Mar 242016
 

vlcsnap-2016-03-23-23h55m39s164XXI Sesja Rady Miasta pod wieloma względami była wyjątkowa. Radni jednogłośnie podjęli uchwałę o nadaniu imienia Żołnierzy Armii Krajowej jednemu z lidzbarskich skrzyżowań. Tym samym 8 lat bezskutecznych starań żołnierzy AK i środowisk patriotycznych o symboliczne uczczenie pamięci podziemnej ochotniczej armii zakończyło się sukcesem. Do Lidzbarka specjalnie na tę szczególną sesję przybyli m.in. przedstawiciel Wojewody Piotr Kardela, poseł Ołdakowski, przedstawiciel Związku Piłsudczyków, Naczelnik IPN w Olsztynie Waldemar Brenda. Przed samym głosowaniem głos zabrał Waldemar Brenda. Następnie w uwagi do projektu uchwały zgłosił radny Moroz oraz Brodowski. Podkreślili, że nigdy nie byli przeciwni nadaniu nazwy Żołnierzy AK dla lidzbarskiego ronda, oraz że przekaz medialny został zmanipulowany. Radny Brodowski chciał tylko, aby przyjęcie nazwy poprzedzone było konsultacjami oraz przyjęciem wytycznych co do nazewnictwa obiektów. (Radny Brodowski niech przypomni tryb i sposób nadania nazwy dla ulicy Kąpielowej, opisane w TYM artykule). Radni w głosowaniu jednomyślnie podjęli uchwałę o nadaniu nazwy Żołnierzy Armii Krajowej lidzbarskiemu rondu. Tuż po głosowaniu, prawdopodobnie pierwszy raz w historii Rady Miasta Lidzbarka Warmińskiego rozległy się niewymuszone oklaski zebranych gości i mieszkańców miasta. To  historyczna chwila, kiedy społeczny oddolny ruch mieszkańców wymusił na radnych podjęcie uchwały zgodnej z oczekiwaniami tych, których ponoć reprezentują. Następnie krótkie przemowy wygłosili: Naczelnik IPN w Olsztynie Waldemar Brenda, przedstawiciel Wojewody dr Piotr Kardela, poseł Ołdakowski, przedstawiciel Związku Piłsudczyków, jeden z radnych powiatowych (wszystko w materiale wideo).

Przewodniczący Rady Miasta ogłosił 5 minut przerwy. Po wznowieniu obrad radni podjęli kolejne uchwały, w tym m.in. przyznającą 50 tys zł ogródkom działkowym. Radni Moroz i Kędzierski głosowali przeciwko. W wolnych wnioskach głos zabrał m.in. pan Jan Romaszko. Pytał się m.in. na jakiej zasadzie miasto płaci połowę wynagrodzenia dla pana Żelichowskiego, który pracuje w Termach i dlaczego nie płaci mu operator. Pytań było więcej, miejmy nadzieję, że nie zostaną bez odpowiedzi.

XXI Sesja Rady Miasta po raz pierwszy była transmitowana na żywo w internecie. To wielkie osiągnięcie w kierunku zbliżenia radnych i urzędu do mieszkańców. Oglądalność strumienia wideo transmitowanego z UM wynosiła w szczycie 16, a średnio 10. Kolejnym krokiem do przybliżenia pracy radnych mieszkańcom jest wykonanie tego samego (transmisji) tylko profesjonalnie, oraz nagrywanie samej sesji na co najmniej 2 lub 3 kamery z montażem zachowując ciągłość wydarzeń. Tak jak jest to realizowane w pobliskiej Ornecie (można brać od nich przykład). Kolejnym krokiem jest utworzenie lokalnego kanału TV, (taki mają np. w Górowie, Bartoszycach) i wpuszczenie sygnału do lokalnych sieci kablowych. Dopiero wtedy przekaz trafić może do więcej niż kilku zainteresowanych, raczej z ciekawości niż strony merytorycznej. Oraz co najważniejsze nie powinni tego robić pracownicy Urzędu Miasta oraz podległych Burmistrzowi jednostek. Tylko niezależny lokalny dziennikarz jest w stanie zrealizować wiarygodny program TV dla mieszkańców miasta.

Na zakończenie o pomniku tzw. wdzięczności Armii Radzieckiej. Radny Moroz wypytywał Burmistrza na okoliczność jego spotkania z Konsulem Generalnym Federacji Rosyjskiej.

Główną przyczyną rozebrania pomnika wdzięczności Armii Radzieckiej w Lidzbarku Warmińskim jest przebudowa skrzyżowania przy którym on stoi. Dodatkowym argumentem przemawiającym za jego demontażem jest zły stan techniczny monumentu – twierdzi Burmistrz. Są to oficjalne powody dla których symbol sowieckiej dominacji na narodem Polskim zostanie przeniesiony na cmentarz żołnierzy radzieckich przy ul. Orneckiej. Takie też stanowisko przykazał Burmistrz Wiśniowski Konsulowi Generalnemu Federacji Rosyjskiej, który złożył wizytę w naszym mieście w związku z rozbiórką pomnika.  Czy władze naszego miasta boją się walczyć o Polską rację stanu i nazywać sprawy po imieniu? Czy protesty i akcje społeczne nawołujące do likwidacji symbolu hegemonii okupanta sowieckiego nie dały do myślenia naszym radnym, aby przyłączyli się do nich i aby je poparli razem z Burmistrzem? Mimo iż hańbiący symbol totalitaryzmu zniknie z przestrzeni miejskiej, to niestety mentalnie pozostanie u tych, którzy decydują w naszym imieniu. Bierno-poddańcza postawa samorządowców wobec sowieckich „przyjaciół” sama w sobie jest pomnikiem uległości i strachu. Naczelnik delegatury IPN w Olsztynie pan Waldemar Brenda napisał, że lidzbarski pomnik jest jednym z wielu obiektów „będących pozostałością po narzuconej społeczeństwu polskiemu w okresie PRL, zakłamanej wizji historii, opartej o gloryfikację Armii Czerwonej”. Historyk przypomniał, że w Polsce obowiązuje zakaz publicznego propagowania ideologii totalitarnych, w tym komunistycznych, a taką rolę – w jego ocenie – spełniają „tego rodzaju obiekty gloryfikujące działalność totalitarnego państwa sowieckiego i jego sił zbrojnych”. Wobec powyższego, wydaje się, że stan techniczny Rady Miasta przemawia za przeniesieniem jej na cmentarz historii – tej postsowieckiej. Poniżej fragmenty sesji w materiale wideo.

Pan Romaszko, Burmistrz i radna Michalak (link do materiału)

 

 

 

 

 

 

 

 

 Posted by at 12:41 am

45
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
czytelnik

Tak na marginesie : nie wróże panu burmistrzowi drugiej kadencji , jednak się nie sprawdził .
Za to czekam ,kiedy do miasta wjedzie nasz guru ,wyzwoliciel ,na białej kasztance …

czytelnik

Wszystko to prawda ,ale szkoda ,że jak zwykle zwycięży klika królika ,znajomi , i ci , których nazwiska znamy ,bo oni „są znani ” …

Harcerz

Do panów Radnych. ” Czy tobie Wąski to sufit na głowę nie spadł? ” Jak to porażkę można próbować przekuć w sukces. Przecież wszyscy radni byli za , ale zostali źle zrozumieni . Większość radnych z RM w LW zawsze jest przeciw inicjatywom społecznym , które od nich nie wychodzą i dlatego weszli jedną stopą w g…i cięzko było sie wycofać. To jest taka mentalność ” Głupiego Kazia…….” Nie bo nie . Na koniec pan przewodniczący Kędzierski nie pozwolił zabrać głosu prawdziwemu Spirytus Movens tego wydarzenia panu Warotowi bo taka nazwa Ronda ( w domyśle )to widocznie zasługa Radnych WNMO. Według radnych WNMO Panowie , którzy zrobili sobie zdjęcie na rondzie to założyli te „ohydne tabliczki wykonane z papieru , a sposób ich wykonania nie przystoi takiej nazwie. ” Czy tobie Wąski to sufit na głowę nie spadł? ” Pan radny Brodowski jako filolog (jak podkreślał) przywiązuje wielką wagę do… Czytaj więcej »

bat

Jak tak dalej pójdzie to już niedługo się dowiemy, że to żołnierze wyklęci bili się pod Lenino i zdobywali Berlin. Wywyższając zasługi jednych nie zapominajmy o innych. Żołnierz to żołnierz, jednakowego koloru krew przelewał.

gość

tak żołnierz to żołnierz i ten POLSKI i Rosyjski ? „bat „, żołnierze AK to kwintesencja na wszystkich frontach świata !

Kalina

Moja babcia przewraca się w grobie, żyła przez 96 lat koło Kielc! Inną podawała mi wersję dotyczącą AK! Czyżby historia zmieniała swój bieg?

Tosiek

Moze zmienisz zdanie Publiczne Gimnazjum Nr 2 Pamięć o Żołnierzach Wyklętych Artykuły / Inne Autor Admin Opublikowano: 26 Mar 2013 – 13:01 Pokolenia pokoleniom – Żołnierze Wyklęci i Powstańcy Styczniowi Ziemi Sokołowskiej. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Żołnierze Wyklęci. W okresie tzw. władzy ludowej najlepiej było o nich nie mówić wcale, a jeśli już to w sposób oficjalny tylko źle. W książkach, gazetach i mediach określano ich walkę jako bandytyzm. Dla przypomnienia – tak nazywali Rosjanie powstańców styczniowych, Niemcy – konspiratorów z AK, NSZ oraz innych organizacji niepodległościowych. Tak też komuniści nazwali tych, którzy po 1944 postanowili dalej walczyć o wolną Polskę. Polskę demokratyczną i niezależną od Związku Sowieckiego. Częściowym zadośćuczynieniem po upadku komunizmu było przywracanie pamięci o ich walce i poświęceniu. Całkiem niedawno parlament ustanowił dzień 1 III Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tego dnia, 62 lata wcześniej (1 III 1951) w mokotowskim więzieniu wykonano wyroki na 7 członkach IV… Czytaj więcej »

Harcerz

A jaką wersję?

gość

To jest pokazywane i nagłaśniane tak jak te urzędowe ankiety opiniujące straż miejską, czyli CICHO ! Ale co tam, taka czy inna sesja, ważne, że reklamy się zgadzają, a ” puszek ” szuka domu oraz Ala i Piotruś namalowali obrazek.

Do przyjaciół Lidzbarczan

Gazeta Lidzbarska należy do Niemców, są ich właścicielami. Stąd taki jej poziom, brak istotnych informacji o tym co ważne dla nas – Polaków. Przestańcie kupować ten niemiecki szmatławiec, zróbcie naszą lokalną Polską gazetę.

API

Lokalna prasa milczy na temat tej historycznej chwili. Lokalna rozgłośnia radiowa także. Pytanie: czy wydarzenie nieistotne, czy jakiś inne czynniki wpłynęły na brak przekazu?

Kalina

Bo i nie istotne – albo dziwne w prawdzie!

API

Wybory samorządowe już za 2 lata. Mam nadzieję na nową RM i nowego Burmistrza. Obecni nie zdali egzaminu, Burmistrzem się bywa na szczęście. Wesołych świąt.

gość

prawie za 3 lata * 2,8

arni

Co Radni uchwalili w sprawie zmian w Planie zagospodarowani przestrzennego ?

krzysztof

pan Burmistrz wspomniał w czasie wystąpienia o pracownikach robót publicznych.ile to oni zrobili,ile dzięki im pracy miasto zyskało..szkoda tylko że ci ludzie są słabo wynagradzani,pracują w ciężkich warunkach….ataki pan Zelichowski konsumuje zyski wypracowane przez pracowników sezonowych

krzysztof

dziękuję za liczne polubienia..temat robót publicznych i pracowników kierowanych przez PUP do prac do Urzędu Miasta jest szerszy…można o tym książki pisać…ale czy warto,czy coś to zmieni?..zmienia się Burmistrz ,a szarość dalej pozostaje…

Harcerz

Czy już nie ma żadnej świętości .
Znowu były oficer polityczny LWP występuje jako Piłsudczyk i jest witany „na salonach”. Ludzie.!!!!!!!!!!!!!!!!
Wy wstydu nie macie opamiętajcie się.

Harcerz

Jak już tak nikomu nie zależy na prawdzie albo ma ją głęboko w du… a liczy się tylko stołek i Judaszową kasę . To proponuję im aby następne rondo otrzymało od nich nazwę ich partonów ” Np, Tajnych współpracowników i funkcjonariuszy bezpieczeństwa PRL-u.
Oni do dziś mają się dobrze i nawet poczucia wstydu nie mają za to co robili i za co brali pieniądze .

mieszkaniec

Pensję Żelichowskiego powinien płacić pracodawca dla którego pracuje, czyli operator term. Te pieniadze , które teraz dostaje z miasta powinne być przekazane dla obsługi przekazu z sesji , itp. – i to powinien robić nie kto inny tylko API. Jest najbardziej kompetentną osobą w mieście w tym zakresie. Proszę o realizację tych postulatów.

A,B.

Moim zdaniem, mylisz się, ktoś musi mieć oko nad „naszym” mieniem z ramienia inwestora. To taka „wtyka”.

Gość

” … oko nad „naszym” mieniem z ramienia inwestora. To taka „wtyka”. Czy aby na pewno?

Harcerz

To może niech wszyscy pracownicy będą opłacani z kasy UM i Starostwa Powiatowego .To będziemy mieli „OKO” prawie w 100 % na nasz majątek. Pan Z pracuje na 1 i 1/2 etatu w jakim wymiarze godzin ? Kogoś musi zaniedbywać . Albo pracę ZDP albo w Termach.

A,B.

Natomiast popieram postulat w sprawie API, choć straci portal Nasz Lidzbark.

redyt

straz miejska przepracowala sie , powinni dostac urlop bezplatny az do odwolania ich , chyba maja plecy u burmistra, bo nikt ich ruszyc nie moze

zetka

Radny Brodowski swoją wypowiedzią pozamykał wszystkim buzie, co kłamczuszki? Jak przyszło co do czego nikt nie potwierdził publicznie że był przeciwnikiem AK ładnie to tak kłamać?

gość

A kto mówił ? A gdzie było napisane ? ” że był przeciwnikiem ” ? Wskaż konkretne zdanie które by mówiło o manipulacji słowami radnych ! Te ich wystąpienia dotyczyły wyssanych z palca wyimaginowanych pomówień !

wilk

fakt gadane ma, a nie jak ten stękający eee yyy burmiszcz żenada

gość

Gadane ma ale, pierni…. trzy po trzy, przy czym czerwony jest, chyba ze wstydu po tym jak głosuje zgodnie z linią swojej partii !

Emil

A któremu radnemu dziękował ten Pan z opaska AK? Bo nie zakumalem

Rysiek z klanu

fajnie, ze pan Janek pojawil sie na sesji RM 🙂 no i tym razem spodobala mi sie wypowiedz Michalakowej, ktora w moich oczach zakwestionowala prace SM. A mianowicie w lutym SM pouczyla mieszkancow 8 razy i raz ukarala mandatem. Znaczy sie duzo pracy maja ci funkcjonariusze 😀 Proponowałbym, aby miasto po zakonczonym miesiacu publikowalo osiagniecia SM np. z przeprowadzonych działań (ile wystawionych mandatów, pouczeń, itp.itd)

kurator

„Tylko niezależny lokalny dziennikarz jest w stanie zrealizować wiarygodny program TV dla mieszkańców miasta”.

Cóż za skromność i bezinteresowność.
Lokalny i niezależny? Jedno wyklucza drugiemu.

Zatraciłeś się w swojej pasji. I stajesz się coraz bardziej podobny w swoich wypowiedziach do tych z którymi walczysz.
Więcej skromności proponuję.

gość

Można być niezależnym i lokalnym, nie ważne kto jest obecnie burmistrzem, lecz jeśli postępuje wbrew prawu i nieetycznie to API reaguje ! Proste !

Gość

Ależ oczywiście. Masz rację niech reaguje, byle nie za pieniądze podatników. Jeżeli przychodzi (a tak jest) na sesje społecznie to super. Jeżeli znajdzie się jakaś fundacja, która to opłaci i opłaci transmisje, o których API pisze w artykule to jeszcze lepiej. Ale z prywatnych pieniędzy a nie z publicznych.

gość

tak jak to ma miejsce obecnie, odnosząc sie do kamery i operatora kamery z UM ! ?

mieszkaniec

Pensję Żelichowskiego powinien płacić pracodawca dla którego pracuje, czyli operator term. Te pieniadze , które teraz dostaje z miasta powinne być przekazane dla obsługi przekazu z sesji , itp. – i to powinien robić nie kto inny tylko API. Jest najbardziej kompetentną osobą w mieście w tym zakresie. Proszę o realizację tych postulatów.

gość

Naiwne tłumaczenie tych z PO, ze nie byli przeciwko !Więc zatem paradoksalnie czemu nie było zadny komisji i konsultacji w sprawie nadania nazwy tego ronda o ktore to tak zabiegali ? Powod jest prosty do wytlumaczenia to cały szum medialny i oburzenie społeczne przyparło do mury tych przeciwnych szybkiemu , chwalebnemu i „bezkontrowersyjnego „nadania nazwy ronda AK !

Gość

A ten radny Grząmiączka, to też z PO?

gość

Pan Grzmiączka to 5Gmin,a tłumaczyli się panowie z PO. Mieszkańcy są pamiętliwi,a w razie czego przypomni im się wypowiedzi i poszczególne głosowania !

Gość

Znaczy się, że 5 Gmin to koalicjant PO? Taki lokalny PSL?

gość

to juz musisz sie go osobiście o to spytać jak i Pasternaka

Gość

A kto miałby tego niezależnego lokalnego dziennikarza opłacać? Czyżby podatnicy z naszych podatków?

kurator

Niezależny – nie opłacany przez żadną ze stron. Tak domniemam.

Gość

To niech nagrywa. Jak ma być opłacany z prywatnej kasy albo swojej własnej, niech nagrywa i relacjonuje.

maxx

Największe podziekowania za skuteczne wywieranie nacisku za nadaniem nazwy rondu im. AK należą sie Panu Dariuszowi Warotowi. Dziękujemy.