Każde wielkie wydarzenie w dziejach ludzkości inspiruje pisarzy, poetów, malarzy i innych różnej maści artystów. Powstają opery, musicale, filmy, a nawet sztuki teatralne.
Poniżej krótka forma teatralna, dotycząca kluczowej dla nas budowy. Może nie jest zbyt obszerna, ale za to pierwsza na świecie! Powoli budowa staje się żywą legendą.
Teatrzyk „Czerwony Indyk” przedstawia:
obrazki z życia arystokracji rzymskiej:
pt. „ Sposób na ludzką niewdzięczność ”
Scena I:
Pompeje. U podnóża dymiącego Wezuwiusza widoczne słonie. Pozostawione przez Hannibala, teraz pracują na placu budowy. Miarowo wywijają trąbami. W rozrytym grajdole spotykają się: miejscowy tyran Hortensjusz, zwany wśród proletariuszy „Amforą” i namiestnik prowincji Prudencjusz.
Hortensjusz ( podenerwowany): Psia mać! Germanie – lud brudny i nieuczesany. Rozdarli gęby na całe Imperium. Krzyczą na nasz temat.
Prudencjusz (zaskoczony i zaciekawiony): A o czym to mówią ich śmierdzące pyski?
Hortensjusz: Wyśmiewają termy, które tu wznieść zamierzamy. Ich złe jęzory rozniosły kpinki po świecie. Nasłali kohorty szpiegów. Rozgłaszają, że woda tu zimna i po nocach świeci. Cóż czynić?
(Hortensjusz z rezygnacją opiera głowę na ramieniu Prudencjusza) Nie zostawisz mnie chyba na pastwę losu ?
Prudencjusz (zdecydowanie): Na Jowisza! Strzeżmy się barbarzyńców przyjacielu. Mam zaufanego Fenicjanina. On znajdzie sposób.
Kurtyna
Scena II:
Pałac Prudencjusza. Afrykańscy niewolnicy rytmicznie wachlują jego rumiane oblicze.
Prudencjusz ( z zachwytem): Mój przewrotny Fenicjanin myślał przez tydzień. Ale jak sprytnie pomyślał! Niech twoi posłańcy głoszą, że woda w termach jest lepsza zimna niż gorąca. Chłód konserwuje i nie ma potrzeby studzić wody. A do tego powiedz, że chcesz do term zaprosić plemię Rusów. Mów: „Zaproszę Rusów z worami aureusów”. Ładne, prawda?
Hortensjusz (nieprzekonany): A czy kto uwierzy? Sam wolę ciepłe nurty i opary. Ilekroć jestem w Rzymie korzystam z bani przy wiejskiej ulicy.
Prudencjusz: Plebs uwierzy, bo chce chleba i igrzysk. Igrzyska będą później. Daj im teraz chleba. Mam tu przyprawę do bochenków. Weź to i dodaj do pieczywa.
(Jeden z niewolników podaje Hortensjuszowi szeleszczący pakiet)
Hortensjusz (duka czytając napis na etykietce): Spółdzielnia Pracy Twórczej im. Aleksandra Macedońskiego. PAMIĄTKA Z INDII – WESOŁE KONOPIE. (Po chwili , z rozrzewnieniem dodaje:) Pamiętasz, jak wymyśliliśmy termy?
Prudencjusz: Tak, to bardzo piękne wspomnienie. Przyniosłeś wtedy kilka pamiątkowych, fantastycznie przyprawionych bułek …
Kurtyna!
Autor: Petroniusz
http:/dreamtickinteractive.com/amazon/philadelphia-eagles/index.php?14.html/authentic Eagles jerseys – 2013-2014 Authentic NFL Jersey From China Free shipping!
http:/ginamallet.com/nfl-shop/okaland-raiders/index.php?137.html/Okaland Raiders youth jerseys
[url=http://www.goemer.com/rolex-ロレックス-デイトジャスト-ref79174ngr-10pルビー-ホワイトシェル文字盤-18kホワイトゴールドxss-f番(2003~2005年製)-仕上げ済み(ポリッシュ部)-oh済み-レディース-自動巻き-腕時計-マザーオブパール-【20120704】-p-750.html?zenid=89e080437090d7101eebcde2a8b8814e/][/url]
http:/volunteerlakecounty.org/ugg/ugg-bassi-prezzo-zucca-americana-C8571/ugg bassi prezzo zucca americana
odnośnie małych form teatralnych od razy przychodzi mi na myśl kabaret dworski stworzony na potrzebę urozmaicenia czasu gościom hotelowym. Mamy tu do czynienia nie z kabaretem lecz z teatrzykiem, w którym to członkowie tego tworu rekompensując widzom swój brak poczucia humoru przebierają się w liczne stroje. Tylko czy aż tak śmieszny jest facet noszący perukę lub rajstopy ? Tym, którzy zaraz napiszą: ,, najlepiej jest krytykować i samemu nic nie robić" od razu odpowiadam: ,, jeśli coś robić to z głową''
..ooo..znalazł się wreszcie ktoś kto o Kabarecie Dworskim ma podobne zdanie jak ja….;-)….Dworskiemu nie opłaca się, nie wypada i nie można kpić…..z włodarzy, z inicjatyw itp…..współcześni komsomolcy..;-)
Nawet zgrabne. Może kabaret lidzbarski wystawiłby takie i inne obrazki z życia elit!
😀
Pięknie Andrzejku B
…to akurat nie ja……trochę nie moja konwencja….
Całkiem, całkiem wpisuje się to w przyszłość LW. Czarne chmury już zawisły nad termami. Swoją drogą zgaduję, że niejeden z naszych antybohaterów z przyjemnością teleportowałby się w owe czasy. Wszak znane były nie tylko z term i basenów, lecz również z wielkiej, dzikiej władzy, samowoli rządzących i legalnej rozpusty. Istnieją mity i legendy, że wybuch Wezuwiusza jest karą boską za grzechy popełnione przez mieszkańców Pompei.
Petroniuszu, czyżbyś w ostatniej scenie przewidywał erupcję Wezuwiusza? 🙁