lip 242014
 

vlcsnap-2014-07-24-21h22m08s4324 lipca odbyło się posiedzenie komisji Rady Gminy Lidzbark Warmiński na którym radni opiniowali projekty uchwał przed jutrzejszą sesją. Głównym punktem było omówienie projektu uchwały dotyczącej porozumienia z Gminą Miejską celem utworzenia obszaru ochrony uzdrowiskowej. Przebieg posiedzenia w interesującym nas punkcie – Przewodniczący Rady Gminy pan Staszewski odczytał list od mieszkańców wsi Medyny i Dębiec w którym wyrazili oni swój sprzeciw pomysłowi utworzenia na ich terenie obszaru ochrony uzdrowiskowej (list publikowany w dzienniku NaszLidzbark TUTAJ). Następnie pan Staszewski odczytał pismo z 20 lipca od sołtysa wsi Medyny. Sołtys informuje Radę i Wójta iż zorganizował spotkanie z mieszkańcami wsi, w którym wyjaśniono wątpliwości związane z utworzeniem strefy ochrony uzdrowiskowej. Informuje także, iż większość mieszkańców w tym autor listu, nie jest przeciwna utworzeniu strefy. Głos zabrał radny Pałka, który oświadczył, że uczestniczył w tym spotkaniu i został przekonany do słuszności utworzenia uzdrowiska na terenie gminy. Dodał, że mieszkańcy także przekonali się do pomysłu, a przeciwnikami są już tylko pojedyncze jednostki.

Pan przewodniczący odczytał uzasadnienie uchwały,  następnie pracownik gminy omówił poszczególne strefy uzdrowiskowe w tym zmiany w strefie „A”. Wyłączono z niej część gruntów należących do prywatnej osoby (rolnika) jak też kilka zakładów przemysłowych w Gminie Miejskiej („Szkło” „Drewland” i część dawnego Polmozbytu). Następnie głos zabrał pan Legięć, właściciel jednego z większych gospodarstw rolnych w gminie. Poddał pod rozwagę radnym czy słusznym jest kierunek rozwoju gminy zmierzający do utworzenia na jej terenie uzdrowiska. Wskazał, iż gmina ma tradycje rolnicze i tam należy szukać szansy na rozwój. Lokowanie pieniędzy w tak niepewne przedsięwzięcie, jakim jest uzdrowisko należy poprzedzić gruntowną analizą ekonomiczną i szerszymi niż obecne konsultacjami społecznymi. Jako przykład pośpiesznego działania władz samorządowych podał inwestowanie w Termy Warmińskie, o których wiadomo, że będą mocno deficytowe.

W dalszej części posiedzenia: dłuższe wystąpienie Wójta i Przewodniczącego Rady poświęcone utworzeniu strefy uzdrowiskowej, w którym rekomendowali przyjęcie uchwały, pytanie Redaktora NaszLidzbark do prawnika i na koniec głosowanie radnych w sprawie wyrażenia opinii na temat proponowanej uchwały. 3 radnych było za, 3 przeciw, 6 wstrzymało się od głosu. Po głosowaniu ogłoszono przerwę. W dalszej części posiedzenia omawiano kolejne projekty uchwał. Gdyby na jutrzejszej sesji radni głosowali identycznie jak dzisiaj to uchwała nie będzie przyjęta. Obszerna relacja wideo (i jej skrót) pod artykułem, a także całość spotkania w pliku audio.

Poniżej komentarz redakcji, czyli wyrażenie własnej, osobistej opinii o sprawie.

Do Radnych Gminy Wiejskiej Lidzbark Warmiński.

Chciałbym przedstawić państwu prawdziwe powody utworzenia uzdrowiska w Lidzbarku Warmińskim, kosztem mieszkańców gminy i ich praw. Chodzi oczywiście o pieniądze, duże pieniądze, – konkretnie o 30 mln złotych. W planie rozwoju miasta Lidzbark Warmiński (TUTAJ) przewidziano dokładnie taką kwotę na budowę infrastruktury uzdrowiskowej. 25,5 mln ma pochodzić z funduszy unijnych (przyznanych przez marszałka Protasa) a brakujące 4,5 mln z kasy miasta (czyli z kredytu).

Pierwszą z wielkich inwestycji w Lidzbarku Warmińskim dofinansowanych z publicznych pieniędzy była budowa hotelu Krasicki (17 mln złotych dostał właściciel od marszałka). Następna wielka budowa to Termy, całkowicie z publicznych pieniędzy (ponad 100 mln zł) – obiekt z założenia generujący straty. Tak miało być od początku. Termy mają przynosić straty i przez 5 lat (trwałość projektu) być wielkim ciężarem dla samorządu. Po 60 miesiącach eksploatacji Termy zostaną sprzedane za bezcen dla właściciela sieci drogich hoteli. Samorząd ogłosi sukces, bowiem pozbył się ciężaru a nowy właściciel zrobi kokosowy interes. Pod jego zarządem Termy staną się dobrym interesem, ale oczywiście zwykłych mieszkańców nie będzie na nie stać. Czyli mamy Hotel, Termy i dla dopełnienia całości powstać ma uzdrowisko, oczywiście za publiczne pieniądze. Jakaś firma wybuduje kompleks uzdrowiskowy, zarządzany z początku przez samorząd. Jednak szybko się okaże, iż przynosić będzie straty. Co zrobią władze samorządowe? Sprywatyzują uzdrowisko, a nowym właścicielem będzie… sami się domyślcie.

Wszystko szło jak po sznurku, radni miejscy pod dyktando Burmistrza uchwalają wszystko jak leci. Nawet jak wojewoda uchyli jakiś punkt uchwały, to nic nie znaczy. Przewodniczący sam go poprawia i sprawa idzie dalej. I byłoby pięknie gdyby nie Wy – Radni Gminy Wiejskiej. Nie jesteście ślepo posłuszni Wójtowi tak jak radni miejscy Burmistrzowi.

Należy podkreślić z całą mocą, uzdrowisko nie jest dobrym interesem dla mieszkańców gminy. Biznes na tym zrobi kilka osób, dzięki wykorzystaniu publicznych pieniędzy, a pozostali mieszkańcy będą zmuszeni spłacać długi. Ważne decyzje o losach województwa wcale nie zapadają na sesjach, ale w zaciszu gabinetów lub na jakimś luksusowym jachcie w ścisłym gronie biznesmenów. Wy stajecie się tylko narzędziem do legalizacji ich pomysłów na życie, życie w luksusie.

Nawiązując do dzisiejszego posiedzenie komisji, czy zauważyliście jak wielką presję wywiera na was Wójt? Jutrzejsza uchwała to jego być albo nie być na stanowisku. Jestem pewny, że dzisiaj i jutro do godz. 14 odbędzie z wami wiele rozmów, będzie was przekonywał na setki sposobów, obiecywać będzie złote góry, abyście tylko poparli pomysł Burmistrza. Jak bardzo napięta atmosfera wytworzyła się w chwilę po dzisiejszym głosowaniu, radny Pałka (co przeszedł na ciemną stronę;)) próbował nawet coś tam tłumaczyć, że nie jego wina iż projekt uchwały ledwo co wszedł po jutrzejsze głosowanie.

I sprawa najważniejsza dla mieszkańców gminy, tak bagatelizowana przez Wójta i zwolenników uzdrowiska. Dzisiaj mówiono tylko o strefie „A” uzdrowiska, tak jakby tylko to stanowiło problem, bo dotyczy bezpośrednio kilku osób. Znacznie większym problemem jest inny zapis ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, o którym jakby ciszej. Chodzi o zakaz budowy zakładów przemysłowych na terenie strefy objętej ochroną uzdrowiskową, a więc „A” „B” i „C”. Całkiem sporo ludzi tam mieszka. Zacytuję interpelację poselską w sprawie bardzo niekorzystnej definicji zakładu przemysłowego:

 „Wskazany wyżej przepis brzmi: Zakład przemysłowy – zespół budynków i urządzeń wraz z terenem, na którym prowadzi się działalność wytwórczą polegającą na przekształceniu mechanicznym, fizycznym lub chemicznym, substancji lub ich części składowych w nowy produkt. Według tak przyjętej definicji zakładem przemysłowym jest np. ciastkarnia, lodziarnia, piekarnia, stolarnia, drukarnia, wytwórnia pierogów czy innej garmażerki. Zakładem przemysłowym, w myśl zawartej w ustawie definicji, jest także rozlewnia wody leczniczej, która siłą rzeczy musi być ulokowana w uzdrowisku. Tak przyjęta definicja zakładu przemysłowego powoduje, że w wielu starostwach wstrzymany został proces wydawania pozwoleń budowlanych na lokalizację wskazanych zakładów. Powoduje to wiele konfliktów pomiędzy potencjalnymi inwestorami, a gminami uzdrowiskowymi, które są bezradne wobec tak skonstruowanej treści przepisu art. 2 pkt 13.” Całość interpelacji TUTAJ

Burmistrz, Wójt i inni przekonywali nas, że zakład przemysłowy to coś wielkiego z dymiącymi kominami. Niestety tak nie jest. Dzisiaj na komisjach zadałem pytanie panu prawnikowi, czy rolnik mieszkający w strefie uzdrowiskowej może otworzyć sobie np. stolarnię. Odpowiedź brzmiała „TAK” i niestety nie jest ona zgodna z prawdą. Na terenie całej strefy uzdrowiskowej nie wolno tworzyć zakładów gdzie prowadzi się działalność wytwórczą! Wójt wspominał, że dla drobnych rolników uzdrowisko może być szansą na godziwy zarobek. Mogą oni np. oferować produkty regionalne i tradycyjne, produkować pamiątki i inne dobra ku zadowoleniu turystów. Nic z tego, żaden rolnik nie dostanie pozwolenia na działalność gospodarczą związaną z produkcją. Przepisy tego zabraniają.

Mam nadzieję, że zdrowy rozsądek jutro zwycięży.

Samo głosowanie radnych.

Obszerne fragmenty

Całość audio.

 Posted by at 9:40 pm
0 0 votes
Article Rating
37 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Bananowy doktor
9 lat temu

Może nawet będzie obornik kalesonowy…

robol
9 lat temu

Szykuje się niezła katastrofa, manipulacje, naciski, bo pomysłodawcy muszą w jakiś sposób ratować własną skórę, ale i tak nic z tego!!!. A gdzie jest Pani Staroń?.
Drodzy rolnicy po żniwach należy sprzętem rolniczym przyjechać do Lidzbarka i pokazać swoją siłę. Decydenci kalesonami zatrzęsą.

usrowisko
9 lat temu

Tu na razie jest pastwisko ale będzie USROWISKO

prowokator
9 lat temu

API 8 do 5
(to świadczy jak jesteś w sprawie zorientowany)

czytelnik
9 lat temu
Reply to  prowokator

Jesteś prawdziwy prowokator …

prowokator
9 lat temu
Reply to  czytelnik

jestem jednym z radnych

API
9 lat temu
Reply to  prowokator

Ja natomiast należę do miejskiej komisji spraw sumienia społecznego, taki nowy twór w Radzie Miasta 😉 Działam społecznie i nie pobieram diety. Nie słucham się też Burmistrza, mam też swoje zdanie, nie zaprzedałem się układowi i mogę śmiało z ludźmi rozmawiać.

Mlodzi
9 lat temu

Myślałem że chociaż radni mają jaja w Gminie i mają swój rozum. Proszę zapytajcie głosujących na tak co oni wiedzą o uzdrowisku- nic są za gł… ale starosta kazał jak cielaczki idą.

Mlodzi
9 lat temu

szkoda gadać boją się o posadki dla swoich rodzin. Proszę o nazwiska osób którzy głosowali za Tak to nie będę głosował w najbliższych wyborach na te osoby.

anna
9 lat temu

4 godziny temu radni zagłosowali za

API
9 lat temu
Reply to  anna

Zgadza się, uchwała przeszła głosami 8 radnych, 5 było przeciw.

CZĘŚĆ 3
9 lat temu

Wtedy postanowiono zaostrzyć sankcje i zatrudniono strażnika do pilnowania trawnika, a w zasadzie trzech strażników na trzy zmiany, bo przecież trawnik za pieniądze podatników zasługuje na całodobowy monitoring. Jednak któregoś dnia jeden z członków Rady zobaczył jak sam strażnik idzie na skróty przez trawnik. Odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Rady, transmitowane na żywo przez Internet i lokalną telewizję, na którym podjęto przełomową i bezprecedensową uchwałę. Dzielnica będzie innowacyjna, zwalniamy strażników i zamontujemy nowoczesny system monitoringu całodobowego, który będzie nagrywał mieszkańców. Ten system będzie połączony z bazą danych w urzędzie i będzie rozpoznawał automatycznie, który mieszkaniec chodzi na skróty, będzie wlepiał automatyczne mandaty w wysokości 200 złotych, które będą wysyłane listem poleconym za 8,50, żeby mieć pewność doręczenia. Koszt systemu oceniono na 2 miliony złotych, zatrudniono też 7 osób do jego obsługi. Osoby te zostały wysłane na szkolenia do Brazylii, Japonii i Australii. Rada była z siebie dumna, dzielnica jest nie tylko innowacyjna, ale ma tez świetnie wyszkolonych ludzi. Ale okazało się, że system ma wady prawne, ktoś podważył prawną skuteczność takiego mandatu, wieść się rozeszła i mieszkańcy znowu zaczęli chodzić na skróty. Rady zrozumiała, że trzeba podjąć poważniejsze kroki w obronie trawnika. Ten trawnik to są nowe wartości, których trzeba bronić. Dlatego uchwalono, że słowa takie jak „skrót”, „ścieżka”, „ścinka”, „skucha”, „przekątna” i kilka innych to jest mowa nienawiści, i że nie wolno używać tych słów. Uznano, że jak się wypleni te słowa, to ludzie zrozumieją, że teraz obowiązuje nowa kultura – dbania o trawnik – i się dostosują. Dzieci które w szkołach używały słowa „przekątna” były wytykane palcami i stawiane do kąta, w urzędach za użycie słowa „skrót” wpisywano nagany do akt. W lokalnej prasie przeprowadzono plebiscyt na nową nazwę odcinka który łączy przeciwległe wierzchołki prostokąta. Wygrała propozycja członka Rady „wesoły odcinek”.

Okazało się, że te działania nie przyniosły skutku, ludzie dalej chodzili na skróty. Rada zrozumiała, że to jest problem który przerasta jej kompetencje. Po burzliwych obradach postanowiono dwukrotnie podnieść opłaty za parkowanie i za pozyskane pieniądze zatrudnić światowej sławy konsultanta, który pomoże rozwiązać ten problem. Tak zrobiono. Konsultant przyjechał, dokonał wizji lokalnej, przeprowadził badania na reprezentatywnej losowej próbie mieszkańców, poprowadził kilka grup fokusowych, napisał raport liczący sześćset stron, który potwierdzał, że jest światowej sławy konsultantem, ponieważ nikt z Rady nie zrozumiał, co tam było napisane. Ale nie przyznali się, bo było im wstyd, no i światowej sławy konsultant mógł się obrazić.

W pewien letni poranek szef Rady doznał olśnienia. Zrozumiał na czym polega problem i jak można go rozwiązać. Następnego dnia zaczęto budować trzymetrowy betonowy mur wzdłuż chodników.

Dlaczego coraz częściej mam wrażenie, że wiele spraw w Polsce biegnie według tego schematu myślenia. A przecież może być normalnie.

cześć 3a
9 lat temu
Reply to  CZĘŚĆ 3

Dlaczego mam takie dziwne skojarzenie, że w naszym mieście Trawnikiem są Termy ?

CZĘŚĆ 2
9 lat temu

W zupełnie innym mieście, też budowano osiedle. Pomimo zgody na maksymalnie cztery piętra w planie zabudowy, deweloper załatwił sobie w urzędzie zgodę na sześć pięter. Protesty okolicznych mieszkańców zostały zignorowane. Domy postawiono tak blisko siebie, że można oglądać telewizję u sąsiada naprzeciwko. Na żłobek, przedszkole i sklep nie starczyło miejsca. Teren pomiędzy blokami należał do gminy, więc urzędnicy musieli podjąć decyzję jak mają zostać ułożone chodniki. I podjęli, w sobie tylko znany sposób. A tam gdzie nie było chodników posiano trawę. Ale ponieważ chodniki położono tam gdzie chcieli urzędnicy, a nie tam gdzie chcieli mieszkańcy, więc ludzie zaczęli sobie chodzić na skróty, wydeptując ścieżki na trawnikach. To spotkało się z największym oburzeniem urzędników, na posiedzeniach Rady wygłoszono płomienne przemówienia w obronie trawników, opozycja oskarżała rządzących o nieudacznictwo, że nie wiedzą jak położyć chodnik, a rządzący oskarżali opozycję o podjudzanie ludzi do chodzenia na skróty. Ponieważ trawę położono za pieniądze podatników, uchwalono, że nie wolno jej deptać i postawiono napisy „Szanuj zieleń”. Ale to nie pomogło. Więc uchwalono, ze trzeba edukować społeczeństwo, wprowadzono do szkół w dzielnicy obowiązkowy program dla dzieci i młodzieży na temat szanowania zieleni, a ponieważ nie było już wolnych godzin, więc zmniejszono liczbę godzin matematyki i historii. Ale to też nie pomogło

CZĘŚĆ 1
9 lat temu

W pewnym mieście budowano osiedle. Postawiono piękne czteropiętrowe domy, żłobek, przedszkole, sklep. Na początku nie położono chodników, tylko ubito ziemię. Po kilku tygodniach, gdy mieszkańcy wydeptali ścieżki, w tych wydeptanych miejscach położono chodniki, a w pozostałych posiano piękną zieloną trawę. I mieszkańcy mieli chodniki tam gdzie chcieli, żeby się wygodnie przemieszczali po osiedlu.

bulbultone
9 lat temu

Jeśli my żyjemy w jednym z najbogatszych POwiatów w POlsce to jak się żyje ludziom w najbiedniejszych????
Chyba,że te miejsce zawdzięczamy temu , że skupiła się tu cała świta PO z województwa…A wiadomo, że oni umieją podnosić tzw. średnią.

powiat
9 lat temu

Najbogatsze powiaty

1. Powiat przysuski, mazowieckie – 1207,40,
2. Powiat człuchowski, pomorskie – 1179,62,
3. Powiat lidzbarski, warmińsko-mazurskie – 1020,40,
4. Powiat mogileński, kujawsko-pomorskie – 993,68,
5. Powiat kluczborski, opolskie – 984,35,
6. Powiat olecki, warmińsko-mazurskie – 974,69,
7. Powiat miechowski, małopolskie – 945,15,
8. Powiat świdwiński, zachodniopomorskie – 940,07,
9. Powiat pleszewski, wielkopolskie – 933,89,
10. Powiat kołobrzeski , zachodniopomorskie – 923,25.
Źródło: "Wspólnota"

ggg
9 lat temu
Reply to  powiat

I wszysto JASNE, nie jest tak kolorowo ! 😉

"Badacz tłumaczy w jaki sposób wykonano obliczenia. Wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane. Odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane janosikowe. Do faktycznie uzyskanych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Skorygowane w ten sposób dochody zostały podzielone przez LICZBE LUDNOŚCI każdej jednostki samorządowej"

Młodzi
9 lat temu

Jak zwykle każdy myśli o sobie radni tez ciekawe jakie posadki otrzymali od starosty na spotkaniu.

brr
9 lat temu

Pan wicewójt jakiś przepracowany, bo widać zmęczenie, a może to już czs ustapić miejsca młodszej osobie bardziej kompetentnej ?

ggg
9 lat temu

radni gminy wiejskiej ,miejcie swoje NIEZALEŻNE zdanie ,prosimy

bezradny
9 lat temu

Jak widzę te nie myślące twarze radnych, to mi się niedobrze robi łącznie z WOJTEM i WICEWOJTEM ,Przewodniczącym i td.i tp,Ta klika powinna być odsunięta od ludzi,mieszkańców gminy- dość prodawczyków i poplecznikow marszałka i burmistrza Lidzbarka.Dziś zobaczymy , co warci są R A D N I- ludzie typu H O M O S A P I E N S,

Harcerz
9 lat temu

Jak widzę wicewójta to myślę o tym ,że dla niego to już czas na emeryturę. Ile można siedzieć na garnuszku budżetówki.

ana
9 lat temu
Reply to  Harcerz

Emeryturę to on już ma, i to całkiem niezłą. Można sprawdzić w zeznaniu majątkowym na stronie UG.

Harcerz
9 lat temu
Reply to  ana

To po co on jeszcze blokuje stanowisko. Dać pracę innym. Młodym otwartą głową. Jak będzie tyłek trzymał na stołku to mu stawy skorodują.
W budżetówce powinna być zasada- pracownik osiągnął wiek emerytalny to obowiązkowo na emeryturę. Jak chce pracować dalej to zakłada działalność bądź pracuj w prywatnej firmie.

Jola
9 lat temu
Reply to  Harcerz

Faktycznie, mina jego bezcenna

Grande
9 lat temu

To stary numer. Ten co wam" be " zrobił odejdzie, , a przyjdzie nowy z ustawki i radni podobnie. Nowi powiedzą sorry, ale to poprzedni was tak urządzili my jesteśmy cool. Tyle, że to będzie nowe rozdanie z tej samej talii szulera.

Grande
9 lat temu

Chłopakom skończyła się kasa, bo niedoszacowali term, tu roboty ho,ho..Teraz staną na głowie , aby skołować kasę i POprzerzucać z kieszeni do kieszeni. Wciągną w ten wątpliwy biznes inne gminy [ pan mgr historii- Jan…. im wytłumaczy, że starostwo nie jest PO :):) to….] Teraz wyjdzie, iż zaprzyjaźnione zakłady pracy czy instytucje w ramach funduszu socjalnego obowiązkowo moczyć będą się w termach . Ratowanie tyłków przez: 1) frekwencja podległych obowiązkowa + uczniowie 2) kasa dla poprawienia finansów deficytowego knota oraz udowodnienia niedowiarkomi – przeciwnikom o słuszności powstania "misia społeczneg popartego przez 6 instytucji".Taka kolejna manipulacja " rzondzoncych".

dziadostarostwo
9 lat temu
Reply to  Grande

Już emerytom z jednostek szkolnych podległych starostwu obcina się fundusz socjalny. W tym roku na tzw. wczasy pod gruszą dostali 3 razy mniej niż w roku ubiegłym. Emeryt za tę kwotę może się napić wody gazowanej w upalne dni.

bulbultonę
9 lat temu

A więc jutro zapadną ważne decyzje z konsekwencjami na ładnych paaaarę lat . I jeśli na< tak > , to odwrotu nie będzie…

Pyza
9 lat temu

Pan Legięć to bardzo mądry człowiek, ale widać parcie tzw. samorządowców oraz ich bezmyślność.Pognać w wyborach radnych " za" i " wstrzymujących się" .Smarować taczki. Wiedza prawnika w temacie…..bez komentarza.

Harcerz
9 lat temu

To jest teren typowo rolniczy. Rolnicy należy założyć Zrzeszenia Producentów owoców i warzyw . Starajcie się o dofinansowania do budowy zakładów przetwórczych waszych płodów rolnych , to może ten region ruszycie gospodarczo z myślą o sobie i swoich dzieciach. Nie będziecie nabijać kasy
samorządowcom i ich rodzinom. Miejcie "jaja". Wójt i tak ma szykowanego następcę. Dla niego to jest być albo nie być.

Bananowy doktor
9 lat temu

Co obiecał olsztyński "padre " radnym i wójtowi ? Strasznie zależy wójtowi i przew. Stanowiska, robotę rodzinie, sobie miejsce w zarządzie spółeczki za godziwe pieniądze. Chłop nawet sobie garażu na maszyny nie postawi. Jaki interes ma w tym wszyskim gmina wiejska … ograniczając prowadzenie działalności rolnikom ? Bez zgody szykuje się POrażka iluminatorów uzdrowiskowych.. Pikieta mieszkańców wskazana. A jak sie uda to wiem jakie firmy wygrają przetargi na budowe :):) Oscypki i figurki to niech sobie sami rzeźbią. Policzyli ile turystów w sezonie przyjedża do gosp agro?[ czy dane z tzw. pały lub kłamstwo na potrzeby realizacji celów ] Czy znów wszystko jest na gębę czy "widzimisie" kolegów z platformy ?

API
9 lat temu

Ech, jednego głosu brakło przeciw, aby projekt uchwały odrzucić i nie wnosić na sesję.

czytelnik
9 lat temu

Jakie fabryki ? Ciupagi i słowiki bursztynowe się z Chin sprowadzi .