Sie 312017
 

Sesja Rady Powiatu

31 sierpnia odbyła się sesja Rady Powiatu, na której m.in. mówiono o problemie zatruwania środowiska przez Polmlek. Radny Marek Kuźniewski odważył się zadawać pytania przedstawicielowi WIOŚ oraz Staroście. Z raportu o stanie środowiska za 2016r. wynika, że wszelkie normy są przekroczone i co z tym robi WIOŚ – pytał radny. W 2017r. także widać, że nie jest w porządku. Łyna nie pachnie ładnie i tak nie wygląda. Jeśli mamy aspirować do uzdrowiska to jest poważne zagrożenie dodał radny Kuźniewski. Skierował pytanie do Starosty Jana Harhaja – Pan Starosta wydaje pozwolenia wodno-prawne, a w prawie wodnym art. 136 mówi, że jeśli dany zakład nie wykonuje tego co powinien to prawo może zostać cofnięte. Czy pan Starosta w tej kwestii cokolwiek tutaj robił, czy będzie czynił bo myślę, że wszyscy widzieliśmy, że z tej rury nie cieknie woda. To trzeba sobie uczciwie powiedzieć, myślę że szkoda by było, żeby to środowisko było tak mocno zanieczyszczane […] (oklaski z sali).

Odpowiedź przedstawiciela WIOŚ (skrót).

Sesja Rady Powiatu, goście

WiOŚ wczoraj zakończył kontrolę zakładu i teraz rozważa podjęcie odpowiednich decyzji. Przekroczenia dopuszczalnych stężeń w ściekach są i zakład tego nie ukrywa, wykazuje je w wynikach badań dostarczonych do WIOŚ w ramach automonitoringu. Problem rozwinął się w momencie oddawania do użytku nowej inwestycji, jednocześnie Polmlek modernizuje oczyszczalnię. Inspektorat w ubiegłym roku wymierzył karę zakładowi (ponad 600 tys zł), jednak została zawieszona do 2019 r. i będzie wliczona w poczet realizowanych inwestycji (Polmlek nie zapłaci kary jeśli kwota wydana na modernizację oczyszczalni przekroczy jej wysokość). Przekroczenia są, wysokie wartości są, nikt tego nie ukrywa – stwierdził przedstawiciel WIOŚ. Twierdzi, że należy poczekać, bo zakład sporo robi, podpisał porozumienie z miastem i część podczyszczonych ścieków idzie do miejskiej oczyszczalni, lecz to nic nie pomogło (700m3 na dobę, przy całkowitym dobowym zrzucie 3000 m3). W dalszej wypowiedzi, pracownik WIOŚ przedstawił bardziej szczegółowe działania Polmleku związane z rozbudową oczyszczalni. Bo oczyszczalnia jest przeciążona – to na pewno tak jest, dużo robią (Polmlek), na razie jeszcze efektów tego nie ma – stwierdził przedstawiciel WIOŚ.

Odpowiedź Starosty Jana Harhaja (skrót)

„proszę sobie jasno powiedzieć, że to co płynie do Łyny to jest już po oczyszczeniu” – Starosta Jan Harhaj. Zdjęcie wykonano 31 sierpnia (a więc w dniu sesji) o g. 22.30. O kolejnym nocnym zrzucie, redakcję powiadomił mieszkaniec miasta – dziękuję.

Starosta Jan Harhaj stwierdził, że to bardzo dobrze, iż radni interesują się tą sprawą, ale zakład ten istnieje 40 lat i przez 40 lat wydawaliśmy jako Starostwo Powiatowe zintegrowane pozwolenia w których były zapisy, które były kontrolowane przez WIOŚ jak i przez nas […] proszę sobie jasno powiedzieć, że to co płynie do Łyny to jest już po oczyszczeniu (poruszenie na sali) […] mam nadzieję, że w miarę możliwości ten zakład będzie coraz przyjemniejszy i bardziej przyjazny dla naszych mieszkańców. To nam tak samo bardzo zależy jak zarządowi Polmleku. […] nie ma dzisiaj takiego zagrożenia jeśli chodzi o uzdrowisko, bo przede wszystkim są wydane pozwolenia, jest wydana przez Burmistrza decyzja środowiskowa i będziemy to kontrolować i pilnować.

W dalszej części Przewodniczący Rady, udzielił głosu Prezesowi Polmleku, który powtórzył wypowiedź znaną z sesji w mieście, czyli o inwestycjach i tym, że się starają.

Na sesję przybyła delegacja mieszkańców ul. Wiejskiej. Jej przedstawiciele po sesji stwierdzili, że z wypowiedzi pracownika WIOŚ, odnoszą wrażenie, iż nie pracuje on w instytucji publicznej mającej na celu chronienie środowiska, ale w Polmleku i jest jego przedstawicielem, chroniącym i broniącym jego interesów.

Raport o stanie środowiska powiatu lidzbarskiego do pobrania TUTAJ (.pdf)

Od redakcji:

Zła jakość dźwięku na nagraniu spowodowania jest hałasującym wentylatorem sufitowym, zdającym wydawać ostatnie tchnienie. Na złą jakość dźwięku ma również wpływ fatalne nagłośnienie sali konferencyjnej w szczególności „charczące” mikrofony. Sekretarz powiatu dopiero na koniec sesji wyłączył feralny wentylator. Poniżej główna część sesji poświęcona Polmlekowi (19m40s)

 

 

 Posted by at 11:29 pm
Powiadom o
Tuhaj-bej.

Winowajcy powstania tego śmierdzącego kloca …..obradują teraz udając głupiego. Fotografie pokazują jak czysta jest ta woda. Proszę przynieść pewnemu radnemu mającemu udział w tym mlecznym szambie np. wodę na sesję do popicia i staroście na zapojkę. Znamy już mozliwości fantazjowania naszego powiatowego króla, który poprzez swój majestat jest w stanie podnosić temperaturę …. wód termalnych.
Co do kręcącego się w okolicy innego POlitycznego celebryty … to pilnuje interesu …kolesia od helikopterka.

pietuch

„Proszę sobie jasno powiedzieć ,ze to co płynie do Łyny jest już po oczyszczeniu”- Ja pier-do-le za kogo on nas ma ?

Harcerz

Oglądając relację z z sesji można dojść do wniosku ,że najbardziej zorientowany w oczyszczaniu ścieków jest Pan Starosta. Pani z WIOŚ swoimi wypowiedziami udowodniła ,że nie wie o czym mówi. Chyba przysłali jakiegoś szeregowego pracownika , który schował się w kącie sali. Może przedstawiciel WIOŚ zna się na poborze próbek ale nic poza tym. Pan Prezes Polmlek-u nie udzielił odpowiedzi na pytanie Pana Radnego Kuźniewskiego jak długo ten proceder będzie trwał rok czy dwa. Po czym stwierdził ,że rozbudowywana czy też modernizowana oczyszczalnia zwiększy swoją wydajność o 25% ,. dla mnie to tylko o 25%. Tak więc proceder będzie trwał dalej. Co do wypowiedzi pana Starosty to nie są ścieki po oczyszczeniu ale to , co jest odpadem w procesie oczyszczania ścieków, jeszcze w postaci bardzo szkodliwej dla środowiska. Wyszedł brak wiedzy panów radnych , bo wszyscy milczeli , Po prostu nie wiedzieli o czym mowa i gdzie są. Należało… Czytaj więcej »

Adam

Ta firma to jedna wielka porażka. Z każdej strony jakiś problem, sklepik firmowy ciągle stojące auta na wjeździe, a przede wszystkim taranują przejście dla pieszych, czy przejazd rowerzystą. Matka z dzieckiem w wózku musi przechodzić ulicą pod prąd aby ominąć te auta, które tarasują.. a parking 20m obok, ciężko przejść najlepiej wjechać pod sam sklep. ostatnio zwróciłem uwagę jednej Pani, kiedy przechodziłem, a ona bezczelnie jeszcze mi wjeżdża pod nogi to tylko usłyszałem niestosowne słowa. Gdybym się nie spieszył to skończyło się na interwencji policji. Właściwie Dziwne, że policja, ani władza tego nie widzą, bo to nie jest jeden samochód tylko dziesiątki dziennie..

Greg

Halo rusofoby, cieszmy się, i tak wszystko popłynie do Rosji

Greg

To będzie bardzo przyjemna firma- zatrudniała Ukraińców (mój domysł- by Polakom nie podnieść pensji ani o złotówkę? może się mylę, to przepraszam ;)), ciekawe jakie płaci lokalnie podatki netto, powyższe fakty „łekologyczne”. Cud-malina.

radny

Przestańcie kupować niemiecką prasę, przestańcie kupować propagandową tubę PO czyli gazetę lidzbarską. To także protest.

A.B.

Sesje, to teatrzyki dla dzieci.
Co z nich wynika? – Może ktoś zna morał?
Wszystko było do przewidzenia.
Będzie tak, jak było.
Nikt za nic nie odpowiada.

pero

czy są jacyś mnie skuteczni radni niż powiatowi? jeden się odezwał aż ?

obywatel

Jeżeli chcemy mieć w miarę czystą Łynę może należy zacząć od zmiany kierownictwa w oczyszczalni „Polmlek „. Pani kierownik ma raczej mizerne pojęcie o pracy oczyszczalni a na efekty nie trzeba było długo czekać . Zmienić na fachowca w pełnym tego słowa znaczeniu i może będzie lepiej

API

Będzie się działo. Polmlek nakładem 130 mln szykuje się do rozbudowy nowego zakładu o kolejną linię przerobu serwatki na 3 mln litrów na dobę. W sumie będzie 6 mln litrów.
Czy Burmistrz wyda pozwolenia środowiskowe? Czy może uchylić już wydane? Czy jest prawdą, że nic nie może? Kit, kit, kit przedwyborczy kit.

gościówa

Jeśli to prawda, co Pan Redaktor napisał…Zaśmiardniemy, zgnijemy, pomrzemy…w imię nadrzędnych celów p. burmistrza – patrz: dbanie o własny interes

API

Prawda, prawda. Pani z WIOŚ wprost powiedziała, że ta oczyszczalnia nie wyrabia. Teraz szykuje się 100% większa produkcja.
https://www.forbes.pl/przywodztwo/polmlek-high-tech-w-mleczarni/vdz5d32
Skoro właściciela stać wydać 130 mln zł na rozbudowę zakładu, to może wpierw zainwestuje w oczyszczalnię. W przeciwnym razie to świadome postępowanie skutkujące złamaniem prawa.

gościówa

Jeżeli Pan API dotarł do informacji o nowej linii produkcji, nasi włodarze też muszą znać tą ,,tajemnicę”…strach pomyśleć, że się na to godzą, wszak też tu mieszkają, piją tą samą wodę, oddychają tym samym powietrzem… chyba jestem za głupia, aby to wszystko ogarnąć 🙁

Radny

Większość radnych wraz ze Starostą reprezentują interesy… ale nie mieszkańców powiatu. Zgniła PO rządzi tu nadal i okazuje pogardę wobec mieszkańców. W przyszłym roku wybory, zmienimy powiat na lepsze.

Bogda

Łyna jest Nasza !
Polmlek zawłaszczył Łynę jako kanał ściekowy, nie możemy na to się zgodzić ! Władze samorządowe „są bezradne” czyli nic nowego. Ile to już lat ?

Trombullus

Akurat w czas sesji w okolicy pojawił się nasz poseł wuefista, ten którego zawsze pełno gdy chodzi o sprawy niewyjaśnione, niejasne i moralnie nieetyczne. Tak więc chyba wsparł moralnie kolegę Harhaja do tak śliskich wywodów. Ten obraz pokazuje nam jak to się rządziło i rządzi.
Precz z Polmlekiem, Harchajem, Protasem i całą grupą wsparcia!

ANKIETA!
Kto za wywiezieniem Harhaja na taczce ze Starostwa łapka w górę, kto za podtrzymaniem układu łapka w dół.

VeniViniVici

Ostatnio widziano grupę wsparcia z reklamowkami na ul. Wyszyńskiego i widać że użyto odpowiedniej ilości argumentów