Mar 012015
 
_API9926

Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” na cmentarzu komunalnym w Lidzbarku Warmińskim

Dla Polaków walczących o niepodległość RP, II wojna światowa wcale nie zakończyła się z chwilą opuszczenia ziem polskich przez niemiecką armię. W 1944 r. ze wschodu przybył nie mniej okrutny i zbrodniczy okupant w mundurze z czerwoną gwiazdą – armia sowiecka. Wbrew propagandzie wpajanej nam przez dziesięciolecia, Polacy przegrali II wojnę światową, a niepodległość jaką rzekomo uzyskaliśmy, była czysto iluzoryczna. Żołnierze i cywile kolejny raz zeszli do podziemia, aby walczyć z nowym wrogiem, dzikim i nieokiełznanym, stosującym wobec Polaków masowe mordy i gwałty. Przy obojętności świata zachodniego, żołnierze niepodległościowego podziemia aż do połowy lat 50-tych prowadzili wojnę z okupantem i kolaborantami. Władze komunistyczne robiły wszystko, aby zatrzeć pamięć o 200 tys patriotów, walczących w obronie naszej niepodległości z czego 50 tys z nich zostało zamordowanych m.in. w obozie koncentracyjnym w Majdanku (przejętym po faszystach). Terror, strach i działania propagandowe przyniosły skutek – do dzisiaj niektórzy z uczestników tamtych wydarzeń boją się mówić o tym co przeżyli. Młodsze pokolenie wychowane na sfałszowanej historii (m.in. na filmach takich jak „Czterej pancerni i pies”, czy „Stawka większa niż życie” zdaje się nie widzieć w sowietach agresora czy okupanta. Dzisiaj obojętnie przechodzą obok licznych pomników wdzięczności armii sowieckiej jakie powstały w okresie powojennym, także w Lidzbarku Warmińskim. Dzisiaj mamy możliwość opowiedzenia prawdziwej historii naszych ziem, a młodzi ludzie mają prawo rozliczyć zbrodnie sowieckich okupantów.

Trzeba było czekać, aż do 3 lutego 2011 r. aby Sejm RP oddał cześć wszystkim patriotom walczącym z sowietami o niepodległość Polski i mocą ustawy ustanowił 1 marca Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to prawdopodobnie najkrótsza ustawa, więc jej całość poniżej:

„W hołdzie „Żołnierzom Wyklętym” — bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu — stanowi się, co następuje:

Art. 1. Dzień 1 marca ustanawia się Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Art. 2. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest świętem państwowym.

Art. 3.Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.”

W Lidzbarku Warmińskim obchody dnia „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczęły się od mszy świętej w ich intencji w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego przy ul. Wiejskiej w asyście honorowej Wojska Polskiego i ZHP. Następnie na cmentarzu komunalnym odbyła się krótka uroczystość, podczas której złożono kwiaty pod pomnikiem obrońców ojczyzny i odśpiewano Hymn Narodowy. Krótka relacja fotograficzna z uroczystości TUTAJ. Organizatorem dzisiejszych obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Lidzbarku Warmińskim były środowiska patriotyczne Lidzbarka Warmińskiego.

1 marca jest świętem państwowym, więc władze samorządowe mają obowiązek wywieszenia na swych urzędach flag narodowych. Przepisy te zdają się nie dotyczyć Starosty Powiatowego, który flagi na starostwie niestety nie wywiesił, nie było go także na uroczystości ani żadnego członka władz powiatu.

 

Budynek Starostwa Powaitowego

Budynek Starostwa Powiatowego 1 marca 2015 r.

Budynek Urzędu Miasta

Budynek Urzędu Miasta 1 marca 2015 r.

 Posted by at 8:31 pm
Powiadom o
Online

Pamiętamy Wojowników
Pamiętamy…
Pamiętamy Bohaterów
Pamiętamy….
Pamiętamy Męczenników

Dla nich blask wiecznej chwaly!!!

Online

Pamietamy Wojownikow
Pamietamy…
Pamietamy Vohaterow
Pamietamy….
Pamietamy Meczennikow

Dla nich blask wiecznej chwaly!!!

G.a

Spisujcie wiedzę, aby wszelkiej maści pomiot nie wykrzywiał nam historii naszych bohaterów.

krzysztof

kilka słów o historii,dlaczego Lidzbark….po wojnie większość mieszkańców do Lidzbarka przybyła ze Swięcian…. wielu z Naszego miasta znało rodzinę Piłsudskich ,wszak mieszkali niedaleko w Zułowie.. do święcian przyjeżdzali NIL, Pilecki,,tu mieszkała i uczyła się L. Lwow ,narzeczona łupaszki..i tu była i działała Brygada Wileńska'''..po wojnie u wielu mieszkańców z Lidzbarka Brygada Wileńska mogła liczyć na pomoc…i tu działali….Akcja brygady w Runowie ,w Zegotach……W Miłakowie w leśniczówce mieszkała Sędzikówna -INKA…a jeszcze o ilu rzeczach warto się dowiedzieć….Powstańcy z Wilna i Warszawy……………w Lidzbarku mieszkał ochotnik z I Brygady Piłsudskiego .w historię Polski wplata się historia Lidzbarska

historiaLW

Dodam, że w Łaniewie nasi chłopcy unieszkodliwili czerwonego agitatora. Wywlekli łajzę i zastrzelili. /trasa Łaniewo / Lubomino/ Komuchy pomniczek wyglądający jak wiadro betonu postawili mu. Tablica upamiętniająca zerwana, ostał się sam beton. Ostatnio przejeżdżałem, 2 znicze wypalone obok stały. Czerwona zaraza jeszcze dyszy.

krzysztof

może warto porozmawiać o Polakach ..NIL, Pilecki..o Lidzbarskich żołnierzach wyklętych, powstańcach z Wilna i Warszawy

Artur Sławecki

Witam! Bardzo dobry pomysł. Trzeba tylko znaleźć odpowiednią formułę. Między innymi w celach edukacyjnych założyliśmy nasze Stowarzyszenie Konserwatywno-Narodowe Warmia ( skn.bloog.pl), które współorganizowało niedzielne obchody.
W Naszym środowisku jest kilku prelegentów którzy mogą dużo opowiedzieć nie tylko o historii i idei endeckiej , ale o historii w ogóle. W najbliższym czasie chcemy zaprosić do Lidzbarka prof. Chazbijewicza. O wszystkich tego typu wydarzeniach będę informował na stronie Patriotyczny Lidzbark Warmiński na FB. O Wyklętych też nie zapomnimy. Na takie spotkania też będziemy zapraszać redaktora NL. Pozdrawiam!

G.a
krzysztof

porozmawiajmy o Polakach.,.NIL,,Pilecki ., INKA,powstańcach z Warszawy i Wilna….a może ktoś napisze o lidzbarskich katowniach UB,SB i NKWD…żyją w Lidzbarku Wyklęći

krzysztof

Podziękować wszystkim co przyszli i pamiętali……A panu MM ,dziękuję za lekcję historii..

G.a

cyt. Czy ktoś się prosił do osiedlania na tych terenach po wojnie. Pochodzę z pokolenia ludności " Akcja Wisła " Ludzie mieli 1,5, często 2 godziny na spakowanie się do drogi,nie pozwolono nic zabrać,jak bydło w towarowych wagonach wieziono przez cała Polskę – tak to Polacy robili , wojsko ludowe. nikt nikogo o nic nie pytał, za najmniejsze pytanie kolbą po plecach, głowie. Dla ludzi o mocnych nerwach. http://wolyn1943.eu.interiowo.pl/artykuly.html Jeśli miałbym wybór wolałbym wywózkę bydlęcym wagonem niż: to powyżej, co zgotowali niewinnym ziomkowie.Przeniesienie się z lepianki do murowanego poniemieckiego domu nie było jakąś dotkliwą karą. co przyznali niektórzy ukraińscy przesiedleńcy z akcji W. Polaków też wożono na zachód i wschód, znacznie dalej i od wielu wieków, mordowano potajemnie z zimną krwią. Porównanie wywózki z ludobójstwem jest czystą demagogią. Wiedza o A.K zdecydowanie nieuzupełniona lub wyuczona ta "poprawiona" przez komunistycznych historyków. Z drugiej strony patrząc na rodzinę Syczów nie znaleźli się… Czytaj więcej »

sad

Jaki finał tej sprawy w Górowie?

G.a

Zapewne w imię POprawności politycznej pogrożono palcem. Wyciszenie tematu.

Mirosław Maczyta

Patrząc Waszymi kategoriami należało by oddawać hołdy UPA i OUN – nikt tego nie czyni. Ale UPA i OUN podobnymi ideałami się kierowali jak "Żołnierze wyklęci " . którzy walczyli z Armią Czerwoną chcąc wolnej Polski, a tamci chcieli wolnej, niepodległej Ukrainy. To był ten schemat myślenia. To samo było na Litwie- tam też podpisano pakt z Niemcami, którzy obiecali wolną Litwę,też tworzono bojówki,mordowano Polaków. Ale o tym nikt nie wspomina. A Wy, Wasi przodkowie skąd się znaleźliście na dawnych ziemiach niemieckich, właśnie z przesiedleń, z wewnętrznych migracji. Ile mamy w naszym mieście rdzennych , przedwojennych Warmiaków ? Na palcach jednej ręki można policzyć. Ja tylko piszę prawdę, że w każdych tego typu oddziałach, bojówkach byli ludzie szlachetni, ale byli też zwykli bandyci i mordercy. Sprawy trzeba nazywać po imieniu. A skąd mam wiedzę – jakie były procentowe skutki powojennego "oswobadzania" Polski – z historii drogi Panie, z historii. Krzyżacy… Czytaj więcej »

A.B.

W zasadzie nie można się z Panem nie zgodzić w kwestiach poruszonych w w/w poście.
Jednak nie zapominamy Kuropaty na Białorusi.
O Litwie nie wspomnę zw względu na poprawność polityczną. Nie my, decydowaliśmy o swoich losach, robiono to za nas.

A.B.

Panie M.M. pojechałeś Pan po bandzie.
Kaczyńscy pierwsi zaczęli odznaczać wyklętych. Wielki krzyk podniesiono.
Jeżeli wspominasz Akcję Wisła, wspomnę cegielnię Wiatrowiec k/Bartoszyc, zamiast wypalać cegłę, UPA ćwiczyło musztrę i zasady
walki partyzanckiej. Dajmy spokój tym czasom. Szacunek wszystkim poległym.

Gandhi

wreszcie mogę się zgodzić z Tobą przez duże T.

Mirosław Maczyta

Szanowni Państwo Proszę o umiar w komentarzach, o historyczną poprawność i obiektywną ocenę faktów. Żołnierze Wyklęci byli bohaterami,mającymi marzenia o przepędzeniu bolszewików z naszej ziemi. Ale to tylko marzenia. W pogoni za ich realizacją mordowali i Bogu ducha winne osoby i dzieci. To fakt niepodważalny, podobnie jak liczba ofiar : 35% czerwonych i ich sprzymierzeńców a 65% niewinnych ludzi. Więc z jednej strony szacunek,z drugiej zaś potępienie dla ich działania. Niektórzy piszą, że dopiero od kilku lat mamy święto. Pytam zatem gdzie byli Państwo Kaczyńscy jak tworzyli Porozumienie Centrum, później byli członkiem koalicji wyborczej AWS – co zrobili w tym temacie – nic. Dzisiaj krzyczą a co wtedy – cisza. Ktoś wytacza ciężkie działa i pytania, czy ktoś nie narodził się z powojennego gwałtu ? Czy godzi się zadawanie takich pytań ? Czy Ci ludzie są winni, że zostali tak poczęci , co oni Wam ( tak piszącym ) zrobili-… Czytaj więcej »

Hajżewe

Mirosławie Maczyta z Akcji Wisła lepsze won z kraju jak to piszesz /choć nikt takich zwrotów wobec was nie stosuje/ niż rezanie ciężarnych kobiet piłą do drewna, niż mordowanie siekierami Bogu ducha winnych Polaków na polskich ziemiach, niż wrzucanie granatów do kościoła, w którym chronili się Polacy przed sąsiadami bestiami!
Piszesz że 35% ofiar to czerwoni a 65% niewinni ? Skąd takie dane? 100 % to czerwoni oficjalni i nie oficjalnie czerwoni! Banderowcom też się dostało po zbrodniczych łapkach że tak oczerniasz naszych bohaterów?
Wiesz, ja jako Polak mogę być dumny ze swoich żołnierzy niezłomnych, ty możesz tylko się wstydzić i bić w pierś za stefanów banderów.

ggg

Do pana M.Maczety
1."Mówicie o święcie narodowym,o patriotyzmie,a jak się komuś nie podoba to wynocha z Polski." które,i ile osób tak mówią ?????
2.Pana burmistrza nikt nie prosił o pomoc w organizacji dnia Żołnierzy Niezłomnych,nie było takiej potrzeby wyszło poprawnie .PO-owcu nie udało CI się zdyskredytować pana burmistrza.
3 Jak już pisałem i miałem rację "zaraz się zacznie ujadanie skrajnie lewicowych pseudo historyków 🙁 "

semafor

Szanowny panie ,czy pan uważa się za alfę i omegę z każdego tematu. Wypowiadanie się na każdy temat wszędzie świadczy o niskiej kulturze osobistej. Nie zabraniam panu czytać wypowiedzi ale zabraniam komentować semafor

Rozum

Pozostali nie walczyli z bronią w ręku, by wygonić tą czerwoną zarazę z kraju o który walczyli wszyscy przez 123 lata i dane im było żyć w wolnej Polsce jedynie 20 lat ! Pozostali uśpieni patrioci zaczęli się budzić po śmierci stalina. Opozycja została filtrowana przez sb i mamy dziś bolków i lolków wyprzedających co się da "by żyło się lepiej".

G.a

Bronków, Bolków i Borusewiczów

A.B.nkcję

Hołd należy się, wszystkim walczącym o wolność od 39 roku po lata sześćdziesiąte.
Prosty żołnierz szedł i ginął w słusznej sprawie, bez względu na front i miejsce. Był daleki od polityki.
Wojna jest czasem strasznym, ludzkie losy gmatwały się.
Mój ojciec był w AK łącznikiem, pełniąc tą funkcję,znał wielu ludzi prawych, jak i pospolitych bandytów.
Na koniec zafundowali mu karę śmierci, by nie wydał ich "sprawek". Ocalał dzięki kolegom.
Stronię od polityki.

Inka

1 marca to dzień Żołnierzy Wyklętych i basta! Czy wam się podoba czy nie w tym dniu czcimy tych co mieli jaja, poświecili swoje życie po wojnie walcząc z czerwoną zarazą. Cała reszta pogodziła się ze smutną sowiecką rzeczywistością.

bezjaj

Tak….pogodziła się i nic nie robiła…Miasta i wsie same się odbudowały, pola się same zaorały, fabryki,huty i stocznie same się wybudowły, populacja Narodu się sama odrodziła i narobiło się tego aż za dużo, więc przez 25 lat wszystko się już sprzedało w obce ręce a nadwyżkę Narodu wysłało się w charakterze niewolników za granicę

A.B.

Pragnę dodać, ci co wydali wyrok na mego ojca, byli pierwszymi sekretarzami wojewódzkimi a jeden nawet ambasadorem na zachodzie.
Otrzymali rozkaz przeniknąć w szeregi PPR. "Cześć ich pamięci".

Andrzej

Gdyby w Lidzbarku Warmińskim było Prawo i Sprawiedliwość to nie było by tego starosty z PO. Ludzie otwórzcie oczy to dzięki radnym powiatowym z PiS jest starosta i zastępca ten sam.

SiP

W Lidzbarku struktury obecnego pis (L.S.) powinny być rozwiązane. Czy ktoś w regionie i w Warszawie nie widzi co oni tu wyprawiają?

tiktak

Chyba wiedzą i to lepiej niż dla użytkownika SiP
Jeśli dobrze śledziłem struktury PIS to lidzbarskiej struktury nie ma już od paru lat. L. S. był przydzielony do struktur bartoszyckich ale tych też już nie ma. Z tego co widzę pan LS nie jest już funkcyjny i jest w strukturze PIS dla miasta Elbląga.
źródło http://www.pis.org.pl/unit.php?o=regiony&id=6

gazeta

żyd , gazeta jest niemodna.

żyd

nie interesuje mnie to, czytaj treść

żyd

polecam jeszcze przeczytać: http://bialystok.gazeta.pl/bialystok/1,35235,1750

zuza

dzieki, to wazny glos, nie wszystko jest do konca takie jak nam sie wydaje….

żyd

BRZECHWA BALLADA O DWÓCH FACETACH
Byli sobie dwaj faceci
Zbudowani jak atleci
Gdy przyjechał sędzia z Warki
Pokrajali go w talarki.
W mieście bojąc się odwetu,
Na noc szli do NSZ-tu,
I szerzyli terror w lesie,
Jak to pisze się w "Expresie"
Ale szedł milicjant pieszy
I wygarnął w nich z pepeszy
Byli sobie dwaj faceci,
Dwóch facetów zabił trzeci,
Nad ich grobem słonko świeci.

Zbyszek

Znam członków PiS-u w Lidzbarku Warmińskim którzy byli jeszcze członkami Porozumienia Centrum i oni nic nie wiedzieli o tym że PiS jest organizatorem uroczystości . To chyba celowe działanie przeciwników PiS.

Zbyszek

Jaka to organizacja ten PiS jak tylko był jeden członek PiS-u na uroczystościach. Po co ludzi okłamywać że PiS był organizatorem uroczystości wszędzie się pchają ale tylko na afiszach.

Gandhi

Wyklęte to teraz jest dla mnie Ludowe Wojsko Polskie- i co, słusznie? Żołnierze drugiej fali sowieckiej "amnestii", dwa lata dłużej w łagrach i na zesłaniach niż "andersowcy". Druga część to żołnierze z poboru. Dowódcy- często Sowieci. I jakiś kretyn w latach 90-tych palnął coś o "polskojęzycznej armii". Gratuluję "poprawiaczom historii"- zawsze w cenie. Ja jestem świadom tragedii wojny domowej w Polsce w l. 1945 do nawet 50-tych. Ale promując dzisiejszych bohaterów (łącznie z "Ogniem"- Kurasiem- dla mnie szok) nie zapominam o dziś zapomnianych zdobywcach Kołobrzegu, Berlina, mordowanych w ostatnich dniach wojny pod Dreznem. Gdzie ich święto?- zlikwidowane. Było ich "tylko" ponad 400 tysięcy. Cześć pamięci wszystkich zwykłych ludzi, którzy ginęli w imię polityki "elyt". Na pohybel tym "elytom". Teraz możecie mnie zaje…, przepraszam zaminusować. Zwisa mi to, szlag mnie trafi, jak ktoś podważa bohaterstwo mojej rodziny- szlak od Wału Pomorskiego do Berlina dziadka.

drea

Mądry facet jesteś Gandhi Tak właśnie powinno się traktować te sprawy obecnie. Oddać hołd i tym Żołnierzom Wyklętym i tym z Ludowego Wojska Polskiego – tym wszystkim zwykłym ludziom , którzy byli szczuci na siebie w imię jakiejś polityki. A to, że ten czy inny człowiek znalazł się po tej czy innej stronie było często sprawą przypadku czy splotem różnych innych okoliczności. Po jednej i drugiej stronie byli różni ludzie. Ale dzisiaj tymi sprawami niech zajmują się historycy. A my zwykli ludzie powinnismy oddawać hołd wszystkim , którzy walczyli o to aby Polacy nie byli chwytani na ulicach w łapankach, czy zabijani we własnym domu czy też, toturowani i upadlani w obozach koncentracyjnych co było dniem powszednim w czasie okupacji niemieckiej. To były trudne, ciężkie, tragiczne czasy wojny . Oby nigdy nie wróciły! I nawet jeśli ktoś lata po II wojnie światowej nazywa okupacją sowiecką to jednak , każdy musi… Czytaj więcej »

arni

moda na żołnierzy wyklętych…nawet do lw zawitała i dobrze, szkoda że pod sztandarem Pisu

ggg

przez 4 lata PO nie kiwnęło palcem w tej sprawie, w końcu coś drgnęło dzięki aktywnym patriotom !

rrrrrrrr

A ja życzę powodzenia w dalszej interpretacji wpisów

prawodawstwo

Czytając wpisy , szczególnie z poprzedniego art. odnoszę wrażenie piszą tutaj ludzie , którzy raczej nie używają słów , które sprzeczne są z zasadami współżycia współżycia społecznego. Ilość użytych podstaw prawnych prowadzi do wniosku, że ktoś doskonale zna zasady krytyki osób publicznych. Możliwość krytyki jest jednym z filarów wolności słowa (art. 54 ust. 1 Konstytucji). Wolność ta została deklarowana w szeregu aktach rangi międzynarodowej: art. 19 Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (1948 r.), art. 19 Międzynarodowego Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych (1966 r.), art. 10 Europejskiej Konwencji o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności (art. 1950 r.), art. 11 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Wolność słowa jest ściśle związana z wolnością prasy będącej z racji umieszczenia w Rozdziale I Konstytucji jedną z zasad ustrojowych Rzeczpospolitej Polskiej (art. 14 Konstytucji). Odnosząc się zaś do zasad komentowania opracowanych przez Administratora , szczególnie pkt. 4 "Serwis NaszLidzbark.pl umożliwia prezentowanie różnych poglądów, tym samym polemikę… Czytaj więcej »

ggg

prośba do "prawodawstwo" o nie zaśmiecanie artykułu,pisz w temacie .

kil

A pan Sobolewski to w jakiej jest on partii bo o ile wiem to nawet radnym nie jest a z takim bukietem kwiatów. Całkiem nowe twarze. Gdzie tu PiS.

Rysiek z klanu

z PiS-u byl zastepca wojta z Gminy Kiwity, ktory obecnie zasiada w radzie powiatu oraz startował na fotel burmistrza LW pan Jacek Pawlik

Zbyszek

Pan Pawlik jest zastępcą wójta Gminy Kiwity ale niestety nie jest radnym powiatowym. Zdobył mandat radnego ale po objęciu funkcji z-cy wójta musiał zdać mandat. W jego miejsce radną powiatu lidzbarskiego została Pani Brygida Małeć – Dyrektor Zespołu Szkół w Kiwitach. Pani Brygida była również obecna na niedzielnych uroczystościach.

Rysiek z klanu

a widzisz tego nie wiedzialem. Przepraszam za wprowadzenie w blad. Pozdrawiam

ola

Tutaj jest błąd pani Brygida Małeć jest dyrektorem ale Zespołu Szkół w Rogóżu. Macie małą wiedzę.

pkm

,,Żołnierze Wyklęci" PAMIĘTAMY! Szkoda tylko, iż te obchody nie były wzbogacone np. występami artystycznymi w postaci śpiewania pieśni patriotycznych, nawet w wykonaniu alternatywnym,skierowanym do młodzieży. Skinheadzi gdzie jesteście?

RedISbed

kolejny malkontent. Powiedz co ostatnio zorganizowałeś co zrobiłeś dla lokalnej społeczności. QWA szkoda że biegu nie było na 1963 m szkoda że w kinie filmu o żołnierzach nie wyświetlono , po południu darmowa kiełbasa i grochówka a wieczorem pokaz sztucznych ogni.

ANTIFA LW

Przyłączamy się do pytania – skinheadzi, gdzie jesteście?

pkm

To w naszym pięknym mieście działa ANTIFA?

Ziomek

Haha przy komputerze jakiś pajac wypisuje bzdury. Lata 90 się skończyły nie ma Skinheadów nie ma też antify. Ludzie znormalnieli.

ChwałaBohaterom

Ostatniemu Żołnierzowi "Wyklętemu" Lalkowi, ubecy po schwytani w 1963 r /stąd bieg na 1963metry/ odcięli głowę po to by na podstawie plomb w zębach dojść który dentysta leczył mu zęby i przykładnie ukarać lekarza który szedł z pomocą człowiekowi.
Na pohybel czerwonym zdrajcom Polski. Cześć i chwała bohaterom.

online

pamietamy

Norbert

Byłem na cmentarzu i nie tak sobie wyobrażałem cała tak ważną uroczystość. Ksiądz w kościele mówił że miał być Apel Poległych a tu nic. Był burmistrz ale było widać brak organizacji. Myślałem że władze miasta zorganizują uroczystość tak jak należy a tu kicha. Nie wiem kto był organizatorem uroczystości ale moja rada Panie Burmistrzu na drugi raz proszę przygotować scenariusz a potem coś organizować.

RedISbed

W następnym roku Norbercie skontaktuj się z organizatorami /to nie urzędnicy lecz ludzie oddolnie zorganizowali tą uroczystość/ i wspomóż ich swoimi pomysłami i czynem. Nie narzekaj.

M.....

z tego co wiem organizatorem uroczystości nie był Burmistrz…był zaproszony….proszę uszanować uroczystość chwilą zadumy a nie rozgrywkami politycznymi bo jak sądzę po wpisie nie był to Pana ulubieniec.Wszystko co się robi w naszym mieście jest komentowane,trzeba było samemu przejąć stery w organizacji a nie tylko krytykować nawet w tak ważnym dniu……naprawdę przykre

Artur Sławecki

Szanowny Panie! Odpowiem Panu w imieniu swoim i pozostałych organizatorów. Zdaje sobie sprawę , że nie wszystko wyszło tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Ale wszyscy jesteśmy dumni, że chociaż trochę nieporadnie, ale uporaliśmy się z problemem. Zrobiliśmy to własnym pomysłem i własnymi pieniędzmi. Załatwiliśmy księdza, mszę, żołnierzy, harcerzy, kwiaty. W Naszym mieście wszyscy przyzwyczaili się do perfekcyjnie organizowanych imprez. Ale te imprezy z reguły organizuje samorząd, który ma i pieniądze i armię urzędników. My zrobiliśmy to sami. Święto to jest od 5 lat jako Święto Państwowe. Ale nikt do tej pory nie kwapił się z uczczeniem pamięci Wyklętych. Przepraszam jeszcze raz za Naszą nieudolność, w imieniu swoim i pozostałych organizatorów. Artur Sławecki

A.B.

w miejscowości z której pochodzę, dowódca oddziału Brygady Wileńskiej został zabity 1954r. w lesie, zdradzony i wskazany przez młodszego brata, późniejszego nauczyciela we Wrocławiu. Oddział rozproszył się.
Walki ustały kiedy niby "oddział partyzantów" wyszedł z lasu na podwórko u rolnika, przyjechało UB i porozmawiawszy zamienili się bronią
z niby partyzantami. Nikt już nikomu nie wierzył.

kkkkk

Ludzie ginęli za naszą ojczyznę, nieraz w mękach i torturach a co teraz mamy ???? Ojczyzna rozprzedana obcemu kapitałowi. W przyszłym roku cudzoziemcy będą mogli kupować naszą ziemię , tą ziemię za którą walczyli żołnierze.
Pozostaną nam tylko wspomnienia o tych , którzy odeszli walcząc. Uszanujmy to i nie pozwólmy aby nasza ojczyzna " zlana " krwią poległych przeszła w obce ręce.

Niezłomni

Andrzejku! Wymodlony, wymarzony i kochany mój synku. Piszę do Ciebie po raz pierwszy i ostatni. W tych dniach bowiem mam być zamordowany. Chciałem być Tobie ojcem i przyjacielem. Bawić się z Tobą i służyć radą i doświadczeniem w kształtowaniu twego umysłu i charakteru. Niestety okrutny los zabiera mnie przedwcześnie a Ciebie zostawia sierotą. Dlatego piszę i płaczę… – pisał do rodziny Łukasz Ciepliński "Pług". Na przełomie listopada i grudnia 1947 r. UB aresztowało prawie wszystkich członków kierownictwa WiN, w tym Łukasza Cieplińskiego. W niektórych okresach śledztwa Ciepliński był torturowany tak okrutnie, że na przesłuchanie wnoszono go na kocu. W następstwie bicia ogłuchł na jedno ucho. 14 X 1950 r. sąd skazał Cieplińskiego „na pięciokrotną karę śmierci, utratę praw publicznych i obywatelskich praw honorowych na zawsze oraz przepadek całego mienia”. Sąd wyższej instancji 16 XII 1950 r. utrzymał wyrok w mocy, zaś prezydent Bierut decyzją z 20 II 1951 r. nie… Czytaj więcej »

niezłomni

Grypsy: "Wisiu, siedzę w celi śmierci. Śmierci nie boję się zupełnie. Żal mi tylko Was, sieroty moje najdroższe (…). Wiem, że myślą, sercem i modlitwą jesteś stale przy mnie. ODCZUWAM TO. Widzę wówczas Twoją zbolałą buzię na procesie. Ty znasz mnie najlepiej, dlatego musiałaś boleć słysząc te kłamliwe, prowokacyjne i krzywdzące mnie zarzuty. Bądź Wisiu dzielna. Przejdź nad cierpieniem z godnością i spokojem i wiarą w sprawiedliwość Bożą. Tylko nam ona została. Cel Twój i zadanie to Andrzejek i wierzę, że go wychowasz na człowieka, na Polaka i na katolika, że przekażesz mu swoje wartości duchowe i silnie zwiążesz ze mną i ideą, dla której żyłem". "Widzisz Synku – z Mamusią modliliśmy się zawsze, byś wyrósł ku chwale idei Chrystusowej, na pożytek Ojczyźnie i nam na pociechę. Chciałem służyć Tobie swoim doświadczeniem. Niestety to może moje ostatnie do Ciebie słowa. W tych dniach mam zostać zamordowany przez komunistów za realizowanie… Czytaj więcej »

niezłomni

"Andrzejku! W trakcie okupacji niemieckiej dowodziłem inspektoratem rzeszowskim. Podlegało mi około 20 000 ludzi. Wielu z nich zginęło w walce o Polskę i o duszę Narodu Polskiego, wielu jest mordowanych obecnie. W pracy i walce widziałem tak wielkie umiłowanie Ojczyzny, bohaterstwo i bezgraniczne poświęcenie i oddanie Sprawie, że ze wzruszeniem myślę o nich i Bogu dziękuję, że pozwolił dowodzić mi synami bohaterskiej ziemi Rzeszowskiej. Chciałem opisać ich sylwetki i czyny, by nie poszły w zapomnienie i przekazać je historii. Ponieważ nie będę już mógł tego zrobić, na Ciebie spada ten obowiązek". "Cieszę się, że doczekałem dnia dzisiejszego i miesiąca Matki Bożej. Wierzę, że gdy mnie w nim zamordują, zabierze moją duszę Królowa Polski do swych niebieskich hufców – bym mógł Jej dalej służyć i bezpośrednio meldować o tragedii mordowanego przez jednych, opuszczonego przez pozostałych Narodu Polskiego". "Do Braci! Walczyliśmy wszyscy za Polskę. Dzisiaj umierał będę za Nią. Zostaje Andrzejek. To… Czytaj więcej »

ggg

no i zaraz sie zacznie ujadanie skrajnie lewicowych pseudo historyków 🙁

Gandhi

często się z Tobą zgadzałem w kwestiach lidzbarskich, jednak mam pytanie- dlaczego ujadanie? A może ty ujadasz? Walczysz o Polskę sprzed 1939 r.? A może sprzed 1795 r.? Kiedyś pańszczyzna, dziś elastyczny kodeks pracy, nawet Bismarck był lepszy dla ludu polskiego wg mnie niż dzisiejsze "elyty".

Gandhi

minusy od pisowców i peowców to dla mnie powód do dumy

Gad

Minusy to poziom twego myślenia

Gandhi

masz odpowiednią ksywę do swojego ewolucyjnego zaawansowania, brakuje ci do mnie kilku szczebli

Gandhi

minus od Gada mi odpowiada

słoik

takie małe info na dobranoc. Lidzbarska władza – jej część ( PiS i dawna samoobrona ) czci bohaterów skrajnej prawicy, żołnierzy którzy w partyzanckich "walkach" bratobójczych zabili co najmniej 15 tysięcy obywateli Polski Ludowej którzy przyjęli narzucony nam przez wielką trójkę ustrój, w tym wielu rolników którzy otrzymali przydział ziemi z reformy rolnej traktując ich za zdrajców

widać że w powiecie o tych faktach pamiętają

Rychu

Za mało tych czerwonych zdrajców zginęło czerwony pająku. Co do braku wywieszenia flagi na urzędzie państwowym w dniu oficjalnego święta państwowego pozostawiam bez komentarza.

słoik

oficjalne święto państwowe przyjęte pod naciskiem prawicowych środowisk… natomiast rolników i mieszkańców którzy chcieli pracować po wojnie nazywanie zdrajcami to nadinterpretacja ( lekko mówiąc )

uściślając mogę zrozumieć obecność burmistrza bo reprezentuje on wszystkich mieszkańców także "prawdziwych patriotów" z grodu Krasickiego, rozumiem tez PiS bo to ich działka i program polityczny, natomiast kwiaty radnych => podobno bezpartyjnych to gruba przesada i wzbudzać może zniesmaczenie

niezłomni

Od którego pokolenia mówisz i piszesz w języku polskim? Szkalowanie naszych bohaterów narodowych możliwe było, gdy naród nie był świadomy swojej najnowsze historii.
Jutro polecam ci słoiczku oglądnąć film na TVP1 po godz. 20 jest "Inka"

Inka

Kto się czuł Polakiem w tamtych czasach czuł się bezpieczny gdy stacjonowali nasi partyzancki. Tylko szuje zdrajcy z CCCP lękali się Żołnierzy Wyklętych, dziś ich potomkowie wylewają jad na bohaterów.
Słoik nie odpowiedziałeś tu na pytanie od którego pokolenia mówisz i piszesz w języku polskim?

ggg

Nie pod żadnym naciskiem, tylko z szacunku do tych żołnierzy !
Radni reprezentują swoich wszystkich wyborców, oczywiście wiedzieli kto na nich głosował ?
To PO(prawica) już ma gdzieś walczących z "czerwonymi komunistami " ?

Artur Sławecki

Śmieszne to jest Pańskie : …pod naciskiem… Ignorantem Pan jesteś. Komorowski zatwierdził to święto w 2011 roku, a jemu tak do prawicy jak Panu do Polskości.

Artur Sławecki

…a za przyjęciem ustawy głosowało 406 posłów z 417 obecnych. To jakie to naciski prawicowych środowisk??????????????? Bzdury Pan pleciesz i tacy jak Pan ( bierzecie sobie za wzór czołowego kontrolera Naszego Narodu postkomunistę Michnika) mącicie w umysłach Polaków.

żyd

Proszę pamiętać, że żołnierze wyklęci też tacy święci nie byli. Ja pamiętam ich zbrodnie, w Wierchowinach, pod Borowem itd. Nie ma się czym podniecać, chociaż ogólnie walka z każdym totalitaryzmem jest walką chlubną. Należy jednak pamiętać, że nie wszyscy byli czyści. Nie zakłamujmy historii

zagończyk

tak żyd na 1000 hitlerowców 1 był dobry. Będziesz więc wychwalał nazizm z tego powodu? Więc dlaczego potępiasz organizację i bohaterów, wśród których 1 na 10 000 był be?

żyd

Czytanie ze zrozumieniem to nie jest twoja mocna strona jak widzę. Trudno.

zagończyk

Powtarzam, gdyby nawet trafiła się 1 szuja na 10 000 bohaterów to nie zaćmi ich chwały , a ty żyd nie wytykaj jakiegoś incydentu do ogółu! Kto się czuł Polakiem w tamtych czasach czuł się bezpieczny gdy stacjonowali nasi partyzancki. Tylko szuje zdrajcy z CCCP lękali się Żołnierzy Wyklętych, dziś ich potomkowie wylewają jad na bohaterów.

żyd

196 ofiar ludności cywilnej w Wierzchowinach, około 30 pod Borowem, zabicie rodziny w Horeszkowicach, 9 zabitych w Przedborzu… wymieniać dalej ten "incydent"? Bohaterowie to bohaterowie, lecz niestety, w ich szeregach byli też zwykli bandyci i o tym należy pamiętać.

dUPA

żyd przytocz czemu to miało miejsce. Czy dlatego że " „Szary” zdecydował się na zbrojną interwencję we wsi z powodu poparcia jej mieszkańców dla komunizmu" w Wierzchowinach przed II wojną światową działała silna komórka Komunistycznej Partii Polski, zaś już w czasie wojny mieszkańcy popierali PPR.
No QWA to byli Polacy? Czy ktokolwiek w tamtych czasach mając w pamięci rok 1920 mógł będąc Polakiem wspierać bolszewików???

Napisz czytelnikom że :
"Według Tadeusza Swata miejscowi Ukraińcy ponadto, korzystając z poparcia Niemców, jawnie zwalczali polskie oddziały leśne, zaś po wejściu Armii Radzieckiej na Lubelszczyznę znaczna część mieszkańców Wierzchowin zaciągnęła się w szeregi MO i UB,"

Poza tym Szary zlikwidował około 50 szui antypolskich! Resztę po wycofaniu zrobiła bezpieka, która podpięła się pod partyzantów. Podobnie było w rzekomym pogromie kieleckim, gdzie bezpieka chciała zrzucić winę na mieszkańców.

żyd

Strzelanie do chłopów bo poparli reformę i dostali ziemię, brawo

dUPA

Przeczytaj jeszcze raz: /domniemam że polski język jest trudny, ale wierzę że jak 5 raz przeczytasz to zrozumiesz/
mieszkańcy popierali komunizm! Komunistów którzy gwałcili i mordowali nas Polaków!
w czasie wojny poparli wrogą społeczeństwu polskiemu organizację
mieszkańcy tej wsi to naziści – współpracowali z nazistami!
po wojnie zaciągnęli się do MO i UB !

żyd nie brnij w teksty typu dostali ziemię bo ziemię dostali także Polacy przybyli na ziemie odzyskane /w tym moi przodkowie/ ale nie popierali "reformy" Polak głosował 3xNIE.
Na pohybel zdrajcom i czerwonym sługusom oraz pożytecznym idiotom!

Tomej

Grupa tych radnych robi wszystko dla poklasku. API też działa na zlecenie, wspierał 5 Gmin i dzisiaj na cmentarzu też ich wspierał.

mieszkaniec

W powiecie pamięć mają wybiórczą, spowodowane pewnie to ukraińskim pochodzeniem większości z nich.

StefcioBandera

Już jeden słoik się wypowiedział. Na naszych terenach sporo banderosów hasa po urzędach

Patriota

Ignorancie – Słoiku, zapoznaj się z prawdziwą historią Polski, a nie tą pisaną w Moskwie.

Artur Sławecki

Proszę Pana! To Święto od wczoraj jest i już będzie w Naszym mieście. Czy to się komuś podoba czy nie. To co Pan pisze świadczy o tym , że Pan nie myśli jak Polak. Ale pisze Pan po polsku. Więc albo jest zdrajcą Naszego Narodu albo jest Pan przedstawicielem jakiejś mniejszości etnicznej której wroga jest Polskość. Są w Naszym kraju mniejszości które nie mają problemu z Polskością. Przykładem są Polscy Tatarzy. Ich przywódca profesor Selim Chazbijewicz jest częstym gościem na spotkaniach Ruchu Narodowego. Oni są Polakami… Nasza Ojczyzna zmienia się, czego dowodzą też wczorajsze obchody. Proponuję więc albo zweryfikować postrzeganie Polski i Polaków albo wyjechać. Dziś granice łatwo jest przekroczyć i znaleźć sobie nową ojczyznę. Korzysta Pan z wszechobecnej tu anonimowości i dlatego jest Pan taki odważny. My nie pozwolimy szkalować pamięci Naszych bohaterów ani pluć sobie w twarz. Czołem Wielkiej Polsce!

żyd

ojoj, panie Arturze, znowu pan wykreślasz kto jest a kto nie jest polakiem:) zabawne

Gandhi

czy to się podoba czy nie- co to za język panie szanowny? dla mnie prawica JEST ZDRAJCĄ Polski, za rządy z lat 2004-2015, czyli dzisiejsze! Nie każdy musi się zgodzić z narodowcami, by być patriotą, dla mnie patriota to nie typ machający flagą czy tatuażem pseudopatriotycznym, ale człowiek płacący podatki, poddający krytyce bzdety w wydaniu władzy także po 1989 r.; komunę łatwo dziś opluć bezkarnie- nie jest się żadnym kozakiem…,' nawoływanie do opuszczenia kraju jak się nie podoba- jak nie mam tego samego zdania co ty to mam jechać, co? Sam jedź z mojego kraju i nie próbuj uszczęśliwiać swoimi poglądami całej społeczności. Kocham Polaków wszystkich – niezależnie od opcji i tu i tu mogą być bohaterzy i męty. I nie strasz- tekstów nikt się nie boi

JMT

Zaprawdę ciekawi mnie co Ciebie skłoniło do stwierdzenia, że PiS/PO to prawica. Skoro niemal wszelkie podejmowane przez nich decyzje, stawiają te partie bliżej socjalizmu, lewicy a niżeli prawicy. Już któryś raz widzę, jak ktoś pisze o rzekomych rządach prawicy, trochę to śmieszne a zarazem tragiczne.

Gandhi

gdzie ty widzisz ten bliski im socjalizm a l'a Europa Pn.- Zachodnia? zwyrodnienia widać a l'a dyktatury prawicowe z Ameryki Środkowej i Południowej- systemy wodzowskie, korupcja, biurokracja plus obrzydliwe taplanie się w religii i nacjonalizmie

mason

Gandhi twoje życie musi być pełne lęków i bojaźni. Wszędzie prawicowi, klerycy, ekstremizm. Zachowujesz się jak Franz Kafka.

Gandhi

Niekoniecznie, widzę tylko naszą społeczność, otumanioną przez klechów, wciąż głosującą na swoich katów z prawicowych partyjek, rozstrząsającą nieistotne z punktu widzenia współczesnego człowieka kwestie historyczne; ten narodek lubi być ofiarą, ja nie, nie mogę ścierpieć tego syfu, który PO i PiS tu tworzą, chciałbym z tym walczyć. Natomiast twoje tendencje do oceniania z góry nieznajomych ci ludzi są dla mnie mocno zastanawiające. Co do strachu- wielki ze mnie chłop i byle frajer mnie nie nastraszy, więc nie łudź się, twoja opinia nie zmienia mojego ego ani o milimetr. P.S. czy ty widzisz wszędzie spiski masońskie? Czy masoni jeszcze funkcjonują? Ja widzę najwyżej spiski sqrwsnów, nie dających normalnie ludziom zarobić i żyć, zaś ideały masonerii nie są mi obce i nieprzyjazne.