Lut 052018
 

Jeszcze w tym miesiącu zniknie z przestrzeni publicznej Lidzbarka Warmińskiego tzw. pomnik wdzięczności armii radzieckiej. Urząd Miasta rozstrzygnął przetarg na rozbiórkę pomnika; dokona tego GBP Serwis Grzegorz Truszkowski. Firma z Ełku zrobi to za 10.000 zł. Do przetargu przystąpiły także ZBR CHILIBUD Roman Chilimoniuk z Bielska Podlaskiego z ofertą 42.817,83 zł, PPHU ABBA-EKOMED Sp. z o.o. z Torunia z ofertą 209.000 zł (!), a także lokalna firma Przedsiębiorstwo Transportowo Sprzętowe Budownictwa „PYZAK” Anna Pyzak z ofertą 39,366,35 zł.

Symbol dominacji sowieckiego okupanta w końcu zniknie. Nie obyło się to jednak bez walki; wiele lat starań środowisk patriotycznych nie przynosiło efektu. Na straży pomnika stały całe pokolenia urzędników, wywodzących się bezpośrednio z poprzedniego socjalistycznego systemu narzuconego przez władze okupacyjne. Także obecna Rada Miasta broniła pomnika, głucha na wieloletnie protesty żołnierzy AK i innych patriotycznych organizacji.

O walce z symbolem okupanta sowieckiego wielokrotnie pisaliśmy na łamach NaszLidzbark

„Homo Sovieticus” w Lidzbarku Warmińskim

Pomnik „wdzięczności” Armii Czerwonej do rozbiórki

Bolszewika goń z pomnika – akcja protestacyjana w Lidzbarku Warmińskim

Pomnik „wdzięczności” Armii Czerwonej idzie na śmietnik

Miejmy nadzieję, iż  nic nie stanie na przeszkodzie realizacji zadania przez firmę pana Truszkowskiego

 

 Posted by at 9:23 pm

Dodaj komentarz

38 komentarzy do "Tzw. pomnik wdzięczności armii radzieckiej zniknie jeszcze w lutym"

Powiadom o
2000

krzysztof
1 dzień 15 godzin temu

za dwa dni pracy 10 000.00 wystarczy..podsumował wykonawca prac rozbiórkowych pomnika…jednak dziwi sie ,że lokalni tzw..patrioci nie zdecydowali się zrobić tego po kosztach własnych ok.3000,00-4000,00…….

icg
11 dni 3 godzin temu

Zacznijmy od faktów historycznych. Tak w wielkim skrócie. Sprowadził Konrad Mazowiecki Krzyżaków do ziemi chełmińskiej aby kolonizowali pogan Prusaków ? – tak, sprowadził. Był Zakon Krzyżacki, który wybił „pogańskich” Prusaków, jednym z największych wrogów Polski? – tak, był. Były Prusy Książęce, a potem Prusy Wschodnie kontynuatorem państwa zakonu krzyżackiego? – tak, były. Przyczyniły się do upadku Polski ? – tak, przyczyniły. Brały Prusy udział w rozbiorach Polski? – tak, brały. Był atak na Polskę w 1939r. z kierunku Prus? – tak, był. Czy Armia Czerwona w walkach o te ziemie walczyła z Polakami? – nie. Czy Rosja (ZSRR) oddała te ziemie Polsce? – tak, oddała. Czy Polacy powinni być za to wdzięczni? – raczej tak. Czy są wdzięczni? – raczej nie. Ci co są za likwidacją pomnika wdzięczności – z pewnością nie. Skoro jednak środowiska patriotyczne tak walczyły o usunięcie tego pomnika, to dlaczego nie walczą o usunięcie czarnego orła – symbolu Prus na budynku przy Rondzie AK. Mało tego. Został on pieczołowicie odrestaurowany i na budynku pojawiły się tablice w języku niemieckim . I czy biuro Posła na Sejm RP w budynku pod takim godłem jest mądrym wyborem?

gość
10 dni 9 godzin temu

PO przecież kocha naszych sąsiadów z Niemiec, wiec wizerunek POsła obok tego godła nie powinien dziwić ! Zaś co do sąsiadów za wschodu to nie ma co im dziękować za rozbiory, za wsadzenie noża w plecy 17 września 1939r, mordercze wywózki na Sybir za Katyń. Moim zdaniem wszystkie symbole upamiętniające komunistycznych żołnierzy przenosić czy to na cmentarze rosyjskie lub wywozić pociągami do Rosji !

gość
11 dni 1 godzina temu

Gratuluję spostrzegawczości

Greg
11 dni 13 godzin temu

Najbardziej „podobają” mi się wpisy radosnych niszczyciel pomnika, to pewnie ich wilenscy przodkowie pogonili stąd Niemców. Gdyby nie ci Ruscy, którzy gnija u nas w ziemi, większość tutejszych mieszkałaby w karnych chatach bez podłóg i kibla. I to pewnie boli- fizycznie nie mamy z nimi szans to roz… pomnik. Nie jest to chyba pomnik żadnego ruskiego przywódcy. Lubicie symbolikę, typowy polski obrzędowy katolicyzm- uczestniczę w szopkach, a o miłości i szacunku zapominam poza drzwiczkami kościółka. Może i ten pomnik należy przenieść ale zachwyt niektórych (NIEKTÓRYCH!) mieszkańców grodu jest żałosny.

A.B.
11 dni 8 godzin temu

„Ustawmy się w kolejce po kawałek betonu i zachowajmy na pamiątkę wyzwolicieli naszego miasta.
Przykładem niech będzie mur berliński:’

Greg
11 dni 59 minut temu

Co ty albo twoi przodkowie uczynili dla pozyskania tych ziem z rąk niemieckich? Bez Rusków mógłbyś wpaść tu na saksy (chyba że na Zwangsarbeit) szajs na feld rozrzucać.

A.B.
10 dni 2 godzin temu

Niestety, dwu rodzonych braci mojej mamy zginęło na polach bitew II wojny światowej..

Greg
9 dni 17 godzin temu

Za to na pewno nie chciałem urazić, dwie ciotki mojego ojca zabił w wypadku pijany ruski, dziadek zwiedził obozy niemieckie. Niestety, w życiu nie powiem, że moja rodzina cokolwiek przyczyniła się do pozyskania ziem północnych i zachodnich.

A.B.
14 dni 9 godzin temu

Jeżeli jest to suma bez narzutów, podatków i haraczy, uważam za uczciwą. Wystarczy dźwig i samochód .
Dodatkowy koszt mnie niepokoi „wywiezienie we wskazane miejsce „. Koszt ho,ho!!!

Gościu
14 dni 12 godzin temu

Nieskromnie przypomnę że Iskander z obwodu kalingradzkiego do Lidzbarka doleci w 30 sekund. Napinanie muskułów to polityczny idiotyzm. Jak Rosjanie byliby mądrzy to by zamknęli wszystkie przejścia graniczne a wtedy kilka tysięcy ludzi rozniosło by w pył tych wszystkich pseudo patriotów. Bo jak ruskie fajki palić, ruska gorzałę pić, ruskie paliwo tankować to jest ok ? A że burmistrz się na zgodził to zadziwiające, wiedząc ile Rosjan przyjeżdża do nas pl zakupy i na wypoczynek. Obwiniacie współczesną Rosję za stalinizm. To przecież Churchill z Roosevelt-em sprzedali Polskę Sowietom w zamian za przystąpienie ZSRR do wojny przeciwko Japonii. Także idiotów nie brakuje w Polsce. Zwlaszcza tutaj.

Trombullus
14 dni 3 godzin temu

Napaść na Polskę to napaść na NATO. Przemyt fajek to już historia. Benzyna prawie w tej samej cenie co u nas i jedynie ciule jadą na ruskiej. Co do zamknięcia granic to fajny pomysł- już widzę jak TIRy z Niemiec zasuwają do Obwodu przez Czechy.

A tak ogólnie to „Gościu”- ty zawsze masz takie pełne gacie?

do gościu
14 dni 7 godzin temu

takie myslenie zawsze będzie stawiało Polskę w roli wasala !

JMT
14 dni 5 godzin temu

Bardzo ciekawe co nam takiego dało prężenie muskułów poza zniknięciem z map, oraz setkami tysięcy niepotrzebnych ofiar? Ledwo odbiliśmy się od dna i już tzw. patrioci zaczynają wmawiać sobie i innym iluzoryczną wizję Wielkiej Polski. Ciekawe kto tym razem sprowadzi nas na ziemie.

Gość - gość
14 dni 9 godzin temu

A czemu „nieskromnie”

gość
15 dni 2 godzin temu

10 tys? To chyba tylko ładunek założyć , i bum…

Inżynier
14 dni 22 godzin temu

Za 9,5 tys został wykonany projekt rozbiórki. Wartość prac projektowych przy tej kwocie winna wynosić około 5 % całości inwestycji.
Idąc tym tropem wartość prac związanych z należytym wykonaniem rozbiórki pomnika i zagospodarowaniem terenu winna wynosić około 190 tys I kto tu prawidłowo wycenił ?

Trombullus
14 dni 31 minut temu

9,5tys zł za projekt rozbiórki? To co on przewidywał? Boże w jakim ja kraju żyję? Może niedługo trzeba będzie projektu na ścięcie drzewa, posypanie chodnika solą czy zebranie odchodów po psie?
Przecież do tego potrzeba koparki, liny, wywrotki i kilku ludzi. Przecież demontaż rządzi się własnymi prawami które dopasowuje się do sytuacji podczas prac. Żaden podwykonawca nie wykona żadnego projektu jeżeli w czasie prac wyjdzie że będzie on zagrażał bezpieczeństwu. Jaki to fachowiec tak się obłowił na tym projekcie wywrócenia ledwo dyszącej kupy gruzu.

Inżynier
13 dni 15 godzin temu

Poniżej przykładowe ceny usług na jedną z inwestycji samorządu . Tak duża rozbieżność nie gwarantuje wykonania usługi w sposób bezpieczny i profesjonalny.

Inżynier
13 dni 15 godzin temu

A tu prz okazji jakie są ceny na
Dotyczy: „Rozbiórka komina ceglanego wolnostojącego na działce nr ewid. 1063/2, obręb Miasto Mikołajki, w miejscowości Mikołajki, pow. mrągowski”.
Stosownie do wymogu art. 86 ust. 5 ustawy Prawo zamówień publicznych z dn. 29.01.2004 r., Nadleśnictwo Maskulińskie z siedzibą w Rucianem-Nidzie podaje dane zawarte w ofertach – jak niżej.
1/Zamawiający przeznaczył kwotę . 172 028,27 zł brutto na sfinansowanie Zamówienia.
2/Zestawienie ofert:
Oferta Nr 1: TOP KOP Krzysztof Świtaj 19-500 Gołdap ul. Armi Krajowej 16 lok 17; 40 590,00 zł brutto; .
Oferta Nr 2: Konsorcjum: LIDER – Brejdyny 68, 11-710 Piecki,i; 79 950,00 zł brutto;
Oferta Nr 3: ZBR CHILIBUD Roman Chilimoniuk 17-100 Bielsk Podlaski, ul. Orlańska 13; 71 340,00 zł brutto
Oferta Nr 4: Zakład Ogólnobudowlany Ewa Monika Sadowska 12-200 Pisz, ul. Jeziorna 14; 159 319,44 zł brutto; .
Oferta Nr 5: Firma Handlowo-Usługowa Szymon Walentynowicz 11-500 Giżycko Wilkaski 5; 145 000,00 zł brutto;
Jak więc widać wykonawcy nie do końca zdają sobie sprawę z kosztów wykonania danej usługi oferty w przedziale
od 24 do 92 % kwoty przeznaczonej na sfinansowanie usługi.
Ofert poniżej 60% kwoty przeznaczonej przez zamawiającego powinny zostać odrzucone ze względu na rażąco niską cenę.

gość
15 dni 2 godzin temu

Odzywaja się lokalni zawiedzeni wykonawcy oraz CI co hołubią historię dzielnego narodu rosyjskiego ; ) Stalowa lina i na glebę ten szpetny beton !

Inżynier
14 dni 22 godzin temu

Żeby się o czymś wypowiadać trzeba mieć chociaż minimalne pojęcie na temat prowadzenia prac budowlanych i BHP na budowie.
Wybrana firma ma bogate doświadczenie rok założenia 2017 to rzeczywiście robią wrażenie. Aż dech zapiera.
Oczywiście ważne jet też doświadczenie pracowników , ale śmiem w to wątpić ,że jakieś jest. Obym się mylił.
Pragnę przypomnieć budowę sławetnej Oranżerii. Realne koszty wykonania remontu Oranżerii szacowane były jak pamiętam na ok 6 mln. Wygrał przedsiębiorca z Wocławka specjalizujący się w wykonywaniu centralnego ogrzewania za ok 3,5 mln.
Jaki był tego efekt ?
Przypomnijmy sobie ile trwała budowa , jak długo się ciągnęła . Warto zapytać też ile dodatkowych środków wydało miasto z budżetu, jakie kwoty na budowę wydatkowały i jakie prace wykonały na rzecz Oranżerii firmy komunalne w celu ratowania inwestycji . To znaczy ile to nas wszystkich kosztowało w cenie wody , czynszu za lokale .
Ale za to było tanio , czyli w efekcie drogo i licho.

odp
14 dni 16 godzin temu

TU nie jest budowa czy renowacja, to jest potrzebna gruba stalowa lina i mocne pociągniecie, wyburzenie wywalenie oprawców ;)))

Inżynier
14 dni 3 godzin temu

Znowu ignorant !!!
Przeczytaj SIWZ do zamówienia , a potem się wypowiadaj .

Inżynier
15 dni 3 godzin temu

Za 10. tys. można kupić rozbiórkę metodą wybuchową bądź wyburzeniową przy pomoc stalowej gruch na linie.
Jeden d…. kiepsko liczy , a drugi się cieszy ,że tak tanio.
To jest „profesjonalizm” za najniższą cenę , zarówno po stronie wykonawcy jak i po stronie zamawiającego .
Szelki spadają. I co tu można wymagać ?

Manufaktura
15 dni 9 godzin temu

Nikt chyba nie czytał oferty przetargowej. Tam jako napisane że płaskorzeźby mają zostać ręcznie odkute a postacie żołnierzy przetransportowane na miejsce wskazane przez zlecającego.

???
15 dni 9 godzin temu

I co, jak pomnik zniknie to historia się zmieni? Niemców z Prus wyganiali AKowcy, LWP a może Amerykanie?

JMT
15 dni 11 godzin temu

Jakkolwiek rozumiem, że młoda firma (rok założenia 2017) chce rozbudować swoje portfolio oraz zdobyć cenne doświadczenie, tak mocno niepokojąca jest dość znaczna dysproporcja pomiędzy ofertami. I w tym momencie warto się zastanowić z czego może wynikać, nie chodzi tu o żadne przekręty.

Manufaktura
15 dni 9 godzin temu

I dość szeroki zakres robót narzuconych w ofercie.

krzysztof
15 dni 15 godzin temu

rozebrać pomnik społecznie bez kosztów

Manufaktura
16 dni 1 godzina temu

Ja tu widzę teraz przekręty przy przetargu. Za 10 tysięcy przecież to szyte grubymi nićmi.

Gościówa
16 dni 1 godzina temu

Dziwnie niska ta suma w odniesieniu do innych, dobrego firma zamiejscowa…

Radek
15 dni 23 godzin temu

Ta suma jest jak najbardziej realna. Dziwnie wysokie wydają się oferty pozostałych firm.

gość
16 dni 58 minut temu

A do głowy wam nie przyszło, że właściciel z Ełku, to patriotyczny filantrop i zrobi to po kosztach ! „przekręt „? haha

Trombullus
16 dni 1 godzina temu

No dobrze ale wraz obaleniem pomnika okupanta może pomyślimy o obaleniu na jesieni innego okupanta- lidzbarskiego układu sitwy?
Jaką widzicie różnicę w tym że ZSRR zabierał nam efekty naszej pracy a sitwą (prywatną zorganizowaną grupą przestępczą), która nas łupi jeszcze dotkliwiej? Przecież nie płacenie Vat, machlojki, ustawione przetargi – to właśnie to sprawiło że w Polsce trzeba było podnosić podatki. I największy raban robią ci którzy tego wszystkiego się dopuszczali- zarabiając na tym krocie. Jaka to różnica kto wam zabiera sprzed ust jedzenie, okupant czy swój? Nie ma różnicy kochani tylko zmieniliśmy pasożyta w organizmie.
Już nie będę wspominał o drugim nowym pasożycie, który tak samo jak dawniej ZSRR chce ingerować w nasze prawo, decyzje polityczne i kierunek rozwoju Polski. Zabiera nam pieniądze, potem oddaje jako swój dar i mówi na jakie chore głupoty mamy je wydać.Tak się niechcący złożyło że z objęć okupanta trafiliśmy w ręce drugiego który nami kieruje za pomocą uwłaszczonego na naszym kraju kolektywu pierwszego okupanta. Wstyd to przyznać ale tak to wygląda.

kurator
14 dni 6 godzin temu

To może zacznijmy od Budokopu. Prezes okrada pracowników z emerytury.

anonimowo
11 dni 3 godzin temu

Polmlek okrada nas z rekompensaty (miejsca pracy i wypłaty) za swoją uciążliwość i trucie środowiska, zatrudniając Ukraińców, którzy grzecznie odprowadzają pieniążki na Ukrainę. I gdzie tu słowa wpasować Harchaja że ten zakład tu istnieje i daje pracę tyle lat?

gość
16 dni 43 minut temu

Jak na razie ,okupant ma się dobrze .

wpDiscuz