Sie 032017
 

Piotr Żuchowski Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur

Przyjaciel Miasta

Już na najbliższej uroczystej Sesji Rady Miasta, Burmistrz Jacek Wiśniowski wręczy panu Piotrowi Żuchowskiemu tytuł „Przyjaciel Miasta Lidzbarka Warmińskiego”. Wcześniej Burmistrz proponował panu Żuchowskiemu, tytuł honorowy obywatel, ale pomysł w ostatniej chwili wycofał (pisaliśmy o tym TUTAJ). Pan Żuchowski od 2 miesięcy jest Dyrektorem Muzeum Warmii i Mazur, stanowisko to obsadza Marszałek Województwa Gustaw Brzezin (PSL) w drodze konkursu. Pan Piotr Żuchowski jest aktywnym działaczem PSL, znajduje się z zarządzie krajowym tejże partii. O Piotrze Żuchowskim pisaliśmy także TUTAJ (Inauguracja roku Kulturalnego 2012 r.)

 

Wróg jawności

17 maja 2017 r. w Wielkim Refektarzu na zamku Biskupów Warmińskich miało miejsce spotkanie posłów Platformy Obywatelskiej z mieszkańcami miasta. Relacja ze spotkania TUTAJ. Redakcję NaszLidzbark, zainteresowało na jakiej zasadzie pomieszczenia muzeum, udostępniono członkom partii politycznej, czy pobrano za to opłatę oraz kto z imienia i nazwiska o to wnosił. Lidzbarski zamek nie jest prywatnym folwarkiem, należy do społeczeństwa i ono ma prawo wiedzieć o wszelkich sprawach związanych z tym obiektem.

Już po spotkaniu, zadzwoniliśmy do kierownika muzeum pani Małgorzaty Jackiewicz-Garniec, prosząc o bliższe informacje. Pani kierownik oświadczyła, że salę wynajęto na zasadach komercyjnych, jednak odmówiła udostępnienia informacji publicznej kto wynajął i za ile. Chwilę później telefon do ówczesnej Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur pani Elżbiety Jelińskiej (przełożonej pani Jackiewicz-Garniec). Ta nie widziała problemu w udostępnianiu tego typu informacji, zgadzając się z redakcją, iż jest to informacja publiczna. Złożyliśmy więc odpowiedni wniosek do kierownika muzeum, pani Jackiewicz-Garniec. Po kilkunastu dniach oczekiwania, okazało się, że nasz wniosek gdzieś „przepadł”. Napisaliśmy więc nowy, z potwierdzeniem odbioru. W między czasie stanowisko dyrektora muzeum objął pan Żuchowski i to on odpowiada za udzielanie informacji publicznej związanej z działalnością placówki.

Wniosek o udostępnienie informacji publicznej wysłany 8 czerwca 2017 r.

„Jakie podmioty gospodarcze, organizacje, kluby, stowarzyszenia; osoby fizyczne wynajmowały pomieszczenia muzeum w roku 2017 i 2016 oraz za ile. Informacje proszę ułożyć chronologicznie w sposób: dokładna data; nazwisko i imię/organizacja/firma; jakie pomieszczenie(a); koszt wynajęcia brutto.”

Dyrektor muzeum pan Piotr Żuchowski 28 czerwca 2017 r., odmawia udzielenia informacji publicznej. Uzasadnia to, charakterem wniosku, uznając iż żądanie spełnienia wniosku stanowić będzie informację przetworzoną (pismo z odmową TUTAJ). To typowy zabieg, znany szerokiemu gremium urzędniczemu, obliczony na przewlekłość postępowania, zniechęcenie wnioskodawcy. Redakcja nie złożyła odwołania od decyzji dyrektora. Tego samego dnia złożyliśmy nowy wniosek, tym razem poprosiliśmy o skany dokumentów związanych z wynajmem pomieszczeń. To informacja prosta, nie wymagająca przetwarzania, czy angażowania jakiegokolwiek wysiłku intelektualnego. Dyrektor muzeum ponownie odmawia udzielenia informacji publicznej, tym razem powołując się na duży nakład pracy związany z wyszukaniem umów, oraz anonimizacją danych osobowych – uznając iż powyższe przesłanki kwalifikują wniosek jako żądanie informacji przetworzonej. Żąda także wykazania szczególnego istotnego interesu publicznego, dla którego żądanie informacji ma być spełnione (pełny tekst odpowiedzi TUTAJ). Niestety tym razem pan Dyrektor Żuchowski nie wydaje decyzji administracyjnej, odmawiającej odpowiedzi (mimo prośby redakcji).

Wobec powyższego nie pozostaje inna droga prawna, jak złożenie skargi na bezczynność Dyrektora muzeum do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Wydawać by się mogło, iż prawo obywateli do uzyskiwania informacji publicznej na dobre zagościło w Lidzbarku Warmińskim. Niestety, są obszary gdzie stary partyjny beton nie rozumie tych podstawowych praw człowieka o które walczyliśmy w naszym mieście długie lata. Czy wobec powyższego pan Żuchowski zasługuje na tytuł „Przyjaciela Miasta Lidzbarka Warmińskiego” ? To pytanie stawiamy Burmistrzowi Miasta.

 Posted by at 7:32 pm

Dodaj komentarz

11 komentarzy do "Piotr Żuchowski – przyjaciel miasta, wróg jawności"

Powiadom o
2000

prezes
9 miesięcy 18 dni temu

Nie pozdrawiam dziewczyny, którą widziałem ostatnio koło poczty. Szła z podwójnym wózkiem dziecięcym, trzecie dziecko na ręku i PAPIEROS W GĘBIE. Trudno było jednoznacznie określić jej… trzeźwość. Widocznie 500+ służy – BEZ WYJĄTKU.
ps. dziewczyna w ciąży.

tadzio
9 miesięcy 15 dni temu

Pewnie typowa lidzbarska dupodajka w ciąży licząca na kasę z 500+ jakich tu pełno…

Gość
9 miesięcy 18 dni temu

Prezes, tylko po cholerę o tym piszesz? Nabrałeś odwagi w necie? Było jej to powiedzieć prosto w oczy.

Wasyl
9 miesięcy 20 dni temu

Po co burmistrz podlizuje się tym PSLowcom? To najgorszy sort polityków. Tylko stołki ich interesują. Burmistrzu nie idzi ta droga …

Inżynier
9 miesięcy 20 dni temu

CO chcecie . Przecież były minister musi gdzieś pracować. Trzeba było mu zrobić tymczasowe miejsce kosztem innej osoby. Popracuje trochę i ” zwolni się ” miejsce wyżej to odejdzie . Nie założy własnej działalności bo to przerasta niektórych jak i przeraża. Zawsze buractwo rządziło i rządzić będzie , a durne społeczeństwo co cztery lata na to się godzi. Moja znajoma kiedyś została odwołana ze stanowiska i na jej miejsce powołano jej kolegę członka popularnej partii. Jak zbierała papiery z biurka nowy prezes prosił ją aby się nie gniewała , bo on musi gdzieś pracować gdyż ma kredyty do spłacenia. Popracował pół roku „wypieprzono ” przepraszam , zwolniło się miejsce w innej firmy komunalnej w większym mieście , to prezes się spakował i odszedł na z góry upatrzone stanowisko .
Znajoma otworzyła w między czasie prywatną firmę konkurencyjną do byłej i przejęła klientów.
Jej była firma zakończyła działalność ludzi pozwalniano.
Wniosek . Dla rządzących ludzie się nie liczą , bo to dla ich dobra rządzący działają.

Gość
9 miesięcy 21 dni temu
gość
9 miesięcy 21 dni temu

Jestem ciekaw czy przed podjęciem decyzji o nadaniu panu Zuchowskiemu tytułu przyjaciela miasta, pan Burmistrz wiedział o owym opisanym przez API fakcie ?

gość
9 miesięcy 21 dni temu
radny
9 miesięcy 21 dni temu

Kto jest Żuchowski? Jaki on przyjaciel miasta? Czy Burmistrz już nie wie jak smarować wazeliną po-psl kosztem mieszkańców? Wstyd i hańba.

gość
9 miesięcy 21 dni temu

Prawdziwa twarz burmistrza, wiadomo z kim trzyma.

gosc
9 miesięcy 21 dni temu

PSL to koalicjant PO. Stary beton, ze starymi zasadami nie oto walczono w tym mieście ?

wpDiscuz