lis 242013
 

plakat       Przekonujemy, namawiamy, prowokujemy, nawet dobry przykład się przyda… wszystko po to, by zachęcić do czytania.

      W ramach szkolnej akcji promującej czytanie, skierowanej zarówno do dzieci jak i dorosłych, odbyły się z Zespole spotkania czytelnicze, rozdano ulotki na zebraniach z rodzicami, stworzono listę polecanych książek dla młodzieży, zorganizowano wystawki nowości w bibliotece, przygotowano plakaty i hasła. Zorganizowano również dwa przedstawienia dla szkolnej społeczności. Cel tych wszystkich działań szczytny – zachęcić do czytania książek, ukazać ich wartość, ośmielić wszystkich, którzy czytają, aby uczyli tej sztuki innych, umieli przekonać, że czytanie jest i przyjemne, i pożyteczne.

    30 października uczniowie ze szkoły podstawowej pod kierunkiem p. Bożeny Pelik- Ogonowskiej i Edyty Wlazło wystawili „Bajeczkę” . Na widowni zasiedli również rodzice trzecioklasistów, by móc podziwiać swoje pociechy w roli. Inscenizacja miała zaciekawić książkami i nakłonić dzieci do racjonalniejszego korzystania z telewizji, gier komputerowych i portali społecznościowych. Występ zaprezentowany był w zabawny sposób i wielu przypadł do gustu. Na zakończenie mali aktorzy wraz ze swoimi rodzicami zostali zaproszeni przez wychowawczynię klasy trzeciej p. Bożenę Pelik – Ogonowską na słodki poczęstunek w klasie. Poprzedniego dnia upiekły one – specjalnie na tę okazję – ciasta. 

Z kolei na „Balladynę” zaprosili dyrekcję, swoich kolegów i  nauczycieli uczniowie gimnazjum skupieni w kole teatralnym  prowadzonym przez p. Krystynę Dajnowską. Inscenizacja dramatu Słowackiego odbyła  się w GOK -u  20 listopada. Szkolni aktorzy solidnie uczyli się swoich kwestii, ćwiczyli  dykcję oraz sposób poruszania się po scenie.   Całość prezentowała się znakomicie. Oba spektakle  były dopracowane także od strony technicznej:  dobrana  muzyka, rekwizyty, kostiumy i zmieniające się dekoracje.

Nauczyciele zaangażowani w szkolną akcję mają nadzieję, że powyżej opisane działania sprawią, że więcej uczniów sięgnie po książki i znajdzie w nich coś interesującego dla siebie. Warto próbować, ponieważ młodzież rzadko ze sobą rozmawia o przeczytanych książkach. A już na pewno nie rozmawiają o nich uczniowie, którzy nie czytają wcale.

Organizatorzy

rodzice bajkowo balladyna krasnale plakat

 Posted by at 4:53 pm
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
7 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Adam Berbeć
11 lat temu

Nie napisałem post by krytykować/daleki jestem od krytyki/, a raczej chciałem zmobilizować.
Posyłając dzieci do szkoły i chodząc na wywiadówki i zebrania, spotkałem się z wieloma wspaniałymi pedagogami, dla przykłady: pani E.H-N polonistka, pracowitość chyba ma z pochodzenia, pani K.K matematyczka, – na banicji. i wielu innych.
Wiem że robiąc więcej niż w zakresie czynności jest obecnie passe.
Będąc kaowcem zauważyłem, że można się wygłupić i zostać Jasiem Fasolą.
Jaki problem, zaaranżować uczniom jakiś temat artykułu i przesłać API, może wyrośnie następca i konkurent Pana Andrzeja B. Jest to wspaniały poligon doświadczalny.
Nauka, nie dzieli się na rządzących i opozycję, jest jedna,osiągnięcia muszą się gdzieś publikować.

zorientowany
11 lat temu

Oj, chyba Adam ma rację… Powszechną ignorancją przedstawiciele tego zawodu nie od dziś się charakteryzują…. No, ale cóż zrobić, jeśli obracając się w szerokim gronie kolegów po fach, w rozmowach przewija się jeden temat…. Po co drążyć temat…?
Mając w rodzinie kilku nauczycieli śmiem twierdzić, że wiem coś na ten temat…

Jarek
11 lat temu
Reply to  zorientowany

popieram

Adam Berbeć
11 lat temu
Reply to  zorientowany

Szkoły są sparaliżowane, zapewne strachem. Przed kim i przed czym, odpowiedzmy sobie sami.

Lubczyk
11 lat temu

Adam wie jak wygląda dziś praca nauczyciela i uprawnia siebie do jej oceny. No ale cóż zrobić, że powszechna ignorancja jest znakiem naszych czasów.
A poza tym miło jest czytać o fajnych inicjatywach.

API
11 lat temu

Dzisiaj wielki dzień, pół miliona odsłon 🙂 już niedługo 😉

Adam Berbeć
11 lat temu

Czy w innych szkołach poza Kiwitami, powiatu i miasta Lidzbark Warmiński, nauczycieli znali tylko cyfry od 1 do 6 a przede wszystkim "kartę nauczyciela"?

7
0
Would love your thoughts, please comment.x