Starosta Jan Harhaj z dyplomem fot. Starostwo Powiatowe w Lidzbarku Warmińskim

Starosta Jan Harhaj z dyplomem fot. Starostwo Powiatowe w Lidzbarku Warmińskim

Do otwarcia Term Warmińskich coraz bliżej, a wokół inwestycji wciąż gorąco. Po tym, jak kwestia temperatury wody się wyjaśniła, pojawiły się kolejne kontrowersje. Tym razem chodzi o wybór operatora obiektu, który nie wszystkim przypadł do gustu. Zupełnie inaczej niż sam obiekt, który wprawdzie jeszcze nie został otwarty, ale już wygrał w konkursie na Sportowy Obiekt Roku.

Termy warmińskie powstają od niemal dekady. Inwestycja, między innymi, lidzbarskiego starostwa od początku wzbudza emocje. Gorąco było między innymi za sprawą wody, która… na początku nie spełniała norm opracowanych dla wód termalnych. Ostatecznie udało się jednak dowiercić do wody cieplejszej, która kryteria już spełnia.

Mimo perypetii budowę ukończono kosztem ponad 100 mln złotych. Mimo, że jeszcze są zamknięte, już zostały nagrodzone certyfikatem Sportowego Obiektu Roku. W lokalnych mediach zawrzało jednak, kiedy ogłoszono, że operatorem term została firma Condohotels z Ostródy. Wątpliwości co do wyboru budził fakt, że ostródzkim Aquaparku zarządzanym przez wspomnianą firmę, mimo hektolitrów wody, wcale się nie przelewa. W przyszłym miesiącu obiekt idzie pod młotek. Cena wywoławcza – 6 mln zł. Do tego trzeba doliczyć pokaźną hipotekę. Prezes operatora tłumaczy, że to nie za sprawą ostródzkiej firmy powstał dług.

Aquapark jest wystawiony do licytacji, ale wyłącznie dotyczy to właściciela obiektu. Firma Condohotels nie ma z tym nic wspólnego — tłumaczy Elżbieta Lendo, prezes firmy zarządzającej Termami Warmińskimi.

Wiadomo, ile pieniędzy dostanie operator za obsługę term. Jan Harhaj, starosta lidzbarski zdradza, że będzie to „10 tys. ryczałtu miesięcznie plus 5 proc. od dochodu, jeśli taki będzie”. Kluczowe jest słowo „jeśli”, bo ze studium wykonalności projektu wynika, że termy potrzebują około tysiąca gości dziennie, by rachunek ekonomiczny bilansował się. Obiekt chce przyciągnąć tłumy, między innymi, basenami, saunami i zjeżdżalniami.

Warmińskie Termy już wkrótce będą mogły plany skonfrontować z rynkową rzeczywistością. Otwarcie inwestycji zaplanowano w trzeciej dekadzie grudnia.

Artykuł ze strony http://olsztyn.tvp.pl/22862439/watpliwosci-wokol-warminskich-term-ciag-dalszy