Sie 222013
 

DLOOPWydarzeniaMedia unikają kryptoreklamy jak diabeł święconej wody. Jeśli jednak materiał realizowany przez innego wydawcę wyjaśnia ważne zagadnienia związane z funkcjonowaniem naszej małej społeczności lokalnej – warto złamać tę niepisaną dziennikarską zasadę.

Niewiele osób w Lidzbarku Warmińskim wie, że mamy własną miejską telewizję. Nazywa się to TVL Lidzbark i należy do „koncernu” medialnego TVO Telewizja Olsztyn (proszę nie mylić ze stacją TVP Olsztyn). Ta lokalna telewizja dostępna jest w internecie pod adresem www.tvlidzbark.pl  i prezentuje materiały dotyczące ważnych wydarzeń w naszym mieście.

W programie z dnia 3 lipca dociekliwi reporterzy TVL Lidzbark ustalili, dlaczego Lidzbarczanie muszą płacić tak wysokie stawki za dostarczaną wodę i odprowadzanie ścieków. Oryginalny materiał wideo znajduje się pod TYM LINKIEM Dla wygody umieściłem jego kopię w serwisie YT, do oglądnięcia poniżej.

Z materiału wideo dowiadujemy się, że posiadanie bieżącej wody i kanalizacji stanowi swojego rodzaju luksus (w końcu mamy 21 wiek). W dodatku nie potrafimy odpowiednio się zachować wobec tak wielkiej zdobyczy cywilizacyjnej, jaką jest kanalizacja. Oj, powinien ktoś nauczyć kultury te ciemne masy ludzkie z Bema czy Zydląga. Płacimy tak dużo, bo zwyczajowo wyrzucamy do sedesów metalowe łyżki i widelce. To się w głowie nie mieści, mieszkańcy Bartoszyc już dawno przeszli na używanie plastikowych sztućców i tam w kanalizacji nic złego się nie dzieje. Pompy radzą sobie z plastikiem i nie trzeba ich wymieniać, dlatego mają o połowę niższe stawki za wodę i ścieki niż Lidzbarczanie (o połowę).

Mieszkańcy Lidzbarka nie dbają o własny interes, jedne z najwyższych stawek za wodę i odprowadzanie ścieków wynikają z nieumiejętnego korzystania z tych zdobyczy cywilizacyjnych. Cennik proponuje Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Lidzbarku Warmińskim, a Rada Miasta zatwierdza go bez wahania czy choćby jednego pytania o słuszność naliczonych stawek. Analizując stawki za wodę i kanalizację w poszczególnych miastach naszego województwa, można wyciągnąć wnioski na temat, co mieszkańcy wrzucają do sedesów i w jakiej ilości. Poniżej zestawienie cen wody i kanalizacji w kilku okolicznych miejscowościach.

 

Stawki opłat za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków w kilku miastach Warm-Maz.

Stawki opłat za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków w kilku miastach Warm-Maz.

Najmniej płacą mieszkańcy Bartoszyc, lecz wiemy skąd wynika tak niska stawka. Być może, w jej utrzymaniu pomaga jakaś „tajna” rura, którą sprowadza się wodę z Rosji. Wiadomo, tam nawet benzyna sporo mniej kosztuje. Bartoszyce zajmują przedostatnie w kraju miejsce pod względem wysokości stawek za wodę i kanalizację. Mniej płacą już tylko mieszkańcy Chorzeli w woj. Mazowieckim, ale jak się dzisiaj dowiedziałem, tam jadają posiłki używając własnych rąk jako sztućców. Od lat żadna pompa się tam nie zepsuła.

Zachęcam do oglądania materiałów publikowanych przez TVL Lidzbark. Dzięki tej telewizji wątpiących w słuszność decyzji naszych władz miasta systematycznie ubywa. Z niecierpliwością czekam na materiał o Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej. Dowiemy się z niego, czym zawinili mieszkańcy Lidzbarka, że muszą płacić jedną z najwyższych stawek w kraju za wywóz śmieci.

 

 

 Posted by at 8:43 pm

65
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o

Si deseas deseo a crecer tu experiencia solo seguir visitando esta página web Página web y estar actualizado

con la última más actualizada al día news update publicado aquí.

Me gusta mucho cuando la gente confluyen pensamientos vistas.
Gran blogs, aferrarse a él!

Manera fresca! Algunos muy puntos válidos! Aprecio que
escribir este post y también el más el resto del sitio es muy realmente bueno.

Dobre, dobre, dobre rekomenduję każdemu! przenośne kabiny prysznicowe, wynajem wc,

kontenery socjalne, kontenry męskie, serwis kabin przenośnych

fred

wodociagi lupia mieszkancow , nikt nie reaguje

gość ale nie nied.

Panie Wajss! Czas przeszły – odejść, odejść -precz z funkcji……………

aktor

Burmistrz powinien dostać Oskara za wyśmienite aktorstwo swojego życia

Grande

proponuje `Stańczyka` dla władz za `zimne termy`.

jaNUSZ

POLNIA WYGRALA NASTEPNY MECZ I JEST LIDEREM ZAPRASZMY NA MECZ NA STADION JOZ W NAJBLIRZSZA SRODE Z CZRNYMI OLECKO

Grande

Niestety władze są POwiązane z przedzamczem w końcu hotel K był sztandarowym obrazkiem na ulotce wyborczej PO pt. Polska w budowie. Kto znalazł tam bezpieczna przystań czyż nie towarzystwa z lokalnego kółka PO i żony marszałka na czele. Czy zimne termy nie są daniem do przystawki jaką jest hotel ? No bo cóz wart czterogwiazdkowy hotel na zadupiu. Ile PUP wydał na szkolenia pracowników i ilu ich pracuje ? Hotel 1/3 ale znaczenie ma nie procent tylko kwota dofinansowania. Źle to wygląda, a dla mnie jako mieszkańca hotel nie zmienił niczego.
Kto dopuścił do budowy mostu na fosą bez uzgodnienia z GDDKiA, dopisywanie działek, oddawanie ulic i stawianie szlabanów. Zdaje się ,że POwiązania biznesu i lokalnych feudalnych władców jest oczywiste.

prywaciarz

Artykuł jest o wodociągach, ja rozszerzyłem go o powiązania rodzinne w budżetówce, co niektórzy nazywają nepotyzmem (ogólnikowo). Ja podałem jeden z konkretnych przykładów). A Ty Grande nic na tym świecie nie widzisz oprócz przedzamcza? Hotel dla Ciebie nie zmienił nic (bo dla mnie wiele- teraz wiem, że mieszkam w mieście) a Ty nie potrafisz o niczym innym rozmawiać. Zafiksowałeś się na tym hotelu i bez resetu chyba się nie obędzie.

prywaciarz

Obecny dyrektor wodociągów ma pełne kwalifikacje, ponieważ jego mama jest rodzoną siostrą p. Boruszewskiego. Pan Boruszewski jest emerytowanym oficerem Wojska Polskiego. Pobiera wysoką emeryturę, ale nie przeszkadza mu to mieć drugie źródło dochodu, również z budżetówki. Wyciąga z budżetu podwójną kasę (skromnie licząc) i jeszcze załatwia etaty rodzinie. To jest sku…syństwo, a nie to czym się podniecacie, tzn przedzamcze. Zamiast piętnować wynaturzenia pseudodemokracji czepiacie się prywatnego inwestora, który tak naprawdę jest dyskryminowany. Zobaczcie na tablicach koło zamku i koło oranżerii, jaki procent dofinansowania miały te dwa obiekty. Poza tym niech ktoś znajdzie chociaż jedną inwestycje, przy której dofinansowanie było na równie niskim poziomie (procentowo) co przedzamcze. Trochę odbiegłem od tematu, ale wkurza mnie Wasza bezmyślność i czepianie się ciągle przedzamcza. Przedzamcze i jego właściciel nie ma żadnego wpływu na ceny w mieście, natomiast mieszkańcy naszego miasta którzy nim żądzą mają i to jaki.

ggg

http://www.lidzbarkwarminski.wku.wp.mil.pl/pl/600
Znane nazwiska emerytowanych oficerów na zasłuzonej "emeryturze " :)))

ggg

HISTORIA WKU z ich strony .
Wojskowa Komenda Uzupełnień

Komendant WKUppłkEdmundSZARBAK(1980-1981)
Komendant WKUpłk dypl.NorbertRAUBO(1981-1989)
Komendant WKUppłkAdamWOJCIECHOWSKI(1989-1992)
Komendant WKUppłk mgrWaldemarBORUSZEWSKI(1992-2007)
Komendant WKUppłk dypl.PiotrZALEWSKI(2007-2010)
Komendant WKUmjr mgrKrzysztofPIASKOWSKI(2010-2011)

Niektórzy z ztych panów czynnie pracują po odejściu na" odpoczynek "

ggg
okularki

Skoro mowa o koneksjach, to skromnie dodam, iż mama przewodniczącego RM i tata z-cy burmistrza to rodzeństwo. 😉

Harcerz

Co do koligacji rodzinnych , to piastujący funkcje muszą uważać ,żeby w przyszłości nie doszło do kazirodztwa.
Już nie wiadomo kto z kim , i kto czyim wujkiem jest.

Inzynier

Kraty i wirówki są na pewno w oczyszczalni ścieków . Czy są gdzieś jeszcze?

Groszek

Na przepompowniach. Takie w mieście są.

Inzynier

A przed jakimi przepompowniami w mieście są kary ?

Slawek

Te widelce to oczywiście przesada. Chciałbym aby @ Inzynier powiedział coś na temat filtrów, które są zainlstalowane przed pompami. Kraty, wirówki oddzielają zanieczyszczenia mechaniczne dosyć skutecznie. Gdyby jednak z jakichś podowdów uległa uszkodzeniu pompa, to nie jest to powód do podwyższania rachunków. Koszty powinny byc pokryte z bieżacych opłat. Nie sądzę też aby zachowanie Lidzbarczan rózniło się znaczą od mieszkańców okolicznych miejscowości. Argumenty tego typu są dziecinne i źle świadczą o dyrektorze PWIK (jego zdolnościach umysłowych lub naiwnym traktowaniu mieszkanców).

jan

moim zdaniem poprzedni dyrektor był ok.,jakie kryteria należy spełnić,żeby zostać szefem PWiK tzn. jakie trzeba mieć przygotowanie techniczne,menadżerskie,ekonomiczne i jaki staż pracy ? myslę,że wypowiedzi takich osób powinny być absolutnie poważne, a jak ktoś zwala na widelec krociowe podwyżki to takie pytanie samo się rodzi..Zastanawiam się kiedy mieszkańcy się przebudzą i zaczną analizować i porównywać ceny, a przedewszystkim reagować ! Po przeczytaniu tego artykułu jako mieszkaniec miasta odniosłem wrażenie, że jestem traktowany jak półdebil.

API

Szykuje się kilka skarg na bezczynność urzędu w kwestii uzyskania informacji publicznej. Każda skarga wymaga 100zł opłaty. Ma ktoś pomysł skąd wziąć na to środki?

flo

…najlepiej od wnoszącego skargę…;)

mieszkaniec

wiem na bank ze naczelnik czyta to forum,on nienawidzi wspolnot mieszkaniowych ,i te wspolnoty powinny pokazac mu to samo,w miescie pogarda ze strony wladz dla prawa,wynik glosowania w po jak za komuny 14 tys to sami funkcyjni a zalatwili to tacy jak nasi funkcujni z po,to oni doprowadza swoja arpgancja ze wygra pis,po tym sie osraja i zobacza co to znaczy odpowiedzialnosc prawna,miasto pieknieje,za unijne a on zaciaga nowe kredyty na wklad,wielka mi feta,majac kase to i by byczkowski upiekszyl miasto ale nie siedzial by w krasickim,gronkiewich pokazalo ostatnio o 5 rano i jacy sa mocni tego rodzju ludzie jak maja wizje zabrania stolka,he he he he he,nasi to by w kiblach siedzieli !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Grande

……skoro mowa o widelcach i nożach w kiblu, to zastosowano odpowiedzialność zbiorową i podejrzewam ,że ludzie inteligentni piszący i czytający te fora nie wrzucają do kibli rzeczy, bo sami mieliby problem. Burmistrz , gdyby był człowiekiem inteligentnym, powiedziałby tak : niestety musimy kanalizować osiedla i podłączać do sieci , bo będziemy płacić kary, więc ta kasa jest potrzebna jako wkład własny i musimy jako obywatele na nią się po prostu zrzucić. Tak więc obywatele zrzucacie się nie tylko na sieci, ale i gdzieś ukryta będzie także kasa na zimne termy, na które nie przeprowadzono nawet konsultacji społecznych.

ana

Może ktoś ma sztućce "made in zsrr"? Słynęły z solidnego wykonania 😉

Grande

Mam, ale nie wrzucam do kibla, bo są faktycznie solidne i nie wyginają się jak chińszczyzna z plastikowymi rączkami :):) Niezniszczalne niczym czołg T- 34.

Grande

Czas może wyjaśnić tzw. operatywne księgowanie i dlaczego woda w Lidzbarku jest droga.
Wiadomo, że wodociągi jako spółka miejska nie może mieć zysku z prowadzenia działalności. Jak wyciągnąć pieniądze od mieszkańców i jak zrobić ,aby miasto miało zysk a nie naruszy ustawy ? Podnieść stawki za metr sześcienny, a miasto wystawi wodociągom fakturę za tę górkę za dzierżawę gruntu na którym położone są nitki wody i kanalizacji o tyle ile trzeba tak aby zysk był równy zero. To samo można przećwiczyć ze śmieciami. W ten sposób kasa miejska się zapełni, a spółki będą w zgodzie z ustawą. Ot i cały figiel ceny metra. chytrze nie ?
Takich bzdur nie słyszałem. Po co są studzienki ? Czy aby nie do osadów ?

Groszek

Grande. Cytuję Twoją wypowiedź: "Takich bzdur nie słyszałem." Gdzie jest napisane, że miejska spółka nie może mieć zysku? I drugie pytanie. Czyją własnością są instalacje wodociągowe i kanalizacyjne?
Powtarzam cytat "Takich bzdur nie słyszałem."

Grande

czytaj ze zrozumieniem i akapity groszek, gdyby wodociagi regulowaly ceny ze wzgledu na znaleziska to doszlibysmy do kosmosu w cenach. ponial groszek ostatnie zdanie jako calosc? widelce-10 zl, firanki- 15, gitara 18,beton w kiblu -30. Eksploatacje i awarie trzeba wliczac. Pytasz czyje? Nasze- mieszkancow. Tak przyjacielu doczytaj o spolkach miejskich i ich zadaniach w samorzadach oraz po co sa.

Grande

……..a o trwalych zarzadach, oplatach przesylowych, ustawie o samorzadach tez pewnie nie slyszales ? To moze inny przyklad. Slyszales zapewne o ustawie smieciowej. Samorzady nie moga na wywozce smieci zarabiac,ale nie przeszkadza to skalkulowac ceny tak aby samorzad mial biznes i to jest kreatywne ksiegowanie. Tym bardziej gdy dyr. sp. city wybiera , no kto? Pomysly na krojenie mieszkancow zawsze sie znajda, gdy spotka sie szef z podwladnym. Sporo miasto wydaje na glupoty i dlatego tak wyglada cena wody i smieci. Kreatywna ksiegowosc. Ktos musi za to zaplacic.Jak tego nie rozumiesz Groszek to trudno,bedziesz jak wiekszosc mieszkancow zyl w nieswiadomosci jak robia Cie w jajo.

Groszek

Rzeczywiście odpowiedź godna zauważenia. Ale nadal nie wiem, gdzie jest napisane, że spółka miejska nie może mieć zysku?
Nadal nie wiem czyją własnością są instalacje wodociągowe i kanalizacyjne? No to może zaczniemy dyskutować o meritum stawianym przez Ciebie a przy okazji co to jest księgowanie kreatywne i na czym to polega?

Grande

No ta spółka akurat nie może czerpać zysków z samej wody dostarczanej mieszkańcom, ale może prowadzić innego rodzaju działalności wg swojego statusu i to miałem na myśli. Ma planować rozwój sieci i odkładać środki. Zyski może sobie kroić na innym polu, ale to też jest określone w akcie założycielskim. Zysk w tego typu przedsiębiorstwach jest iluzoryczny, bo i tak kończy w kasie miejskiej zapewne. USTAWA z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków1) Polecam rozdział 4 paragraf 20. Tam znajdziesz wyjaśnienie finansowych zależności dotyczących funkcjonowania przedsiębiorstw zaopatrujących ludność w wodę. W instalacje wodociągowe i kan. są nasze , bo miasto to my mieszkańcy- to już chyba Ci wyjaśniłem. Kreatywne księgowanie ? Najlepszym specjalistą w kraju jest minister finansów Rostowski, a lokalnie popytaj burmistrza jak to się robi.

Groszek

Chyba jednak czytamy co innego niż rozumiemy.. Podpowiem. Mieszkańcy za wodę nie płacą! Płacimy za koszty jej dostarczanie do odbiorców. To znaczy, że kosztują środki techniczne i energia. I tam należy szukać obniżenie kosztów. Spółka miejska jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością i działa na podstawie kodeksu handlowego. Kodeks handlowy jest tylko jeden. Nie ma tam mowy o innych zasadach dla rozliczania kosztów zaopatrzenia w wodę. Instalacje wodociągowe i kanalizacyjne nie są własnością "wodociągów" i twierdzenie o naliczaniu za dzierżawę terenu jest przesadne. Określenie nasze rury jak twierdzisz, pochodzi z okresu socjalizmu w Polsce a to już minęło. Proponuję abyś przyznał, że poniosło i cofasz niezasadne zarzuty. Oczywiście koszty są zbyt wysokie ale to już oddzielny temat. Tak się składa, że wiem co piszę i znam merytorycznie tego typu problemy.

Grande

cyt. Podpowiem. Mieszkańcy za wodę nie płacą! Płacimy za koszty jej dostarczanie do odbiorców. To znaczy, że kosztują środki techniczne i energia. nie zapomnij o opłacie za przyłącza.To też wymyślony kolejny podatek. Co za różnica dla portfela ? To niuans którego obywatel nie musi rozumieć. Stawka za metr sześcienny jest stawką za którą trzeba zapłacić. Fizycznie nie ma to znaczenia. Jest drobny koszt płacimy za wodę grosze co prawda…. do urzędu marszałkowskiego jako składową kosztów. Art. 19 1. Rada gminy, po dokonaniu analizy projektów regulaminów dostarczania wody i odprowadzania ścieków opracowanych przez przedsiębiorstwa wodociągowokanalizacyjne,uchwala regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków,zwany dalej „regulaminem”. Regulamin jest aktem prawa miejscowego. Inne zasady hm.to chyba to. Spółki handlowe też obowiązują umowy. Nie znamy umowy między spółką a U.M. i sposobem rozliczania oraz działanie na podst. aktu prawa miejscowego. Czy sieć stanowi własność miasta ? Czy spółki miejskiej ? A a co to jest miasto… Czytaj więcej »

Grande

… a tak na marginesie spółki handlowe wod- kan może kontrolować RIO jak myślisz dlaczego ?

Harcerz

Opłaty za umieszczenie sieci przesyłowych wprowadzono chyba od dnia 1.06.2008 dla wszystkich nowych urządzeń umieszczanych w pasie drogowym. Oto przykłady niektórych opłat dotyczących odbiorców indywidualnych :
-20 metrów ciepłociągu prywatnego w chodniku 500 PLN rocznej opłaty
-6 m przyłącza wodociągowego w ulicy i chodniku -75 PLN rocznie
Teraz mamy budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Opłaty za sieci ułożone w ulicach PWiK będzie przezrzucało na mieszkańców cena wody.

max

niech pierdoła świeci okiem a my robimy swoje i tak zawsze jest, wybrali pociotka który dobrze mówi, choć na zawsze w dupie był mało widział no ale jest więc tera można swoje robić, hahahaha śmiech na sali, normalnie śmiech, pozdrawiam swojaków;)

der Spiegel

Pozwolę sobie skomentować cytatem filmowym: "mają rozmach skurwy.yny"
Pozdrawiam radę miasta o burmistrzu nie wspominając.

dudek

Zostawiłem sobie tylko jedną łyżkę… he he, będziemy płacić jeszcze więcej.

Grande

No pewnie trzeba będzie utrzymać zimne termy i kolesi z PO na przydzielonych tam stołkach.

trochę zorientowany

To taki dobry PR i robienie wody z mózgu…. Absolwent przygotowany do kontaktu z mediami a niekoniecznie już znający się na rzeczy od środka…

kkk

a ile prezes zarabia? Może część pieniędzy idzie na jego zasłużoną pensję.

ggg

Po odwołaniu starego prezesa ok roku temu ,nowy prezentuje sie w TV wyśmienicie !
Na mocy Uchwały Nr 15/11/6/2012 z dnia 23.07.2012r. Rady Nadzorczej Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Spółki z o.o.w Lidzbarku Warmińskim – powołano Bartosza Buczyńskiego na stanowisko Prezesa Zarządu – Dyrektora Spółki Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Lidzbarku Warmińskim.

trochę zorierntowany

Jeśli chodzi o wypowiedź szefa PWiK to twierdzę, że robi nas w balona. Żaden sztuciec nie jest w stanie uszkodzić pompy w taki sposób, by konieczna była wymiana CAŁEJ POMPY. Tej wielkości pompa co najwyżej zmiele taki kawałek metalu i przepompuje go dalej, ewentualnie zostanie on w samej pompie zablokowany w elemencie ruchomym i będzie tam sobie siedział do chwili demontażu takiej pompy i wyciągnięcia delikwenta. Po takiej operacji pompa jest W PEŁNI SPRAWNA. A nawet, jeśli uszkodzeniu ulegnie uszczelnienie takiej pompy, to jest to koszt rzędu do 1000 PLN…..

Inzynier

No nie masz racji. Elementy takie jak łyżki. kamienie, piasek, cegły, gruz, firanki zasłony, pieluch , ręczniki bawełniane , szmaty rajstopy, rękawice spawalnicze , latex , kalosze dziecięce i inne materiały płynące w ściekach mają duży wpływ na niezawodność pracy pomp, . Trwałość pomp zależy od rodzaju materiałów z jakich wykonanie są pompy ,typów ich konstrukcji, prawidłowego dobór. Pompy ściekowe ( tanie ) bardzo szybko się zużywają i jakakolwiek ich awaria pociąga za sobą wysokie koszty naprawy. Czasami nie ma po co reanimować wyeksploatowanego "trupa". Taniej ,w ogólnym bilansie wychodzi kupić nowe . Prawdziwe pompy ściekowe, duże przepompownie to koszt dziesiątków a czasami setek tysięcy złotych. Najdroższy element inwestycji. W przetargu i tak zawsze liczy się 100% ceny. Potrafimy tak rozpisać przetarg , cieszymy się , że mamy tanio , no to mamy , to co mamy. Mamy drogą wodę i kanalizację to cieszmy się , bo będziemy mieli drożej.… Czytaj więcej »

ggg

czyli morał z tego kupić dobre pompy których naprawa kosztuje ok 1000zł !!!

trochę zorientowany

Po części zgodzę się z Tobą, że nie ma co reanimować trupa, ale ów trup zdążył zarobić na siebie wielokrotnie, więc tym bardziej należy go wymienić. Po drugie tak naprawdę to w pompie zużywają się w sposób naturalny tylko elementy ruchome takie, jak wkłady uszczelniające, łożyska silników. Jedynie wirnik samej pompy po dłuuuuugiej eksploatacji może ulec wytarciu lub degradacji spowodowanej kawitacją. Dlaczego mam rację? Bo pracuję w innej branży, a z pompami podobnego przeznaczenia i podobnej wielkości stykam się na codzień i naprawiam je. Uwierz mi, że pompy eksploatowane przez PWiK są tak masywnie zbudowane, że żaden sztuciec, gumak, żadna szmata nie jest w stanie zniszczyć samej pompy. Pompa może zostać jedynie przytkana, co nigdy nie jest jej awarią. Pompę taką wyjmuje się, czyści z niepotrzebnych elementów co trwa pół godziny i jazda… Powiem Tobie, że uczestniczyłem w wyciąganiu kamienia z pompy, który został zassany. Pompa zablokowała się i zadrzymała,… Czytaj więcej »

Inzynier

Owszem konstrukcje pomp ściekowych są bardzo mocne . Ale jak nazwa wskazuje nie służą do tłoczenia widelców , kaloszy , szmat. Co do przyczyn awarii jak wiesz może być ich wiele. Nie spotkałem się z kawitacją w pompach ściekowych bo pompa jest cały czas pod wodą – jest zalana . Chyba ,że szmaty blokują dopływ. Były przypadki pojawiania się pęcherzy powietrza wewnątrz korpusu pomp podczas wypompowywania ścieków z pompowni do poziomu poniżej góry korpusu wirnika (to wiem od serwisu pomp ) . Wirnik może zostać wytarty przez tłoczony piasek lub "zjedzony" przez agresywność ścieków , które tłoczy. Nie ma powodu by padło uszczelnienie padło w pompie ściekowej,chyba że jest kiepskiej jakości lub wał silnika jest "przeciążany mechaniczne". Poza tym wszystko da się naprawić , tylko koszty i czas dostaw elementów zastępczych. Im starsza pompa tym oryginalne części więcej kosztują . Jak poskładasz do kupy wszystkie koszty łącznie z robotą serwisu… Czytaj więcej »

Adam Berbeć

Ale nie jest tak żle, miałem czelność widzieć u rolnika pod Lidzbarkiem, pokój łazienkowy około 40m2, w tym sauna,prysznic-deszczownia, umywalka,wanna o jakiej w mieście nawet nie marzą, bidet i sedes. Panowie czapki z głów,ile lepsze.

bezczelny

Zobacz w słowniku co znaczy słowo "czelność", zanim będziesz miał czelność coś tu napisać.

Adam Berbeć

Słowo użyłem z pełną premedytacją, "pouczycielu"

bezczelny

W takim razie będę miał czelność zacytować zdanie z filmu: "nie chce mi się z Tobą gadać"

gość

A co ma wspólnego rolnik POD LIDZBARKIEM i jego pokój łazienkowy z wodociągami i kanalizacją lidzbarską? Każdy wydaje zarobione pieniądze na co chce. W mieście o tym nawet nie marzą, ale od tych wiejskich ,, luksusów" większość ucieka do miasta.

Adam Berbeć

…….. ma wspólne z WC -tem a w zasadzie z kiblem na zdjęciu. Takie coś, to nie fatamorgana, ale rzeczywistość. Ze wsi, już nie ma kto, uciekać do miasta.

gość

Mylisz się bardzo. Rolnicy mają dzieci i te niestety uciekają ze wsi jak najdalej. Mają dosyć pracy przez 365 dni w roku, bez wolnych świąt, niedziel, sobót i urlopów. Pracy, której w mieście nikt nie szanuje, nawet ci którzy uciekli.

Adam Berbeć

…….. dlatego też rolnicy zrozumieli, żeby zatrzymać dziecko na wsi, musi stworzyć lepsze warunki życia niż w mieście. Nie myl obecnego rolnika z chłopem małorolnym, pomału przechodzi on do przeszłości. Będąc we Francji, dziwiłem się że tyle domów na wsiach stoi pustych, obecnie zjawisko to, jest w Polsce.

gość

Ale przecież to nie ja miałem czelność widzieć

Adam Berbeć

W latach 70-80-tych zapychanie się kanalizacji, obarczano mieszkańców iż wrzucali za dużo gumek do sedesów, teraz przedmiotów twardych.
Zawsze to ono a nie my, jak dzieci.
Faktem jest, kulturą w tym zakresie nie grzeszymy. Popatrzy na nasze śmietniki i WC na załączonym zdjęciu. Wzory zaczerpnięte od sąsiadów, ale oni już nas wyprzedzają, przynajmniej ci co mają styk z zachodem.

Gość

Ciekawe czy skład Rady Nadzorczej przedsiębiorstwa nie miał wpływu na reportaż obiektywnej jak zawsze TVL?
Ciekawe czy nie był to także materiał sponsorowany?

kola

Hehe ale brecht! Sztućce w kiblu. Dobrze API!!!

Adam Berbeć

…a czemu nie talerze, lepiej zbić niż zmyć……..

rerer

Zydląg, nie zygląg

petro

mam wrażenie,że to brak opozycji (mocnej,chociaż rumieńców nabiera) sprawia,że "oni" robią co chcą,Potulnie przyjmują wszystko,dziwnie się z tym godzą i głosują uparcie dalej na tych co ich poniewierają.Czytałem wywiad z Koreańczykiem,który jest wdzięczny,że władza odcięła mu palec,przecież mogli całą dłoń,albo rękę.Ot i wszystko w temacie !!!