Wrz 132018
 

Od lewej: Burmistrz Wiśniowski, Starosta Harhaj.
fot. FB

„Jesteśmy najlepszą gminą, najprężniejszym powiatem” – grzmią co chwilę gadające głowy z publicznych trybun. Zgromadzona gawiedź przytakuje i z aprobatą przyjmuje jakże optymistyczne informacje. Nie ma przy tym żadnego znaczenia prawdziwość ogłaszanych „sukcesów”. Pewna grupa ludzi wręcz żywi się fantasmagorią, a za roztaczanie iluzji pobiera sowite samorządowe wynagrodzenie. Wspomniane „osiągnięcia”, na których opiera się głoszona ideologia, mają niewiele wspólnego z poprawą jakości życia przeciętnego mieszkańca naszego miasta. Przypomina to nieco bańkę spekulacyjną w szczególności, kiedy słowa nie pokrywają się z rzeczywistością. Burmistrz mówi o rozwoju i sukcesie, Starosta o tyluż wyremontowanych drogach. Padają przy tym ogromne, z punktu widzenia przeciętnego „Kowalskiego” kwoty. To magia wielkich liczb ma zamknąć usta niedowiarkom, malkontentom, a w szczególności tym starającym się myśleć samodzielnie. Rysuje się obraz gminy i powiatu mlekiem i miodem płynący, jedyny i najlepszy w kraju, ba nawet w galaktyce. Jak ognia unika się syntetycznych zestawień porównujących nasz samorząd do ościennych tudzież w województwie. Poniższy materiał przybliży czytelnikom rzeczywisty obraz naszej gminy i powiatu na tle innych w naszym województwie i kraju.  Wszystkie zestawienia opierają się na danych GUS, jedno na badaniach niezależnego ośrodka.

Komentujący ostatnie artykuły, zwrócili uwagę na bardzo wysokie koszty życia w Lidzbarku Warmińskim. W szczególności wynajem mieszkania, opłaty za media i inne. Część czytelników jak słusznie zauważyła, przeciętne wynagrodzenie za pracę w naszym mieście, nie pozwala na zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Wiąże się to bezpośrednio z obciążeniami podatkowymi w tym opłatami za media. Jak wypadamy na tle innych miast powiatowych w warmińsko-mazurskim ilustruje poniższe zestawienie.

Jak widzimy, średnie roczne opłaty w Lidzbarku Warmińskim, kształtują się na poziomie 3.270 zł! Droższe od naszego są tylko 2 miasta w województwie: Olecko i Gołdap. W tym ostatnim, koszty życia są najwyższe, być może dlatego, iż jest to miasto uzdrowiskowe. Różnica między skrajnymi miastami w zestawieniu wynosi, blisko 2 tys zł! Czyli praktycznie jedne miesięczne wynagrodzenie. Czy koszty „życia” wpływają na odpływ ludzi z miasta? Tak. W Działdowie liczba mieszkańców praktycznie nie spada w ostatnich kilkunastu latach. Na 339 miast powiatowych ujętych w rankingu, Lidzbark Warmiński zajmuje zaszczytne 284 miejsce.

Wielu z nas jadąc autem np. do Żegot, przeklina w duchu tę drogę. W niektórych miejscach praktycznie jej nie przypomina. Inne drogi powiatowe są w niewiele lepszym stanie. Jednakowoż głos dobiegające ze starostwa ciągle informuje o sukcesach, o remontach dróg i tym, że jest najlepsze w tym co robi. Przyjrzyjmy się więc danym o wydatkach na utrzymanie dróg i inwestycjach z nimi związanych w lidzbarskim powiecie, porównując do pozostałych powiatów województwa za rok ubiegły. Ogólna suma wydatków na utrzymanie dróg, w tym inwestycji na poniższym zestawieniu.

Nakłady inwestycyjne na drogi kształtują się następująco:

Powiat lidzbarski znajduje się praktycznie na szarym końcu zestawienia z nakładami blisko 2 mln zł w ubiegłym roku. To niewiele w porównaniu do innych. Wydatki powiatu na remonty dróg i ich budowę muszą być ograniczane ze względu na liczne obciążenia kredytowe (spłatę kredytów np. na Termy i inne).

W 2014 r. jeden z komitetów wyborczych, w nazwie mających cyfrę „5” obiecywał obniżenie podatków o 20%. Ktoś jeszcze pamięta, kim byli kandydaci?

Fragment ulotki wyborczej z 2014 r.

 

 

 

 

 

 Posted by at 11:04 am
Powiadom o
gość

Płaca na poziomie 1500 PLN
Wynajem niewielkiej kawalerki 1200 PLN

Pozostaje około 300 PLN – nie starczy nawet na podstawowe wyżywienie.

No nic tylko zamieszkać w Lidzbarku, zakładać rodziny i… WEGETOWAĆ.
Najśmieszniejsze jest to, że żaden bezwstydnik u władzy nie poczuwa się do odpowiedzialności za doprowadzenie miasta do ruiny gospodarczej, socjalnej i mieszkaniowej.

Propaganda sukcesu trwa w najlepsze, ale wierzą w nią już tylko ci co są u koryta.

testo

Miasto spowolnionej, rozłożonej w czasie wegetacji. Płace są na żenującym poziomie. Gdybym mieszkał w Lidzbarku z zażenowania i tak po pewnym czasie bym wyjechał… No ludzie 350 euro i wy za to pracujecie? Poważnie? buhaha… xD Tyle to w Niemczech dzieci dostają Taschengeld (kieszonkowe) Płace za mniej niż te śmieszne 5000 zl/netto to śmiech na sali…

znalezione w internecie - kopiujcie i rozsyłajcie

Dlaczego Niemiec, Norweg czy Szwed NIGDY, przenigdy nie zgodził by się na pracę za 350 Euro? (to polska ”minimalna krajowa”) A Polak idzie dumnie pracować, jak parobek za takie pieniądze? Zadawaliście sobie takie pytanie? Może te PAROBKOWANIE jest zapisane już na poziomie genetycznym? Takie kompleks niższości przekazywany z dziada pradziada… W tym kraju nigdy nie będzie dobrze, dopóki znajdą się takie „parobki” pracujące za pensje minimalne. SZANUJCIE SIĘ LUDZIE i wypowiadajcie umowy swoim Panom, jeżeli u takich pracujecie, a raczej… parobkujecie za grosze. Cencie swój czas, swoją pracę to pożyczanie i kredyty nie będą potrzebne. To wstyd pracować za mniej niż 5000PLN Wzory WYPOWIEDZEŃ UMÓW O PRACĘ znajdziecie w internecie. Powodzenia!

krzysztof

prawdziwe roszady na scenie politycznej zaczną się po wyborach do Sejmu,wielu przegranych będzie szukało stołka na prezydentów i burmistrzów miast…ale spokojnie jeszcze mamy trochę czasu..wielu obecnych posłów PO nie dostanie się do Sejmu…

Lewicowy Janusz

trudno się z tym nie zgodzić

gocha

Jednym zdaniem… Biedne miasto ubogich ludzi – pracujących za minimalną krajową u lokalnych wyzyskiwaczy-prywaciarzy mających wtyki w urzędach w których pracują z kolei – ich rodzinki. Ale za to włodarze zafundowali ubogim mieszkańcom jedne z najwyższych podatków i opłat na usługi komunalne. Brawo!

Jak im nie jest tak po prostu ludzko wstyd? Muszą być dumni, że zafundowali mieszkańcom takie PIEKŁO.

jan

podobno jeszcze 2 kanydatów dodadkowo będzie walczyć o fotel burmistrza …

krzysztof

tak,ale tak jak obecny konkurent burmistrza, zgarną w sumie 20 %,

jan

to razem 60%

krzysztof

w sumie 20%, dla trójki
,dla pana Jacka zostaje 80%

Gosc

Pan Wajs także był pewniakiem

krzysztof

Wajs nie był pewniak,przed drugą turą miał 40-44 % poparcia..J.W miał 49-56% poparcia…zresztą więcej medialnie udzielał się obecny burmistrz. i to przełożyło się na sukces…Obecnie pan Jacek wiele pracy wkłada w zwycięstwo..a inni leniwie siedzą w domu,,,liczą na sukces z plakatu..Nie ta droga szanowni .. powiem szczerze do tych pozostałych kandydatów..
,,jak nie potrafisz to nie pchaj się na afisz…

Guest

Czy wy nie potraficie zrozumieć, że w Lidzbarku nikt nie chce polityki i pisu? Kogo wy chcecie namówić do swoich poglądów i ludzi?
Polityka na poziomie centralnym a nie tutaj… Tutaj wszyscy powinni grać do jednej bramki a wy dążycie do konfrontacji, jaka trwa na górze. Na poziomie powiatów i niżej polityka robi samo zło… Zrozumcie w końcu, że waszymi rozpaczliwymi płaczami niczego nie wskóracie…

menda

Znaczy pan dyktafonik dalej będzie nagrywał po kryjomu, szczuł i bredził o swojej wydumanej wielkości?… takiego gospodarza Lidzbark potrzebuje?

Małomiasteczkowy

Czyli odwróć tabelę Lidzbark na czele.Możni tego miasta jak i wielu w Polsce żyją w Matixie.
Czy burmistrz przesłał już dokumenty do redakcji o kosztach utrzymania term od początku ich działalności ? Czy ma już wykonaną analizę SWOT na kolejny pomysł pt. Uzdrowisko ?

Małomiasteczkowy

Jeszcze więcej ścieżek rowerowych, bulwarów i betonu. No i parków rzecz jasna, tak aby każdy mieszkaniec miał swój park,aby mógł posiedzieć sobie na ławeczce od października do marca. Lidzbark turystyczną atrakcją ? Turyści w L.W zostaną dłużej…. jak skręcą nogę na deptaku.Co zostawią ? Najwyżej kupę i siku. Miraże o turystycznym i prężnym rozwoju miasta…. to można opowiadać na pejsbuku i popełnić wykład na uniwersytecie III wieku. Co do dróg… polecam p. staroście jazdę 5x dziennie swoim prywatnym „miśkiem” do Jezioran. Ponieważ wielokrotnie opowiadano głupoty przedwyborcze bez konsekwencji i społeczeństwo lokalne olewając zainteresowanie tymi sprawami dosypywało cementu ,aby powstał beton samorządowy. Składem samorządowego betonu jest : żwir, cement, wapno no i woda. Źwir – najtańszy składnik wykopany z ziemi, nie wiadomo skąd , cement utrwala i cementuje układy odp. fundamentów budowy własnych interesów, wapno -kojarzy się z wiekiem, a wodę się leje przed i po (wyborach). Patrząc na składniki możesz… Czytaj więcej »

łofca

Co Ci dziadek przeszkadzają ścieżki rowerowe i deptak? To, że siedzisz cały dzień w domu i kościele nie oznacza, że ludzie nie korzystają i nie są zadowoleni z parków, deptaku czy ścieżek rowerowych – gdzie jest pełno aktywnych rowerzystów. No niestety domów seniora póki co w Lidzbarku brakuje. Ale nie załamuj się, nie od razu Rzym zbudowano.

Małomiasteczkowy

Synek budować jest łatwo tylko utrzymać trudno, ale Ty i tak nie umiesz liczyć, więc nie pojmiesz tego. Co do pełnych ścieżek rowerowych ..to nie pal tego świństwa, masz zwidy. Z resztą mimo ścieżek rowerowych cykliści jeżdżą chodnikami. W temacie deptaków to bardzo zadowolone są żule. Siedzisz z nimi? Nie pal i nie pij, a doczekasz miejsca w domu seniora.

Kropek

Dodam jeszcze kilka pytań. Czy burmistrz i starosta wyjaśnili zagadkową sytuację z zarządzaniem termami czyli jakie konsekwencje płyną z faktu, że spółka Condohotels Management ma ustanowionego przez sąd w Elblągu nadzorcę i że toczy się sprawa o upadłość tej spółki? Na jakiej zasadzie zarządzanie termami wykonuje prywatna spółka Termy Warmińskie z siedzibą na terenie term? Jakie są rozliczenia między starostwem i tymi prywatnymi spółkami z tytułu zarządzania termami? Jakim majątkiem te prywatne spółki zabezpieczyły wykonanie umowy zarządzania – zarządzają ogromnym majątkiem term, więc zwyczajowo powinny wykazać się jakimś majątkiem własnym pod zabezpieczenie umowy? Jakie kwoty pomocy publicznej otrzymały te prywatne spółki od miasta i starostwa?

Gosc

Wielkie halo możesz sobie sprawdzić pomoc publiczna na stronie UOKIK bez proszenia wielkie rzeczy po prostu po NIP firmy.

Gość

Panie Redaktorze zainteresuje się Pan podatkami w mieście jacy przedsiębiorcy są największymi podatnikami i kto ma największe ulgi bądź umożenia ?

Kropek

Niestety wygląda na to, że wszyscy pielęgnują ten układ. :-(((
Jeśli nie będzie mocnej tzw inicjatywy oddolnej, to każdy poprzestanie na narzekaniu.
Ponarzeka, a potem pomyśli, że trzeba się przystosować, bo nie ma innego wyjścia.
Potrzeba jakiegoś odważnego, który zdobyłby poparcie społeczne i uświadomił mieszkańcom co dzieje się wokół i jakie to ma konsekwencje na ich CODZIENNE życie, a argumentów jest duuuuuużo, wystarczy trochę popatrzeć, poczytać, policzyć. Ale do tego niezbędne są też lokalne media.
Obejrzyjcie „Czwartą władzę” – czasem warto zaryzykować.

Ptakhu

Miasto jest zadłużone więc nie dziwmy się że jest drogo. Utrzymanie tego wszystkiego co się nabudowało też kosztuje. W zasadzie do wszystkich tych atrakcji trzeba dopłacać. Bulwary ładne bo jeszcze nie zarosło ale pielęgnować będzie trzeba. Dwa amfiteatry – od czasu do czasu też wypadało by coś w nich puścić (oprócz dzieci z przedszkola nikt chyba za darmo nie występuje a i pan akustyk charytatywnie nie nagłaśnia). „Biesiady” nie wiem czy wychodzą na zero?. Woda w termach. Hale sportowe. Na horyzoncie na pewno jest jeszcze wiele pomysłów jak „ożywić” miasto. Niedługo festiwal filmu niezależnego (podobno będą gwiazdy). Całe mrowie pracowników-urzędników. W zasadzie nie dowiedziałem się jeszcze, co kandydaci na różne stanowiska, chcą zrobić pożytecznego dla miasta ale pewnie trzeba będzie na te pomysły wybulić jakieś pieniądze. W tym przypadku to jak narzekanie na to że jest dzień. Tak i jutro też będzie. Już po ptakach. Mleko się wylało. Wszyscy po… Czytaj więcej »

gość 999

Miasto biedy, przekrętów i wyzysku. Wstyd się przyznać do Lidzbarka…
Ciekawe co Burmistrz odpowie na wiadomość umieszczona pod wcześniejszym artykułem…

Czekamy…

Rafał Pliszka

Nie zawsze obniżanie podatków przekłada się na taki sam wzrost poprawy gospodarczej firm. Ciekawy eksperyment zrobiła jedną z gmin w Polsce z budownictwem wielorodzinnym. Do UM zgłosiła się grupa osób chcący wspólnie zbudować blok. Wyobraźcie sobie Państwo, ze miasto nie dało nawet złotówki a jedyne co chcieli inwestorzy to ochrony przed urzędowym punktem widzenia. Mieli gwarancję ze żaden Pan za biurkiem nie powie że coś mu się nie podoba w projekcie. Wszystko było na bieżąco konsultowane….a wszyscy żyli długo i szczęśliwie.
Tak jak Api pokazywał we wcześniejszych linkach najwięcej pożerają pieniędzy ścieki i woda. Więc można obiecywać wszystko tylko najpierw trzeba ciąć koszty. Oferta PWIK na stronie internetowej uzupełniona jest o usługi i to specjalistyczne. Sam jestem ciekaw jakie to będzie generowało przychody. I jak wpłynie na ceny m3.

krzysztof

wielokrotnie pisałem na forach internetowych że PiS bardzo skręcił w lewo,,wielu jego działaczy widzi przed sobą tzw, koryto..jeszcze ciekawiej wygląda scena polityczna…dawni działacze PO przechodzą do PiS i z jego list startują na radnych..tworzy się PO-PiS.. i to nie przypadek.w Lidzbarku ten scenariusz powielono,. Wiadome PO przegra te wybory,a nikt nie chce być przegrany.więc zmiana szyldu.. w Lidzbarku PiS nie wystawia swego kandydata na burmistrza. dokonuje transferu z PO ..Efekt będzie katastrofalny,,kandydat ,którego notowania są w granicach punktu powoduje już podziały w PiS,powiększa w chwili obecnej notowania pana Burmistrza ..Może to lepiej,że będzie dalej pan Jacek …Może jeszcze ujawnią się inni kandydaci na fotel w RATUSZU..ale to nie poprawi notowań lidzbarskiego PiS… Ciekawe czy komuś zależy na osłabieniu notowań PiS w Lidzbarku??a szkoda,że tyka jest polityka,,a działacze bez etyki

API

No jak to nie wystawia PiS.. sam widziałem na plakatach stoi jak wół – Pan Litwin kandydat PiS.

krzysztof

napisałem,to transfer z PO…znam dossier tego Pana,on ma tyle z PiS-em co ja z LENINEM.. napisałem również że w Lidzbarku powstaje PO-PiS…i nie jest to tylko moje zdanie..pozdrawiam

API

Pan Litwin sam się wepchał na plakaty? Jak tam trafił, skoro nie miał nic wspólnego z PiS? Może jest ofiarą spisku, lub nie wie, że kandyduje?;)
Proszę o wytłumaczenie.

krzysztof

porozmawia pan z działaczami PiS , nie jest to miejsce na szerszą dyskusję..możemy rozmawiać prywatnie…powiem szczerze w polityce nie ma miłości i etyki….jestem w polityce od 30 lat,,znałem ludzi w pierwszych stron gazet….a może pan Litwim zrobi spotkanie z wyborcami,,i my bez cenzury bedziemy mogli zadać mu kilka ciekaawych pytań??? może działacze PiS pozwolą…..dodam,,,chodził pan na rocznice 10 kwietnia,,na inne spotkania patiotyczne ,,czy przez te kilka lat wstecz widział pan Litwina… ???????

API

Nie śmiem oceniać nikogo po tym, czy był na uroczystości czy też nie. Tylko kim jest lidzbarski działacz PiS? Czy takowy istnieje, czy też jego wierność przekonaniom głoszonym przez partię Jarosława, kończy się po wciągnięciu na listy wyborcze np. do rady miasta.
No nie wiem z kim mam rozmawiać. Był swego czasu jeden działacz… Darek W. Jak on narzekał na Sierputowicza, że ustawił wybory wewnętrzne, że naściągał rodzinę i co tam jeszcze, że on z nim nie chce mieć nic wspólnego, że to człowiek Harhaja. Słyszałem też, że kandyduje do Rady Miasta z PiS-u desygnowany przez osobę, którą nie tak dawno mieszał z błotem. Być może to bajanie, ale tak słyszałem;)

krzysztof

wiemy obaj o kogo chodzi….i to mnie martwi …i wie pan jak wyglada arbuz.?..a jak go konsumujemy ,,zmienia się…napisałem do pana na FB

Guest

Darek W. i Leszek L. to chyba kiedyś na tej samej ulicy mieszkali…..

Guest

Darek W. I Leszek S. oczywiście…

Jwk

A może warto zapytać pana Litwina które z jego wartości etycznych są zbieżne z wartościami PIS?
Uważam, że to jedna z ważniejszych rzeczy

gość

Akurat to, że Pan Litwin ma niewiele wspólnego z PiS to jego ogromna zaleta.

krzysztof

pan Mirosław L..jak każdy z nas ma swoje wady i zalety…ocenią go wyborcy…ja tego pana bardziej widzę jako działacza społecznego. . na naszym podwórku jest wiele do zrobienia ,,, nie ma miejsca na politykę

Guest

Panie Krzysztofie, trzeba było desygnować kogoś wartego zaufania bądź samemu stanąć w szranki wyborcze a nie narzekać… A, prawda…. Olsztyn….. To nie można…

krzysztof

szczerze powiem a lepiej krytykować

Kropek

A ten trzeci to burmistrz Ostródy – ogarnięty gość. Ostróda w tabelkach dużo lepsza, jak LW.

Gosc

I do basenu milion rocznie dołoży bez problemu, żeby nie trzeba było jeździć do innych miast

Kropek

Kupił basen w Ostródzie, wart kilkanaście mln za 2 mln od syndyka. Starczy mu teraz na 10 lat dokładania po milion rocznie. A może uda się dokładać mniej, albo wyjść na zero.

krzysztof

szkoda,że Morawiecki nie wie może zacytuję sobie Pana Tadeusza Mickiewicza to sobie Litwina z Litwą skojarzy….kolekcja zdjęć pana Burmistrza jest bardziej okazała…pan Jacek może pochwalić się zdjęciami, z prezydentem Dudą ,wielokrotnie przebywał w pałacu prezydenckim w Warszawie..,wielokrotnie przebywał w Urzędzie Rady Ministrów. ma wiele spotkań z ministrami ..Może pochwalić się wyższym wykształceniem…A Litwin co ? ,LO ukończył???oj słaba jego pozycja ,,zdjęcie z Morawieckim nie poprawia mu poparcia…cały czas punkt procentowy..a może znak PiS mu szkodzi..poczekamy na innych kandydatów…

gość

Większościowe rady Platformy Obywatelskiej (miasto ) czy to z koalicjantem (PSL )powiat , nie dopuszczają do obniżenia podatków ! Redaktorze to zestawienie wydatków jedynie z 2017 roku, wybiórczość danych pod upodobania redakcji 😉 p.s w zdecydowanej większości wymienionych miast W-M populacja spada !

API

Zgadzam się, co do podatków. PO-PSL zabija to miasto. Pan Wiśniowski współpracował z PSL i miał rekomendację w wyborach na Burmistrza właśnie z tejże partii. Efekty widać.

Gość

Miał rekomendację PSL, ale Pańską chyba też miał.

API

Tak, głosowałem na niego. Był przeciwnikiem uzdrowiska. To fundamentalna sprawa dla naszego miasta.

arek

to wina Tuska Panie Radny 🙂

GOść

to wszystko wina PIS;), że mamy takich radnych którzy to nam nie obniżą podatków 🙁

Inżynier

To wina demokracji.
Jak mówił Lis ” Nie myślcie ,że ludzie są tacy głupi jak się wam wydaje. Oni są głupsi.”Każdy chce coś dostać. Dostać chociaż obietnice . że też dostanie.
Tak, dostaniecie !
Budżetówka podwyżki , bezrobotni zasiłki, rozmnażający się 500 +, 1000 +, ” reszta kijem po nogach , aby szybciej zapieprzali.
Następnie wszyscy dostaną ……….. podwyżki prądu , ciepła , wody i kanalizacji , paliwa, a co za tym idzie wzrosną koszty życia ( jedzenie, mieszkanie , ubranie ……) co pochłonie podwyżki i zasiłki oraz 500+ , reszta popadnie w biedę.
Ciekawi mnie kiedy to wszystko pier……. Podobno 2025 r.
Tak się kończy wybieranie ludzi o „ciasnych umysłach” do władz krajowych i lokalnych .

gość

Era sknerusa pracodawcy juz.sie kończy! Tak jak się kończy skrajne ubóstwo w PL ! Polacy sie bogatą to jest fakt, liczne raporty międzynarodowe o tym mówią.

Inżynier

Raporty miedzy narodowe mówiły ,że CHF to waluta jest stabilna i tanieje. A co wyszło . Amerykanie też nakręcili bańkę spekulacyjną sprzedając różne obietnice w postaci różnych papierów, fałszując wyniki spółek i co wyszło ludzie wylądowali na ulicach , a banki dostały dotacje i prezesi wypłacili sobie nagrody.
Państwo namawiało na OFE i zabrało pieniądze z kont ludzi za zgodą i po ustawce z Trybunałem Konstytucyjnym.
Nie wierz we wszystko co mówi jedna czy drga telewizja.

Inżynier

Bogacą się na kredyt , na konto następnego pokolenia.
Fajnie tak ,ale to będzie dotyczyło twoich dzieci.

Gosc

O dziwo dziura budżetowa co raz mniejsza niż za POprzednich rządów!

Inżynier

Jest mi daleko do rządów PO – tej bandy dyletantów i ćwierć inteligentów myślących tylko o sobie i swoich wypchanych kieszeniach.
Nie masz pojęcia jak jedni i drudzy dzięki krótkim wizjom i kreatywnej księgowości przedstawiają stan gospodarki.