wrz 302017
 

Prezydent Andrzej Duda w Jezioranach

Wizyta Prezydenta Dudy w Jezioranach stała się ważnym punktem historii tego miasta, a jego mieszkańcy będą wspominać latami pobyt głowy państwa w ich małym urokliwym miasteczku. Na jedną chwilkę Jeziorany zabłysły na ogólnopolskiej arenie, wcześniej znane z protestów przeciwko budowie siłowni wiatrowych. Z racji tego, że spora grupka mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego udała się na spotkanie z Prezydentem do Jezioran, warto zdać relację na naszym portalu.

Sam przebieg spotkania, to co mówił Prezydent i Burmistrz Jezioran znalazło się w tzw. dużej prasie, więc nie jest celowym powtarzanie suchych faktów. Dziennikarstwo obywatelskie polega na przekazywaniu tego o czym „profesjonalni” dziennikarze nie wspomną czyli o otoczce wydarzenia, spostrzeżeniach, czy nawet subiektywnej ocenie. Taka relacja dodaje „smaku”, przekazuje znacznie więcej informacji o ludziach, miejscu i charakterze wydarzenia. Poniżej w krótkich słowach postaram się zdać relację, bardzo subiektywną, wręcz blogową.

Andrzej Duda w Lidzbarku Warmińskim, 3 marca 2015 r.

Długo zastanawiałem się, czy poświęcić kilka godzin swego życia, by pojechać do obcego miasta, zobaczyć i posłuchać Prezydenta, Prezydenta Dudy. Jeszcze jako kandydat na ten najważniejszy urząd w Polsce, Andrzej Duda był w Lidzbarku Warmińskim,  portal NaszLidzbark jako jedyny zamieścił relację z tego wydarzenia (niemiecka gazeta lidzbarska nic nie wspomniała) . Komicznie wyglądało jak lokalna „wierchuszka” PO podglądała zza okien biura PSS-u plac za Wysoką Bramą i jak się chowali kiedy chciałem im zrobić zdjęcie (wstydzili się?). Wtedy „na żywo” pan Duda wywarł na mnie spore wrażenie, dodam iż pozytywne. Wizerunkowo bił na głowę pana Komorowskiego, a przecież człowiek na tym urzędzie reprezentuje nasz kraj na arenie międzynarodowej. Tutaj dodam, iż nie jestem zwolennikiem żadnej partii, oceniałem człowieka za to co sobą reprezentuje i tylko tyle. Andrzeja Dudy jako prezydenta nie trzeba się wstydzić, spokojnie odnajduje się w świecie polityków, zna ich język, a i atramentu nie wypije. W mojej ocenie, wszystko to sprzyja odradzaniu się patriotyzmu, większość Polaków jest po prostu dumna z niego. Wszystko to przekonało mnie do wyjazdu, aby naocznie przekonać się jak ów człowiek wypada „na żywo”, jakim jest Prezydentem.

Lidzbarczanie najładniej zaznaczyli swoją obecność w Jezioranach

Droga z Lidzbarka do Jezioran od razu wskazuje nasze miejsce na mapie „Polski B”. Szkoda, że Prezydent nie jechał nią, pewnie strzeliłaby nie jedna opona w pancernym aucie. Po wjechaniu do miasta, okazuje się, że część ulic zamknięta, sporo policji i innych służb mundurowych. O dziwo nie było żadnych problemów z zaparkowaniem auta. Idąc ulicami Jezioran, dało się odczuć podniosłą, radosną atmosferę, wszędzie biało-czerwone flagi, ludzie oczekujący na wielkie wydarzenie w ich małym mieście. Miejsce spotkania z Prezydentem odgrodzone barierkami, wejście przez specjalne bramki, każda osoba sprawdzona wykrywaczami metalu, zawartość torebek, plecaków także przeszukana. Policjant mnie kontrolujący kazał wyjąć aparat fotograficzny, włączyć go, podobnie z

Przedstawiciele lidzbarskiego „PiS-u”, chadzali razem

pozostałymi akcesoriami. Sam plac sporej wielkości, w szczytowym momencie zajęty w 50%, oceniam, że wszystkich gości było ok. 500. W kilka minut później spotykam pierwszych Lidzbarczan z banerem, potem jeszcze innych. Pojawili się przedstawiciele naszego farbowanego PiS-u, kilka osób z KOD-u pozowało dla reporterów prowizorycznymi banerami, był też pan Kuźniewski Sebastian i kilka znanych mi tylko z widzenia osób z Lidzbarka Warmińskiego.

Na kilka minut przed przylotem prezydenckiego helikoptera, „tajne” służby zrobiły ze mną wywiad, padły pytania co tu robię, skąd jestem, jak też pouczono mnie gdzie nie można przebywać. Inne „tajne” służby z okien obserwowały tłum przez lornetkę, nagrywały twarze kamerą, aby jak sądzę w przypadku nieprzewidzianych okoliczności móc zidentyfikować każdą osobę.

Helikopter przeleciał nad placem, zaraz potem pojawiła się prezydencka kolumna. Rozlegały się okrzyki skandujące „Andrzej Duda”, trochę pokrzykiwali „kodziarze”, ale ich głos ginął w tłumie. Potem mowa stremowanego Burmistrza Jezioran, a po niej głos zabrał Prezydent Andrzej Duda. Trochę propagandy sukcesu, trochę osiągnięć pisowskiego rządu, ogólnie należało się tego spodziewać. Zaraz potem nastąpiła najważniejsza część wizyty, Prezydent wita się z mieszkańcami. Należy podkreślić, iż zrobił to przed powitaniem z oficjelami, naszym lokalnym „politykom” samorządowym taka sytuacja to pewnie nowość. Właściwie każdy kto miał trochę woli, mógł się dopchać do barierek, podać rękę czy zrobić „selfika” z głową państwa. Po Andrzeju Dudzie, nie było widać śladu buty czy arogancji wobec zwykłego mieszkańca, wydawało się, iż każda osoba jest dla niego ważna.

Nie obyło się bez drobnego incydentu. Pani z KOD, stojąca tuż przy barierkach, trzymała wysoko jakiś kawałek szarego kartonu z napisem „WOLNE SĄDY”. Stała tuż obok mnie, skutecznie ograniczając tym kartonem pole widzenia. Jeden z krewkich panów, po prostu wyrwał tej pani karton i rzucił go na ziemię. W ścisku jaki tam panował nie było szansy, aby pani go podniosła. Stojący 1,5m od nas policjant widział incydent, jednak nic nie mógł zrobić po tym jak owa pani podniosła krzyk z tego powodu. Właśnie zbliżał się Prezydent.

Podsumowując, jestem zadowolony z wizyty w Jezioranach. Było bardzo dużo młodych ludzi, atmosfera patriotyczna. Osobiście spotkałem Prezydenta Rzeczypospolitej, byłem mniej niż pół metra od głowy państwa.

Mała galeria zdjęć poniżej

 Posted by at 10:03 pm
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
12 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Krzysztof
7 lat temu

Lidzbark widoczny w Jezioranach…………jednak kultura i intelekt Prezydenta widzimy w przedmowie. Andrzeja Dudy…Nad ..napisem LW.. ogromny napis_.Warmia _, prezydent nie wychwala Lidzbarka,nie razi gospodarzy..,prezydent wiele opowiada o Warmii…. to naprawde kultura

Gościówa
7 lat temu

Żadnemu politykowi już nie wierzę, czy to na wysokim szczeblu czy lokalnie…każdy pilnuje swoich interesów na mniejszą lub większą skalę, a mi jak żyło się 25 lat temu tak do tej pory… Prezydent jest marionetką Prezesa, prywatnie pewnie miłym człowiekiem, ale to nie wystarczy, aby kierować krajem. PIS dąży do kontroli każdego obywatela, wkrótce przekonamy się, jak zostaliśmy ograniczeni. A wizyta na zapadłej wschodniej prowincji…cóż elektorat PIS-u składa się z prostych ludzi, to nie lada przeżycie podać rękę prezydentowi.

Trombullus
7 lat temu
Reply to  Gościówa

Platforma tuż po wyborach zaczęła powtarzać- „wkrótce się przekonamy”. Ja cały czas się przekonuję.
Jak do tej pory wszystkie złe rzeczy w rządzeniu prezydenta i Pis to uleganie presji PO, KOD i innych komuchów lub lewaków. Zniszczono dzięki wielkiemu krzykowi tych grup piękną ustawę o wycinaniu drzew na własnej posesji, ustawę o sądach żeby wywalić komuchów. dopuszczono do zatrzymania ratowania puszczy białowieskiej. Destrukcja to była za czasów PO i nadal jest ich domeną.
Mam pytanie do ciebie- W jaki sposób Pis dąży do kontroli każdego człowieka? Proszę o odpowiedź o ile to nie jest tylko hasło zasłyszane w obcych mediach.

Gościówa
7 lat temu
Reply to  Trombullus

Trombullusie…jesteś niepoprawnym PIS-owcem. Ograniczenie decydowania o swoim życiu chociażby wobec kobiet… Wspomnisz kiedyś moje słowa jak obudzisz się w kraju, gdzie rządy sprawować będzie grupa ludzi o radykalnych poglądach, a Ty pomknięsz odrobić kościołowi pańszczyznę… i zapomnij o zarobkowych wyjazdach zagranicznych, bo skutecznie skłócony się z całą Europą. Zostaniemy cofnięci o jakieś pół wieku. Chcesz tak żyć?

Trombullus
7 lat temu
Reply to  Gościówa

Nie zauważyłem dyskryminacji kobiet a wręcz przeciwnie ustawy 500+ i becikowe dla córek rolników to raczej nie są skierowane do mężczyzn. UE i nasze prawo dokładnie regulują pozycję kobiet w społeczeństwie i jest ona dobra.
Na drugie to nie wiem jak ci odpowiedzieć…Czy nie uważasz że zarobkowe wyjazdy zagraniczne to obciach? Ja wiem że przyjedzie taki zjarany na twarzy, pracą na polu polaczek cebulaczek i może zadać szyku sąsiadom, kupuje dzieciom trampolinę quada, wskakuje w adidasy i nos do góry. Ale rozłąka, brak wzorców lub złe dla dzieci, poniżenie tam. Czy ty chcesz żeby nasz naród zaczął być traktowany w Europie jak cyganie? To w Polsce masz dobrze zarabiać, państwo ma być prężne i nie okradane przez cwaniaków. Ty masz zajmować się swoimi dziećmi a nie babcie, ty masz tworzyć tu na miejscu swój zaciszny dom, rodzinę. Jakie wzorce po tobie przejmą twoje dzieci? Takie że rodzina i kraj są nieważne że w życiu liczy się tylko łatwa kasa? Ja już teraz widzę dzieci zachodnich wyrobników- ludzi z nich nie będzie. Rozpuszczone pyskate gnojki i tyle. A co będzie jak się ta kasa urwie? Pójdą do pracy?

gościówa
7 lat temu
Reply to  Trombullus

No faktycznie, bo dzieci, ich rodzenie, wychowanie i kształcenie to wyłącznie sprawa kobiet, chłop „zrobi swoje” i już go nie ma… I właśnie pokazałeś, jak myślisz…dziewczyny, omijać Trombullusa szerokim łukiem…skąd tyś się chłopie urwał???

Całe życie zarabiam w Polsce (więc pewnie dlatego nie jestem majętna) i wychowuję moje dzieci z niewielką pomocą babć (no do roboty trzeba pójść i zostawić je pod opieką) a polepszenia warunków życia wyglądam od ponad 25 lat …i nic nie widzę…ani za PIS-u, ani za Po…

I nie oceniaj mnie proszę, jakie wartości i wzorce przekażę dzieciom, bo mnie nie znasz, nic o mnie nie wiesz, nie wyciągaj pochopnych wniosków. Otóż nigdy za pracą nie wyjechałam zagranicę, czego teraz żałuję, bo mogłabym pracować tam w moim zawodzie, godnie zarabiać i żyć…co z takiej Ojczyzny, jak nie może wykarmić swoich Dzieci…

Trombullus
7 lat temu
Reply to  gościówa

Napisałem ogólnie o wyrobnikach zachodnich a nie o tobie. Jeżeli uraziłem to przepraszam. To jak widzisz mamy wiele wspólnego ponieważ ja tez nie wyjechałem i nie ma zamiaru. A dziewczyny faktycznie mogą mnie omijać szerokim łukiem bo od lat jestem ojcem i mężem swojej żony.

Gościówa
7 lat temu
Reply to  Trombullus

Przeprosiny przyjęte. Pozdrowienia dla żony

Krzysztof
7 lat temu

kilku przyjezdnych szKODnikow pogonili mieszkancy Jezioran..,,uciekali ku naszej radosci.

gosc
7 lat temu

Ci nasi radni z PIS nawet nie r eklamowali tej wizyty:(Rzeczywiście Ci nasi radni z PIS to faebowani:(

Radny
7 lat temu
Reply to  gosc

Bardzo wymowne zdjęcie przedstawicieli PiS-u. Przewodniczący Rady Powiatu Leszek Sierputowicz, (członek PiS), zaproponowany na tę funkcję przez szefa struktur PO Starostę Jana Harhaja, podczas wspólnej wizyty z działaczem PiS, zastępcą wójta Jackiem Pawlikiem.
Jak napisał redaktor, farbowany PiS lezie bez wazeliny do Starosty po apanaże. Prezes Kaczyński spaliły się ze wstydu wiedząc jakich członków partii posiada w swych strukturach.

Greg
7 lat temu
Reply to  Radny

W ten sposób jego partia buduje na nowo struktury w terenie, a działacze nie muszą iść do normalnej pracy. Konflikt między tymi rozmodlonymi partyjkami to bajka dla frajerów.

12
0
Would love your thoughts, please comment.x