„Z pieśnią przez dzieje Polski”
Patriotyczne pieśni towarzyszyły Polakom od wieków, wspierając w trudnych, dziejowych momentach. Chcąc zachować ich żywotność oraz nie pozwolić na zapomnienie, tej części historii narodowej na scenie Gminnego Ośrodka Kultury 16 maja odbył się uroczysty koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu dwunastoosobowego chóru Zespołu Szkół w Kiwitach pod kierownictwem pani Bożeny Pelik-Ogonowskiej – inicjatorki tego artystycznego wydarzenia w gminie.
Uroczystość rozpoczęła Pani Irena Borsuk Dyrektor Zespołu Szkół w Kiwitach. Chwilę później, Gospodarz Gminy Pan Wiesław Tkaczuk powitał zaproszonych gości oraz wspomniał o patriotyzmie i niedawno obchodzonych państwowych świętach majowych.
Wśród zaproszonych gości na widowni zasiedli: Dowódca Grupy Rozpoznania Elektronicznego JW. 4411 mjr Robert Chrobak, Dowódca 9 Pułku Rozpoznawczego płk dypl. Wiesław Marszałek, Wojskowy Komendant Uzupełnień ppłk Piotr Chełmicki, Prezes Oddziału gen. bryg. Związku Piłsudczyków RP Pan Józef Zysk, Przewodniczący Światowego Związku Żołnierzy AK Józef Rusak, Przewodniczącego Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Pan por. Jan Krunis i członek tegoż zarządu kapitan Jan Hałabiś , Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej Ks.dr Józef Leonowicz, porucznik rezerwy Władysław Bożyczko, Radni Gminni i Sołtysi Gminy Kiwity oraz miejscowa ludność.
Następnie Pan Władysław Bożyczko, jedyny żyjący na terenie gminy kombatant, otrzymał od stowarzyszenia kombatantów okolicznościowy dyplom z okazji swoich 85 urodzin.
Widowisko okraszone zostało rysem historycznym prezentowanych pieśni oraz imponującym pokazem slajdów, które stworzyły niezapomniany spektakl muzyczno – słowny. Przed oczami widzów ukazały się mniej lub bardziej znane obrazy o tematyce batalistycznej malujące chwałę polskiego oręża i bohaterstwo Polaków. Na ich tle widniały teksty śpiewanych utworów. Najistotniejsze jednak były pieśni i piosenki, zaśpiewne przez szkolny zespół, które poruszyły we wszystkich tę nutę, często na co dzień zapomnianą, a tu na scenie na nowo obecną-zwaną patriotyzmem. Uczennice prowadziły słuchaczy przez wydarzenia i znaki tamtych czasów, które poszczególne utwory przywoływały. Zaprezentowano też piosenki lżejsze i popularne, których zadaniem jest malować dawny obyczaj, folklor i historię. W repertuarze znalazły się: „Bogurodzica”, „Bartoszu, Bartoszu”, „Hej, hej ułani”, „Witaj majowa jutrzenko”, „Biały mazurek”, „W krwawym polu”, „My pierwsza brygada”, „Przybyli ułani pod okienko” oraz „ Serce w plecaku”. Na zakończenie zaplanowano raperski występ do dialogu: „Kto ty jesteś”, po którym rozległy się brawa.
Następnym punktem programu był wspólny śpiew przy dźwiękach akordeonu, którego instrumentalistą był mieszkaniec Kiwit Pan Jacek Pasławski. Wspólnie z Panią Bożeną Pelik-Ogonowską rozśpiewali przybyłych na koncert gości. Podczas śpiewu, można było korzystać z tekstów przygotowanych na prezentacji multimedialnej.
Część muzyczną zakończyła Pani Irena Borsuk – Dyrektor Zespołu Szkół, która podziękowała za występ oraz poparła idee wskrzeszenia wspólnego śpiewania. Chwilę później Wójt Gminy Kiwity Pan Wiesław Tkaczuk z pomocą swojego zastępcy Pana Jacka Pawlika wręczył kombatantom pamiątkowe upominki oraz zaprosił do stołu na wspólny słodki poczęstunek.
17 maja okazję do wysłuchania pięknych pieśni w wykonaniu szkolnego zespołu mieli uczniowie Zespołu Szkół w Kiwitach.
Bożena Pelik-Ogonowska
Serdecznie dziękuję za nadesłanie materiału.
Zależy jak na to spojrzeć drogi patrioto
Pieśni piękne, patriotyczne. Ale co znaczy odwrotnie zawieszona flaga i w centralnym miejscu pseudoPiłsudski?
super impreza,aż żal,że w Kiwitach,Babiaku,Lubominie coś się dzieje,a w Lidzbarku niewiele.P.Adam ma rację 3-Maja jest b.ubogi,a taka impreza to by było coś…..i dla duszy i dla ucha…
Masz Panie rację ja też bym chętnie pośpiewał i wspominał rózne czasy.
Marzą mi się, by w naszym mieście na placach takie uroczystości odbywały się trzeciego maja,
chyba, że już w mieście nie ma Polaków, tylko sami europejczycy. – A, może zlepek różnych narodowości, tworzy naszą społeczność i to już nie Polska?