Lip 112018
 

wołDziś mija 75 lat od zorganizowanego ataku ukraińskich nacjonalistów na polskie miejscowości na Wołyniu. 11 lipca 1943 roku zaatakowano około 100 polskich wsi, mordując w okrutny sposób kilka tysięcy Polaków. Na dzień ataku wybrano niedzielę, by móc zaskoczyć jak największą liczbę osób w kościołach. Największych masakr dokonano w Woli Ostrowieckiej, gdzie zamordowanych zostało 628 Polaków, w kolonii Gaj – 600, w Ostrówkach – 521, Kołodnie – 516. Zbrodnie na Polakach dokonywane były niejednokrotnie z niebywałym okrucieństwem, palono żywcem, wrzucano do studni, używano siekier i wideł, wymyślnie torturowano ofiary przed śmiercią, a także gwałcono kobiety. W sumie zbrodni na Polakach dokonano w 1865 miejscach; w latach 1943 – 44 z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło około 100 tysięcy Polaków.

W lipcu 2013r. Sejm RP przyjął uchwałę o zbrodni wołyńskiej zawierającej stwierdzenie – „Czystka etniczna o znamionach ludobójstwa”.  Wcześniej posłowie odrzucili poprawkę, w której zbrodnia została określona mianem ludobójstwa, a także poprawkę przewidującą ustanowienie Dnia Pamięci i Męczeństwa Kresowian. Przeciw podjęciu uchwały określającej zbrodnie jako ludobójstwo, głosował m.in. poseł Miron Sycz. Ojciec Mirona Sycza był członkiem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, a potem żołnierzem UPA. Po wojnie został skazany przez polski sąd na karę śmierci (złagodzono ją na 15 lat więzienia). Sycz, były członek PZPR, od długiego czasu aktywnie występuje przeciw prawdzie o wołyńskim ludobójstwie. Jak czytamy w „Gazecie Polskiej” nr 49 z 3 grudnia 2008 r. –

„W wyniku nacisków posła Platformy Obywatelskiej, Mirona Sycza, przedstawiciela mniejszości ukraińskiej, wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski (PSL) musiał wycofać swój patronat nad uroczystościami związanymi z 65. rocznicą rzezi na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Zakazano także pracownikom Urzędu Wojewódzkiego wzięcia udziału (nawet prywatnie) w konferencji organizowanej przez Towarzystwo Miłośników Wołynia i Polesia, odbywającej się w sali Urzędu. Według naszych informacji Miron Sycz w rozmowach z wojewodą Podziewskim użył wsparcia wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych i administracji Grzegorza Schetyny”.

10 kwietnia 2015 roku, w dniu wizyty Prezydenta Komorowskiego w ukraińskim parlamencie, ten uznał OUN-UPA za bojowników o niepodległość Ukrainy. Wniosek o przegłosowanie tej ustawy złożył syn komendanta UPA, Jurij Szuchewycz.

Dopiero dwa lata temu Sejm przyjął uchwałę ustanawiającą dzień 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP.

Dziś próżno szukać w w lewicowej prasie informacji o 75 rocznicy ludobójstwa na naszym narodzie. Niemiecka Olsztyńska czy Lidzbarska, portale jak onet czy wp – milczą. Bliscy ofiar rzezi nie wiedzą gdzie leżą ich najbliżsi, bowiem w większości wciąż nie doczekali się grobów.

„Obowiązkiem państwa polskiego, obywateli, systemu edukacji jest przypominanie, że zbrodnia wołyńska była hekatombą, która nie mieściła się w głowie nawet biorąc pod uwagę rozmiar zbrodni dokonanych podczas II wojny światowej” – mówi dr Maciej Korkuć z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.

Oryginalny Artykuł na łamach NaszLidzbark ukazał się 11 lipca 2015 r. Nieco poprawiony, wraz z komentarzami przypominamy dzisiaj.

 Posted by at 1:02 pm

86
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
pam

Należy pamiętać o udziale ukraińskich wojaków SS Galizien w tłumieniu powstania i masakrze ludności cywilnej bez żadnych zastrzeżeń piszą E. Serwański i I. Trawiński w pracy: Zbrodnia Niemiecka w Warszawie 1944r.( Poznań 1946). Twierdzą, że gwałty, rabunki i okrucieństwa, jakich dopuszczali się Ukraińcy były tak przerażające, że aż trudne do wyobrażenia. Posłuchajmy też świadectwa Michała Melnyka, którego ojciec służył w SS Galizien: ,,Członkowie SS Galizien brali udział w tłumieniu Powstania Warszawskiego na jesieni 1944r. Byli oni częścią Ukraińskiej Samoobrony, oddziału, który później dołączył do nazistowskiej dywizji. Obecnie mieszkają oni w Wielkiej Brytanii’’. Strateg OUN pułkownik M. Kłodziński marzył o ,,zdobyciu stolicy wroga” i chciał na gruzach Warszawy ,, oddać salut ukraińskiemu imperium”. Gdy wybuchło powstanie Warszawskie i należało je stłumić, zaistniała taka nadzieja. Pułki SS Galizien stacjonujące w Polsce z niecierpliwością oczekiwały rozkazu wyruszenia na Warszawę. Częścią dywizji Waffen SS Galizien, która wzięła udział w krwawej pacyfikacji ludności Warszawy w… Czytaj więcej »

Inżynier

Czy to dziś protest pod sądem powiatowym?
Ciekawe czy będą lokalni politycy związani z totalną opozycją , jak również nagradzani przez nich dotacjami unijnymi lokalni biznesmeni? Czy też ich zabraknie ?

krzysztof

co jest do cholery ….. w roku 2018 mija 1000-lecie wejścia Chrobrego do Kijowa…Mieczem Chrobry otwiera bramę miasta…Z wyprawą kijowską związana jest legenda dotycząca miecza Bolesława Chrobrego. Kronika Wielkopolska wspomina, iż miecz został wyszczerbiony, kiedy Bolesław I Chrobry uderzył nim o Złotą Bramę wyjeżdżając z Kijowa w 1018 roku. Rocznica okrągła 1000 LAT…a w naszych mediach cisza,,w polityce cicho…czy znów chodzi o polityczną poprawność???czy obawa o reakcję Ukrainy ?? Polska jest nasza od morza do morza…

Małomiasteczkowi
krzysztof

wiem..zgoda ,że Ruś Kijowska,,,nie zmienia to faktu,że ktoś boi się pokazać ,że byliśmy w Kijowie.. niejaki pan Nałęcz ,,,doradca Bronka Komorowskiego. publicznie oznajmił , że nie możemy a nawet nie wypada mówić o sukcesach Polaków na wschodzie…wtedy za Bronka była jeszcze komuna,,ale dziś mamy już zmiany

JMT

A może po prostu kochamy celebrować klęski i bezsensowne umieranie w imię górnolotnych idei. I nie jest to kwestia poprawności politycznej czy innego żydowsko-lewacko-peowskiego spisku masonerii.

Małomiasteczkowi

My celebrujemy sukcesy militarne wystarczy poczytać, że historia Polski nie składała się tylko z klęsk, zaczynając od Cedyni. Nisko oceniasz , bo czy ktoś umierałby bezsensownie. Wpisujesz się w słynne stwierdzenie ,że nikt nie będzie umierał za Gdańsk. Za to nasi umierali na zachodzie doczekując się jałtańskiej zdrady. Po zwycięstwie 1920 roku Komorowski odsłonił pomnik ku chwale radzieckiego najeźdźcy. Do tego ten stary dureń mieni się Polakiem i jest historykiem. Polska zawsze była pełna takich sprzedajnych szumowin, ale uważam, że Polacy są za tolerancyjni. Ten osioł- nieuk przez cztery lata żył ze swoją foką na koszt społeczeństwa.Obciach.Dość wybierania półgłówków, alkoholików na ważne stanowiska, zamoczonych w służby, gangi Paluchów etc. To moje prywatne zdanie.

przeczytaj
niedar
adaś

Lewicowa prasa… TO TA STRONA zachwalająca lewacki PiS wraz z jego lewackimi, socjalistycznymi programami typu Mieszkanie+ czy program 500+ (zwany potocznie programem dzieciorób+)

gość

Dzieciorób+ buhaha… w Lidzbarku to powszechne. Zamiast do pracy to do nocnego po piwko i bara bara na 500+ 🙂 później chodzą takie rozleniwione brzuchaczki i piszą na facebooku „mama na pełen etat” i ”szlachta nie pracuje” 🙂

Małomiasteczkowi

Ciekawe kto z Twojej rodziny korzysta z 500 plus. Powiedz im przy rodzinnych imprezach ,że są patolami lub ,że są sierotami, bo nie mogą znaleźć pracy w L.W … której nie ma…. lub do wyboru mają jakiś lokalny obóz pracy, z którego nawet Ukraińcy zwiewają,
A światowi ( zaliczone wycieczki rowerowe do Koniewa też się liczą ) oraz bezdzietni mądrale z L.W powinni wiedzieć ,że wszystkie Państwa w Europie od dawna wspierały zasiłkami rodziny od wielu lat. Niestety taki trend lewacki panuje w Europie a alkoholik Junker nie potrzebuje 500 plus ,żeby się uchlać.

Greg

Jak czytam o Pawle Sudoplatowie, to nie rozumiem niechęci do Rosjan. Poczytajcie o nim i Nikołaju Kuźniecowie, to odbudujecie pomniki wdzięczności.

Małomiasteczkowi

Odpowiem tylko jednym stwierdzeniem. Upowcy to nie byli nawet zwierzętami, bo zwierzęta zabijają, ale się nie znęcają. Powinno im być wstyd za to co robili mordując kobiety, starców dzieci narzędziami rolniczymi i nawet w imię wolności. Państwo posadowione na kłamstwie i krwi niewinnych ludzi nie ma i nie będzie nigdy wiarygodne. Wszystkim współczującym wkroczenia Rosjan do Odessy polecam wypadki z 2014 roku w https://pracownia4.wordpress.com/2014/05/07/masakra-na-ukrainie-jak-bandyci-mordowali-mieszkancow-odessy-w-domu-zwiazkow-zawodowych/. Więcej filmików sobie poszukajcie.

krzysztof

należy sobie zadać pytanie_ dlaczego z taką nienawiścią traktowali Ukraińcy Polaków? nawet niemieccy kronikarze byli przerażeni..Konflikt polsko ukraiński ma swoją historię już od XVi wieku. ..Cel mieli jeden,wykazać się okrucieństwem, takim.że następne pokolenia Polaków będą się bały patrzeć w stronę Ukrainy.. męczeńska śmierć ksiedza Boboli czy masakra polskich oficerów pod Batohem..pokazują,że Wołyń w1943 nie był pierwszy…mordowano Polaków nie tylko na Wołyniu,,mordowali od Podola do Lublina niewinne dzzieci..kobiety i dzieci..

Alina

Chichot historii!!! Sędzia, który bronił opozycjonistów w stanie wojennym nie dostał rekomendacji do SN od prokuratora, który tych opozycjonistów oskarżał. Klasyczny przykład kaczej „dobrej zmiany”! Alleluja i …do przodu, jak mówił wielki klasyk …z Torunia!

Alina

W ramach uzupełnienia: opozycjoniści to ci, którzy zmienili ustrój naszego państwa z komunistycznego na demokratyczny. „Dobra zmiana” to ci, którzy państwo przywracają do komunizmu. Kiedyś jeden sędzia wysłuchał wytycznych partii i dlatego była konieczna zmiana całego prawa, teraz, po zmianach prawa, poleceń jednej, bolszewickiej partii PiS wykonywać będą wszyscy sędziowie. Niech żyje PZPR i ZSRR!!! Niech żyje KuPiS’15 !!!

JMT

Coś słabe to uzupełnienie bo i bardzo kłamliwe, bo za zmianę ustroju odpowiada duet Kiszczak, Jaruzelski którzy przy pomocy Bolka i reszty wesołej kompani z magdalenki, czyli od obecnej kasty politycznej po KK, przygotowali miękkie lądowanie dla czerwonej ekipy. I tutaj chichot historii bo nikt inny jak wspomniana opozycja wespół z przyszłymi dygnitarzami PiS bardzo aktywnie pracowała, nad zapewnieniem spokojnej i dostatniej emerytury oraz bezpieczeństwa ludziom, którzy nie rzadko zasługiwali na kule w łeb. A czemu PiS tak bardzo czerpie garściami z PRL-u? Wystarczy popytać kto tak gorliwie zasiadał i dalej zasiada w pierwszych ławach przed ołtarzem 😉

Tomasz

A jak, według Twojej wizji, miało by wyglądać przejęcie wówczas władzy od komunistów i zbudowanie od podstaw demokracji? Czy możesz podać, w dużym przybliżeniu, ile milionów Polaków musiało by zginąć? Jak miała by dziś wyglądać Polska tak skrajnie podzielona? A może dzisiaj obowiązkowym naszym językiem byłby już …rosyjski? Odpowiesz???

Małomiasteczkowi

Sprawa była prosta. Styropianowi wojownicy dogadywali się już w tzw. punktach odosobnienia. Układ pozwolił komuchom na okradzenie Polski z majątku i wmówienie ,że idziemy do kapitalizmu , więc trzeba wszystko zepsuć co już istnieje. Po przejęciu władzy trzeba było, puki pamięć świeża, pomału odsuwać od władzy komuchów i sbeków, a nie pozwalać na dorabianie się i niszczenie majątku zakładowego wielu firm.
Przypomnę cytat z wypowiedzi po tzw. wódce niejakiego Lewandowskiego obecnie z PO: nawet nie wiecie jak trudno było rozwalić fabrykę Ursusa…. miała najnowocześniejszą linie do produkcji silników w Europie.
Jak piszą tu niektórzy.. nastała demokracja.. z prezydentem mordercą – ruskim agentem Wolskim i drugim zbirem – komuchem od spraw wewnętrznych. Przestańcie pisać ,że 1989 roku nastała demokracja. Proszę obejrzeć sobie jeszcze raz film pt. Nocna zmiana.

Alina

Głowa do góry! Wraca dobre! Wcześniej wyroki sądowe wydawali komuniści, teraz, zgodnie z Twoją wolą, sądzić będą funkcjonariusze „dobrej zmiany”, tzn. KuPiS’15. Pani profesor Pawłowicz („zamknij mordę”), już wskazuje palcem, kto ma być sędzią, a kto nie. Czekamy już tylko na reaktywację PGR-ów, nad całą resztą bolszewicy PiS już łapy położyli. Mogą już kraść bez umiaru… A propos umiaru, kiedy to II Sekretarz Partii PiS, niejaki Maciarewicz, zwróci budynek, limuzynę, ochronę i kasę ministra, jeżeli już tej funkcji nie pełni od wielu miesięcy? Jak długo jeszcze będzie nas okradał? A czy bolszewicka wierchuszka oddała już kasę, która im „się należała”? Jakże to szczególne przykłady „dobrej zmiany”!!! A to dopiero początek!

Małomiasteczkowi

Nie jaraj się tak Panie M.

Alina

Tylko na to Cię stać???

Małomiasteczkowi

Wyżej jest więcej, ale i tak nie czytasz. Zresztą piszesz nie na temat. Rozumiem, że te trzy pytajniki mają podnieś rangę wypowiedzi. Szkoda mi klawiatury. „Roztargnionych” pełnych pychy sędziów nigdy nie będzie mi żal, bo cierpią jak peowcy tracący władzę. Po temacie, bo internetowych szaleńców trzeba omijać, szkoda pary.

API

Szanowna czytelniczko, w mojej ocenie „kasta” sędziowska praktycznie w całości nadaje się do wymiany. Od tej w małych miasteczkach, od sędziów na usługach lokalnych kacyków, po tych na samej górze. Jakie obalenie komunizmu? Jaka demokracja? Czy w naszym mieście samorząd nazwać możemy obywatelskim, czy raczej posiadający struktury mafijne? Czy w Lidzbarku Warmińskim kiedykolwiek Burmistrz był niezależnym samorządowcem? Do dzisiaj takiego nie ma. Czy sędziowie są niezawiśli czy wykonują polecenia swoich kolesi …? Czy wydają sprawiedliwe wyroki? Każdy z nas może to osądzić po swojemu.

Gość

A tak jakieś konkrety w wymiarze lokalnym. Którzy konkretne sędziowie do wymiany i dlaczego?

Małomiasteczkowi

Powska zmianę widać w Lidzbarku Warmińskim :), a ‚krajowo” warto przesłuchać taśmy od Sowy i Przyjaciół. To dopiero było rządzenie pełną gębą.

ale po....

cyt:
„…Dziś próżno szukać w w lewicowej prasie informacji o 75 rocznicy ludobójstwa na naszym narodzie. Niemiecka Olsztyńska czy Lidzbarska, portale jak onet czy wp – milczą”….
Tak samo, jak prawiczkowe media milczą o zbrodniach m.in. AK na ludności narodowości ukraińskiej… Wyszukują i publikują informacje o zbrodniach na polakach karmiąc się i pyszniąc ilością powieleń… próżni i małostkowi…. „jedynie słuszni i prawdziwi Polacy”.
Dlaczego przemilcza się, że z obu stron najczęściej były to akcje odwetowe?
Słusznie pisze dr Maciej…

Trombullus

A w tą niesławną niedzielę to za co była ta skomasowana akcja odwetowa? Nie odwracaj kota ogonem. Zawsze lubili wypić, potańcować, pobić się sztachetami, ot taki żywy folklor. Co ciekawe u nich to brak przewidywania konsekwencji własnych czynów- to chyba genetyczne z pokolenia na pokolenie. Druga sprawa- co to za naród który od setek lat nie może uzyskać niepodległości? Mieszkają u jednego swojego wroga a nagrobki podpisują cyrylicą drugiego wroga- gdzie tu logika?

Patriota

Patrzcie jak się pięknie polaczek zesrał. Jak tam Janusz? Husarskie skrzydła już świszczą na pleckach? Flaga z tyskiego za 6pak wisi już na balkonie?

Trombullus

Widzę że zabolało. To normalne że boli gdy człowiek nie ma korzeni, nie ma czym się pochwalić. Jeszcze gorzej boli gdy uzmysłowi sobie przynależność do grupy etnicznej pozbawionej uczonych, mądrych przywódców, poetów, malarzy itd. Gdyby teren współczesnej Ukrainy nigdy nie należał do Polski zapewne teraz były tam jakiś rezerwat z dzikimi plemionami Rusinów A może gdyby nie ta Husaria to może dziś nie byłoby problemu rozmowy z takimi typkami jak ty, bo by was Tatarzy wyrżnęli w pień.

Odblokuj API

Rasista? Faszysta?

Trombullus

Realista

Patriota

Myślałem, że zesrasz się tylko raz, ale widzę, że to już biegunka słowna. No nic panie husarzu, to, że nie masz pojęcia o sztuce i nauce, jaka powstała na Ukrainie to już twój problem. Póki co, dajesz piękny popis ignorancji, niewiedzy, stereotypowego myślenia i uogólnień. Założę się, że nigdy tam nie byłeś. Stawiam także, że nie znasz żadnych Ukraińców osobiście. Co najwyżej widziałeś w telewizji lub opowiadano ci o nich. Twój szowinizm i ksenofobia są żałosne, mało tego nie mają żadnych sensownych fundamentów, wszystko bowiem co powiedziałeś sprowadza się wyłącznie do twojej niewiedzy i wyobrażeń. Na pewno walisz konia codziennie do swoich marzeń o Polsce od morza do morza, ale rozczaruję cię – to się nigdy nie wydarzy. Wiara w to, że jedne narody są lepsze niż drugie prowadzi właśnie do takich rzezi jak ta wołyńska, czy potem akcje odwetowe NZS. Wszystko bierze się z głupoty i ignorancji, takiej, której… Czytaj więcej »

Trombullus

Z Ukrainy nic ciekawego nie wyszło na świat, żaden naukowiec, artysta czy pisarz. Ich wewnętrzną kultura i sztuka istnieje ale ma się to tak jak disco polo do J S Bacha. Mieszkam wśród Ukraińców z akcji Wisła i codziennie obserwuję ich pijaństwo, głupotę z zarządzaniu własnym mieniem, cotygodniowe wypady ich dzieci na potupajki disco. Nie wpieraj mi ze zwykła obserwacja i rzetelny opis zjawiska jest szowinizmem i ksenofobią. Poznałem też wielu Ukraińców co przyjechali teraz za chlebem do Polski- niestety poza wyjątkami są to ludzie jak z lasu. Nic nie umieją nic nie rozumieją dopóki się do nich po ichniemu nie puści wiązki przekleństw. Niestety Ukraińcy czy z Ukrainy czy z Warmii mają specyficzne podejście do świata i żadne twoje bajki tego nie zmienią. Tak, każdy naród ma swoje cechy wspólne kształtowane przez setki lat swojej kultury i Ukraińcy też jako mieszanina nacji mieszkająca na ograniczonym terenie też ukształtowała swoją… Czytaj więcej »

Patriota

Oooo, znalazł się polaczek, fan kultury wysokiej, który gardzi potupajkami. Dobrze! Szkoda tylko, że nadal wykazujesz się ignorancją, mówiąc, że ich kultura, sztuka czy nauka nie istnieje. Cóż, ja nie będę zastępował ci nauczycieli. Twoja obserwacja? Śmiech! Co, poznałeś paru pijaczków i w ten sposób ekstrapolujesz tę obserwacje na ogół narodu? Nie no, brawo. To się nazywa rzetelność! Pominę już fakt, że sposób w jaki się wypowiadasz o Ukraińcach, jest pogardliwy i to w taki sposób, jaki znaleźć można w pismach Hitlera, gdy wypowiadał się o Żydach. Polaków zresztą też oceniał jako „dzicz”. Macie wiele wspólnego jak widać. Nie wspomnę też o dzielnych husarzach z Polski, którzy jeżdża myć kible w UK. Oni to dopiero są rozumni i odnajdują się świetnie w tamtejszej kulturze, co nie? Kończę tę dyskusję bo srasz pod siebie, śmierdzi w koło a ty mówisz, że to rzetelne obserwacje.

Trombullus

A tak? Eskimosi prowadzą koczowniczy tryb życia w okolicach koła podbiegunowego, nie ma tam wielu szkół i możliwości kształcenia się. Nie wykształcili swojego państwa, elity intelektualnej, naukowców. Tryb życia kastami rodzinnymi i używanie w XXI wielu prymitywnych narzędzi świadczy o małej asymilacji z sąsiadującymi nacjami. Eskimosi to bardzo hermetyczny naród żyjący często w warunkach ubliżających człowiekowi współczesnemu. Teraz też jestem faszystą bo nie podoba mi się styl życia Eskimosów?
Dlaczego mam nie mieć swoich poglądów, mamy przecież demokracje i wolność słowa. Nikogo nie zmuszam do podzielania mojego poglądu na historię czy też moją ocenę sytuacji dookoła mnie. I po co te niezdrowe emocje ” Patriota” wystarczyło napisać że nie mam racji i ja to rozumiem że nie wszystkim pasuje to co myślę.

Panie

Trombullus, polemika z takimi „osobnikami” jest bezcelowa. Widać, że gdzieś nauczyli się języka polskiego, (może nawet w Górowie), ale niestety, kultury.ich tam nie nauczyli. A z domu wynieść tego nie mogli, bo jak można wynieść coś czego nie ma?

ale po....

Nie, no ten Trombullus jest normalnie do zaorania. Klasyczny przykład nazisty. Nie daje szansy nikomu, nawet tym, którzy chcą wyrwać się spod macek wielkiego brata… Trombullus już zdążył, a raczej totalna opozycja zdążyła zroić to za niego jakiś czas temu, więc on czuje się jak Pan na włościach. Tylko zapomniał, że sam kiedyś (być może) żył pod panowaniem tego czerwonego….
Nie raczył również wspomnieć, że polska nacja na zachodzie postrzegana jest identycznie, jak ukraińska prez Trombullusa…

Realista

Ktoś podszywa się pod czyjeś nazwisko i redakcja nic z tym nie robi. Pan Maczyta nie napisał tu ani jednego słowa. Przed chwilą z nim rozmawiałem.

okularki

ha ha pan M zapomniał, że 2 lata temu coś tu pisał? Zwolennicy totalnej tak mają. Iść w zaparte i odwracać kota ogonem.

tris

realista …….tak parsknąłem ,ze aż oplułem monitor .

Małomiasteczkowi

Dobre. Parcie na ekrany monitorów … było tylko iluzją internautów…… czytających ten portal.

dr Maciej

Nie ma to jak artykuł o rzezi na Wołyniu zilustrować zdjęciem pochodzącym z tzw. Zbrodni w Wierzchowinach popełnionej przez oddział NZS, gratuluję Redaktorze:) https://pl.wikipedia.org/wiki/Zbrodnia_w_Wierzchowinach
Gratuluję też szczucia na przeciętnych Ukraińców, dobrze Wam to wychodzi.

dr Maciej
JMT

Próżny trud, mitomanom prawdy historycznej nie wpoisz, Polacy tylko ofiarami albo bohaterami, inne twierdzenia to już lewacka myślozbrodnia.

Harcerz

Trzy części po 8 minut warto obejrzeć..
Straszne ale też pokazuje ile człowiek może wybaczyć.

Harcerz

Polecam http://www.dailymotion.com/video/xxp0x0_zapomnian
albo w google wpisać
zapomniane zbrodnie na wolyniu

cytat

~To jest artykuł Pana Jana Engelgarda – redaktora naczelnego MYŚL POLSKA : " Engelgard: Instytut Pamięci Ukraińskiej Powstańczej Armii Kiedy jeden z moich kolegów wyszperał w Internecie, na stronie IPN, kilka nazwisk w „Indeksie represjonowanych w PRL z powodów politycznych” i mi je pokazał – nie mogłem uwierzyć i przeczytałem dwa razy. Nie, pomyłki nie było. Pod literą „B” znaleźliśmy od razu cztery nazwiska „bojowców” UPA schwytanych w roku 1947 przez polskie lub czechosłowackie organa bezpieczeństwa. Znalezienie się upowców na tej liście to swego rodzaju nobilitacja – „represjonowani z powodów politycznych” – to brzmi jak wyróżnienie i oddanie hołdu. Dodam tylko, że IPN nie zdecydował się umieścić w tym rejestrze np. Lecha Wałęsy, ale zdecydował się na umieszczenie członków sotni UPA grasujących w Bieszczadach, zabijających polskich żołnierzy i palących polskie wsie. Podajmy kilka przykładów. Wasyl Brewka (ur. 8 VIII 1915), analfabeta, członek sotni „Hromenki” (tej z filmu „Żelazna sotnia”), Brał… Czytaj więcej »

Ma czyatać nasz lud

Maczyta przepraszaj ….

Ma czy nie

Maczyta , nie pier …l .

ogniomistrzKaleń

Film stosowny na dzisiejszy wieczór. https://www.youtube.com/watch?v=YmEpC3nzA0I

bombarak

O tym co się stało na Wołyniu nie wolno zapomnieć nikomu, kto się poczuwa być Polakiem. Widocznie jednak nie wszyscy, którzy mieszkają w Polsce i są Jej Obywatelami do tego się poczuwają. Nie wolno też nie widzieć poczynań tych współcześnie żyjących, którzy zaprzeczają zaistniałym faktom 72 lat temu, ktorzy świadomie starają się pomniejszyć ogrom tamtej tragedii, którzy wręcz gloryfikują tamtejszych sprawców i stawiają im pomniki. Trzeba powiedzieć stanowczo NIE takim działaniom, jak chociaż opisanym na początku tego artykułu dot. Mirona Sycza. Jak on po czymś takim jeszcze może reprezentować polskich Obywateli ? Nie można przejść obojętnie wobec poczynań w szkole prowadzonej kiedyś przez wspomnianego M. Sycza, a obecnie przez Marię Sysz http://www.mysl-polska.pl/node/21 Nie można nie reagować na stawianie pomników OUN – UPA morderców Polaków http://www.fronda.pl/blogi/prawda-o-nobliscie/pom… Losy historii tak się potoczyły, że przyszło niekiedy żyć razem potomkom pomordowanych z potomkami morderców. Nikt nie mówi o zemście, o odwecie, nikt do tego… Czytaj więcej »

mieszkaniec

popieram !

zblogaM.Piskorskiego

dr Mateusz Piskorski – polityk, politolog, założyciel Europejskiego Centrum Analiz Geopolitycznych. Przewodniczący partii politycznej "Zmiana" "Donieck uczci pomordowanych Polaków 8 lipca 2015 11 lipca mijają 72 lata od pamiętnej dla Polaków na Wołyniu krwawej niedzieli, podczas której ukraińscy zbrodniarze spod znaku UPA wymordowali ze szczególnym okrucieństwem mieszkańców 99 polskich wsi na Kresach Wschodnich. Nie szczędzili kobiet, starców, dzieci, a nawet niemowląt. Uzbrojeni w ostre i tępe narzędzia tortur, ideologicznie wyszkoleni przez banderowskich nazistów degeneraci wtargnęli do domów spokojnie śpiących Polaków o 3 nad ranem. Nie miejsce tu na opisywanie ich bestialstwa – znakomicie czyni to od lat, nie szczędzący drastycznych opisów, odważny ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Dość powiedzieć tylko, że najnowsza historia Europy nie zna zapewne gorszego poziomu zbydlęcenia niż to, co wtedy zrobili oprawcy Polaków. Dziś prezydent Rzeczypospolitej udaje, że nic się nie stało, ściskając się z oligarchą – cynikiem stojącym na czele parapaństwa ukraińskiego, wykorzystującym ideologiczną legitymację zbrodniarzy w… Czytaj więcej »

Mirosław Maczyta

Czy to ten sam Pan,który otwarcie popiera rosyjską interwencję na wschodzie Ukrainy. Czy to ten sam Pan ?

dce

Zamilcz

bombarak

Dołączam się do "dce" !

kto

Zastanawiam się jacy "ludzie" są zdolni do takiego bestialstwa. Przecież oni zanim tego się dopuścili codziennie szli np. do pracy w polu, wydoić krowy, mówili dzień dobry, śmiali się i rozmawiali, wieczorem jedli kolacje, niejeden pewnie z nich w niedziele się modlił. To nie byli jacyś seryjni mordercy, którym sie udało uciec z więzienia. To byli w większości zwykli mieszkańcy, okoliczni sąsiedzi swych ofiar.

Mirosław Maczyta

Jedno pytanie do Pana redaktora – C o d a l e j ? Co ma wynikać z tego tekstu ?

Panu chcę przypomnieć, że wielu sąsiadów Pana na ulicy Bema i pobliskich pochodzi z Akcji "Wisła" .

Co Pan z nimi zrobi, a co z pozostałymi mieszkańcami, z mniejszości ukraińskiej ?

Wyśle Pan na nich szwadrony śmierci ?

bombarak

Panie Maczyta, jeżeli do Pana nie docierają inne przesłania, to przepraszam, że napiszę dosadniej: "zamilcz, Pan, co najmniej w tym temacie !" Uszanuj Pan pamięć tak bolesnych chwil dla narodu polskiego.

drEA

Ten pan nie przyjmuje żadnych apeli, żadnych argumentów. Pozbawiony jest honoru i wstydu. Większość forumowiczów już z nim nie dyskutuje. Pan jest kolejnym "nowym" jego pokarmem. Proszę się nie wdawać z nim w żadną polemikę. To fanatyk, zakłamany i bezwstydny.

Mirosław Maczyta

O jakich apelach Pan,Pani tu wspomina. Idąc tym tropem rozumowania to wszyscy mieszkańcy Iraku, Syrii , Tunezji są odpowiedzialni za działania Państwa Islamskiego. To tak ma być ??

bombarak

Dziękuję, tak też zrobię jak Pan proponuje – pan Maczyta jest dla mnie od teraz pustką, niczym. Rozszyfrowałem go od samego początku i widzę, że nie myliłem się. Totalne ignorowanie jego wypowiedzi może przyniesie pożądany skutek. Oprócz tych cech, które Pan wymienił widocznie jest jeszcze szalenie sfrustrowany, widocznie sobą. Szkoda chłopa, ale cóż, jest sam temu winien. Szacunek dla Pana drEA.

Mirosław Maczyta

Z całym szacunkiem, ale nie Pan jest adresatem tych pytań. proszę w swojej dobroci nie odpowiadać za Pana API. A do Pana nie mam powodu, aby milczeć, bo mnie ten tekst nie dotyczy, ani nikogo z moich bliskich.

andrzej kmicic

dlaczego więc tak bardzo starasz się wybielić – zbrodniarzy

Mirosław Maczyta

Jaki fragment mojej wypowiedzi wybiela tę zbrodnię ? Co ja takiego napisałem w swoim pierwszym tekście tłumaczącą tę zbrodnię.
Przecież ja zawsze potępiałem i potępiać będę to co się wtedy stało. Pokazuje tylko również inne aspekty ostatniej wojny.
Nienawidzimy zbrodni wołyńskiej i 100 tys ofiar, a milczymy nt holokaustu 6 mln ofiar.Przecież to tez była eksterminacja ludności zarówno pochodzenia żydowskiego, jak i polskiego i wielu innych narodowości.
Ukraińców trzeba nienawidzić,nawet tych obecnie żyjących a Niemców kochać chociaż zamordowali ( nie w wyniku działalności wojennej ) kilka milionów osób.

andrzej kmicic

Morderstwo na sąsiedzie – jest rzeczą haniebną .
Skala poraża .
Rząd niemiecki przepraszał – ukraiński nie .
Kto nie słyszał o holokauście – o Wołyniu nie słyszało wielu .
Niemcom wybaczono, bo o to prosili i częściowo starali się zadość uczynić .
Może jakieś rozsądne wnioski ?

bombarak

Tego co się stało już się nie odwróci, ale pamięć o bestialsko pomordowanych, o ogromie i sposobie przeprowadzenia zbrodni powinna być wiecznie żywa. Haniebne jest postępowanie tych, którzy starają się pomniejszyć ogrom tej zbrodni, nie dopuszczać do należytego uczczenia pomordowanych Polaków. Wprost nie chce się uwierzyć w działania opisanego na początku tego artykułu Mirona Sycza, który w polskim Sejmie reprezentuje Polaków. Wniosek: nie można dopuścić żeby tacy ludzie byli naszymi reprezentantami, nami rządzili !!! Zbliża się jesień i wybory.

Marta

Tej listy nie da się czytać. To, że włos się jeży to mało powiedziane.. ;-(

bombarak

Tego nawet nie można nazwać zezwierzęceniem, bo żadne zwierzę tego nie robi !!! To nie byli ludzie, ale potwory.

ala

hmmm a M.M co na to?

Mirosław Maczyta

Tak, znam ukraiński, rosyjski, trochę polski, ale nie do mnie należy ocena. A teraz do rzeczy,odnośnie treści artykułu. Zacznę od tego, że po raz kolejny jak z szafy Leśniaka wyciągane są tematy, które mają podzielić społeczeństwo, nasze społeczeństwo na tych dobrych, czyli Was i na tych złych, czyli mniejszość, głownie ukraińska. Tylko takie działanie prowadzi wypisz wymaluj do tego co było na Wołyniu, przed tą straszną zbrodnią, którą i napiszę to dużymi literami POTĘPIAM I nazywam LUDOBÓJSTWEM . Zresztą zawsze taka była moja ocena, w wielu tekstach tu zamieszczanych. Wszyscy wiedzą, że gdyby nie II Wojna Światowa to by nie było tej zbrodni ani nas na Warmii. Okrucieństwo wojny to nie tylko Wołyń, to także Katyń, Charków, Miednoje , obozy koncentracyjne, a w nich miliony ofiar. Wolna Polska dopiero po 20 latach, w 1989 r doczekała się uchwały sejmowej w sprawie uznania zbrodni katyńskiej jako ludobójstwa. I to nie dosłownie.… Czytaj więcej »

11-123

Tak po prawdzie to pan Maczyta ma wiele racji w tym co napisał. Sytuacja geopolityczna sprawiła iż niektóre grupy sprytnie wykorzystały ciemnotę społeczeństwa na tamtych terenach, w tamtych czasach. Raz rzucone, lotne hasło zniszczyć "Polskich panów" padło na podatny grunt, no i stało się…. NIestety sprawa ma dla nas jako mieszkańców Warmii drugie znaczenie, ponieważ wszyscy wiemy iż Ukraińcy na naszych terenach, sprowadzeni tu po wojnie nie asymilowali się tak dobrze z Polakami. Wszyscy wiedzą iż małżeństwa były zawierane tylko w swoim gronie i język ukraiński był używany w sposób skryty. Sam dobrze pamiętam kiedy to natknąłem sie na to jak grupa moich znajomych rozmawiała po ukraińsku. Jak wielkie było moje zdziwienie że koledzy poza moimi plecami rozmawiają w obcym języku, ukrywajac to przede mną. W ostatnich latach dane mi było poznać wielu Ukraińców przybyłych do Polski za chlebem. Pierwsza sprawa jaka mi się rzuciła w oczy to fakt iż… Czytaj więcej »

Dakar

Ludzie którzy zostali przesiedleni na nasze tereny w trakcie Akcji Wisła , w dużej części należała do UPA lub ją popierała . Teraz do tego oczywiście nie przyznają się. Dla tego Ukraińcy na tych terenach są bardziej nastawieni narodowo od tych przyjezdnych , gdyż mieli wpajane inne wartości niż ci nasi.

maersz

`Ta wypowiedz dobrze wpisuje sie w narracje polskich UKRAINCOW , nikt tu nie wyciaga z szafy historii , chyba ze masz Pan taki stosunek do historii POLSKI. zbrodnia wolynska to konsekwencja zbrodniczej szowinistycznej ideologii ukrainskiej `DONCOWA i BANDERY i tak to trzeba nazywac . a nie straszyc historyczna poprawnoscia i narzucaniem swojej narracji. Zabijano chlopow prostych ludzi a nie panow ktorych wywieziono w 40 roku. NA kult `bandery nie ma miejsca w POLSCE bo to byl terrorysta i zbrodnia a niez zaden rusinski KOSCIUSZKO. tyle na temat

'''

Partia rządząca zapomniała o Polakach pomordowanych przez "swoich sasiadów" zza miedzy. Ponad 100. 000 kobiet , dzieci, mężczyzn i starców. Bezbronnych. Nie mają nawet swoich mogił. Dziś nie ma żadnej wzmianki o tym nawet na dużych portalach internetowych. Za to o tych pogrobowcach UPA z prawego sektora całe artykuły, jak to napadają i strzelają do zwykłych ludzi niedaleko naszej granicy. http://wiadomosci.onet.pl/swiat/ukraina-strzelani
Czy ten rząd i te mendia są POLSKIE?

...

Czy ktoś zna finał tej sprawy? http://www.mysl-polska.pl/node/21

pytam

Mieszkamy na Warmii i Mazurach, w regionie innym niż reszta Polski Obok nas mieszkają ludzie i ich potomstwo, którzy byli przesiedleni na te tereny w ramach akcji Wisła. Mieszkamy w miejscowościach rządzonych przez przedstawicieli mniejszości narodowych. Posłem z Warmii i Mazur jest wspomniany w artykule M.Sycz. To nasi sąsiedzi z którymi codziennie się witamy, spotykamy i pracujemy. Jak wielu z nich było wychowywanych w domach rodzinnych w nienawiści do Polaków – jak to mówił obecny poseł M.Sycz? Czy w nadchodzących wyborach ponownie wybierzemy do polskiego parlamentu takie osoby, które nie pozwalaja nam w godny sposób uczcić bestialsko zamordowanych rodaków na Wołyniu? Czy na Warmii Polaków jest może już mniej? Czy nie czas aby jednoczyć Polaków na tej ziemi ?Czy może powinniśmy już założyć Związek Mniejszości Polskiej na Warmii?

jak

W końcu ktoś o tym napisał..Zakochani w Ukraińcach i Ukrainkach, w ich barwnej kulturze…nie usłyszeliśmy przepraszam, nikt nie porusza głębiej tego tematu, czci się w naszych stronach ten naród jak bożki …zapomniano o tym, co się działo. Ja się nie wstydzę, nie będę politycznie poprawna i powiem,że Ukraina zasłużyła sobie na wszystko złe co ją spotkało i nic mnie nie obchodzi ani ona ani jej problemy…trak myślących jak ja jest naprawdę dużo.