Kwi 292021
 

Fragment zasobu komunalnego miasta Lidzbark Warmiński. Fot. API

Od 1 czerwca 2021 r. Lidzbarczan obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka za czynsz w mieszkaniach komunalnych. Z obecnych 5,05 zł za m2 wzrośnie do 5,25 zł za każdy metr mieszkania. Podwyżkę wprowadził Burmistrz Wiśniowski zarządzeniem NR SE.0050.19.2021.MG z dnia 1 lutego 2021 r. Poprzednia niższa stawka obowiązywała od sierpnia 2019 r. Burmistrz stawkę czynszu może zmieniać na mocy upoważnienia nadanego mu przez Radę Miasta w zakresie 5% rocznie. Burmistrz Wiśniowski podwyższył czynsze mieszkańcom bez żadnej  konsultacji z komisją mieszkaniową.

Przypominamy, że cały czas obowiązują przepisy na mocy których możemy wnieść o obniżenie czynszu i Burmistrz musi je uznać. Czynniki to powierzchnia mieszkania na jednego lokatora oraz jego dochód. Dokładnie opisano ten mechanizm w uchwale NR LIII/424/2018 z dnia 18 kwietnia 2018 r. „W sprawie Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Miasta Lidzbark Warmiński na lata 2018-2022.” W rozdziale IV. Na konkretnym przykładzie mechanizm obniżający czynsz opisano w artykule „Podwyżki czynszów za mieszkania komunalne, kiedy ciepła woda stała się luksusem”. Bliższych informacji, szczegółowych udzieli z pewnością Urząd Miasta. Warto zainteresować się tą możliwością, bowiem obniżenie czynszu w niektórych przypadkach może dojść do 50% .

Przypomnijmy, że pod koniec 2014 r. ówczesny Burmistrz Wajs zarządził podwyżkę czynszu w mieszkaniach komunalnych. Po przegranych wyborach w I turze, zarządzenie cofnął, a nawet zapowiedział znaczące obniżenie czynszów kosztem m.in. przyszłych inwestycji. Burmistrz Wiśniowski nie chwali się podwyżkami czynszu na portalu społecznościowym, prowadzonym nad wyraz aktywnie. Czy podzieli los swojego poprzednika?

 Posted by at 8:07 pm

65
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
konieczna

Likwidacja powiatów, tego siedliska samorządowej sitwy to jedyna droga do uzdrowienia małych miejscowości

wędkarz

To fakt, drogi podlegające Gminie Wiejskiej są pięknie i naprawiane na bieżąco a nawet bez większej potrzeby. Drogi należące do Powiatu Taka jak np. droga polna z Rogóża do Kotowa- wcale.

gość

Ciekawe czy już ustawiają w termach łóżka uzdrowiskowe ? Lokalizacja i obiekt idealne…

gość

Rodziny rządzących , pracownicy urzędów i ich rodziny , różni zależni tzw. .”byznesmeni” ,i oczywiście ich rodziny i jeszcze inni krewni i znajomi królika (królików) zapewnią w najbliższych wyborach samorządowych poparcie na poziomie 75% .Będzie się o tym mówić w wiadomościach. No a nam pozostaje tylko sobie o tym popisać.

Till

Czyli 75% poparcia ze strony egzotycznie intelektualnych cudaków.

gość

A my to te 25 % ??? niecudaków???

zatroskany

Brawo.Cieszy mnie że Lidzbark to jedna wielka rodzina.

Kyle XY

Zaczyna „pachnąć” kazirodztwem.

Kyle XY

A to odbija się zdrowotnie na potomności.
Trzeba uważać kto z kim i kto kogo.

Andrzej

Kazirodztwem, kumoterstwem, załatwianiem wszystkiego co się da dla znajomych i rodzinki

Trombullus

A ciekawe czy nastanie taki czas, kiedy nasze szanowne grono kontestatorów naszej rzeczywistości wystawi swoją kandydaturę w wyborach samorządowych. Myślę że czas dojrzał aby to mierne towarzystwo wysadzić od środka.

zatroskany

Pewnie jak MY byśmy rządzili to zatrudnimy wszystkich z zewnątrz aby nie z rodziny.

Xyz

Nie ma co się zbytnio cieszyć. Kij ma dwa końce.

Mexiko

W sprawie mieszkań to jeszcze musiałby ktoś i o tym mieć pojęcie. Niestety skostniałe i zaprzyjaźnione struktury nie są w stanie właściwie ocenić sytuacji.
Zasiedzenie partyjne na stanowiskach nie powoduje rozwoju. Kolesiostwo również.

Gringo

twoje@tvp.info
Anita Gargas tez może podenerwować orłów ekonomii.
Wstyd powinni wszyscy zamieszani podać się do dymisji. Posłowie, starostowie i radni też. Ci co maczali w tym palce. Przyzwoitość woła. Do zamiatania ulic za darmo.

Co ciekawe nawet wybiórcza o tym napisała.Termy miał być reklamą miasta i powiatu co wyszło ? Może Hamond przyjedzie i opisze nam anatomie lokalnej głupoty samorządowej.

Gringo

chodziło mi o dymisję w sprawie term. reszta chyba też leży.

Gringo

https://www.youtube.com/watch?v=gkLBxMWdyu0 gdyby nie to to mieszkań byłoby

krasic

Aż się nie chce wierzyć, że to pokazała TVN. Zimna woda, negatywne ekspertyzy, jakieś pierwiastki promieniotwórcze…czyżby już wtedy działała osławiona „reguła Neumana”, bo zgłoszenia Pani Staroń jakoś się „rozmyły”. Dzisiaj TVN jako przystawka uPOdającej platformy już by tego nie puściła… Ciekawe – czy jak uPOdnie platforma to uPOdnie reguła?

Gringo

…wystarczy napisać e maila z linkami do tv info o funduszach unijnych jak to lokalne samorządy budowały za unijne swoim kolegom. Jak Bieńkowska przybijała temat…pod względem prawnym. Jaka była rola zastępcy marszałka pani Uli 🙂 kto miał układ w hotelu i kto go dotował ? Kto podrabiał dokumenty do budowy. Kto ustalał w Ostródzie operatora ? Dlatego teraz tak piszczą, ale największe inwestycje na W_M padły. Tak PO martwiła się o ludzi KPO wg PO. Szmlacownicy z PO jeszcze chcą kasy.

Kyle XY

Za włożone pieniądze mogło by powstać ok. 200 mieszkań taki po 50 m2

Gringo

Nikt z rządzących nie ma pojęcia czym jest rozwój miasta, właściwe gospodarowanie majątkiem gminy, odpowiedzialnością za wykonane inwestycje z publicznych pieniedzy. Radni po zdobyciu mandatu osiedli na laurach, zdobyli co chcieli.
Lidzbark chyli się ku upadkowi. Tak mieszkańcy są sami sobie winni, wybierając takich, a nie innych ludzi. Kiełbasa wyborcza smakowała… teraz czas na…

Kyle XY

Przecież oni są z ludu. Lud jest prosty więc i oni ,myślą prostacko.
Naładować sobie kieszenie na koszt innych nie patrząc co się robi dla mieszkańców. Taki jeden z drugim nic użytecznego nie wymyśli tylko tylko jak tu wykorzystać stanowisko do ………….. uzyskania korzyści.
Do polityki i samorządów nie idzie się dla pieniędzy … idzie się po pieniądze. Z resztą co się można spodziewać po inteligentach i pseudointeligentach w pierwszym pokoleniu.

Gringo

Dla samorządowych tygrysów…..jasna kuchnia była powodem zwyżki czynszu. Pan burmistrz dotknął bardzo wrażliwej struny. Oznacza to, że budżet tego miasta leży.
Gdyby nie głupawe inwestycje prawdopodobnie starczyłoby na wszystko. Zakreślony plan turystycznego miasta ( czytaj małej Sycylii) niestety sięgnął bruku…

zatroskany

Gdyby nie obecnie rządzący to nie wiem jak by miasto wyglądało.

Gringo

ha,ha przecież to ci sami 🙂

Gringo

..i jeszcze jedno miasta nie rozwijają się z powodu wyglądu 🙂 Powodują to zupełnie inne czynniki.

Andrzej

A te miasto się rozwija ciekawe w którym kierunku.

zatroskany

Ale trafiłem z tematem.

Mexiko

jak kulą w płot

Mexiko

Andrzeju wypowiadał się dyletant, bez pojęcia czym jest rozwój miast zwany urbanizacją. Są na tym forum, ale na szczęście już nie w radzie miasta. Na razie odpoczywa.

. Gośc

W kierunku znanym nam ludzi biznesu , rozwój dynamiczny niczym nie zakłócony haha

Wiesiek

Na stronie fb urzędu miasta wstawiaja co chwile zdjecia wyrzuconych smieci pod śmietnikami. Swoja droga jak ma nie byc syfu w tym mieście jak idac od strony ronda przy poniatowskiego w kierunku uzdrowiska po drodze nie mija sie żadnego kosza na śmieci. Niech dalej stawiaja wiecej lawek do ładowania telefonow

Barbara

Bo koszy na śmieci jest za mało. Za to ławki są co niektóre niepotrzebne.

Xyz

I wiecej siłowni zewnętrznych dla emerytów i rencistów,bo młodzi ludzie juz wyjechali.

gość

Co się dzieje w tym mieście, że aż tylu młodych ludzi tu umiera? Przeglądając klepsydry jestem w szoku.

Andrzej

Szczerze mówiąc dla mnie to też szok

. Gośc

Ci co zostają w tym mieście popadają w nałogi bo są często bez żadnych perspektyw na przyszłość i pomocy.

Doomer

Tu się zgodzę. Dużo moich znajomych około 30-stki popadło w nałogi z powodu biedy i totalnego braku perspektyw. Szkoda chłopaków 🙁

Yanusz

Znam ludzi, którzy mieszkają w komunalnych, chociaż stać jest ich na nowe samochody i wakacje za granicą. Znam też ludzi pracujących za 2000 zł i mieszkających w wynajętych mieszkaniach za 1500 zł/miesięcznie, którym nie starcza na żywność i normalne życie. Tyle w kwestii mieszkań w tym mieście.

Xyz

A kto komu zabrania mieszkać w mieszkaniach komunalnych. Składasz wniosek i czekasz aż przyjdzie twoja kolej. Wiem, ze to trwa nawet kilka lat. A jesli znudziło ci się czekanie i upokarzanie się przed burmistrzem to wziąłeś kredyt i masz własnościowe. Tyle w temacie.

API

Są tacy, a nawet takie, iż nie czekają miesiąca na przydział mieszkania, ba… od wniosku do przydziału mija kilka/kilkanaście dni.

Xyz

To prawda. Ale tu przydają się dobre znajomości wiadomo z kim.

Andrzej

Była jedna taka akcja za poprzednieho burmistrza.

oraz

kilka takich akcji – malarka, ten od ping ponga

Gringo

..krewni i znajomi królika ..inne stawki, ciche przetargi, oddawanie gruntów, że niby nie do zagospodarowania takie tam…

mieszkaniec

No to nasz miejski Naczelny Bard może zaśpiewać: „Grosza daj Burmistrzowi, sakiewką potrząśnij, sakiewką potrząśnij…”. Byłby hit 🙂

Till

Razem z podwyżką czynszu, burmistrz powinien podwyższyć swój poziom wiedzy z ortografii.

Pracownik

Ale w czym problem? Jeżeli komuś przeszkadza 5% podwyżka czynszu, niech zrezygnuje z mieszkania komunalnego i kupi swoje. Też chciałbym mieszkać za półdarmo, ale niestety.

Api

Nic nie stoi na przeszkodzie abyś złożył wniosek o przydział takiego mieszkania.

Gfdjh

Gdyby złożył wniosek i otrzymał z automatu to mógłbyś tak napisać. Składałem i musiałem wziąć kredyt.

Xyz

Trudno. Z tego wniosek, ze miałeś zbyt wysokie dochody, a moze zbyt dobre warunki mieszkaniowe. Skoro wziąłeś kredyt, to widocznie stać cię bylo na własnościowe. Inni sa w gorszych warunkach, więc po wielu latach oczekiwania otrzymują to komunalne.

Gfdjh

Xyz chyba sobie jaja robisz? Gdy brałem kredyt, rata i opłaty to 900 zł, zarobki łączne 2300zł. Stać na kredyt, stać… W końcu musiałem jechać za granicę.

Xyz

Na fb chwali się czym innym. Np nieudolna gra na gitarze. Niezbyt mu to wychodzi. No ale poczekajmy. Do następnych wyborów samorządowych byc moze się nauczy i miejmy nadzieje, ze wysłuchaliśmy jakiegoś koncertu w wykonaniu Burmiszcza Lidzbarga Warmińskiego.

zatroskany

Za co plusy.

Obiektywny

Dajcie spokój. Przecież to nadal są śmieszne kwoty. Ludzie za wynajęcie pokoju płacą po 700 złotych. No i te wymagania – płacić za mieszkanie komunalne grosze i mieć wymagania, aby było remontowane. Kto ma te remonty sponsorować? Podatnik zarabiający 2000 zł, który musi wynajmować mieszkanie na wolnym rynku za 3/4 swojej wypłaty? Aha.

Andrzej

Nie chodzi o remont mieszkania tylko budynku, jeżeli budynek nie był remontowany od lat 90 to przepraszam bardzo gdzie idą moje pieniądze z czynszu.

Obiektywny

Przecież te śmieszne pieniądze z czynszu ledwo starczają na jakiekolwiek utrzymanie budynku, a ty jeszcze remontów oczekujesz? Okej. Ja jestem za budową mieszkań komunalnych, ale czynsze powinny wynosić 80-90% tego, co by najemca zapłacił na wolnym rynku. Czyli np byłyby to kwoty rzędu 1200-1500 zł/mc. Wtedy na pewno starczyło by na remonty budynków komunalnych.

Andrzej

A dlaczego mam nie oczekiwać przez tyle lat. Niech się wezmą za osoby nie płacące czynszu, długu za niepłacenie za mieszkania komunalne wynosi ok. 2 milionów zł. Dlaczego ja mam dokładać do remontów budynków takich osób.

Obiektywny

Dla takich osób niepłacących powinny być jakieś niskobudżetowe kontenery socjalne tak, jak w innych miastach.

Trombullus

Dajmy 45m2 x 5zł miesięcznie i razy 30 lat to jest 81 tys. Niech w kamienicy w jednej klatce będzie 6 rodzin to daje nam 486tys. za takie pieniążki śmiało można zrobić raz na 30 lat elewację budynku i kompleksowy remont na klatce schodowej. Przy rozsądnych wydatkach wystarczy jeszcze na drzwi wejściowe i do każdego lokalu. Oczywiście jeżeli przetarg na remont nie jest ustawiony pod kolegę. Ale to mrzonka w czasach gdy rządzą nami platformiane chciwe pokraki. Ludziska ogarnijcie się przy następnych wyborach bo znów was będą ładować z tyłu przez kolejne lata.

Barbara

Oby remontu nie robił Janek ze swoją firmą, bo poprawki do końca życia.

Wiesiek

Co sie dziwic jak wiekszosc z tej ekipy przed i po robicie stoi za sklepem i konsumuje trunki

gość

Te kwoty ledwo starczają na utrzymanie budynku, a ty chcesz remontów? To czynsz powinien wynosicy 1200-1600 zł. Wtedy może by starczyło na skromny remont.

Gość

Władze lokalne jak i GL nie chwalą się podwyżkami oplat ( woda , smieci, czynsze, od nieruchomosci) , wyludnieniem, dlugiem w mieście, zanieczyszczeniem powietrza, rzeki, jedynie jednostronna relacja ( pani prezes i starosty) z zamiaru sprzedaży term.