Kwi 072015
 

Stra¿ miejskaW ostatnich 2 tygodniach marca zadawaliśmy mieszkańcom Lidzbarka Warmińskiego pytanie „Straż Miejska TAK czy NIE”. Chcieliśmy poznać opinię mieszkańców o tej służbie i przedstawić ją na łamach „NaszLidzbark”. Co ważne każdy ankietowany dzięki pokwitowaniu na kuponie, sam może sprawdzić, czy jego głos został uwzględniony i właściwie policzony. Taka formuła ankiety oddaje rzeczywisty pogląd mieszkańców, a nie ten „zamawiany” w określonych sprawach. Wydrukowano 450 kuponów, co w wystarczającym stopniu powinno oddać rzeczywistą wolę mieszkańców miasta utrzymania lub likwidacji Straży Miejskiej. O ankiecie i technice ankietowania TUTAJ

 

Wyniki:
Straż Miejska NIE – 424 głosy
Straż Miejska TAK – 26 głosów
Procentowo: 94,2% – Nie; 5,8% TAK

WYNIKI-ANKIETY-STRAŻ-MIEJSKA
Wyniki ankiety jednoznacznie wskazują, że odbiór społeczny Straży Miejskiej w naszym mieście jest zdecydowanie negatywny. Ankietowani skarżyli się na brak systematycznych patroli pieszych w szczególnie newralgicznych rejonach Lidzbarka, na niską skuteczność tej formacji w egzekwowaniu przepisów dotyczących utrzymania porządku i czystości w mieście. Często poruszanym tematem przez Lidzbarczan były niewłaściwe godziny pracy strażników (7.00-15.00), zdaniem ankietowanych najbardziej potrzebni są wieczorem. Większość głosujących irytował brak patroli pieszych, a często powtarzanym stwierdzeniem było „nic nie robią, tylko d…y wożą”. Ankietowani często bardzo żywiołowo wyrażali złe zdanie o pracy strażników, przytaczali konkretne przykłady, ich zdaniem nagannego zachowania pracowników SM. Ankieta wzbudziła spore zainteresowanie wśród mieszkańców miasta, zdarzały się przypadki, że ludzie sami przychodzili oddawać głos. Prawie nikt z ankietowanych nie wiedział ile konkretnie kosztuje utrzymanie Straży Miejskiej, niektórzy nie byli świadomi pochodzenia tych środków. Głosy oddane na TAK często były argumentowane „bo to fajne chłopaki” „nic do nich nie mam” itp.

Jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych obecnego Burmistrza, było przeprowadzenie konsultacji społecznych w sprawie likwidacji Straży Miejskiej. Wielu ankietowanych deklarowało, że właśnie ten punkt programu wyborczego przekonał ich do oddania głosu na pana Wiśniowskiego. Nie kryli przy tym rozczarowania, że dotychczas obiecanych konsultacji nie było, a osoba która je szumnie zapowiadała jakby gra na zwłokę. Z oficjalnej informacji uzyskanej od Burmistrza wynika, że konsultacje będą, ale… we wrześniu. Z początkiem roku Straż Miejska została zreorganizowana, został zmieniony grafik ich pracy, co wg Burmistrza ma się przyczynić do zmiany skrajnie negatywnego odbioru społecznego tej służby. Trzeba dać im szansę, a mieszkańcy we wrześniu ocenią czy Straż Miejska ma być, czy nie – twierdzi Burmistrz.

Analiza raportów pracy SM wskazuje, że coś „drgnęło” w tej służbie. O ile w listopadzie 2014r. strażnicy wykazali 52 działania, w grudniu 73, styczniu 2015r. 88, a lutym aż 116 – czyli ponad 2 razy więcej niż w listopadzie 2014r. Czy wydawanie grubo ponad 400 000zł z naszych podatków, na utrzymanie SM, przekłada się na odpowiednio wysoki poziom porządku i pośrednio bezpieczeństwa publicznego? Burmistrz Stalowej Woli, gdzie zlikwidowano SM nie ma wątpliwości – jednym z obowiązków Straży Miejskiej było wystawianie mandatów osobom nielegalnie handlującym na ulicach. Niestety, korzyści płynące z wpływów z mandatów były zupełnie niewspółmierne do kosztów utrzymania funkcjonariuszy – opowiada. Miasto przeznacza teraz część zaoszczędzonych pieniędzy na dofinansowanie policji. Rocznie 200 tysięcy złotych. Wszystko, by zapełnić lukę. Burmistrz nie ukrywa zadowolenia: Opłacamy dodatkowe patrole oraz dajemy pieniądze na paliwo. Zmniejszyliśmy koszty o kilkaset tysięcy złotych, a nie odnotowaliśmy wzrostu drobnej przestępczości i wykroczeń.

Z hasłem „Czas Zmian” przyjdzie nam więc poczekać jeszcze do września. Być może do tego czasu sympatia do SM wzrośnie z obecnych 5,8% do 10%. Czy możemy wobec tego pozwolić sobie na czekanie i trwonienie publicznych pieniędzy?

Wydrukowano 450 kuponów z numeracją 100-550. Osoby które odpowiedziały „TAK” w ankiecie otrzymały pokwitowania z numerami: 111, 151, 152, 175, 275, 240, 241, 242, 281, 288, 290, 298, 334, 354, 356, 377, 378, 379, 385, 403, 430, 459, 498, 511, 532,533. Proszę sprawdzić, czy wasze głosy zostały właściwie policzone.

Raporty z pracy Straży Miejskiej w Lidzbarku Warmińskim do pobrania w pdf: listopad2014, grudzień2014, styczeń2015, luty2015

 Posted by at 7:11 pm

56
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
!!!!!!!

miasto jest odnawiane i sprzątane – to widać słychać i czuć, ale kosztem czego? Nieustannych pożyczek miejskich i!!, powiatowych Protasowych i Harchajowych z nazwy t e r m / do dzisiaj nie działają/ całe szczęście, bo nie ma z tego tytułu dużych strat/. Ale starosta Harhaj się nie martwi,bo miasto zapłaci A kiedy ten człowiek zjawi się na Sesji R.M? – co Boi się? Czego? p,Kęzierski nie pozwoli, Bo to Koń-Pan.

Wiktoria

Potraficie tylko krytykować, weźcie się najlepiej do robot , zostawcie w spokoju burmistrza byłego i obecnego.Ci co krytukują nie mają żadnych pomysłów na odnowienie miasta.

Mirosław Maczyta

A może zamiast likwidacji Straży Miejskiej postarać się o reorganizację jej pracy. Dlaczego taki wynik ankiety ? SM działa na zasadzie odpowiednich przepisów,ma swoje uprawnienia,obowiązki, zadania itp. A od tego jak ona pracuje, czy jest pomocna w utrzymywaniu porządku w mieście nie Jesteście – z całym szacunkiem Państwo- tylko Wasz Ukochany Burmistrz. Bo to on jest "zwierzchnikiem" SM, on powinien rozliczyć z wykonywania powierzonych zadań. Koniec, kropka, amen. Bo idąc tym tokiem rozumowania to Policję też trzeba zlikwidować, bo wykrywalność np włamań do piwnic,altanek itp jest na poziomie może 30%. Nie wiem dokładnie, bo nie mam danych szczegółowych. Straż Miejska nie była by potrzebna gdyby każdy z nas, mieszkańców zachowywał się zgodnie z literą prawa. Także od nas samych więcej zależy niż od Straży Miejskiej. A swoją drogą – zlikwidować SM bo ponad 400 osób z pośród ponad 15000 mieszkańców tego chce- bezcenne.

arni

Jezeli będziemy podpierać sie prawem i ustawami w swoich opiniach , to beda to kestionowac , ale nie sposób arogancki

A.B.

Przecież API tylko chce pokazać i napisać o problemach miasta, wypowiadajmy swoje zdania, tutaj na tej stronie,
wszelkie ataki, są nie na miejscu, na redaktora.
Mamy jakieś problemy – piszmy, czytają nas urzędnicy, drobniejsi urzędnicy, przedsiębiorcy, strasz i policja, nie wspominam
o "czytelnikach z urzędu". "Nie bijmy konia, który ciągnie".

asd

Taaak, jak jak zlikwidują SM, to nie będą zmarnowane 4 lata. 🙂 Pomyślmy co by tu jeszcze zlikwidować. Może MPGK, MOPS, ABK, burmistrza, LDK???? Zaoszczędzilibyśmy kupę pieniędzy. W to miejsce postawić redaktora API z 1/10 tych oszczędności (tyle mu chyba wystarczy). API jest taki zdolny, że da sobie radę z najtrudniejszymi problemami, a Lidzbark Warm. rozkwitnie jak Związek Radziecki po przemówieniu Lenina, Stalina czy jakiegoś innego Breżniewa.

kot

API już tak bardzo nie lubi nowego burmistrza. Ale jak burmistrz zrealizuje Twoją propozycję, oooo, to wtedy go polubi, baaardzo..

WSI

Osobiście zlikwidowałbym urząd marszałkowski jako element marnujący publiczne, unijne pieniądze przez urzędników tępaków.

Antonii

Wola społeczna??? 450 opinii. Przy kilkunastu tysiącach mieszkańców?? API jesteś oszołomiony czymś.

Jaro

I tak ich nie zmusimy do likwidacji SM. Dorwali sie do wladzy ludzie niemajacy pojecia o tym co robia. Kolejne zmarnowane 4 lata dla LW. Juz kiedys pisalem, w Piszu SM miejska zlikwidowali bez zadnych podchodow, konsultacji, ankiet itd. po prostu policzyli ile kosztuje utrzymanie i stwierdzili, ze miasta nie stac na utrzymanie SM. Widocznie LW jest bardzo bogatym miastem.

asd

Taaak, jak jak zlikwidują SM, to nie będą zmarnowane 4 lata. 🙂 Pomyślmy co by tu jeszcze zlikwidować. Może MPGK, MOPS, ABK, burmistrza, LDK???? Zaoszczędzilibyśmy kupę pieniędzy. w to miejsce Postawić redaktora API z 1/10 tych oszczędności. API jest taki zdolny, że da sobie radę z najtrudniejszymi problemami

A.B.

Nie atakuj Redaktora, On tylko uwidacznia problemy, myśenie nie boli.

WSI

Osobiście zlikwidowałbym urząd marszałkowski jako element marnujący publiczne, unijne pieniądze przez urzędników tępaków.

czytelnik

"Normalny " obywatel nigdy nie dostanie mandatu od straży miejskiej , bo niby jak by go miał dostać ? Przecież od 7 do 15 , to jak na razie normalni obywatele siedzą w pracy . (O ile ją mają ) Jakoś mało się pisze o tym ,żeby straż miejska pracowała w godzinach popołudniowych , albo wieczornych , kiedy jest najbardziej potrzebna .
A niestety , możemy tylko poczytać ,jak się likwiduje takie straże gdzieś w Polsce .
Żeby zlikwidować ją w Lidzbarku , niestety będzie potrzeba wybrania burmistrz z tzw ." jajami " .
A niestety na to się nie zanosi .
I tyle w temacie .

wpp

pan redaktor chyba dostał mandat od straży, dla tego nie lubi tej służby.Ale oczywiście na pewno był niewinny?

ljjk

Pan redahtor jest praworządny, uczciwy i święty. Jak może dostać mandat.

prwanik

jeśli nadal straż ma być ślepa na łamanie prawa przez gości z Krasickiego którzy bezkarnie i bezczelnie parkują samochody na trawnikach przy fosie to jestem ZA JEJ LIKWIDACJĄ!!! Poprzedni burmistrz tego problemu nie widział (ciekawe dlaczego?) mam nadzieję że nowy będzie bardziej prawy

rex

jak już zaczną likwidować parkingi na zieleni to mogliby zająć się dzikim parkingiem na warszawskiej comment image
https://www.google.pl/maps/@54.133265,20.589892,3

leszko

Tylko, gdzie ci ludzie postawią swoje auta. Osiedla były budowane, niestety nikt nie pomyślał, że będzie tak dużo aut i parkingów do projektu już nie brano aż tak pod uwagę. Wielu mieszkańców ma problemy z parkowaniem samochodów, więc czasami naginają przepisy. Bo w końcu gdzie mają zostawić swoje pojazdy ???

And

Masz samochód ?

Rysiek z klanu

ja zawsze podaje przyklad pani burmistrz z Czerska, ktora swoja obietnice przed wyborcza odnosnie likwidacji SM spelnila w pierwszych miesiacach swoich rzadow.

Rysiek z klanu

obietnice przedwyborczą miało być. Sorki za błąd

andrzej kmicic

Zbyteczny luksus .
Pieniądze zaoszczędzone na SM , można wydać w pożyteczniejszy sposób .
Ankieta pokazuje stosunek mieszkańców , do tej instytucji .

ljjk

"można wydać w pożyteczniejszy sposób" A w jaki??

ola

A co na to burmistrz? Przed wyborami był za likwidacją a teraz co? Oj nie ładnie!

ggg

Co "nie ładnie" ?

achso

nieładnie, że w kulki leci (żeby nie powiedzieć w "X" po rusku)

ggg

że w kulki leci, o co chodzi ?

achso

mister ggg, jestem z Wami, jeśli o to chodzi, a te kulki to różne obiecanki cacanki- kiedy się zajmiemy tą cudowną strażą- jeszcze za wcześnie? jak długo jeszcze? może mi brak cierpliwości… Ale dla mnie czas pierdzenia w stołek się skończył- trzeba pokazać jaja- jeśli rada-zdrada mu się przeciwstawi i przegłosuje burmistrza, wtedy ma on czyste ręce, i wiemy, komu zawdzięczamy dalszy "z" byt "ek" SM (nie mylić z inną niezbędną i wspaniałą instytucją SM "Warmia")

ggg

o to mi chodziło, dzięki "achso " za odpowiedź, popieram.

A.B.

Prawdę mówiąc za przewinienia wolę zapłonić mandat, niż słuchać pouczenia/pieprzenia.
Ważne, by menele w ciągu dnia, nie zaczepiali turystów o dwa złote na piwo. Kto i kiedy będzie tego pilnował,
jest mi obojętne. Widziałbym większą czujność mieszkańców, po prostu, zwyczajne donosy do służb.
Każdy ma telefon,żaden problem. Wstyd przywieść turystów, zwłaszcza Niemców.

żyd

No to straszne, wstyd przed Niemcami, na całą Europę…

Aga

A ja widzę codziennie naprzeciwko Urzędu Miasta, tuż koło poczty rosnące dwa młode drzewa wrastające w paliki, które chroniły je gdy były małe.Czy ktoś odpowiedzialny za ochronę środowiska w mieście tego nie widzi, a czy nie chce wiedzieć. Man nadzieję, że może straż miejska to zauważy i uwiezione drzewa zostaną oswobodzone

mieszkaniec.

Skoro widzisz, to tak trudno zadzwonić? Niech wezmą, niech zrobią, a my od siebie to nic tylko narzekać.

Aga

To nie narzekajmy tylko zacznijmy wykonywać pracę za innych i wtedy będzie dobrze!

bełkot

Zabrać biednym i dać jeszcze bogatszym to jest fraza dla peowców.

Antonii

No, i o to chodzi PiS-owcom

OK-s

Jednak ta ankieta nic nie pomoże, bo straż miejska pozostanie nie ruszona, mimo że bym wolał żeby jej nie było.

senng

gratuluje glosujacym na nie , brawo

Anonimowo

W POlandzie obowiązuje zasada zabrać biednym i dać bogatym, bo podzieli się działką.
SM zaczęła się napinać jak postraszono o rozwiązaniu tej formacji.

Czas zrobic porządek z właścicielami, których psy obsrywają trawniki, a właściciele ,gdy ich zwierzak robi „kangura” patrzą w niebo udając, że nie wiedzą o co chodzi i w jakim celu wyszli na podwórze ze zwierzakiem.
Hasło : „Karmisz to zbieraj gówna po swoim psie” powinno być na każdym trawniku z dopiskiem :
„Skoro nie zbierasz po swoim pupilu niech sra Ci w domu” .

echo ulicy

tzw " konsultacja społeczna", a mama mi mówiła jak ciebie widzą tak ciebie ocenią…

onio

Proponuję temat następnych konsultacji: "Zabrać bogatym oddać biednym – Tak czy Nie"
Ja już głosuję: Tak

czytelnik

A może np." ktoś" ma bałagan w obejściu i zwyczajnie boi się mandatu ?

a....

Nie jest potrzebna Sraż Miejska, ale chyba i ten ……….burmistrz też,przew.Rady Miasta też i ogółem 8 radnych z tamtej kadencji też.Biorą diety – pensje, pogadają, za nasze wypiją kawę,herbatę i po "rybach". O czym tu mowić.No nie Panie Kurto,Korzeniowski?

ggg

Drobna pomyłka, 5 starych radnych z minionych dwóch kadencji, 12 lat w radzie miejskiej ! Ile można …..?

Jarek

Proponuję następny temat ankiety zamykamy MOPS czy nie?

A.B.

Ja bym zamknął. Kiedyś było wstydem iść i żebrać o zapomogę.
Czasy się zmieniły jak się "należy" i dają, trzeba brać. po co rano wstawać, myć się i ubierać.