Lis 082015
 

Każdy mieszkaniec Lidzbarka Warmińskiego jest winien bankom w przybliżeniu 2 400 zł i to bez odsetek. Na taką kwotę zostali zadłużeni (od niemowlęcia do seniora) mieszkańcy piękniejącego miasta przez władze samorządowe gminne i powiatowe.

Zadłużenie powiatu wg. informacji o wykonaniu budżetu za III kwartał 2015r. (dostępne TUTAJ) wynosi 30 397 723zł (bez odsetek), a spłata raty+odsetki pochłania prawie 5% dochodu powiatu. Planowane dochody powiatu w 2015r. wynoszą niecałe 78 mln zł co daje w ujęciu procentowym dochód/zadłużenie ok. 39% co stanowi jeszcze bezpieczną wartość. Należy jednak wziąć pod uwagę, iż do dochodów wlicza się także środki na inwestycje pochodzące z UE. W tym roku powiat otrzymał 17,64mln zł z funduszów unijnych na budowę Term. W przyszłorocznym budżecie takiej sumy już nie będzie, więc dochód/zadłużenie wzrośnie do wartości ok. 50% (przy założeniu wykonania planu dochodów). Poniższy wykres przedstawia zadłużenie powiatu od 2007r. do dzisiaj.

Zadłużenie powiatu lidzbarskiego w latach 2007 - 2015

Zadłużenie powiatu lidzbarskiego w latach 2007 – 2015

Wg. informacji zawartej w analizie ekonomiczno-gospodarczej (dostępna TUTAJ), dług miasta na koniec 2015r. wyniesie nieco ponad 26mln zł (przyjmując optymistyczną wersję przedstawioną przez Burmistrza). Biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców miasta i powiatu można dokonać szacowania długu przypadającego na jedną osobę. Przyjęto następujące założenia:

  • Liczba mieszkańców powiatu – 40tys. Liczba mieszkańców miasta – 17tys
  • Dług na jednego mieszkańca powiatu: dług powiatu/liczba mieszkańców powiatu = 777 zł
  • Dług na jednego mieszkańca miasta: dług miasta/liczba mieszkańców miasta = 1 588 zł + dług mieszkańca powiatu = 2 365 zł

Na poniższym wykresie kształtowanie się zadłużenia miasta od 2011r do dziś.

Zadłużenie gminy miejskiej Lidzbark Warmiński 207 - 2015

Zadłużenie gminy miejskiej Lidzbark Warmiński 2007 – 2015

Należy mieć nadzieję, iż w najbliższym czasie zadłużanie mieszkańców miasta ulegnie wyhamowaniu, bowiem spłata rat kredytów wraz z odsetkami pochłonie 10% dochodów ogółem (powiat+gmina).

 Posted by at 10:07 pm
Powiadom o
Wiktoria

Człowieku! do Tomasza. Lidzbark nigdy nie wygląda tak pięknie, jak za rządów burmistrza Wajsa. Miasto zmieniło się na dobre. Co ty Tomaszu mówisz o ruinie. Ruina słów wypada z Twoich ust. Nie podoba Ci się w Lidzbarku to wyjedź i nie zawracaj dupy! Weź się do pracy. Jedyny Mirek Maczyta ma Swoje normalne poglądy, nie pisze anonimowo a reszta to tylko potrafią w wulgarny sposób wpisywać swoje komentarze. Wybierzcie Apiego na burmistrza to on zmieni Lidzbark i wszystko inne!

G.a

Może znowu Mirku piszesz głupoty w stylu……… dyrektor szkoły musiał należeć do PZPR :):)

normalny

E, Maszyta! A co z taboj?

Mirosław Maczyta

Post został usunięty bo przedstawia skrajnie inne, samorządowe dane

Ale cóż Białoruś powraca.

A.B.

Nie przejmuj się, pisz dalej byle krótko, mnie też kasują i dobrze, nieprzemyślane posty lepiej niech znikają.

wert

Powiat Lidzbarski – Powiat Lidzbark Warmiński – nie istnieje, poprawnie to: Powiat Lidzbarski.

Mirosław Maczyta

komentarz usunięty – niewygodny "dla sprawy "

Jan III

Kredyt inwestycyjny przeznaczony jest na finansowanie projektów inwestycyjnych mających na celu stworzenie nowego, lub trwałe zwiększenie istniejącego majątku Klienta, a w szczególności na przedsięwzięcia rozwojowe. Kredyt taki bierzemy jeżeli jesteśmy przekonani, że przyniesie on nam w efekcie wymierną korzyść (finansową). W innym wypadku jest to kredyt konsumcyjny, na "przejedzenie". Na taki kredyt możemy sobie pozwolić jeżeli nam dobrze się wiedzie i mamy kaprys, żeby "zaszaleć", ale w danej chwil nie dysponujemy porzebną gotówką, wiemy jednak że w najbliższym czasie kredyt spłacimy. Są jednak sytuacje, kiedy bieda przycisnie i bierze się taki kedyt żeby "przeżyć dzisiaj", jutro bierzemy kolejny żeby spłacić ten poprzedni. Wszystko wskazuje na to, że "zimne termy" mimo że w nazwie są inwestycją, to w rzeczywistości są zachcianką konsumcyjną grupy oderwanych od rzeczywistości polityków, raczej bym nazwał szkodników. Im samym bardzo dobrze wiedzie się, ale zapomnieli że żyją w regionie zaliczanym do najbiedniejszych w kraju, któremu nie są… Czytaj więcej »

A.B.

Nie czytam, za długi post, gdybyś podzielił na 3-4 , bym poczytał. Dłuższy niż artykuł.

Rafał

Jesteś sfrystrowany

G.a

Tak Janie III mniej więcej wygląda przygotowanie i tzw. jakość samorządowców w myśleniu. Teraz szkodniki w nagrodę będzą budowali Polskę za grubą kasę :). i rozliczą ich tak jak przeketów w kompanii węglowej. Ktoś kiedyś pęknie

Jan III

Jeden z nich już się cieszy na Facebook: "Początek mojej pracy w polskim parlamencie!" Na szczęście nie narobi tam tyle szkód, nie te czasy, nie to towarzystwo, nie ta pozycja. Jedno co pozostanie, to brak samokrytycznego spojrzenia, uwierzył że dzwon mu się należy…

G.a

Myślę i wspominam filmo o Dyzmie. Wypisz wymaluj.

G.a

Dzwon rzeczywiście mu się należy, ale u szyi, aby ostrzegał … uwaga nadchodzi niebezpieczeństwo … i głupie pomysły.

Jan III

Powiadasz G.A., że zamiast gwizdka trenera koszykówki lepszy byłby dzwonek u szyi w miejsce czerwonego krawata …

G.a

ciągniesz mnie w maliny :):) dzwonek i …..hala :):)

Jan III

Dzwonek na lekcję, czy na przerwę ? Hala sportowa czy do wypasu owiecek ? A baca ???

A.B.

Moim zdaniem w mieście i powiecie na razie wszystko jest OK. Nastały, takie czasy, wszystkie inwestycje wykonuje się z
kredytów, / tylko banki nie są polskie/.
Cieszmy się ,termy pomału ruszają, burmistrz musi dokończyć programy poprzednika i zacznie realizować swoje,
na to trzeba czasu, trzy lata od pomysłu i wprowadzenia do planów.
Przestańmy płakać, to nie czasy lnianej koszuli, przepasanej słomą. Osobiście jestem bardzo zadowolony.

Trombek

Inwestycja ma się zwrócić- Termy nie spełniają definicji inwestycji.
Krasicki wbrew oczekiwaniom nie przyciąga turystów, którzy zostawiają u nas pieniądze- zostawiają je w Krasicim i znikają.
Piękne schody wybudowane na ul. Mławskiej zachodzą grzybem- Dziś osobiście stwierdziłem iż powierzchnie są skrzętnie wycierane z zielonego nalotu. Niestety dość niedbale ponieważ widać niedociągnięcia. Środkokowa część naprzeciw fontanny- wgłąbienie między schodami jest błędem w sztuce- grzyb, nacieki i ogólnie na wiosnę to mech tam wyrośnie.
Nasze władze zachowują sie jak the-bil co wygrał w Lotto. Jest- to wydajmy, zaciągniemy kredyt- trochę skapnie a co dalej?
Wstyd mi za tych matołków co robią elewacje kosztem mieszkańców a wewnątrz kamienic ściany, dziadka Adolfa pamiętają.
Jedyną dobrą rzeczą która nam sie wydarzyła ostatnio- jest odsunięcie od władzy PO. Mam nadzieję że po panu Wajsie poleci też Harhaj a Wiśniowski w końcu dojdzie do siebie i zacznie coś działać.

Trombuś

Jak potrafisz lepiej, to do dzieła. Złap za szczotkę i pokaż jak się to robi. Poprawianie polega na działaniu, a nie na pitoleniu. Do roboty!

Trombek

Niech za szczotę chwyta ten, kto podpisał odbiór tego dzieła. Wszak oni to robili na pokaz, więc teraz niech sami zadbają o swoje cudo.

Trombuś

Przecież masz lepsze pomysły i w dodatku wszystko potrafisz zrobić lepiej. Zatem zacznij działać. Od gadania jeszcze nikomu nie przybyło.

łowca kmiotków

Hej poganiaczu jak sobie załatwiłeś pracę fajm=ną i przyjemną a innych gonisz do roboty ?

Mirosław Maczyta

Czasami lepiej 10 razy przeczytać zanim się cokolwiek napisze.
Powiat lidzbarski zajmuje 95 miejsce pod względem zadłużenia.
A miasto Lidzbark Warmiński zajmuje 138 miejsce w tym względzie
Źródło : http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/pliki/rekla

Zastanawia mnie – czemu to służy, pisanie o katastroficznej sytuacji naszego miasta, powiatu ????

Jan III

95 miejsce na 380 powiatów to znacznie bliżej początku, czyli tych bardziej zadłużonych. Natomiast 138 miejsce na 915 miast, to już prawie czołówka peletonu miast najbardziej zadłużonych. Należy też pamiętać, że należymy do regionu jednego z najbiedniejszych w kraju. Bogatemu jest łatwiej spracić kredyt, niż biednemu.

G.a

cyt. "Zastanawia mnie – czemu to służy, pisanie o katastroficznej sytuacji naszego miasta, powiatu ???? "
Pokazuje perweniuszy, karierowiczów którzy dostali się na stanowiska. Takie lokalne Dyzmy, czyli chamstwo na stanowisku nie umiejące rozmawiać z ludźmi.

G.a

Upiększanie miasta nic nie daje mieszkańcom. Biedy nie zabije. Schemat jest prosty w całej Polsce. Samorządowe półgłówki chciały sobie zrobić miejsce do rozrywki, wszak kasy do kieszeni garną bez opamiętania.

Trombek

Dokładnie… Żył biednie, umarł z głodu ale pochowanogo w złotej trumnie z dotacji UE- dzieci spałcą połowę za piękną trumnę.

łowca kmiotków

Pytanie tylko czy były to przemyślane inwestycje ? Czy wydano tylko pieniądze na głupoty i "pasienie" kolegów ?
Dlatego zaciąganie długów na koszt mieszkańców powinno być przemyślane. Taki bilans zysków i strat. Nie byłbym taki rozrzutny . (Często to nie znaczy zawsze. Patrz termy. 31%) Z innej beczki szkoda wyrzucać 20 % do śmietnika, przez nieodpowiedzialnych, niedouczonych samorządowców.
Czy dług dotyczy też tych co są jednie zameldowani w L.W a dzięki tej rozbrykanej braci od ośmiorniczek i hoteli mają tu dobrobyt :):)

łowca kmiotków

no i 20 % od 100 zł a od 100 mln to inna rzecz :):)

HCLW

Czy gdyby panu redaktorowi zaproponowano kupno domu wartości powiedzmy 100.000 PLN i poinformowano, że 80.000 PLN do tego domu dołoży czarodziej, a pan redaktor dysponowałby jedynie gotówką w wysokości 10.000 PLN to czy pan redaktor poleciałby do banku po brakujące 10.000 PLN kredytu czy zignorowałby tą ofertę trzymając się zasady o szkodliwości zadłużania się ? Zrobiłem tą wyliczankę bo domyślam się, że gros lidzbarskiego zadłużenia to kredyty na współfinansowanie inwestycji w których to UE jest głównym podmiotem finansującym lidzbarskie inwestycje / często w okolicach 80 % /.