Mar 112013
 
Sztandarowa inwestycja marszałka Jacka Protasa, Zimne Termy Warmińskie, robi furorę w mediach. Ostatnio inwestycja ta trafiła na łamy dwóch tygodników: „Wprost” i „Der Spiegel”. W obu tygodnikach z tego samego powodu: jako przykład absurdalnych inwestycji za pieniądze unijne. Przypomnijmy, że ten inwestycyjny hit odkryła dla świata „DEBATA”.

Tygodnik „Wprost” w numerze: 9/2013 zamieścił artykuł Szymona Krawca pt. „Mapa euroabsurdów”. Autor przytoczył przykłady najbardziej absurdalnych inwestycji zrealizowanych za środki unijne w latach 2007-2013. Na tej liście, obok lotniska w Babimoście koło Zielonej Góry, z którego odlatuje tylko jeden samolot dziennie, Łódzkiego Tramwaju Regionalnego, znalazły się Zimne Termy Warmińskie.

„Miały być baseny i jacuzzi z ciepłą wodą prawie za darmo – czytamy w artykule. – Okazało się, że w Lidzbarku Warmińskim, gdzie budowane są termy, nigdy nie było gorących źródeł. Wodę trzeba będzie prawdopodobnie podgrzewać, co podraża koszty przedsięwzięcia. Lokalnym politykom to nie przeszkadza. Uparli się. Pierwsza kąpiel we wrześniu 2014 r.”

Dodajmy – kąpiel w temperaturze 21 st. C, bo tyle ma na wypływie woda z odwiertu (koszt odwiertu – 5,5 mln zł), która na dodatek ma wysoki stopień zasolenia. Toteż dodatkowy koszt będzie związany ze rzutem tej wody do kanalizacji.
TERMY-WARMINSKIEwizualizacja term

Również najnowszy numer „Der Spiegiel” wymienił zimne termy na liście absurdów finansowanych za unijne pieniądze.
Volle

Dodajmy też, że koszt inwestycji to 93,5 mln zł: 64 mln zł z tej kwoty do inwestycji dołoży Unia Europejska, 29 mln zł zapłacą gmina i powiat lidzbarski. Władze Lidzbarka Warmińskiego całą nadzieję pokładają w Rosjanach, których termy mają ściągnąć tysiącami do miasta. Jeśli tak się nie stanie, to termy skończą jak wyciąg narciarski na Krzyżowej Górze, czyli splajtują, bo budżet powiatu i miasta nie wytrzyma ich utrzymania. Wówczas być może znów zlituje się nad matecznikiem politycznym marszałka Protasa Andrzej Dowgiałło, który już raz kierowany filantropią kupił zrujnowany po pożarze Pałac Grabowskiego i adaptował na hotel ( z małą pomocą marszałka, który dorzucił unijne 15 mln zł). Co prawda w hotelu jest basen i SPA, który prowadzi Eleonora Protas, ale władze miasta być może po cichu liczą, że potentat hotelarski i tym razem zmiłuje się nad chłopakami marszałka (Wajs-Harhaj) i przejmie termy za symboliczną złotówkę a żona marszałka je wyprowadzi na prostą?
Co do absurdalnych inwestycji, to nie jest ostatnie słowo marszałka.Na realizację czeka budowa lotniska za 200 mln zł w Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Być może będzie służył myśliwym z Niemiec, którzy będą chcieli zapolować w puszczy?
Adam Socha

 

Źródło: debata.pl

 

 Posted by at 8:39 pm
Powiadom o
gość
ggg c.d

1. Podziemny dworzec ŁódźFabryczna. – koszt: 1,76 mld zł, dofinansowanie UE: 1,2 mld zł (niepewne)

2. Pendolino dla PKP Intercity- koszt: ok. 1,7 mld zł, dofinansowanie UE: ok. 400 mln zł

3. Nowy port lotniczy pod Lublinem – koszt: 418 mln zł, dofinansowanie UE: 125 mln zł

4. Tunel kolejowy na lotnisko Chopina w Warszawie- koszt: 366 mln zł, dofinansowanie UE: 202 mln zł

5. Gmach Opery i Filharmonii Podlaskiej – koszt: 220 mln zł, dofinansowanie UE: 100 mln zł

6. Nowy stadion w Lublinie- koszt: 140 mln zł, dofinansowanie UE: 72 mln zł

7. Termy w Lidzbarku Warmińskim – koszt: 96 mln zł, dofinansowanie UE: 66 mln zł

8. Aquapark w Działdowie, koszt: 33 mln zł, dofinansowanie UE: 17 mln zł

9. Rozbudowa lotniska Zielona Góra-Babimost, koszt: 14 mln zł, dofinansowanie UE: 12 mln zł

10. Ekomarina w Węgorzewie. koszt: 2,5 mln zł, dofinansowanie UE: 1,6 mln zł

ggg

Ostatnio modne są rankingi na najbardziej nietrafione projekty unijne. Niemal w każdym przypadku na listę "łapią się" inwestycje z Warmii i Mazur. W dziesiątce przygotowanej przez Politykę znalazły się aż trzy nasze inwestycje.

Do tej pory władze naszego województwa z lubością chwaliły się, że jesteśmy jednym z najszybciej wydających unijne pieniądze unijne regionów. Jednak powoli przychodzi czas rozliczania decyzji i okazuje się, że nadal brylujemy w rankingach. Niestety, chodzi o zestawienia najsłabiej przemyślanych przedsięwzięć.

Tym razem ranking przygotowała "Polityka". Tygodnik zaprezentował subiektywne zestawienie przedsięwzięć będących "kosztownymi w utrzymaniu świadectwami pychy ostatnich lat". Jest ich w sumie dziesięć, z czego aż trzy dotyczą naszego województwa.

Grande

Znów TVN i sprawa zimnych term w programie "Czarno na białym" Nikt nie zapewnił nam takiej promocji w mediach w Polsce i zagranicą.

Krzysztof Dowgird

Jacek dzięki za linka Wać panie Przemas poczytaj http://www.rp.pl/artykul/989093-Termy-z-zimna-wod
i faktycznie te słowa mówią wszystko o tym pomyśle.

cyt. O sens budowy term w Lidzbarku zapytaliśmy biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Pytany o to samo starosta Harhaj odpowiada: – A czy stadiony są opłacalne? Nie. Do wszystkiego trzeba przecież dokładać.
Rzeczpospolita

Szczerzy do bólu.

Krzysztof Dowgird

Kalkulacje ekonomiczne w przypadku wydawania publicznych pieniędzy nie powinny obciążać mieszkańców. Prywatne pieniądze wydaje się niewątpliwie po głębszym zastanowieniu. Zobaczymy czas pokaże, ale skutek jest łatwy do przewidzenia, ale Waćpana pewnie już na tym forum nie spotkamy. Co do reklamy bo pewnie do tego Waść pijesz to pisałem ,że Lidzbark jest i będzie zadupiem, choćby ze strony lokalizacji.
Piał pan o pewnych hotelu jaki to biznes , a dziś to i na wypłaty dla ludzi brakuje. A co będzie z Termii gdy okażą się pomysłem chorej głowy ?
Moim zdaniem tego rodzaju pomysły powinny być realizowane na minimalnym ryzyku. Tu mamy do czynienia z 90% ryzykiem wtopy. I przy tym pozostanę. Bajki typu promocja miast są jedynie bajkami.

ggg

21 stopni nie 24 jak to mówił starosta , z resztą tekstu zgadzam sie z Toba w 100% .pozdrawiam

Krzysztof Dowgird

No to jakieś prawdy się dowiedzieliśmy. Podgrzanie wody o 3 stopnie dodatkowo to też nie w kij dmuchał. Rocznie kosmos.Na razie reklamę mamy o bezsensownym wydawaniu pieniędzy unijnych.

Krzysztof Dowgird

Mądrze ktoś napisał . Urzędy ze środków własnych oglądały każdą złotówkę i na spinacze brakło. Natomiast fundusze unijne rozwalane są na głupoty które rozpyla rzesza wielu tysięcy urzędników, urzędów ,agend, przybudówek etc. W połowie przejadając te środki.. Co do leczniczych wartości wody to można brać wodę z Łyny bez wiercenia, ( ujęcia na górze paradoks I) i zaproponować lecznicze właściwości po zrzutach z mleczarni ( maseczka twarogowa, serwatkowa ). Taki manewr, taki mark. pt. I ty możesz być Kleopatrą Przypomnę internaucie. W kranie mamy wodę ze studni głębinowych. Jeśli idzie o solanki, bez problemu można wodę dosolić. Technologia dziś pozwoli na to, a sól jest tania. Po co wydawać 5.5 mln na wiercenia i robić ubaw firmie wiercącej. Przy kosztach dogrzewania to małe miki. Natomiast solona woda niszczy materiał: rurociagi , pompy To także koszta. Prawda wygląda inaczej. Najpierw wiercono łudząc się ,że będzie inna temp. niż 24 stopnie. Niewypaliło.… Czytaj więcej »

Przemas wredny zgred

Imć Panie Pułkowniku… co do Term, to zdania można mieć różne i odmiennie postrzegać potrzebę, lub nie powstania owej "inwestycji". Kalkulacje ekonomiczne mogą mieć inne założenie – inne zatem będą oczekiwane korzyści. Każdy może sobie tu ponarzekać 😉
P.S. http://pl.wikipedia.org/wiki/Inwestycja – to tak dla zrozumienia, co jest inwestycją i czy musi ona przynosić zyski 😉

liwa

No tak a nam w Lidzbarku podniosą jedną z najwyższych w kraju stawek za wodę i kanalizację oraz podatki.

Andrzejek

Habemus papam…niestety ani Harhaj ani Wajs ;-)…jakiś tam nieznany kardynalik, który nie wie nawet gdzie jest Lidzbark i jego Termy……Wiara,że świat jest sprawiedliwy jest niestety niebezpiecznym złudzeniem…;-)

Berbeć Adam

Drodzy dyskutanci, widzę, że nie wiecie, co to są "termy lidzbarskie", wyjaśniam, to nic innego, jak nazwa reklamowa,handlowa, zwykły mark. To samo, co pobudowano w D. Mieście, czy Olsztynie.
Różnica jest taka, że woda nie będzie z kranu tylko głębinowa, dodatkowo lecznicza/zależy wg kogo/.
Podniecacie się nie znając sedna sprawy. Róbcie dobry PR, może się wszystkim polepszy.

Mała Mi

Taaak, też słyszałam o tym w Zetce 😉 Mówili i to kilka razy. Nawet znajomi ze studiów (w Poznaniu) pytają o co chodzi z tymi "termami" ;-p

Andrzejek

..mnie pytają o Fermy…..bo Termy w Krainie Tysiąca Jezior nijak wpasować do krajobrazu….;-)

mija ma

A gdzie niby pasują do krajobrazu? Z ferm bardziej śmierdzi, z term mniej. Literalnie, rzecz jasna…;)

Andrzejek

…właśnie w Radio Zet……"rzecz" o Termach….Zaraz ludzie zapomną,że mieszkał tu Kopernik i Krasicki…;-))

Berbeć Adam

Powtarzam, nie emocjonować się takimi artykułami.
Najpierw należy poznać autora, zleceniodawcę i cel jakiemu ma służyć.
Bibuła, dobra była za czasów carskich, teraz spowszedniała, lud jest mądrzejszy, bardziej krytyczny.
Nie tak dawno, za posiadanie maszyny do pisania i powielacza spirytusowego wsadzano do więzienia.

ggg

Termy jednak 21 stopni C !!! http://www.rp.pl/artykul/989093-Termy-z-zimna-wod

Jacek

http://www.rp.pl/artykul/989093-Termy-z-zimna-wod

Kolejna prasa porusza temat… Ostatni akapit jest przedni…

Gość

Ty Gośka masz dobrego pomysła, niech zrobią tropikalną wyspę, a co tam, a najlepiej niech z Lidzbarka zrobią Dubaj, hotel już mamy, co prawda tylko 4gwiazdkowy ale o kolejne trzy można się postarać jak się załoga nauczy języków obcych a kucharze gotować. Można wyciąć wszystkie stare drzewa i posadzić nowe ale tylko palmy. Być może Twoja koncepcja zostanie zaakceptowana i w krótkim czasie zacznie być realizowana. Wszystko jest możliwe, pomysły z kosmosu są w modzie.

liwa

Trzy gwiazdy już mamy Marszałek, Starosta i Burmistrz

GoszkaGośka

Dlaczego po prostu nie zrobią tropikalnej wyspy takiej jaka jest pod Berlinem? http://www.sunkisstravel.com/parki/tropicinformac

API

Nie zrobią, bo nikt by tu nie przyjechał. Nie mamy infrastruktury drogowej jak w normalnym kraju.

Gość

API, przecież drogi i ronda też robią. Można jeszcze w Lidzbarku zrobić pola golfowe, akwapark, disneyland,spa i wiele innych atrakcji, oczywiście to wszystko z myślą o mieszkańcach naszego miasta, żeby po pracy mogli wypocząć i się zrelaksować.

liwa

I muzeum kolei.
Bo każda lidzbarska władza po kolei coś spiepszyła począwszy od strefy ekonomicznej, która miała powstać 18 lat temu jak potrzebował tego zagraniczny kapitał. /Dobre Miasto na tym skorzystało /

GoszkaGośka

Pada śnieg- to wina Wajsa

Andrzejek

panie Krzysztofie.
wprawdzie nie odróżniam PO od PiS-u .(.wcale nad tym nie ubolewam)…ale wobec dziwnych przedsięwzięć naszych po-wskich włodarzy nietrudno przewidzieć jak będzie wyglądał polityczny scenariusz w kolejnych scenach i ujęciach ( ustępach- byłoby tu lepszym słowem)..jeżeli PO straci prestiż i dominacje w naszym regionie to w zwyczajowy, tradycyjny sposób najbardziej zaangażowani będą szukali winnych zaistniałej sytuacji….. potencjalne kozły ofiarne znalazły się więc same….;-)
Pielęgnowanie ambicji może jest i czymś przyjemnym….o ile potrafi się zachować umiar i rozsądek … A za oknem Grenlandia…;-)

Krzysztof Dowgird

Gdy w termach nie będzie ludzi to będzie za późno przyjacielu. Wtedy utrzymanie tego cyrku będzie kosztowało nas mieszkańców. Już dziś mamy najdroższą wodę i śmieci. G. Krzyżowa była i te same pajace ją sprzedały, a teraz udają ,że nie wiedza kto. Za czyje pieniądze powstał wyciąg pamiętasz ? Hotel miał być antidotum na bezrobocie – dziś nie mają ponoć na wypłaty dla personelu. Wielochowo – porażka, pseudo- staremiasto porażka, stadion porażka, stan ulic porażka. Opowiadanie bajek o turystyce z Rosji jest bujdą na resorach. Nikt nie dokonał i nie podał ekonomicznego przeliczenia czy uzasadnienia powstania term. Przeczytasz je w jednym z ty umieszczonych artykułów. W szczególności w jakim celu powstają tzn. stołki dla decydentów i ich kolesi, a Niemcy rżą w gazecie o głupocie naszych najmożniejszych decydentów. Bajdurzenie o turystyce, zatrudnieniu już było i jest głodnym kawałkiem. Ze względu na podły klimat nie ma mowy o turystyce w L.W..… Czytaj więcej »

Danuta K.

Do tego należy jeszcze dołożyć perspektywę wiatraków, które mają otoczyć nie tylko termy, ale także całe miasto Lidzbark Warmiński.

API

Tak, to może być kolejna atrakcja turystyczna. Wyglądają tak pięknie i majestatycznie…. aż się rozmarzyłem.

liwa

Racja , walą nas po kieszeniach.

paweł

szanuje naszlidzbark. pl i fajnie mi się to czyta, ponieważ poruszasz ciekawe tematy. ale na Boga wieczna nagonka na swoje miasto? dajcie się rozwinąć tym termom i wtedy jak nie będzie ludzi krytykujcie, anie typowo po polsku na starcie zaszczekać, tak samo nastepny artykuł o ogrodach, czy to na serio sie wam nie podoba? przeciez to fajnie wyglada i reprezentacyjnie na tej przelotówce. Oczywiście, że trzeba im patrzeć na ręce ale nie za każdy czyn wyśmiewać i obrażać. Pomyśl jakbyś sie urodził w Górowie lub Bisztynku co byś pisał. Pozdrawiam redakcje i wyluzujcie trochę.

API

zrób rachunek ekonomiczny w zakresie utrzymania term. To My, będziemy dopłacać do nich, z naszych podatków

Krzysztof Dowgird

"Na pensje członków radny nadzorczej trzeba jakoś uzbierać, szczególnie jak Burmistrz zatrudnia Marzenę Słomkę, mieszkankę Olsztyna. Jest członkiem rady nadzorczej wodociągów, pracuje w prywatnej telewizji, chwali Wajsa w lokalnej TV. Jak tu nie chwalić za wynagrodzenie przy którym nic nie trzeba robić. Takimi sprawami powinno zająć się CBA".

Krzysztof Dowgird

Skoro władze tego miasta nie potrafiły zarządzać i sprzedały : przedzamczem ,Kłębowem, G. Krzyżową, wodociągami etc. To kto im pomoże zarządzać termami wybudowanymi ? Większośc obywateli nie ma pojęcia ile będzie nas kosztował ( na razie 63 mln) ten protasowy gniot.

API

Nowy gospodarz przedzamcza uratował ten zabytek przed całkowitą dewastacją i ruiną. To wielki plus dla inwestora. Już kiedyś pisałem o tym, że oddanie za darmo też byłoby dobrym wyjściem. Co innego sprawy dotacji od marszałka dla prywatnego inwestora, jak też fałszowanie dokumentów.

gościu

Paweł: myślę dokładnie jak Ty. Stronka stała się pseudopropagandowym stworem chorej wyobraźni wiecznie niezadowolonego z życia w tym mieście osobnika. Niestety nic się nie da zrobić z takim frustractwem; może faktycznie złóżmy się obywatele na nowy aparat dla Apiego, może uleczy to w jakiś sposób maniakalne zapędy i wszechobecne krytykanctwo wielkiego A. Jakoś wcześniej można było tutaj poczytać fajne artykuły, w miarę obiektywne, ale nie–przecież trzeba wyrosnąć na lidzbarskiego Che Guevarę! Nie mogę się doczekać artykułu o utrudnieniach w ruchu przy cerkwi, no bo po co tam rondo, było fajnie, a rozkopali, a czy skończą, a za ile, a po co, a czemu tak a nie inaczej? Później rondo Olsztyńska-Wiejska– a na co to komu, a drzewo wycięli, a teraz tak łyso!! K..wa ludzie otrząśnijcie się w końcu z tego marazmu i zacofania. Dajcie już spokój z tym wylewaniem żółci i opluwaniem wszystkiego. Przyjdą wybory, zagłosujesz na Pisiorów, i co… Czytaj więcej »

gościu

A zapomniałem jeszcze– proszę teraz opluwajcie mnie jadem!!!

API

Dziękuję, w końcu ktoś ocenia mnie prawidłowo. To nie był nowy aparat, tylko obiektyw do aparatu, przypomnę sigma 35mm F1.4 z mocowaniem pentax. Mają pojawić się za niedługo w sprzedaży, obecnie można zamówić w przedsprzedaży;)

.marian.

Ty peowcu z pisu, jak Ci dobrze na państwowej posadce to japa w kubeł, bo jak wygram wybory to was wszystkich znajomków ,rodzinków, tluków co tylko uczą sie wypelniać papierki i przytakiwać głupocie, bez normalnego, inteligentnego myślenia, wypierdole na zbity pysk!!!

.marian.

A, bym zapomniał ,ja Cię ćwoku nie opluwam ,tylko olewam.

Krzysztof D

To prawda o wydawaniu publicznych pieniędzy.