Kwi 052021
 

Rada Powiatu Lidzbarskiego w dniu 25 lutego 2021 r. podjęła uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na rozpoczęcie procedur zmierzających do sprzedaży Term Warmińskich. Główna treść uchwały w brzmieniu poniżej:

„§ 1. Wyraża się zgodę na rozpoczęcie procedur zmierzających do zbycia w drodze przetargu nieograniczonego nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Lidzbarskiego, zabudowanej obiektem Termy Warmińskie, położonej w Lidzbarku Warmińskim przy ul. Kąpielowej 1, z wyłączeniem gruntu zajętego pod odwiert GT1.”

W ślad za tym aktem prawa miejscowego, podobny dokument musiał powstać także w gminie miejskiej, która jest współwłaścicielem obiektu. 31 marca 2021 r. Rada Miejska przyjęła uchwałę w treści poniżej (przy jednym głosie sprzeciwu radnej Łagockiej).

  • 1. Przyjmuje się stanowisko Rady Miejskiej w Lidzbarku Warmińskim dotyczące wspólnej realizacji projektu Termy Warmińskie w brzmieniu: W związku z zakończeniem okresu trwałości projektu: „Budowa kompleksu basenów krytych i otwartych ok. 1500 m2 lustra wody, wykorzystujących wodę geotermalną, zaplecze odnowy biologicznej, zaplecze sportowo-rekreacyjne w Lidzbarku Warmińskim”, Rada Miejska w Lidzbarku Warmińskim rekomenduje Burmistrzowi Lidzbarka Warmińskiego dokonanie zmian w Porozumieniu nr IŚZ-01/09/2010 w sprawie wspólnej realizacji projektu Termy Warmińskie, polegających na akceptacji sprzedaży Term Warmińskich (nieruchomości wraz z wyposażeniem) przez Powiat Lidzbarski i zapłatę na rzecz Gminy Miejskiej Lidzbark Warmiński połowy uzyskanej ceny sprzedaży.”

W dyskusji dotyczącej tegoż punktu, Burmistrz Wiśniowski tak go uzasadniał:

Ja uważam, że jest to uzasadnione w związku  tym, że jeżeli chodzi o prowadzenie Term Warmińskich jest to bardzo trudna gałąź działalności gospodarczej której ani my, my na pewno nie jesteśmy przygotowani do prowadzenia, Starostwo też nie jest przygotowane do prowadzenia więc po wycenienie  będzie można podjąć dalsze działania związane z ewentualnym może sprzedażą tego obiektu”.

Prawie identyczne uzasadnienie dotyczyło powołania operatora Term Warmińskich, w chwili rozpisania przetargu na zarządzanie obiektem. Tego niuansu radni nie zauważyli podczas obrad komisji, bowiem zasadnym byłoby pytanie o jakość zarządzania obiektem przez obecnego operatora i tego czy robi to dobrze. Z licznych przekazów medialnych m.in. „Bal Term Warmińskich” w którym uczestniczyli samorządowcy, wynikało, że spółka Termy Warmińskie jest w doskonałej kondycji finansowej, a same Termy czeka świetlana przyszłość. Skąd więc pomysł na sprzedaż?

W nieco surrealistycznej atmosferze sesji i komisji zdalnych, radna Łagocka powiedziała m.in.

„Budowało się te termy, było tyle szumu. Ja osobiście byłam przeciwna powstaniu tego, daniu kredytów … Ja rozumiem, że miasto tak samo i starostwo musi dokładać do utrzymania tego obiektu i jest to po prostu nierentowne. Więc w jakim celu była budowa takiego obiektu, branie kredytów..”

Nikt z obecnych łącznie z Burmistrzem nie zaprzeczył powyższemu. Radni martwili się, czy nowy właściciel nadal będzie zwolniony z połowy podatku od nieruchomości (ok. 240tys rocznie), zapominając, iż sami taką ulgę zatwierdzili. Pamięć radnych powinna sięgnąć czerwca 2016 r. kiedy to Radni w naszym imieniu zrzekli się zysków z Term Warmińskich na rzecz powiatu oraz co gorsze uchwalono, że Gmina Miejska w 50% ponosi ryzyko związane z wartością infrastruktury Term Warmińskich oraz wyposażenia podstawowego na dzień ich zwrotu przez partnera prywatnego. Innymi słowy, jesteśmy odpowiedzialni za majątek Term w chwili ich zwrotu przez operatora Term Warmińskich (obecnie Termy Warmińskie sp. z o.o.).

Minęło 5 lat działalności Term Warmińskich. W tym czasie wg, szacunków redakcji (na podstawie dostępnych danych) operator Term otrzymał w sumie ok. 9 mln zł pomocy publicznej lub dotacji. Średnio więc na każdy rok działalności przypada 1,8 mln zł „dopłaty do interesu” przez podatnika. Sama Gmina Miejska co roku udzielała termom 250 tys zł pomocy publicznej w postaci 50% umorzenia/ulgi z tytułu podatku od nieruchomości. Powiatowy Urząd Pracy wyasygnował w postaci dopłat do wyposażenia/utworzenia miejsc pracy ok. 700 tys zł (wartość szacunkowa, na podstawie dostępnej dokumentacji). Szczegóły otrzymanych kwot znajdują się na stronie https://sudop.uokik.gov.pl/search/aidBeneficiary wystarczy wpisać NIP interesującego nas podmiotu. W przypadku Term Warmińskich pamiętajmy, iż było dwóch operatorów Condohotels oraz Termy Warmińskie (właścicielem ta sama osoba).

Powyższe uchwały rady powiatu i miasta umożliwiają rozpoczęcie procedury wyceny nieruchomości oraz rozpisania przetargu na jego sprzedaż.

 

 

 

 Posted by at 11:04 pm

66
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Zbyszek

Tak się kończą poważne inwestycje jak się za nie biorą Pinokio, Kulfon i Plastuś.

gość

Ciekawe kto (i czy w ogóle) poda się do dymisji w związku z tą całą aferą. Sprawa robi się głośna, ostatnio pojawił się nawet artykuł na stronie gazety wyborczej na temat tych term. Nagłaśniajmy to gdzie się tylko da.

Barbara

Nikt się nie poda do dymisji bo nie widzą problemu. Kto teraz kupi taki obiekt jak wszystko zamknięte.

Wiesiek

Kupia Ci co mają kupić i to za grosze a potem będą zarabiać

bul bul tone

To w lidzbarskiej platformie obywatelskiej nie ma fachowców do prowadzenia zimnych term? A baron J.P.- promotor inwestycji po AwFie, to przecież coś wie na temat pływania i basenów. A Janek H. znafca bull…bull..bullneologii stosowanej .Albo niech rozejrzą się szerzej – Jonski( ma już doświadczenie w branży)

Gall Anonim

5 lat później:
Ja uważam, że jest to uzasadnione w związku tym, że jeżeli chodzi o prowadzenie Uzdrowiska Warmińskiego jest to bardzo trudna gałąź działalności gospodarczej której ani my, my na pewno nie jesteśmy przygotowani do prowadzenia, Starostwo też nie jest przygotowane do prowadzenia więc po wycenienie będzie można podjąć dalsze działania związane z ewentualnym może sprzedażą tego obiektu.

Kyle XY

Miasto zaczęło budować uzdrowisko choć miało do tego nigdy nie dojść.
Uzdrowisko, z tego co mówili samorządowcy ( te nasze kłamczuchy), miało być budowane przez podmioty prywatne.
Tak zastanawiałem się jaka może być formuła działania budowanego, częściowo za nasze pożyczone z banku pieniądze( właśnie rozpisano przetarg na budowę), kompleksu uzdrowiskowego. I komu ma ta budowla, ten kompleks budynków ma służyć.
Sądzę ,że może to być powiązane z Wojewódzkim Szpitalem Rehabilitacyjnym w Górowie Iławeckim. A kto tam pracuje…….? 🙂
Here i come !
Wiem ,że to może teoria spiskowa ,ale czy nieprawdopodobna?
Zawsze będzie mógł powiedzieć, jak Terminator – I came back.
I znowu rodzina na swoim. No i do pracy dwa kroki.
Tylko ile trzeba będzie dołożyć do tej działalności „uzdrowiskowej”?
I czyje portfele zostaną uzdrowione?

Barbara

Te termy tylko wstyd i pośmiewisko przynoszą dla Lidzbarka a uzdrowisko będzie nie lepsze.

no no

A dziś od rana zimna woda leci jak się odkręci ciepłą, ale płaci się za ciepłą. No no cwaniaczki.

Wiesiek

To pewnie woda termalna

no no

hehe zapewne tak 😉

Benek

Minusa dostałeś od jakiegoś przydupasa, że wymagasz ciepłej wody odkręcając ciepłą 🙂

Wiesiek

Podobno niektóre VIPy z lw kupili z promocji działki na której teraz powstał nowy pasaż handlowy i w taki o to sposób przytulają co miesiąc pieniążki z dzierżawy

Barbara

Lewe biznesy i przekręciarstwo trwają w najlepsze

Gosc

Co niektórzy nadal czują się bezkarni a cwaniactwo bierze górę ,co za czasy!!!

kikus

Jak sie budowaly termy to pisalem tu, ze kolesie i cwaniaki z pelo buduja obiekt pod konkretna, finalna osobe. Niestety szumu sie narobilo i czlek zrezygnowal a mieszkancy musza placic za pomysly kolesi. A jak sprzedadza prywaciarzowi to bedzie jak z wyciagami narciarskimi na gorze K. => tlok tam, ze niema gdzie narty wsadzic…. glosujmy dalej na kolesi i cwaniaczkow.

Joanna

Taaaa, teraz na pewno ktoś to kupi po to żeby stało zamknięte bo PiS nie pozwoli otworzyć. Nie zdziwię się jak obecny operator to przejmie.

Xyz

Z pewnością tak się stanie. To więcej niż pewne

Daro

dla mnie git 😀

Klara

Od początku taki plan! Chyba że PiS zablokuje lokalne plany PO. Gdyby nie ulgi, dotacje, zwolnienia, dopłaty od miasta, po drodze upadłość firmy operatora by pozbyć się długów Termy byłyby w czarnej finansowej dupie.

Trombullus

Możliwe że Termy dałyby radę żeby Lidzbark był naprawdę miastem turystycznym. Ale jakie to miasto turystyczne gdzie brama wjazdowa do miasta grozi zawaleniem, do cerkwi nie można wejść. Wieża ciśnień wraz z okolicą popada w ruinę, co pokazuje wyraźnie że miastu brak całościowej koncepcji a dotychczasowe działania to jedynie słomiany zapał. Miasto ma też własne małe muzeum- prowadzone społecznie (darmowe)- niestety jest tak małe i położone niefortunnie że nawet niektórzy mieszkańcy miasta nie wiedzą gdzie się znajduje. Czy nie można mu oddać pomieszczeń w budynku obok amfiteatru? Z tego co wiem burmistrz nawet im głupiej gablotki nie zasponsoruje- żenada!

Andrzej

Gdzie jest to muzeum?

ilex

Gdzie ono jest

Trombullus

Zagadka? Nieopodal restauracji Starówka a słowo klucz to „schody w dół” i „w prawo patrz”.

Gall Anonim

jubilatek??

Trombullus

Tak, dokładnie w dawnym Jubilatku. W sezonie turystycznym jest otwarte w wyznaczonych godzinach.

ilex

Dzięki za informację.

mieszkaniec

Niech Pan Burmistrz zaśpiewa na swoim kanale Hakuna Matata ;D Będzie klimatycznie 🙂

Gostek

Skok na unijną kasę! Termy zostały ufundowane w 75% ze środków unijnych. Przez pierwsze 5 lat miasto miało obowiązek utrzymywania obiektu. Minęło 5 lat, wiec można sprzedać i tym samym zagarnąć unijny wkład (te 75%). Miasto próbuje w ten sposób załatać dziurę budżetową i pozyskać środki na inne cele, np. podwyżki pensji urzędników. Moi drodzy, inflacja zbliża się wielkimi krokami. Krążą także głosy, że burmistrz ostatnio intensywnie przegląda projekty domów w katalogach. Nowy nabywca term, nie dość, że wybuli na zakup obiektu, to później rokrocznie będzie musiał płacić miastu potężny podatek, bez względu na własną rentowność. Z punktu widzenia miasta to złoty interes. Co, jeśli jednak prędko nie znajdzie się inwestor? Nowa spółka odrodzi się niczym feniks z popiołów starej i będzie kontynuować dotychczasową działalność. Alternatywne przeznaczenia obiektu Term Warmińskich: – składownia mleka w proszku, – kołchoz z wielką liczbą izb mieszkalnych. Podobno mieszkania w LW sprzedają się jak ciepłe… Czytaj więcej »

Barbara

Głosy krążą że stawia domek za Lidzbarkiem w stronę Bartoszyc. Jak bym miała takie dochody też bym stawiała, burmistrzem całe życie nie będzie.

Wiesiek

Wszyscy dołożymy do tej budowli

Piotr

Truchło padło …kredyty zostały.

Kyle XY

A może zmiana przeznaczenia tej budowli.
Podobno jeden z inwestorów chciał budować w strefie ekonomicznej hodowlę ryb.
To w sumie niezły pomysł. Baseny dla hodowli już są.
A może…….. Oceanarium Warmińskie powstałe w służbie ginącym gatunkom.
Może tu się otworzy jakaś furtka z funduszami unijnymi np : na edukację, ochronę przyrody.
No, na pewno jakiś program unijny dopasują do tych potrzeb.
A i ludzie będą się cieszyli. Wycieczki młodzieży i dorosłych z całej Polski.
Przedsięwzięcie może powiązać z opieką Ministerstwa Środowiska i Klimatu, to by były pieniądze na utrzymanie.
W sumie jest skansen w Olsztynku, to może w Lidzbarku Warmińskim największe akwarium w Polsce? Np: Hel ma morświny, Lidzbark Rekiny ….finansowe.
Tego tu jeszcze nie było. Warto to przemyśleć. Nowe fundusze unijne to nowe możliwości…..
Na lokalnym uniwersytecie jest kierunek Akwarystyka i Akwakultura, parę osób pracę by znalazło.
Będzie kilka stanowisk kierowniczych do obsadzenia.
Zawsze to jakiś „spadochron” dla samorządowców kończących karierę.
No jak, rodzina znowu by była na swoim ? 🙂

Xyz

Tam juz swoją siedzibę ma firma Domex pana Janka& … 😉 dzialka wykupiona po atrakcyjnej cenie…

Wiesiek

Reka reke myje. Proste

Gosc

Pan Janek ,pan Janek takich tu kilku ,kasa leci ,można budować i kupować a potem szpanować ……hahaha ja bym nie pracował u takich i nie narzekał!!!!!!

Rekin

Tu domek ,tam domek = DOMEX haha

Andrzej

Ta firma domex to jedna wielka porażka fachowcy od fuszerek którzy nic nie potrafią chyba że coś spieprzyć i do poprawek.

Gosc

Rekiny Biznesu … kupują , budują a biedni liczą Krupy do gara ! Takie czasy

gość

A w następnych wyborach oni wszyscy wchodzą , wygrywają , z dużą przewagą .Założy się ktoś ???

Gosc

Bezmyślność nie ma granic,ludzie nadal dają się łapać na obiecanki cacanki….

krasic

Na zdjęciu to są chyba ojcowie tego sukcesu? Jeden został wprawdzie przez wyborców już odprawiony( co za niewdzięczność), ale 2 członków PO, nadal w POlityce i samorządzie. Oni na pewno doKOńczą tę inwestycję i jeszcze przed nimi ogrom zadań. Sukces aż pali im się w rękach a wręcz gotuje.

Kyle XY

Ten jeden odprawiony, codziennie ze swojego okna ogląda swój sukces inwestycyjny. Ciekawe co czuje? Czy nie jest mu choć trochę głupio?

Gosc

Ten pan jest tak pyszałkowaty i niesympatyczny ,że raczej chyba nie jest mu głupio …….

gosc

Pytanie za 100pkt czemu sprzedają termy przeciez przynoszą korzyści dla mieszkancow ….tfuu raczej korzyśc dla budujacych termy czyli Harego i naszych lokalnych firm produkujacych beton … ? Umowa z operatorem term byla podpisana na 10 lat . Fakt przymiarki do sprzedaży smierdzi na kilometr !

Klara

Umowa na 10 lat została podpisana. To jakim cudem umowa z Condohotels jest teraz umową z nową spółką?? Condohotels jest w upadłości, w której utopiono wszystkie koncerty i bale, nie mówiąc o zadłużeniu wobec zusu wpisanym w księgi wieczyste. Nowa spółka to kolejna czysta firma by móc na nowo robić wały. Trudno nie docenić geniuszu!!

Rafał

Skoro i tak sprzedaż będzie rozwiązaniem, które zwiększy stratę obu jednostek administracyjnych to warto rozpatrzyć również rozwiązania alternatywne. Dość rozsądne byłoby założenie spółki publiczno-prywatnej po wniesieniu infrastruktury jako wkładu własnego.
W dobie pandemii nie sądzę, że będzie to wielka kolejka inwestorów. Brakuje mi tylko podkładki, na jakiej podstawie wydano decyzje o sprzedaży. Analiza sytuacji i symulacje różnych wariantów, bo jak mniemam, tak powinno się do sprawy podejść. Powinna być to szersza perspektywa ujmująca możliwe zmiany zachowań społecznych również w branży „uzdrowiskowej” w związku z Covidem.

Api

Takie partnerstwo było poszukiwane od samego początku, tylko nikt się nie zgłosił.

gość

Proponuje całą sprawę nagłośnić w mediach ogólnokrajowych.

Gość

Niech Pan/i nagłaśnia.

Gosc

Tak oczywiście nagłaśniać i to gdzie się da, może wkońcu cała prawda wyjdzie na jaw

Gość

Nagłaśniaj. Zrób to sam, jak mawiał Adam Słodowy 🙂

Klara

To sprawa dla mediów ale i prokurator z zaangażowaniem przydałby się!

Barbara

Jedyną osobą która tak naprawdę się stara jest radna Łagocka, kobieta ma klasę. Od początku wiedziała że to nie wypali potrafi powiedzieć to co myśli takich radnych właśnie brak.

Wiesiek

Racja! Na reszte rady zal patrzec. Polowa to nie wie po co tam siedzi. Nigdy sie nawet slowem nie odezwali a podniesc reke tak jak PAN karze to kazdy glupi potrafi. Natworzyli komisji zeby kazdy bral po 1300 miesiecznie i co teraz cicho siedza. Jakby reszta wziela przyklad z Pani Lagockiej to by nie bylo takie burdelu. Brawo Pani Iwono! Jako jedyna moze Pani spac z czystym sumieniem ze godnie reprezentuje Pani swoich wyborców. Reszte na taczkach wywiezc. A i co robil nasz wielki EKONOMISTA ze nie przewidzial tego ze zadluzy nasze miasto

Syggg

Ludzie powinni ich na taczkach wywieść – wiadomo o kogo chodzi…

Klara

Co na to operatorka??
Sprzedaż razem z nią? Na wieki wieków. Amen.
Gdzie jest w tym wszystkim prawo ochraniające kasę publiczną?

gość

Opowieść o mieszkaniu.
1. Wartość „mieszkania ” ok 106 mln, po 5 latach za ile sprzedacie swoje „mieszkanie ” na które wzięliście ok 22 mln zł kredytu, a ok 84 mln zł przekazała UE… ?

2. Woda m.in z hydrantów miejskich …

3.Zatrudnionych ok 40 osób, miało być ok 100…, zaś sama rotacja pracownicza na niespotykaną skalę świadczy o…?

4.Przerwy „techniczne” wymuszone przez sanepid….mówią same za siebie ps. mowa nie o COVID !?

Gość

Przyjmijmy teoretycznie, że Termy zostaną sprzedane za ok. 85 mln. (oczywiście nie mam pojęcia czy to dobra kwota). Podsumujcie teraz to co zostanie Powiatowi i miastu po odjęciu kosztów kredytu, oraz pomocy w podatkach a nawet subsydiowaniu zatrudnienia z PUP. Moim zdaniem dużo więcej, niż zostało wyłożone.

Api

Myślę o kwocie 10 do 15 mln finalnie i to jak dobrze pójdzie.

Kyle XY

Myślę ,że coś trzeba będzie jeszcze dołożyć, żeby dla opinii publicznej, była to kwota do przyjęcia. Generalnie ile można zapłacić za przedsiębiorstwo do którego się cały czas dokłada? 🙁

Gość

Proponuję więc poczekać na kwotę sprzedaży. Wówczas będzie można oceniać.

Gosc

Wiadomo było z góry ,że tak to się skończy, nieprzemyślane inwestycje ,poronione pomysły ……itd tylko osobom wybranym ,niektórym przedsiębiorcom żyje się coraz lepiej………..

Gosc

Teraz na topie tężnie ! i jest zagwostka teraz trzeba upatrzec budynek na szpital rehabilitacyjny a może dom starców ?, ” jaką tu firmę przenieść lub zamknąć ?”.

Gosc

Szybko trzeba podziękować tym panom rządzącym bo niemądre pomysły ciągle się rodzą ?!