Cze 152013
 
Dzień otwarty w 9 Warmińskim pułku rozpoznawczym.

Dzień otwarty w 9 Warmińskim pułku rozpoznawczym.

Obserwując stan uzbrojenia, czy też wyposażenia naszego wojska zadałem sobie kilka pytań: Czy współczesne wojsko polskie jest w stanie zapewnić naszemu krajowi bezpieczeństwo i integralność granic? Czy też wobec jakiejkolwiek agresji z zewnątrz nasz kraj będzie w stanie bronić się sam? Czy obraz naszej współczesnej-nowoczesnej armii, jaki kreowany jest w mediach, oddaje rzeczywistą wartość bojową wojska polskiego? Odpowiedzi na te pytania szukałem dzisiaj, podczas dni otwartych 9 pułku rozpoznawczego. Niestety po dzisiejszej wizycie w jednostce wojskowej, odpowiedzi na pytania zawarte na wstępie to 3xNIE.

Współczesne wojsko polskie wyposażeniem i sprzętem na tle innych nowoczesnych armii przypomina te sprzed wybuchu II wojny światowej. Mimo że posiadamy, jako nieliczny na świecie kraj, całkowicie zawodową armię, nasi żołnierze bardziej przypominają urzędników niż obrońców ojczyzny.

Defilada wojskowa, jest pokazem siły i nowoczesnego uzbrojenia.

Ma pokazać naszym wrogom „patrzcie co was spotka jak nas zaatakujecie”. Nie mogło, więc zabraknąć takiej demonstracji w 9 Warmińskim pułku rozpoznawczym. Niestety, przemaszerowała przed nami cała rzesza wojskowych, ładnie ubrani i w mundurach galowych. Zamiast zgrabnych uniformów chciałbym zobaczyć masę sprzętu, nowoczesnego uzbrojenia, które każdy z żołnierzy dźwiga na sobie. Kilka „leciwych” zabawek pokazywano publiczności, jako dowód, że mamy super wypasiony sprzęt. Ilu z tych żołnierzy ma na wyposażeniu  sprzęt jak pokazywano? Kilku? Reszta jak za dawnych czasów ma na stanie starego dobrego kałasznikowa.

Obecnie idzie się do wojska, nie dla idei obrony ojczyzny tylko po to, aby mieć pracę.

Pakty i układy takie jak np. NATO, to fajna sprawa. W 1939 roku, nasz kraj miał gwarancję Anglii i Francji, że jeśli zaatakują nas Niemcy to oni zaraz przyjdą nam z pomocą. Faktycznie, wypowiedziano wojnę Hitlerowi, zwaną później „śmieszną wojną”, zyskała taki przydomek po tym jak obie te wielkie armie nie ruszyły palcem, aby Polsce pomóc. To po prostu się nie opłacało. Obecnie sytuacja jest identyczna, jak ta sprzed wojny. Zdolność bojowa naszej armii, wobec np. niemieckiej jest zerowa. Też mamy zapewnienia i układy. To tylko papier. Jak dojdzie do konfliktu np. o surowce mineralne, to wszelkie zapewnienia pójdą w zapomnienie. Liczy się kasa i tylko to. Nikt nie będzie ginął w czyimś imieniu. Nikt nie poświęci swoich żołnierzy, aby bronić tego zacofanego kraju na Wisłą, który nie potrafi otrząsnąć się z jarzma wszechobecnej korupcji jak też dewastacji własnej gospodarki.

Wracając do dzisiejszego pokazu.

Przekraczając bramę jednostki wojskowej, odniosłem wrażenie, że przenoszę się w czasie. Jak za czasów Stalina, czy Gierka oficjele zajęli miejsce na trybunie honorowej, a przed nią dumnie kroczyło piękne wojsko, bez jakiegokolwiek nowoczesnego wyposażenia. Pokazano quada i kilka zabytkowych już bojowych wozów piechoty, pamiętających czasy rewolucji francuskiej. Aby podnieść rangę imprezy, „zaproszono” szkoły i przedszkola. Całkiem jak ze stadionem miejskim, kiedy trzeba zrobić „tłum”. Dzieci wręczały kwiaty dowódcy, dowódca dawał medale i nagrody zasłużonym. Ksiądz Rożentalski awansował na pułkownika, zapewne zasłużył sobie na to poprzez wsparcie naszych żołnierzy w Afganistanie (poprzez gorliwą modlitwę w swym apartamencie przy ulicy Wiejskiej). Taki awans to spora podwyżka wynagrodzenia, potem wojskowa wysoka emerytura wypłacana z naszych podatków (obecna wypłata również). Chyba, że duchowny z Wiejskiej zrzekł się wynagrodzenia i przeznaczył je na np. dom dziecka (żartowałem). Pan Marszałek tłumaczył 4-letnim dzieciom, co to Afganistan i dlaczego nasi żołnierze muszą tam przebywać. Równie dobrze można szympansowi tłumaczyć trygonometrię. Tyle samo zrozumieją. Co mnie najbardziej uderzyło, to stwierdzenie, że nasi żołnierze jadą tam „łapać” bandytów. Ja tłumaczę to inaczej, jadą tam, żeby godnie zarobić, giną bo w naszym kraju nie ma pracy.

Kim są ci afgańscy bandyci, których trzeba zabić? W czasie okupacji hitlerowskiej, naziści nazywali bandytami polską partyzantkę. Afganistan to niepodległy kraj, obecnie okupowany przez międzynarodowe wojska, w tym polskie. Dla mieszkańców tego kraju, jesteśmy okupantami, a oni walczą z każdym, kto zabiera im wolność. Jak zginie polski żołnierz, to Talib – bandyta. Jak zginie Talib, to wtedy Polak – bohater, zabił bandytę. Afgańczycy to dumny naród, walczą każdym dostępnym sposobem z okupantem, podobnie jak Polacy z nazistami. Nie można być tak skrajnie nieobiektywnym. Niejaki pan Wajs, złożył podziękowania dowódcy pułku, za to, że tyle dobrego robią dla miasta. Pytanie, co konkretnie? Jedyne, co przychodzi mi do głowy, to zapewnienie sporej ilości miejsc pracy w mieście urzędników i bezrobotnych. Niestety firma zwana wojskiem nie wytwarza dóbr konsumpcyjnych. Za wszystko, co tam się dzieje płacimy my – podatnicy. Kim jest współczesny polski żołnierz? Jest urzędnikiem, opłacanym z publicznej kasy.

Dziwi mnie zachowanie państwowych mediów, kreują nasze wojsko na jedno z najnowocześniejszych w Europie, a może i na świecie. Nikt jednak nie podaje ilości i klasy łodzi podwodnych, jaką dysponuje marynarka wojenna. Nikt nie wspomina też o pancernikach, lotniskowcach czy też nowoczesnych krążownikach. Po prostu to nie istnieje. Dostaliśmy za ciężką kasę, kilkanaście używanych i już przestarzałych F-16. Na nasze warunki to cud techniki, więc strzeliły korki szampana na wiwat. Cieszyć się z używanego sprzętu wojskowego? Tylko w Polsce. Nasze lotnictwo myśliwskie to amerykański używany sprzęt. O bombowcach nikt nie wspomina, bo nie istnieją w naszej armii, chyba, że w muzeum techniki. Podobnie jest w sferze wojsk pancernych, ile mamy czołgów, które nawiązałyby walkę z amerykańskim Abramsem, czy niemieckim Leopardem? Żadnego. W jednostce wojskowej na ulicy Kalinowskiego, używa się sprzętu produkcji radzieckiej pochodzącego z lat 70-tych. Stacje zagłuszające „Grażyna” czy nasłuchowe „Lena” to technika żywcem wyjęta z czasów wczesnego Gierka, czy nawet Gomółki. Radiostacja „140”-tka oparta na lampie elektronowej. Szczytem możliwości w czasach, kiedy służyłem w tej jednostce, było nawiązanie łączności z wozem bojowym stacjonującym w ….Bobrowniku. Co tam jest jeszcze nie będę pisał, bo jeszcze zdradzę tajemnicę wojskową.

Atrakcją dnia i przysłowiowym gwoździem, było wyskoczenie z zabytkowego śmigłowca trojga śmiałków i bezpieczne ich lądowanie na spadochronie przed zachwyconą publicznością. Ten heroiczny i bohaterski czyn doskonale oddaje ducha naszej armii. Żadna inne wojsko na świecie nie odważyłaby się na tak ryzykowny pokaz. Medale i awanse wręczone, wynudzone dzieci w końcu ożywione, można więc pójść na zasłużony poczęstunek, przy obfitym bufecie serwowanym przez kuchnię jednego z hoteli.

Jak uzdrowić polską armię? To bardzo proste – odpolitycznić.

Kiedy wstąpiłem do armii, pewien kapitan oprowadzając nas po izbie tradycji radził nam, co robić w razie wojny. Stwierdził „ weźcie swojego kałasza, tyle amunicji ile udźwigniecie i uciekajcie do lasu, wtedy może coś wskóracie”

Stwierdzenie tego kapitana jest właściwą puentą tego przydługawego artykułu.

Kilka zdjęć z uroczystości można obejrzeć TUTAJ

4 minutowy materiał wideo, zachęcam do wybrania jakości HD 720p. Nie miałem osłony przeciwwietrznej na mikrofon, więc trochę jest trochę zakłóceń.

 

 

 Posted by at 10:05 am
Powiadom o
LADY

Skoro tak cię to boli że żołnierze dostają pieniądze za misje w Afganistanie( ku*wa to jest przeciez ich praca więc mają prawo chyba dostać za nią pieniądze?!) to dlaczego nie wstąpisz do wojska? Ach no tak! NIE CHCIELI CIĘ TAM I DLATEGO TERAZ ICH TAK OCZERNIASZ

Amif

coraz mniej lubię tę stronę… może zamiast najeżdżać na wojskowych i obwiniać ich o to, że nie mają nowoczesnego sprzętu zastanowisz się czyja jest to tak naprawdę wina? Albo to twoje gadanie o Afganistanie… Myślisz, że każdy jedzie tam specjalnie by zarobić? Że każdy o tym marzy? W rzeczywistości większosc najchetniej by tam nie jechala w obawie o swe życie, ale są ŻOŁNIERZAMI więc mają taki obowiązek! W twoim krytycznym artykule nie byłoby nic zlego, gdyby nie to obwinianie wojska o całe zło tego kraju, jakby mieli coś do powiedzenia. Pozdrawiam i mam nadzieję, ze następnym razem zanim zaczniesz bezpodstawnie na kogoś najeżdżać zastanowisz się kilka razy

API

kończąc ten jałowy wątek, pragnę podziękować wszystkim komentującym za wyrażenie swojej jakże istotnej opinii. W wojsku byłem, poszedłem na ochotnika w czasach kiedy stawało się na głowie żeby tam nie trafić (ciekawe dlaczego?). O mojej nie przymuszonej woli i tego że byłem ochotnikiem, można dowiedzieć się od np. osób pracujących w WKU majora Raczka i innych. (przepraszam, nie wiem czy dobrze zapamiętałem nazwisko).
Piszecie bajki i obrażacie mnie, więc kończę ten temat.

Osoba, która obawia się o własne życie jadąc do Afganistanu, wcale jechać tam nie musi. Po prostu może zrezygnować z pracy. To co trzyma ludzi w wojsku i każe ryzykować życiem, to bieda jaka panuje w naszym kraju. Taka smutna prawda niestety.

Jeśli ktoś się poczuł dotknięty tym co napisałem to przepraszam, są to moje prywatne opinie i subiektywne wrażenia. Zapraszam tych wszystkich opluwających mnie do napisania artykułu, takiego na poziomie, chętnie opublikuję.

okragła

Wstyd panowie żołnierze !!!! Atakujecie autora artykułu i to w niewybredny niemęski sposób. .Żołnierz powinien mieć tzw. morale. Wstyd mi za was, przeczytawszy wasze komentarze coraz bardziej jestem skłonna uwierzyć autorowi artykułu. Bycie żołnierzem to jednak forma zarobkowania. Ale i to można robić z taktem i klasą.
Teraz zaatakujcie mnie !! Jestem kobietą, więc będzie wam łatwiej!!! Może mnie dogonicie w tym swoim nowoczesnym sprzęcie, zwanym tarpanami czy jakoś tak. Hańba!! Obronię się cyckami hehehehe

Polka
Anonimowo
ggg

"Panie API proszę zająć się swoimi interesami ze Spółdzielnią Mieszkaniową, bo w końcu ktoś się Wam przyjrzy i nie będzie już tak wesoło"
"Super, nie ma jak to chwalić się swoim bezrobociem. Postawa godna pochwały. Gratulacje!!!! Poza tym bać to się trzeba nie o to, że władza pracę Ci znajdzie, a o to że zabierze, bo z tego co wiem to np. przedszkola podlegają pod samorząd."

BYŁA POLICJA I ZASTRASZANIE W ww KOMENTARZACH najważniejsze to MIEĆ ODWAGĘ I MÓWIĆ GŁOŚNO ! NIE DĄC SIE ZASTRASZYĆ i TAK TRZYMAĆ API

Pani

I znowu pani żona chyba hehehehehe;-) Kobito jesteś żałosna…

lidzbarczanin

Panie API proszę zająć się swoimi interesami ze Spółdzielnią Mieszkaniową, bo w końcu ktoś się Wam przyjrzy i nie będzie już tak wesoło. Zacznij naprawiać świat od siebie, być może wtedy coś w życiu osiągniesz. Widzisz wszystko w czarnych barwach i nie zauważasz jak zmienia się nasze miasteczko, jak pięknieje. Sporo gorzkich słów zostało już napisanych na tym forum, więc nie będę dolewał oliwy do ognia – dość pożarów w naszym mieście. Dobra rada na przyszłość (Mama mi ją kiedyś przekazała) "TRAKTUJ INNYCH LUDZI TAK, JAK SAM CHCIAŁBYŚ BYĆ TRAKTOWANY" – co niektórzy powiedzą że to banał, ale najważniejsze że często się sprawdza, polecam!!!
Pozdrawiam wszystkich mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego, Pana API również.

API

tia, typowe pisanie mające na celu zdyskredytowanie autora. To takie lidzbarskie… Nigdy nie relacjonowałem żadnego wypadku do radia… nie robiłem zdjęć tuż po wypadku, kiedy trzeba było komuś udzielać pomocy. Takie bzdury możecie pisać w GL, tam popularne są wierszyki o naszych władzach. Wycieczki osobiste są typowymi dla ludzi nie mających nic mądrego do napisania. Nawet kiedy przebywają w Afganistanie, pozdrawiam naszych żołnierzy i autora.

Polka

O tym, że z bezpieczeństwem Polski jest źle, świadczą ostatnie Katastrofy lotnicze, "samobójcze' śmierci osób związanych z lotnictwem i informacją wojskową a przede wszystkim likwidacja jednostek wojskowych i co z tym idzie drastyczny spadek liczby wojskowych.

J-23

Szanowny panie, po zapoznaniu sie z tym co pan raczył napisać, poczatkowo ogarnął mnie smiech, teraz juz tylko panu współczuje. Kolejny "mały człowieczek", któremu pewnie niewiele w życiu się udało, wiec znalazł sobie sposób na leczenie własnej frustracji plując na wszystko i wszystkich. Typowe polactwo z pana wychodzi. Zachowuje się pan "jak kundelek, który jak nie może pana ugryźć to chociaż naleje mu na wycieraczkę". W odniesieniu do wywodów dotyczących bezpieczeństwa i obronnosci państwa, sojuszach oraz strategii i sztuce operacujnej. Proponuję siegnąć po coś ambitniejszego, bo sprawia pan wrażenie, że wiedzę o niej zaczerpnął pan z "Czterech pancernych" i "Stawki wiekszej niż zycie", co zresztą tłumaczy pana kompletna ignorancję w tym temacie, ale chyba nie pozwala na wypisywanie bzdur. Na defilade siły i pokazy sprzętu zapraszam do Moskwy, Pekinu lub Teheranu, tam panu będzie bliżej do tak utęsknionych czasów wczesnego Bieruta i późnego Stalina. W pułku odbył sie tylko uroczysty… Czytaj więcej »

ggg

"…Podczas "Dnia otwartego koszar", który 14 czerwca organizuje 9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy w Lidzbarku Warmińskim będzie można obejrzeć skoki spadochronowe i SPRZĘT WOJSKOWY . "
Panowie oficerowie zaprzyjaźnieni z władzą po 15 latach emerytura szkoda gadać 🙁 Najwiekszy szacunek dla zwykłych wojskowych a tej nazbyt licznej grupie panów OFICIERÓW , którzy nie moga sie pogodzić z prawda, polecam poligon oraz owa stronę którą muszą przełykać jak gorzką pigułkę 🙂 "

Pani

Ta pani ggg to chyba szacowna żonka pana API hehehehehe;-))) . Człowieku, jesteś frustratem, pogódź się z tym …

www

niestety jestem z tymi co pisali na nie, nie znalazłem nigdy pozytywnego artykułu w wykonaniu tej osoby zawsze wyszuka nawet najmniejszy minus o rozdrapie do maksimum, mam pomysł lepiej niech zajmie się swoim prywatnym życiem a ma w czy robić porządki

ggg

Stety jestem z API, napisał wiele pochlebnych artykułów oraz wiele w których wszystko grało ,pisze tez artykuły które bolą skostniały układ oraz ludzi z owym układem zwiazanych ,wytyka błedy ,wyciaga brudy na swiatło dzienne ! pozdrawiam

Polka

Przyszłość powinna być budowana na fundamencie prawdy. Zło pod przykrywką dobra jest najgroźniejsze i trzeba je natychmiast demaskować, a to właśnie robi API.
PS Wojsko powinno być apolityczne, a niestety nasz lidzbarski pułk rozpoznawczy niedopuszczalnie włącza się w kampanię promującą obecnie panującą władzę. To jest skandal i za to odpowiadający powinni ponieść adekwatną karę.

ggg

Panowie oficerowie zaprzyjaźnieni z władzą po 15 latach emerytura szkoda gadać 🙁 Najwiekszy szacunek dla zwykłych wojskowych a tej nazbyt licznej grupie panów OFICIERÓW , którzy nie moga sie pogodzić z prawda, polecam poligon oraz owa stronę którą muszą przełykać jak gorzką pigułkę 🙂

reserva

tak trzymać API !!! ,a stronka coraz bardziej niepokoi tych bez sumienia,a ci z sumieniem rozumią Twoje jak to ktoś napisał,nawet kontrowersyjne artykuły.Osobiście nie mam nic przeciwko,żeby prawdą "dźgać" w oczy !!! Tak trzymać i nie poddawać się,a swoją drogą im więcej krytyki tym większe zainteresowanie.Cieszy mnie,że masz swoje zdanie,pozdro….Oczywiście nie będę się wypowiadał na temat sprzętu .wyposażenia armii.poziomu wyszkolenie,czy kontraktów.ale będąc wodzem naczelnym spokojnie bym nie spał….

kurator

Nawet nie przeczytałem tego do końca…
Chłopie. Skąd w Tobie tyle żółci? Wylewasz tu swoje żale ale nie rozumiem w jakim celu?
Jak Ci nie pasuje żyć w tym pojebanym kraju to może warto wyjechać?
Mamy otwarte granice. Może w innym kraju dostrzegą Twoje ukryte talenty.

do API

Polska jako kraj ma tak mało ideałów. Z każdym rokiem coraz mniej tak naprawdę. Po co więc skupiać się na negatywnych stronach tego co oczywiście negatywne strony ma. I pułk również, jak każda inna instytucja czy indywidualny człowiek. Jednak myślę, ze dla wielu Lidzbarczan pozytywem istnienia jednostki wojskowej w tym mieście jest fakt, że daje pracę dla kilkuset żołnierzy. Korzyści są wymierne prawda? Pozwala to utrzymywać rodziny ale i miasto, bo dzięki temu, że tę prace mają, to mimo ciężkiej sytuacji ekonomicznej naszego regionu, jakoś to miasteczko się rozwija. Powoli, bo powoli ale jednak. Pomijam oczywiście fakt dotacji unijnych. I może za dekadę nie będziemy już regionem klasy B (obecnie w kraju panuje taka ocena Warmii- Mazur nie). Wojsko, podobnie jak Policja, Staże czy Szpitale, a nawet Kościół (którego raczej nie jestem zwolennikiem) to mega duże instytucje, które mimo swoich "braków" są potrzebne bardziej niż dziennikarz, który chce zwrócić na… Czytaj więcej »

pixi

Muszę powiedzieć API, że te krytyczne komentarze powinny dać Ci do myślenia. Czytelnicy chyba są zmęczeni nieuczciwą krytyką, zniesmaczeni Twoim "cynizmem" i arogancją. Bardzo lubię Twoją stronę, zaglądam tu za każdym razem, kiedy siedzę w necie, ale stwierdzam, że powoli sama się złoszczę na artykuły przedstawiające jedynie Twój kontrowersyjny punkt widzenia, który zresztą rzadko bywa pozytywny i w którym brakuje środka między pozytywem a negatywem.

czytelnik

Masz pixi rację. Też tu zagladam szukajac jakiejś równowagi do Gazety Lidzbarskiej, ale ten skrajny pesymizm i pisanie bzdur (brak faktów) jest samounicestwieniem się. Teraz przegiął. Ze zwykłego świeta zwiadowców chciał zrobić prawie defiladę w Warszawie… hehe

nitoto

Po pierwsze chciałbym powiedzieć że zbierasz nielegalnie pieniażki na rozwój strony. Zrób tego plan finansowy… Po drugie ortografia nie czyni Cię mistrzem, bo mimo tego że nie popełniasz błędów twoje teksty są i tak beznadziejne. Po nty raz bo jest ich tak wiele ze nie chce tracić czasu,weś łopate w rece i zrób coś dla tego miasta bo długopisem jak widzisz nic nie zdziałasz. Pozdrawiam
Bo jak kolega yach napisał nie tylko u zwiadowców ale u cywilów też nie masz czego szukać 😛

yach

API to specjalista od wszystkiego,czyli od niczego!Robi analizy ekonomiczne opłacalności Term,historyk jak z koziej dupy trąba,analityk wojskowości,znawca problematyki uzależnień itp itd prawdziwy omnibus wiedzy nie pełnej,cząstkowej i przede wszystkim demagog – nasze podatki- a ile ich zapłaciłeś? Masz przesrane u zwiadowców ….bądź czujny rano …..wieczór …we dnie …w nocy – możesz już zacząć!

Harcerz

Nie zauważyłem na zdjęciu w nagłówku. Co za lanser ? Nie wierzę . Zrobiłem powiększenie bo wzrok już nie ten. Jasnoniebieski garnitur i białe bucik. Zajebiste , powala , ostatni krzyk mody. Kto go ubiera ? Co to za kreator mody ? Chyba stać burmistrza na porządny garnitur ?

Harcerz

Jak oglądałem tę defiladę to mnie przerażenie ogarnęło . Ręce się żołnierzom bujały jak od niechcenia . Szli z musu – szczególnie oficerowie , bez życia. A ja na przysiędze po miesiącu musztry lepiej się prezentowałem.
Jak widzę " Piłsudskiego " nawróconego byłego oficera politycznego z czasów PRL-u to mi się słabo robi. Ale patriota .
Jako przewodniczący Rady Miasta w latach 90 mieszał na całego . Powinni już sobie z tym Panem dać spokój.
Tak naprawdę wojsko to jeden wielki pic i brak na wszystko pieniędzy. Gdyby przyszło im nas bronić to może tylko chęci bo sprzęt żaden .
A jak nie ma sprzętu to nie ma wyszkolenia .
Generalnie w wojsku mało się dzieje a właściwie nic dobrego . Pozorne ruchy, nietrawione i nieprzemyślane inwestycje . Za to koszty ogromne.
Bałagan jak wszędzie za państwową kasę .

koleś

sam sie bujaj harcerzyku 🙂

Andrzejek

widziałem naszych żołnierzy w warunkach bojowych…mało kto może tyle wypić..;-))

KARO

przy kasynie jeszcze długo w nocy było głośno i radośnie. a żołnierzy na drugi dzień dość mocno bolała głowa. na pewno od słońca.:)

Bewup

iIco z tego ???? Droga Karo, Ciebie nigdy nie bolała głowa?

KARO

ależ nic, fajnie, że się bawią.

iwa

czepianie się czegokolwiek – ja też w piatek się bawiłam i w sobotę głowa mnie bolała

okrągła

Andrzejku dla mnie jesteś admirałem.Bombarduj i abordażuj dalej hehehehe. Zawsze nosisz te militarne amerykańskie ciuchy?

Robert Wozniak

To pewnie podczas czytania pewnych dziel. Tylko w takim stanie można znieść Twoja tfurczsc

Groszek

Przykro, moje zdanie jest takie: kolejny temat pisany przez ignoranta. Naprawdę, do tematu trzeba być przygotowanym.

XXl

Panie API rozumiem że martwi się "Pan" o poziom wyposażenia i wyszkolenia polskiej armii jak każdy przeciętny Polak. Pisanie o wojnie w Afganistanie i pierdoły na temat "kto za to płaci" to już przedszkolaki wiedzą.Nie musi pan tłumaczyć za co i za ile tam walczą nasi dzielni żołnierze. Może samemu pora pójść w kamasze a potem strugać jarząbka o tym lub o tamtym. Na pana miejscu nie zbliżał bym się do mundurowych bo śmiechem pana ustrzelą.

widz

Do wojska go nikt nie weźmie. Widzieliście jakiego ma platfusa?? stawia te swoje pokraczne nogi tak mocno do środka jakby mu jaja urwało… których zresztą nie ma. i taka ściera kręci sie po placu apelowym jak gówno w przerębli a później jeszcze pisze taki artykuł… no nie… Boże czy Ty to widzisz??

nie wojak

wchodzę tu często ze względu na fotki bo redaktor jest prawie wszędzie tam gdzie powinien być lecz to co on wypisuje oczerniają w każdym artykule nasze miasto to jest szok ze jeszcze ktoś go nikt nie pozwał do sądu chyba musiał mieć trudno dzieciństwo bo wszystko widzi w czarnych kolorach trochę optymizmu i uśmiechu panie redaktorze sory bez panie bo na pana trzeba zasłużyć pozdrawiam

jud

Ludzie człowiek pokazuje jaka jest prawda w naszym mieście, a nie tak jak gazeta ''lidzbarska'' wszystko ustawione i mają wszystko chwalić zero negatywu nie można znaleźć w tej gazecie, nie mają już nawet o czym pisać. Aż szkoda pieniędzy na nią. Wolę już czytać tego pana artykuły bo są o wiele lepsze.

Robert wozniak

Ciekawe podejście: czytam tych, którzy piszą negatywnie. A nie wolałbys czytać tych co piszą obiektywnie o faktach, ktorych artykuly poparte sa opiniami z kilku rożnych, przeciwstawnych źródeł? Tych, którzy zbadali dogłębnie problem i czytelnikowi pozostawia ocenę i pozwolą wyrobić mu swoją opinie? Redaktor tego artykułu napracowal sie, ale na potrzeby poparcia swojej tezy, ze wojsko jest do niczego, ze ma do niczego sprzęt i uzbrojenie. Krytykuje i obsmiewa ceremoniał wojskowy choć nie zadał sobie trudu upewnić sie czy to nie jego opcja polityczna go uchwaliła. Krytykuje, ze zolnierze walczą w Afganie zapominając kto wysyła żołnierza do walki, miesza do pułku rozpoznawczego uzbrojenie, które zwiadowce by osmieszylo, gdyby je miał. No nie wspomne ochydy która za podlosc uważam tj sprowadzenie motywów wyjazdów żołnierzy do Afganistanu do pieniędzy i chęci zarobku. Tak nie pisze człowiek, któremu dobro miasta i Kraju na sercu lezy.

API

Obudź się człowieku,

Kiedy ogłoszono pierwsze wyjazdy na misje zagraniczne i podano jakie tam są zarobki to wojskowi mieli mokro…. ustawiały się kolejki i listy rankingowe powstawały. Można było dobrze zarobić, wyrwać się na trochę z biednego kraju i biedy w wojsku. Potem jak wiemy powychodziły afery z przemytem narkotyków itp. Złapano żołnierza na lotnisku z dużą kasą, resztę połapano nieco później. Wyjazd był szansą na lepsze życie po powrocie, podobnie jak to się dzieje z emigracją zarobkową. Jednak żołnierze nie wiedzieli, że tam kule są prawdziwe i miny też. Po tym jak zaczęli ginąć ludzie, chętnych zaczęło brakować, wręcz na rozkaz musieli jechać. Rok 1920 dawno już minął, cudu nie będzie.

Robert Wozniak

Api ja nie śpię. Nie możesz wrzucać do jednego worka wszystkich, a szczególnie żołnierzy niższych ranga którzy podpisując kontrakt godzą sie na wyjazd. Można wyjazdu uniknąć, ale czy to honorowe wyjście iść do lekarza i strugac glupa? Nie i wielu żołnierzy wyjeżdża mając stabilna sytuacje materialna, małe dzieci i młode zony o rodzicach nie wspomnę bo tak trzeba. Opluwasz tych ludzi i moim zdaniem to nie przystoi redaktorowi gazety która w nazwie ma "Nasz". To są nasi żołnierze, nasze społeczeństwo postąwilo im zadania NASZE, czyli tez i TY, a teraz im zarzucasz coś na co wojsko nie ma wpływu, bo uzbrojenie, ceremoniał, wojny ma takie jakie Ty, ja inni im narzuca. Pomoz im i nacisnij kogo trżeba, aby sprzet byl lepszy. zmieniaj mentalnosc polityków typu "drzwi od stodoly" ale nie win żołnierzy za nie ich winy!!! Sorry za literki ale z pada pisze.

king

Do "pana redaktorzyny",-gdyby pan służył w j.w. przy ulicy Kalinowskiego to byś wiedział że nie było tam stacji jak to określiłeś "zagłuszających",i na pewno dzisiaj ich się nie używa-sam jesteś chyba jeszcze "zagłuszony", i "nasłuchowych" też takich nie było i nie ma, no ale ty pewnie służyłeś jako pomoc kuchenna, całe dnie siedziałeś na "obieraku", więc ze sprzętu wojskowego na oczy nie widziałeś, no oprócz szczotki i ścierki do podłogi, zanim napiszesz jakikolwiek artykuł o wyposażeniu wojskowym proponuję zaczerpnąć wiedzy z fachowej literatury, a nie pisać bzdury.

ggg

W końcu ktoś przedstawił w konkretny sposób te nasze wojsko ! Pamietajmy o ok 800 wsciekłych żołnieżach, którym wbito szpilke w p….. owym artykułem 🙂

ggg

przepraszam( żołnierzach *)

997

ten pan ,,pseudo reporter'' żyje z oczerniania swojego miasteczka jakiś czas temu oczerniał,, zimne termy'' pamiętam jak jakieś 5 może 6 lat temu jechałem z Olsztyna na drodze miał miejsce wypadek nadjechałem pierwszy za mną był ten ,,reporter '' ja się zabrałem do udzielania pomocy a on do robienia zdięć i i relacjonowaniem dla rozgłośni radiowej o sytuacji na tej drodze. No więc wiadomo z czego żyje ten pseudo reporter. Pozdrawiam pana z zielonego dewo. A ŚWIĘTO WASZEJ JEDNOSTKI MI SIĘ PODOBAŁO POZDRAWIAM ŻOŁNIERZY Z 9PR. ,,997''

Alex

Jejku, co za miasto co za kraj… Trochę szacunku, ludzie ! Każdy ma prawo przedstawić swój punkt widzenia i to właśnie robi autor tej strony. Nie każdy się musi z tym zgadzać ale po co zaraz tyle obelg.

Robert

Nie mi to tu tłumaczyć autorowi tego słabego artykułu i czytającym ale wypowiem się w kilku kwestiach, Rozpocznę od kwestii która, najbardziej mnie zdziwiła w tym artykule, nawiązującej do wyposażenia marynarki wojennej naszego kraju. Polska nie jest położona geograficznie niczym USA, Anglia, Japonia czy Chiny, to że na Morze Bałtyckie wpłynęła by duża flota jakiegoś kraju nie zrobiło by dużego wrażenia na naszej armii. Swoje stwierdzenie poprę paroma argumentami, flota na otwartym morzu jest łatwym celem dla samolotów oraz wojsk rakietowych, a Morze Bałtyckie jest tak małym akwenem wodnym ze nasze siły powietrzne jak i lądowe (wojska rakietowe) bezproblemowo niszczyły by kolejne okręty. Kolejną sprawą na temat której chce się wypowiedzieć są "Bojowe wozy piechoty" w lidzbarskich jednostkach od dłuższego czasu nie jesteśmy w stanie ich zobaczyć, ponieważ nie mamy w naszym mieście jednostek zmechanizowanych czy pancernych. Natomiast zobaczyliśmy na pewno wozy służące do rozpoznania tzw, BRDM które może i… Czytaj więcej »

API

Pierwsza kwestia. Przed 1 września 1939 roku w naszym kraju panowało przeświadczenie o wielkiej sile bojowej polskiej armii. Życie bardzo brutalnie zweryfikowało te poglądy. Jakiś statek wpłynął na małe morze Bałtyckie i coś się zaczęło. Wozy rozpoznania, wyglądają starodawnie i takie w istocie są. Można modernizować fiata 126p, jednak dalej będzie to ten sam pojazd – przestarzały moralnie. Nie prezentowano nowoczesnego (czytaj drogiego) sprzętu, bo po prostu takiego nie ma na wyposażeniu. Pieniądze przejadane są przez wielką armię urzędników zarówno administracji publicznej jak i wojskowej. Ilość generałów w polskiej armii starczyłaby dla niejednego sporego kraju. Współczesne pole walki z pewnością nie będzie domeną naszej ociężałej armii. Nowoczesna wojna we współczesnym wydaniu to głównie sprzęt bezzałogowy, lub ten z górnej półki. Armia naszego kraju przygotowana jest na inwazję takich państw jak Mongolia, czy Uzbekistan, czyli podobnych sobie w rozwoju gospodarczym i infrastrukturze drogowej. Kilka oddziałów świetnie wyposażonych i wyszkolonych nie wygra… Czytaj więcej »

Robert

ciesz się ze nie muszą Ci tego udowadniać w dzisiejszych czasach że się mylisz, że żyjemy spokojnie nie martwiąc się o jutro. Ciągle porównujesz nasz do USA trochę głupie porównanie ponieważ jest to kraj "wąsko-specjalistów" maja nowocześniejsze wojsko czego nikt nie próbuje zakwestionować ale podaje Ci prosty przykład który, udowodni osłabienie ich siły ataku właśnie przez to że mają wąskie specjalizację. Na przykładzie załogi transportera opancerzonego, w polskiej załodze jest zamienność funkcji czyli gdy zostanie ranny kierowca jest na pojeździe osoba która jest w stanie go zastąpić. To samo dotyczy każdej innej funkcji. W super potężnej armii USA to nie funkcjonuje i było pełno przypadków że kierowca jakiegoś pojazdu został ranny w zamachu i konwój stał aż dotarł tam jego zamiennik, w naszej Twoim zdaniem słabej armii sytuacja nie do pomyślenia. Podczas konwoju pojazd ulega uszkodzeniu mechanicznemu, w Polskiej Twoim zdaniem słabej armii załoga ubezpiecza pojazd a kierowca z pomocą… Czytaj więcej »

696

To straszne że każdy idiota w tym kraju może zajmować się pisaniem tak mało profesjonalnych artykułów. W pierwszym już akapicie rażąco widać brak podstawowej wiedzy w temacie… Mówiąc wprost autor nie wie nawet jaki sprzęt opisuje… Coś tam kiedyś widział i słyszał ale tak naprawdę to w dupie był i gówno widział.

mieszkaniec

A ja jezdem Jurech killer i mam wszystko w D…………..e

ggg

"…Podczas "Dnia otwartego koszar", który 14 czerwca organizuje 9 Warmiński Pułk Rozpoznawczy w Lidzbarku Warmińskim będzie można obejrzeć skoki spadochronowe i SPRZĘT WOJSKOWY . "

koleś

i co nie widziałeś sprzętu nie bądz śmieszny że gdzieś w armij jakiejkolwiek zobaczysz 100% uzbrojenia wojskowego ….. hahahahaha wy ludzie potraficie oczerniać ale nie widzicie samego siebie

API

Rozumiem, reszta quadów i bojowych wozów piechoty nie wyjechała na pokaz, bo była wyposażona w super tajną technologię "Stealth" , a nawet jakby uczestniczyły w defiladzie to i tak nie byłoby ich widać 😉

koleś

tak naserio to nie umiesz nawet zdjęć robić nie powinienieś tak w ogóle wejść do jednostki jak zauważyłeś na bramie jednostki nie powinieneś robić zdjęć , bo nie jesteś reporterem lecz jakimś samozwańczym głąbem który powinien być ukarany za oczernianie i tylko tyle powiem mam dość takich jak ty pseudo paparaci 🙂 hehehehe powinni zablokować twój pseudo blog .

API

Dziękuję za konstruktywną krytykę. Staram się podnosić poziom swoich zdjęć. Etap poznawania tajników ortografii mam już za sobą, Tobie proponuję zapoznać się z nimi.

xxx

ja cie znam… rozpoznałem cie po miejscu z którego robiony jest film. Wyjebali cie bo byłeś ochujalcem i nie zaliczyłeś egzaminu z wychowania fizycznego:P

fix

zmień leki…,koniecznie !

koleś

powiem tak szanowny panie wiem że sprzęt mamy jaki mamy to wiedzą wszyscy a te święto nie było pokazem siły lecz świętowaniem naszego pułku więc przestań pan pieprzyć bo takie coś właśnie mnie w…wia w takich beznadziejnych reportażach właśnie takiego kogoś jak pan zastanów sie co piszesz pisząc demonstracja siły 🙂 ty wiesz panie o czym ty piszesz . śmiać mi sie chce z tego artykułu jest beznadziejny i to bardzo , to co wszyscy zobaczyli to nie było jak to nazwano( demonstracją siły ) hehehehe lecz zwykłym pokazem powiedz pan jaki to miał by sens by każdy mógł zobaczyć to co mamy u na w pułku wystarczająco że był pan zobaczył ale poco takie ośmieszanie jak zawsze wojsko jest złe itd jeśli chcesz oczerniać idz do naszej policji i zrób tam reportaż o masowaniu stupek

Bodek

Reporter napisał: "Stacje zagłuszające „Grażyna” czy nasłuchowe „Lena” Wyjaśniam: (http://jakleci.pl/zdjecie/1901469-kasia-N) "Stacja zakłóceń odzewowych GRAŻYNA (SPO-8)" i (http://www.vadmil.pl/articles.php?article_id=113) "Stacja rozpoznania systemów radiolokacyjnych Lena" Więcej na podanych linkach. A nawiasem mówiąc lampy elektronowe posiadają małą wrażliwość na impuls elektromagnetyczny (https://pl.wikipedia.org/wiki/Lampa_elektronowa). Pozdrawiam Bodek

Gall

Nasz reporter podaje nie aktualne fakty po prostu jest mało ambitnym reporterem który nawet nie sprawdza informacji o których pisze gdyż w jednostce przy Kalinowskiego taki sprzęt jak LENA i GRAŻYNA nie występuje od 15 lat.

cyniczny

Małe sprostowanko… Odnośnie WP, a mianowicie sprzętu. F-16tki kupiliśmy w najnowszej wersji wyposażenia w hucznym przetargu (nie były używane ;), swoją drogą Jas-39 Gripen był klasowo lepszy. Nie dostaliśmy tylko kupiliśmy F-16stki omamieni programem offsetowym. Co do otrzymywania gratów to dostaliśmy za 1 Euro od niemieckiej armii parę sztuk MIG-ów 29, przed oddaniem ich polakom zostały eksploatowane baardzo namiętnie (tak samo jak jakiś gówniarz katuje swój samochód przed sprzedażą). Niektóre były troszkę zużyte i powędrowały do hangarów jako magazyny częsci zamiennych. W międzyczasie też za parę euro dostaliśmy niemieckie Leopardy 2 – bardzo fajne maszynki, dostaliśmy pierwsze modele ale obecnie 500 sztuk dalej służy w armii niemieckiej… To dobry sprzęt. Samolot szturmowo – bombowy Su-22 też dobra maszyna, jednak wymaga już modernizacji. Odnośnie lotnictwa w PL jest ono wiekowe… jednak może niektórzy nie wiedzą, że samolot B-52 jako dziadek przechodzi na emeryturę i używa go armia USA samolot który latał… Czytaj więcej »