sty 162023
 

Na najbliższej Sesji Rady Miasta 18 stycznia 2023r. radni przegłosują uchwałę o zmianie wysokości diet oraz wynagrodzeniu Burmistrza Miasta. Podyktowane jest to względami formalnymi, bowiem wysokość diety jest uzależniona od liczby mieszkańców. Dane z GUS informują, że mieszkańców  Lidzbarka Warmińskiego jest mniej niż 15 tys (14700), co za tym idzie zmienia się przedział określający wysokość diet radnych oraz wynagrodzenia Burmistrza.

Samo wyliczenie konkretnej kwoty diety nie jest proste. Także w treści uchwały próżno jej szukać (raczej ze względów etycznych). Postaramy się w skrócie przybliżyć ten temat, aby lepiej zrozumieć dalszą część artykułu.

Wysokość diety określają przepisy nadrzędne (ustawa) i Rada Miasta ma obowiązek je stosować. Pomińmy skomplikowaną treść ustaw, odsyłacze do rozporządzeń ministrów itp. W uproszczeniu dieta radnego nie może przekroczyć 2,4-krotności kwoty określonej w ustawie budżetowej dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Kwota ta wynosi 1 789,42zł, a więc dieta radnego nie może być wyższa niż 4 294 zł miesięcznie. Z kolei rozporządzenie Rady Ministrów z 2000r. (podpisane przez J.Buzka) określa dokładnie ile otrzyma radny w zależności od liczebności mieszkańców gminy. I tak:

100% kwoty 4 294zł mogą otrzymać radni w gminach powyżej 100tys mieszkańców
75% kwoty 4 294zł (3 220,95zł) mogą otrzymać radni w gminach od 15 do 100 tys mieszkańców
50% kwoty 4 294zł (2 147,30zł) mogą otrzymać radni w gminach poniżej 15 tys mieszkańców

Doniedawna lidzbarska gmina liczyła więcej niż 15 tys mieszkańców i kwota maksymalna diety wynosiła 3 220,95zł (zwanej dalej kwotą bazową). Na drodze uchwały Radni w październiku 2021r. określili „podział” tej kwoty na poszczególne funkcje w Radzie Miasta. I tak:

– 100% kwoty bazowej dieta Przewodniczącego Rady Miasta, czyli 3 220,95zł
– 70% wysokości diety Przewodniczącego Rady dla Wiceprzewodniczących Rady i Przewodniczących komisji stałych – 2 254 zł
– 60% wysokości diety Przewodniczącego Rady dla Wiceprzewodniczących komisji stałych – 1 932zł
– 50% wysokości diety Przewodniczącego Rady dla „szeregowych” radnych Rady Miejskiej

W lidzbarskiej radzie miasta nie ma „szeregowych” radnych. Powstało tyle komisji, aby każdy z radnych mógł otrzymywać dodatek funkcyjny. Sześć komisji, a w każdej przewodniczący i jego zastępca plus dwoje wiceprzewodniczących rady plus sam przewodniczący.

W 2022r. GUS poinformował, iż liczba mieszkańców Lidzbarka Warmińskiego wynosi 14 708. W związku z tym Rada Miasta jest zobligowana do wyliczenia nowych stawek diet w oparciu o sporo niższą kwotę bazową (50% kwoty 4 294zł zamiast 75% jak wcześniej). Ustawodawca w zamyśle słusznie nakazał stosowanie progów kwotowych w oparciu o liczbę mieszkańców. Najmniejszych gmin, poniżej 15tys mieszkańców nie powinno się zanadto obciążać dietami radnych. Lidzbarscy radni są jednak innego zdania…

W projekcie uchwały z 18 stycznia 2022r. dotyczącej ustalenia wysokości diety pojawił się „nowy” podział kwoty bazowej ze względu na pełnione funkcje. I tak:

– 100% kwoty bazowej dieta Przewodniczącego Rady Miasta, czyli 2 147zł (poprzednio 3 220,95zł)
– 95% wysokości diety Przewodniczącego Rady dla Wiceprzewodniczących Rady i Przewodniczących komisji stałych czyli 2 039zł (poprzednio 2 254 zł)
– 90% wysokości diety Przewodniczącego Rady dla Wiceprzewodniczących komisji stałych czyli 1 932zł (poprzednio 1 932zł)  – dokładnie bez zmian.

Z powyższego wynika, że najbardziej „traci” Przewodniczący Rady Miasta, pozostałym praktycznie niewiele lub nie zmienia się nic. Przed zmianami zmuszano Lidzbarczan do płacenia radnym za „podnoszenie ręki”  32 853zł każdego miesiąca, po zmianach – 30 062zł. Kwota bazowa obniżyła się o 25%, a diety spadły o zaledwie ok. 8%.

Komentarz redakcyjny

Rada Miasta w bardzo kreatywny sposób podeszła do obliczenia należnym im diet. Mimo wyraźnego spadku liczby mieszańców, próżno szukać odzwierciedlenia tejże katastrofy demograficznej w dietach radnych. Ustawodawca wyraźnie mówi, że radny to funkcja społeczna, za której pełnienie nie przysługuje wynagrodzenie. Dieta ma stanowić rekompensatę za poniesione koszty związane np. z dojazdem na posiedzenia Rady Miasta, zwrotem części abonamentu telefonicznego w związku z koniecznością kontaktu z wyborcami itp. Redakcja NaszLidzbak ma więc pytanie do radnych, a szczególnie do Przewodniczącego Rady Miasta: Proszę o przedstawienie wszystkich kosztów związanych z pełnieniem tej społecznej funkcji. Rachunki, opłaty, koszty paliwa i inne. Radny jako osoba zaufania publicznego, nie powinien mieć żadnych problemów z rozliczeniem się z tychże kosztów przed swoimi wyborcami.

Lidzbark Warmiński staje się miastem – widmem. Po 17tej  w jego centrum trudno spotkać kogokolwiek. Na palcach jednej ręki policzymy mijających nas przechodniów podczas dłuższego spaceru. Niestety turystów także nie widać. Mrzonki o mieście turystycznym były, są i będą fantazjami kilku lokalnych tępawych polityków. Lekarstwem na wyludnienie miasta są niskie podatki oraz budownictwo komunalne. Niestety pieniądze Lidzbarczan, władze miasta wydają na nikomu nie potrzebne inwestycje. Potężne środki wydawano na budowę Term, a teraz uzdrowiska. Wiemy jak to się skończy. Pod dyktando sprawnych inaczej politycznych baronów miasto jest dewastowane, a ludzie ubożeją.

 Posted by at 9:45 pm
4.3 3 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
34 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Ciekawski
10 minut temu

Czy już wiadomo coś w sprawie pobicia wójta? Sprawca poniósł konsekwencje?

Unii ufuf
39 minut temu

Mogę się mylić, ale 20 lat temu, jak się tu wprowadzałem, mieszkało tu około 17 tys. ludzi. Ucieczka ok. 3 tyś. osób to rzeczywiście katastrofa. Brawo radni! Kreatorzy przedsiębiorczości i miejsc pracy.

Mariuszek
12 minut temu
Reply to  Unii ufuf

Praca jest za dla tych co popierają peofczykuf. Bez znajomości to są pracę parobkowe to nie ma co się dziwić, że ludzie uciekają.

Olha
18 godzin temu
obywatel
2 dni temu

Czy coś wiadomo na temat obniżki CO i CWU.

Kyle XY
1 dzień temu
Reply to  obywatel

Żartowniś!

Andrzej
6 dni temu
mgr histerii
4 dni temu
Reply to  Andrzej

A gdzie ten kawałek z – „tunga, tunga , hary, hary , ni ma diploma, ni ma diploma?”

Wiesiek
7 dni temu

Lepszy ‚rozwodnik’ który potrafi sie wysłowić i nie przyniesie wstydu a będzie mial nowe pomysły wspólnie ze swoimi radnymi (daj Boże ze mieszkańcy wybiorą nowych) niz obecny który juz pokazal co potrafi

Odp
7 dni temu
Reply to  Wiesiek

Oj żeby tylko urzad burmistrza wymagał i zależał od nieskazitelnej erudycji;) A więć czekamy od kandydatow na KONKRETNE i SZCZEGÓLOWE plany co chcemy zrobić dla miasta MIESZKAŃCOW , a nie OGÓLNIKI !

Kyle XY
5 dni temu
Reply to  Odp

Jak co chcemy?
Chcemy wydać wasze pieniądze! Wszystkie pieniądze i jeszcze zabrać wam co macie poukrywane! A jak nie macie to weźmiemy kredyt , oczywiście na was.

A tak na poważnie.
Chcemy zacząć oddłużać miasto, a nie brać następne kredyty pod szalone inwestycje.
Trzeba się przyjrzeć ilości miejsc w przedszkolach, aby matki mogące i chcące pracować, takie miejsca w przedszkolach dla dzieci otrzymały w pierwszej kolejności.
Obniżyć podatki dla przedsiębiorców, aby Lidzbark W. był miejscem, w którym można prowadzić firmę i można tu żyć, mieszkać i pracować.
Być uczciwym w stosunku do mieszkańców, nie opowiadać im farmazonów i bajek.
Pieniądze wydawać z głową na rzeczy potrzebne miastu, a nie na pomniki włodarzy, które najzwyczajniej zgniją.
Co do oświaty to podnieść poziom kształcenia dzieci. Jak to zrobić wiem, ale nie powiem. Pomysłów jest wiele , po co je zdradzać, zaraz znajdą się kandydaci , którzy zaczną je kopiować.
A mieszkańcy winni pójść do wyborów i wybrać takiego co nie da się skorumpować, nie będzie hołdował nepotyzmowi. Po prostu będzie dbał o miasto.

Xyz
5 dni temu
Reply to  Kyle XY

Dokładnie. Tylko czy wszyscy mieszkańcy to zrozumieją?

Kyle XY
1 dzień temu
Reply to  Xyz

Mieszkańcy maja to w ……, bo są zastraszeni lub nie chcą zmian , chcą być ofiarami. Ponieważ mieszkańcy nic nie robią aby dokonać zmian , nie są ofiarami samorządowców, są ich wspólnikami.

obywatel
6 dni temu
Reply to  Wiesiek

Miejsce w radzie masz już zaklepane.

Wiesiek
6 dni temu
Reply to  obywatel

Dzieki wiedziałem ze moge na Ciebie liczyć wujku

obywatel
6 dni temu
Reply to  Wiesiek

Zawsze Wiesiu.

Andrzej
8 dni temu
API
8 dni temu
Reply to  Andrzej

Na to nie da się patrzyć, a co dopiero słuchać

Elo
8 dni temu
Reply to  API

Masz rację. Słucham i nie wierzę: naszom siłom i inne perełki. A już 12 wielkich projektów nad którymi pracuje a będzie ich 15 to mnie rozśmieszył. A miejskie śmietniki (zadaszone) bez wewnętrznego oświetlenia…

Xyz
7 dni temu
Reply to  Elo

A co się dzieje przy takowych śmietnikach to żal patrzeć. Teraz moze coś o odsniezaniu chodników. Mosty na Wyszyńskiego, Kajki i Krzywej nie widzialy grama soli i piasku. Ludzie boją się iść, o wypadek nietrudno. Tu nie chodzi tylko o mosty ale również inne ulice miasta sa w tragicznym stanie. Oczywiście przy Starostwie i U M jest czysciutko, bo tam chodzą ludzie gdzie indziej bydło. I niech daje sobie rade.

Xyz
8 dni temu
Reply to  API

Dokładnie tak. Ojczyzna polszczyzna. profesor Miodek byłby załamany słuchając jego wypowiedzi.
Ale tak na serio, to jego słownictwo wola o pomstę do nieba. I takie cudo jest przewodniczącym gmin warminskich. Moze juz niedługo bedziemy tego wysluchiwac. Oby.

Taa
8 dni temu
Reply to  Xyz

Złotousty pan” wielkie brawa „, ” mistrz kierownicy ” , „rozwodnik”, „banita ketrzyński ” , fan były czy tam obecny członek PO” slaby kandydat. Lecz babcie , dziadkowie i mlodzi ludzie nie mają rozeznania w tym co się dzieje, myślą bardzo płytko i krótkofalowo.

Xyz
8 dni temu
Reply to  Taa

Ok. Nie zaglądjamy w niczyje CV i w niczyje biografie. Każdy z nas czasami popełnia błędy. Nikt nie jest idealny. Ważne jest tu i teraz. I tego sie trzymajmy. Moim skromnym zdaniem wolę „rozwodnika” który coś Saba reprezentuje niż tego „zlotoustego”, który nie potrafi poprawnie wypowiedzieć nazwy miasta, w który mieszka i którym zarządza. Tyle w temacie.

taa
8 dni temu
Reply to  Xyz

Oj, przeszłość jest bardzo ważna, mówi nam bardzo dużo i daje spory obraz człowieka. Należy zagladać w CV kandydatów, oceniać ich po tym czego dokonali i co sobą reprezentowali.Tego nie da sie od tak schować do kieszeni. Trzeba przypominać i pokazywać „DOROBEK…” wszystkich kandydatów, tyle w temacie.

Kyle XY
7 dni temu
Reply to  Andrzej

12 – 15 projektów. Jestem przerażony. Ile to będzie kosztowało. Ulica Spółdzielców, po kolejnych dopłatach dla wykonawcy, została już okrzyknięta jako Złota.
Przypomina mi się wiersz :”…Co by tu jeszcze można spieprzyć Panowie ,co by tu jeszcze”.
Plany burmistrza – stawia na wypoczynek, bezpieczeństwo, kulturę, rozrywkę.
Czy On myśli, że to są inwestycje bezkosztowe, na to trzeba zarobić.
Będziecie głodni, ale Cezar zrobi wam igrzyska. I sam pokona „lwa na arenie”.
Podobno wspiera mikroprzedsiębiorczość – a to ciekawe. Jak i czyją przedsiębiorczość?
Mam wrażenie, że nasi włodarze razem z radnymi działają w zorganizowanej grupie przestępczej. Oni nie zarządzają miastem, oni doprowadzają je do ruiny, wymuszają haracz od przedsiębiorców. Oczywiście swoim zawsze robili ulgi i przyznawali dotacje.
A panu Burmistrzowi radżę dobrze się zastanowić z kim rękę ściska i kogo w ten sposób promuje.

Kyle XY
7 dni temu
Reply to  Kyle XY

A panu Burmistrzowi radżę dobrze się zastanowić z kim rękę ściska i kogo w ten sposób promuje. Bardzo dużo firm coś tu budujących, jeździ do samorządowców, a i samorządowcy się do nich pchają i rękę z nimi ściskają( np: Pasaż Warmiński ).
Wspaniała inwestycja okupiona brakiem zapłaty dla sporej grupy wykonawców.
Ilu ludziom generalny wykonawca nie zapłacił.
Inna sprawa .
Dwa lata temu ogłaszano, że w ciągu dwóch lat powstanie Szpital Uzdrowiskowy.
Gdzie on jest. Grunt podbudowę oddane za marne grosze jak na takie tereny.

Ziom
7 dni temu
Reply to  Andrzej

To już „burmiszcz” zdążył wrócić z forum ekonomicznego w Davos? ;D

Wiesiek
10 dni temu

Rozliczmy ich przy wyborach

z daleka
10 dni temu

Burmistrz straci jedynie ok 600-700zł miesięcznie, ale i tak po ostatniej podwyżce ma niecałe 20 tyś zł miesięcznie !! Natomiast radni wyjdą na swoim, czyli 2000zł miesięcznie zostaje w portfelu(było ok 1200zł ), za ok 1,5h siedzenia na krześle, popijania kawy, wciskąjąc guzik i podnosząc rękę !

socjolog
11 dni temu

Czy na spadek liczby mieszkańców ma wpływ tylko spadek urodzin? Czy raczej ucieczka z miasta określanego w województwie jako „żmijowe gniazdo platfusów”, zarządzane przez j. horałka i j.pyszałka?

emeryt
10 dni temu
Reply to  socjolog

Nie wiem czy pod tym tekstem można się podpisać socjolog.

max
11 dni temu

Które grabie grabią od siebie?…. Katastrofa to mało powiedziane

Barbara
11 dni temu

Tak naprawdę tylu radnych jest niepotrzebna w tak małym mieście. Zresztą większość jest do wymiany już pokazali co potrafią

...
11 dni temu

I tak rządzący miastem będą tłumaczyli się, że to wina Covid i wojny