Wrz 262018
 

Dzisiaj w Sądzie Okręgowym w Olsztynie odbyła się rozprawa w trybie wyborczym z wniosku kandydata na Burmistrza Jacka Wiśniowskiego. Pozwanym Bartłomiej Zdanowicz, kontrkandydat na to stanowisko w najbliższych wyborach. Kwestią sporu okazał się wpis na portalu społecznościowym pana Zdanowicza, sugerujący, iż Burmistrz Wiśniowski zakazał angażować go w prowadzenie jakichkolwiek imprez pod szyldem Urzędu Miasta.

Sporny fragment oświadczenia pana Zdanowicza opublikowany na FB:

„W zeszłym tygodniu zostałem poinformowany, iż Pan Burmistrz zakazał podległym sobie jednostkom, angażowania Bartka Zdanowicza w roli konferansjera do jakichkolwiek imprez organizowanych pod szyldem Urzędu Miasta.”

Świadkami w sprawie była pani Sekretarz Miasta Grzegorzewska, Dyrektor LDK pan Sadowski Paweł, Inspektor ds. promocji miasta pani Paulina Zdanowicz oraz zastępca dyrektora LDK pani Jolanta Adamczyk (wszyscy podwładni Burmistrza lub w zależności służbowej). Rozprawa trwała blisko 4 godziny, zakończyła się ugodą stron na mocy, której pan Zdanowicz został zobowiązany do usunięcia fragmentu wpisu, dotyczącego kwestii domniemanego zakazu jaki miał wydać Burmistrz wobec angażowania pana Zdanowicza w konferansjerkę imprez masowych.

Jak wyjaśniał pan Zdanowicz, z nieznanych powodów, w 2018 r. nie zostało mu powierzone prowadzenie ani jednej imprezy miejskiej. Mimo, iż jeszcze rok wcześniej i latach ubiegłych był jednym z głównych prowadzących większe wydarzenia masowe. W jego ocenie miało to wiązek z zamiarem uczestniczenia w wyborach samorządowych. Zaniepokoiło go, iż mimo uzgodnienia jego konferansjerki w Senioriadzie i jubileuszu Perły Warmii, kilka dni temu Dyrektor LDK przekazał informację, iż na jego miejsce zostanie wynajęty odpłatnie zewnętrzy konferansjer. Jak podkreślał pan Zdanowicz, on miał prowadzić te dwie imprezy zupełnie za darmo.  O rezygnacji z prowadzenia Senioriady poinformowała go pani Adamczyk i jak twierdzi pozwany, miała to zrobić na polecenie Burmistrza. Pozwany dodał, iż w tym roku zostały mu zmienione godziny pracy i został zobowiązany do pisania dodatkowych sprawozdań. W jego ocenie ma to związek z jego kandydowaniem na stanowisko Burmistrza Miasta, tak aby nie występował publicznie.

Powołani świadkowie, nie potwierdzili bezpośrednio zakazu prowadzenia przez pana Zdanowicza imprez miejskich. Burmistrz Wiśniowski, podkreślił, iż jego zamiarem było, aby imprezy masowe prowadziła pani Radulewicz, bowiem robi to profesjonalnie. Jak dodał pan Wiśniowski, pani Radulewicz prowadzi 90% imprez w mieście i jest osobą godną zaufania.

Wysoki Sąd rozpatrując sprawę, musiał wziąć pod uwagę literalne brzmienie wpisu pana Zdanowicza. Mimo, iż okoliczności na to wskazywały, nie udowodniono w trakcie rozprawy, iżby Burmistrz Miasta zakazał podległym jednostkom angażowania Bartka Zdanowicza w roli konferansjera do jakichkolwiek imprez organizowanych pod szyldem Urzędu Miasta.

Wysoki Sąd zaproponował, zgodnie z wymaganiami prawnymi zaproponował ugodowe rozwiązanie sprawy, na co strony przystały.

 Posted by at 8:24 pm

55
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Grz

Był proces i tyle. Nie ma co się podniecać. Nie macie onnych problemów?

Nerw

Oooo no to w takim razie mam swojego kandydata
Zaglosuje na Zdanowicza

Realista

Usuwają posty, w ramach pluralizmu dziennikarskiego.

Kto za to zapłacił

W oczach wyborców burmistrz się skompromitował. Pozywa konkurenta do sądu za coś, co jest oczywistością, kto rozmawia z ludźmi i zna realia miasta oraz działanie urzędników, którzy całkowicie są uzależnieni od dobrej woli swojego pryncypała (dziś masz pracę, jutro możesz jej nie mieć). Po drugie jak bardzo burmistrza strach obleciał, że nieustannie się promując za pieniądze podatników, w sytuacji gdy pojawia się jakiś gostek od śpiewu, burmistrz od razu ciągnie go do sądu. Po trzecie ciekawe kto za to zapłacił – za usługi adwokata, za przejazd do Olsztyna (czy burmistrz pojechał autem prywatnym?), za czas jego pracy (ciekawe, czy burmistrz wziął dzień urlopu na ten czas?), kto zapłaci za czas pracy urzędników, których burmistrz ciąga po sądach by w jego obecności potwierdzili jego nieskazitelność (co Ci biedacy mają powiedzieć w takiej sytuacji, ciekawe co powiedzą jak ktoś inny zostanie burmistrzem? Nie chciałbym być na ich miejscu, bo nijak w lustro… Czytaj więcej »

API

Normalnie trzeba zrobić porządek z układami w tym mieście. Za 5 lat wystartuję w wyborach na Burmistrza, wówczas pokażę jak można być naprawdę niezależnym i bezkompromisowym w walce z sitwą. Ciekawe czy miałbym szansę?;)

Profesor Ambroży Kleks

A jaki byłby program?

API

Z pewnością nie kolejna siłownia zewnętrzna czy chodniczek;) Przy tychże „inwestycjach” lans przychodzi najłatwiej.

Profesor Ambroży Kleks

Ok, wiemy już czego nie będzie. A co by było?

krzysztof

popieram i trzymam za słowo

popieram

Czemu dopiero za 5lat?

Kropek

Nie trzeba czekać 5 lat. Można spróbować przedterminowych wyborów.

Gość

Jak masz wątpliwości to napisz do UM o informację publiczną, czy coś poszło z kasy miejskiej, a nie sugerujesz to co piszesz.

gosc

Kto tu jest przegrany? Sad nie nakazał usunięcia wpisu, nie rozpatrywano sprawy o pomówienie, czyli wpis jest w większości prawdziwy. Wpis nadal jest, uległo zmianie jedno zdanie we wpisie. Sprostowano tylko, że Burmistrz zakazał zatrudniania pana Bartka do wszystkich imprez. Ja to rozumiem, że był informowany o prowadzeniu tych dwóch imprez wskazanych we wpisie, a potem poinformowany, że ich już nie prowadzi. Zmieniono wyrażenie „do wszystkich imprez”. Ja mam wrażenie, że ugoda to ucieczka pana Burmistrza. Pewnie jakby sprawa była dłuższa i powołano więcej świadków to by mogło być bardziej wesoło. Dobrze napisał Redaktor, że coś musiało być na rzeczy skoro pozwany i świadkowie to podwładni bezpośredni lub pośredni pana Burmistrza, a i tak wyrok nie jest na jego korzyść.

krzysztof

W oczach wyborców pozwany jest przegrany…Człowiekowi zawsze przyświeca …sąd sądem a sprawiedliwośc po naszej stronie…bardzo dobry politycznie ruch Burmistrza…Zdaanowiczowi widać puszczają nerwy,,,straci bardzo dużo ,,zastanawiam się czy zawiesi kampanię wyborczą?

vicekrzysztof

no chyba żartujesz!!! jeżeli pozwany byłby przegrany to musiałby usunąć post i przeprosić, a nic takiego nie ma miejsca, więc to burmistrz jest przegranym, a we wpisie jest prawda mówiąca wiele o obecnym burmistrzu…

krzysztof

inaczej widziana jest polityka..inaczej sprawa o miedzę w sądzie….

Kobieta

Wydaje mi się, że coś jest na rzeczy. Może Pan Zdanowicz przesadził z tym wpisem, może nie. Prawdopodobnie takie polecenie z ust burmistrza padło, a my mieszkańcy byśmy nie wiedzieli. Bo skąd? Może na zasadzie poczty pantoflowej, gdzieś w kuluarach coś komuś ktoś by szeptał.Wszak wszyscy wiemy, jakie układy o wszechobecna hipokryzja panuje w szeregach lidzbarskiej elity. Zależności służbowe są, były i będą wykorzystywane do celów innych niż zawodowe. Jeśli zaś chodzi o LDK, jego dyrektora i pracowników – nie dziwi mnie fakt, że ślepo wykonują polecenia. Na układy nie ma rady. A tutaj układy rządzą, nawet instytucją wydawałoby się kultury. Teraz dla mnie LDK jest częścią politycznej rozgrywki. Żal patrzeć na to wszystko.

gość

Ty zwiesz to „układy”, a to się nazywa hierarchia stanowiskowa.

Kobieta

Hierarchia stanowiskowa nie powinna mieć raczej wpływu na sytuację przed wyborami. Nie powinna być wykorzystywana w taki sposób.

Kropek

Kobieto, 100% racji! A hierarchia służbowa nie polega na wykorzystywaniu stanowiska do nacisków pozasłużbowych. To się nazywa inaczej.

gosc

Hierarchia polega na Tym ze jak coś nie pasuje to się idzie do przełożonego I wyjaśnia A nie żal i pomyje udostępnia na FB

Gosc

A jak ma sie isc do przeložonego, skoro to on nadużywa stanowiska. Zostaliśmy jako wyborcy, organ najwyższy o tym powiadomieni I bardzo dobrze.

gość

Czy nadużywa to już opinia i teza podwładnego na która powinien mieć dowody i świadków ! Skoro sąd kazał wykreślić oczerniające Burmistrza zdanie to uważam, że podwładny nie miał racji !

Gosc

Tak jedno zdanie, czyli reszta wpisu prawdziwa. Byc moze kierownik sie rozpedzil z wyrażeniem wszystkich imprez, a moze Burmistrz bał się drążenia tematu I przystal na ugodę. Już się raz z dyktafonem Burmistrz popisał, więc jeśli nawet nie dokońca wiadomo kto ma rację to ja nie skłaniam się do tezy nielicznych obrońcòw Burmistrza. Kolejny raz pokazał swoją gębę.

gosc

Reszta wpisu to domniemanie jak sam zresztą pisze autor posta na FB ! Na domniemaniach to pan Bartek nie zostanie szefem !

Luna

Nie od teraz jest częścią politycznej rozgrywki, ale już od kilkunastu lat był na usługach PO.

GOSC

kierownik umieścił klip wyborczy http://www.lidzbarczanie.pl

Grz

Wielka sensacja z procesu… Jeden pozwał drugiego. Prawidłowe rozstrzygnięcie i nie ma co się podniecać.

Sprawiedliwy

Panie burmistrzu W. powinien się Pan wstydzić. Łamie Pan swoich podwładnych niegorzej niż inne gwiazdy lokalnej polityki. Nie Pan pierwszy i pewnie nie ostatni. Jednak burmistrzem (tak jak i starostą) nie jest się na zawsze, ale świństw zrobionych innym się nie cofnie. Zastraszanie ludzi to podłość i wcześniej czy później poniesie Pan za to konsekwencje.
Ps. Dotyczy też innych włodarzy, którym odbiła palma władzy.

gosc

Wyniosły apel lecz niepoparty żadnym dowodem 🙁 Jak na razie to pan kierownik złamał zasadę kampanii wyborczej 🙁

Gość 1369

Gdyby złamał to by przegrał sprawę w sądzie. Czyli jest cos na rzeczy, ze nie osadzono kierownika. Jedynym przegranym jest oskarzyciel bo pozwał a nie wygrał i pokazał jak można ludzi zastraszać.

gość

Burmistrz poszedł na ugodę bo zależy mu na pozytywnym wizerunku miasta. Po co dalej kopać leżącego skoro zgodził się na usuniecie pomówień !

vicegość

jakie usunięcie? https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10210468984435955&id=1684857242 z tego wynika, że to nie pomówienia, gdby tak było to faktycznie sąd kazałby to usunąć

gośc

kierownik usunął zdanie które wg sądu sam sobie wymyślił nie miało ono pokrycia w relacji świadków !

API

Trochę jak na procesie Kawki;)
Pozywającym Burmistrz, pozwanym jego podwładny, tak jak wszyscy świadkowie. Wynik sprawy i tak dobry. Było oczywiście wiele smaczków, szczególnie w zeznaniach świadków. Dzisiaj np. dowiedziałem się, że UM odcina się od wszelkich przejawów polityki, a w szczególności kampanii wyborczej, tak on jak i jednostki podległe. I tak sobie pomyślałem wtedy o konwencji wyborczej w małym amfiteatrze i zaangażowaniu zarówno pracownika LDK jak i sprzętu.

Guest

Kawki… to może bym się i napił..
A o Kafce Franzu chyba chciałeś pisać…..

Api

Oczywiście. Taka parasola.

Inżynier

Kto pod Burmistrzem dołki kopie ten zlecenia nie ma .
I nie ma lansu.
Tak to jest w prymitywnej demokracji samorządowej.
Jeden i drugi siebie warci.

Inżynier

Topek !
Nie wierz w to co piszą. Ten artykuł to esencja propagandy.

jan

samo życie, polecam film p.t.Wodzirej, ale dobrze, że się ugodzili, ale, żeby do sądu !? cały dzień w sądzie, tylu ludzi angażować zamiast pracować na chwałę naszego miasta…

GOŚC

Uszczypliwy afront z tym „wodzirejem ” 😉 w kierunku tego co zaczął publicznie oczerniać obecnego Burmistrza! Dostał pstryczka w nos zasłużenie.

Gość

Ugoda to ugoda. Nie ma co pisać o pstryczkach w nos, skoro się ugodzili. Ciekawi mnie tylko dlaczego autor wpisu przy jednym z kandydatów zaczyna od nazwiska a przy drugim od imienia?

gosc

Ugoda to ugoda z tym że jeden musiał usunąć obraźliwy publiczny wpis;) Wyborcy to ocenią .

vicegość

przecież nic nie zostało usunięte https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10210468984435955&id=1684857242 więc okazuje się, że nie był obraźliwy tylko prawdziwy

gość

W roli wodzireja to mi w tej historii bardziej burmistrz pasuje. Skoro kierownik przegrał to gdzie są jakieś przeprosiny, kara, itp. Coś musiało być na rzeczy skoro burmistrz poszedł na ugodę.

gość

Poszedł na ugodę bo zależy mu na pozytywnym wizerunku miasta. Po co dalej kopać leżącego skoro zgodził się na usuniecie pomówień !

vicegość

jakie usunięcie? https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10210468984435955&id=1684857242 z tego wynika, że to nie pomówienia, gdby tak było to faktycznie sąd kazałby to usunąć

gośc

PiS wystawiło kandydata na stanowisko Burmistrza , nieoficjalnie PO wystawiło kandydata na Burmistrza oraz obecny Burmistrz ubiega się o reelekcję.

Topek

Bardzo fajny ranking wydatków inwestycyjnych Miast, Powiatów i Gminy za lata 2013-2017 opublikowany przez Wspólnota.org http://www.wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/Andrzej/11_2017/Nr_19_Ranking_-_Wydatki_inwestycyjne_2015-2017.pdf Lidzbark Warmiński zarówno miasto jak i powiat są praktycznie na podium w układzie krajowym (powiat w pierwszej 3 powiatów w kraju) a miasto ostatnio na pozycji 5, więc chyba nie jest tak źle?

W rankingu znalazły się następujące miasta powiatowe z województwa warmińsko-mazurskiego (w nawiasie pozycja w rankingu):

Lidzbark Warmiński (5)
Nidzica (43)
Działdowo (54)
Nowe Miasto Lubawskie (81)
Iława (82)
Kętrzyn (114)
Bartoszyce (117)
Gołdap (140)
Ełk (140)
Mrągowo (172)
Giżycko (187)
Ostróda (202)

gośc

nie w temacie! spam

Topek

ta, tu większość komentarzy jest poza tematem i jakoś nie zauważyłem ani razu jak forum nawet nie koresponduje z artykułem 🙂 aby ktoś to negował !