Lip 202017
 

Radni podczas XL sesji, zmienili nazwy 4 ulicom w Lidzbarku Warmińskim. Po ogłoszeniu decyzji w Dzienniku Wojewódzkim i uprawomocnieniu się, następujące ulice przyjmą nowe nazwy:

Ul. Kalinowskiego -> ul. Przystaniowa

Ul. 22-Lipca -> ul. Spokojna

Ul. XXX-lecia PRL -> ul. Nad Łyną

Ul. Góreckiego -> ul. Akacjowa

Jak podkreślili radni, nowe nazwy ulic przyjęły brzmienie zgodne z wolą jej mieszkańców.

Prócz zwyczajowych interpelacji dotyczących dziur w chodnikach i wykoszeniu trawy, pojawiła się ciekawa nowa – złożona z przedstawicieli grupy radnych (WNMO) , a dotycząca przyznania jeszcze w tym roku, środków na budowę siłowni przy ul. Astronomów.

Jednak najciekawszą sprawą była ta, której … nie było. Burmistrz Miasta pan Wiśniowski w materiałach do sesji, przygotował projekt uchwały nadającej honorowe obywatelstwo Lidzbarka Warmińskiego panu Piotrowi Żuchowskiemu. Zapytaliśmy kilkunastu Lidzbarczan czy jest im znany tenże jegomość. Niestety żaden z nich nic o nim nie słyszał. W uzasadnieniu do uchwały Burmistrz napisał tak:

Piotr Żuchowski, absolwent historii sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Nauczyciel, dyrektor szkoły, radny, wicestarosta i wicemarszałek, przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Od 2007 r. pracował w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego – na stanowisku podsekretarza stanu, a w latach 2010-2015 jako generalny konserwator zabytków.

Doradca prezydenta Elbląga do spraw oświaty, kwestii społecznych i kultury.

Obecnie pełni funkcję dyrektora Muzeum Warmii i Mazur.

Był jednym z inicjatorów i patronów prestiżowego projektu pod nazwą Kanon Miejsc Historycznych. W Kanonie Miejsc Historycznych miały się znajdować 41 obiekty, których poznanie miało przybliżyć jak najpełniejszy obraz historii Polski i wartości kulturowych naszego dziedzictwa.

Wśród takich obiektów jak Wawel w Krakowie, Łazienki Królewskie w Warszawie, Jasna Góra w Częstochowie był także Lidzbark Warmiński. Na spotkaniach promujących miejsca historyczne ówczesny minister Piotr Żuchowski mówił „Od dawna w Polsce toczy się dyskusja, jak mówić o historii, jak jej uczyć i doświadczać.

Jednym ze sposobów jest podróżowanie do miejsc, gdzie historii można dotknąć poprzez zachowane zabytki tysiącletniej historii naszego kraju. Kanon ma być zachętą do poznania Polski, ma przybliżyć jak najpełniejszy obraz historii i wartości kulturowych naszego dziedzictwa”.

„Kanon” miał być opracowany w wersji podręcznikowej dla szkół, miał również powstać specjalny fundusz promocyjny i remontowy dla miejsc w nim wyszczególnionych.

Zakrojona na szeroką skalę promocja projektu promowała także Lidzbark Warmiński.

Jako Dyrektor Muzeum Warmii i Mazur Pan Piotr Żuchowski nie zapomina o naszym mieście. W „pomyśle na Kopernika” Pan Dyrektor uwzględnił zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim. Projekt zakłada, by muzea, które mają ekspozycje kopernikowskie, współpracowały ze sobą i wzajemnie się promowały.Oprócz muzeum regionalnego w Toruniu, muzeum we Fromborku, zamku kapitulnym w Olsztynie będzie również zamek biskupi w Lidzbarku Warmińskim.

Pan Piotr Żuchowski stał się częścią Lidzbarka Warmińskiego jako jego orędownik i ambasador.

Pan Burmistrz nie dopisał w uzasadnieniu najważniejszego punktu – pan Żuchowski jest aktywnym członkiem władz krajowych PSL czyli partii politycznej z której wywodzi się Marszałek Województwa pan Brzezin. Jednak już w czasie posiedzenia połączonych komisji Rady Miasta, Burmistrz prosi radnych o wycofanie tegoż projektu uchwały, nie podając przyczyny. Zapytany o przyczyny tejże decyzji na jednym z portali społecznościowych – nie odpowiada. Zapytany osobiście po środowej sesji, stwierdził, że była to pochopna decyzja, że pan Żuchowski jeszcze nie dość zasłużył się miastu.

W ostatnim czasie radnym dopisują dobre humory, a głosowania odbywają się jednomyślnie.

 Posted by at 8:45 pm

Dodaj komentarz

9 komentarzy do "Radni zmienili nazwy 4 ulicom. LX Sesja Rady Miasta Lidzbark Warmiński"

Powiadom o
2000

MANUFAKTURA
1 miesiąc 1 dzień temu

Kopernik juz dawno został stracony i przejęty jako towar promocyjny przez inne miasta Olsztyn itd.
Dziwi mnie to że nikt, ciągle nikt nie buduje promocji na postaci Napoleona i tej epoki.

Chcemy jako grupa Nieformalna by rok 1807 był obecne w świadomości cały rok. Mamy warunki i nie trzeba na to kłaść wielkich środków po prostu należało by ukierunkować tematykę imprez juz istniejących. Było by to coś świeżego

okularki
28 dni 4 godzin temu

Czas najwyższy wymienić tzw. promocję miasta. Osoba, która tym się zajmuje jest najwyraźniej wypalona i nie potrafi zainicjować niczego nowego.

Lauksmen
1 miesiąc 54 minut temu

Popieram, do tego można dołączyć jeszcze Powstania Pruskie. Kopernika przez jego podróże może nam ukraść wiele miast ale bitwa pod Heilsbergiem i Powstania Pruskie były tylko u nas.

MANUFAKTURA
24 dni 58 minut temu

Powstania Pruskie to dobry pomysł.

Lauksmen
15 dni 19 godzin temu

A ileż to roboty wykuć kilkanaście toporów, grotów włóczni, załatwić trochę skór i rekonstrukcja gotowa. He, he w końcu mógłbyś sam sobie zrobić ten sprzęt od a do z…

Radny
1 miesiąc 1 dzień temu

Uzasadnienie godne Burmistrza;) Jak widać uzasadnić można wszystko. Dobrze, że radni poinformowali odpowiednio wcześnie Burmistrza, że nie poprą projektu. Stąd jego „tajemnicze” wycofanie.

gość
1 miesiąc 1 dzień temu

bzdura, niepoparta niczym, radny bezradny

Iwona
1 miesiąc 20 godzin temu

Dokładnie tak było gość, pogódź się z tym, że to nie burmistrz rządzi tylko po czyli wnmo

Greg
1 miesiąc 1 dzień temu

Ale jaja. Jaja samuraja!

wpDiscuz