Wrz 242017
 

Jedno z konkursowych dań

23 września 2017 r. odbył się 4 Festiwal Pieczonego Kartofla w Łaniewie, organizowany przez stowarzyszenie „Razem dla Łaniewa”. Oddolna inicjatywa grupy mieszkańców tej malowniczej wsi, z roku na rok przyciąga coraz więcej fanów ziemniaczanych potraw. W tym roku gościem specjalnym był Jan Kuroń – znany kulinarny autorytet i to on razem z małżonką i Wójtem Gminy oceniali konkursowe potrawy.

W konkursie pieczonego kartofla miejsce 3 zajęła pani Anna Czech za „Babeczki w stylu ziemniaków gratin” – nagroda bon o wartości 200 zł. Drugie miejsce przypadło pani Karolinie Ciach za ciasto na bazie ziemniaków – nagroda bon o wartości 300 zł. Pierwsze miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Ignalina za m.in. kakory i pierogi – nagroda bon o wartości 500 zł.

Po części konkursowej Jan Kuroń dał pokaz gotowania, przyrządził krem z ziemniaków. Wszystkie potrawy konkursowe oraz te przygotowane przez mistrza kuchni oddano do dyspozycji przybyłym gościom. Kilka słów należy poświęcić genialnym w smaku pyzom (oczywiście ziemniaczanym). W dość długim bądź co bądź życiu redaktora tegoż portalu zaledwie kilka razy zdarzyło mu się jeść coś równie wspaniałego. Natychmiast wrócił smak znany z dzieciństwa, pyzy przygotowywane przez babcię…

Łaniewo i jego mieszkańcy nie siedzą z założonymi rękoma, widać iż odbudowuje się dawna potęga wsi, do życia wraca tartak, powstają liczne prywatne firmy. Niejedna gmina (w tym nasza miejska) mogłaby pozazdrościć innowacyjności mieszkańców Łaniewa. Niestety na przeszkodzie rozwojowi tej sporej wsi leży (w dosłownym znaczeniu) stan drogi dojazdowej z Lidzbarka Warmińskiego. W zasadzie trudno określić to pasmo kolein, dziur i nierówności drogą. Od dziesiątków lat nie remontowana, uległa zupełnej degradacji. Przypomnijmy, że to droga powiatowa.

Kilka zdjęć z imprezy TUTAJ

 Posted by at 10:29 pm
Powiadom o
Greg

Likwidacja tego powiatu włączenie do Bartoszyc

Greg

No to do Olsztyna

pero

jakby Wójt zrobił taką imprezę to by było, że marnowanie pieniędzy publicznych…a tak jest ok 😉 cwane te stowarzyszenie

Trombullus

Stowarzyszenia dostają na takie cele dotacje z UE i nie robią tego z własnych prywatnych pieniędzy. Nawet nie wiecie jakimi środkami trwałymi niektóre stowarzyszenia mogą się pochwalić. Podobno posiadają sprzęt wartości dziesiątków tysięcy złoty pokitrany po domach członów- kosiarki, bardzo dobre komputery, laptopy, aparaty fotograficzne za kilka tys.zł. i dużo innych dobrodziejstw.
Co do marnowania pieniędzy to chyba hitem były kursy lepienia garnków z gliny, wikliniarstwa, plecenia gobelinów, gotowania i innych pożytecznych w XVIII wieku rzeczy. Oczywiście wszystko za kasę z UE.

kurator

Kasa zostaje w gminie a reklama imprezy spływa na Wójta. Dwie pieczenie na jednym ogniu. Czego można chcieć więcej? No tak. Redaktor zauważył. Drogi – a na tym chyba zna się nasz Wójt. No i ze starostą też się zna. Lubią się przynajmniej wspólnie fotografować.