Lut 252020
 


Klatka z programu Interwencja Polsatu

Sąsiedzka wojna z politycznym podtekstem w tle w Lidzbarku Warmińskim. Grzegorz Knorowski wini będącego radnym sąsiada zza ściany w drugiej części tzw. bliźniaka o nielegalną rozbudowę domu i sfałszowanie dokumentów. Radny zaprzecza i pozywa sąsiada za naruszenie dóbr osobistych. Strony do sporu wciągnęły szereg instytucji.

Ulica Smolna w Lidzbarku Warmińskim przebiega przez cichą dzielnicę starych przedwojennych domów. W jednym z nich, prawie stuletnim bliźniaku, mieszkają dwie rodziny. Cztery lata temu jedna z nich rozpoczęła prace budowlane – postawiła dobudówkę. Według Grzegorza Knorowskiego sąsiedzi w tym celu mieli sfałszować dokumenty – a dokładniej, jego zgodę na przebudowę budynku.

Sąsiad, Tomasz Naumczyk, który jest radnym, zaprzecza. – Wszystkie zarzuty są absurdalne i wyssane z palca. Sąsiad wyraził zgodę – zapewnia.

– Poszedłem do wydziału budownictwa i usłyszałem, że takie oświadczenia zostały w moim imieniu złożone i że ja się na to zgadzam. Napisaliśmy więc z żoną oświadczenie, że nie zgadzaliśmy się na te wszystkie przebudowy – mówi Grzegorz Knorowski.

Ruszyła lawina kontroli. Pan Grzegorz o sprawie poinformował m.in. Wydział Architektury Starostwa Powiatowego, który wcześniej wydał pozwolenie oraz Nadzór Budowlany.

– Pojechaliśmy tam przeprowadzić kontrolę budowy i nie stwierdziliśmy uchybień. Budowa była prowadzona na podstawie zgłoszenia złożonego w starostwie przez pana Naumczyka i zgodnie z dokumentacją dołączoną do tego zgłoszenia – informuje Julitta Kowalska z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Lidzbarku Warmińskim.

– My jako organ nie jesteśmy władni ku temu, żeby sprawdzać oświadczenia, możemy tylko takie oświadczenie przyjąć. W związku z tym, że wpłynęło zażalenie, zgłosiliśmy sprawę do prokuratury – tłumaczy Jan Harhaj, starosta lidzbarski.

– Brak jest dowodów, że doszło do przestępstwa z uwagi na to, że mamy komplet dokumentów składanych przez szereg lat. Prace przez lata są wykonywane i dopiero po kilku latach jest zgłoszone, że prace prowadzone były bez zgody współwłaściciela – wyjaśnia Krzysztof Stodolny z Prokuratury Okręgowej w Olsztynie..

Składający skargi pan Grzegorz i jego żona uważają, że ustalenia służb i instytucji są niekompletne i stworzone w taki sposób, by chronić sąsiada, który jest miejskim radnym.

– Być może ma znajomości, które powalają na uniknięcie odpowiedzialności. Najwyraźniej nie bał się tego. Ja, jako człowiek prosty, nie pozwoliłbym sobie w czyimś imieniu na napisanie oświadczeń – komentuje Grzegorz Knorowski.

– Wydaje mi się, że sąsiad dąży za wszelką cenę do tego, żeby mnie zdyskredytować. Nie widzę też tutaj przyczyny i celu, ponieważ staramy się zawsze wychodzić z inicjatywą. Nigdy nie robiliśmy sąsiadom problemów. Wystosowałem pozew cywilny przeciwko sąsiadowi o obronę dóbr osobistych i zaprzestanie rozpowszechniania kłamstw i fałszywych oszczerstw – odpowiada radny Tomasz Naumczyk.

Obie strony konfliktu wkrótce spotkają się w sądzie na rozprawie cywilnej. A od czego zaczął się konflikt? Zdania są odmienne.

– Eskalacja jego zachowania nastąpiła po tym, kiedy osiągnął swój cel, zostały wyprowadzone ze współwłasności i przepisane lokale. Uzyskał od nas korytarz, komunikację na górze, na dole i w piwnicy. Jesteśmy przez sąsiada nagabywani. Przy sąsiadach są zwroty w kierunku mojego męża, że jest żałosny, że jest kanalią, krętaczem – twierdzi pani Wioletta Żurawska-Naumczyk, skonfliktowana z sąsiadami.

– W tej chwili mamy do bardzo późna ciemno. Musimy notorycznie palić światło, bo przybudówka zasłania nam je – dodaje pan Grzegorz.

Jak twierdzi pani Wioletta, częste wizyty wzywanej przez sąsiada policji i nasyłanie innych służb, nie tylko źle wpływają na sąsiedzkie relacje, ale i na zdrowie.

PS Prokuratura Okręgowa w Olsztynie ponownie bada sprawę rzekomego złożenia fałszywych oświadczeń. Obaj sąsiedzi za kilka dni spotkają się także w sądzie cywilnym w sprawie pomówień – tę sprawę założył sąsiadowi radny.

Autor tekstu Leszek Tekielski. Oryginalny tekst oraz reportaż telewizyjny TUTAJ

——————————————————————————————————————–

Od Redakcji NL – dołączamy pismo o odmowie wszczęcia śledztwa przez lidzbarską policję w sprawie złożenia przez radnego Naumczyka fałszywego oświadczenia o posiadaniu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, odebrane pod rygorem odpowiedzialności karnej. Kluczowy świadek Grzegorz K. oraz jego małżonka stwierdzili, że nie zostali „rozpytani” tudzież przesłuchani w tej sprawie przez policję. 

Postanowienie o odmowie dochodzenia

 Posted by at 10:10 pm
Powiadom o
Polacy wracają do Polski

Skoro tak dobrze im się pracowało i płaciło podatki na zachodzie, to także leczenie powinni tam odbywać. Dlaczego ściągają do kraju, powodując zagrożenie wirusem i narażają swoje rodziny? Chcą rozłożyć NFZ swoimi kilkunastoma tysiącami potencjalnych zarażonych? Nie wiedzą że większa liczba chorych może spowodować że ludzie będą pozbawieni możliwości podłączenia do respiratora i będą umierać na korytarzu?

koronawirus

Jak wiadomo wirus jest groźny głównie dla starszych osób. Pewien polityk powiedział nawet coś w stylu, że nam kraj się trochę odmłodzi

Stefan

Wczoraj wieczorem na mieście usłyszałem wrzaski dwóch nawalonych młodych ludzi
„Kurw..y i Złodzej..e , już z Lidzbarka nie wyjdziecie”
Fakt ze brzydko i nie kulturalnie, ale do myślenia trochę daje:).

Mieszkaniec

A jak wygląda przygotowanie lidzbarskich urzędów w obliczu pandemii? Czy są w dalszym ciągu otwarte? Czy są przyjmowani petenci? Czy organizowane są spotkania grupowe z mieszkańcami? W jaki sposób możnowładcy zabezpieczyli pracowników? Czy wyprowadzono pracę zdalną?

koronawirus

Z tego co wiem to są otwarte, a ludzie często przychodzą do pracy tylko po to, by „odsiedzieć swoje”. zupełnie bez sensu… przypomnę tylko, że nawet jak były letnie upały w ubiegłym roku to urzędy pracowały krócej a tu sprawa 100x poważniejsza niż upały i wszystko pracuje jak dawniej. Nie rozumiem tego…

Adam

Burmistrz wydał rozkaz zamknięcia jednostek m.in MOPS a kierowniczka nie zamknęła tylko kazała pracować dalej.. pytam kto ma władze, burmistrz czy kierownik?

koronowirus

W LW w budżetówce jest więcej takich przypadków. Ludzie przychodzą do pracy, chociaż nie pracują ale muszą odsiedzieć swoje 8 godzin. W tym mieście już nic mnie nie zdziwi… No ale jak były upały do skrócili kilka dni pracy do 6 godzin… Buhahha.. absurdy.

Trombullus

A kto ci dostarczy żywność gdy będziesz na kwarantannie? Podejrzewam że za kilka tygodni będą mieli ręce pełne roboty, jeżdżąc na kilka samochodów po domach z makaronem i konserwami. Ja zastanawiam się dlaczego premier nie zakazał ogólnie handlu, oprócz branż strategicznych takich jak apteki czy żywność?

Mieszkaniec

Niestety mamy niezbyt poważne władze w mieście.

Wpwp

Zamkną wreszcie te kościoły czy nie?

Januszexy i koronawirus

A jak lidzbarskie Januszexy radzą sobie z koronawirusem? Czy zapewniły dla swoich pracowników odpowiednie środki ochronne? Czy pracownicy mają zapewnione płatne urlopy w firmach, które chwilowo przestały normalnie funkcjonować?

Adam

Skoro Cię tak to ciekawi, interesuje to Idź i zapytaj tych Januszexów a nie na tym formu..

kazik z gdańskiej sobota

Tak nas coraz mniej, gwałtowne śmierci
Zabierają tych starych, tych młodych jak i dzieci
Może to dobrze, nieraz o tym myślałem
Dać nam umrzeć wszystkim i dużym, i małym
Kazik

obywatel

Nie bardzo wiem o co chodzi ? To mąkę i cukier będą jeść??? Trzeba wykopać doły , nasypać wapna i tam wrzucać tych panikarzy .

Piotr

Nie widzę żadnej dyskusji na najpopularniejszy ostatnio temat czyli koronavirus, a podobno Szymanowie byli we Włoszech i po powrocie mieli kontakt z pacjentami… Co dalej w tym temacie? Robi się coraz goręcej. Szkoły i przedszkola zamknięte, w Biedronce i w lidlu nie ma już mąki itp.. Można by się trochę o tym rozpisać, bo coś tu ucichło ostatnio.

Adam

A o czym tu się rozpisywać? Ludzie powariowali i tyle. Sami napędzają tą machinę m.in wykupując sklepy..

ktos

To rozpisuj się. Żądni sensacji chętnie poczytają.

Trombullus

Nie ma co się rozpisywać ale jedynie obserwować to co się dzieje we Włoszech. Pewnikiem jest że większość sklepów będzie miała braki kadrowe lub będzie zamknięta z powodu kwarantanny. Nie sądzę też że żywność będzie nam zrzucał z helikoptera Mateusz Morawiecki. Tak samo jak przechodzą kwarantannę różne placówki będą przechodzić ją także Policja, MOPS, GOPS, Banki żywności itd. Mało tego, moim zdaniem sklepy padną pierwsze ponieważ odwiedza je dziennie setki „macantów” a personel musi dostawiać towar i przestawiać te macane, obkichane produkty.
Sytuacja w chwili obecnej nie jest jeszcze najgorsza ale będzie stopniowo się pogarszać, dzięki takim nieroztropnym chojrakom jak pani doktor. Całkiem możliwe że za jakiś czas może dojść do anarchii co spowoduje drastyczne środki ze strony władzy. Obserwujcie sytuację polityczno społeczną we Włoszech i przygotowujcie się na to samo u nas.

Piotr

Jak poupadają wszystkie firmy oprócz aptek i firm pogrzebowych to pojawią się być może jakieś przedsięwzięcia w rodzaju „dostarczanie zamówionej żywności pod dom”, a że bezrobocie będzie ogromne to znajdzie się bardzo wielu chętnych do takiej pośredniczej pracy. Zastanawiam się tylko kto i w jaki sposób będzie wywoził skażone śmieci spod domów i bloków – te wszystkie zasmarkane chusteczki chorusów miażdżone w śmieciarce, a z niej wydobywające się wyziewy to dla ludzi pracujących przy śmieciach „idealne” źródło zakażenia jeśli jeden z nich zachoruje i wyjdzie test pozytywny to pozostali pracownicy służby oczyszczania miasta zostaną poddani kwarantannie. Wątpię żeby znaleźli się nowi chętni do takiej pracy ze względu na sytuację w kraju. Więc śmieci być może zaczną zalegać. Gdy zapcha się studzienka kanalizacyjna to kto ją przepcha? To samo się tyczy przepompowni ścieków np. koło zakonnic czy na Zydlągu. jak zacznie się lać gówienko to ciekawe czy dotychczasowi pracownicy zechcą wdychać… Czytaj więcej »

Krystianek

Teraz ludzie zobaczą i docenią, kto jest bardziej potrzebny. Piłkarz zarabiający grube miliony na tym świecie czy osoba, która dba o czystość w miejscach publicznych.

kwaranta

Podobno? czy na pewno,… bo chciałem się wybrać do przychodni i nie wiem co robić.

janek

niech p.Tomek kupi dobrą butelkę i zaprosi sąsiadów na kolację i po sprawie, na pewno się dogadają, jedno życie, a sądy i tak mają co robić, pozdrawiam…

Pedros

POwcy zatuszują sprawę.

Mafia

To dokładnie tak samo…. jak tuszuje się wycinkę 150 drzew w parku krajobrazowym na Kłębowie nad jeziorem ( żadnej reakcji wójta lub bardziej wicewójta 🙂 i powstanie nielegalnego wodociągu (też bez zgody wszystkich współwłaścicieli). Lokalny nadzór budowlany jest dziwnie nieruchawy 🙂 przetrzymuje dokumenty przeciąga sprawy, korespondencję w celu egzekwowania prawa.

Zdzichu

Bo niektórzy wolą srać do jeziora. Ja to bym tak zrobił. Nie chcesz kanalizy i wodociągu, zamykamy domek.

Kyle XY

A drzewa i tak dalej wycinają.

EL Chapo

Nie śmiej się dziadku z czyjegoś wypadku. Dziadek się śmiał i to samo miał

Pablo

Masz coś zajarać El Chapo ;-)??

Basia

Dobto i zlo. Komu uwierzyc, kogo ocenić? Ludzie nie potrzeba wirusa, zatrujecie się wlasnym jadem. I po co? Jaki jest cel zbędnych , udawadnianych racji? Zgoda buduje a niezgodna rujnuje. Czy warto? A gdzieś koło nas ludzie odchodzą. A wystarczy dobre słowo i lepiej się żyje. Czy tak trudno być czlowiekiem?

.Fe

To przykre, zazdrość i podłość to teraz wszechobecne cechy , wstyd , żeby dwaj bliscy sąsiedzi nie mogli się dogadać ,ludzie oplanujcie się !!!

Aleksandra

Witamy w Polsce .

.Real

Teraz już nie można mieć zaufania do nikogo,a wszystko miało być tak transparentne ,niestety Sorry taki stworzono nam klimat!!! Uczciwość i przyzwoitość to cechy nie na czasie ?

golden valley rehab

long term effects of type 2 diabetes 28 day rehab programs best exercises for acl rehab treatment options for drug addiction alcohol rehab centers florida

F3 ENTER

Czy ktoś mi powie dlaczego Tomasz Naumczyk jest radnym? Co przemawia za tym żeby ktoś tak młody, niekontaktowy o znikomym doświadczeniu w czymkolwiek został radnym? Przecież jak widzę go w aptece to mam wielkie wątpliwości czy on czasem się nie pomyli w wydawaniu leków.

Bliski sąsiad

Sam siebie nie wybrał. Ktoś na Niego głosował. Natomiast w Lidzbarku Warmińskim jest chyba 10 aptek i można w nich realizować recepty. Niepokojące jest to, że ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać. Kłótnie w Sejmie, Senacie, sądach, rodzinach, wśród sąsiadów. Panowie i Panie – idzie wiosna, spotkajcie się w ogródku, wypijcie po piwku czy kawie, porozmawiajcie spokojnie i będzie po sprawie. Weźcie jakiegoś negocjatora. Nie wierzę, że przy odrobinie dobrej woli nie można się dogadać. Życzę powodzenia.

Sofia

Sąsiedzie, taki mamy klimat! Mamy demokrację, a demokracja to nieustanny spór! Ponad to na świecie cały czas jest walka dobra ze złem.

Bolo

Idąc tokiem posiadania doświadczenia to większość z nich się nie nadaje

Rolna

Szanowny Kolego w imieniu swoim oraz społeczności tego zacnego Forum uprzejme Cię proszę o zaprzestanie tej mowy nienawiści, wiem że jesteś inteligentnym człowiekiem i potrafisz w sposób bardziej aksamitny wyrażać swoje opinie

Rolna

Oczywiście żartowałem, sam się zastanawiam czemu on jest radnym

F3 ENTER

A więc… W dawnych czasach, przez setki jak nie tysiące lat na wszystkich terenach i w plemionach ciałem zarządzającym była „rada starszych”. Nie wiem z jakiego powodu w czasach obecnych mało ważne jest doświadczenie życiowe, status osoby w społeczności, nieskazitelność. Powiem więcej, wiele z osób piastujących obecnie stanowiska decyzyjne czy doradcze w starożytności zostałyby wyrzucone poza społeczność z powodu nieużyteczności lub stracone z racji swoich chorych zapędów do władzy. Czasy obecne promują wszelkiego rodzaju wynaturzenia a więc nie ma się chyba co dziwić. Ludzie otumanieni liberalnym przekazem medialnym są skłonni oddać swoją suwerenność w całości, powierzając ją w nieodpowiednie ręce. Moim zdaniem należy oczekiwać jakiejś globalnej katastrofy, która uświadomi ludziom błędne rozumienie nowoczesności i wrócimy do starych konserwatywnych standardów.

Leśny dziadek

Akurat to, że jest młody to ogromna zaleta.

Djdjjdj

Z tego osiedla startowaly tylko 2 osoby

Trombullus

Niektórzy urzędnicy czasem ślepną, gdy trzeba. Najgorsze jest to że Starostwo, Prokuratura i Inspekcja Budowlana w jednym gmachu stoją. Życzę panu Grzegorzowi pięknej walki z wiatrakami.
PS. Sam kiedyś chciałem podać naszą Inspekcję Budowlaną do Prokuratury ale zrezygnowałem z powodu tego co powyżej napisałem.

Rolna

Czyli „dzięń dobry”,sobie nie mówią…..Płot ,proponuje zamienić na mór wysokości i grubości podobnej do murów obronnych przy zamku ,a zamiast ogródka ,fosę zaj..ć .Na zapleczu budynku koniecznie ,ze dwie wysokie więżyczki strażnicze , czy aby wieczorem sąsiad agrestu nie podpier…a

Kyle XY

Panie Andrzeju . Czy przypomina Pan sobie kontakty, a właściwie zderzenia Pana z Nadzorem Budowlanym.
Jak napisano na Pana donos, to nadzór zaraz się pojawił i była kara. Gwarantuje panu z podobnej sprawy, Pan miałby już wyrok. Podejrzewam, że nonszalancja i pewność siebie radnego przyćmiła mu umysł co do ścieżki postępowania przy rozbudowie na wspólnej nieruchomości. Takich spraw jest więcej……
I tu niech inni zainteresowani wpiszą tematy spraw toczących się przed Lidzbarskim Sądem.

Kyle XY

Z drugiej strony patrząc na tą sytuację, pewno nikt nie jest bez winny i sąsiedzi winni dojść do porozumienia a nie upubliczniać medialnie całą sytuację. Zgoda buduje, a niezgoda….

....

Radny powinien udowodnic , ze ma zgode sasiadów ( mowi że dostal zgodę) wiec niech ją pokaże i po temacie ! Zabraklo tego najwżniejszego szczególu w reportazu i wpisie na FB pana radnego .

aga

Jak ma ją pokazać,skoro została złożona w Starostwie?

....

A tam ów zgoda na pismie nagle znikła;) ?

aga

‚złożono komplet dokumentów’ czyli ja rozumiem, że w starostwie jest to oświadczenie o wyrażeniu zgody przez Pana K. na dobudówkę

Kyle XY

Nie złożono zgodę tylko złożono (i tu nazwa formularza) „Oświadczenie …
https://bipsplidzbark.warmia.mazury.pl/upload/files/O%C5%9Bwiadczenie%20o%20prawie%20do%20dysponowania%20nieruchomo%C5%9Bci%C4%85%20na%20cele%20budowlane%20B-3.pdf
Czyli informację, że się tą zgodę ma.

Kyle XY

Czyli Pan N oświadczył,że ma zgodę Pana K.

...

TO się pan radny wkopał , nie mając pisemnej zgody sąsiada, ale jaja !

mieszkaniec

No to jest ta zgoda na piśmie ,czy nie .Temat prosty , albo się sąsiad zgodził , albo ktoś coś sfałszował. Sprawdzić , i po sprawie.

aga

jakoś dziwne ze Pan G. dopiero po 4 latach od budowy dobudówki przypomniał sobie ze jednak się na nią nie zgadzał.

....

No przejrzal i zobaczyl( w trakcie budowy ) ? jak to ma wygladać i ze bedzie mial niegodnosci , wiec naglosnil sprawe .A zgody sąsiadów nikt nie pokazuje w reportarzu ? To gdzie ta zgoda ?

aga

nie w trakcie budowy tylko po 4 latach od wybudowania dobudówki – nagle mu przeszkadza, czyż to nie dziwne?

gosc

Tak to jest, jak ma sie oswiadczenie sąsiadow na tzw „gębę”

aga

Przecież w reportażu jasno powiedziane jest ze istnieje oświadczenie ‚na papierze’.

....

Oswiadczenie na papierze sasiada, ale ze nie wyrazal zgody.

aga

‚na papierze’ zgoda na wykonanie dobudówki została złożona do starostwa przed wykonaniem dobudówki, a niedawno oświadczenie że jednak nie zgadzają się na nic.

....

To w czym problem , jesli jest zgoda w dokumentach podpisana przez sasiada to jest po sprawie !

....

Zgoda na wykonanie dobudowki podpisana przez radnego czy sąsiada ? Jesli jest zgoda pisemna sąsiada to po problemie, lecz radny owej zgody nie pokazuje , pytanie czemu ?

aga

haha, bo jej nie posiada, została złożona kilka lat temu w starostwie

....

A w starostwie akurat ów dokument jak za dotknieciem magicznej różdżki zniknął hmm?

Aga

Nigdzie nie jest powiedziane że zaginął. Z reportażu można wywnioskować że jest w starostwie.

....

To radny wyciaga ów dokument i ucina sprawe zamykajac tym samym usta sasiadowi. Proste , dokladnie, ale jak ma sie oswiadczenie sasiadów.