Sie 292013
 

vlcsnap-2013-08-29-23h05m32s202

29 sierpnia odbyła się 32 Sesja Rady Powiatu Lidzbarskiego. Część pierwsza w sali konferencyjnej starostwa, a druga wyjazdowa na terenie budowy term. Pani Ewa Huss-Nowosielska oficjalnie zamknęła trwającą w sali konferencyjnej sesję, jednocześnie informując o części drugiej wyjazdowej. Poinformowała mnie jednak, iż wyjazd nie jest dalszą częścią 32 sesji i odbywa się on na zaproszenie starosty w celu skontrolowania postępu prac na budowie – stąd brak relacji z tego wydarzenia.

Pierwszy raz miałem przyjemność obserwować sesję rady powiatu na żywo. Lektura protokołów z poprzednich sesji wskazuje, że trwają one średnio 10-20 minut i nie trzeba brać kanapek ze sobą. Podobno była taka sesja, która trwała 7 minut! To świadczy o sprawnych mechanizmach zarządzania powiatem i UM powinien brać z niego przykład. Może radni chcą ustanowić jakiś rekord i w ten sposób rozsławić nasz powiat w kraju i na świecie? No, ale to takie moje spekulacje.

Na stronie powiatowego BIP-u nie znalazłem informacji o zwołaniu sesji, jak też nie ma projektów uchwał. To poważne naruszenie przepisów i mam nadzieję, że w przyszłości sytuacja ulegnie poprawie.

Radni poddali pod głosowanie projekty uchwał, wszystkie uzyskały 100% poparcie i ani jednego głosu sprzeciwu. Moją uwagę zwróciła uchwała dotycząca rozdzielenia środków finansowych (1 276 320 zł) przyznanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Proszę zwrócić uwagę na punkt 2b dotyczący dofinansowania sportu, kultury, rekreacji i turystyki osób niepełnosprawnych. Przyznano 0 zł (zero). Czym kierowano się przyznając zero złotych na dofinansowanie?

rehabilitacja-osób-niepełnosprawnych

Powiat postanowił udzielić wsparcia finansowego miastu w kwocie 5 tysięcy zł na oznakowanie ulic.

Miastu i gminie Orneta podarowano z podatków 26 tysięcy na zakup średniego samochodu ratowniczo-gaśniczego.

Powiat przekazał miastu pod zarząd kilka ulic, aby realizować projekt „Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na drogach gminnych oraz powiatowych” finansowany z budżetu państwa.

Było jeszcze kilka uchwał mniej istotnych, dotyczących finansów i wieloletniej prognozy finansowej powiatu. Z tej ostatniej dowiadujemy się, że w 2027 roku powiat spłaci wszystkie długi (ot takie S&F).

Jednak najważniejsze uchwały dotyczyły ustanowienia tytułów „Honorowy Obywatel Powiatu Lidzbarskiego” i „Zasłużony dla Powiatu Lidzbarskiego”.

Odnośnie „Honorowego Obywatela Powiatu: Dostanie taki statuetkę za wybitne zasługi dla rozwoju Powiatu Lidzbarskiego i rozsławiania jego imienia na niwie ponadpowiatowej – regionalnej, ogólnokrajowej, międzynarodowej. Jak dotąd wszystkie te kryteria spełnia budowa term. Jednak ten honorowy tytuł może być przyznany osobie niemieszkającej na terenie powiatu.

Nie otrzymałem projektu uchwały „Zasłużony dla Powiatu Lidzbarskiego”, więc niewiele mogę napisać na ten temat.

Skąd pomysły na taki tytuły? Dowiemy się niebawem, konstatuję że stworzone specjalnie pod jakąś uroczystość czy otwarcie czegoś dużego;)

Był też miły pan z wojewódzkiego inspektoratu ochrony środowiska i przedstawił informację o stanie środowiska na obszarze powiatu lidzbarskiego w roku 2012. Taka kilkunastostronicowa broszura, z której właściwie nic nie wynika. Miałem nadzieję, że odbędzie się dyskusja na temat zrzutu ścieków przez Polmlek, ale umknęło to uwadze radnych.

Było dużo miejsca dla zaproszonych i niezaproszonych gości w sali konferencyjnej starostwa. W Urzędzie Miasta tendencja jest odwrotna, krzesełek ubywa. Trzeba wcześnie przychodzić, żeby dostać miejsce siedzące;) Nagłośnienie podczas sesji powiatu – tragiczne. Dobrze, że starosta kazał wyłączyć to dziadostwo w 8 minucie, bo zamiast pomagać, przeszkadzało. Tak poważna instytucja jak Starostwo Powiatowe powinno mieć porządny sprzęt, a nie jakiś złom (wstyd).

Na zakończenie:

Mało osób zdaje sobie sprawę jak wiele jednostek organizacyjnych podlega starostwu. Wymienię je wszystkie:

Zarząd Dróg Powiatowych, Zespół Szkół Ogólnokształcących, Zespół Szkół Zawodowych, Zespół Szkół i Placówek Oświatowych, Zespół Szkół Ogólnokształcących (Orneta), Zespół Szkół Zawodowych CKU(Orneta), Młodzieżowy Dom Kultury, Powiatowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna(Orneta), Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, Powiatowy Urząd Pracy, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie(Orneta), Rodzinny Dom Dziecka, Zespół Opieki Zdrowotnej, Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Mój Dom” (Orneta), Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej i Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego.

Tym wszystkim zarządza Starosta i Rada Powiatu (w takiej właśnie kolejności).

Poniżej relacja wideo z 32 Sesji Rady Powiatu. Z przyczyn technicznych musiałem niestety podzielić na dwie części.

 

 Posted by at 10:26 pm
Powiadom o
pieski żywot

Komendant trzyma swoich bezradnych w mieście króciutko za ryj, ale w powiecie burak też im smyczy jak widac nie popuszcza.

Harcerz

Radni to bezmyślne i proste barany. ( Ani słowa w dyskusji. Zero własnego zdania.Tylko do kasy za sesję.) Nic nie mieli do powiedzenia.Widać było ,że nie wiedzą o co chodzi . Nawet nie czytali dokumentów, ze zrozumieniem. Otwieram dyskusję. … Zamykam dyskusje.. Kto jest za? ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….dziękuję. Kto jest przeciw, nie widzę . Kto się wstrzymał nie widzę. Ogólnie nic nie widzę i nie słyszę . dziękuję. Trzeba było powiedzieć : Dyskusji nie będzie! Nauczycielka i to niezła , ale zero rozumienia służeniu społeczności. Tylko własny interes. Nauczycielka między baranami. A barany przestraszone. Wyszła mentalność nauczycieli i lekarzy . Najmądrzejsi , wszystkowiedzące pierdoły. Nie dyskutować. "Dlaczego radni podobni są do naszych ulubionych zwierząt domowych? Bo jak im zadać jakieś pytanie , to robią takie mądre oczy i podnoszą łapę." Jako statuetkę proponuję , statuetkę " Harry Pottera ". Może też nam coś wyczaruje. Radni! Czas zasłużyć na wynagrodzenie , które wam… Czytaj więcej »

Harcerz

Jednego nie dodałem.
Po pasowani rycerz dostanie tytuł " Zakuta Pała"
Radni chociaż trochę przyzwoitości.
No,ale czego tu można wymagać.

Grande

Wszelkie sesje rad w L.W. przypominają teatr lalek, a konkretnie marionetek. Kazda rada ma jednego narratora.

dream

Pani Huss Nowosielska – kompromitacja!

Adam Berbeć

……… a nie pomyśleliście, czy ta kobieta nie może stać. Zapewne była waszą nauczycielką. – Szacunek dla niej. Uczyła Was i was dzieci polskiego i niemieckiego?

Kaw.

Pani H U S S – Nowosielskaja.Obrady, a wymaga tego kultura prowadzi się stojąc,Tych 15 min.można postać.Radni to nie uczniowie z pani szkoly.

rav

w gazecie czytałem, że mamy zimne termy, to po gorącej sesji jadą się ochłodzić ?! smutne ,że za ten kabaret podatnik płaci !!

xxx

Honorowy tytuł może być przyznany osobie nie mieszkającej na terenie powiatu- ludzie czytajcie ze zrozumieniem. API musiał by się wymeldować.

rav

ku radości włodarzy !!!

różowy żakiet

baby masz w nosie 😉

trochę zorientowany

NAJLEPSZA!!!!!!!! 🙂

soulmate

baba w różowym żakiecie najlepsza hahaha

NAJ

I ja popieram wniosek "NAJ" za transmitowaną prawdę i ukazanie rzeczywistości, jak to wodzowie miasta i powiatu rządzą mając mieszkańców za nic, a do tego dokładam radnych za pieniądze miasta i powiatu.Panie Harhaj i p.Wajs ! Wykonać wolę ludu i nadać medal Panu ANDRZEJOWI,ZASŁUŻONEGO ZA ODWAGĘ w informowaniu,co dzieje się w mieście i powiecie.

Adam Berbeć

Proponowałem artykuł o postępach prac na budowie term, co spotkało się z sarkastycznym postem API na forum. Zrobił to starosta a Pan API został z ręką w nocniku.
Cała sztuka opozycyjno-informacyjna polega na wyprzedzaniu przeciwnika.
Pan API dużo musi się jeszcze nauczyć, choćby przez pozwy sądowe, które mają za zadanie raczej szczypanie niż karanie. Więcej nerwów kosztuje oczekiwanie na proces niż sama rozprawa.

Adam Berbeć

Popieram w całej rozciągłości wniosek o nadanie tytułu ZASŁUŻONEGO za odwagę
podjęcia trudu informacji i krytyki notabli miasta i ich poczynań. Wniosek ten musi złożyć kilku internautów.

Gość

Ewer, starosta i burmistrz są od tego by wykonywać wolę mieszkańców.

ewer

już widzę jak starosta i burmistrz się zgodzą na nadanie tego tytułu 🙂 Gość chyba coś piłeś 🙂

Gość

W związku z powyższym proponuję, za determinację i odwagę w działaniu na rzecz miasta i powiatu, złożyć wniosek obywatelski na "Zasłużonego Obywatela Powiatu Lidzbarskiego"
na Pana Andrzeja Pieślaka.
Kto jest za?