Cze 042012
 

Na prośbę inicjatorów referendum, zamieszczam tekst, który jest odpowiedzią na artykuł pana Wójta zamieszczony w lokalnej prasie.

„WYPOWIEDZI WÓJTA TO KPINA Z WYBORCÓW!!!!

Czytając ostatnie wypowiedzi Pana Artura Jankowskiego trudno nie ulec wrażeniu, że noszą one znamiona hipokryzji i kpiny z wyborców, którym przecież zawdzięcza mandat wójta. Próbuje on za wszelką cenę odwrócić uwagę opinii publicznej od spraw dla niego wyraźnie niewygodnych, a przy tym istotnych z punktu widzenia przedmiotu referendum. Powiem nawet więcej –  świadomie manipuluje nastrojami mieszkańców, podając wyłącznie wybiórcze informacje, a przy tym unikając kwestii drażliwych i niepopularnych, aby w ten sposób budować swój nieskazitelny wizerunek człowieka nieomylnego z jedyną słuszną wizja. Kierowane przez niego pod adresem inicjatorów referendum zarzuty to typowy przykład politycznej nieudolności – skoro nie może się bronić rzeczowymi argumentami, atakuje zwolenników referendum, próbując ich za wszelką cenę zdyskredytować. Co ciekawe, nawet organizacja referendum nie zahamowała powszechnie zauważalnej arogancji i wyniosłości Pana Artura względem wyborców oraz podwładnych w Urzędzie Gminy, bowiem na każdym kroku manifestacyjnie podkreśla swoją nieomylność.

Tendencyjnym i niepoważnym jest zarzut Wójta, jakoby inicjatywa referendum zawiązała się celowo pod jego nieobecność, kiedy był na zwolnieniu lekarskim. Panie Arturze, inicjatywa referendum to pokłosie Pańskiego nieodpowiedzialnego zachowania. Uznaliśmy, że likwidacja szkoły w Łaniewie oraz rozbicie, zresztą wyłącznie z własnej winy, samochodu służbowego Kia Sorento (będącego zastawem kredytu i użytkowanego bez ważnej polisy Autocasco w sytuacji, gdy do dyspozycji Wójta pozostawały inne samochody służbowe), a w konsekwencji narażenie Gminy na straty finansowe przelało czarę goryczy. Nie mogliśmy zwlekać ani chwili dłużej.

Zarzuca nam Pan również marnotrawstwo publicznych pieniędzy w związku z kosztami, jakie będzie musiała ponieść Gmina na organizację referendum. A my pytamy: jak ma się te niespełna 18 tys. zł kosztów referendum do ponad 80 tys. zł, jakie Gmina musiała wypłacić bankowi za doszczętnie przez Pana rozbity samochód Kia Sorento?!

Co więcej, wykorzystując niuanse prawne, karmił nas nieprawdziwymi informacjami o podatkach lokalnych, dając do zrozumienia, że ich wysokość wynika z zapisów ustawowych, co jest kompletną bzdurą. Rada Gminy mogła przecież obniżyć zarówno stawkę podatku rolnego, jak i stawkę podatku od nieruchomości, gdyby chciał Pan wystąpić z taką sugestią! Co ciekawe gminy sąsiednie zdecydowały się na obniżkę ceny kwintala żyta, która stanowi podstawę naliczania podatku rolnego. I tak dla przykładu: w gm. Kiwity jest to 56 zł, w gm. Bisztynek – 60 zł, w gm. Dobre Miasto – 58 zł, w gm. Dywity – 45 zł, a u nas obowiązuje maksymalna stawka – 74,18 zł! Dlaczego nie skonsultował Pan podwyżki podatków w drodze bezpośrednich spotkań z mieszkańcami? Wypadało przedstawić wyborcom argumenty za i przeciw? Tyle Pan mówił o zmianie wizerunku władzy przed wyborami i co z tego wyszło?

Pytamy Pana: kto ma płacić te podatki i dlaczego mieszkańcy mają ponosić finansową odpowiedzialność za nieudolne rządy garstki ludzi z poprzednich kadencji, w tym Pana Jankowskiego jako wicewójta w latach 2007-2010? Według oficjalnych informacji w naszej Gminie są tylko 3904 osoby w wieku produkcyjnym (18-65 lat) i 691 emerytów, stopa bezrobocia w powiecie sięga około 25%, mamy znaczny odsetek ludzi utrzymujących się z transferów socjalnych (GOPS, PCPR, ZUS, KRUS) oraz średnią wartość emerytury/renty oscylującą w granicach 1000 zł. Wziął to Pan pod uwagę Panie Arturze?! Przypominam, że istnieje pewna powszechnie znana zasada ekonomiczna, w myśl której podnoszenie podatków przynosi efekt odwrotny do zamierzonego, bowiem zwiększa się odsetek osób unikających ich płacenia.

Nieprawdą jest też Panie Arturze, że referendum to pomysł garstki osób. Referendum to inicjatywa blisko 1000 osób, które w nieco ponad tydzień złożyły podpisy na listach poparcia; a dla jasności przypomnę, że termin ustawowy do zebrania wymaganej ustawowo liczby podpisów (około 550) wynosił 60 dni. Liczba podpisów w tak krótkim czasie mówi zatem sama za siebie. Byłoby ich jeszcze więcej, gdybyśmy wykorzystali owe ustawowe 60 dni!

Mówił Pan o jawności życia publicznego w Gminie, tymczasem w dniu 28 maja wciąż nie widać Pana oświadczenia majątkowego w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy. Chce Pan zataić swoje zarobki? Skoro tak triumfalnie mówił Pan o ich obniżce, dlaczego nie chce Pan podać ich aktualnej wysokości do publicznej wiadomości? Dlaczego też nie zmierzał Pan do obniżki swojego uposażenia, będąc wicewójtem w latach 2007-2010? Kiedy Pani Krystyna Sroka zarabiała około 14500 zł brutto, Pana zarobki jako wicewójta (według oświadczenia majątkowego za 2010 r.) wynosiły 9500 zł brutto. To Pan nazywa oszczędnością?

W swoim programie wyborczym w 2010 r. zapewniał Pan, że nie będzie zamykać szkół. A jak mają się te deklaracje do dzisiejszej sytuacji, zwłaszcza w kontekście szkoły w Łaniewie, w której całą kadrę, rodziców i uczniów po prostu postawił Pan przed faktem dokonanym bez choćby próby dialogu? Zapomniał Pan, że zadań publicznych nie można mierzyć rachunkiem ekonomicznym, zwłaszcza w odniesieniu do edukacji najmłodszych. Zadania publiczne z natury rzeczy nie mają przynosić zysku a zaspokajać społeczne potrzeby. Zapomniał Pan też chyba, że Gmina będzie tracić dzieci na rzecz miasta, a w związku z tym również środki z tytułu subwencji oświatowej z budżetu państwa. Warto oszczędzać na szkołach?

Drodzy mieszkańcy, między rządzącymi a rządzonymi w naszej Gminie stoi mur nieufności konsekwentnie budowany przez niemal 20 lat przez kolejnych decydentów pokroju Pana Artura Jankowskiego, którzy przypominają sobie o wyborcach dopiero w momencie, gdy muszą poddać się ich przymusowej ocenie podczas wyborów. Nie przerabiajmy tego schematu przez kolejne lata. Naszej Gminy na to nie stać!

 

W REFERENDUM GŁOSUJMY
2 RAZY NA  „TAK”

 

 

Z poważaniem

 

Inicjatorzy referendum”

 Posted by at 1:50 pm

Dodaj komentarz

18 komentarzy do "„WYPOWIEDZI WÓJTA TO KPINA Z WYBORCÓW!!! „"

Powiadom o
2000

gość
5 lat 11 miesięcy temu

Trochę nie rozumie inisjatorzy referendum zamieszczają na prośbę inicjatorów referendum? a dlaczgo nie podpiszesz się jeden z drugą pod tymi kłamstwami bo już siedzisz naławce oskarżonych a nioo właśnie:)

"Prawda kole&qu
5 lat 11 miesięcy temu

Takie hulaszcze życie Wójta, przy dzisiejszych cenach, dużo gminę kosztuje, a w kasie od tego nie przybywa.
Nowy Wójt nie musi być Cudotwórcą.
Niech będzie człowiekiem!
Niech nie likwiduje Nam szkół!
Niech nie wyprzedaje majątku Gminy za bezcen!
Niech będzie Wójtem, za którego nie trzeba będzie się wstydzić!

Ma~
5 lat 11 miesięcy temu

… aż mi się nie chce komentować Waszych wypowiedzi. Odwołacie Wójta, odwołacie Radę i co dalej… kogo wybierzecie?

Proponuję Jezusa, bo On zamienił wodę w wino i jeszcze inne cuda czynił, a w Waszej sytuacji cud jest potrzebny. Bawcie się w referenda, bawcie się w demokrację… z pustego to i Salomon nie naleje 🙁

STOP OBŁUDNIKOM
5 lat 11 miesięcy temu

Gdybyście się nie bali o wynik referendum, nie byłoby nawet waszych komentarzy na forach. Ale wy się boicie, bo PRZEGRACIE!!!! A Gminny budżet jest pusty, bo decydenci pokroju Jankowskiego i Staszewskiego przez lata prowadzili nieracjonalną politykę i zamiast zaciskać pasa i wydawać z umiarem, konsekwentnie zadłużali Gminę!!! DOŚĆ TEGO!!!

Mieszkanka
5 lat 11 miesięcy temu

Dobrze też, że w Gminie jest wreszcie fachowiec od dróg. No, ale jeśli chodzi o drogi, to jeszcze pozostaje wiele do życzenia. Aczkolwiek, teraz przed referendum dużo się na nich dzieje. Jak jest przymus, to i można. A tak głośno Wójt się kilka miesięcy temu zarzekał, że nie ma pieniędzy i na drogach nic nie będzie robione.

Marek
5 lat 11 miesięcy temu

Obecnemu wójtowi wręczyłbym medal za inwestycję w równiarkę, gdyż w końcu zostały naprawione drogi o których zapominały poprzednie władze

krak
5 lat 11 miesięcy temu

czy te 10 tysięcy nie trafi czasem do HARBUDU firmy kolegi p. Wójta..??

Yeti
5 lat 11 miesięcy temu

Wszystko jest już ukartowane, a głupi naród myśli inaczej i może niektórzy cieszą się z dotacji przekazanej j przez pana wójta.
Tak się dzieje obecnie, że gminą rządzi kilka osób i naszym Rogóżem też rządzi kilka osób, myślę, że większość wie o kogo chodzi.

A jak pięknie
5 lat 11 miesięcy temu

Brawo, brawo dla Rogóża! Nie spodziewałem się takich komentarzy. Po raz pierwszy wstapiła we mnie nadzieja ,że nie wszystko stracone. Są jeszcze ludzie , którzy myślą racjonalnie i popierają społeczną inicjatywę. A godny demokrata też się znajdzie…a wiem, że nawet jest!!!
Pytanie do P.wójta: Dlaczego w środę 6 czerwca urząd już był nieczynny o godz. 14??!! Skandal! Gmina się bawi ,a petenci odprawieni z kwitkiem. Oj nie bywało tak onegdaj 🙂
Zastanawia mnie też dlaczego klika Staszewskiego nie broni się na tym forum?
Pozdrawiam i cieszę się z remisu biało-czerwonych, bo z Rosją będzie pogrom!!!

11-123
5 lat 11 miesięcy temu

Impreza w Rogóżu była jak zwykle żenująca.Przemówienia-czyli lizanie się nawzajem po d…ach elyty.Poklepywanie się nawzajem,obściskiwanie i te nieodparte wrażenie że to my a to ONI. Po ceremoniałach jak zwykle cała elyta tradycyjnie udała się w miejsce niedostępne dla chołoty gdzie byli obsługiwani przez osobistą armię pana przewodniczącego.Dawniej pani Sroka to zawsze bawiła się w namiocie -bliżej ludzi,wychodziła zachęcała do zabawy.Nasz nowy wójt to raczej z pospólstwem się nie zadaje-może i dobrze,po co ludzi urabiać-męczyć się-da na kościół i ksiądz potwierdzi kto jest debeściak. dla osób z kliki pana przewodniczącego da silne poczucie przynależności do czegoś ważnego i też będą agitować jak trzeba.Miałem wrażenie że na tej imprezie gdzieś 80 procent ogółu jest służbowo.Odliczając wszystkich strażaków,osoby występujące,obsługę atrakcji,osoby sprzedające,klikę przewodniczącego i elyte to naprawdę było niewielu mieszkańców.Mam nadzieję że ludzie zmądrzeli i mają gdzieś takie propagandowe spędy i w referendum pokażą elycie kto tu rządzi.Badzo chciałbym się doczekać w końcu innych radnych i wójta spoza układu.GŁOSUJCIE 2 X TAK.Zasługujemy na coś lepszego!

gość
5 lat 11 miesięcy temu

no tak, demokrację już mamy, tylko teraz trzeba wybrać demokratów

2x TAK
5 lat 11 miesięcy temu

Wójt to wielki cwaniak i bardzo chętnie uczestniczy we wszystkich spotkaniach, a jaki jest wtedy miły jaki wesoły, bardzo chętnie "spija śmietankę" i myśli ,że naród jest głupi i nic nie rozumie nawet ten ze wsi. Ale to się panu wójtowi tylko tak wydaje, a każdy ma swoje zdanie. Dlaczego ten człowiek jest zupełnie inny w "swoim urzędzie' dlaczego?
Już się nie chce słuchać tych przemówień i patrzeć na tego człowieka. Wszyscy znajomi ZAGŁOSUJĄ 2 x TAK

Rolnik postępowy
5 lat 11 miesięcy temu

Wójt nie tylko robił show w Runowie, ale i u nas w Rogóżu podczas Dnia Strażaka. Jeszcze lepiej, żeby mieć nasze głosy, na ostatniej sesji przegłosowano uchwałę dzięki, której Kościół w Rogóżu dostał 10 000zł na remont. W ten sposób nie za swoje pieniądze kupuje się wyborców. Czy to wypada w czasie przedreferendalnym? Mam dość takiej władzy. 1lipca podziękuję im za to.

złośliwa
5 lat 11 miesięcy temu

ręka rękę myje…ks.Michał zadowolony pewnie niezmiernie…dało się zaobserwować ,,grupę wsparcia" w niedzielę 🙂

A jak pięknie
5 lat 11 miesięcy temu

A jak pięknie się lansował p. Wójt w Runowie 🙂
Jak można przekazywać "coś" (w domyśle -sztandar) , na który nie dołożyło się ANI ZŁOTÓWKI? Jak można brylować wśród obfitości jadła i napitków ,które nie spłynęły z tych szczodrych rąk wspaniałrgo włodarza? Przypisywać Sobie zasługi ,do których nie jesteśmy uprawnieni ,to naczelna zasada Naszego Wójta..Oczywiście ,że trzeba się pokazać, zaistnieć-celebryta na lokalną skalę "znany z tego ,że jest znany".
Ha ha ha żenujące przedstawienie, brak klasy , stylu i wyczucia sytuacji .
Jestem na "TAK" x2

A jak pięknie
5 lat 11 miesięcy temu

A ja byłem przekonany,że Rogóż jest już kupiony, właśnie z powodu darowizny na kościół i wspaniałego festynu strażackiego! Brawo ,że jeszcze są tam ludzie myślący pozytywnie. Nasza władza sięga do Naszych kieszeni bardzo chętnie, ale nie do Swojej .

krytycznie odrobinę
5 lat 11 miesięcy temu

jestem z Rogóża i mimo tego .że mój głos może znaczyć niewiele,nie kręci mnie ani darowizna na kosciół ani imprezy na łące podczas których w końcu można ujrzeć odzwierciedlenie powiedzenia -chłop ze wsi wyjdzie ale wieś z chłopa nigdy:D jak nasza pożal się Boże elita;) brata się z pospólstwem….

gośc
5 lat 11 miesięcy temu

Brawo!!! Bardzo dobry i prawdziwy tekst! Tak trzymac!!! Jestem całym secem i duszą za inicjatorami referendum ,popieram tą inicjatywę i liczę na SUKCES 🙂

wpDiscuz