Lip 282017
 

Pomnik „wdzięczności Armii Czerwonej” będzie rozebrany, a pozyskany materiał zutylizowany. Nie będzie więc demontażu, jak chcieli radni i przeniesienia obelisku na cmentarz żołnierzy przy ul. Orneckiej. Zgodnie z opinią rzeczoznawcy (znaną radnym w chwili podjęcia uchwały o woli demontażu), „Pomnik ze względu na konstrukcji i materiał do przemieszczania nie kwalifikuje się” (pełna treść orzeczenia technicznego TUTAJ). Burmistrz Miasta udzielił zamówienia publicznego na opracowanie dokumentacji technicznej rozbiórki pomnika, firmie PSBUD Piotra Świerzyńskiego z Wałdowa Szlacheckiego za 9 594.00 zł. Termin realizacji zamówienia 15.09.2017r. W następnej kolejności zostanie ogłoszone postępowanie w celu wyłonienia wykonawcy rozbiórki. Jest więc spora szansa, aby pomnik okupanta sowieckiego zniknął z przestrzeni publicznej jeszcze w tym roku. Przypomnijmy, iż wiele środowisk patriotycznych od lat bezskutecznie wałczyło o likwidację tego pomnika hańby. Pisaliśmy o tym „Bolszewika goń z pomnika” i „Pomnik wdzięczności do rozbiórki..” oraz TUTAJ

Zgodnie z orzeczeniem technicznym, materiał pozyskany z rozbiórki pomnika nie nadaje się do celów budowlanych. Przypomnijmy, iż gorącymi orędownikami pozostawienia pomnika byli m.in. radni: Brodowski, Moroz, Kurto oraz Grzmiączka. W głosowaniu nad podjęciem uchwały przeciwni byli radni Moroz i Grzmiączka, radny Kurto wstrzymał się od głosu. Obecne była TV Olsztyn i Radio Olsztyn.

 

 

 Posted by at 8:04 pm

Dodaj komentarz

10 komentarzy do "Pomnik „wdzięczności” Armii Czerwonej idzie na śmietnik"

Powiadom o
2000

Manufaktura
8 dni 11 godzin temu

Nie ma tylko wzmianki o tym.ze Stowarzyszenie Kursk (jakkolwiek by go nie postrzegano) proponowali w zeszłym roku remont pomnika ze swoich środków.
Pojawiła się również ekspertyza prawna czym są te pomniki w świetle ustawy.
Wiem ze posypią się gromy zaraz. Ale zanim to nastąpi proszę o wizytę na cmentarzuprzy ul Orneckiej. Zobaczyć jakie narodowosci tam leżą oraz wiek tych ludzi. Siedzę trochę w opisach z epoki i nic nie jest tak jednostronne. Jak zaliczyć żeńską obsługę szpitala polowego spod Zielenicy która broniła się przed atakiem Niemców?
Jak mówił jeden z weteranów Lidzbarskiej. ” ja do Rosjan nic nie mam ludzi dobrzy tylko władza….. ”
Niezmiernie trudno oceniać tamte czasy gdzie w morzu zbrodni i zwykłego ludzkiego świństwa ginęli ludzie.

Dalej zostaje przy swoim poglądzie o kwerendzie czasu powstania takich pomników. Te budowane tuż po wojnie mają inną wymowę i mogą z odpowiednim opracowaniem służyć edukacji młodego pokolenia. Które postrzega armię czerwona przez pryzmat filmu z czołgiem i psem. Znam by to z doświadczeń pokazów historycznych.
Może to naiwne ale opisywanie takich i innych pomników z perspektywy dzisiejszej wiedzy dali by więcej przekazu informacyjnego. tablica a na niej przyczyny wybuchu wojny, sytuacja po 45 roku. I co sprawiło ze mamy teraz taki tygiel kulturowy.

Pokraczne pomniki lat 60-70 tych nie mają nic wspólnego z wdzięcznością i powinny być usuwane bo mię wnoszą nic.

Tuhaj- bej
19 dni 9 godzin temu

Sporzedać Ruskim niech zabierają do siebie. Niektórzy z łezką w oku żegnają się z pomnikiem,pod którym być może deklamowali wiersze czerwonych poetów lub składali kwiaty będąc zapisani do ZSMP lub TPPR. POlszewicy.

Trombullus
21 dni 22 godzin temu

Gratulacje za 4mln sesji i wielkie podziękowania dla pana Andrzeja za prowadzenie tej strony. Dla nas wszystkich także podziękowania za ciekawe, nieraz burzliwe dyskusje. Ten portal jest potrzebny jak powietrze. W czasach medialnej propagandy i komercji, miejsce gdzie można wypowiedzieć się bez cenzury jest niebywale cenne.
Mam nadzieję że znajdzie się kilka osób z szeroką wiedzą lokalną i lekkim piórem do pomocy APIemu w informowaniu społeczeństwa o lokalnych wydarzeniach. Pisanie nie jest wielka sztuką, podstawą dziennikarstwa obywatelskiego jest wiedza i informacja.

Trombullus
22 dni 12 godzin temu

Dokumentacja techniczna rozbiórki ponad 9 tys zł.? To ile będzie kosztować rozbiórka?
Wystarczyło zgłosić rozbiórkę, powalić go i zebrać przy pomocy własnego sprzętu.
Nie, w Polsce zawsze trzeba wydać pieniądze na głupoty a na ważne sprawy mówić że nie ma. Tak jak napisał ktoś wyżej, pieniądze te należało przekazać tej pani lub na inną ważną sprawę.

Adam
22 dni 6 godzin temu

tylko przyuważ, że w Polsce są takie głupie przepisy że niestety nie da się przyjść rozebrać i wywieźć. Wszystko musi być według protokołów. Taki mamy kraj.. chcesz coś zrobić to musisz bawić się najpierw papierkami i to nie jednym pismem tylko milionem

JMT
22 dni 1 godzina temu

A co w tych przepisach takiego głupiego? Pewne rzeczy muszą być odpowiednio udokumentowane, a że pomnik to nie przydomowa szopa, to i cena sporządzenia odpowiednich zapisów większa.

Adam
22 dni 1 godzina temu

Chodzi o to, że jest więcej biurokracji za czym idzie więcej pieniędzy

Gość
24 dni 10 godzin temu

Oburzające. Te pieniądze na likwidację pomnika należy przeznaczyć na pomoc dla Pani Bogumiły: http://www.naszlidzbark.pl/ogolna/pani-bogumila/

Adam
24 dni 20 minut temu

Wcześniej się czepiali, że to stoi i trzeba rozebrać/przenieść. Teraz będą się czepiać, że rozbierają i wydają pieniądze. Polacy…

API
24 dni 10 godzin temu

Cichutko napiszę, że licznik sesji na stronie przekroczył 4 mln:) Sesje to nie odsłony, tych ostatnich byłoby ze 100 mln;)

wpDiscuz