22 i 24 kwietnia płonęła sucha trawa na poligonie przy ulicy Orneckiej. W akcji gaśniczej uczestniczyło w sumie 44 strażaków, 11 wozów bojowych i 29 żołnierzy z jednostki 2039. Zamieszczam kilka zdjęć i krótki materiał wideo.
Rzecznik Komendy Powiatowej Policji stwierdził w tej sprawie:
W odpowiedzi na pismo informuję, że Policja nie odnotowała zgłoszenia interwencji w sprawie podpalenia trawy, które według Pana informacji miało mieć miejsce dniach 23/24 kwiecień 2013 r. na terenie poligonu wojskowego w Lidzbarku Warmińskim. W tej sprawie Komenda Powiatowa Policji w Lidzbarku Warmińskim nie prowadzi również czynności wyjaśniających.”
Zastanawia mnie więc, po co był tam policyjny patrol? Urządzali piknik?
Poniżej informacja PSP o wypalaniu traw.
Aż 46 razy wyjeżdżali już strażacy do pożarów suchych traw w powiecie lidzbarskim do dnia 24 kwietnia 2013 r
Wystarczyło kilka cieplejszych i słonecznych dni, a strażacy powiatu lidzbarskiego już wielokrotnie wyjeżdżali do gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków. Każdego roku właśnie w tym okresie wiele się o tym mówi, ale niestety złe praktyki powtarzają się z roku na rok. Nie pomagają kierowane przez nas apele mówiące, że wypalanie suchej roślinności jest niezgodne z prawem i szkodzi środowisku, a właściciele dopuszczający się takich praktyk mogą stracić prawo do dopłat unijnych. Trzeba pamiętać, że po zimie trawy są wysuszone i palą się bardzo szybko. W rozprzestrzenianiu ognia pomagają także powiewy wiatru. W przypadku gwałtownej zmiany jego kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy i zabudowania. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Za ponad 94% przyczyn powstania pożarów traw, łąk i nieużytków odpowiedzialny jest człowiek, nadal bowiem od pokoleń wśród wielu rolników panuje przekonanie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Nic bardziej błędnego. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Niszczone są miejsca lęgowe wielu gatunków ptaków gnieżdżących się na ziemi i w krzewach. Palą się również gniazda już zasiedlone, a zatem z jajeczkami lub pisklętami.
Wypalanie traw to także bardzo duże zagrożenie dla lasów. Ogień z nieużytków niejednokrotnie przenosi się na obszary leśne, niszcząc bezpowrotnie bezcenne drzewostany, które po pożarze odradzają się przez wiele dziesiątek lat.
WYPALANIE TRAW JEST NAPRAWDĘ NIEBEZPIECZNE, ALE TEŻ NIEDOZWOLONE!
Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy zwłaszcza w dobie kryzysu, gdzie strażacy bardzo często muszą oszczędzać by realizować na właściwym poziomie swoje zadania i nieść pomoc potrzebującym.. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę niezbędni.
http://www.white-elephant-rotterdam.nl/uggsgoedkope.html
http://www.bm.ville-antony.fr/UGGPASCHER
http://www.db-matra.fr/timberlands/
Pretty! This was a really fantastic posting. Thank you for featuring this material.
モンクレール メンズ モデル愛用http://www.camgearkit.com/
ミネトンカ モカシン 独特な店http://boots-minnetonka.sbeu.net/
489 N 30 – OSP Rogóż prezentuje się najlepiej we wszystkich akcjach ratowniczo-gaśniczych, wielokrotnie byli pierwsi na miejscu zdarzenia , do tego maja piękny wóz Mercedes Atego 1329 jak i załogę zawsze w komplecie
A kto wpuścił fotografa na teren wojskowy?? Jakim prawem tam był??
Od dawna ten teren nie jest poligonem, wystawiony jest na sprzedaż.
0:34 słychać strzały
Potwierdzam.
ps. Gdzieś nawet brzozę widziałem;)