Cze 202013
 
42 sesja Rady Miasta Lidzbarka Warmińskiego.

42 sesja Rady Miasta Lidzbarka Warmińskiego.

42 Sesja Rady Miasta Lidzbarka Warmińskiego, przebiegała spokojnie i kulturalnie, jak przystało na mężów zaufania wybranych w demokratycznych wyborach powszechnych. Nasi czcigodni reprezentanci przeprowadzali głosowania, a pan przewodniczący rady sprawnie całość prowadził. Obserwując trwającą sesję, odniosłem wrażenie, iż żyję w społeczeństwie pozbawionym problemów, a same miasto jest wzorcowym przykładem godnym naśladowania. Z tego lekkiego stanu upojenia szczęściem, wytrąciły mnie tylko pytania radnych skierowane do pana prezesa PGK, (16:40 w nagraniu) w których z troską pytano o stan realizacji przygotowań do odbioru odpadów komunalnych wg nowych wytycznych ministerstwa.

Pan Jan Krasnoborski zapewnił zebranych, iż nowe przepisy nie robią wrażenia na jego firmie i stawi czoła temu zadaniu. Stwierdził, że odpady są już selektywnie gromadzone i nowe przepisy w zasadzie nic nie zmienią. Sprawę właściwego segregowania odpadów przez mieszkańców i umieszczania ich w odpowiednich pojemnikach wg pana Prezesa ma załatwić właściwa edukacja obywateli, informacje i akcje plakatowe. Pomysł znakomity i godny naśladowania. Już nikt, żadne dziecko, czy przypadkowa osoba nie odważy się wrzucić papierka do pojemnika na szkło, czego konsekwencją byłoby podniesienie stawki z 12zł na 20zł (ze względu na zmieszanie odpadów). Słowa uznania za pomysł.

Do dalszej dyskusji nad tematem odpadów, przystąpił nasz burmistrz, który w krótkich żołnierskich słowach wyjaśnił pytającym wszelkie wątpliwości dotyczące ustalonej ceny za odbiór śmieci i ich zagospodarowanie. Nie śmiem komentować tego, wszystko co trzeba zostało wyjaśnione.

Przypomnę tylko, że gmina miejska zaproponowała 1 242 000 zł na realizację zadania odbioru odpadów komunalnych wraz z ich zagospodarowaniem, a PGK jako jedyna przystępująca do przetargu firma ze stawką 1 153 786 zł go wygrała. Przetarg ważny jest do końca roku, po czym będzie musiał zostać ogłoszony nowy.

Pozwoliłem sobie zadzwonić do kilku okolicznych miast, aby dowiedzieć się, jakie stawki obowiązują za odbiór śmieci. I tak:

Orneta – 12 zł i 14 zł (odpowiednio segregowane i niesegregowane, liczone na jednego mieszkańca)

Bartoszyce – 7,50 zł i 14 zł

Górowo Iławeckie – 9,50 zł i 15 zł

Bisztynek – 7 zł i 12 zł (wygrała tam firma proponująca właśnie takie stawki, na sesji RM obniżono, więc prognozowane 9,95 zł i 14,92 zł)

Kętrzyn – 7,68 zł i 13,58 zł

Lidzbark Warmiński – 12 zł i 20 zł

Uważam taką sytuację za wielce niesprawiedliwą. To nasi radni mają rację i stawki muszą być najwyższe w województwie, a może i w Polsce. Wszyscy inni mylą się w wyliczeniach i powinni brać przykład z naszego miasta. Obywatele Lidzbarka są przecież zamożnymi ludźmi i stać ich na takie opłaty. Liczy się jakość, a ona przecież kosztuje.

Po raz pierwszy do opłat wliczone zostały garaże. W zależności od ich powierzchni wylicza się stawkę za odbiór śmieci. Sumarycznie więc, ilość płatników „śmieciowych” znacznie się zwiększyła, przy czym ilość generowanych śmieci pozostanie na tym samym poziomie. Właściciele garaży wyrzucali przecież swoje odpady do ogólnodostępnych pojemników. Matematyka, jaką poznałem w szkole podstawowej podpowiada mi, że wobec tego stawka za wywóz odpadów powinna się zmniejszyć a nie zwiększyć. Jednak biorąc pod uwagę, zmiany w programie nauczania matematyki, zmieniające się trendy w dodawaniu i dzieleniu mogę z całą pewnością przyjąć, iż nie mam racji. Moje założenie, że więcej podzielone na tyle samo daje mniej, jest nieprawdziwe. Na nic zdały się lata studiów i zdawania egzaminów z matematyki wyższej… teraz jest po prostu inaczej, nowocześniej.

Tego tematu nie wyczerpałem, ale nie chciałbym zanudzać czytelników moimi wywodami, pseudo-dziennikarskim pisaniem.

Ze spraw poruszanych na 42 sesji Rady Miasta, warto wspomnieć o sprawozdaniu Burmistrza Lidzbarka Warmińskiego z działalności za okres od 16 maja do 13 czerwca 2013 roku. Interesujący jest pkt 6 tego dokumentu. Dowiadujemy się, że pan Burmistrz w imieniu mieszkańców zaciągnął kredyt w banku Pocztowym na sumę 7 888 286,06 zł wraz z odsetkami. Termin spłaty to 30.12.2027 rok. Moja córka była zachwycona tą informacją. Kiedy za kilkanaście lat wkroczy w dorosłe życie, będzie miała zaszczyt zacząć spłacać to zobowiązanie. Naszemu miastu należą się słowa uznania, że ma tak dużą zdolność kredytową, to zasługa naszej Rady Miasta i pana Burmistrza. Mam nadzieję, iż kredyty zaciągane w kolejnych latach będą nie mniej spektakularne i jeszcze nie powiedzieliśmy ostatniego słowa w tym temacie.

Na zakończenie warto wspomnieć o obowiązującej już uchwale Rady Miasta w sprawie zmian Wieloletniej Prognozy Finansowej miasta Lidzbark Warmiński na lata 2013-2054 . W punkcie 4 owego dokumentu czytamy:

„Zwiększa się kwota długu w 2013 r. , która wynosi 21.169.459,02.”

To ponad 21 milionów nowych złotych. Wg urzędu statystycznego w 2012 roku liczba dorosłych mieszkańców miasta wynosi 13686 osób. Przeliczając, więc każdy dorosły mieszkaniec naszego miasta został obciążony przez Burmistrza długiem w wysokości 1 546,80 zł. I to nie jest ostatnie słowo naszej władzy. Można przyjąć, że jedna średnia emerytura, czy niewielka wypłata mieszkańca Lidzbarka pójdzie na spłatę kredytu, poprzez obciążanie go odpowiednio wysokimi podatkami i opłatami. Kto by się jednak przejmował takimi drobnostkami. Ważne jest tu i teraz. Martwienie się pozostawmy malkontentom i niedowierzającym w sukces działań naszych władz. Nasi włodarze mają przecież wizję rozwoju Lidzbarka Warmińskiego…

I jeszcze z prac naszej dzielnej Straży Miejskiej. W miesiącu maju wystawili 18 mandatów na kwotę 1 800 zł. Skierowali też 4 sprawy do sądu. Jednak okazuje się, że najbardziej potrzebni są do konwojowania dokumentów i przedmiotów wartościowych na potrzeby gminy, obowiązek ten w maju wykonali aż 28 razy. Od razu mi lżej, kiedy wiem że nasze dokumenty są bezpiecznie transportowane, dzięki działaniu tych dzielnych mężczyzn.

poniżej relacja wideo.

 Posted by at 10:43 am
Powiadom o
Grande

Pomysły burmistrza i jego slużby świadczą iż rozpoczęto sciepę pt Termy Warm. Orliki, stadion . Proponuję opodatkowac włascieli wszystkich pojazdów i cyklistow oraz pieszych poruszajacych się po mieście no i turystów( przywożą śmieci). Znowu potwierdzilo się prawidlo iż w Polsce najlepiej nic nie mieć. Czy opodatkują przydomowe garaże rownież ? Czy te będą zwolnione ?Czy dotyczyć będzie także lokalnej burżuazji u steru wybudowanej tu i tam ? Czy nasz "pomyslowy Dobromir" rownież doloży się do tego ruchu ratowania L.W z dlugów, ktore sam narobil ?

Grande

Napiszmy do premiera e-maile o hotelu, żonce i termach, mogą być linki z artykułami z Debaty, Der Spigel, TVN

Wolny Lidzbark

No jak. Marszalek pyszalek byl w E.. Jacenty nie jest faworytem Donaldinio. Cyrk. Butny gość prowadza po swoich partyjnych włościach innego pozera PO spalonej ziemi. Zimno potraktowany Jacenty nie łapał się na fotkach. Czyżby planowany selecyjny odstrzal ? Donald królem polowania? Kto wypcha trofeum czy bedzie ono do obejrzenia w termach lub sali konferencyjnej tutejszej karczmy? Co zrobi pozostale osierocone stado, gdy samiec alfa przepadnie ? Kara za niepowodzenie jedna – eliminacja.

robol

mam wrażenie,że większość tam nie wie o czym się mówi i co się głosuje !!!

adam

burmistrz to nadety buc

wizjoner

Premier Tusk przyjechał dziś do Elbląga aby wspierać w niedzielnych wyborach kandydatke PO w wyborach na prezydenta Elbląga. Jakiś czas temu Elblążanie odwołali w referendum Prezydenta (PO) i całą Radę(większość PO), którzy w poprzednich wyborach byli bardzo mocno wspierani przez naszego Marszałkunia Protasa. O tej ekipie tak sie wyraża premier Tusk – " ta dość arogancka i nie zawsze rozumiejąca ludzi ekipa". A co by powiedział o tej Naszej Lidzbarskiej Ekipie( ??!!!), jeszcze bardziej aroganckiej i nic nie rozumięjącej… Okazuje się jednak, że samo wsparcie marszałka-pyszałka może nie wystarczyc. Jakoś marszałeczek nie pojawił się u boku premiera. Coś tu śmierdzi…Andrzejek ty sobie żarty stroisz a Twoja kadencja zbliża się WIELKIMI KROKAMI !

mieszkaniec

W trosce o zdrowie psychiczne pracowników Urzędu Miasta i Dyrektorów Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych , Dyrektorów i pracowników Jednostek podległych Miastu proponuję w najbliższych wyborach zmienić burmistrza ! Zdrowie jest najważniejsze!

dave chapelle

niech głodni zjedzą bezrobotnych, problem z głowy

Andrzejek

W następnych wyborach będę kandydował na burmistrza..W dużym skrócie przedstawię swój program ( właściwie fragment) a obietnice przedwyborcze złożę zainteresowanym…na ucho.. „ najbardziej dokuczliwymi problemami są w naszym mieście bieda i bezrobocie… Bezrobocie zminimalizuję likwidując nasz Urząd Pracy ( pozostanie tylko bezrobocie pokątne ) a biedę otwierając jeszcze trzy ośrodki Caritasu. Sprowadzę jeszcze dwie jednostki wojskowe, (w tym jedną amerykańską) …aby młodzi ludzie mogli znaleźć w nich zatrudnienie i nauczyć się strzelać.. Obniżę zarobki urzędników do płacy minimalnej i ustanowię wysokie grzywny za włażenie mi w dupę. Swoje zarobki też obniżę …do wysokości kolan. Radę Miasta przesunę w inne miejsce np. na ławkę rezerwową lidzbarskiej Polonii. Sprowadzę doradców finansowych z Palermo ..Zaprowadzę przy pomocy armatek wodnych ład i porządek..Kobiety lidzbarskie słynne ze swojej krasy będą jeszcze piękniejsze a panowie utrzymają potencję przynajmniej do emerytury… Plażę nad Wielochowem przerobię na morski port rybacki a Lidzbarski Dom Kultury na fabrykę pompek do… Czytaj więcej »

okrągła

Dobry pomysł!!! Mam grube nogi ale mogę zostać twoją sekretarką i zrezygnuję jednak z burmistrza Ornety hehehe. Ale upał , szybko zmierzmy wodę w termach hehehe

Andrzejek

demoralizacja będzie obowiązkowa…no oprócz zakonnic..;-)

yach

lecz te nogi bo na głowę to już za późno!

absolwent

oczywiście jesteśmy w województwie w czołówce :podatki,opłaty za wywóz śmieci,głupocie,rozpasaniu,a szczególnie bezrobociu !!! mnie te kredyty nie dotyczą,ponieważ nie chcę trafić w progi PUP i się poniżać,więc robię to co miliony Polaków wyjeżdżam !!! Do zoBACZENIA PO 2027 roku.

też absolwent

i ja też wypadam !

Andrzejek

łatwo być dobrym aktorem jak się ma tylu suflerów 😉

mieszkaniec

nasz jest dobrym aktorem !

Andrzejek

połyka babcie ? 😉

okrągła

Nie kocham już Andrzejka. Kocham burmistrza !!!!
Ale Ornety. Nasz jest postacią baśniową heheheh

mieszkaniec

garaze,kto tak powiedzial,jaja sobie robia i jaki obiora wskaznik,dziadostwo

API

Dokładnie jest to podane, jak wyliczyć opłatę od garażu. Na stronie UM są wszelkie informacje na ten temat.

API

Nikt mi nie powie, że ciągle narzekam. Tym razem nie ma ani jednego słowa na nie. sprawa techniczna, to buczenie niskiej częstotliwości to niestety pracująca wentylacja. Wyciszyłem wszystko poniżej 100hz, ale i tak słychać.