Lis 132018
 

Zrzut ścieków przez Polmlek do rzeki Łyny 19 czerwca 2016 r. Fot. API

Zarzut zanieczyszczenia rzeki Łyny ściekami usłyszał prezes zarządu zakładu mleczarskiego w Lidzbarku Warmińskim. Do zanieczyszczeń rzeki miało dochodzić w 2017 i 2018 roku na skutek złego stanu technicznego urządzeń oczyszczalni – ustaliła prokuratura rejonowa w Lidzbarku Warmińskim.

Rzecznik prokuratury okręgowej w Olsztynie Krzysztof Stodolny poinformował we wtorek 13 listopada, że prokurator rejonowy w Lidzbarku Warmińskim przedstawił 8 listopada zarzuty prezesowi zarządu Zakładu Mleczarskiego Polmlek w Lidzbarku Warmińskim Przemysławowi M.

Jak podał prokurator Stodolny, z zebranego w toku śledztwa materiału dowodowego wynika, iż od 1 marca 2017 r. do 18 marca 2018 r. dochodziło do zanieczyszczania wody w rzece Łyna, które spowodowało istotne obniżenie jakości wody.

Miało do tego dojść w wyniku nie utrzymywania w należytym stanie technicznym urządzeń zabezpieczających wodę przed zanieczyszczeniem wytwarzanym przez Polmlek. Spowodowało to wylewanie się ścieków z urządzeń oczyszczalni wprost do gruntu oraz dochodziło do wielokrotnego zrzutu kolektorem ściekowym dużych ilości substancji niedostatecznie oczyszczonych o stężeniu przekraczającym dopuszczalne wartości- ustalili śledczy.
Jak podała prokuratura, dane zostały potwierdzone badaniami przeprowadzanymi przez elbląską delegaturę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Olsztynie oraz opinią biegłego z zakresu ochrony środowiska.
Przemysław M. nie przyznał do zarzuconego czynu i odmówił złożenia wyjaśniań. Grozi mu kara do 8 lat więzienia.

Andrzej Pieślak twórca portalu naszlidzbark.pl od lat alarmował, że zakład w Lidzbarku Warmińskim zanieczyszcza Łynę, która ma być atrakcją turystyczną dla kajakarzy i wędkarzy.

Przypomnijmy, że olsztyńskie media od 4 lat alarmują o zrzutach nieczystości z obiektu o nazwie Manor nad jeziorem Tyrsko (potoczna nazwa – Żbik). Jezioro zostało w sposób trwały zdegradowane – informują płetwonurcy z klubu Skorpena, którzy od wielu lat trenowali w tym jeziorze, z dna jeziora zginęła roślinność i zalega tam siarkowodór. Zawiadomienie do Prokuratury Okręgowej w Olsztynie złożył w trakcie kampanii wyborczej do samorządu Michał Wypij. Prokuratura prowadzi postępowanie.

„Debata” natomiast wystąpiła do wojewody, jako zwierzchnika inspekcji nadzoru budowlanego o spowodowanie kontroli prawidłowości działań podejmowanych przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla miasta Olsztyna. PINB mimo notorycznego i permanentnego łamania prawa budowlanego przez właściciela Manora Wiesława P., przez 4 lata nie doprowadził do zamknięcia obiektu.

źródło: Debata.olsztyn.pl

Od redakcji NL: zrzut ścieków trwa nadal. 

 Posted by at 2:56 pm

116
Dodaj komentarz

  Subscribe  
Powiadom o
Realista

Sensacja – cytat , dzisiaj Rada Warszawy przegłosowała że ” Około 12.5 tyś zł brutto będzie zarabiał Rafał Trzaskowski jako prezydent Warszawy. Niewiele mniej zarabiała Hanna Gronkiewicz Waltz ”
Prezydent prawie 2 mln miasta.
Zapraszałem ich do Lidzbarka na fuchę burmistrza lub starosty, mniej obowiązków a kasa podobna.

Mietek

Czy można gdzieś obejrzeć sesję rady miasta na zywo?

ten-or

po prostu trzeba iść, wstęp wolny..

kresy
Nemo
Kyle XY

Już niedługo zaprzysiężenie nowych rad samorządowych. Rady Powiatu i Rady Miasta.
Czy przyszli włodarze wybrali już nowe pojazdy służbowe?
Ciekawi mnie jaka moda samochodowa będzie obowiązywała w tej kadencji?

Gosc

Możesz nie lubić nowej/starej władzy, ale czemu kłamiesz i odpuszczasz? Przecież Burmistrz LW przez całą kadencję jeździł Toyotą kupiona przez poprzednika.

Gosc

Miało być podpuszczasz

Kyle XY

Dla czego piszesz ,że kłamie? Po prostu pytam! Mógłbym również zapytać o trendy w modzie jakie będą obowiązywały w tej kadencji. Czy garnitury będą od Versace lub Armani? A może tylko polski Bytom?

Gość

Swojego czasu ś.p. Andrzej Lepper też tylko pytał. Po prostu oceniłem Twoją intencję jako nieszczerą i oczywiście ocena ta jest dokonana z punktu widzenia odbiorcy.

Kyle XY

Piszesz śp. A.Lepper tylko pytał.
Mam nadzieje, że to nie groźba.

Gość

Nie to tylko przykład.

Oj tam

To byłby wstyd , gdyby włodarze tak bogatego miasta jak nasze jeździli „BELE CZYM”

Kyle XY

Niech sobie kupią prywatnie samochód , a wyjazdy służbowe rozliczają jak delegacje prywatnym samochodem! Proste? Proste!

Rafał Pliszka

Jak dla mnie to nawet jeżeli to sprawa starostwa(rura) to miasto powinno zabiegać o budowę tam chociaż zbiornika retencyjnego aby stworzyć bufor w „przypadku” zrzutu nieczystości. Wtedy jest jakaś formą zabezpieczenia rzeki.A tak to tylko przepłynie ściek i nic nie można z tym zrobić. Przypominam że mamy XXI wiek i można monitorować stan wody zdalnie. …..

Gall Anonim

Panie Rafale. To nie jest problem technologii. Problem tkwi w chciwości właścicieli oraz ich braku szacunku do innych. Czemu miasto miało by zabiegać. W sumie to oni są winni tej sytuacji i oni zarabiają kasę. Po pierwsze to oni zabiegali o inwestycje w rozbudowę mleczarni. Po drugie to oni składali wnioski na określoną produkcję z wyliczeniami „ekspertów” że oczyszczalnia wytrzyma zrzuty dobowe. Po trzecie po otrzymaniu zgód przerabiali więcej niż mogli. Wystarczy poczytać prasę fachową gdzie sami się przechwalaja ile mogą. Po czwarte znając słabość naszych organów pilnujacych przestrzegania prawa ochrony środowiska liczyli na bezkarnośc a nawet ochronę i przychylność.
Sam zbiornik retencji (czyli szambo) musieliby postawić pod nosem mieszkańców Wiejskiej,a to chyba nie uzyskało zgody mieszkańców. …Chyba że na termy. ..

pietuch

Ale przecież są zbiorniki retencyjne (czyt szamba ) te zbiorniki, to zalew w Koniewie i zalew w Kotowie . K….a ! mać dwudziesty pierwszy wiek , nacisk na ochronę przyrody , ale niestety nie tu ,nie w tym UZDROWISKOWYM mieście . Szkoda się tu rozpisywać ……………

Gall Anonim

Dzisiaj widziałem że w Polmleku stawiają jakieś nowe zbiorniki. Ciekaw jestem czy zgłosili zmiany w instalacji w magistracie??. Czy to też jest w ramach niekończącej się budowy?? Czy też żeby podnieść wydajność instalacji??
Jak już pisałem wydajność oczyszczalni jest za mała, więc nadal syf do rzeki nie mając ochrony środowiska za nic.

Nemo

Po samej fotografii widać,że redaktor jest tendencyjny, czepia się i przeszkadza w pracy zakładowi pracy w jego misji dawania pracy mieszkańcom. Zaraz, zaraz tylko gdzie mieszkają ci mieszkańcy….chyba za Bugiem ?

Kobieta

Panie Andrzeju, a może jakiś Pana komentarz w sprawie imprezy w ldk? Widziałam na Pana koncie fb jest odniesienie do tej sytuacji.

januszek

widzę , że cała ferajna ze zdjęcia lajkowała przeciw..

Realista

No i przebudowują rondo na Wyszyńskiego. Ciekawi mnie kto za to zapłaci ???
Pewnie , no kto ??? Pytanie za 100 pkt.

adam

Jak to kto? Firma, która je zbudowała. Bo kto inny?

Realista

Nie do końca tak będzie. Firma buduje zgodnie z projektem zrobionym przez kogoś kto pewnie projektował ronda w Pacanowie. Ktoś od inwestora projekt zatwierdził. Im trzeba wystawić fakturę. I tu zaczyna się problem. Firma Budokop pewnie by wygrała tą batalię, ale znając życie byłoby to jej ostatnie zlecenie. Także będzie tak- zacisną pośladki i zrobią z gwarancją odbicia strat przy kolejnym przetargu.

gość

Ale musieli konsultować projekt, który mieli zrealizować.

Andy

jak to kto? Osoba, która to projektowała. Budokop dostał projekt i robi według papierku.

zenek

Pełna amatorka, tylko czekać jak tiry będą kładły się na boki,szczególnie te jadące od Bratoszyc. Rondo zaprojektowane chyba przez internet na podstawie map z google. Skończy się tak, że wstawią ograniczenie przy wieździe do 10km/h i bedzie ŁOKIEJ albo zrobią rondo „pinezkowe” z minimalną wysepką na środku – ale do tego musi nastąpić kilka poważniejszych wypadków wtedy zaczną myśleć……

gość

Tiry powinny zastąpić pociągi. W normalnych i rozwiniętych krajach jest coś takiego jak transport kolejowy.

Kropek

Z taką „atrakcją wodną” projekt uzdrowiska osiągnie oszałamiający sukces ;)))

Gość

Prosty rachunek miesięczny dla pracującej osoby w Lidzbarku Warmińskim, bez nałogów, chorób przewlekłych wymagających kosztownego leczenia, bez długów i innych obciążeń finansowych:

Wynajem mini-kawalerki: 1200 zł (z opłatami i czynszem)
Żywność (ta najtańsza typu „zupki chińskie”, konserwy): 400 zł
Ubrania ze „szmateksów” najtańsze: 50 zł
Środki czystości, leki (również najtańsze): 50 zł
Transport (bilety PKS itd) 50 zł (Samochodu to ja nawet nie liczę!)
Rozrywek np. typu kino – nie liczę !!
Odkładanie do oszczędności – też nie liczę !!
Zakupy do domu typu meble, sprzęt RTV – nie liczę !!
Abonament internet\telefon – nie liczę !!

Razem wychodzi więc około: 1750 Złotych na podtrzymanie bardzo „podstawowych” potrzeb biologicznych , aby tylko przeżyć!
pensje w mieście przeważnie 1530 złotych, czyli najniższa krajowa!

Warunki do życia przypominają bardziej jakąś „eutanazję ekonomiczną” niż życie w normalnym mieście. To naprawdę chore, że ludzi pracujących nie jest stać na podstawowe potrzeby fizjologiczne jak żywność czy leki.

LWu

W ruskich łagrach każdy, kto pracował miał zapewniony jakiś tam dach nad głową i ciepły posiłek. U Lidzbarskiego prywaciarza nawet to nie jest wcale takie pewne.

Gość

No jeżeli zupki chińskie uważasz za żywność i to do tego tanią to powodzenia

gość

A jest jakaś jeszcze tańsza? 🙂

Ole

Człowieku po to jest rodzina i podwojny dochod (maz i zona).A Ty od razu wynajem ? Zostaje rowniez kredyt mieszkaniowy 100tys na ok 20 lat rata ok 600zl to zawsze mniej niż 1200zl wynajmu, można też u rodzicow kilka (5lat) pomieszkac i odłożyć na własne m4 lub jego część, można też mieć bogatych rodzicow lub otrzymać mieszkanie w spadku dziadkach!

gość

Ale bełkot. Nie każdy ma rodzinę, rodziców, żonę czy umierających dziadków z mieszkaniem na własność. Kredyt mieszkaniowy to jakaś alternatywa? 20-30 lat zniewolenia? Pomijam, że trzeba mieć wkład własny 20% wartości nieruchomości! Czyli co najmniej 20-30 tysięcy na koncie i odpowiedniej wysokości dochód aby taki kredyt w ogóle dostać. Odłożyć na mieszkanie 100-140 tysięcy? yyy… z tej pensji 1500 złotych?? Chłopie, ty lepiej nie komentuj i nie pisz takich głupot, bo się tylko ośmieszasz.

Mariusz

Ole , za dużo żeś się reklam naoglądał 😀

gość

Ciekawe co BURMISTRZ na to? Halo?

gość

Polecam zapoznać się z poniższym artykułem. Polska, zwłaszcza „Polska B” to „Biedolandia” bez perspektyw, bez szans na zmianę na lepsze.

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bolesna-prawda-o-naszej-zamoznosci-jestesmy,90,0,2421594.html

gość

I to na dokładkę – szczegółowa mapa bezrobocia. W powiecie Lidzbarskim rejestrowane bezrobocie ponad 20% !!! a włodarze inwestują w termy i hotele 4 gwiazdkowe. Nawet nie wiem jak to skomentować.

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Oto-mapa-polskiego-bezrobocia-7288932.html

Uff

Co tu komentować , byla okazja pozmieniac włodarzy i co znowu wybraliśmy ,odpowiedzcie sobie sami ……………..

gość

Bezrobocie w powiecie ponad 20% a mieszkańcy dalej powybierali tych samych ludzi. Nawet nie wiem jak to skomentować, by nie obrazić kilku tysięcy wyborców. Demokracja to ustrój dla majętnych i inteligentnych społeczności. Tu się to nie sprawdza.

gosc 1254

a gdzie jest te bezrobocie? Przejdź się po Lidzbarku i zobacz ile firm potrzebuje do pracy. Bezrobocie jest bo ludziom nie chce się pracować.

Oj tam

A może to ci pracodawcy wzięli by się do roboty sami, zamiast narzekać pokazaliby ludziom jak nalezy pracowowac , przykłady powinny isc z góry , a nie tylko patrzyli na frajerów którzy będą ich dorabiać ,a tak na marginesie gdzie tu prawdziwe firmy hehehe!!!!!!

gość

Jak pracodawca oferuje jałmużnę 2000 zł neto to niech nie oczekuje, że znajdzie pracownika hehe… Zal mi takich Januszy biznesu. Niewolnictwo się skończyło, teraz każdy kto proponuje mniej niż 3000-3500 zł/mc się tylko ośmiesza a i tak nie znajduje pracowników na dłużej.

Bezrobotny

Cebulaku, płacisz mi 4000-5000 złotych/mc i idę do pracy.

Nemo

To prawda pamiętam butę i tekst ..na twoje miejsce to już pod bramą czekają. No cóż czasy się zmieniają, a dobry pracownik jest poszukiwany. Skończyły się fochy przy wypłatach czy niedopłacania za nadgodziny, delegacje etc.

Oj tam

Będą nowe inwestycje i w kółko ci sami wykonawcy!!!!!!!!! a inwestycje czy mądre czy nie , to już nie ważne , byleby kasę trzepać!!!!!!!!

Nemo

🙂 to się nazywa zaufanie do profesjonalizmu 🙂 No.. Wiadomo o co idzie. Moim zdaniem słowo inwestycje jest chyba w L.W pojęciem niezrozumiałym dla rządzących, podobnie jak rewitalizacja oraz metropolia. 🙂

bezrobotny gość

Nie w temacie, ale może ktoś mi racjonalnie wyjaśnić, jaki sens ma ganianie bezrobotnych na te podpisy do PUP? Skoro nie ma żadnych sensownych ofert pracy? Idzie się tylko po to, aby urzędnik miał co robić? Co za bezsens i marnowanie publicznych pieniędzy. Oferty pracy za… 1500 (złotych, nie euro!) nawet nie wiem jak to komentować. Dno. TO JUŻ LEPIEJ SIEDZIEĆ NA TYM BEZROBOCIU, niż pracować za pieniądze, za które i tak nie można wyżyć.

Nemo

Poprawia samopoczucie władzy. PUP to również dostarczyciel niewolników do zaprzyjaźnionych firm oraz jest instrumentem do wydawania pieniędzy na głupkowate projekty tzw. zdobywania nowych kwalifikacji.

gość

A jakie są tam oferty pracy… Wszystko za najniższą krajową – nie ważne, czy to praca dla magistra czy osoby z niepełnym podstawowym! żenada! Prawie wszystkie oferty za 1530 złotych (najniższa krajowa). Taką pracę ZA TYLE, to sobie każdy znajdzie bez pomocy urzędu! A jeżeli ten urząd już istnieje, to niech szuka pracy zgodnej z wykształceniem i za normalne, godne pieniądze.

Nemo

no i jeszcze mamy chętnie proponowane staże … no te to już żyć nie umierać.
Neoniewolnictwo w rozkwicie.

adam

Mam 34 lata, 10 lat przepracowane a urzędniczka chciała mnie na staż za 1000 zł wysłać. Mówiła, że się nauczę czegoś nowego. Ciekawe co miała na myśli?

Qwerty

A w jakim zawodzie pracowałeś?

zenek

A pytała na kogo głosujesz „we” wyborach?

Nemo

Ta jasne. Niech sam idzie robić za 1000 zł np. do jakiegoś lokalnego obozu pracy.

Oj tam

Tu nie ma porządnych firm, tylko takie gdzie jest czterech właścicieli i trzech albo dwóch pracowników hehe

Karol

Typowe myślenie ekonomicznego geniusza. Nie opłaci się pracować za 1500 zł. A skąd te 1500 zł ?
Czy nie z podatków od pracujących, z mniejszych rent, emerytur itd.
Znam bardzo wielu pracujących w naszym mieście za nie mniej niż 4 i więcej tyś zł na rękę. Zarabiają bo są chętni do pracy,posiadają odpowiednie fachowe umiejętności. Rozumieją,że pasożyt to coś wstrętnego.
p.s PUB do głębokiej reorganizacji. Kto to zrobi ? WADZA powiatowa na pewno nie.

Gość

Naucz się chłopie pisać, bo trudno zrozumieć ten bełkot.

Trombullus

Ty kolego musisz tam chodzić tak samo jak niewolnik na targu musiał pokazać zęby. Urząd Pracy w Lidzbarku nie jest dla ciebie tylko dla „twojego nowego pana” co razem z tobą nieboraku otrzyma około 20tys zł.

Nemo

…….pod warunkiem, że zna kogo trzeba Trombulusie 🙂 lub należy gdzie trzeba.

Oj tam

Nawet imigranci, których tak chętnie przyjmowała by Platforma z Nowoczesną na nasze tereny nie pracowali by za takie pieniądze

gość

Był jakiś film na youtube, w którym emigrant w Afryki gdy powiedziano mu, że ludzie w Polsce pracują za 1000 EURO powiedział, że to niemożliwe i, że mówiąc takie rzeczy dziennikarz chce go chyba obrazić! To o czym my mówimy…

gość

1500 złotych? Może to z samochodem i mieszkaniem służbowym?

Nemo

To nie będzie już latał helikopterek na grillowe imprezy możnych tego grajdołka ?

Zalamka

Możnych hahahahahaha

gość

Niech ktoś z mieszkańców pójdzie i wyleje do Łyny wiadro zanieczyszczeń, to od razu pojawi się Policja, Straż Wiejska i go zaaresztują, dadzą karę o wysokości kilkumiesięcznego przychodu. A taki prezes? Są równi i równiejsi? Co to ma być?

Realista

Może nie w temacie, ale ciekawie. Budowane rondo na Wyszyńskiego ” do rozbiórki „. Nie wiem czy to nie info z zakresu sajens fiction ale rondo zostało źle zaprojektowane i już teraz TIR-y jeżdżą po krawężnikach, sam wielokrotnie widziałem. Problem w tym że inwestycja musi być oddana do końca roku żeby nie stracić dofinansowania z UE. Czyli teraz oddajemy a potem poprawiamy.
Jeśli chodzi o wylewanie gówna do Łyny z Polmleku to sprawa ma z 50 lat. Nic do tej pory nie zrobiono, pewnie zawsze ktoś „dostał pod stołem ” i siedzieli cicho. Dodatkowo to złamanie ustawy o ochronie środowiska która wyraźnie określa że do rzeki może być odprowadzana wyłącznie woda z tzw burzuwek. Cała reszta do oczyszczani ścieków. Polmlek ma dwóch właścicieli czemu tylko jednego zapraszają „do Kamińska” ? Taką firmę stać na doskonałych prawników, niebawem się dowiemy że to nie były ścieki tylko dokarmianie ryb w Łynie.

gość

Proszę tylko zauważyć jaka firma wybudowała to rondo. Nie mam więcej pytań.

Załamka

Firma Panów G?!!! Hahahahahaha

Realista

Firma zapewne buduje zgodnie z projektem. I dobrze bo gdyby wykonała niezgodnie z projektem to byłaby gigantyczna kara. A tego nikt nie chce. To tylko i wyłącznie wina biura projektowego, tego kto zatwierdził projekt. Ktoś to z ramienia inwestora nadzoruje.

gość

Ale musiała ten projekt konsultować? Wiedzieli, co robią. I zrobili źle.

Ziom

Karolek Niemcy i wiele innych państw dba o przyszłość swoich dzieci wnuków itd a ty patrzysz krótko wzrocznie na dzis tu i teraz a wiesz że Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc pod względem wód w Europie ser i mleko nie zastąpi wody ,A oni truja nas wszystkich starych młodych i tych co się urodza!

Karol

Problem wszystkich oczyszczalni ścieków bywa też taki, że zdarzają się awarie.
POLMLEK jest największym zakładem w okolicy i z tego też są dochody.

Ziom

Trzeba być idiotka żeby głosić taką teorię,bez mleczarni mozna żyć bez wody Nie!

Pietuch

Karol mówisz o nocnych awariach?

gall anonim

dzisiaj też jest, ale spowodowana hałasem. Nawiasem mówiąc codziennie jest.

gość

Dochody? kto ma dochody i czyim kosztem? Prezesi, kierownictwo kosztem zdrowia i życia mieszkańców i przyszłych pokoleń.

Zalamka

I pewien synek

Nemo

To się nazywa spłacanie długu wdzięczności.

gall anonim

a koszty doprowadzenia środowiska do stanu pierwotnego?
a koszty mieszkańców związane z uciążliwością??
Polmlek zrzuca dziennie 3400000 l ścieków
Zakładając że każdy mieszkaniec naszego miasta „produkuje” 40-50 l ścieków wyjdzie nam że obok mamy 75 tys miasto i Łyna ma to pochłonąć?

Och

Więcej jeżeli chodzi o środowisko strat, a dochody tak tylko dla kogo?, Śmigłowcohelikopterowcow ? Hehe , możnych tego miasta ? bo nie dla taniej siły roboczej i

Gość

Wychodzi na to, że do wody w Polsce można wlać wszystko i to bez najmniejszych problemów. ciekawe czy to możliwe i czy nikogo to nie interesuje?

gall anonim

Ja tylko zapytam, co robił przez ten czas nasz pan Starosta?

Zalamka

Pilnował swoich interesów

jatoja

Praktycznie codziennie leje sie do Łyny ” cos ” z tej rury…

Gość

To gdzie są służby od środowiska !!!

To są jakieś jaja

Proszę się nie czepiać ludzi z ratusza odpowiedzialnych za ochronę środowiska .Oni tam po prostu się boją ,ze „komuś zaszkodzą ” i stołek z pod dupy ktoś wyciągnie …….

Och

No to jak się boją , to i tak niech się spodziewają wcześniej czy później utraty stołków , bo tej sprawy już mieszkańcy nie odpuszcza

gall anonim

Według prawa jest pewien podział kompetencji. Powtarzam starostwo i jeszcze raz starostwo odpowiada za ten stan rzeczy.

Zalamka

To powinien beknąć ktoś w Starostwie ,najważniejsze ,że sprawa poszła wyżej do odpowiedniego organu,oby się tylko wszystko nie rozmydlilo jak zwykle

gall anonim

Ratusz nie ma nic do tego w tym wypadku. Moim zdaniem obecnie działa lepiej niż poprawnie.

API

Wydaje ci się;) Trzeba mieć jaja, aby postawić się lidzbarskim układom. Nie takie cuda Burmistrz robił. Zobacz remont murów kościelnych za pieniądze podatnika. Prywatna własność parafii, a miasto robi remont za kilka „baniek”. Można wszystko, tylko trzeba mieć jaja i kręgosłup moralny.

gall anonim

Rozumiem Ciebie, ale ja piszę tylko o środowisku. W pozostałych wypadkach się nie wypowiadam, bo nie znam (nie wiem) jakie są kompetencje poszczególnych organów.
Napisałem obecnie o wydziale środowiska w Lidzbarku. Nie wiem jak w Ratuszu działają inne służby.

Zalamka

Też nie najlepiej, można by powiedzieć nawet kiepsko

Och

Opieszale albo wcale hehe

gall anonim

Obejrzyj wystąpienie starosty na debacie kandydatów na burmistrza. Potraktował ich wszystkich jak chłopaczków bo doskonale wiedział, kto trzyma za sznurki. Chłopcy wypowiadali się na tematy, na które nie mieliby wpływu podczas pełnienia funkcji. Starosta ma więcej do powiedzenia przy wycince drzewa niż nasz pan burmistrz (to tylko przykład) i jeszcze przy wielu innych rzeczach.
Co do murów to odpowiem tak.
Tak jak środowisko to i te mury są dobrem wspólnym. A cytat nasuwa mi się jeden: „Aby człowiek wiedział dokąd idzie, musi wiedzieć skąd przychodzi. Naród bez historii błądzi jak człowiek bez pamięci.”

Zalamka

A mieszkańcy bez dobrych gospodarzy będą chodzić załamani ,sfrustrowani codziennymi problemami jak dzieci we mgle i nie zarobią nawet na czapki ,żeby tym osobom czapkowac,bo nie będzie gdzie ,bo nowe zakłady pracy są niektórym nie na rękę i to bardzo!!!!!!!!!!!

API

Te mury są w posiadaniu prywatnej osoby! Tak jak Wysoka Brama i wiele wiele innych historycznych budowli w tym mieście. Burmistrz zastosował obejście prawa, aby móc pieniądze podatnika przeznaczyć na remont tychże murów. Jak to możliwe? Pisałem o tym.. w skrócie: Prywatny właściciel użycza gminie miejskiej na 5 lat działkę gruntu (na których są mury) i już można tam pompować pieniądze z naszych podatków. Mechanizm prosty, prawda? Tak jakby proboszcza (właściciela w pipe atrakcyjnych działek m.in. nad jeziorem) nie było stać na ich remont. Teraz inni prywatni właściciele nieruchomości niech idą do Burmistrza, aby ten wyremontował im ich kamienice, budynki itp. Wszak to także dobro wspólne. Mury nie zawaliły się same, ich właściciel dopuścił do tego poprzez zaniedbanie.
Jak to swego czasu mówił Morawiecki, ciemny lud to kupi.

Trombullus

Api ma rację, pomijając sprawy religii to parafia jest dobrze prosperującą firmą z niezłymi dochodami i ulgami. Dla parafii zawsze co łaska i czyn społeczny ale już jak parafia ma coś dla ciebie to zawsze gruba kasa.
Słyszałem że zakonnice z naszego miasta zażądały do pewnego pana pieniędzy za to że powiesił na ich siatce malutką reklamę swojej nowej działalności. Nie było ważne że wcześniej ten pan poświęcał dużo czasu na pomoc parafii. Kasa! Kasa! Kasa!

Beznadzieja

Kłaniamy się nisko odpowiednim służbom zapraszamy do nas na rekonesans

Beznadzieja

A może tak jak mówi obecny rząd z wodzem na czele, nauczyć ludzi w urzędach odpowiedzialnej,uczciwej i rzetelnej pracy w służbie ludziom , mieszkańcom ,a nie tylko uczyć kapelusze zadzierać !!! Be!!!

Och

I tu też Urząd Miasta nic do tego nie ma

gall anonim

Pierwszą linią jest starostwo, ale wystarczy popatrzeć, kto stoi na czele tej służby.

Och

Mieszkańcy tak wybrali i koniec……….

Kyle XY

Część mieszkańców tak wybrała. reszta nie poszła na wybory i ma t w poszanowaniu.
Jakość kandydatów na radnych i do władz samorządowych w większości słaba i mierna .
Było parę rodzynków a i tak się nie dostali . Im mniej nadający się kandydat tym więcej głosów dostawał . Ciężko to zrozumieć . Takie postępowanie mieszkańców można wytłumaczyć tylko brakiem zainteresowania co się dzieje w mieście i powiecie, analfabetyzmem co politycznym i ekonomicznym , nastawieniem na niespełniane obietnice, brakiem rozpoznania umiejętności kandydatów, lub brakiem umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Trudno co zrobić ” taki mamy klimat”- jak mówiła Europosłanka honorowy obywatel naszego powiatu.

Och

Ciąg dalszy tragikomedii dla mieszkancow ,

gość

Może w końcu się za to wezmą o ile się „nie boją”, bo to jakiś temat tabu w tej mieścinie.

Pietuch

Kto wydaje pozwolenie wodnoprawne ?Wszystko jasne .Dziękuje dobranoc

gall anonim

jeżeli chodzi o ścisłość to pozwolenia zintegrowane, mleczarnia jest instalacją potencjalnie zagrażającą środowisku

Wydymany

Odpowiem sobie sam. Dopilnowanie na prawidłowym działaniu mleczarni zgodnie z wcześniej wydanym pozwoleniem zintegrowanym ciąży na organie, którym jest Starosta Powiatu. On ma w dyspozycji środki prawne poczynając od nakładania grzywien – kończąc na zamknięciu zakładu, sankcjonujące prawidłowe, zgodne z działanie Polmleku.

Zalamka

Większość ludzi w mieście wie jakie są realia,grzywny hahaha

Nemo

Urząd marszałkowski…… i kto tam wtedy urzędował ? Jeśli to ten, o którym myślę to rzeczywiście szkodnik po raz kolejny pokazał brak troski o te miasto. Nie pomoże tu powiedzenie, …. że chciał dobrze.

Uff

Do naszego miasta już dawno powinny wkroczyć też i inne służby

gość

CBA?

Kropek

nie zaszkodziłoby ;))