Lut 052018
 

Jeszcze w tym miesiącu zniknie z przestrzeni publicznej Lidzbarka Warmińskiego tzw. pomnik wdzięczności armii radzieckiej. Urząd Miasta rozstrzygnął przetarg na rozbiórkę pomnika; dokona tego GBP Serwis Grzegorz Truszkowski. Firma z Ełku zrobi to za 10.000 zł. Do przetargu przystąpiły także ZBR CHILIBUD Roman Chilimoniuk z Bielska Podlaskiego z ofertą 42.817,83 zł, PPHU ABBA-EKOMED Sp. z o.o. z Torunia z ofertą 209.000 zł (!), a także lokalna firma Przedsiębiorstwo Transportowo Sprzętowe Budownictwa „PYZAK” Anna Pyzak z ofertą 39,366,35 zł.

Symbol dominacji sowieckiego okupanta w końcu zniknie. Nie obyło się to jednak bez walki; wiele lat starań środowisk patriotycznych nie przynosiło efektu. Na straży pomnika stały całe pokolenia urzędników, wywodzących się bezpośrednio z poprzedniego socjalistycznego systemu narzuconego przez władze okupacyjne. Także obecna Rada Miasta broniła pomnika, głucha na wieloletnie protesty żołnierzy AK i innych patriotycznych organizacji.

O walce z symbolem okupanta sowieckiego wielokrotnie pisaliśmy na łamach NaszLidzbark

„Homo Sovieticus” w Lidzbarku Warmińskim

Pomnik „wdzięczności” Armii Czerwonej do rozbiórki

Bolszewika goń z pomnika – akcja protestacyjana w Lidzbarku Warmińskim

Pomnik „wdzięczności” Armii Czerwonej idzie na śmietnik

Miejmy nadzieję, iż  nic nie stanie na przeszkodzie realizacji zadania przez firmę pana Truszkowskiego

 

 Posted by at 9:23 pm

Dodaj komentarz

39 komentarzy do "Tzw. pomnik wdzięczności armii radzieckiej zniknie jeszcze w lutym"

Powiadom o
2000

krzysztof
5 miesięcy 29 dni temu

za dwa dni pracy 10 000.00 wystarczy..podsumował wykonawca prac rozbiórkowych pomnika…jednak dziwi sie ,że lokalni tzw..patrioci nie zdecydowali się zrobić tego po kosztach własnych ok.3000,00-4000,00…….

icg
6 miesięcy 8 dni temu

Zacznijmy od faktów historycznych. Tak w wielkim skrócie. Sprowadził Konrad Mazowiecki Krzyżaków do ziemi chełmińskiej aby kolonizowali pogan Prusaków ? – tak, sprowadził. Był Zakon Krzyżacki, który wybił „pogańskich” Prusaków, jednym z największych wrogów Polski? – tak, był. Były Prusy Książęce, a potem Prusy Wschodnie kontynuatorem państwa zakonu krzyżackiego? – tak, były. Przyczyniły się do upadku Polski ? – tak, przyczyniły. Brały Prusy udział w rozbiorach Polski? – tak, brały. Był atak na Polskę w 1939r. z kierunku Prus? – tak, był. Czy Armia Czerwona w walkach o te ziemie walczyła z Polakami? – nie. Czy Rosja (ZSRR) oddała te ziemie Polsce? – tak, oddała. Czy Polacy powinni być za to wdzięczni? – raczej tak. Czy są wdzięczni? – raczej nie. Ci co są za likwidacją pomnika wdzięczności – z pewnością nie. Skoro jednak środowiska patriotyczne tak walczyły o usunięcie tego pomnika, to dlaczego nie walczą o usunięcie czarnego orła – symbolu Prus na budynku przy Rondzie AK. Mało tego. Został on pieczołowicie odrestaurowany i na budynku pojawiły się tablice w języku niemieckim . I czy biuro Posła na Sejm RP w budynku pod takim godłem jest mądrym wyborem?

gość
6 miesięcy 7 dni temu

PO przecież kocha naszych sąsiadów z Niemiec, wiec wizerunek POsła obok tego godła nie powinien dziwić ! Zaś co do sąsiadów za wschodu to nie ma co im dziękować za rozbiory, za wsadzenie noża w plecy 17 września 1939r, mordercze wywózki na Sybir za Katyń. Moim zdaniem wszystkie symbole upamiętniające komunistycznych żołnierzy przenosić czy to na cmentarze rosyjskie lub wywozić pociągami do Rosji !

gość
6 miesięcy 8 dni temu

Gratuluję spostrzegawczości

Greg
6 miesięcy 8 dni temu

Najbardziej „podobają” mi się wpisy radosnych niszczyciel pomnika, to pewnie ich wilenscy przodkowie pogonili stąd Niemców. Gdyby nie ci Ruscy, którzy gnija u nas w ziemi, większość tutejszych mieszkałaby w karnych chatach bez podłóg i kibla. I to pewnie boli- fizycznie nie mamy z nimi szans to roz… pomnik. Nie jest to chyba pomnik żadnego ruskiego przywódcy. Lubicie symbolikę, typowy polski obrzędowy katolicyzm- uczestniczę w szopkach, a o miłości i szacunku zapominam poza drzwiczkami kościółka. Może i ten pomnik należy przenieść ale zachwyt niektórych (NIEKTÓRYCH!) mieszkańców grodu jest żałosny.

A.B.
6 miesięcy 8 dni temu

„Ustawmy się w kolejce po kawałek betonu i zachowajmy na pamiątkę wyzwolicieli naszego miasta.
Przykładem niech będzie mur berliński:’

Greg
6 miesięcy 8 dni temu

Co ty albo twoi przodkowie uczynili dla pozyskania tych ziem z rąk niemieckich? Bez Rusków mógłbyś wpaść tu na saksy (chyba że na Zwangsarbeit) szajs na feld rozrzucać.

A.B.
6 miesięcy 7 dni temu

Niestety, dwu rodzonych braci mojej mamy zginęło na polach bitew II wojny światowej..

Greg
6 miesięcy 6 dni temu

Za to na pewno nie chciałem urazić, dwie ciotki mojego ojca zabił w wypadku pijany ruski, dziadek zwiedził obozy niemieckie. Niestety, w życiu nie powiem, że moja rodzina cokolwiek przyczyniła się do pozyskania ziem północnych i zachodnich.

Tuhaj- bej
5 miesięcy 21 dni temu

Na pozyskanie ziemnie miał nikt wpływu ( Jałta?). Za to wyzwolicielom możemy pogratulować grabieży, gwałtów, podpaleń. Chyba user nie zna dzikiego prawa wojennego prezentowanego przez sowietów. Po zajęciu miasta róbta co chceta przez 3 dni. Przypomnijmy także mordy i łapanki na ludziach stawiających opór NKWD po wojnie. Jak poczytasz sobie historię i przejrzysz mapy to może dojdziesz do wniosku jak wygladała ekspancja Germanów. Nawet ich stolica nazywała sie Bralin i wiele innych do Łaby, że nie wspomnę Warmii i walk Jagiellończyka w 13 letniej wojnie. Wiedza do uzupełnienia. A czyż figury nie przedstawiaja ruskiego saudata okupanta ? Hołd oddaje się na cmentarzu i też nie wszystkim, a pomniki systemu niewoli należy zlikwidować.

A.B.
6 miesięcy 11 dni temu

Jeżeli jest to suma bez narzutów, podatków i haraczy, uważam za uczciwą. Wystarczy dźwig i samochód .
Dodatkowy koszt mnie niepokoi „wywiezienie we wskazane miejsce „. Koszt ho,ho!!!

Gościu
6 miesięcy 11 dni temu

Nieskromnie przypomnę że Iskander z obwodu kalingradzkiego do Lidzbarka doleci w 30 sekund. Napinanie muskułów to polityczny idiotyzm. Jak Rosjanie byliby mądrzy to by zamknęli wszystkie przejścia graniczne a wtedy kilka tysięcy ludzi rozniosło by w pył tych wszystkich pseudo patriotów. Bo jak ruskie fajki palić, ruska gorzałę pić, ruskie paliwo tankować to jest ok ? A że burmistrz się na zgodził to zadziwiające, wiedząc ile Rosjan przyjeżdża do nas pl zakupy i na wypoczynek. Obwiniacie współczesną Rosję za stalinizm. To przecież Churchill z Roosevelt-em sprzedali Polskę Sowietom w zamian za przystąpienie ZSRR do wojny przeciwko Japonii. Także idiotów nie brakuje w Polsce. Zwlaszcza tutaj.

Trombullus
6 miesięcy 11 dni temu

Napaść na Polskę to napaść na NATO. Przemyt fajek to już historia. Benzyna prawie w tej samej cenie co u nas i jedynie ciule jadą na ruskiej. Co do zamknięcia granic to fajny pomysł- już widzę jak TIRy z Niemiec zasuwają do Obwodu przez Czechy.

A tak ogólnie to „Gościu”- ty zawsze masz takie pełne gacie?

do gościu
6 miesięcy 11 dni temu

takie myslenie zawsze będzie stawiało Polskę w roli wasala !

JMT
6 miesięcy 11 dni temu

Bardzo ciekawe co nam takiego dało prężenie muskułów poza zniknięciem z map, oraz setkami tysięcy niepotrzebnych ofiar? Ledwo odbiliśmy się od dna i już tzw. patrioci zaczynają wmawiać sobie i innym iluzoryczną wizję Wielkiej Polski. Ciekawe kto tym razem sprowadzi nas na ziemie.

Gość - gość
6 miesięcy 11 dni temu

A czemu „nieskromnie”

gość
6 miesięcy 12 dni temu

10 tys? To chyba tylko ładunek założyć , i bum…

Inżynier
6 miesięcy 12 dni temu

Za 9,5 tys został wykonany projekt rozbiórki. Wartość prac projektowych przy tej kwocie winna wynosić około 5 % całości inwestycji.
Idąc tym tropem wartość prac związanych z należytym wykonaniem rozbiórki pomnika i zagospodarowaniem terenu winna wynosić około 190 tys I kto tu prawidłowo wycenił ?

Trombullus
6 miesięcy 11 dni temu

9,5tys zł za projekt rozbiórki? To co on przewidywał? Boże w jakim ja kraju żyję? Może niedługo trzeba będzie projektu na ścięcie drzewa, posypanie chodnika solą czy zebranie odchodów po psie?
Przecież do tego potrzeba koparki, liny, wywrotki i kilku ludzi. Przecież demontaż rządzi się własnymi prawami które dopasowuje się do sytuacji podczas prac. Żaden podwykonawca nie wykona żadnego projektu jeżeli w czasie prac wyjdzie że będzie on zagrażał bezpieczeństwu. Jaki to fachowiec tak się obłowił na tym projekcie wywrócenia ledwo dyszącej kupy gruzu.

Inżynier
6 miesięcy 10 dni temu

Poniżej przykładowe ceny usług na jedną z inwestycji samorządu . Tak duża rozbieżność nie gwarantuje wykonania usługi w sposób bezpieczny i profesjonalny.

Inżynier
6 miesięcy 10 dni temu

A tu prz okazji jakie są ceny na
Dotyczy: „Rozbiórka komina ceglanego wolnostojącego na działce nr ewid. 1063/2, obręb Miasto Mikołajki, w miejscowości Mikołajki, pow. mrągowski”.
Stosownie do wymogu art. 86 ust. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych z dn. 29.01.2004 r., Nadleśnictwo Maskulińskie z siedzibą w Rucianem-Nidzie podaje dane zawarte w ofertach – jak niżej.
1/Zamawiający przeznaczył kwotę . 172 028,27 zł brutto na sfinansowanie Zamówienia.
2/Zestawienie ofert:
Oferta Nr 1: TOP KOP Krzysztof Świtaj 19-500 Gołdap ul. Armi Krajowej 16 lok 17; 40 590,00 zł brutto; .
Oferta Nr 2: Konsorcjum: LIDER – Brejdyny 68, 11-710 Piecki,i; 79 950,00 zł brutto;
Oferta Nr 3: ZBR CHILIBUD Roman Chilimoniuk 17-100 Bielsk Podlaski, ul. Orlańska 13; 71 340,00 zł brutto
Oferta Nr 4: Zakład Ogólnobudowlany Ewa Monika Sadowska 12-200 Pisz, ul. Jeziorna 14; 159 319,44 zł brutto; .
Oferta Nr 5: Firma Handlowo-Usługowa Szymon Walentynowicz 11-500 Giżycko Wilkaski 5; 145 000,00 zł brutto;
Jak więc widać wykonawcy nie do końca zdają sobie sprawę z kosztów wykonania danej usługi oferty w przedziale
od 24 do 92 % kwoty przeznaczonej na sfinansowanie usługi.
Ofert poniżej 60% kwoty przeznaczonej przez zamawiającego powinny zostać odrzucone ze względu na rażąco niską cenę.

gość
6 miesięcy 12 dni temu

Odzywaja się lokalni zawiedzeni wykonawcy oraz CI co hołubią historię dzielnego narodu rosyjskiego ; ) Stalowa lina i na glebę ten szpetny beton !

Inżynier
6 miesięcy 12 dni temu

Żeby się o czymś wypowiadać trzeba mieć chociaż minimalne pojęcie na temat prowadzenia prac budowlanych i BHP na budowie.
Wybrana firma ma bogate doświadczenie rok założenia 2017 to rzeczywiście robią wrażenie. Aż dech zapiera.
Oczywiście ważne jet też doświadczenie pracowników , ale śmiem w to wątpić ,że jakieś jest. Obym się mylił.
Pragnę przypomnieć budowę sławetnej Oranżerii. Realne koszty wykonania remontu Oranżerii szacowane były jak pamiętam na ok 6 mln. Wygrał przedsiębiorca z Wocławka specjalizujący się w wykonywaniu centralnego ogrzewania za ok 3,5 mln.
Jaki był tego efekt ?
Przypomnijmy sobie ile trwała budowa , jak długo się ciągnęła . Warto zapytać też ile dodatkowych środków wydało miasto z budżetu, jakie kwoty na budowę wydatkowały i jakie prace wykonały na rzecz Oranżerii firmy komunalne w celu ratowania inwestycji . To znaczy ile to nas wszystkich kosztowało w cenie wody , czynszu za lokale .
Ale za to było tanio , czyli w efekcie drogo i licho.

odp
6 miesięcy 11 dni temu

TU nie jest budowa czy renowacja, to jest potrzebna gruba stalowa lina i mocne pociągniecie, wyburzenie wywalenie oprawców ;)))

Inżynier
6 miesięcy 11 dni temu

Znowu ignorant !!!
Przeczytaj SIWZ do zamówienia , a potem się wypowiadaj .

Inżynier
6 miesięcy 12 dni temu

Za 10. tys. można kupić rozbiórkę metodą wybuchową bądź wyburzeniową przy pomoc stalowej gruch na linie.
Jeden d…. kiepsko liczy , a drugi się cieszy ,że tak tanio.
To jest „profesjonalizm” za najniższą cenę , zarówno po stronie wykonawcy jak i po stronie zamawiającego .
Szelki spadają. I co tu można wymagać ?

Manufaktura
6 miesięcy 12 dni temu

Nikt chyba nie czytał oferty przetargowej. Tam jako napisane że płaskorzeźby mają zostać ręcznie odkute a postacie żołnierzy przetransportowane na miejsce wskazane przez zlecającego.

???
6 miesięcy 12 dni temu

I co, jak pomnik zniknie to historia się zmieni? Niemców z Prus wyganiali AKowcy, LWP a może Amerykanie?

JMT
6 miesięcy 12 dni temu

Jakkolwiek rozumiem, że młoda firma (rok założenia 2017) chce rozbudować swoje portfolio oraz zdobyć cenne doświadczenie, tak mocno niepokojąca jest dość znaczna dysproporcja pomiędzy ofertami. I w tym momencie warto się zastanowić z czego może wynikać, nie chodzi tu o żadne przekręty.

Manufaktura
6 miesięcy 12 dni temu

I dość szeroki zakres robót narzuconych w ofercie.

krzysztof
6 miesięcy 12 dni temu

rozebrać pomnik społecznie bez kosztów

Manufaktura
6 miesięcy 13 dni temu

Ja tu widzę teraz przekręty przy przetargu. Za 10 tysięcy przecież to szyte grubymi nićmi.

Gościówa
6 miesięcy 13 dni temu

Dziwnie niska ta suma w odniesieniu do innych, dobrego firma zamiejscowa…

Radek
6 miesięcy 13 dni temu

Ta suma jest jak najbardziej realna. Dziwnie wysokie wydają się oferty pozostałych firm.

gość
6 miesięcy 13 dni temu

A do głowy wam nie przyszło, że właściciel z Ełku, to patriotyczny filantrop i zrobi to po kosztach ! „przekręt „? haha

Trombullus
6 miesięcy 13 dni temu

No dobrze ale wraz obaleniem pomnika okupanta może pomyślimy o obaleniu na jesieni innego okupanta- lidzbarskiego układu sitwy?
Jaką widzicie różnicę w tym że ZSRR zabierał nam efekty naszej pracy a sitwą (prywatną zorganizowaną grupą przestępczą), która nas łupi jeszcze dotkliwiej? Przecież nie płacenie Vat, machlojki, ustawione przetargi – to właśnie to sprawiło że w Polsce trzeba było podnosić podatki. I największy raban robią ci którzy tego wszystkiego się dopuszczali- zarabiając na tym krocie. Jaka to różnica kto wam zabiera sprzed ust jedzenie, okupant czy swój? Nie ma różnicy kochani tylko zmieniliśmy pasożyta w organizmie.
Już nie będę wspominał o drugim nowym pasożycie, który tak samo jak dawniej ZSRR chce ingerować w nasze prawo, decyzje polityczne i kierunek rozwoju Polski. Zabiera nam pieniądze, potem oddaje jako swój dar i mówi na jakie chore głupoty mamy je wydać.Tak się niechcący złożyło że z objęć okupanta trafiliśmy w ręce drugiego który nami kieruje za pomocą uwłaszczonego na naszym kraju kolektywu pierwszego okupanta. Wstyd to przyznać ale tak to wygląda.

kurator
6 miesięcy 11 dni temu

To może zacznijmy od Budokopu. Prezes okrada pracowników z emerytury.

anonimowo
6 miesięcy 8 dni temu

Polmlek okrada nas z rekompensaty (miejsca pracy i wypłaty) za swoją uciążliwość i trucie środowiska, zatrudniając Ukraińców, którzy grzecznie odprowadzają pieniążki na Ukrainę. I gdzie tu słowa wpasować Harchaja że ten zakład tu istnieje i daje pracę tyle lat?

gość
6 miesięcy 13 dni temu

Jak na razie ,okupant ma się dobrze .

wpDiscuz