mar 062016
 

powaitEkonomista prof. Witold Kieżun – „Od lat obserwujemy w samorządach gigantomanię: niekontrolowane mnożenie etatów i rozrastanie jednostek organizacyjnych”

Jednym z przejawów owej gigantomanii był powrót do idei powiatów. Dla przywrócenia tych jednostek samorządu w 1999 roku nie było innego uzasadnienia innego niż polityczny. Odbudowanie powiatów było działaniem „wbrew zdrowemu rozsądkowi i ogólnoświatowym trendom”.

„To miała być – i jest – struktura służąca zapewnieniu stanowisk ludziom władzy i budowaniu podstaw elektoratu w terenie. Wówczas mówiono mi o tym otwarcie: budujemy powiaty, to będzie nasz teren wyborczy, tam będziemy mieć swoich ludzi”

Trudno nie zgodzić się ze słowami profesora Kieżuna. Obserwując działanie najbliższego nam powiatu lidzbarskiego można dojść do podobnych wniosków. Pełnienie przez tą samą osobę funkcji Starosty i szefa lokalnych struktur PO tylko potwierdza stawianą przez prof. tezę. Powiaty służą więc głównie radnym i ich rodzinom, oraz rzeszom zatrudnionych tam urzędników. Konsekwencją powyższego jest przerost zatrudnienia i przeznaczanie sporej części dochodów na płace i diety radnych, ewentualnie jako przechowalnia partyjnych nieudaczników. Zasoby kadrowe w gminie i powiecie to doskonała okazja aby ominąć przepisy zwalczające nepotyzm lub zjawiska korupcyjne w samorządach lokalnych. Radny miejski nie może pełnić funkcji dyrektora jednostki podległej Burmistrzowi, za to z powodzeniem może być np. dyrektorem szkoły podległej Staroście, szczególnie kiedy należą do tej samej partii politycznej. To także działa w drugą stronę, radni powiatowi pełnią funkcje publiczne w gminie. Wachlarz nominacji partyjnych jest tym szerszy, im więcej gmin wchodzi w skład powiatu.

prof. Witold Kieżun  – „Administracja jest pełna ludzi bez kwalifikacji”

Na koniec 2014 roku w powiatach pracowało 59 145 osób. Dla porównania, w 2005 roku powiaty zatrudniały 47 048 osób. Oznacza to, że choć zakres zadań powiatów w tym okresie nie uległ zasadniczym zmianom, przyrost zatrudnienia wyniósł aż 26%. Jednocześnie powiaty przestały odgrywać jakąkolwiek społeczną rolę a ich istnienie stało się wręcz symbolem nepotyzmu i marnotrawstwa publicznych pieniędzy.

Z punktu widzenia obywateli, najbardziej istotną rolą powiatów jest prowadzenie szpitali powiatowych i szkół ponadgimnazjalnych. W istocie powierzenie tych funkcji strukturze samorządowej stanowi zasłonę dymną dla władz centralnych do zdjęcia z nich odpowiedzialności za stan opieki zdrowotnej i szkolnictwa ponadgimnazjalnego. Powiaty bardzo chętnie pozbywają się szpitali prywatyzując je, bowiem nigdzie w prawie nie zapisano obowiązku ich utrzymywania. Stąd „pełzająca” prywatyzacja szpitali powiatowych, na co rząd nie odważyłby się bezpośrednio.

Nie ma sensu utrzymywanie kosztownej samorządności powiatów

Prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza w apelu do władzy centralnej pisze m.in.:

 „Jeśli ktoś chce poważnie zająć się likwidacją barier w rozwoju gospodarczym kraju, to powinien przeanalizować likwidację powiatów i przekazanie zadań gminom i samorządom wojewódzkim (zadania własne zlecone lub powierzone) lub utrzymanie powiatów i zmianę ich charakteru na obligatoryjne związki powiatowe w składzie m.in. z wójtami, burmistrzami, prezydentami oraz reprezentantami gmin wybranymi przez radnych gminnych w ilości zależnej od ilości mieszkańców

– drogi. Za utrzymanie ulic w mieście odpowiadają aż cztery jednostki – w tym jedna rządowa i trzy samorządowe: miasto, powiat i województwo. Podobnie jest z zarządzaniem ruchem. „Prezydent, burmistrz czy wójt nie może decydować o tym, czy na własnej ulicy kategorii miejskiej/gminnej ma być ustawiony znak zakazu ruchu pojazdów, czy ograniczenie prędkości, bo decyduje o tym starosta”

– walka z bezrobociem. Prezydent miasta jest rozliczany przez mieszkańców za poziom bezrobocia w mieście, podczas gdy nie ma on żadnego wpływu na pracę powiatowego urzędu pracy. „Starosta dysponuje środkami na dofinansowanie miejsc pracy, w tym dotacjami na uruchomienie własnej działalności gospodarczej”

– problemy z planowaniem przestrzennym. „Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego przyjmuje gmina, ale interpretuje te istotne dokumenty planistyczne starosta. Bo starosta wydaje pozwolenia na budowę i odpowiada za zasób geodezyjny”

Przesłanką przemawiającą za likwidacją ponad gminnego szczebla administracji samorządowej w Polsce jest niska efektywność działania tych jednostek związana z wysokimi kosztami realizacji powierzonych im usług publicznych. Po dowód osobisty idziemy do Urzędu Miasta, ale po prawo jazdy już do Starostwa. Z powodzeniem obydwa zadania może wykonywać gmina. W samym Lidzbarku Warmińskim 90% ulic w mieście należy do powiatu. Biada każdemu, kto zgłosił konieczność naprawy dziury w drodze podczas Sesji Rady Miasta. Odpowiedź zawsze ta sama – „to nie nasza droga, wystąpimy z pismem do Starostwa”. Jak Burmistrz Miasta ma być gospodarzem gminy, kiedy w sprawie dróg nie ma nic do powiedzenia? Podział dróg na miejskie i powiatowe miał w zamyśle stworzyć sztuczne zadania realizowane przez powiat m.in. utworzenie Zarządu Dróg Powiatowych – kolejnej partyjnej przechowali. Gorzej kiedy dziura w drodze leży na skrzyżowaniu dróg – miejskiej i powiatowej. W tym wypadku trzeba powołać specjalną komisję, która określi odpowiedzialnego za naprawę…

Szansą na likwidację sztucznego tworu zwanego powiatem jest wprowadzenie programu 500+. W 2017r. może się okazać, że sfinansowanie programu wymusi na partii rządzącej podjęcie radykalnych działań w szukaniu oszczędności budżetowych. Likwidacja powiatów powinna w znacznej części sfinansować pomoc rodzinom. Scenariusz nie jest nierealny, szczególnie w sytuacji kiedy w powiatach nadal rządzi PO.

 Posted by at 8:03 pm
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
47 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
grzeg
9 lat temu

Aby mógł powstać powiat lidzbarski, trzeba było „namówić” władze w Ornecie aby się przyłączyły (wcześniej były przy Braniewie). Wielkim przeciwnikiem tego połączenia Ornety z Lidzbarkiem był zdaje się kogut. A kim on jest teraz w powiecie? Kto zgadnie? Kto napisze?

mieszkaniec
9 lat temu

Tak w ogóle to po co taki powiat istnieje , to nikt nie wie . Wytwarzają urzędnicy całą kupę niepotrzebnych papierków ,za które trzeba płacić .
Weźmy takie samochody : opłaciło by się urząd skarbowy ,czyli daninę dla państwa i po temacie .
Ale nie : trzeba cały dzień łazić po „powiecie „, jakby ich najbardziej obchodził czyjś samochód .
Inne sprawy też ,mnożenie spraw i bytów niepotrzebnych .

auto
9 lat temu
mieszkaniec
9 lat temu
Reply to  auto

Po tygodniu by trzeba było chętnych na stanowiska szukać pod sklepem . Niska kultura polityczna ,ale raczej zwykła przyzwoitość .
W odniesieniu do tytułowych powiatów : taki podział terytorialny sprzyja kreowaniu lokalnych kacyków .
Już sporo mieszkańców , spory obszar , a odpowiedzialność żadna .
Tylko kasa i układziki .

Rafał
9 lat temu

To oczywiste, że PiS chce przejąć władzę w terenie (powiaty, gminy), ale w swojej euforii, tuż po wygranych wyborach, wykonał karygodny błąd. W pierwszym nocnym głosowaniu zakuł w dyby Trybunał Konstytucyjny zamiast go …zlikwidować. Zgodnie z wolą i wizją Prezesa Narodu TK nie mógłby i nie może wydawać orzeczeń i wyroków we własnej sprawie, więc już by było …pozamiatane. Dalsze decyzje Prezesa Narodu to …ustawa o przejęciu powiatów i gmin przez PiS i ustanowienie własnych Rad i Komisarzy. Proste? Co by się działo dalej możemy sobie wyobrazić. Pierwsza decyzja Komisarza PiS w naszym mieście, to przekazanie Oranżerii i Term dla …kościoła. Obecnie są to najcenniejsze obiekty w naszym mieście, a dług wyborczy spłacić trzeba… Polak zawsze mądry …po szkodzie. Nawet taki Geniusz Narodu się pomylił, a na błyskotliwość marionetek przecież liczyć nie może…

qqq
9 lat temu
Reply to  Rafał

Jeszcze o zamek się upomną.

API
9 lat temu

Rząd odzwierciedla społeczeństwo, jego skład daje pogląd na naród z jakiego został wybrany. Politycy nie biorą się z kosmosu, gdzieś tam zawsze mieli swój początek, najczęściej w samorządzie lokalnym. Tam nasiąkli zgnilizną i nepotyzmem, wraz z awansem niosą te nawyki coraz wyżej, aż do sejmu czy Brukseli. Niestety musi wymrzeć 2 lub 3 pokolenie nas, aby pojawili się ludzie nieskażeni pierwiastkiem sowietyzmu, myślenia tylko o sobie, swojej rodzinie i kolesiach. Powstanie powiatów, pociągnęło wiele miliardów, ich funkcjonowanie od 1999r. więcej niż kilka programów 500+. Dzięki powiatom, komu żyje się lepiej?

mieszkaniec
9 lat temu
Reply to  API

W myśl starego porzekadła : rząd (rządzący ) wyżywi się sam .
I to razem z rodziną ,krewnymi i znajomymi .

API
9 lat temu
Reply to  mieszkaniec

Jerzy Urban powiedział, że rząd sam się wyżywi… będąc ówczesnym rzecznikiem rządu rzecz jasna.

Rafał
9 lat temu

Sądzę, że drenaż naszych kieszeni skończy się szybciej, niż PiS to przewidywał. Teraz tylko 4 miliony…
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,19735586,kolejne-dofinansowanie-dla-swiatyni-opatrznosci-tym-razem-na.html#MTstream

Mirosław Maczyta
9 lat temu

Z okazji Dnia Kobiet Wszystkim Paniom tym w Urzędach i tym komentującym składam Życzenia Zdrowia, Pomyślności zarówno na szczeblu zawodowym jak i osobistym. A tym poszukującym pracy życzę jej znalezienia zgodnie z własnymi oczekiwaniami, wykształceniem i kwalifikacjami. Pozdrawiam

mieszkaniec
9 lat temu

Historia się dzieje na naszych oczach :Pan Mirosław po raz pierwszy został „zplusowany ” .

API
9 lat temu
Reply to  mieszkaniec

Tak, dzieje się:) Wiosnę czuć 🙂

Rafał
9 lat temu

W celu przejęcia władzy w terenie niezbędne są ściśle określone ustawy sejmu, które Prezes Narodu już przygotował. Większość z nich jest niezgodna z Konstytucją. Kolejka koniecznych uchwał jest długa, m.in. uchwała o zamachu smoleńskim, bo dowodów brak. Uchwała usankcjonuje więc prawdę. Wrogów politycznych należy posadzić, bo akt zemsty musi się dokonać. Na przeszkodzie jednak stoi Konstytucja, Trybunał, Wenecja i ..KOD. Należy więc te przeszkody usunąć i to się właśnie robi. Już niebawem będziemy „czarną owcą” na świecie i świat potraktuje nas tak, jak …Białoruś. Ale, cóż tam… Po co nam jakaś tam …demokracja i konstytucja! Dostaliśmy przecież za darmo 500 stów… To się liczy… Czy, aby na pewno wszyscy Polacy tak myślą i tego chcą? Szczerze wątpię…

gość
9 lat temu

Wie ktoś może co dzieje się z lidzbarskim inPostem? Czekam drugi tydzień na polecony. paranoja jakaś…

mieszkaniec
9 lat temu
Reply to  gość

A w mięsnym byłeś ???

Iwona
9 lat temu
Reply to  gość

Od 01.03.2016 r. Poczta Polska przejęła wszelkie przesyłki sądowe.

Rafał
9 lat temu

Zwracam uwagę Pana Redaktora, że to decyzją obecnej władzy PiS zwiększa się zatrudnienie w administracji o kolejne tysiące pracowników. M.in. w związku z programem 500+. Nie po to zabiega PiS o samorządy (stanowiska dla swoich), żeby administrację likwidować. Wyciąga Pan błędne wnioski. Nie po to PiS zawłaszcza państwo i wycina Konstytucję (czego świadomie Pan nie dostrzega), żeby z kasy dla siebie i swoich …zrezygnować. Nie z PiS-em takie numery… Marsz po kasę wstrzymała …Wenecja. Ale tylko na chwilkę… Nie zatrzyma Prezesa Narodu nawet światowy, wrogi kordon wokół polskich granic. Ma władzę, więc i musi mieć…kasę.
Nie likwidacja powiatów i gmin jest celem obecnej władzy, lecz ich przejęcie…

mieszkaniec
9 lat temu
Reply to  Rafał

A kto go wybrał ? Nie większość ?

Rafał
9 lat temu
Reply to  mieszkaniec

Oczywiście, że Prezesa Narodu wybrała większość! Nie zgadzam się tylko z tezą, że PiS zlikwiduje powiaty, szukając kasy na program 500+. Uważam, że brakującą kasę na wszystkie programy PiS (włącznie z termami Rydzyka) zapłacimy my wszyscy, poprzez podwyżki cen i podatków, co już czynimy. Innej wersji nie ma i …nie będzie.

gość
9 lat temu
Reply to  Rafał

o jakich podwyżkach mówisz ? miesiecznie ile CI podwyższyli i za co ? Czarnowidzu !

mieszkaniec
9 lat temu
Reply to  gość

Ostatnie podwyżki , jakie pamiętam , były z inicjatywy PO .
I faktycznie były prawdopodobnie związane z termami , tyle że nie Rydzyka , a Lidzbarskimi .

Rafał
9 lat temu
Reply to  mieszkaniec

Rozumiem, że większe podatki lokalne w bieżącym roku i wszystkich latach następnych, to będą przeznaczone na spłatę …term. Ok! Tak zapewne będzie… Ale podwyżki w Lidlu i Biedronce (średnio o 3,7%) to już nie idą na spłatę kredytu na termy. Również podwyżki w bankach (o 1,4%) nie dotyczą term. A będą nadal rosły, gdyż podatek dla sklepów nie został jeszcze wprowadzony. Bank PKO już zanotował spadek zysku o 33%, więc opłaty musi podnieść. Doświadczysz większych kosztów w bankach jak już założysz tam konto. Ale kilku Polaków konta w bankach już ma i podwyżki odczuwa…

gość
9 lat temu
Reply to  Rafał

Ja mam w banku Millenium a żona w PKO BP i nie ma żadnych podwyżek ! ? W biedronce i lidlu podwyżki cen towarów o 3,7 % podaj źródło tych informacji ? Moim zdaniem to kłamstwo ! A i tak dla przykładu
na zakupach w tych w\w dyskontach za 500zł w miesiącu wydasz po tej wyssanej z palca podwyżce o 18,50 zł wiecej, to i tak ci zostaje 482,50 zł w portfelu z tego strasznego 500+ PISU ! Ach te wróżenie z fusów 😉

Rafał
9 lat temu
Reply to  gość

A prawo, a sprawiedliwość, a Konstytucja..? Nic dla Ciebie nie znaczą ? Tylko kasa..? No cóż… Tacy Polacy też są… p.s. do tej kasy, którą jeszcze masz otrzymać, to ja już dokładam miesięcznie ok. 40 zł. Powinieneś więc podziękować dla mnie… Prezes Narodu dał Ci MOJĄ kasę, nie swoją…

mieszkaniec
9 lat temu
Reply to  Rafał

Jakie 40 zeta ? Z jakiego brudnego palucha to wysysasz ?
A konstytucja ?
To dla większości takich jak ty zjadaczy chleba jest coś ,o czym nawet nie wiedzieli ,że istnieje .
Konstytucją ciężko się najeść .
Konstytucja nie opłaci też składek na przyszłe twoje i moje emerytury ,o ile jakieś nam platforma pozostawiła .
Bo platforma jest przecież prekursorem życia na tzw . umowę śmieciową , czyli przyszłość tych ludzi jest na śmietnikach .
Ale czy to fajnie u schyłku życia ,grzebać w śmietnikach ?

Iwona
9 lat temu
Reply to  gość

Zakupy robić w polskich sklepach, wspierać polskich przedsiębiorców.

mieszkaniec
9 lat temu
Reply to  Rafał

Możesz sobie założyć konto u tych złodziei z PKO , jak lubisz być okradany .
Co mają podatki w Biedronce , czy Lidlu do cen ? Nie wiem .
Ale chyba ci co płaczą ,że sklepy dla biedaków nie płacą podatków w Polsce zrozumieją .
A jak myślisz ? Czy ludzie przestaną tam robić zakupy ?
Znajdzie się sposób ,żeby przyciągnąć klienta .
I o to chodzi .
Dopóki będę widział biznesmenów lidzbarskich ,tych od handlu , robiących zakupy w Biedronce ,to nie uwierzę ,że jutro nie kupię tego samego towaru , po zawyżonej cenie .

Rafał
9 lat temu
Reply to  mieszkaniec

No widzisz jakie to proste… I ja i Ty nadal będziemy robić zakupy w tych sklepach… Najwyżej zabraknie na …kąpiel w termach. I Prezes Narodu o tym właśnie wie, że jeść musimy, więc w sklepach należy szukać kasy dla wyborców takich jak „gość”. Wie, jak kupić głos wyborcy za nie swoją, lecz naszą kasę… Ma głowę na karku… p.s. PKO Bank Polski to nie …złodzieje, to nasi…

Rafał
9 lat temu
Reply to  gość

Ja swoje podwyżki kosztów od nowego roku wyceniam miesięcznie na kwotę ok. 40 zł. Ale, „dam radę”, zasiłek dostaję znacznie większy… Brak mi Twojego zdania na temat źródeł sfinansowania, liczonych w dziesiątkach miliardów, wszystkich obietnic PiS złożonych dla rodaków i kościoła. Jeżeli nie z naszej, wspólnej kieszeni, to skąd…? Z nieba..? Żeby tam się dostać, to też trzeba dać. I też co raz więcej…

gość
9 lat temu
Reply to  Rafał

w LW 1 pełnoetatowy pracownik więcej i to na kilka miesięcy !

Mirosław Maczyta
9 lat temu

A teraz do meritum tego artykułu.
To nie PO wymyśliła reformę samorządową i ponowne powstawanie powiatów, bo to było 1999 roku,także PO jeszcze nie istniała. Warto o tym pamiętać, że to AWS z Kaczyńskim w swoich szeregach tą reformę wymyślił. Idealnym by było, gdyby wszystkie sprawy wzorem Estonii można było załatwić drogą elektroniczną, bez wychodzenia z domu. Wtedy można by zlikwidować bardzo dużo etatów w administracji. Problem polega na tym, że Ci „wszyscy likwidowani pracownicy ” zasilą szeregi Urzędów Pracy, w naszej rzeczywistości gospodarczej. Tak więc przejdą po części na utrzymanie całego społeczeństwa-a tego przecież nikt nie chce. Także propagując likwidację autor artykułu powinien zaproponować coś w zamian, w ramach „dobrej zmiany”. Skoro poprzednicy zrobili źle to jak mawiał nieodżałowany Prezydent skażony „chorobą filipińską” – NIE IDŹMY TĄ DROGĄ. Naprawiajmy, budujmy, polepszajmy, ale lepiej, korzystniej , nowocześniej dla wszystkich. Myślę że artykuł ma cechy tendencyjności, skoro nie można się pozbyć bardzo dobrego starosty jakim jest Pan Harhaj drogą demokratycznych wyborów to należy zlikwidować stanowisko,urząd,powiat jakim on się zajmuje. Władze PIS-u podobnie chcą zrobić z Warszawą. Za wszelką cenę chcą pozbyć się Pani Prezydent próbując wyodrębnić miasto stołeczne od reszty woj.mazowieckiego a tym samym doprowadzić do wcześniejszych wyborów na to stanowisko. A teraz do tych paru „nawiedzonych”, którzy ciągle żyją w przeszłości i wszystko co jest przypisują mniejszościom jakie zamieszkują nasze tereny.Chciałbym im jak i pozostałym przypomnieć, że rodzina Pana Kaczyńskiego też pochodzi z Ukrainy-czemu jego nikt nie oskarża – dziwne trochę.
Każdy doszedł do władzy w demokratyczny sposób i w taki powinien zostać oceniony, rozliczony za swoją pracę. Tylko wyborcza kartka może kogoś pozbawiać stanowiska starosty,burmistrza, czy radnego. Są jeszcze referenda, ale te – jak historia pokazuje nie są najlepiej odbierane przez lokalną, zwłaszcza naszą społeczność. Zresztą ludzie, którzy realnie oceniają rzeczywistość, a nie przez pryzmat zawiści, zazdrości widzą co się dzieje, co jest robione, co było zrobione i komu to zawdzięczamy. Zdrowego rozsądku nam potrzeba i mądrych demokratycznych rozwiązań. Pozdrawiam

Trombullus
9 lat temu

Panie Mirku, Polska nie dzieli się na PO i PIS. Ludzie powstanie powiatów przypisują rządom i politykom które je tworzyły. W ostatnich czasach wychodzi na jaw wiele faktów, dostępnych tylko w internecie, które wyraźnie pokazują kto nami rządził. Nie chodzi mi to tylko o pana Wałęsę i jego dziwne przygody ale też o całą resztę aż po struktury lokalne.
Według pana mandat wyborczy jest najważniejszy… Tak właśnie teraz jest i tak niestety będzie. Już teraz z niecierpliwością oczekuje kiedy to migranci legalnymi demokratycznymi środkami wprowadzą szariat w Niemczech i Szwecji.

gość
9 lat temu

Panie MM, kaczor Donald w 1999 roku należał do koalicji popierającej rząd ! czyt.Unia Wolności, również głosował ” ZA „

Mirosław Maczyta
9 lat temu

Odnośnie dróg i ulic . Ustawa o Drogach Publicznych
” Art. 6 a. 1. Do dróg powiatowych zalicza się drogi inne niż określone w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 1, stanowiące połączenia miast będących siedzibami powiatów z siedzibami gmin i siedzib gmin między sobą.
2. Zaliczenie drogi do kategorii dróg powiatowych następuje w drodze uchwały rady powiatu w porozumieniu z zarządem województwa, po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin, na obszarze których przebiega droga, oraz zarządów sąsiednich powiatów, a w miastach na prawach powiatu – opinii prezydentów miast.
3. Ustalenie przebiegu istniejących dróg powiatowych następuje w drodze uchwały rady powiatu, po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin, na obszarze których przebiega droga.
Art. 7. 1. Do dróg gminnych zalicza się drogi o znaczeniu lokalnym niezaliczone do innych kategorii, stanowiące uzupełniającą sieć dróg służących miejscowym potrzebom, z wyłączeniem dróg wewnętrznych.
2. Zaliczenie do kategorii dróg gminnych następuje w drodze uchwały rady gminy po zasięgnięciu opinii właściwego zarządu powiatu.
©Kancelaria Sejmu s. 9/71 2016-02-09
3. Ustalenie przebiegu istniejących dróg gminnych następuje w drodze uchwały rady gminy. ”

Drogą gminną są też ulice należące do danej gminy-miejskiej lub wiejskiej

Pływak
9 lat temu

A kto spłaci kredyty zaciągnięte przez powiaty.

mieszkaniec
9 lat temu

Czy to czasem nie chodzi o ukraińską powstańczą armię ?
Tłumaczę , bo niektórzy młodsi mieszkańcy mogą już tego skrótu upa nie kojarzyć .
Przepraszam ,ale kogo , że nie napiszę tej nazwy z dużych liter .

gość
9 lat temu

Jeśli można to poprosiłbym o opinię naszego guru ,wszechwiedzącego Mirosława Maczytę .
On zna się na wszystkim ,jest odważny , i na pewno napisze prawdę .
Choćby i nie była zgodna z historią ?

gość
9 lat temu

Następne pytanie :
Kto blokuje nazwanie ronda w naszym , polskim mieście , w którym i Kopernik wywarł swoje piętno , nazwą AK ?
Czy te ronda nie są pod zarządem powiatu ?
Kto tam tak usilnie to blokuje ?
Czy aż tylu pogrobowców słynnej patriotycznej organizacji , która to nazwa nie przechodzi mi przez …no dobra nie napiszę przez co …
aż tylu ich mieszka w grodzie Kopernika ?

abc
9 lat temu
Reply to  gość

Mieszkają tutaj potomkowie kadry 3 jednostek wojskowych, Urzędu Bezpieki i sławnej Milicji powiatowej. To jest dość znaczna liczba mieszkańców i wiadomo jak wybierają, na kogo głosują.

Rafał
9 lat temu
Reply to  gość

Jeżeli w naszym, polskim mieście swoje piętno wywarł Kopernik, to jego imieniem należy nazwać rondo. A jakie piętno w naszym polskim mieście wywarła AK? W naszym mieście …żadne! Ja proponuję nazwę: „Prezydenta Tysiąclecia – Lecha Kaczyńskiego”. Nakaz nadania takiej nazwy lada dzień przyjdzie …z góry. Niektóre samorządy, w których wygrał PiS, już takie dyrektywy otrzymują… Nazwę „AK” trzeba będzie szybko zmieniać, więc lepiej tych kilka dni poczekać… Będzie mniej kłopotów…

gość
9 lat temu
Reply to  Rafał

Daj człowieku już spokój z tym Kaczyńskim, nie zmieniaj tematu ! Ulica Kopernika jest juz w L.W. a ulicy lub chociażby ronda im. Armii Krajowej już nie doświadczysz ! Zamrażarka WNMOPO nadal w akcji !

gość
9 lat temu

No ale ile trzeba by wybudować term ,hoteli , spa , itd itp. żeby tam wszystkich poupychać ?
Bo przecież na zasiłek nikomu się nie śpieszy , tym bardziej ze PUP też powiatowy .
Ale może trzeba się zastanowić nad ustanowieniem specjalnego uposażenia dla samorządowców ,gdzie dostawaliby kasę za nic nierobienie ,oczywiście trochę mniejszą niż normalnie ,ale nie podejmowaliby żadnych błędnych decyzji ,nie narażaliby mieszkańców na straty i szkody z tym związane i to by był ten gratis dla wszystkich .

abc
9 lat temu
Reply to  gość

Gościu masz rację. W Unii płacą niektórym państwom za nic nie robienie żeby nie niszczyć przemysły w Niemczech. Nam to też by się opłaciło nie zniszczyli by naszego miasta.

Inżynier
9 lat temu
Reply to  gość

Mamy nie zawsze zasłużonych emerytów , nie zawsze prawdziwych rencistów możemy mieć też tzw „zasłużonych”.

Gość
9 lat temu

Powiat lidzbarski obejmuje gminy miejskie: Lidzbark Warmiński
gminy miejsko-wiejskie: Orneta
gminy wiejskie: Kiwity, Lidzbark Warmiński, Lubomino

47
0
Would love your thoughts, please comment.x