Redakcja NaszLidzbark otrzymała pismo od pani Sekretarz Miasta Marii Grzegorzewskiej, w którym informuje, iż bez pozwolenia Burmistrza umieściłem na stronie gazety herb miasta. Następnie prosi mnie o natychmiastowe usunięcie herbu, gdyż stanowi to naruszenie prawa i jako podstawę przytacza Uchwałę Rady Miasta XLII/246/05 z dnia 30 listopada 2005r., w której znajduje się między innymi taki zapis: „Każdorazowe wykorzystanie bądź rozpowszechnienie herbu wymaga zgody Burmistrza” i „Herb Lidzbarka Warmińskiego stanowi dobro osobiste miasta i podlega ochronie prawnej”. Ostatnie zdanie kojarzyć się może ze słynnym powiedzeniem Ludwika XIV „Państwo to ja” co parafrazując można napisać „Miasto to ja” – niemniej słynna myśl pewnego burmistrza (jeszcze niewypowiedziana).
Umieszczając herb na stronie NaszLidzbark oczywiście zapoznałem się ze statutem miasta, który znajduje się TUTAJ. Jak czytamy w §5 ust.2 „Komercyjne rozpowszechnianie herbu wymaga zgody Burmistrza.” Nie prowadzę działalności gospodarczej związanej z prowadzeniem gazety, jak też nie jest ona moim źródłem utrzymania, więc w rozumieniu prawa – nie jest to przedsięwzięcie komercyjne. Cała moja praca włożona w NaszLidzbark jest całkowicie społeczna i bezinteresowna. Stąd przeświadczenie, iż zgoda Burmistrza Wajsa na umieszczenie herbu nie jest potrzebna.
Konia z rzędem każdemu, kto odnajdzie w statucie zapisy, na które powołuje się pani Maria Grzegorzewska, cytowane w pierwszym akapicie. Zapewniam jednak, że się tam znajdują – jednak nie bezpośrednio, a do ich odnalezienia potrzebne są umiejętności, co najmniej detektywistyczne. Pod statutem muszą być zawarte informacje o jego zmianach i związanych z tym aktach prawnych. Tutaj mamy taki zapis:
„Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 1 i art. 22 ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym ( tekst jednolity Dz.U. z 2001 roku Nr 142, poz. 1591, zm. Dz. U. z 2002 r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz.558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806, Dz.U. z 2003 r, Nr 80, poz. 717, Nr 162, poz.1568, Dz.U. z 2004 r. Nr 102, poz.1055, Nr 116, poz. 1203, Dz.U. z 2005 r. Nr 172, poz.1441, Nr 175, poz.1457, Dz.U. z 2006 r. Nr 17, poz.128, Nr 181, poz.1337) oraz § 14, ust. 2 ,pkt 1Uchwały Nr VII/47/03 Rady Miejskiej w Lidzbarku Warmińskim z dnia 9 kwietnia 2003 r. w sprawie Statutu Miasta Lidzbark Warmiński ( Dziennik Urzędowy Województwa Warmińsko-Mazurskiego z 2003 r. Nr 68, poz. 997, zmiany z 2006 r., Nr 5, poz. 125) Rada Miejska w Lidzbarku Warmińskim uchwala, co następuje: […]”
Powyżej dość „prosta” informacja o zmianach w statucie miasta i aktach prawnych. Ten interesujący pozwoliłem sobie podkreślić. Odsyła nas do numeru 5 Dziennika Urzędowego z 2006r. pozycji 125 TUTAJ. Dopiero tam odnajdujemy zapisy, na które powołuje się pani Sekretarz Miasta – proste prawda? Zwykły Kowalski nie ma szans ogarnąć tak podstawowego dokumentu, jakim jest statut miasta. Biorąc powyższe pod uwagę, można stwierdzić, iż umieszczając herb miasta na stronie gazety nie miałem świadomości łamania prawa. Jednak czy aby na pewno to ja łamię prawo?
Statut Miasta Zakopanego swego czasu zawierał następujący zapis:
„Zasady i warunki używania herbu Miasta Zakopane określa Rada, a zgodę na używanie herbu wyraża Burmistrz Miasta”
Zapis do złudzenia przypominający ten z Lidzbarka Warmińskiego. Powyższe zaskarżył organ nadzoru – Wojewoda Małopolski w Sądzie Administracyjnym podnosząc jego nielegalność. Tutaj całość sprawy. Jak stwierdził:
„brzmienie tego przepisu nie znajduje oparcia w obowiązującym stanie prawnym, a w szczególności narusza ustawę z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001r. nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) oraz Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. Organ nadzoru stwierdził, że Rada Miasta Zakopane podjęła zaskarżoną uchwałę z naruszeniem wyrażonej w art. 7 Konstytucji RP zasady legalności, tj. nie posiadając podstawy prawnej upoważniającej ją do określania zasad i warunków używania herbu. Podstawy takiej nie stanowi art. 18 ust. 2 pkt 13 ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym do kompetencji rady należy podejmowanie uchwał w przedmiocie m.in. herbu gminy. Przepis ten upoważnia jedynie Radę do ustanowienia herbu, a nie określania zasad (warunków) jego używania.”
Co ciekawe następny zapis Wojewody Małopolskiego pasuje doskonale do przypadku NaszLidzbark i zamieszczenia tam herbu miasta.
„Ponadto, w ocenie organu nadzoru, kwestionowany zapis zawiera delegację do wydania regulacji o charakterze normatywnym, aktu generalnego i abstrakcyjnego, skierowanego do podmiotów zewnętrznych wobec Gminy, czyli do wydania aktu prawa miejscowego. Nie ulega bowiem wątpliwości, iż regulacja dotycząca zasad (warunków) używania herbu z istoty swej będzie miała taki charakter, a zgodnie z obowiązującymi przepisami, w tym w szczególności art. 40 ustawy o samorządzie gminnym, rada gminy stanowi akty prawa miejscowego, obowiązujące na obszarze gminy jedynie na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawach. Skoro jak wykazano wcześniej brak jest wyraźnej podstawy prawnej do wprowadzania zasad (warunków) używania herbu, to za naruszające obowiązujący porządek prawny należy uznać zapis zawierający takie upoważnienie.”
Tłumacząc na ludzki język, strona internetowa NaszLidzbark znajduje się na serwerze, który nie leży w granicach gminy Lidzbark Warmiński. Reasumując Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził, co następuje:
„Tymczasem w § 3 ust. 2 Statutu Miasta Zakopane określono zasady i warunki używania herbu Miasta Zakopane. Nie ulega więc wątpliwości, że kwestionowany przepis w swojej regulacji wyszedł poza granicę upoważnienia ustawowego, ponieważ dotyczy sprawy, która nie jest związana z ustrojem jednostki samorządu terytorialnego, ani też z organizacją wewnętrzną czy trybem pracy jej organów. Tym samym, zdaniem Naczelnego Sądu Administracyjnego, należało uznać go za sprzeczny z prawem w rozumieniu art. 91 ustawy o samorządzie gminnym.”
Z powyższego wynika, iż nielegalnym jest zapis o władczej roli Burmistrza w udzielaniu zezwoleń na używanie herbu miasta. Rada Miasta może w drodze uchwały ustanowić herb miasta, określić jego wygląd i szatę graficzną, ale nie ma uprawnień do wydawania zezwoleń na jego używanie (dotyczy to także Burmistrza). Biorąc pod uwagę powyższe, należy skierować zawiadomienie do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego o nielegalności uchwały Rady Miasta z wnioskiem, aby podjął czynności nadzorcze w celu unieważnienia uchwały.
Herb, jako dobro osobiste. Sąd Najwyższy w wyroku z 7 marca 2003 r., I CKN 100/01 stwierdził, że znak symbolizujący osobę prawną, (więc także herb) „jest nośnikiem jej tożsamości w zewnętrznym odbiorze i podobnie jak nazwa czy firma stanowi dobro osobiste osoby prawnej” – w tym wypadku miasta. Jeżeli uznać herb za dobro osobiste to gmina musiałaby najpierw udowodnić, że dobro zostało naruszone, czyli np. jakbym Barankowi przyprawił rogi jelenia i ktoś z tego tytułu poczuł się dotknięty to jak najbardziej usprawiedliwiony byłby pozew cywilny.
Na zakończenie tego nudnawego artykułu, pragnę podziękować pani Sekretarz Miasta za przesłanie na adres redakcji wspomnianego na wstępie pisma. Przyczyniło się ono niewątpliwie do podniesienia poziomu praworządności w naszej gminie, a jednocześnie było inspiracją do poznania zagadnień prawnych związanych z herbem miasta.
nie wiem czy się śmiać czy płakać?
W jaki sposób władza * czyt. złośliwy burmistrz wszedł w posiadanie praw do herbu miejskiego. skoro ustalony był przez Prusaków http://pl.wikipedia.org/wiki/Herb_Lidzbarka_Warmi…
Zdaje się ,że miasto to my, a nie burmistrz czy sekretarz . Małostkowość i odwracanie uwagi. Polecenie służbowe poleceniem służbowym. Pozornie przekazanie pałeczki, aby nie wyszło ,że ktoś jest w tym mieście zapalczywym wrogiem wolnych mediów.
"Komercyjne wykorzystanie herbu wymaga zgody Burmistrza." hahahahah
No właśnie 🙂
Dzisiaj harcerze rozdawali flagi i "wiatraczki" z herbem miasta 😉 Z całą pewnością nie popełniali przestępstwa, bo zezwolenie otrzymali na 100% 😉
ten nasz herb miejski widoczny jest wszędzie, prywatne firmy ,miejskie spółki ,instytucje 😉
Ale Ty API w ogóle nie wystąpiłeś o zezwolenie. Trudno je chyba otrzymać, gdy się nie występuje. Harcerze zapewne wystąpili do otrzymali (mogli wystąpić już dużo wcześniej i mają zgodę na stałe).
Miało być "to i otrzymali".
"ZAPEWNE WYSTAPILI " tak jak wszyscy inni 😉
Burmistrz traktuje to jak prywatę ! Szkoda gadac !
Jeśli bumistrz ma takie prawo aby zabraniać pokazywania herbu miasta w lokalnej gazecie, to jest to głupota , którą trzeba napiętnować. Przecież ogranicza w ten sposób darmową promocje miasta. Ktoś to prawo pewnie u chwalił ale powinno ono dotyczyć jakiś chronionych znaków markowych firm komercyjnych tj. adidas czy puma i to wtedy gdy podróby firmuje sie tymi znakami. Podróbą w tej sytuacji jest pismo tej pani. Że też ludzie nie mają wstydu uczestniczyć w tej farsie gburmistrza.
Czemu mieszkańcy nie mogą wykorzystywać baranka i czemu tylko Burmistrz daje zezwolenie na wykorzystywanie baranka?
Zastanawiam się, jaką rolę w tej sytuacji pełni Burmistrz?
API, a może tylko Tobie Burmistrze nie pozwala wykorzystywać baranka, bo się o coś obawia?
A więc co ? Ciekawe jakby tak mieszkańcy ustanowili nowy herb ????
Jestem za !
Podaję pomysł roboczy, zamiast baranka – OSIOŁEK a na nim kto? Kogo usadawiamy jako jeźdźca? Jeździec może być wymienny.
Ja OSIOŁEK, będę wyrazicielem wszystkich zwierząt jeszcze nie herbowych. Dajcie nam szansę! W zamian, na początek mogę nieść panią M. a później 3 tenorów albo kazdego z osobna w zależności od ich aktywności lub nieaktywności. Baranek jest za!
Na osiołku powinien siedzieć jakiś miejscowy boss z batem w ręku, a zwieńczeniem bata marchewka dyndająca przed nosem osiołka.
Taka wieczorna myśl nadeszła znienacka 😉 Bardzo cieszę się, że urzędnicy zaczynają swój dzień pracy od sprawdzenia co tam nowego na NaszLidzbark. Zastanawia mnie tylko…. opisywałem zrzucanie ścieków do rzeki Łyny przez Polmlek (łącznie z nagraniami wideo). Dlaczego więc nikt z UM nie podjął interwencji z urzędu i nie złożył zawiadomienia do prokuratury? W końcu to obowiązek każdego urzędnika! Dlaczego to zwykły szary obywatel musi wyręczać aparat władzy w egzekwowaniu prawa? Skoro urzędnik występuje w obronie herbu, to z pewnością powinien wszcząć czynności w sprawie trucia rzeki. O ile temat herbu będzie kontynuowany, to trzeba będzie też zapytać urzędników o bezczynność w znacznie istotniejszej sprawie.
Już pisałem, za NAJLEPSZY POMYSŁ – NAGRODA.
Niech urząd ma swój herb a mieszkańcy swój.
Tylko co na to "inni"
Urzędnicy są od splendorów i błyszczenia a nie od szarej brudnej roboty.
Po co się komu narażać, w razie utraty stanowiska, gdzie znajdzie pracę.
Czytajac to wszystko odnosze wrazenie ze jest to na dzien dzisiejszy najpilniejsza sprawa w miescie katastrofa Czy naprawde jest to tak znaczace dla wlodarzy czy jest to problem kierowany tylko i wylacznie do redakcji Nasz Lidzbark ??? Pozdrawiam
mój pomysł- dzielny lidzbarski wojak niosący szkło, tak ze 3 sztuki (ze SZKŁĄ?)
Wobec powyższego proponuję opracowania nowego herbu Lidzbarka dostępnego dla wszystkich, bez jakichkolwiek ograniczeń i za darmo celem reklamowania naszego zapyziałego grodu.
Czekam na pomysły, – będą nagrody.
Trzech panów w jednych spodniach.
….proszę doprecyzować, pludry barchanowe czy samodziałowe a może inne……
Szkoda, ze sam pomysłodawca nie podpisał się pod pismem ;-).
Dlaczego pani Maria używa imienia Curie-Skłodowskiej bez jej zgody ?;-)
Ten nasz herb jest tak chroniony , że wielu mieszkańców w ogóle nie wie , jak on wygląda .Proponuję w ramach akcji promocyjnej walnąć taki malunek na tej ścianie term od strony szosy olsztyńskiej .Będzie to dobra promocja naszej chluby eksportowej . Wszystko będzie się właściwie kojarzyć . A swoją drogą " Strażnik herbu " , jak to brzmi , : prawie jak "strażnik teksasu " . A wiadomo , kto nim był .
Pracownicy UM, czytają i analizują bardziej NL niż GW, czy GO. Tylko się cieszyć. W obecnych czasach, kto się nie reklamuje, nie istnieje.
Herb,obecnie logo, to skrót nazwy i znak rozpoznawczy, powinniśmy być wszyscy zainteresowani jego rozpowszechnianiem.
Zakazane używanie winno być, tylko w sprawach uwłaczających godności i powagi miasta.
Pojęcie "komercyjne" rozumiem, jak bym odlewał lub wyszywał na kawałku materiału i sprzedawał baranki, zarobkując krocie.
Natomiast umieszczając baranka na moim wyrobie, świadczyłoby o miejscu pochodzeniu firmy.
No, ale to już moje dywagacje. Jesteśmy i będziemy zaściankiem.
Baranek na sztandary!!!!!!!! O nie, najpierw trzeba zapytać o zgodę urzędnika. Coś mi tu nie pasuję i nie podoba mi się, jako mieszkańcowi i lokalnemu patriocie.
Cyrk na kółkach …
Dziękuję za merytoryczną krytykę artykułu. Nareszcie ktoś odniósł się rzeczowo do treści, a nie osoby piszącej:) Opisywałem mój indywidualny przypadek, a nie problematykę tematu. Wskaż miejsce gdzie napisałem nieprawdę…. Nie ma takiego. Raport nie jest rozstrzygnięciem i nie stanowi wyroczni w temacie. Ja się z nim nie zgadzam, mam do tego prawo.
Choć w zasadzie zarzucasz mi nierzetelność….. a więc nie jest to zgodnie z regulaminem, czytałeś go przed skomentowaniem? 😉
Czytałem. Zarzucenie nierzetelności nie jest krytykowaniem osoby lecz treści artykułu. Napisałem, że artykuł jest nierzetelny (trudno oderwać to od autora), gdyż nie przedstawia całości problemu, lecz jedynie wybiórcze spojrzenie na temat. Sam poruszyłeś problem wyroku w sprawie Zakopanego, a więc tematu bardziej ogólnego, niż Twój wątek lidzbarski. Nie napisałem niczego o kształcie Twojego nosa, zawodzie, sytuacji osobistej itp. Poddałem jedynie w wątpliwość rzetelność artykułu. Nie trzeba się z tym zgadzać, ale nie naruszyłem regulaminu. I tyle.
nierzetelność = wiekszość stacji i gazet w Polsce ,z niewielkim wyjątkiem czyt.Naszlidzbark .pozdrawiam
W kolejnym piśmie zabronią Ci APi stosowania polskiego alfabetu bo przecież też jest dobrem osobistym. Dojdzie tez do tego ,że będziesz musiał zapytać burmistrza czy możesz używać swojego nazwiska. A najlepiej to wydłuż baranowi rogi to się nie przyczepią.
nie do tematu, czy ktoś wie co będą budować na działce obok myjni bezdotykowej na olsztyńskiej? obecnie teren jest ogrodzony
To teraz dobrze widać , że ten baran w herbie to nie przypadek .
http://lidzbarkw-um.bip-wm.pl/public/get_file_con…
To ja też poproszę kawałek a co ! a potem zrobimy z tego strefę ekonomiczną 🙂 Strefa tu, strefa tam. Działki za śmieszne pieniądze. Oj zbiera się władzy, zbiera …..
W 2013 jaki i 2014 kancelaria prawnicza pracująca na zlecenie U.M będzie zbierała kokosy ,szkoda !
No i jak zawsze proszę o szeroko pojęte wsparcie dla gazety.