Maj 132018
 

Panteon wybitnych tudzież zasłużonych postaci dla Lidzbarka Warmińskiego wzbogacił się niedawno o dwie nowe. 14 kwietnia 2018 r. za sprawą uchwały Rady Miasta, honorowe obywatelstwo miasta otrzymał arcybiskup warmiński Józef Górzyński. Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały (przedstawionego przez Burmistrza) m.in. „[…]Arcybiskup Józef Górzyński odwiedził Lidzbark Warmiński wielokrotnie. Interesuje się życiem miasta, jego osiągnięciami, rozwojem a także problemami. Zawsze chętny do pomocy. To zaszczyt mieć takiego orędownika, który nie tylko promuje nasze miasto ale także gotów jest nas wesprzeć w ważnych dla nas sprawach.[…]”.

Tego samego dnia, ta sama Rada Miasta nadała tytuł „Zasłużony Obywatel Lidzbarka Warmińskiego” księdzu prałatowi Marianowi Piotrowskiemu. Do pisma o nadanie tytułu Zasłużony Obywatel Lidzbarka Warmińskiego dołączono listy popierające inicjatywę przyznania tytułu z 948 podpisami, adresami i nr PESEL. Z uzasadnienia do projektu uchwały nie wynika kto jest autorem pisma, ani kim byli popierający go, brakuje także uzasadnienia. Wręczenie tytułów  nastąpi zapewne na uroczystej sesji Rady Miasta w zamku Biskupów Warmińskich.

Do grona wielkich postaci, szczycących się tytułem honorowego/zasłużonego/przyjaciela miasta w ostatnich latach, z inicjatywy Burmistrza Wiśniowskiego lub na jego zarządzenie dołączyli m.in.

– A.W.  „Przyjaciel Miasta” – tajemnicza postać występująca w zarządzeniu NR SE.0050.100.2015.MG Burmistrza Wiśniowskiego z dnia 4 sierpnia 2015 r. W bardzo krótkim uzasadnieniu czytamy „Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej”.

– Artur Wajs – Zasłużony Obywatel Lidzbarka Warmińskiego. Z inicjatywy Burmistrza Wiśniowskiego, Rada Miasta nadała ten tytuł 29 lipca 2015 r. W obszernym uzasadnieniu Burmistrz Wiśniowski napisał m.in. „Za jego kadencji, jako Burmistrza, Lidzbark Warmiński zmienił w znaczący sposób swoje oblicze. Z prowincjalnego miasteczka stał się centrum kulturalnym, turystycznym i wypoczynkowym regionu. W mieście wykonano wiele inwestycji poprawiających infrastrukturę drogową i wodno-kanalizacyjną, nastąpiła widoczna estetyzacja budynków, terenów zielonych, ciągów spacerowych. Na kadencję pana Artura Wajsa przypadły największe uroczystości miejskie, Lidzbark obchodził swoje 700-lecie. Dzięki jego staraniom w obchodach roku Jubileuszowego wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych oraz kościelnych, a o Jubileuszu było głośno w całym kraju.” Szerzej o tym niezwykłym wydarzeniu pisaliśmy w artykule TUTAJ i TUTAJ.

Piotr Żuchowski – Przyjaciel Miasta Lidzbarka Warmińskiego. Zarządzenie w tej sprawie Burmistrz Wiśniowski wydał 13 lipca 2017 r. W krótkim uzasadnieniu czytamy „Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej”. Piotr Żuchowski (PSL) Pełni obecnie funkcję Dyrektora Muzeum Warmii i Mazur.

– Małgorzata Jackiewicz – Garniec – Przyjaciel Miasta Lidzbarka Warmińskiego. Zarządzenie Burmistrza Wiśniowskiego z dnia 4 lipca 2017 r. Pani Małgorzata jest kierownikiem muzeum w Lidzbarku Warmińskim. Uzasadnienie „Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej”.

– Piotr Duksa (proboszcz parafii) – Przyjaciel Miasta Lidzbarka Warmińskiego. Zarządzenie Burmistrza Wiśniowskiego z dnia 4 lipca 2017 r. Uzasadnienie „Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej”.

– Gustaw Marek Brzezin (Marszałek Województwa, PSL) – Przyjaciel Miasta Lidzbarka Warmińskiego. Zarządzenie Burmistrza Wiśniowskiego z dnia 8 sierpnia 2016 r. Uzasadnienie „Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej”.

Komentarz redakcyjny.

W ocenie redakcji, aby otrzymać „prestiżowy” tytuł trzeba być członkiem odpowiedniej partii politycznej, sympatyzować z nią lub posiadać wpływ na elektorat (jak to czynią przedstawiciele kościoła katolickiego). Za dalszą cześć komentarza niech posłuży list czytelnika nadesłany niedługo po XI Sesji Rady Miasta (wówczas tytuł „Zasłużony Obywatel Lidzbarka Warmińskiego” otrzymał pan Artur Wajs).

Droga redakcjo

 Odnoszę wrażenie że w naszym mieście dzieje się coś dziwnego.

Brak słów po dzisiejszej sesji. Mam wrażenie ze cofnęliśmy się do czasów, które do tej pory było mi znane jedynie z filmów Barei. Dziś na sesji rady miasta tytuł zasłużonego obywatela naszego miasta otrzymał były burmistrz, ten sam którego całkiem niedawno zastąpiono nowym, teoretycznie lepszym. Mało tego, wniosek ten złożył nie kto inny jak nasz obecny burmistrz który przed wyborami był całkowity przeciwieństwem swego poprzednika, który obiecywał wszem i wobec ze nadszedł czas zmian i nastąpi nowe lepsze jutro, uczciwe i pełne nowych możliwości. Ten sam, który tuż przed wyborami tak bardzo krytykował swego rywala, pokazywał na spotkaniach z mieszkańcami, że jego przeciwnik idzie w złym kierunku. Ten sam, który wcześniej był tak wielkim przeciwnikiem uzdrowiska w naszym mieście. Nadanie tytułu byłemu burmistrzowi świadczyć może jedynie o tym, że tak naprawdę nic się nie zmieniło, a mieszkańcy w dalszym ciągu nie obchodzą nikogo, maja stanowić jedynie tanią siłę roboczą. Jeśli były burmistrz za wykonana pracę ma otrzymywać tytuł zasłużonego obywatel to nadajmy go również pani, która pracuje na kasie w sklepie i panom którzy koszą trawniki. Nauczycielom, bo uczą nasze dzieci oraz lekarzom bo na co dzień leczą różne bolączki i choroby. Nadajmy tytuł zasłużonego obywatela również turystom którzy spacerują po deptaku, gdyż jest to trasa, trudna, wyboista i jak najbardziej należy nagradzać odważnych którzy tamtędy chodzą. Nadamy tytuł budowlańcom którzy w pocie czołom pracują przy ocieplaniu budynków. Dlaczego akurat były burmistrz ma być pod tym względem kimś innym, wyróżniającym się? Czym się różni jego praca od naszej, mojej, pana, czy tez sąsiada którzy bezskutecznie szuka pracy? Właśnie on powinien dostać tytuł honorowego obywatela, bo mimo iż w innym mieście mógł mieć dobrze płatną prace, wciąż mieszka tutaj i wciąż ma nadzieje, ze w cieniu znanych osobistości będzie kiedyś mógł żyć godnie i dostatnio. Zasługi jakie zostały wymienione w uzasadnieniu są jednym słowem śmieszne, na tej podstawie każdy z nas, każdy mieszkaniec mógłby zostać uznany za honorowego i zasłużonego mieszkańca i obywatela naszego miasta.

Dlaczego więc nasz burmistrz, obecny, ten który obiecywał nam czas zmian, robi wszystko co tylko można by jeszcze bardziej pogrążyć miasto? Dlaczego tak idiotyczne pomysły popierają radni, których wybraliśmy by dbali o dobro naszego miasta? Panowie i panie, pobudka, pora wyjść z kina, to nie jest świat który znacie z filmu Barei, to nasza szara rzeczywistość. Waszym zadaniem jest pracować i podejmować decyzje na rzecz ogółu.”

 Posted by at 8:28 pm

14
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
gość

Jeszcze do wyborów kawał czasu , uspokójcie się …..

drzyma

Jeśli jesteś Polakiem a nie tylko obywatelem mieszkającym w Polsce, nie powinieneś (nawet jeśli jesteś agnostykiem czy ateistą) krytykować decyzji Burmistrza w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Biskupowi czy tytułu Przyjaciela dla księży proboszczów. Kościół katolicki był i jest orędownikiem i obrońcą Polskości. Na naszych terenach jest to szczególnie ważne, bo…(dopowiedz sobie sam lub obserwuj co się tu dzieje)

Terefere

Proponuje dać ten tytuł pracownikom Urzędu Pracy za dostarczanie niewolników za pieniądze podatników dla okolicznych grubasów .

Operator wózka widłowego

Zastanawiam się kiedy ten twór jakim jest UP zostanie przekształcony na coś pożytecznego .A legenda głosi ,ze w 2008 roku znaleźli komuś pracę .Zna ktoś moze tą osobę?

Sąsiadka

Znam ,to Zdzisław Kot .Moj sąsiad .Praca polegała na udrożnieniu rury koło mostu olsztyńskiego .

kiest

Najgorszy kandydat na zasłuzonego ob.L.W. to był Artur W.

www

Każdy ksiądz bezwzględnie zasługuje na taki tytuł. Ciężko pracują na rzecz swoich patafian, sorry parafian. Są solą ziemi, nie to co maluczcy frajerzy, którzy z ciężko wypracowanych podatków za sprawą nie mniej uświęconych władz fundują dość dyskusyjne inicjatywy typu świątyńki, „uczelnie” katolickie, czy odbudują zaniedbania parafii (np. na rodzimym lidzbarskim gruncie). Czy nie brzmi to podobnie jak peany na cześć wodzów słusznie minionych? Osobiście postawiłbym pomnik „nieznanego” przemytnika ropy z Obwodu, który ulżył ciężkiej doli robola, pomnik frajerów pracujących za granicą powiatu i wysyłających pieniądze swoim rodzinom. No ale to nie ważni ludzie- sieją, orzą a g… zbierają. Nie to co fachowcy od sił nadprzyrodzonych- nie sieją, nie orzą a zbierają i konsumują.

Maria

Zamiast na tacę, plebs dał głos dla plebana.

materiał C4

Plebani przecież sieją chore myśli w młodych umysłach, orzą portfele podczas sakramentów ślubu, pogrzebu. Zapomniałeś dodać że biorą też renty i emerytury nie odprowadzając składek i nie płaca podatków..

Tris

Ze zacytuje słowa z Konopielki -„Do czego to idzie „

Jolka

Nie no kabaret, co ty JWiśniowski wyprawiasz??? Cyrk normalnie cyrk. To nie jest twój prywatny folwark, ogarnij! Dowidzenia panu!

Maria

W pierwszej chwili pomyślałam, iż Krasicki ożył lub też odżył. Wszak był biskupem naszego grodu. „Idąc” za Wikipedią – to był „…biskup warmiński, arcybiskup gnieźnieński, książę sambijski, hrabia Świętego Cesarstwa Rzymskiego, prezydent Trybunału Głównego Koronnego w Lublinie, proboszcz przemyski, kustosz kapituły katedralnej lwowskiej, poeta, prozaik i publicysta, encyklopedysta, kawaler maltański zaszczycony Krzyżem Devotionis, mianowany biskupem tytularnym Verinopolis…” Poza tym pomieszkiwał w Lidzbarku Warm. Ucztował (chyba też nie za „swoje” jak większość z notabli), lecz był bardziej zasłużony i honorowy(!) niż nie jeden z nich. Niebawem stanie się też tradycją ( Bareja był zapewne wizjonerem), iż każdy ustępujący burmistrz będzie zasłużonym/zadłużonym dla naszego miasta. Aaaa! W Wikipedii o nich nie napiszą. Znaczy się o burmistrzach, nim się tylko bywa Moja propozycja jest taka: niech UM przyzna wszystkim mieszkańcom tytuł honorowego lub zasłużonego obywatela miasta, dlatego, iż w tym zadupiu zostali, a nie wyjechali „za chlebem”. Wszystkim mieszkańcom zameldowanym… Ja tymczasem zmienię… Czytaj więcej »

okularki

Popieram pomysł Marii „…tytuł honorowego lub zasłużonego obywatela miasta, dlatego, iż w tym zadupiu zostali, a nie wyjechali „za chlebem”. Wszystkim mieszkańcom zameldowanym…” Może złóżmy petycję w tj sprawie do burmistrza?

Maria

Burmistrzowi donoszą…nie trzeba nawet pisać