wrz. 042021
 

W związku z planami likwidacji TVN-u, Redaktor NaszLidzbark prezentuje swój punkt widzenia na sprawę.

Czytelnicy pytają czy Redakcja jest za ochroną wolnych mediów. Oczywiście! Wolne media są gwarantem jawności działania władz, stanowią nieodłączny element społeczeństwa demokratycznego. Niezależne media to fundament zdrowego państwa, papierek lakmusowy wolności słowa, prawdy. Można by pisać długo o roli mediów, co oczywiste przekroczyłoby objętość artykułu (a może i zdrowy rozsądek) . Trudno więc nie bronić tych wartości w przypadku zagrożenia.

Problem leży gdzie indziej. Ograniczanie wolności słowa jest faktem i trwa od dziesiątków lat po teraźniejszość. „Dziennikarze” prostytuują się z każdą władzą, nie ma znaczenia czy to PZPR, PO czy PiS. Rządzący wręcz kreują redakcje dziennikarskie – swoje tuby propagandowe. Działa to w skali krajowej, ale i regionalnej, miejskiej czy wiejskiej. Także na naszym podwórku, Rada Miasta i Burmistrz działają w modelu znanym za czasów Gierka Edwarda – jedna słuszna linia władzy, która zawsze ma rację. Własna gazetka propagandowa, tudzież opłacany jakiś lokalny szmatławiec typu Lidzbarska, Olsztyńska. Na każdym szczeblu władzy naszej Rzeczypospolitej funkcjonuje podobny model, zupełnie bez znaczenia czy lewica czy prawica. Każda z tych formacji działa dokładnie tak samo – nie umożliwia niezależnego, wolnego dziennikarstwa (wolnych mediów)  – strażnika jawności i transparentności tejże władzy.

Po 89r. okazało się, że jednopartyjny model dostępu do koryta, z powodzeniem można zastąpić układem dwupartyjnym (z drobnymi odłamami) i nazwać to wszystko demokracją. Brzmi całkiem dobrze, a działa dokładnie jak wcześniej. Co jakiś czas, pozorna zmiana przy korycie i można trąbić o wolnych wyborach itp. Tak naprawdę niezwykłe zjawisko, fenomen – niezależnie od barw partyjnych zawsze ci sami ludzie przy korytach. Wystarczy spojrzeć na lokalne podwórko, czy „zmiana’ władzy z PO na PiS w jakimś stopniu zaszkodziła lokalnym kacykom? Karuzela obsadzania stanowisk odbywa się na wyższym szczeblu, a tutaj jak w polskim filmie – nic się nie dzieje.

Wraz z nastaniem „demokracji” narodziły się dwa obozy, dwie główne partie. Pomińmy milczeniem fakt, że co jakiś czas zmieniają nazwy, tak naprawdę tworzą je ci sami ludzie. Każda z tych frakcji ma do dyspozycji swoje własne tuby propagandowe. Kiedy lewica rządzi, odpowiednie tytuły prasowe i telewizja opływa w dobrobyt. Prawica u sterów – z cienia wychodzą rożnej maści „narodowe” media. Najważniejszą kwestią dla obydwu stronnictw jest ogłupienie widza, czytelnika. Nie do pomyślenia jest, aby mógł myśleć samodzielnie, a co gorsze wyciągać wnioski. Dziennikarstwo? Tak, ale pod specjalnym nadzorem.

Zmierzając do meritum sprawy. Osoba ciekawa świata, powinna wpierw obejrzeć Fakty, a potem dla psychicznej równowagi Wiadomości. Oba główne wydania informacyjne TVN-u i TVP nie mają nic wspólnego z wolnością mediów, a co za tym idzie rzetelnym i niezależnym przekazem. Charakteryzując w skrócie obie tuby: Fakty – wyraźnie brakuje pomysłów, podążanie w kierunku „pudelka” tudzież sieczki znanej z WP czy Onetu. Skupianie się na krytyce PiS-u, to zazwyczaj główny temat wydania. Bardziej to przypomina TV śniadaniową. Wiadomości TVP – totalnie odjechana propaganda, tak siermiężna, że tylko najtwardsi fanatycy prezesa zdołają strawić bez odruchów wymiotnych. Dobra realizacja, na bogato. Sporo pomysłów.

Jedne i drugie „dziennikarstwo” w zasadzie reprezentuje podobny poziom szamba dziennikarskiego. Nie ma związku z wolnymi mediami. Obrona TVN-u w kontekście wolnych mediów jest oczywistą bzdurą. Skąd więc stanowisko Redakcji broniące jedną z tub propagandowych? W życiu wskazana jest równowaga. Fakty TVN-u stanowią przeciwwagę dla Wiadomości TVP. Oba produkty są bardzo niskiej jakości, jednak uzupełniają się i dają szerszy ogląd sytuacji politycznej. Czym byłoby wieczorne wydanie Wiadomości bez wcześniejszych Faktów? Czy nie jest bezpieczniej skanalizować wybroczyny dziennikarskie na antenie legalnie działającej stacji TV niżby miałoby się to odbywać w tzw. „drugim obiegu” bez kontroli.

W ocenie Redakcji, szeroko pojęte społeczeństwo nie potrzebuje „wolnych mediów”. Nie zna ich i nie pozna w najbliższym czasie. Niezależne dziennikarstwo nie ma rynku zbytu, jest nudne i niepopularne.

 

 Posted by at 11:49 pm

52
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Maryjan

Rok 2001 padają dwie wieże WTC. Dzielni Amerykanie oskarżają o ataki Talibów i jadą do Afganistanu dokonać krwawej zemsty. Większość z nas myśli, to daleko, nas nie dotyczy, nie nasza wojna. Tymczasem po 20 latach w Afganistanie dalej rządzą Talibowie, a mieszkańcy Lidzbarka mają gości z dalekiego kraju. Cóż za ironia losu 🙂

Xyz

Doprawdy…

imię

Ciekaw jestem algorytmu, którym kierował się Maryjan…
PRZYPADEK…?
NIE SĄDZĘ…

LoL

Adam

Jakim prawem Państwo Weremiuk budując kamienice przy murach zabrali kawałek chodnika i pare miejsc parkingowych? Rozumiem fundamenty budowali to ok ale już ten etap został dawno skończony to niech płot przesuną i oddadzą mieszkańcom ich teren a nie robią sobie prywatę..

Xyz

Niestety, tak się dzieje w LW. To nie tylko oni tak mają. Ale wbrew przyslowiu „co można wojewodzie…” widocznie im sie nalezy

Barbara

Zgłosić do Urzędu Miasta jeżeli chodnik podlega pod nich. Mnie to cały czas zastanawia jak Urząd mógł sprzedać takie tereny.

Xyz

To nie tylko ciebie zastanawia. Zastanawiające jest tez to, ze zwyklemu Kowalskiemu takiej działki by nikt nie sprzedał i nie dal pozwolenia na jakąkolwiek budowę. Wyglada na to, ze trzeba mieć odpowiednie nazwisko i byc na odpowiednim stanowisku. I niech mi ktoś powie, ze burmistrz nie ma nas, mieszkańców za debili a nasze miasto nie jest jego prywatnym folwarkiem. Ale cóż, widocznie we wsi Bugi, gdzie się wychował jego rodzina miała jakiś prestiż i tak mu juz biedakowi pozostało. Miejmy nadzieje, ze moze juz niedługo bedzie cieszył się stolkiem BURMISZCZA LIDZBARGA WARMINSKIEGO.

Andrzej

Te ziemię sprzedał poprzedni burmistrz.

Xyz

Nie ważne który to sprzedał. Ważne, ze taką sytuacja zaistniała a nie powinna. Mury obronne to obiekt historyczny, dla turystów a nie dla lidzbarskich prominentow.

zatroskany

Xyz chciałbym się jeśli można dowiedzieć z jak szlachetnego rodu pochodzisz? Sądząc po wpisach kolonia Bugi.

Barbara

Co wy z tymi Bugami,tam też mieszkają ludzie. Czemu nikt się nie czepia poprzedniego burmistrza jak sprzedawał po znajomości ziemię w centrum

Xyz

A tego to się nie dowiesz zatroskany. Być moze kolonia Bugi. Jak widzisz stamtąd też pochodzą ludzie wykształceni i zajmujący prestiżowe stoleczki. Tyle mogę ci powiedzieć.

zatroskany

No widzisz Xyz wszędzie mieszkają wartościowi ludzie.Nie warto więc wytykać komuś pochodzenie.

Xyz

Przepraszam, nikomu nie zostało wytkniete jego pochodzenie. Tylko przydałoby się troche pokory, skromności i szacunku dla innych.

Rysiek

Bardzo podobnie jest na ulicy Rolnej tuż przed wjazdem na ogródki działkowe. Na długości 2 posesji przed bramą wjazdową na ogrody działkowe, chodnik przed ich ogrodzeniem jest obsadzony drzewami i krzewami iglastymi. Uniemożliwia to swobodne przejście do działek i trzeba przechodzić na drugą stronę jezdni. Kto na to pozwolił i czy ci właściciele wykupili ten chodnik? Jak to możliwe? A jeśli to samowola to co z tym zrobi Urząd Miejski? Kto tam mieszka?

Zdzichu

Ale, że żadne lokalne media nie chwalą się tym, że Nasi Włodarze pomagają uchodźcą z Afganistanu. Czyli jak się nie chwalą, nie uważają tego za sukces? hmm…

Xyz

Jak to nie.przecież slawetna „lidzbarska” o tym pisała. I sam starosta się wypowiedział, ze ci ” przybysze”to lekarze i prawnicy z rodzinami. Zeby tylko grzybów się nie najedli w tym Zaciszu, bo bedzie bieda jak pod Warszawą.

Zdzichu

Rzeczywiście, masz racje! Przypominam sobie. Tak było. A potem nasi goście co będą robić? zamieszkają w Naszym mieście?

Xyz

Oooo, to juz tajemnica naszych włodarzy. Do nich trzeba by się zwrócić z pytaniem. Zawładnąć naszym miastem jak przybysze z Ukrainy.

Trombullus

Większość przybyszów do naszego miasta a jest kilka nacji, ciężko pracuje, stara się z sukcesami asymilować, używać języka Polskiego. W Zaciszu mamy ponoć lekarzy i innych wykształconych- niestety to zawsze jakieś ryzyko bo z dzikiego kraju o bardzo prymitywnym sposobie na życie i całkiem innej kulturze. Przykro pisać ale u nich zabić człowieka to jak dla nas muchę.

gość

Nie wiem ,czy bym chciał być leczony przez tych lekarzy , a i prawo ichnie nie bardzo mi odpowiada.

Xyz

Tu się zgodzę w 100%. Ci to chociaż pracują i to ciężko pracują. Natomiast na tych niby wyksztalconych z dzikiego kraju niestety pracujemy my.

imię

Nasi Włodarze pomagają uchodźcąąąą? Zostali do tego zmuszeni. Przez kogo zmuszeni? Ano przez tych, którzy tych Afgańczyków do Polski sprowadzili.
A KTO SPROWADZIŁ ICH DO POLSKI?

Jakoś ciężko jest narzekać na swoich, co?

Trombullus

Lidzbarscy uchodźcy to nie są uchodźcy ekonomiczni ci z Grecji. Ludzie ci współpracowali z Polskim wojskiem i wywiadem w Afganistanie, tak więc mają jakiś zasługi. Pozostanie w Afganistanie wiązałoby się z „dużym kuku” ze stany Talibów. A z drugiej strony to muszą być niezłe cwaniaki i to dość odważne żeby tak zdradzić swój niebezpieczny narodowo religijny ruch.

podpisz Polaku
cyt

Żądamy zaprzestania wszelkich działań zmierzających do UKRAINIZACJI POLSKI! Wynarodowienie polskiego narodu postępuje wielkimi krokami a Wy sprowadzając miliony Ukraińców do Polski realizujecie niezrozumiałą dla nas antypolską politykę!. Całkowicie pomijacie fakt UKRAIŃSKIEGO LUDOBÓJSTWA na polskim narodzie na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej! Kości naszych pomordowanych braci przez ich ukraińskich sąsiadów dalej czekają na ekshumacje w haniebnych dołach śmierci a Wy sprowadzacie potomków tych, którzy mordowali naszych bliskich i których Kraj do tej pory nie rozliczył się z tej zbrodni, fałszuje historię i wznosi na Ukrainie pomniki ku czci naszych oprawców. My Polacy nie zgadzamy się na ukrainizację przestrzeni publicznej, na podmianę narodowościową, na organizowanie ukraińskich imprez z pieniędzy polskiego podatnika, na dofinansowanie przedsiębiorstw zatrudniających Ukraińców, na bezpłatną naukę dla ukraińskich studentów, na stypendia dla ukraińskich uczniów na politykę pro rodzinną przeznaczaną dla Ukraińców, na zachęcanie Ukraińców do osiedlania się na naszej ziemi!!! W imię czyich interesów Polacy w Polsce traktowani są… Czytaj więcej »

Andrzej

Znam paru Ukraińców którzy starają się mówić po polsku, pracują tu odprowadzają podatki do naszego kochanego państwa i nic złego nie robią. Ale jak pieniądze z podatków idą na Elite z MOPS gdzie dostają ładne zasiłki z powodu siedzenia na bezrobociu albo z powodu chlania to nikomu nie przeszkadza. Za granicę też Polacy wyjeżdżają i co mają to samo wysłuchiwać co Ukraińcy u nas. W Niemczech, Holandii czy Anglii ilu Polaków siedzi.

Wołyń Pamiętamy

Czy ty umiesz czytać ze zrozumieniem tekst na który odpowiadasz? Czy jesteś z tych co „starają się mówić po polsku”? Poza tym, co to za analogie i porównania do Polaków wyjeżdżających za granicę? Polacy w Niemczech, Niderlandach czy Anglii nie są potomkami tych którzy widłami, siekierami i piłami mordowali ich w ich własnych domach. Wręcz przeciwnie ich ojcowie oddawali życie walcząc o wolność Anglików czy Holendrów.

Barbara

Niemcy też mordowali Polaków, ale tutaj cicho sza. Widać kto tu jest rasistą

rabarbar

Niemcy nie stawiają pomników zbrodniarzom i nie sprowadzono ich 2 mln do Polski. Mordowali i grabili wszystkich w Europie dlatego ich „gospodahka taka gut” po przegranej wojnie. Ale nie o nich tu mówimy.

nie oglądać tefałenu

Z niezależnymi dziennikarzami jest tak, jak z niezależnymi ludźmi wogóle. Choćby byli najlepsi, z przygotowaniem merytorycznym i wykształceniem, to jeśli nie wejdą w jakiś układ (partia, pseudostowarzyszenie, czy fundację sposorowaną przez obcych,itp) kariery nie zrobią. Ale za to, choć bez stanowisk, bez kontraktów, wygranych przetargów, załatwionych od ręki spraw w urzędzie, szpitalu czy Bóg wie jeszcze gdzie i co, nikomu nie muszą za te załatwione sprawy „dupy lizać”. I to jest jakiś plus, ale minus te te frustracje jakie przeżywają gdy widzą jak sitwa się trzyma, wspiera i bawi na różnych balach pseudocharytatywnych, gdzie za „lewe” piniądze kupuje sobie lans w tzw.”wolnych mediach”. Oni u siebie w niezależnych mediach mogą zamieścić tylko zdjęcia suto zastawionych stołów i przełknąć ślinkę zagladając na pięterko dla VIP-ów. A jeśli chodzi o TVN i TVP, to jeśli ktoś nie widzi różnicy w tym, że TVN ma przekaz antypolski a TVP ma na uwadze Polską… Czytaj więcej »

imię

„… a TVP ma na uwadze Polską Rację Stanu…”
No to teraz pojechałeś… Poza tym wszystko z Tobą ok?
Tak sparszywiałej i liżącej dupę telewizji nie widziałem przez ostatnie 30 lat.
Doszło do tego, że że obecna, propisowska tuba w swych zapędach przeskoczyła prl-owską TP z lat 80-tych, czy 70-tych o dobrych kilka długości. Nawet Falska czy Kozera blakną przy Holeckiej, Lewandowskiej, czy Adamczyku…

Racja stanu? Jaka racja stanu? Jeśli tak uważasz, to nie masz bladego pojęcia, o czym piszesz.
Pierwszy przykład, jaki mi się nasunął:
Wywiad Holeckiej z tym małym…. uważasz za spełniający jakiekolwiek przymioty racji stanu?

rosamunda wont-unt-hohsztapler

„imie” nie męcz się tak i nie oglądaj najlepszej polskiej telewizji czyli TVP a w szczególności TVP INFO. To nie dla ciebie, trudno. To jest telewizja dla Polaków, a dla osób zamieszkujących w Polsce jest tefałen i łonet. Ja czasami próbuję oglądać tefałen, ale cierpliwości wystarcza mi na 3-4 minuty. W pobliżu mam zawsze pilota i sprawa skończona. Skorzystaj i ty. Acha, zawsze jeszcze możesz poczytać gazetki mniejszości np. nasze
słowo. Cyrylicę jak mniemam znasz?

Trombullus

A gdyby zabrać koncesję TVP oraz TVN i pozostawić jedynie Polsat?

he he

Netflixa tylko 🙂

Kyle XY

Widziałem w sobotę gościa w obcisłych leginsach i seledynowej obcisłej bluzie. Biegał przez centrum miasta i wszystkich pozdrawiał. Przyjaciel wszystkich. Zgadnijcie kto to taki. Pijar na maksa. Ciekawe czy będzie relacja z biegu na FB.

Adam

I co z tego, że biegał? Nie może uprawiać sportu? I raczej w garniturze się nie biega tylko w tych obcisłych legginsach 🙂

Xyz

Wszystko ok, niech biega. Tylko niech nie robi z siebie właściciela prywatnego folwarku a z mieszkańców debili. Jego fałszywe pozdrowienia o niczym szczerym nie świadczą. Mieszkańcy, a przynajmniej wiekszosc juz się o tym przekonała .

Plebs

Mnie też zawsze na mieście pozdrawia, ale jak się umówiłem z Panem na spotkanie w Urzędzie to mnie zlał i w ogóle go nie było na umówiony czas. Zostawiłem wiadomość w sekretariacie i na tym się skończyło.

Xyz

Ot i cały BURMISZCZ. To normalne.

zatroskany

Xyz jak rozpoznać biegnącego że fałszywie pozdrawia?

Xyz

Oj, to jest trudne do zidentyfikowania „zatroskany”. Trzeba byc dobrym psychologiem.

Kyle XY

Oczywiście niech biega. Ale niech to robi dla siebie, a nie na pokaz. Bo go muszą zobaczyć czy raczej ,że się musi pokazać.
Trochę więcej skromności.

Xyz

Skromny to on nie był nigdy. Tym bardziej teraz. O tym świadczy chociażby jego lansowanie się na fb. Ma facet parcie na szkło.

Xyz

„Przyjaciel wszystkich” – tylko nie wszyscy sobie tego życzą.

Adam

To niech mu nie odpowiadają skoro sobie nie życzą albo odezwą się słowem a nie, udają że wszystko ok, pozdrawiam

Xyz

Dlatego ja widząc owego pana nie patrzę w jego stronę, nie odpowiadam na jego pozdrowienia i niech on sobie biega skoro to jego pasja. Biegania i sportu nie neguje, ale fałszywych ludzi nie znoszę. A on do takich należy.

Trombullus

Media tak jak politycy zawsze są poddani wpływom zewnętrznym. Nie mamy praktycznie polskich mediów tak samo jak i polityków oddanych polskim interesom. Jak widzę ludzie w Polsce jak i pan redaktor widzą politykę medialną w dość zawężonym obszarze. Niestety media są tubą propagandową obcych tajnych służb i wielkich koncernów produkujących dobra wszelakie. Jeżeli trafi się medium szczere to okazuje się że także ono próbuje nam lansować swój sposób widzenia świata. Jedna wielka nagonka jednych na drugich a zapłatą jest władza nad twoimi pieniędzmi i twoją duszą. Ja oglądając TVN nigdy nie dam sobie wmówić że teraz gdy PISowi ucieka grunt pod nogami jedynym wyborem będzie Platforma. Ja pamiętam jak mi się żyło za tych … i jak się dobrze nasi mieli lokalni … Pis nazbierał sporo elektoratu za wszelkie działania prospołeczne, ale poległ uzupełniając fachowców własną rodziną w Spółkach Skarbu Państwa. Co najbardziej w tym przerażającego? To że wszyscy fachowcy… Czytaj więcej »

bogda

To prawda ! Oglądałam parę dni temu Fakty po Faktach TVN-u, gdzie był temat migrantów przywiezionych samolotem do Warszawy z Kabulu i podano, że rozmieszczono ich w 4 województwach, ale o warmińsko-mazurskim ani słowa. A przecież umieszczono w Zaciszu Leśnym 69 osób jak podawała Gazeta Lidzbarska więc błędem jest nazywać program w TV Fakty po Faktach, to mija się z prawdą bo z ich celem NIE! Zresztą napisany w Gazecie Lidzbarskiej w internecie ten obszerny artykuł wypowiedzi Starosty już zniknął. Nie ma mediów niezależnych i jak słusznie p.Redaktor napisał długo nie poznamy mediów niezależnych. Dziennikarze, którzy chcą przekazać prawdę społeczeństwu obojętnie na jaki temat są blokowani.