Sty 252014
 
Lidzbarskie morsy nad Wielochowem

Lidzbarskie morsy nad Wielochowem

Są tacy ludzie, którzy cieszą się z nadejścia mrozów. Kiedy tylko znajdą jakiś zbiornik wodny skuty lodem zaraz ich tam pełno. Zdrowy rozsądek podpowiada, że wchodzenie w środku zimy do lodowatej wody może zakończyć się co najmniej zapaleniem płuc. To nieprawda twierdzi Zenon Ramotowski (Prezes Stowarzyszenia Klub Morsów Lidzbark Warmiński)  – kąpiele w lodowatej wodzie z odpowiednim przygotowaniem są świetną metodą na zachowanie zdrowia przez cały rok. Morsy nie chorują na grypę i inne typowe infekcje górnych dróg oddechowych.

25 stycznia grupa około 30 morsów i foczek (tak określa się panie) spotkała się nad jeziorem Wielochowskim, aby rozkoszować się kąpielą w bardzo lodowatej wodzie. Grubość lodu wynosiła ok. 20 cm, więc wejście na zamarzniętą taflę jezioro było całkowicie bezpieczne. Lód tej grubości bezpiecznie utrzymuje samochód osobowy. Po obowiązkowej rozgrzewce czas na kilkuminutową kąpiel. Niektórzy twardziele po wyjściu z wody nacierają się jeszcze zmrożonym śniegiem.Na zakończenie spotkania morsy i foczki ogrzewają się przy ognisku a wilczy apetyt zaspakajany jest pieczoną kiełbaską i gorącym napojem (może być wzmocniony, o ile nie kierowca).

Rzadko gdzie można spotkać się tak radosną i przyjazną atmosferą przy uprawianiu sportu jak właśnie wśród morsów i foczek. Prezes Ramotowski zaprasza wszystkich odważnych do kąpieli w każdą sobotę o godzinie 13-tej nad jeziorem Wielochowskim.

Dodatkową atrakcją jest wyjątkowo gładka tafla lodu. Można komfortowo i bezpiecznie jeździć na łyżwach. Miejsca w bród i za darmo całą dobę.

Poniżej opinia lekarza na temat zimowych kąpieli:

Ludzie, którzy uprawiają ten sport, najpierw rozgrzewają się intensywnymi ćwiczeniami i potem zanurzają na kilka minut w lodowatej wodzie. To silny bodziec termiczny, w wyniku którego dochodzi do skurczu powierzchownych naczyń krwionośnych. Krew wycofuje się do naczyń położonych głębiej, poprawiając krążenie w wewnętrznych narządach i tkankach organizmu. Po wyjściu z wody i ponownej rozgrzewce, już w normalnej temperaturze, dochodzi do reakcji odwrotnej – silnego ukrwienia skóry (staje się mocno zaczerwieniona), stawów skokowych, kolanowych, kończyn górnych. W ten sposób poprawia się ich odżywienie i regeneracja. Zimowe kąpiele działają więc silnie bodźcowo, wzmacniając odporność organizmu na chłód i wirusy. To prawda, że morsy bardzo rzadko zapadają na przeziębienia, czy grypę. Takiej zaprawy mogą próbować tylko osoby w młodszym wieku i zdrowe, które nie chorują na serce czy inne choroby układu krążenia. Starsi tylko wówczas, gdy są w morsowaniu dobrze zaprawieni. Nie może przeciętny człowiek, ot tak sobie z marszu wskoczyć do lodowatej wody, bo szok termiczny i zapalenie płuc gotowe.

Kilka zdjęć TUTAJ Poniżej materiał wideo  (HD)

 Posted by at 11:52 pm

13
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
mieszkanic

świetni ludzie, świetny materiał

Grande

Ale mamy tu małostkowego internautę. Zawsze możesz o potwierdzenie tej tezy zapytać swoich kolegów lekarzy z PO :):) Jakoś nikt nie zmarł do tej pory, więc im służy. Poza tym Przemku dzielnie nosisz kija. Pan doceni cię i dostaniesz suchą karmę.

łoś super ktoś

Bardzo fajna opinia lekarza ??? (niestety z artykułu nie wiadomo jakiego). Czyżby API miał jakiegoś zaprzyjaźnionego lekarza, czy tylko kopiuje wypowiedzi z innych stron internetowych? A co na to dr med. Jerzy Lewko, specjalista rehabilitacji medycznej ???

API

No widzisz, jak chcesz to znajdziesz. Radzę napisać donos w tej sprawie ;).

łoś super ktoś

zastanowię się?! może zrobię podobnie jak z google 😉 pozdrawiam praworządnego dziennikarza, redaktora, wydawcę 😉

Magnat

…..nie to takie rytualne strachy starosty, aby przypomnieć kto tu rządzi.

API

Tak poza tematem. Ktoś posiada wiedzę dlaczego ogłoszono konkurs na dyrektora i zastępcę ZOZ w Lidzbarku Warmińskim? Pani Lasowa opuszcza stanowisko aby awansować?

czytelnik

Może idzie epidemia N1 H1 ? :))

der Spiegel

Znakomity materiał API.

API

Dziękuję za miłe słowa. Doskwiera brak dobrego sprzętu, co prawda są wypasione kamery w dyspozycji UM, ale marnują się póki co. Za kilka lat będą przestarzałe i do wyrzucenia.

Jacek

Wspaniała sprawa ,
Żałuję że nie mogłem z Wami być w sobotę,
Niestety obowiązki,
Ważne że Ci ludzie kopiący się w zimnej wodzie mają gorące serca i tworzą przyjemną i ciepłą atmosferę.
Szacunek dla Redaktora za zainteresowanie czymś co jest autentyczne,

schoolgirl

WOW ! Sport ekstremalny.
Ale muzyczkę Api dobrał fajną

czytelnik

Oj tam , nie ma problemu .Jak na starość zapadną na reumatyzm , to nie będą stękać pod drzwiami przychodni , tylko wygrzeją się w termach .