lip 122014
 

uzdrowiska_mapa_uzdrowiskW  warmińsko-mazurskim funkcjonuje tylko jedno miasto ze statusem uzdrowiska – Gołdap. W tym roku status ochrony uzdrowiskowej uzyska Frombork i Miłomłyn, starania czyni nasz Lidzbark Warmiński, a także Górowo Iławeckie.

Rada Miasta Miłomłyn upoważniła Burmistrza do starań o nadanie statusu uzdrowiska w 2009 r. Procedura uzyskania statusu przeciągała się ze względu na brak odpowiedniej jakości kopalin (borowin) i dopiero badania z czwartej lokalizacji złóż dały zadowalający wynik. Obszarem ochrony uzdrowiskowej ma być objęty teren całego miasta (ok. 2,5 tys mieszkańców) wraz z przyległymi sołectwami. Tworzenie strefy nie było poprzedzone konsultacjami społecznymi jak też nie odnotowano sprzeciwu lokalnych przedsiębiorców. Wg urzędnika Urzędu Miasta Miłomłyn „posiadanie uzdrowiska to duży plus, ale też duży minus”, bowiem „jest bardzo różnie z zainteresowaniem potencjalnych inwestorów”. Obecnie gmina Miłomłyn czeka już tylko na podpis Prezesa Rady Ministrów, aby posiadać obszar ochrony uzdrowiskowej.

W identycznej sytuacji pod względem zaawansowania prac nad utworzeniem strefy uzdrowiskowej znajduje się Frombork. Brakuje już tylko podpisu Prezesa Rady Ministrów. Podobnie jak Miłomłyn, miasto Frombork w całości będzie znajdowało się w strefie uzdrowiskowej. Opracowano dokument którego brakuje Lidzbarkowi – koncepcję uzdrowiska (do pobrania TUTAJ). Lecznictwo uzdrowiskowe oparte będzie na wodach leczniczych chlorkowo-sodowych, wydobywanych z odwiertu o głębokości 972 m i wydajności 46,3 m3/h. Podobniej jak w Miłomłynie utworzenie strefy ochrony uzdrowiskowej nie było poprzedzone konsultacjami społecznymi.

Władze Górowa Iławeckiego dopiero rozpoczną działania w kierunku uzyskania statusu uzdrowiska (bez wcześniejszego etapu starań o nadanie statusu ochrony uzdrowiskowej). Na terenie miasta znajduje się już w tej chwili szpital rehabilitacyjny, który stanie się obiektem lecznictwa uzdrowiskowego. Lecznictwo opierać się będzie na naturalnych złożach borowiny i unikalnych cechach klimatu pozbawionych zanieczyszczeń przemysłowych. Na razie lokalni włodarze porządkują sprawy związane z kanalizacją i zaopatrzeniem w ciepło, tak aby wyeliminować piece węglowe na terenie miasta. Burmistrz Górowa pan Kostka, zapowiedział konsultacje społeczne z mieszkańcami na temat utworzenia w Górowie Iławeckim uzdrowiska. Biorąc pod uwagę, iż miasto stara się od razu o nadanie statusu uzdrowiska, to najprawdopodobniej wyprzedzi w tym wyścigu Frombork i Miłomłyn (o Lidzbarku nie wspominając).

Lidzbark Warmiński znajduje się na końcu „kolejki” w drodze do bycia miastem uzdrowiskowym. Biorąc pod uwagę negatywne nastawienie mieszkańców gminy do pomysłu utworzenia strefy uzdrowiskowej, jest prawdopodobnym, iż nigdy takiego statusu Lidzbark Warmiński nie otrzyma.

Główną barierą w rozwoju gmin uzdrowiskowych jest zapis w ustawie zakazujący budowy i rozbudowy zakładów przemysłowych. Zakładem przemysłowym w rozumieniu ustawy jest np. stolarnia lub inny drobny zakład wytwórczy. Także istniejące podmioty gospodarcze jak np. firma zajmująca się obróbką szkła, czy budową domków drewnianych nie będzie mogła rozbudować zakładu o nową halę produkcyjną czy powiększyć istniejącą. Postulat wykreślenia z ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym definicji zakładu przemysłowego popiera burmistrz Augustowa Kazimierz Kożuchowski. Poinformował, że z tego powodu jego miasto straciło tysiąc miejsc pracy.

Należy wziąć pod uwagę następujące zagrożenia wynikające z posiadania statusu gminy uzdrowiskowej:

1.  poszerzenie nieformalnego sektora zatrudnienia w turystyce;
2.  wzrost miejscowych cen;
3.  wzrost bezrobocia;
4.  możliwość nasilenia patologii społecznych (narkomanii, alkoholizmu, kradzieży itp.);
5.  wzrost zatłoczenia dróg oraz wzrost liczby wypadów;
6.  negatywne skutki dla środowiska naturalnego; 
7.  dodatkowe obciążenie budżetów lokalnych związane z pomocą medyczną dla turystów;
8.  wzrost cen gruntów związanych ze spekulacjami dotyczącymi gruntów budowlanych.
 

NFZ z roku na rok ogranicza finansowanie lecznictwa uzdrowiskowego – plan na 2015 r. zakłada ponad 608 mln zł, co oznacza o ponad 14 mln zł mniej niż w roku 2014. W planach jest także zupełne wycofanie się z refundacji wyżywienia i noclegów dla kuracjuszy. W chwili uzyskania przez nasze miasto statusu uzdrowiska, co może nastąpić za 8 do 10 lat może się okazać, iż lecznictwo uzdrowiskowe będzie dysponowało funduszem o 50% mniejszym niż obecnie, a konkurencyjnych miast uzdrowiskowych będzie już kilka na terenie naszego województwa. Wobec powyższego należy z wielką ostrożnością podchodzić do kierunku rozwoju miasta, jaki został obrany przez obecną władzę.

Z pewnością posiadanie uzdrowiska nie jest receptą na bezrobocie. Analizując dane uzyskane z GUS-u, dotyczące powiatu gołdapskiego, można przyjąć, iż jest to marginalny czynnik.

stopa bezrobocia_cr

 Posted by at 4:36 pm
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
12 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
anna
10 lat temu

Mam nadzieję że na jesieni zmienią się elity ustawodawcze i wykonawcze i projekt wyobrażni Pana burmistrza i innych zapaleńców ulegnie w gruzach a wybrane NOWE WŁADZE zaczną pracować na rzecz mieszkańców , tworząc nowe miejsca pracy na bazie naszych firm , przyciągając nowych inwestorów, nie szkodząc mieszkańcom ,którzy będą podmiotem ich troski . Ludzie patrzcie na ręce władzy i idzcie do wyborów i powiedzcie Państwu dziękujemy. Nie ma ludzi niezastąpionych .

Mieszkaniec
10 lat temu
Reply to  anna

Droga Aniu możesz sama stworzyć miejsca pracy, nie bądź bierna, otwórz firmę i zatrudniaj. W twoich rękach przyszłość tego narodu

mgr inż.
10 lat temu
Reply to  Mieszkaniec

I bedziemy zatrudniac 🙂

A.B.
10 lat temu
Reply to  anna

Pomarzyć dobra rzecz. Oby nie było gorzej.

mgr inż.
10 lat temu

A moze tak buistrzowi damy dotacje z UP ? A potem niech zakasa rekawy i wio na kosiarke . A co on nie moze skoro osoby z wyzszym wyksztalceniem moga mawet musza to on tez moze. Konczmy te farse i dajmy wrescie prace osobom ktore na to zasliguja i niech kazdy robi to co kocha i wtedy nie bedzie nieporozumien. Opryskliwi ludzie znikna ze stolkow 🙂 Zobaczymy kogo wkoncu wsadza na kierownika term – lepiej zapytac kto konczy studia teraz i na kogo czekamy 😉

czytelnik
10 lat temu

Ludziska , co wy chcecie ? Już od samego bycia uzdrowiskiem , będziecie zdrowsi . Wszak nic tak nie działa leczniczo jak praca na świeżym powietrzu . Pomyślcie o tych , co będą się kisić

ggg
10 lat temu

Mieszkańcy chcą godnej pracy ,nie przy koszeniu trawy i odśnieżaniu ! I tak już podnoszą opłaty i podatki do maksimum, a sobie nowe auta ,podwyżki swoich płac ,a dla gawiedzi igrzyska !

okularki
10 lat temu

Dokładnie takich informacji oczekiwałam od władz miasta przed iście ekspresowymi konsultacjami. Wyrazy uznania dla redaktora NL. Nikomu z radnych, ani tym bardziej tym z "wyższej" półki, nie przyszło na myśl by przedstawić projekt uzdrowiska ze wszystkimi jego plusami i minusami. Usłyszeliśmy tylko o plusach. Dociekliwi właściciele działek objętych strefą potraktowani zostali jak za przeproszeniem upierdliwe kundle, które atakują we własnej obronie.
Myślący choć trochę mieszkańco-wyborcy chyba zdążą wyciągnąć wnioski do listopada (wybory samorządowe).

maxx
10 lat temu
Reply to  okularki

z tego co wiem, to radni też nie dostali od Burmistrza żadnego dokumentu z analizą. a mimo to głosowali za.. jak Barany prowadzone na rzeź. jeden z nich tylko nie był za.

mieszkaniec
10 lat temu

Czy wiadomo kiedy gmina podejmie uchwałę w sprawie porozumienia z miastem?

API
10 lat temu
Reply to  mieszkaniec

Zasadniej byłoby zadać pytanie, nie kiedy podejmie, ale czy w ogóle podejmie 😉

API
10 lat temu

Jest nieco chłodniej, więc można coś tam napisać 😉

12
0
Would love your thoughts, please comment.x