Sie 272014
 
fot. archiwum TVP

fot. archiwum TVP

Sąd Okręgowy w Olsztynie w wyroku apelacyjnym uznał, że wina i społeczna szkodliwość czynu, (czyli artykuł o pożegnaniu komendanta Pakisza) nie są znaczne i dlatego postępowanie karne warunkowo umorzył tytułem próby na okres jednego roku. Uniewinnia oskarżonego od zarzucanego mu czynu pomówienia Starosty w artykule „Starosta wydaje decyzje nielegalnie?”. Zasądza od Starostwa Powiatowego zwrot połowy kosztów postępowania sądowego, a od oskarżonego 210 zł tytułem zwrotu połowy kosztów zastępstwa procesowego na rzecz starostwa. Zwalnia także oskarżonego od kosztów postępowania apelacyjnego. W ustaleniu wyroku jeden z sędziów 3-osobowego składu orzekającego wyraził zdanie odrębne (był za całkowitym uniewinnieniem oskarżonego). Niestety ustne (dość obszerne) uzasadnienie wyroku jest niejawne, więc nie można go opublikować jak też cytować jego fragmentów.

Zdaniem redakcji dzisiejszy wyrok jest zamachem na wolność słowa i próbą prewencyjnego ocenzurowania niezależnych mediów. O ile wyrok skazujący w lidzbarskim sądzie nie był dla redakcji żadną niespodzianką, to dzisiejsze orzeczenie Sądu Okręgowego może zaskakiwać. Warunkowe umorzenie postępowania karnego tytułem próby jest niczym innym jak zastraszeniem dziennikarza i w konsekwencji zniechęceniem go do dalszej pracy. Jest wyraźnym ostrzeżeniem ze strony panującego „systemu”, że krytyka i pisanie prawdy o jedynie słusznej władzy może skończyć się więzieniem. Dzisiejszy wyrok ma także wymiar symboliczny, jest znakiem naszych czasów i w pewnej mierze wyznacza „ucywilizowanie” naszego wymiaru sprawiedliwości.

Redakcja nie zgadza się z wyrokiem Sądu Okręgowego. Wystąpi o pisemne uzasadnienie wyroku, jak też podejmie próby wniesienia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego poprzez Rzecznika Praw Obywatelskich. W dalszej kolejności wyrok zostanie zaskarżony do Europejskiego trybunału Praw Człowieka. Cieszy postawa sędziego, który wniósł zdanie odrębne do wyroku, ale został przegłosowany 1:2. Może w olsztyńskim wymiarze sprawiedliwości jeszcze nie wszystko stracone? Redakcja nie ma najmniejszego zamiaru ograniczać swojej działalności poprzez weryfikację publikowanych treści pod kątem dzisiejszego wyroku. Wolność słowa i wypowiedzi nie może być cenzurowana, jest jednym z podstawowych praw człowieka w cywilizowanym świecie.

 Posted by at 6:34 pm
Powiadom o
pac

Kiedy odpalają zimne termy?.

Magnat

Dokładnie 20 maj 2014 roku. http://www.naszlidzbark.pl/ogolna/odpowiedz-burmi

Magnat

Już w 2011 roku starostwo wiedziało ,że wody są lecznicze :):):) a badania zrobiono kiedy ? W 2013 czy 2014 ? :):)

Magnat

stronka starostwa podpisanie umowy na termy

Magnat
internauta

Parę cytatów i 1) otóż jest tak-budowlańcy sie podlozyli- kase wzieli i są do przodu- resztę budowy skończy zapewne jakaś firemka podczepiona pod Jana H..ja, bo kaska nęci, oj nęci…. a operatorem tego balaganu wiadomo, że zostanie koleś masralka P, krajan z litwy… tylko trzeba poczekać, zeby mozna bylo dokladnie przejrzec oferty konkurencji i sprawnie podlączyc swoje poprawione…., stąd przedlużenie wykonania inwestycyjki, bo na razie hoteliki litwina nie przynoszą zysku, a tu trzeba bedzie te termy jednak w jakies lezanki wyposażyć… a kredyt dadzą wtedy, kiedy zobaczą umowę na operatorkę….a żonka maszalka będzie mogla otworzyc kolejny gabinecik do pilowania brudnych pazurów kolezanek… hihi.. i po co sie napinać??, wszyscy czekają na wyniki wyborów, bo jak kolesie Tuska dostaną w tylek to będą mieli gdzie tyrać… bo im litwin robotę juz obiecal 2) otwórz oczy dziecino i zobacz co się dzieje w tym zapchlonym mieście, komu służą decyzje radnych – bezradnych… Czytaj więcej »

A.B.

Obyś nie musiał prosić o skasowanie tego postu, jak ktoś zażyczy sobie twego IP.
Proponuję stawiania więcej pytajników a nie twierdzeń.

A tak nawiasem, nic nie miałeś,j nie masz i mieć nie będziesz.

internauta

hej policjancie poczytaj sobie gl ale jak zwykle dla AB to zbyt duży wysiłek. No i poczytaj definicję cytat.

internauta

nie wchodzi link więc przepisałem. AB poniał ????????????????????????? masz więcej pytajników.

internauta

Aty AB w jasnowidza się bawisz ??????????????

Układ

Samo życie. Sorry Winnetou. Biznes jest biznes, a w lidzbarskie samorządowe dobro dla społeczności obecnej władzy: nie wierzyłem, nie wierzę i wierzyć nie będę. Stary chłop AB, a naiwny. Jak czytałem byłeś piewcą term, choć wszyscy pisali iż ich powstanie jest ponad intelektualne, możliwości rządzących z prostej przyczyny. Zbyt wielka inwestycja tego typu na samorządowe główki i trudny temat do realizacji bez przygotowania w tej dziedzinie. Efekt ? Nie sprawdzono wykonawcy. Błąd i pachnie zbukiem.

Gracjas amigos

No cóż są ludzie POciemnej stronie, a okres wyborczy to i pieszczochy władzy uaktywniły się, a w zamian info….. wtopy o termach, mamy temat zastępczy "senior games" :):), .To kolejny gadżet wyborczy naszych jw napisano….. rozpasanych samorządowców.

Starosta widać przewrażliwiony na swoim punkcie.
Na szacunek innych, należy solidnie pracować.

wymiar

A jak sie czuje pan magister J. H. -starosta ? Zdaje się , ze oskarżał z powództwa prywatnego, ale płacić za niego ma już Starostwo – czyli de facto mieszkańcy ! Na rozprawy też ktoś za niego jezdził .- z pewnością nie za darmo – a więc znów my podatnicy ponosimy koszty jego rozpasania .
A jak się czuje pani sedzina co ogłaszała wyrok w Lidzbarku?
A jak się czuje kotek i piesek redakcyjny? Im życzę wszystkiego najlepszego , i żeby kotek dalej miałczał o wolności a piesek szczekał na bezprawie. Pozdrawiam Redaktora Naczelnego

andrzej kmicic

gratulacje , po apelacji na pewno będzie całkowite uniewinnienie
odwaga i determinacja API-ego
daje nadzieje i wzmacnia logiczne myślenie w wyborcach
nadmiar władzy w jednym ręku , to prosta doga do patologij

Rob Szczęściarz

Ale to już była apelacja

API

Zgadza się, formalnie to była apelacja. Teraz będzie podjęta próba kasacji wyroku w SN.

Rob Szczęściarz

Fantastyczny skład, ale chyba pies i kot nie zostali uznani winnymi popełnienia przestępstwa?

API

Liczyłem, że to kot będzie wykonywał prace społecznie użyteczne np. łapał myszy, a pies tropił inne psy załatwiające się w centrum miasta na trawnikach 😉 W części utajnionej, przesłuchano redakcyjnego psa, ale tylko odszczekiwał się wysokiemu sądowi, kot za to złożył deklarację iż odda jedno ze swoich żyć za Redaktora Naczelnego;)

API

Redakcja NaszLidzbark składa się z Redaktora Naczelnego, jego zastępcy, psa i kota 😉

ggg

Wyrok sądu I instancji wydział zamiejscowy w Lidzbarku Warmińskim ogłosiła dzisiaj (11.03.) sędzia sądu rejonowego w Lidzbarku Warmińskim Agnieszka Rogowska.!

obywatel

A co to jest sprawiedliwość społeczna w rozumieniu nas wszystkich, a przede wszystkim sędziów? kiedy ona będzie i kto ją będzie reprezentował?

Panicz

Sędziowie w sądach to ludzie, w wojewódzkich też.W/g mnie wynik powinien być 3;0 dla Redaktora.Dlaczego władza lokalna w dalszym ciągu wygrywa,wojewódzka już nie……W naszym krótkim życiu musi zniknąć zastraszanie i powiedzenie…"..co wolno wojewodzie, to nie tobie smrodzie"Nie może być tak, że władza jest "KIMŚ", a zwykły normalny człowiek "CZYMŚ'

Rob Szczęściarz

"Redakcja nie zgadza się z wyrokiem Sądu Okręgowego. Wystąpi o pisemne uzasadnienie wyroku, jak też podejmie próby wniesienia skargi kasacyjnej do Sądu Najwyższego poprzez Rzecznika Praw Obywatelskich".
To skazana została jakaś Redakcja? Myślałem, że skazany został API. Bardzo mnie ciekawi jakim cudem Redakcja wystąpi o uzasadnienie wyroku.

iga

Redakcja ma przedstawiciela i API reprezentuje redakcję. Jak cię bardzo ciekawi "jak Redakcja wystąpi o uzasadnienie wyroku" ?
Weź się za edukację bo za dużo myślisz.

Rob Szczęściarz

Szanowna Igo
Miałabyś rację, gdyby skazana została Redakcja. Tyle, że skazany został API i jak wynika z opisu, ma swojego przedstawiciela, który zapewne wystąpi o uzasadnienie wyroku. Tyle, że nie w imieniu redakcji. Rzeczywiście dużo myślę i całkiem sporo czasu poświęcam na edukację.
Pozdrawiam

Weronika

Też jestem ciekawa, cóż to za REDAKCJA… Czy może skład tego gremium jest tajny?

zorientowany

Wszyscy członkowie redakcji mają identyczne zdanie na temat wyniku rozprawy, czy może prowadziliście burzliwe dyskusje na jego temat? A może część członków redakcji nie chciała komentować decyzji niezawisłego Sądu?

🙂

API
der Spiegel

Gratuluję !

robert m

API Ty nasz Męczenniku…:)

API

Męczennik musi teraz zapłacić 210 zł. Gdzieś czytałem, że ktoś mi pomoże…. Oddam po zasądzeniu odszkodowania w ETPC .

Weronika

Chyba nie usiłujesz żebrać? To nie przystoi lokalnemu męczennikowi. Nieś z honorem swą koronę cierniową!!

ggg

Dokładnie trzeba wiedzieć z czym iść do sądu (starosta) 😉 , tak jak inni gratuluję wygranej ,do pełni szczęścia potrzebny będzie czas .

ggg

znalazłem chyba 8 portali w sieci ,które napisały ,że to wygrana !

yach

Trzeba myśleć co się pisze i jakie mogą być tego konsekwencje.Wyrok sądu uważam za słuszny.

lustrator

Zależny od starosty nie może pisać inaczej yach

Harcerz

Już czytałem na http://www.onet.pl – w zakładce wiadomości lokalne.
Gratuluję.