na ludziach,których się nie cierpi.

JMY

Nie bardzo rozumiem gdzie niby podałem jakąś fałszywą informację. Odniosłem się po prostu konkretnie do ilości mieszkań komunalnych w Berlinie. A według danych nie jest to połowa wszystkich wynajmowanych mieszkań. Faktem jest że 90% mieszkańców wynajmuje mieszkania. Co swoją drogą jest straszną patologią biorąc pod uwagę, że duże firmy mają w posiadaniu tysiące mieszkań tworząc oligopole, gdzie przy cichej zmowie cenowej mogą windowac ceny czynszy bez żadnych przeszkód.

Katar

Nie zgadzam się. Wystarczy spojrzeć na przykład Ostródy, Mrągowa w dość bliskim sąsiedztwie (oczywiście nie biorąc pod uwagę Olsztyna). Niby wszystko podobnie, a jednak mieszkańców nie ubywa, a wręcz jest odwrotnie. Może przyciągają ich lepsze możliwości znalezienia pracy, może zdecydowanie niższe podatki, a może tzw. „klimat” i powiązana z nim oferta kulturalna… wystarczy spojrzeć na tegoroczną ofertę letnią Ostródy czy Iławy i porównać ją z LW.

Kyle XY

Nie ma kasy.
Nie pomogą dobre chęci z g…. Tak się amatorzy ekonomiści-budowlańcy zderzają z ekonomią
i planowaniem.
Trzeba planować inwestycje i wydawać pieniądze na nie z głową, a nie chodzić z głową w chmurach.

Xyz

I awansować się na fb, pokazując zdjęcia. Nie na tym rzecz polega.

veryfity

Niejeden już obiecywał raj na ziemi. Większość tych burmajstrów to przypadkowi ludzie uwikłani w partyjne interesy, więc potrzeby mieszkańców mają w …Po za tym, brak fioletowego pojęcia jak powinno rozwijać się miasto. Większość… niestety to zwykłe „Dyzmy”.

Cobra

A nas kochany Antoni dzisiaj znowu powiedział, ze w samolocie był wybuch. Jaki un jest mondry. Skond un to wszystko wie.

Ktos

Wychodzą. Jak trutnie po wyborach. Kaczor, Maciar, Waszczyk, Zerro…
Wiedzą, że po wyborach mogą juz powiedzieć wszystko…

Władeczek

Patrząc na to z drugiej strony to może i dobry sygnał do zmiany warty w ratuszu. Wg. GUS-u na PIS głosowali głównie ludzie po 60-ce i idioci, więc jest szansa na zmianę za trzy lata. Kwalifikuję się do jednej i drugiej grupy więc docinki nie robią na mnie wrażenia. Swoją drogą jak ONI potratowali M.K.-B.

Cobra

A najgorszy sort powiedział, że nasego prezydenta wybrali same matoły, a to nie jest prawda, u nas w pisie jest nawet jeden profesor, chyba z Krakowa. Już nie pamiętajo, że Jarek odebrał im władzę, bo jedli ośmiornice za 16 złoty, za nase pieniądze. Przecie musiał wygrać nas prezydent kochany i dlatego nas apostoł Mateusz dał na piersze wybory 70 miliony, a nas apostoł Łukasz tez dał 70 miliony na te drugie wybory. Ze niby poszły na jakieś spiratory, a jak miał inacej dać. I czego sie nas czepiajo. Nawet nas ksiąc powiedział, ze lbgtb to nie so ludzie, tylko malpy. Nas prezydent ma racje, bo tez tak powiedział.

Trombullus

Piszesz i myślisz jak typowy wyborca KO. Taki typowo głupio-mundry pożyteczny idiota.

nowy

Brawo TY.

Andrzej

https://youtu.be/M69Y-bVGNwo róża wiatrów LW

Kyle XY

Na filmie, posiadamy do sprzedaży jeszcze tylko trzy działki, a w tle łąki z drogą asfaltową do ……
Pustynia przedsiębiorczości. Może ujęcie nie takie. Zawinił operator, czy też mamy do czynienia z lekturą pt: „Bajki z Lidzbarka Warmińskiego”?
Inwestujemy w zdrowie, a z czego będziemy żyli?
Słyszałem o odejściach z UM.To prawda?

Till

Chłopina nie za bardzo ogarnia to co mówi. Każde wystąpienie przed kamerą to świadectwo braku jakiegokolwiek rozwoju. Robi się coraz śmieszniej, „występ” w kategorii disco polo.

plastuś

Zapomniał wspomnieć o „zdrowym” powietrzu znad gór mleczarskich 🙂

he he

Czasami fajnie wali takim zgniłym pierdem z tamtej strony 😉

pracujący biedak

Ale jak to ubywa? Skoro miasto się rozwija to pewnie młodzi ludzie przyjeżdżają nawet z Warszawy aby pracować w naszym mieście za najniższą krajową, płacić wysokie opłaty i zachwycać się grającym drzewkiem po ciężkim dniu pracy w Januszexie 🙂 . Podobno rodowici Niemcy przyjeżdżają do LW aby pracować w naszych Januszexach za 2000 PLN i chodzić po pasach 3D słynnych na całą europę. Nie słyszeliście o tym? Ja też nie… tak se pisze. 🙂 a propo… w Lidlu są na promocji zupki chińskie. Jak ktoś zarabia głodowe pieniądze i chce zaoszczędzić i jakoś przeżyć miesiąc od 1 do 1 to polecam promkę.

Kyle XY

Trzeba było poszukać pracy w urzędzie i pracować prywatnie w godzinach pracy urzędowej. W tedy kasa leci. ZUS jest opłacony. Konkurencja cenowo może nagwizdać.

doktor

Kyle XY tu masz 100% rację tak to jest w urzędach. Urzędnik prowadzi swoją działalność w urzędzie w godzinach urzędowania. To jest praktyka znana od dawna (szczególnie w budownictwie) i żaden włodarz z tego nic nie robi. Ludzie którzy pracują na „państwowym” powinni mieć zakaz prowadzenia działalności ponieważ wykorzystują czas który powinni przeznaczyć na sprawy urzędowe lub przychodzą do pracy nie wypoczęci.

Api

Nowym skarbnikiem miasta została pani Lasowa. Przypadek ?

Ktos

Jeśli byla potrzeba wymiany skarbnika, co nie jest sytuacją odosobnioną i nie jest przypadkiem, to ktoś musiał zapełnic tę lukę. Sytuacja ta również nie jest przypadkowa.
Gdyby skarbnikiem został Robin Hood to bylby przypadek?
A chowanie macierewicza i kaczyńskiego przed wyborami to przypadek?
Teorie spiskowe radzę schować do szafy lub zakopać 6 stóp pod ziemią.
Przypadkiem to można dziewkę z czworaków zbrzuchacić lub na ten przykład przechodzić z tragarzami obok swego dawnego mieszkania…

Trombullus

To miasto padło pod pasożytami- już się nie podniesie. Naprawdę już nie ma szans na poprawę losu mieszkańców. Kiedyś czekałem aż wymrą leśne dziady ale oni hodują nowe pasożyty- jeszcze bardziej głupie i pazerne. Pitolą łachy o demokracji, wolności a jak widzę to Lidzbark przypomina monarchie dynastyczną. Jedyną szansą na przeżycie tu godnie życia po puszczenie się z wrogiem narodu, lub wejście w „lepszą rodzinę”. Nie ma szans i nie ma przyszłości. Każdy, kto chce tu coś osiągnąć zmuszony będzie do ostrej walki i naprawdę ciężkiej pracy. Czy warto? Nie warto, niech wyssą tego trupa do końca i możliwe że wtedy opuszczą zwłoki lub sami padną.

nowy

Trombullus czy możesz jeszcze spać,czy same koszmary. Szkoda zdrowia.

Cobra

U nas w Pisie nie ma glupich i pazernych pasozytów. Nam sie po prostu nalezy! Dla nasych apostołów tez. I dla ich żon też sie należy. Rodzinom sie należy, wszyćkim naszym.

Kyle XY

Wierzę ,że jest szansa, tylko nie w pojedynkę. Ludzie w Lidzbarku którzy chcą coś zmienić pozostawiani są bez wsparcia. Ludzie klepią, mówią ma rację, tak być nie może, trzeba z tym walczyć, niech walczy, popatrzymy. A klika dalej rządzi. W tym mieście grupa obcych sterroryzowała by mieszkańców, takie tu jest poczucie wspólnoty i odpowiedzialności. Jeżeli coś zacznie się zmieniać to układy , machlojki i niegodziwości należy „wypalić” do cna. Wzięli się za Sławomira N., to wezmą się też za pozostałych, w tym naszych . Układ, wy nie ruszcie naszych , a my nie ruszamy waszych, został złamany . Kasa się kończy więc trzeba znaleźć winnych lub odpowiedzialnych.

Kyle XY

No proszę dziś aresztowania Samorządowców w Wołominie. Ciekawe co przyniesie jutrzejszy dzień.

Barbara

A kto to jest?

Kyle XY

To chyba nie ta.

Kyle XY

tak nisko by nie upadła, a do tego nie ma takiego wykształcenia.

. Gość

Teraz nie ma nic do rzeczy wykształcenie, brane są pod uwagę inne kryteria………itd

ilex

Nie chyba, a na pewno nie ta.

. Stary

Oczywiście,że nie przypadek!!! Hahaha ,nie było lepszych kandydatur ?……………….itd

Barbara

A kto to nie znam tej pani?

. Gość

Jakaś tam pani z przypadku , a może z koła wzajemnej adoracji ?. Kto wie………..!

drEAM

O ile się orientuję, to w Lidzbarku wygrał ten od spuszczania szamba do Wisły. Nie znam pełnych danych ale na Astronomów Prezydent Andrzej Duda otrzymał około 430 głosów a ten 580. Źle mi się mieszka w miasteczku barona po, jacka-dzwona, gdzie tak dużo mieszkańców głosuje na kogoś kto manifestuje udział w paradach LGBT, podczas których obraża się uczucia religijne innych ludzi, który buduje w Warszawie paletowe siedziska rekreacyjne za kolosalne pieniądze, albo w grudniu ustawia zabudowę plaży nad Wisłą , którą w marcu trzeba rozbierać. Warszawa zaśmiecona a za wywóz śmieci od każdego mieszkania pobiera się 60 zł. Źle mi się mieszka z tą, choć nieznaczną ale jednak, większością powiązaną układami i układzikami z sitwą stojącą przed gmachem sądu i trzymającą plakaty „wolne sądy”. Patrzę na te m***y na zdjęciu i zastanawiam się czy panie doktorki i inne osoby z tej „elity inaczej” już zapisały się do 8 gwiazdek(********) Cóż… Czytaj więcej »

Cobra

No bo une dajo… Nie trać czasu na pisanie, weź se bon i wal nad moze.

Cobra

Une dajo sprawiedliwie, dla mnie pińcet, sobie dwa miliardy. Bo to ten,sprawiedliwość i ten,prawo.

psychiatra

Piszesz i rozmawiasz ze sobą???

nowy

Dlaczego jeszcze tu mieszkasz i cierpisz.Droga wolna .Powodzenia.

. Gość

Nowy ! , Ty nie cierpisz ! Bo lubisz podejrzewam częste zmiany w życiu …..itd haha.
.

Cobra

A ten, co nie wiesz jak sie nazywa,to wszyćko by oddał zydom, a nie naszej kochanej telewizi. Dobze ze nie wygrał. Teraz mam jesce tysiąc plus. Tez pojede nad moze.

Trombullus

Bardzo dobrze napisane. Przecież zwolennicy POKO LGBT nie są pozbawieni wyboru, mogą w każdej chwili wyjechać tam gdzie im pasuje. Powiem więcej, połowie społeczeństwa było by bardzo na rękę pozbyć się tak nowoczesnych oszołomów. Jednak powiem jeszcze więcej- wystarczyłoby wysiedlić z Lidzbarka pod przymusem kilkadziesiąt osób i poziom życia, kultura i wzajemne relacje by poszybowały w górę.

Trombullus

Pamiętacie czas sosów billy, kaset z łóżka polowego? Jeżeli pamiętacie to skojarzycie czas kiedy to nasz kraj stracił niepodległość a potem wpadł pod zabór UE. Pamiętacie czasy zamrażania gospodarki przez Balcerowicza, sprzedaż wszelkich zakładów pracy? Zakłady te potem restrukturyzowano, likwidowano lub też wyprzedawano ich majątek z dużym zyskiem. Pamiętacie rządy Wałęsy, Buzka, Tuska? Jak się wtedy czuliście- europejsko? Policzcie ile kosztuje wasz budżet domowy UE, poprzez regulacje o odpadach i ochronie środowiska. Zauważcie że nasze wyjście z UE jest niemożliwe, poprzez uzależnienie od rynków żywności z zachodu. Zauważcie że wyjście z UE spowoduje odpływ zachodnich firm z Polski- co będziecie jeść? To żałosne, ale zostaliśmy uzależnieni od zachodniego kapitału jak najgorszy narkoman od amfetaminy. Próby rozstania zabolą nie tylko nas ale też zachodni kapitał który robi na nas kokosy. Dlatego też w dalszym ciągu Taki Trzaskowski, Tusk i cała ich wesoła ferajna są wspierani przez tych co robią na nas… Czytaj więcej »

HCLW

Trombullus… Błyśnij własnym, polskim kapitałem, to nie trzeba będzie go ściągać z Zachodu. Akurat polska gospodarka rozwijała się najszybciej ze wszystkich, postkomunistycznych państw. Jeśli masz choć trochę rozumu, to sprawdź sobie jak bez UE i na własnym kapitale rozwija się np. Serbia / dwa razy biedniejsza od unijnej Chorwacji/, Albania, Białoruś czy Ukraina. Proponujesz godnościowy patriotyzm prowadzący do biedy. Weź się lepiej za podstawy ekonomii, zamiast rzucać tu hasłami bez pokrycia… Pisząc takie bzdury, sam chyba działasz w obcym interesie…

Ktos

****** ***iory zapewniały 4 lata temu, że po objęciu przez nich rządzenia krajem Polacy będą walić do kraju drzwiami i oknami.
Stworzyli warunki do spełnienia tej obietnicy? Jeżeli tak, to jakie?
A jeśli wracają to dokąd, jeśli nie w swoje rodzinne strony?
A może są jakieś obozy przejściowe w ktorych ci powracający się zatrzymują a my ich nie widzimy?
Kto ma zapewnić warunki? Nicniemogący burmistrz, czy wszechmocny premier (prezes)?
Dla swoich zapewniają. To fakt. A gdzie są ci powracający i do czego mają wracać?

Pamięć

szczególne podziękowania należą się również Donaldowi i jego szajce. Za 9 tysięcy… to pracuje…

Imię

@Pamięć, Oderwane od rzeczywistości bzdury opowiadasz.

....

Wyjezdzali za POprzednich wladz teraz przynajmniej nie wyjezdzaja tak jak to mialo miejsce w POprzedniej epoce .

Cobra

Poszli tłumnie na wybory i teraz tłumnie wracajo.

Ktos

Bzdury piszesz. Kto może ten wyjeżdża. Kto ma możliwość, ten wyjeżdża.
Jedynie zas*ani wyznawcy *** mają bezkrytyczną radochę, kiedy z nieba spada na ich twarz g*wni*ny, ***0wski deszcz. Dlaczego? Ano dlatego, że jest ***0wski. Bo ***0wskie g*w*o im nie śmierdzi.

z u p a

A z jakiej ty mniejszości jesteś? Raczej nie z polskiej bo kulturą nie grzeszysz…

Ktos

Jestem dziada pradziada mieszkańcem Warmii/Ermland a od kilku lat również z tej mniejszości, która zowie się chroniczny bezrobotny, będący beneficjentem wszystkich „+” , jakie tylko są możliwe. Głupi pis rozdaje, to dlaczego mam nie wziać i przy tym nie zagłosować na ich politycznego przeciwnika? Głupi pracuje na mnie, na tych cwanych, którzy pokombinował i mają miesięcznie więcej, niż najniższa krajowa. Bez ruszenia dudy. Kumasz?
Tak, jestem z tej bezrobotnej mniejszości, na ktorą wy charujecie. A jak już zabraknie pieniędzy to zabraknie ich dla was no i dla mnie. Chyba, że dodrukują jeszcze więcej pieniędzy ci geniusze ekonomii oraz wszystkiego innego. Ja prdl…
A Ty z jakiej mniejszości przyjezdnej jesteś? Jakie masz prawo do zadawania takich pytań, zwłaszcza rdzennym od setek lat mieszkańcom?

do ktoś

Podaj twarde dane że teraz wiecej wyjeżdza niż za POprzednich rzadów ?! A jesli ich nie masz to rzucasz tylko slogany nie poparte merytorycznymi danymi !

Ktos

Ośmieszasz się i masz idiotyczne zachcianki. Naucz się czytać ze zrozumieniem. No, chyba, że zbyt wielu szkół nie ukończyłeś/aś, ale to tylko potwierdzałoby teorię o wykształceniu zwolenników partii obecnie rządzącej. Otóż pokaż mi, zacytuj miejsce w którym napisałem, że obecnie wyjeżdża więcej ludzi aniżeli za poprzednich rządów. ***iory mają to do siebie, że wymyślają, wkładają przeciwnikom w usta słowa, których tamci nigdy nie wypowiedzieli. To tak samo, jak duda mówił o oszczerczej kampanii prowadzonej w innych stacjach… Miał chyba na myśli, fakt, iż to on i TVPis mogą taką kampanię prowadzić (za co później nieudolnie i kłamliwie usiłował przekonać, że niby „przeprasza” i to jest normalne. Większej szczujni od teraźniejszej w TVPis, wspierającej tylko jednego kandydata a oczerniającej pozostałych nie widziałem od 1981 roku. I ty teraz tak samo postąpiłeś/aś zarzucając mi awanturniczo, jakobym napisał, iż teraz wyjeżdża więcej. Nie jestem GUSem, ale wiem, że z hucznych zapowiedzi o masowych… Czytaj więcej »

...

„Kto może ten wyjeżdża. Kto ma możliwość, ten wyjeżdża.”
lecz mamy tendencję zniżkową, Polacy wracają do PL !
https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5471/2/12/1/informacja_o_rozmiarach_i_kierunkach_czasowej_emigracji_z_polski_w_latach_2004-2018.pdf

HCLW

„Okresem największej emigracji były lata 2005-07, kiedy to emigrowało rocznie: 2005 – 450 tys. osób, 2006 – 500 tys. osób, 2007 – 320 tys. osób.”
https://www.wiesci24.pl/2020/07/10/za-rzadow-pis-emigracja-wyzsza-niz-za-psl-i-po/

obywatel

Szkoda ,że z takich zarobków brakuje ci na leczenie , u psychiatry.

epod

Działacz kresowy Antoni Dąbrowski, cudem ocalony od śmierci podczas ukraińskiego ludobójstwa, jest ścigany przez Prokuraturę Rejonową Praga-Północ za „mowę nienawiści” i obrażanie narodu ukraińskiego. Jak ustalił portal Kresy.pl, chodzi m.in. o wpisy krytykujące Ihora Isajewa i dotyczące szerzenia w Polsce banderyzmu.

kresy

Według nieoficjalnych informacji, jakie uzyskaliśmy, sprawa dotyczy wpisów pana Antoniego Dąbrowskiego na portalu społecznościowym, w których m.in. krytykował działania kontrowersyjnego ukraińskiego dziennikarza i aktywisty, Ihora Isajewa. Prokuratura miała uznać wpisy za tzw. mowę nienawiści, obrażanie narodu ukraińskiego i mieszkających w Polsce Ukraińców. Przypomnijmy, ze Isajew znany jest m.in. z porównywania Polaków do zwierząt i nazywania Marszu Żołnierzy Wyklętych marszem „faszystów”. Nie spodobało mu się słowo „honor” w polskim paszporcie i nawoływał do jego usunięcia, argumentując, że słowo to razi ukraińską wrażliwość. W komentarzu dla ukraińskiej stacji Hromadske Isajew m.in. krytykował politykę Polski ws. ludobójstwa na Wołyniu. Jego zdaniem Polacy kreują ofiary ludobójstwa na męczenników, zaś polskie postulaty dotyczące ich upamiętnienia uważa za przejaw ukrainofobii. Według Isajewa strona polska w
kwestii Wołynia dopuszcza się manipulacji.

młody

Rynek pracy w tym mieście to jakiś chory żart, to nieporozumienie, to kpina z ludzi chcących uczciwie pracować. Przecież to są kpiny z mieszkańców, opluwanie i pogarda tych, których powinno być jak najwięcej – czyli ludzi pracujących, bo to oni budują bogactwo całego regionu… Do tego liczne Januszexy żyjące z wyzysku pracowników. Każdy prędzej czy później stąd wyjedzie, bo tutaj nie da się normalnie funkcjonować z takim stopniem wynagrodzeń i rosnącymi kosztami życia. Jeszcze kiedyś zależało mi na tym, aby to miasto się rozwijało. Dzisiaj jak patrzę z jaką pogardą traktuje się ludzi pracujących za „miskę ryżu” to los tego miasta jest mi już całkowicie obojętny. Tu nie ma żadnej przyszłości. Inna sprawa to nasz rząd na Wiejskiej w Warszawie podnoszący podatki, robiący inflację i dzikie rozdawnictwo. Ogólnie sobie myślę, że nie warto tu już nic robić. Wszystko stracone. Szkoda życia na życie w tym kraju a już na pewno… Czytaj więcej »

xyz

Weź kredyt, zostań Januszem i jako pierwszy w okolicy zacznij płacić godnie swoim pracownikom.
Zacznijcie budować bogactwo całego regionu.

Gość

To zapewne czysty przypadek że słupek z liczbą 11 868 jest ponad dwa razy mniejszy, niż z liczbą 13 387. Oczywiście punktem odniesienia jest 11 000, ale manipulacja obrazem jest oczywista. Na pierwszy rzut oka doszło do wyludnienia.

ilex

Gościu masz rację. Nie zmienia to faktu, że mieszkańców ubywa a zadłużenie rośnie.

Gość

Tak, masz rację, ale „rozmiar też na znaczenie”. Wygląda to tak (wizualnie) jakby liczna wyborów spadła o jakieś 55 – 60%.

W pustyni i w puszczy

Nie no Pioter tak dobrze nie będzie. 🙂 Przewidujesz pustostany jak w dawnej NRD ?
Nie mniej wskaźnik rozwoju jest tu widoczny. Należy wziąć też pod uwagę śmiertelność…. to około 100- 150 osób na rok.
Lidzbark się rozwija…, a ludzie żyją dostatnio. Szczególnie ci na stanowiskach… rzecz jasna. Od dawna decydenci nie mają pomysłu jak pobudzić te drugie co do wielkości miasto na Warmii. … i choćby nie wiem jak się wytężał, to nie udźwignie ..taki to ciężar.

Max

Jak tak dalej pójdzie to na tych rządzących w mieście będą pracować w niedalekiej przyszłości ludzie z Ukrainy, Pakistanu, Ostródy itd. oczywiście nie mam nic do przyjezdnych, stwierdzam tylko fakt ;-)yyy przepraszam, to nie niedaleka przyszłość tylko Teraźniejszość 😉

pioter

Jak tak dalej będzie się wyludniać to miasto to ceny mieszkań przynajmniej gwałtownie spadną, bo nikt nie będzie chciał wynająć lub kupić mieszkania. Jeszcze kilkanaście lat a może uda mi się kupić 50m2 w cenie fiata Cinquecento. 🙂