Cze 302018
 

Rada Miasta stanęła murem w obronie burmistrzowej pensji. W tej sprawie odbyły się aż 2 głosowania. 20 czerwca na sesji zwyczajnej, radni odrzucili projekt uchwały obniżającej wypłatę Burmistrza. Następnego dnia w głowie „miejskiego prawnika” Wademara Żbikowskiego, narodziła się nowa koncepcja i w związku z tym Przewodniczący Rady zwołał kolejną sesję (nadzyczajną). 26 czerwca na sesji nadzwyczajnej Rada Miasta przyjęła uchwałę o treści „Odmawia się podjęcia uchwały w sprawie ustalenia z dniem 1 lipca 2018 r. miesięcznego wynagrodzenia Burmistrza Lidzbarka Warmińskiego […](pełna treść TUTAJ)”. Radny Grzmiączka wyraził obawę, iż podejmując uchwałę w sprawie odmowy podjęcia uchwały Rada Miasta ośmiesza się. Trudno nie zgodzić się z radnym, bowiem głosowanie w sprawie odmowy głosowania wydaje się kuriozalnym aktem, nie mającym umocowania w obowiązującym prawie. Czy więc była to uchwała czy tylko wołanie na puszczy? Podjęcie uchwały nawet tak niedorzecznej, wg. koncepcji „miejskiego prawnika” ma na celu przedłożenie jej wojewodzie. Należy czekać na ruch Wojewody w tej sprawie – dodał. Być może wyda zarządzenie nadzorcze uchylające uchwałę, wtedy będzie można odwołać się do sądu administracyjnego – skonstatował  „radca miejski” Żbikowski Waldemar.

Czy jednak Wojewoda ma jakiekolwiek uprawnienia nadzorcze dotyczące ustalenia lub braku ustalenia wysokości wynagrodzenia Burmistrza przez Radę Miasta? Wystarczyło go zapytać i rozwiać wątpliwości panujące w lidzbarskim środowisku „prawników miejskich”. Redakcja wysłała pytania w powyższej sprawie. Poniżej fragment odpowiedzi rzecznika/doradcy Wojewody pani Bożeny Ulewicz.

„[…]po stronie organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego powstała konieczność rewizji dotychczas ustalonego poziomu wynagrodzeń wójtów (burmistrzów, prezydentów miast, starostów i marszałków województw) oraz ewentualnego podjęcia w konsekwencji uchwał dostosowujących dotychczasową wysokość wynagrodzeń do poziomu nieprzekraczającego maksymalnych kwot wynikających z ww. Rozporządzenia, które będą obowiązywały od dnia 1 lipca 2018 r.

Przepisy ustawy z dnia 8  marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( Dz. U. z 2018 r.      poz. 994  z późn. zm.), normujące postępowanie nadzorcze wojewody, ukierunkowane zostały na uchwały podejmowane przez radę gminy (art. 90-94). Na ich podstawie wojewoda posiada kompetencje do stwierdzenia nieważności uchwał niezgodnych z prawem, względnie kierowania do sądu administracyjnego skarg o stwierdzenie nieważności wadliwej uchwały.     A zatem jako organ nadzoru wojewoda jest uprawniony, aby w sposób formalny zareagować na już istniejące akty prawne, tj. podjęte przez radę gminy. Przepisy ww. ustawy nie przewidują natomiast stosowania instrumentów nadzorczych w przypadku niepodjęcia uchwały przez organ stanowiący gminy. Zaznaczyć przy tym należy, iż z art. 87 analizowanej ustawy wywodzi się kluczowa zasada, wedle której organy nadzoru mogą wkraczać w działalność gminną tylko w przypadkach określonych ustawami. W tej sytuacji, w przypadku biernej postawy rady gminy i niepodjęcia stosownej uchwały aktualizującej wynagrodzenie wójta, wojewoda może wezwać radę gminy do podjęcia działań zgodnych z prawem, nie wszczynając w tym zakresie postępowania nadzorczego[…]”

Wynika z tego, iż Wojewoda w zasadzie nic nie może w tejże spornej sprawie. Oczywiście może wrzucić do kosza tę „pseudo” uchwałę Rady Miasta, ale niczego to nie zmieni. Radni zdaje się są przeświadczeni, iż jak nie podejmą decyzji w sprawie obniżenia wynagrodzenia to otrzymywać on będzie przelewy w dotychczasowej wysokości. Brakowało na sesji pani skarbnik, która uświadomiła by radnych, iż wypłata w dotychczasowej wysokości stanowić będzie złamanie prawa i naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Ustawa jest aktem wyższej rangi niż uchwała Rady Miasta i stanowi prawo obowiązujące.

Redakcja NaszLidzbark przewiduje, iż w głowie „miejskiego prawnika” Żbikowskiego pojawi się jeszcze nowsza koncepcja i na jednej z kolejnych sesji przedstawiona będzie dokładna kopia uchwały w sprawie wynagrodzenia Burmistrza, którą radni jednomyślnie odrzucili na sesji 20 czerwca, a w 6 dni potem zadeklarowali, że w ogóle je nie podejmą. Niedługo wieczory humoru i satyry, czyżby Rada Miasta szykowała się do boju o „złotą szpilkę”?

W tym miejscu warto przypomnieć kampanię wyborczą Burmistrza Wiśniowskiego z 2014 r. gdzie deklarował m.in.

Jedna z obietnic wyborczych kandydata na Burmistrza Jacka Wiśniowskiego

Kiedy Rada Miasta już 2 razy podnosiła wynagrodzenie obecnemu Burmistrzowi, ten siedział cicho, już nie protestował jak w dniu objęcia urzędu, że w mieście jest bieda i Burmistrz nie może aż tyle zarabiać. Kiedy radni zbierają się specjalnie, aby „kombinować” co zrobić, aby Burmistrz nie zarabiał mniej te kilkaset złotych, także siedział cichutko. Ale…

Kiedy Burmistrz nielegalnie pobierał opłaty za usługi na cmentarzu komunalnym, uszczuplając w ten sposób kieszenie lidzbarczan, wtedy Rada Miasta zrobiła wszystko, aby sprawę „zamieść pod dywan”. Po przegranej w sądzie administracyjnym, wielu Lidzbarczan spodziewało się odzyskać swoje niemałe pieniądze, zabrane im niezgodnie z prawem. Burmistrz odwołał się do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Wtedy Rada Miasta nie stanęła po stronie mieszkańców, przyjmując za dobrą monetę punkt widzenia Burmistrza. Powstaje więc, pytanie: Kogo reprezentuje Rada Miasta – Jego mieszkańców czy „upartyjnego” Burmistrza.

Wcześniej o obniżeniu wynagrodzeń w samorządzie pisaliśmy w artykule „Wypłaty w samorządzie 20% w dół

 Posted by at 10:01 pm

35
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Jaro

Rada miasteczka smierdzacego ściekami polmleku, zlamala prawo i powinna zostać pociagnieta do odpowiedzialności. Przynosza wstyd mieszkańcom oraz pokazuja, ze sa ponad prawem. Od czterech lat nie mogę spojrzeć w lustro bo glosowalem na Wisniowskiego.

Tris

Układy , znajomości ,szwindle, matactwo,wazelina ,kumoterstwo itd itd ………….ech taka nieznacząca refleksja.

abc

radni bezradni

Małomiasteczkowi

No chyba ,że coś dla siebie lub rodziny.

Małomiasteczkowi

Prawda. Dobrze by było, aby radni miejscy Ci którzy z powodów politycznych ( fani guru z sali gimnastycznej ) zaczęli pomału spłacać kredyty zaciągnięte na podgrzewane term z własnej kieszeni, bo biznes wyszedł do.., dla mieszkańców rzecz jasna.. Skoro termy nie płacą podatku tzn. ,że przeholowano z inwestycją w 15 tys. mieście. Wszystko dlatego ,żeby notable ( przepraszam… nadużycie tzn. lokalne „Bronki’) miały gdzie popływać najeść się pierożków i popić wódy. Radni powiatowi ze swoim naczelnym, też powinni się przyłączyć do spłat rezygnują ze swojego uposażenia i wpłacać na fundusz głupoty samorządowej.
Japończycy i Rosjanie nie chcą szlifować bruków położonych przez jego eminencję – inteligencję. Kolejny nieprzemyślany temat.Karmienie ludu i opowiadanie bajek niedługo się zacznie i pojawią się domokrążcy żadni władzy i bycia na szczycie.

Iwona

Radna-bezradna!!!!!!!!!!!

krzysztof

dziś w Polsce historyczny dzień..Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 3 kwietnia 2018, w dniu następującym po upływie trzech miesięcy od tego terminu w stan spoczynku przechodzą z mocy prawa sędziowie SN, którzy ukończyli 65. rok życia. W związku z tym sędziowie ci od 4 lipca według ustawy przestają pełnić swe funkcje. …może znaczy lepsze PRAWO?,

gość

Proponuję zapoznać się z obowiązującą (jeszcze) Konstytucją, zwłaszcza z zapisami dotyczącymi nieusuwalności sędziów i niemożnością przerwania biegu kadencji Prezesa SN.

Małomiasteczkowi

Jeszcze coś. Skoro nie chcą radni głosować, to powinni podać się honorowo do dymisji. W innym przypadku Lidzbark po raz kolejny udowadnia jaką jest wyspą głupoty samorządowej.
Dzienniczek pełen uwag i wiele spraw jeszcze wyjdzie. Wygląda ,że mamy do czynienia z lidzbarskim celebrytą, a nie burmistrzem.
Burmistrz przeobraził się w myśl zasady z kim przystajesz ….. Pomysłu na rozwój miasta żaden. Obietnice wyborcze … pała. Transparentność .. pała. Logika .. pała, przedsiębiorczość… pała, niezależność .. pała, dbałość o środki publiczne … pała, obniżenie uposażenia – brak promocji do następnej klasy. Ocena z zachowania …. nieodpowiednie.

Czekamy na wyniki finansowe i rozliczenie term, bez manipulowania cenami wody i ścieków w mieście – bo na razie pała.

Małomiasteczkowi

Gersdorf pasowałaby do nowośmiesznej tam Rysiek miał…. intelektualny niemiecki harem. Bolek sfiksował i w zasadzie nadaje się tylko do uśpienia lub humanitarnie Tworki…..kubrak z rękawami wiązanymi do tyłu. Co do lokalnych. Powinni oddać wszystkie pieniądze za diety i cały majątek, z racji realizacji głupawych pomysłów … pana od fikołków… ich patrona. Pomysł z uzdrowiskiem jest ciągiem dalszym…… braku pomysłu na te miasto. Niestety interes publiczny nie idzie w parze z prywatą, że przypomnę tu, tak nagłaśniane inwestycje w L.W.. ( przedzamcze, termy).Do dziś żaden tuz lokalnej polityki nie ujawnił i nie ujawninbilansu ekonomicznego, wszystko odbywa się w jak gotowanie w zepsutym szybkowarze. Idzie szybko i na miękko, a ciśnienie rośnie. Ciekawe kiedy ….. . Niestety kolejne kilometry ścieżek rowerowych czy pasów w 3D niestety nie poprawią demografii czy rozwoju przemysłowego miasta, dopóty, dopóki mieszkańcy nie zaczną wybierać ludzi rzeczywiście chcących zmieniać te miasto, a nie prymitywnych dorobkiewiczów do rad wszelakich.… Czytaj więcej »

Trombullus

Działanie Rady Miasta jest kontynuacją działań Gersdorf, Rzeplińskiego,bufetowej Hanki i jest to wyraźny objaw państwa w państwie. Wszystko to zawdzięczamy 29 latom rządów postkomuny i kolesiom takim jak Tusk, Schetyna, Kwaśniewski, Wałęsa wspieranym przez gospodarcze ramię leczy biznesu uwłaszczonych na majątku PRL. Zapytuje co robi ABW i dlaczego nie reaguje na jawne wręcz działania wbrew interesom Polski. Co robi ABW z wypowiedzią Wałęsy że ma broń i wybiera się do Warszawy zrobić przewrót, zamach? Dawniej było prościej, wyłapaliby wszystkich, poucinali ręce innych oznakowali rozżarzonym prętem na czole i wypędzili za bramy miasta. Niestety teraz mamy inne czasy i musimy się z tym gównem bić latami bez wyraźnych efektów. PiS czeka na niezawisłe sądy co jest z lekka utopią widząc jak cała Europa broni komuszych, uwikłanych sędziów i chorego systemu sądownictwa w Polsce. Niestety widząc werdykt w sprawie mafii paliwowej nie ma się co dziwić że czeka, bo przecież nie można… Czytaj więcej »

JMT

Na szczęście w tej smutnej bajce pojawia się PiS na białym koniu, który przy użyciu nepotyzmu i propagandy odmienia oblicze tej umęczonej krainy. Koniec. A tak na serio to trzeba być wręcz wybitnym ignorantem aby nie zauważyć, że PiS rozbija jeden układ żeby stworzyć własny i dalej powielać patologie znane wszystkim z poprzednich rządów. Czyli jak to zwykle bywa nastąpi pokoleniowa zmiana świń przy korycie, a durnie dalej będą myśleć że oto nastał czas dobrobytu i sprawiedliwości, dopóki ta nowa lepsza sprawiedliwość nie zrobi im z pewnej części ciała jesieni średniowiecza.

Trombullus

Pis to dziadostwo, zaczęli pięknie a potem skupili działania na przywaleniu wybranym „Kowalskim” zamiast skupić się na wykonaniu inkwizycji na poprzedniej władzy. Co to za dawanie Rydzykowi grantów? Aborcja jako temat zastępczy- mam tego dość! Dlaczego prezydent napisał tak głupie pytania referendalne? Dlaczego tam nic nie ma o własności prywatnej , dostępie do broni i chociażby tej nieszczęsnej aborcji. Jak patrzę na naszych polityków to widzę że aborcja powinna być wpisana do Konstytucji, raz na zawsze kończąc te głupie gadki. Skoro państwo jest wolne a Bóg dał nam wolna wolę to w czym problem z tą aborcją? Państwo dalej jest niesprawiedliwe wraz z prawem i dlatego boja się dać nam broń, bo może komuś przyjdzie do głowy samemu wymierzyć sprawiedliwość w obliczu tak wielkiej indolencji sądów i prokuratury. Masz rację JMT- PIS wpadł w taką ciemna doopę jak nasz burmistrz za za nic nie może się z niej wygrzebać. Solidarność… Czytaj więcej »

JMT

Bo PiS wzrastał na tych samych komuszych układach co PO, więc brat brata może nienawidzić, ale krzywdy nie zrobi. Ten cały cyrk z HGW i machlojkami przy reprywatyzacjach to taka zasłona dymna, że pokazać tym niej sprawnym intelektualnie wyborcom jak to prężnie działa PiS oraz ich flagowy dzień sznura, a całkiem przy okazji kilku polityków zarobi kieszonkowe za prace w komisjach. PiS bardzo sprawnie stworzył iluzję walki z niesprawiedliwością, aby przy aplauzie gawiedzi dokonać upartyjnienia sądownictwa aż po TK, a wszystko po to żeby umocnić władzę i zabezpieczyć się na przyszłość. A temat aborcji jest ukłonem w stronę KK i konserwatywnego elektoratu niedzielnych katolików, którzy bardzo lubią narzucać innym jedyną słuszną drogę życia i postępowania. A że zakaz aborcji niczego nie zmieni, a jak to najczęściej bywa będzie zródłem kolejnych problemów i patologii, jednak najważniejsze że beton będzie miał czyste sumienie. PiS a burmistrz to dwie różne kwestie, w pierwszym… Czytaj więcej »

Gość

A nie przyszło Ci do głowy, że działania RM są skutkiem polityki PiSlamu, który najpierw przydzielił sobie nagrody, a później, aby udobruchać żądnego krwi suwerena, postanowił obniżyć pensje innym?
Nie głosowałem na p. Wiśniowskiego i nie będę głosował, ale uważam za nieuczciwe wypunktowanie w artykule tezy o zamrożeniu pensji na dwa lata, wziętej z programu wyborczego, w celu zobrazowania powstałego problemu. Teza o zamrożeniu wynagrodzenia Burmistrza dotyczyła przecież wynagrodzenia otrzymywanego przez poprzednika. Wydaje mi się, że obecny Burmistrz LW zarabia mniej, niż poprzedni, więc zobowiązanie jest dotrzymane z górką. Można rzecz taki „suweren plus”.

Kac

A nie przyszło ci do głowy, że jak by Burmistrz nie wziął tych podwyżek tzn.dotrzymał SŁOWA to nie byłoby tego artykułu.

Małomiasteczkowi

Jest to chyba jedyna grupa zawodowa, ktora nie chce isc na emeryturę, pomimo, ze dostają 100% uposażenia jak pracowali. Jaki stad wniosek? Ze to legalne uposażenie podawane w zeznaniu podatkowym jest lata świetlne oddalone od ilości pieniędzy inkasowanych w przestępczy sposób od petentów w tych UBeckich „sądach niezawisłych” na żadnej suchej gałęzi. Jest to całkowicie odmienne zachowanie jak np. u znienawidzonych w Polsce Niemcow, o ktorych np. o czym marzą lekarki i lekarze? O rencie i świętym spokoju. Polska Ludowa Poopozycji to państwo bezprawia, taki europejski Mexyk.

gość

Witamy z powrotem …

Dick nowitzky

Kasa kaseczka kasiorka

Realista

Nie ma mocnych na lidzbarska RM. My tu pany, my tu dzielim i rozdajem. Nie tylko o pasach D3 ale i o skrajnym idiotyzmie lokalnego samorządu przyjdzie nam czytać i oglądać w mediach ogólnopolskich. A rozwiązanie jak zawsze proste jak budowa cepa. Skoro Pan burmistrz tak doskonale pracuje tak przyczynia się do „ciepłej wody w kranach” tak rozwija miasto to chyba nie będzie wielkiej szkody jak radni jak jeden mąż oddadzą 20% z diety radnego i dołożą do wynagrodzenia burmistrza nie łamiąc Ustawy i nie ośmieszając się na całą Polskę.

Harcerz

Co do : „Sprawnego zespołu posiadającego umiejętności ……..” i innych niedorzeczności z programu kandydata na burmistrza z 2014 r
Nie ma żadnych reguł rekrutacji na stanowiska urzędnicze.
Bulwersują mnie , że zawsze w ogłoszeniach o rozstrzygnięciu konkursu na stanowisko X w UM, gdzie stawiane są określone wymagania i oczekiwania co do wiedzy kandydata , komisja rekrutacyjna podaje , że :” Pan / Pani XXX,YYY posiada kwalifikacje do wykonywania zadań zgodne z warunkami ogłoszenia. Zaprezentowana wiedza oraz wynik uzyskany w procesie rekrutacji zdaniem Komisji gwarantują prawidłowe wykonywanie pracy.”
Komisja nie podaje jakie kandydat(ka) ma wykształcenie i kwalifikacje .
Co daje możliwość zatrudniania dowolnych pasujących towarzysko osób.
Nie wydaje mi się , aby burmistrz interesował się kogo może zatrudnić, bo i tak jest to z góry ustalone.
Tak powstaje niesprawny zespół bez umiejętności .

Małomiasteczkowi

cyt. Komisja nie podaje jakie kandydat(ka) ma wykształcenie i kwalifikacje .tendencja ogólnopolska
Nie może ,bo gdzie zatrudniałoby się krzyżowo krewnych i znajomych królika. np .żonę wójta, żony innych radnych notabli etc. Przekaz ma być prosty: miejsce jest dla swoich i nie zawracajcie głowy, bo my wiemy kto ma wygrać.

krzysztof

Stephen D. Tansey konstatując, że polityka obejmuje szeroki wachlarz sytuacji, w których ludzie kierujący się odmiennymi interesami działają wspólnie dla osiągnięcia celów, które ich łączą, łączą ich pieniądze dodam od siebie

Andrzejek

Lidzbarska Rada Miasta może zatem wszystko- ułaskawiać zbrodniarzy, nadawać obywatelstwo, stopnie generalskie i profesorskie itp. Nie zdziwię się jak radni wybiorą nowego Papieża.

Till

Ja postrzegam Radę Miasta jako filmowych Avengers plus żwirek i muchomorek

Maria

Pewna kobieta powitała na FB burmistrza słowami „ojcze miasta”. To on nie jest papieżem miasta?

Jolka

Oczywista oczywistość, jak JW dostał sie do koryta, poczuł kaskę to i milczy, to ze obiecywał, zadnej wizji nic „0”
apetyt rośnie w miare jedzenia zenada, wstyd i taki czyta w kosciele?

gość

Raczej mała szansa , że tak słaby , mało wyrazisty , sterowany burmistrz może być wybrany na drugą kadencję. Pytanie , gdzie znajduje się pilot do burmistrza pozostawiam bez odpowiedzi. Mam nadzieję , że Lidzbarczanie wiedzą ,gdzie. Pan Wiśniowski był , taką mam nadzieję , najsłabszym burmistrzem pięćdzięsięciolecia. I tyle w temacie . I nie czepiajcie się Apiego , bo wszyscy zostaliśmy zmanipulowani.

gość

Jakaż to znamienita kancelaria prawna reprezentuje swojego pracodawcę za nasze ,czyli podatników pieniądze ? Czyż nie jest to słynna ‚kance’ z Łolsztynu?