Sie 232018
 
Czy turystyka w naszym regionie może być kołem zamachowym powodującym podniesienie stopy życiowej mieszkańców Warmii i Mazur, a w szczególności Lidzbarka Warmińskiego?

Czy tak będzie wyglądał lidzbarski plac zabaw w 2030 r.?

Wydaje się, iż Lidzbark Warmiński posiada walory przyrodnicze potrzebne do rozwoju turystyki. Analizując dane Głównego Urzędu Statystycznego, okazuje się, że ruch turystyczny w regionie jest o rząd wielkości mniejszy, niż to wynika z gorących deklaracji lokalnych władz samorządowych. Tylko szaleniec lub osoba skrajnie nieodpowiedzialna może pomijać twarde dane liczbowe, odzwierciedlające rzeczywisty stan atrakcyjności turystycznej województwa na tle kraju.  W 2017 r. Warmińsko-Mazurskie odwiedziło 1,2 mln turystów. Nasz region pod tym względem plasuje się dopiero na 10 miejscu spośród wszystkich województw. W jako jedynym województwie  liczba turystów spadła względem 2016 r. Świadczy to o zmniejszającej się i tak małej atrakcyjności regionu.

Ze względów klimatycznych turystyka w naszym regionie jest silnie sezonowa. Turyści odwiedzają naszą ziemię głównie w sezonie wakacyjnym, a ich pobyt jest bardzo krótki. Z danych GUS wynika, iż średnio na Warmii i Mazurach turyście spędzają ledwo 3 doby. Sezonowość odbija się negatywnie na dochodach branży turystycznej i nie jest ona w stanie zrekompensować okres pozasezonowy (czyli większą część roku). W naszym województwie, powiat lidzbarski jest w „ogonie” atrakcyjności turystycznej. Jak widzimy na poniższym zestawieniu, gości przyciągają wielkie jeziora lub bliskość dużej aglomeracji. Nic więcej nasz region nie jest w stanie zaoferować turystom. Prym wiedzie powiat mrągowski.

Dane GUS

 

Zrobić sobie dobrze

W jednym z ostatnich publicznych wystąpień Burmistrza Wiśniowskiego, słyszeliśmy, iż gminy uzdrowiskowe mają największe dochody, są najbogatsze (prócz tych co posiadają na swoim terenie kopalnie). To jeszcze jeden argument Burmistrza za powstaniem uzdrowiska za wszelką cenę. Należy jednak uzupełnić tę głoszoną publicznie informację. Gminy uzdrowiskowe posiadają najwyższą w kraju średnią wieku mieszkańców. Innymi słowy, na ich terenie mieszkają w zasadzie tylko emeryci. Całością w tych gminach zarządza Burmistrz/Wójt wraz Radą Miasta/Gminy. Czyli spokojne życie i bezstresowy samorząd, spokojny o elektorat. Brak młodych to brak problemów. Wydaje się, że właśnie ten kierunek wyznaczył nam poprzedni Burmistrz, a obecny kontynuuje to dzieło. Wysokie wynagrodzenia wpływają na konta samorządowców i wszyscy są zadowoleni (prócz mieszkańców) .  Wydaje się, iż polityka władz samorządowych idzie w kierunku zniechęcania młodych do wiązania swojej przyszłości z Lidzbarkiem Warmińskim. Idąc centrum Lidzbarka Warmińskiego, w oczy rzucają się fontanny, bulwar, amfiteatry. Na pierwszy rzut oka wygląda to pięknie. Postawmy się na miejscu młodego człowieka, który chce założyć rodzinę. On w pierwszej kolejności zastanawia się nad tym, gdzie mógłby znaleźć dobrą pracę.

Branża turystyczno-uzdrowiskowa jest nisko produktywna  – szacuje się, że jej udział w wytwarzaniu polskiego PKB stanowi ok. 5-6%. Czy zatem rozwój sektora o niskiej produktywności pobudzi ekonomicznie najbiedniejszy region, którym jest województwo Warmińsko-Mazurskie? Jeżeli samorządy dalej będą wspierać rozwój turystyki, to Warmia i Mazury nadal pozostaną biedne, a mieszkańcy będą emigrować do bogatszych regionów. Niech turystyka pozostanie jedną z branż lokalnych, uzupełnieniem, ale nie łudźmy się, że będzie ona lokomotywą rozwoju.

 Posted by at 12:37 pm

100
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
małomiasteczkowy.

Rozsądnie powiedziane Rafale. Tylko samemu wejdziesz między wrony. niewiele będziesz mógł zrobić jak trafisz na przefarbowanych wnmo. W L.W zostanie ktoś dłużej przy tej turystyce … jak skręci nogę na deptaku.Ta sprawa jest również niepokojąca. wpisz yt Urban Exploration #6 Lidzbarski most i wiadukt
Zdaje się w sprawie uzdrowiska obecny burmistrz pisał do poprzedniego. No cóz poglady się zmieniają. Mam zeskanowaną ulotkę .Jesteś odważny pisząc tutaj i patrząc na kandydatów to na razie masz głos. ten portal to dobre miejsce na promocję swoich poglądów. Jak widzisz inni nie maja tyle odwagi. Masz tyle lepiej ,że nie masz obciązenia. Ciekawe kiedy trole o kalendarzowych imionach zaczną Cię kąsać. Ta sama taktyka jak przed każdymi wyborami. API dobrze określił … wygłodniałe trole. Dodałbym imienne.Co do uzdrowiska to chyba po
wyborach ,bo na razie… nie drażnimy się ze społeczeństwem. Lidzbark uzdrowiskiem przezabawne.

Rafał Pliszka

Mówimy o turystyce i pieknie zabytkow miejskich. Problem w tym, xe zabytkow w posiadaniu moasta jak na lekarstwo i brak również wplywu na ich stan. Darmowa promocja na „wysokiej bramie” ( choć poprawnie to bardziej przedbramie) ktora pieknie niszczeje w świetle reflektorow. Caly kompleks kolejowy z budynkami magazynowymi i wieza cisnien tez czeka na swoj los. Poddala juz sie jedna nastawnia kolejowa druga tez zawueszona w próżni. Najsłynniejsza przed wojna r”adostacja „tez zapomniana. Skoro lansuje samorzad zabytki niech robia to konsekwentnie. Gdzie jest konserwator zabytków?

małomiasteczkowy.

przedostatni zbierał zacne obrazy, ale CBA zwinęła konserwatorkę.

Kropek

Uważam, że każdemu uczciwemu człowiekowi zależy, żeby żyć w bezpiecznym, dobrze zarządzanym mieście z realną wizją rozwoju, gdzie nie rządzą dziwne układy. Dlatego nie ma sensu pisać, że ktoś jest homofobem albo krasnoludkiem. Chyba lepiej skupić się na tym, co można sensownego razem zrobić, żeby WSZYSTKIM żyło się lepiej. I nie ma to nic wspólnego z polityką!

Wyborca

Pod warunkiem zmiany burmistrza na przynajmniej pół inteligenta.

Kropek

Jeśli taki jest warunek osiągnięcia założonych celów, to jak najbardziej.

borys

chodzą słuchy na mieście, że powstanie gazetka drukowana w kontrze do apiego 🙂

Małomiasteczkowi

Już jest …..zwie się GL 🙂 i inne „urzędowe” pisemka obwieszczające sukcesy naszych lokalnych władz.Do czytania używać rękawiczek i ubrań ochronnych, bo wazeliną się człowiek pobrudzi. Redaktor nie będzie mógł spać z tego powodu.:) Co api ?

API

Jestem przerażony;)

Małomiasteczkowi

Nareszcie Cię załatwią pisząc ,że miesiąc temu nie umyłeś zębów. Będzie to prawdziwy „Armagiedon”.Kto w ogóle śmie krytykować władzę ?, wypominać zeżarte pierożki, upominać się o info publiczne, tropić brak rozumu władz i kolesiowe sprawy.

mieszkaniec

Jakoś nie bardzo widzę , co by tam miało być ? Przekręty Pana Redaktora? Chyba podgrzewasz niepotrzebnie atmosferę.

Alina

Do 2050 roku w wielu dużych polskich miastach zmniejszy się liczebność ludności …o połowę. M.in. w Łomży, Tarnowie, Koninie i wielu miastach śląskich. A są to aglomeracje z wielkim potencjałem przemysłowym. Co ciekawe, nie ma w tym rankingu żadnego miasta z Warmii i Mazur! A może nasze miasteczka przed wyludnieniem ma ochronić …turystyka?

Małomiasteczkowi

Ta.. w szczególności w wykonaniu naszych mistrzów ekonomii. Co będzie w 2050 ? Kiedyś twierdzono , że w XXI w nie będzie miejsca dla ludzi na ziemi. . Niestety kolejny slogan ” aglomeracja” Dodam, że polska aglomeracja miast śląskich jest dopiero na 500 miejscu na świecie, a Trójmiasto jeszcze dalej., a więc te w/w miejscowości nie spełniają takiej definicji.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Aglomeracja Czy to są duże miasta ? .No nie średnie. nawet Olsztyn się nie łapie na aglomerację no chyba ,że z Klewkami. 🙂 Portal Nasz Lidzbark Bawi i uczy.

Wyborca

Mistrza ekonomii mamy na Świętochowskiego.

Małomiasteczkowi

Mistrzowi od fikołków i temu od karate też nic nie brakuje.

łofca K

O połowę? Serio? Więc połowa mieszkań w tych miastach będzie stała pusta? Chyba nie, skoro ceny mieszkań szybują dalej w górę.
Jednym słowem – pierdoły ktoś tu pisze.

Małomiasteczkowi

Ponieważ kolega user awansował mnie do roli redaktora 🙂 to sorki api wrzucam newsa Ciekawi jesteście ile wody potrzebują termy , a ile produkują ścieków ? Posługujemy się opracowaniem WMARR w Olsztynie 2010 r. Pamiętać należy , że są to wartości max ceny są nieaktualne i kto chce może sobie wstawić na ceny aktualne. Zużycie wody na cele socjalno- bytowe – 200 m sześć/ dobę roczne zużycie 72 000 m .szesć, cena zam. sześć 2.99 roczny koszt zużycia wody 215 280 zł Ścieki ilość ścieków sanitarnych. -200 msześc / dobę roczne zużycie- 72 000 m. szesć, cena za m.sześć .3.88 zł łącznie 279360 zł suma 215 280 + 279360= 494640 zł /2010 r Ilość wody i ścieków robi wrażenie, koszt też, biorąc pod uwagę zmiany cen. To gdzie ta woda termalna ? O tym później. Jutro napiszę Wam ile zarabiają na powoływaniu pracowników z PUP i ile wynoszą tego rodzaju… Czytaj więcej »

Małomiasteczkowi

W celu zobrazowania kosztów. Licząc 360 dni otwarcia to koszt /dzień – woda/ ścieki 1374zł / koszt biletu śr. 30 zł to potrzeba było w fazie projektowej 46 osób na pokrycie kosztów zużycia wody i ścieków. Krótko mówiąc, dziennie jeden autobus klientów na pokrycie tych kosztów.

Kropek

Ten koszt robi wrażenie. Do tego kolejne duże pozycje kosztowe to zatrudnienie, energia, obsługa techniczna i przeglądy urządzeń itd. Wygląda na to, że same usługi „basenowe” są deficytowe. Tylko tu trzeba liczyć przychody i koszty z całej działalności obiektu. I tu może być inaczej, czyli dochodowo.

małomiast

No widzisz jak się bronią, aby społeczeństwo je poznało. Najbardziej masakruje ogrzewanie. Jakby było dochodowo to lidzbarscy ekonomiści od seven boleści pękaliby z dumy i nie wspierali zaniżaniem kosztów, naganianiem murzynów z PUP lub pracownikami gosp. ze starostwa czy powiatowej drogówki. Co ciekawe w ramach dochodu … zaliczono dochód z wynajmu powierzchni … .

Kropek

Gdybyś miał jakiekolwiek pojęcie o biznesie basenowym wiedziałbyś, że najwięcej kosztuje wentylacja czyli prąd i nie ma to nic wspólnego z kosztem utrzymania temperatury wody ale nie ma chyba co tłumaczyć jak ktoś należy do sekty LW

Gość

Kolega chyba ma obiecane że zostanie Prezesem TERM jak zbankrutuje obecny operator 🙂

Kropek

Kolega klon chyba już teraz ma coś wspólnego z prezesem TERM, dlatego takie akcje przeprowadza na tym forum 😉

Kropek (oryginalny)

stopbus

Statystyki mówią o wyludnianiu miasta. A gdzie statystyki o zasiedlaniu miast przez ukraińców.Może okazałoby się, że krzywa na wykresie poszłaby do góry. Jak ktoś jechał w ostatnim czasie autobusem do Warszawy i wysiadał na Dworcu Zachodnim to wie, że ten Dworzec powinien już zmienić nazwę na dworzec ukraiński. W drodze powrotnej w kierunku Bartoszyc na kazdem przystanku wysiadają ukraińcy. W autobusach rozpoznasz ich po głośnych rozmowach przez telefon. W lidzbarku też za każdym razem wysiada jeden lub kilku. Polaków w mieście ubywa a przybywa…https://kresy.pl/wydarzenia/banderowskie-zawolania-i-hymn-oun-na-defiladzie-w-kijowie-w-obecnosci-polskich-zolnierzyvideo/

Alan

API możesz podać, źródło danych na temat średniego wieku?

API

GUS oczywiście

Alan

Dokładne źródło (opracowanie, statystyka roczna?), a najlepiej link do niego 🙂

tris

To miasto jest jak Titanic, idzie na dno , ale zabawa trwa…………..

łofca

… z tą różnicą, że w Titanicu kapitan poszedł honorowo na dno ze swoim statkiem. A nasz „Kapitan udaje, że wszystko jest w porządku, muzyka, tańce trwają w najlepsze… a w razie czego pewnie w porę stąd ucieknie. 🙂

prof Kleks

Kto tu jeszcze będzie kandydował? Wiadomo coś?

Małomiasteczkowy

Tak koleżka starosty…….. niby z przeciwnej opcji się szykuje.

gość

prawdopodobnie

łofca

przeciwnej opcji? Nie ma czegoś takiego… Tylko ostatni glupiec myśli, że PiS czy PO to coś innego.

Małomiast

Zbyt surowo się oceniasz. Użyte powyżej słowo „niby” może zmienić zupełnie znaczenie całego zdania na które odpowiadasz, a dokonany wpis np. wtórnego analfabety ( przepraszam za przedrostek anal, bo w tym temacie kolega user też się wypowiadał ) bywa manipulacją lub inny personalny podjazd. Nie zapytam czy znalazłeś już kmiota we własnym lustrze ?.Tak to bywa, gdy chciało się kogoś zhejtować, No i nie wyszło. Nie nakręcaj się, bo Ci się nicki skończą.
(def. wtórny analfabeta to człowiek, który mimo umiejętności czytania nie rozumie treści przeczytanego tekstu
Portal Nasz Lidzbark Bawi i uczy).http://glosniewazny.pl/analfabetyzm-wtorny-plaga-wspolczesnego-spoleczenstwa-cyfrowego/

łofca K

Naucz się czytać, dziadek. Może zacznij od książek, a internet zostaw ludziom o większych zdolnościach intelektualnych.

Małomiasteczkowy

Widzisz synek, jak ja już czytałem jak ty jeszcze u ojca z jajka na jajko skakałeś. Dziadkiem też będziesz…. i to ani się obejrzysz. Co do książek hm radzisz robić innym…..tego czego sam nie robiłeś.Co do internetu to gdyby nie on, to nie wiedziałbym, że aż tyle idiotów jest na świecie. A i nie bierz tego do siebie.Odpuść sobie.

Trombullus

Tu chodzi o więcej. Nadzorca UE wymyślił że to on będzie liderem przemysłu a nasz kraj będzie dostarczał tanią siłę roboczą, wycierał pupy ich emerytom i był miejscem wypoczynku. Zauważcie że dotacje UE z naszej składki są celowo przeznaczane na takie a nie inne cele. Niemcom zależy na tym żeby Niemiec czuł się w Polsce jak u siebie, ale żeby też Polska nie podniosła się gospodarczo z kolan. Ścieżki rowerowe, hotele, sanatorium i inne atrakcje nie są dla was planowane i nigdy nie były. Jak widać po działaniach PO z 8 lat te wszystkie atrakcje po okresie ochronnym miały być uwłaszczone prze sitwę PO. Stąd właśnie ten wielki kwik w TVN i innych lewackich mediach. Plan im się zawalił przez wygrana PIS i teraz nieudolnie próbują za wszelka cenę dojść do władzy, która im umożliwi ” prywatyzację II” tym razem majątku z dotacji UE. Zauważcie ile kasy wtopiono w interes… Czytaj więcej »

Kropek

To może przestańmy narzekać, tylko trzeba wymyślić co konkretnie można zrobić i to zrobić.

Trombullus

Można zebrać spis niesprzyjających Lidzbarkowi kandydatów i opublikować z prośbą do czytelników o informacje. Zebrać informacje na temat lewych interesów, nepotyzmu, przekrętów, machlojek i opublikować jako artykuł w formie publicznych pytań do kandydata. Oczywiście kandydat będzie miał prawo ustosunkować się do tych pytań w uzupełnieniu pod artykułem. Trzeba ludziom pokazać kim są i jak się tłumaczą. Może zdarzą się jakieś samokrytyki z ujawnieniem jeszcze innych spraw. Tu zakres działania naszego redaktora jest dość duży, należy jedynie zachować wszelkie formuły uniemożliwiające odpowiedzialność procesową a więc nie twierdzić tylko zadawać publicznie pytania. Pytać każdy może.

Alina

…”lewych interesów, nepotyzmu, przekrętów, machlojek…”. Jak skutecznie Maciarewicz zrył ci mózg!

Trombullus

Widzę że Alino żyjesz w błogostanie pomiędzy pracą a serialami na TVN. życie to nie bajka i każdy normalny słyszał o takich a nie innych sprawach. No chyba że uważasz łamanie, naginanie prawa za normę, możliwe też że działania nieetyczne budzą w tobie zazdrość lub podziw. nie wiem, nie znam cię osobiście ale zapewniam że to trochę kłóci się z wizją normalnego kraju. Ostatnio zauważyłem że wielu z naszych mieszkańców już nie zwraca uwagi na nawet największe przegięcia. Tolerują łamanie prawa będąc tuż obok, no bo lepiej przymknąć oko niż zareagować. Nie wiem czy to strach, nauczona za młodu postawa, wygodnictwo czy cichy podziw. Samo to że największych oszustów w naszym mieście traktuje się jak kogoś naprawdę ważnego wiele mówi. Tacy cwaniacy o ile jeszcze nie siedzą powinni być dotknięci wielkim ostracyzmem społecznym a nie powszechnym poważaniem. Pytam się za co ich tak poważacie? Za to że kradną, oszukują waszych… Czytaj więcej »

gość

czyli …. /.Konkrety człowieku, a jeśli nic nie masz, to nie mąć.

Małomiasteczkowi

1) niejasności w sprzedaży przedzamcza, dotacją i numery z podrabianiem dokumentów
a) sprzedaż G. Krzyżowej i Łabędzia na Wielochowie
2) beztroska przy budowie mleczarni
3) największy wał czyli budowa term z zimną wodą
pkt. 2,3 zgodnie z planem powinna być tzw. zabudowa warmińska, ale przeszło.
4) przyszły wał to wmawianie społeczeństwu ,że uzdrowisko uratuje miasto i kolejne kredyty na garb społeczności. no tak rządzić to każdy potrafi.
To tak naprędce. Trombullusie społeczeństwo tego miasta milczy dlaczego ? Popatrz jak spacyfikowany został przeciwnik partyjny. Praca i forsa. Tu nikomu nie zależy, aby przybył jakiś inwestor, bo ich kolesie musieliby więcej płacić pracownikom. Wszystko odbywa się w tym mieście przez układy i łapówki. Te miasto jest przeżarte korupcją i układem. Nie wspomnę o głupocie rządzących.

dalej

5. dodajmy jeszcze ogromne pieniądze wydane na rewitalizację zabytkowych murów obronnych, które będą zasłonięte dla turystów i mieszkańców. Będą teraz służyć jako prywatne tło, prywatnej posesj osób, które są związane z samorządem . Kto ma tam działki i już rozpoczęte budowy?. m.in. wybierani przez nas samorządowcy. Zarabiają krocie na samorządowych posadach. Poniekąd za Nasze pieniądze, pracują w urzędach, układają sobie możliwość PRYWATY i zawłaszczają NAM Wszystkim dostęp do Naszego Dziedzictwa Narodowego. Zaczęło się od sprzedaży Przedzamcza w prywatne ręce i proceder trwa nadal. Juz niedługo kolej termy a kiedy Zamek?

Małomiasteczkowi

No tak wystarczy zajrzeć do archiwum. Mury będą robiły za płot. Za to wyda się kolejne grosze na zagospodarowanie fosy. Taki kolejny park. 186 park.:) To umiemy najlepiej chce się rzec. Koszmarne bruki , wąskie ulice w centrum miasta. A dodajmy ulicę wygranych wyborów z rondami 🙂 (zw. rondami Trzech mężów) na osiedlu Żytnia, budów siedzib, maniakalnemu inwestowaniu w parki i ścieżki rowerowe. Wspomnę tę po dawnych torach za bodajże wykonaną za 3,6 mln zł , która dziś wygląda jak dżungla. Najpierw chłopaki sprzedali co mieli ( G. Krzyżową , plażę ) i nie myśleli o turystyce. Później pomyśleli ,dobrze by było zrobić jakiś biznes z przedzamczem. Może starą wkręcić ? Gołębiewskiego można było olać ,bo chciał robić za swoje. Nie w tym rzecz. No trafił się kolega to można było co nie co zdziałać, ale po cholerę hotel na zadupiu ? Dorobimy termy. No co wy k…. z zimną… Czytaj więcej »

Małomiast

O przypomniało mi się. pomosty zrobione dla hotelarza na rzece, które są na stanie starostwa..

Trombullus

Małomiasteczkowy- dokładnie tak jak napisałeś. Najciekawsze jednak pytania byłyby o te mniej znane publicznie sprawy. Takie grube wały, robią osoby pewne tego że się wybronią ( podobnie jak Hanna Gronkiewicz Waltz z PO). Dla mnie raczej chodziło o te codzienne śliskie sprawy, które ze względu na swoją małą skalę i brak świadków są niezauważalne a zasilają kiesę i powiększają stan posiadania pewnych osób.

Kropek

Niestety świat wokół nas nie jest różowy i Macierewicz nie jest tego przyczyną.

Kropek

To miałoby sens. Ale to jest praktycznie dziennikarstwo śledcze. Ogrom pracy dla redaktora. Czy się podejmie?

gość1

Ciekawa dyskusja toczy się tu na forum . Dyskusja między API a małomiasteczkowy a raczej między API a API , bo przecież nie trudno odgadnąć , że jest to jedna i ta sama osoba . A teraz nie zapomnij o minusach .

Małomiasteczkowi

No to musisz popracować nad odgadywaniem. Niestety nietrafione złożenie.

gość

małomiasteczkowy to homofob

adam

naprawdę? wstyd!

Małomiasteczkowy

Temat ciekawy, a tu się lizidupki z PO wysypały ):) Normalka. Frustracja jest tylko potwierdzeniem tego co piszemy :):).

adam

Nie jestem z PO, ograniczony pisowski umyśle 🙂

Małomiasteczkowi

Ale lizidupkiem jesteś ?

Małomiasteczkowy

Byłeś na tej „ślizgawce” w Berlinie czy nie ?

gość1

Małomiasteczkowy .. i tym wpisem potwierdziłeś , że jesteś jedną i tą samą osobą , czyli API i Małomiasteczkowy to to samo . Robisz z czytelników przysłowiowego wała . ŻAL.

Małomiasteczkowi

Nie zamierzam cię przekonywać. Przypominasz wróża Macieja lub….. Przemysława. To , że mamy zbieżne poglądy z redaktorem i podobne spojrzenie na tutejszą władzę….Każdy może wierzyć w co chce. Nawet w redaktora w dwóch osobach. Na pewno nie jesteś tu po to, aby dyskutować. To znamy z poprzedniej kampanii. Zastanawiają mnie ludzie, którzy śledzą co się dzieje na portalu , którego…….. nie lubią. Należy zadać sobie pytanie kim oni są ? 🙂 To chyba wiadomo.

Małomiasteczkowi

.Zdaje się sam zwałkowałeś się…..a na pewno dobrze sprawdziłeś nick i wpis, zanim krzyknąłeś eureka.? 🙂 Co zgadza się. ? Nie idź na śledczego.. wywalą cię z roboty. Nieważne. Wiem wybory, rozumiem zainteresowanie… co ludzie piszą. Tylko trochę więcej skrupulatności oraz mniej fantazjowania czy niesprawdzonych domysłów

łofca K

Nie byłem bo nie chodzę na takie imprezy.
– no i musiałeś bawić się tam sam, dziadek

Małomiasteczkowy

Chyba synek nicki ci się pomyliły, a coś stękałeś o pozostawieniu internetu inteligentnym. Musisz go natychmiast zostawić bo nicki ci się już mylą gość/ łofca K.

Małomiasteczkowy

No Scherlocku schlebiasz mi. Z Apim jesteśmy jedną osobą, tak jak Ty jesteś tu po to, aby prowadzić rzeczową dyskusję.

Gość

Mam takie wrażenie, że większość dyskusji i wypowiedzi wygląda jak narzekanie dwóch starych panien i rozważanie coby i gdyby itd. a zaraz wybory się skończą i będzie spokój na 2-3 lata a potem coby i jakby 🙂 tylko że lata lecą i czas się nie cofnie ale ponarzekać zawsze dobrze 🙂 ten burmistrz zły a następny będzie gorszy, więc ten poprzedni może nie był taki zły i tak w kółko. Kukiz antysystemowo naprawi system a Biedroń powie co zrobić inaczej. API co jakiś czas ma ruch na forum ale reklam nie daje to i nie ma z tego kasy więc za chwilę da na spokój i będzie pisał na nową ekipę samorządową no chyba że polmlek albo uzdrowisko, termy zależnie od sezonu.

Realista

Nie pytaj co miasto, powiat zrobi dla Ciebie tylko co Ty możesz zrobić dla miasta, powiatu, gminy. To parafraza słów JFK powinna być oprawiona i powieszona na ścianie w salach gdzie są posiedzenia RM,RP, RG. To suweren decyduje kto będzie radnym (a), idiota czy wlasciwa osoba. To od zależy kto będzie Burmistrzem- idiota, megaloman, egoista czy prawdziwy gospodarz. Siła naszych głosów może w pył znieść idiotyczne pomysły uzdrowiskowe i im podobne
Tłumaczenie że tylko turystyka i uzdrowisko nas zbawi jest skrajnym debilizmem. Skoro burmistrz czy starosta nie potrafi ściągnąć prawdziwego inwestora to powinien zachować się honorowo i zrezygnować z posady.
Wybory za pasem, proponuję głosować na młodych, przedsiębiorczych, zaradnych a odsyłać do historii obecnie zasiadających w radach i na etatach burmistrza, wójta czy starosty. A może na burmistrza wybierzmy kobietę – mądrą i zaradną. Nigdy nie było u nas Pani Burmistrz
Warto zaryzykować

Harcerz

Burmistrz pozyska inwestora . Głosami mieszkańców dostanie prawo do realizowania chorych pomysłów . Dostanie mandat do budowania świetlanej przyszłości za pożyczone w naszym imieniu i na nasz koszt pieniądze. I wybuduje uzdrowisko . Potem będzie otwarcie , medale , zabawa , facebook i …………………….kredyty do spłacenia . Wyjazd ludzi z miasta . Mniejsze przychody z podatku. Potem podwyżki ……. kredyty dla przedsiębiorców ,brak pracy, ruina inwestycji. Kredyty dla miasta , następna budowa ,otwarcie medale, zabawa , może twiter , kredyty do spłacenia ……..komisarz. To zawsze charakteryzowało władzę w Lidzbarku Warmińskim to brak wizji rozwoju , brak pieniędzy, tandeta wykonania ,aby było byle taniej lub za darmo.

Tomasz

Przypomnij sobie jak wyglądało nasze miasto przed Wajsem i …startuj na burmistrza! Pokaż wreszcie jak należy zarządzać! Będzie pisowskie…otwarcie, medale, zabawa i …może nawet Jarek poklepie po plecach.

Harcerz

Może będę startował w następnej kadencji, jak przejrzycie na oczy..
Na razie zabawa na kredyt trwa w najlepsze., zobaczymy jak długo.
A co do inwestycji poprzedniego burmistrza owszem dużo zrobione , tu i tam , nic do końca i popatrz na zasadność i jakość wykonania inwestycji . Popatrz jak kamienie z ulicy wypadają w centrum miasta , spróbuj gdzieś w centrum zaparkować samochód , porozmawiaj z ludźmi prowadzącym sklepy w centrum jak im dochody wzrosły po przebudowie Placu Wolności.
Poza tym nie jestem z Pis-u. A PiS ,. PiS już wybrał swojego kandydata na burmistrza.

Małomiasteczkowi

Tomasz nie wie, iż nie jest tak łatwo zostać burmistrzem czy radnym. To wszystko jest wyliczone. Medale i zabawy były. Co zmieniły rządy Wajsa ? Wygląd….i wrzucanie kredytów na mieszkańców….. to nie rozwój miasta. Nie jeden próbował, bez zaplecza i kasy zostać tajemnym zjadaczem pierożków na pięterku. Nawet rodowici lidzbarczanie.przepadali. Te miasto idzie w kierunku komisarza.

Alina

Oczywiście, komisarza z koalicji KuPiS’15!

małomiast

Chyba masz jakąś obsesję …….jak pewien występujący tu kiedyś internauta. Doczytaj co się dzieje z gminą jak za bardzo się zadłuży.
Dla niektórych to i Konin jest dużym miastem. Nicki Ci się nie kończą ? A rozumiem kalendarz jest długi.

pjoter

a może by tak zamienić to miasteczko w jedno wielkie Sanatorium dla seniorów? Klientów przybywa.

LWuu

… a młodych ubywa.

pjoter

A w tych „prestiżowych” hotelach stażyści zarabiający 1000 PLN (Lub jak kto woli 230 Euro). Ale ostatnio nawet i o nich trudno bo wszyscy wyjeżdżają z tej dziury. Burmistrz nie widzi problemu. Brawa.

Małomiasteczkowi

O to chodziło, aby dostarczyć murzynów do roboty swoim kolesiom Społeczeństwo nie jest głupie. Praca jest towarem a za towar trzeba zapłacić. Oczywiście czystą demagogią jest fakt, że PUP szczególnie, troszczy się o pracodawców i ich interesy. Szczególnie kolegów naszych możnowładców. To zapewne są bezpodstawne moje insynuacje :):)

LWuu

Na szczęście ludzie coraz bardziej się szanują i nie pracują już za jakieś dwa tysiące czy tym bardzie staże za jałmużnę. Sporo moich znajomych z Lidzbarka zmieniło w ostatnim czasie pracę, każdy szuka firmy, która będzie płaciła lepiej. Era niewolnictwa się kończy. Teraz pracodawca oferujący minimalną krajową jest nastawiony na publiczne ośmieszenie 🙂 Z resztą chyba nawet już nikt nie oferuje takich pieniędzy, bo wie że nie będzie chętnych.

Kropek

Reasumując: uzdrowisko nie jest dobrym pomysłem i należy uświadamiać mieszkańców, że nic nie zyskają, a wręcz przeciwnie. Natomiast istniejące termy powinny być dobrze wykorzystywane i zarządzane. Taki obiekt, gdzie są nie tylko baseny, ale też możliwość organizowania konferencji, zaplecze noclegowe, gastronomiczne itp powinien być dochodowy – bez konieczności pomocy ze strony miasta (jeśli taka pomoc jest świadczona). Pytanie, czy jest dochodowy? I czy nie ma ryzyka, że zostanie zamknięty z powodu firmy zarządzającej?

Kropek

…i jeszcze jedno. Jak się korzysta z funduszy UE na inwestycje, to chyba nie można korzystać z pomocy publicznej, żeby nie trzeba było zwracać dotacji po rozliczeniu projektu.

Małomiasteczkowi

Do unii pisano o zimnych termach. Zatkało i nic. Dotacje wydane ? wydane. Głupotą jest określanie zakresu na co ma iść. Dobrze wiedzą że każda dotacja wraca do Szwabii jako europejskiego potentata technologicznego.
https://wolnosc24.pl/2017/03/01/unijne-dotacje-to-okradanie-obdarowanych-kasa-wraca-z-nawiazka-do-niemiec-przyznal-to-wazny-unijny-komisarz/ więc mają na to wywalone. Przecież i tak do projektu ( środki własne) resztę zadłużą się w obcych bankach …..najlepiej niemieckich. To nic innego jak lichwa .. tyle ,że się inaczej nazywa.

Kropek

Ale jakby trzeba było dodatkowo zwrócić całą dotację, to dopiero byłaby masakra.

gość

Z rozmów z mieszkańcami miasteczka uzdrowiskowego o wielkości zbliżonej do Lidzbarka Warmińskiego wynika, że po latach – zadowoleni mogą być tylko Ci, co usilnie zabiegali o uzdrowisko i zadbali o swoje interesy np. odpowiednie zatrudnienie, budowę domów pod wynajem (dla kuracjuszy). Reszta snuje się po mieście. Nawet ceny w niektórych sklepach są pod kuracjuszy. Miasto się starzeje, emerytury starszych realnie tracą siłę nabywczą, młodzi, którzy zostali nie mają odpowiedniej pracy. Czeka nas podobny scenariusz? Czarny? Nie, nie, skądże. Nie jest jest tak źle, bo gdy zaświeci słoneczko można posiedzieć na ławeczce na bulwarach albo na deptaku, w parku raczej nie widać wielu ….. O jakim miasteczku mowa? Większość sanatoryjnych – zresztą popytajcie sami, wszak do sanatoriów mieszkańcy Lidzbarka W. jeżdżą.

Gosc

http://www.naszlidzbark.pl/ogolna/vii-sesja-rady-miasta-termy-beda-kosztowac-prawie-108-mln-zl/ nazwiska radnych głosujących za termami I uzdrowiskiem! Warto zapamiętać tak dla przypomnienia.

Małomiasteczkowi

Artykuł dobry, przygotowany bezstronnie, ale chyba nie przekona naszych myślicieli tak gładko jak studium wykonalności term.Pozwolę sobie dołączyć jeszcze raz jako link w temacie. http://www.naszlidzbark.pl/ogolna/odpowiedz-burmistrza-wajsa-na-list-otwarty-w-sprawie-utworzenia-strefy-uzdrowiskowej/ Co na to obecny? Rozumiem małpowanie Węgorzewa. Samorządowe głąby powtarzają głupoty o turystyce i rozwoju miast w całej Polsce. Samorządowa brać przypomina nieco małpy lub papugi. W całej Polsce gminy budują: fontanny, bulwary., amfiteatry, boiska , stadiony, baseny, parki, ścieżki rowerowe, ronda itd….oni korty to my też. Rzecz ważna w turystyce lokalizacja. Nikt nie zauważył ,że leżymy na zaduoiu. Co roku umiera w L.W 120 -130 / rok to za 100 lat …. tylko szczury będą się kąpać w termach. Ilu wyjechało a nadal figuruje w meldunku, tego nie wiemy.Skąd przekonanie o nadzwyczajności L.W.. Pipidówka jak wiele w kraju, tyle że władze megalomańskie. Hotel ..klapa. Radni od lat nie czują potrzeb mieszkańców i schodzą na manowce. Pamiętam jak chwalono tzw. deptak niczym ” Monciak” w… Czytaj więcej »

Kropek

Smutne, że tyle kasy być może zainwestowane bez sensu. Ale czasu się nie cofnie i termy to fakt. Czy samorządowcy nie będą podnosić argumentu, że skoro poczyniono takie inwestycje, to nie ma wyjścia i uzdrowisko to jedyny scenariusz?
Inna sprawa, że jeśli ktoś za coś odpowiada, to powinien ponosić konsekwencje swoich decyzji.

Małomiasteczkowi

Dawno temu odrzuciłem linię przedstawianą mieszkańcom, iż ci wspaniali, uwielbiani guru lokalnej polityki wykonali te rzeczy dla mieszkańców … a nie dla własnych interesów. Zaczynając od dotacji, a kończąc na budowie. Patrząc na tych ludzi to wg Masłowa ich potrzeby kończą się na 4 poziomie i też nie u wszystkich :). U niektórych radnych…. poziom 1. Właśnie o takie inwestowanie chodziło, aby utworzyć ciąg zdarzeń i ściemniać ludziom ile wlezie. Przypomnę, że każda dotacja może być dobrze rozdysponowana wśród swoich., na partię, na obrywy, na budowanie przez samych zainteresowanych. W mafii da się nieźle zarobić. Patrz miś lekcja inwestowania. To dokładnie te same typki i charakterach cwaniaka. Opisać mogę, ale warto wspomnieć jak operacja termy zaczynała się od przedzamcza. Jak szykował się jeden przyjaciel do linii autobusowych wożących z hotelu do term. Kto nie był głupcem i nie chciał tym zarządzać ? Warto powrócić do artykułów i poczytać komentarze na… Czytaj więcej »

Małomiasteczkowi

No i jeszcze jedno Kropku. To nie są żadne inwestycje, te pojęcie przesiąknęło niepostrzeżenie z ustawy prawo budowlane i tylko w takiej formie powinno występować. No ale fajnie brzmi i gdy tym terminem posługują się samorządowcy to oznacza ,że nie mają pojęcia o czym mówią. Wszelkiego rodzaju baseny, hotele kwalifikowane powinny być jako usługi. Inwestycją natomiast będzie przygotowanie terenu pod zabudowę mieszkaniową, ściągnięcie inwestora i przygotowanie mu terenu, dojazdów wybudowanie TBS czy innych komunalnych, przygotowanie terenu pod dzierżawę, rozbudowa sieci wod- kan, ciepłowniczej, gazowej. Inwestycją nazywamy to co przynosi dochód. Podobnie brzmi rewitalizacja fosy. w ustach naszych ni e wtajemniczonych ??? To mniej więcej znaczyłoby ,że chcą ożywić fosę. Najlepiej tymi z „dreptaka”. ( vita- życie, ożywienie). Rewitalizacja więc oznacza ożywienie pewnej części terenu miejskiego lub wyrwania z marazmu społeczności tam mieszkającej. Tak wynika z naukowego punktu widzenia. Czy wtopiono kupę kasy ? Tak ! Kto się obłowił ?. Czy… Czytaj więcej »

Kropek

Czyli nic się nie da zrobić, nic sprawdzić i niczego wyegzekwować? Czy nie można byłoby zapytać o konkretną „inwestycję”? Jest zdaje się coś takiego, jak pytanie w trybie informacji publicznej. Tylko sztuka, żeby dobrze zapytać.

Till

Jakże ciężko jest uwierzyć w rozwój i sukces miasta, gdy mówią o nim ludzie, którzy mają problem ze zbudowaniem logicznego zdania.

Małomiasteczkowi

Jeden był za mądry i dziś na rozbuchane ambicje musi mu wystarczyć powiat :):)
Tak jest, jak cham panem zostaje.

prof Kleks

zero pracy. Ile osób zyskuje na turystyce? 10% mieszkańców? A reszta co ma zrobić? Przemysłu nie ma, ludzie uciekają, miasto wymiera bo nie ma perspektyw ale są ładne bulwary i pomnik Napoleona, brawo panie burmistrzu!

Gosc

Brawo radni Ci którzy głosowali za uzdrowiskiem moze Api jakies nazwiska?